SoilACMli Minder auto's in Leidse binnenstad STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Leefomstandigheden van bejaarden „schokkend" op jaar voor Ushal Inbraken Warmond MAANDAG 15 FEBRUARI 1988 PAGINA S 1 blijven bij Haagse alte snelle trein HAAG De provincie bliift van me- dat de snelle-treinverbinding tussen en Amsterdam in Den Haag moet i. Dat zeggen Gedeputeerde Staten vragen van de PSP/CPN/PPR-frac- .xactie had van uitlatingen van minister Smit (verkeer) begrepen, dat zij niet de jrkeur gaf aan Den Haag als halte van de dlo trein. GS gaan echter nog steeds uit i een nota van het ministerie, waarin niet •dt gezegd dat de trein De Haagse agglo- ratie niet zal aandoen. Wel maken GS de jttekening dat in en rond Den Haag een in nauwelijks met hoge snelheid zal kun- rijden in verband met de bestaande in- itructuur. Samsom mag doorbouwen DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Samsom Uitgeverij mag doorbouwen. Dat heeft de Raad van State vanmorgen besloten. Negen bewoners van de Al- phense Stuyvesantlaan eisten vrijdag dat de bouw van het nieuwe onderkomen van de uitgeverij zou worden stopgezet. Zij stelden voor de Raad van State dat het nieuwe kantoorpand hun privacy aantast en zonlicht wegneemt. Ook vrezen de omwonenden overlast van het verkeer omdat de werknemers van Samsom via de Stuyvesantlaan naar het nieuwe kantoor zullen gaan. De bewoners wilden dat Samsom een nieuw kantoor zou bouwen aan de noordzijde van het terrein. De uit geverij wees dit plan af omdat het kantoor dan achter ae drukkerij komt en minder representatief is. Ook stelde de uitgeverij dat de bouw geen vertraging op mag lopen. Het bedrijf is nu over verschillende pan den verspreid. Omdat huurcontracten aflopen moet Samsom op 1 mei 1989 in het nieuwe pand zitten. An ders wordt het bedrijf op hoge kosten gejaagd. Onder invloed LEIDEN De Leidse politie heeft tussen vrijdagavond elf uur en za terdagochtend drie uur tegen elf automobilisten proces verbaal op gemaakt omdat ze te diep in het glaasje hadden gekeken. Daarnaast kregen 22 bestuurders een riiver- bod opgelegd. De controle werd uit gevoerd in de binnnenstad en op doorgaande wegen door de motor brigade en de surveillancedienst van de politie. Zaterdagnacht kregen twee Leide- naars een rijverbod. Een van hen, 26 jaar oud, werd die nacht weer achter het stuur aangetroffen op de Klokpoort. Zijn auto en rijbewijs zijn in beslag genomen. Tweetal bedreigt cafébezoekers LEIDEN Een 22-jarige en een 23-jarige Leidenaar hebben zaterdagnacht mensen bedreigd, onder andere met een mes, en ruiten vernield van een café aan de Mid delweg. Ze vielen iemand lastig in dat café, vernielden enkele ruiten en bedreig den vervolgens bezoekers van een dansca fé aan de Nieuwstraat. Getuigen hebben het tweetal gevolgd. Op de hoek van de Korevaarstraat en de Hoge Woerd ontstond een schermutseling, waar bij een van de twee verdachten door een ruit viel van een tapijtencentrum. De twee Leidenaars zijn door de getuigen overge dragen aan de pólitie, die het duo heeft meegenomen naar het bureau. Leeuwen gestolen LEIDEN Onbeken den hebben twee ste nen leeuwen gestolen uit de tuin achter een woning aan de Prin senstraat. De leeuwen droegen een schild met daarop Leidse sleutels afgebeeld in rode verf. De beelden zijn het afgelopen weekeinde ontvreemd. De politie kon van morgen niet zeggen hoeveel de beelden waard zijn. VECHTPARTIJ IN WASSENAAR WASSENAAR Een inwoner uit Wassenaar is gisteravond om half een gewond geraakt bij een vechtpartij op de Van Zuylen van Nijeveld- straat. Vier mannen uit Wassenaar kwamen uit een café. Buiten raakten ze slaags om onbeken de redenen. Twee moesten naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden worden gebracht. Een van hen bleek een blauw oog en een ge broken neus te hebben. De ander mankeerde niets. Beiden konden na behandeling naar huis gaan. Vandaag zouden ze, volgens de politie, aangifte van mishandeling komen doen. Aan vankelijk werd gisteravond een 41-jarige man uit Wassenaar aangehouden voor de mishande ling. Uit onderzoek bleek dat een 20-jarige Wassenaarder de schuldige zou zijn. Deze man wordt vandaag gehoord. 'ag^ ,ONTMOEDIGINGSSYSTEEM" OXFORD DIENT ALS VOORBEELD Historisch cadeau voor Oxford LEIDEN Als dank voor de gastvrijheid heeft Lei den Weer Gezellig („Leiden Cosy Again") de gemeente Oxford gisteren een uit 1593 stammende tekst over Lei den cadeau gedaan. Bij afwezigheid van het enige LWG-raadslid B. Stöxen overhandigde fractie-assistent P.J.M. de Coo de tekst aan de burgemeester, ambtena ren en gastgezinnen. De Coo had de Engelse tekst overgenomen uit 'Guicchi- ardini's Description of the Low Countries' (Beschrij ving der Lage Landen), die in Engeland werd gedrukt in 1593. Het is de oudste Engelstalige tekst die over Leiden is geschreven. De oorspronkelijke Italiaanse tekst stamt uit 1560. De Coo drukte zelf 30 exemplaren op papier van de gemeente Leiden. Hij verzorgde zelf het zetwerk en had ook de gebruikte letters gegoten. In de tekst wordt Leiden beschreven als één van de zes Hollandse hoofdsteden, bestaand uit 31 eilanden waar men per boot naar toe voer en „negen of tien eilanden" die waren verbonden door 104 houten, en 41 stenen bruggen. De schrijver rapporteert lyrisch over de schoonheid van Nederland. Volgens de beschrijving werden rond 1560 in „Leyden" jaarlijks 12.000 lakens gefabriceerd en waren de vrouwen toen „zeer fraai en welvarend". Ook de Burcht „met zijn beroemde put" wordt in de tekst vermeld. Namens de Leidse delegatie bood VVD-raadslid en reisleider N. Langerak de gemeente Oxford een kopie van een enkele eeuwen oude pentekening van Leiden aan. OXFORD De gemeente gaat onderzoeken of het mo gelijk is om auto's uit het cen trum van Leiden te weren zo als dat in het Engelse Oxford gebeurt. De gedachten gaan uit naar een pendelbus of een ringbus, die mensen aan de rand van de binnenstad op haalt van parkeerterreinen en in het centrum afzet. Het par keren is gratis, de prijs van een buskaartje zou één gulden moeten bedragen. Volgens wethouder J. Peters (ruimte lijke ordening) zou de ge meente veel geld in zon sy steem moeten investeren. In het centrum van Oxford, waar een delegatie van de ge meenteraad gisteren een werkbezoek afsloot, zijn vrij wel geen parkeerplaatsen. De meest bezoekers van de bin nenstad parkeren hun auto gratis op eén van de vier par keerplaatsen aan de rand van de stad en reizen van daar voor een gulden vijftig (re tour) met kleine pendelbusjes naar het centrum. Die ver trekken elke tien minuten. In het centrum is één parkeerga rage. Het systeem, dat vijftien jaar geleden werd ingevoerd is een succes; er wordt veel ge bruik van gemaakt en het le vert vrijwel geen verlies op. Aanvankelijk was de weer stand bijzonder groot en wa ren de kosten voor de ge- Wethouder J. Peters: Mogelijk heden serieus onder zoeken". FOTO. WIM V. NOORT meente enorm. Miljoenen werden geïnvesteerd. Na twee jaar wogen de kosten vrijwel op tegen de baten. Peters en de raadsleden W. van der Pluijm (PvdA) en P. Kranen burg (CDA) waren bijzonder enthousiast over het Engelse systeem. High Street, de „Breestraat van Oxford", is afgesloten voor auto's. Er rij den ^lleen bussen en de voet gangers lopen er over straat, Verschillen Peters signaleerde enkele be langrijke verschillen tussen Oxford en Leiden die de in voering van het systeem be moeilijken: in Oxford zijn de winkels geconcentreerd rond Higstreet, die een combinatie is van Haarlemmerstraat (winkelpromenade) en Bree straat (geen auto's, wel bus sen). Verder zijn in de nabij heid geen concurrerende win kelcentra als Leidschenhage of Winkelhof, waar parkeer gelegenheid dichtbij is. „Het is de vraag of mensen nog wel in Leiden willen winkelen als ze hun auto niet meer in het centrum kwijt kunnen", aldus Peters. In Leiden zouden de bussen de route Korevaarstraat-Hooi- gracht-Langegracht-Haagweg kL OXFORD „Ik ben geschokt door de leefom- standigheden van bejaarden in Oxford". Deze al woorden sprak wethouder J. Peters gisteroch- n,tend tijdens zijn afscheidstoespraak tot onder- meer de burgemeester van Oxford, mevrouw zware kritiek van Peters was gevóed door j v een bezoek aan drie bejaardenhuizen in Ox- ec ford, waar bewoners over bijzonder kleine ka- ïst mers beschikken. Meer dan een bed past nau- lijt welijks in de kamers, waar wc, douche en te| kookvoorziening geheel ontbreken. Ruimte voor een stoel is er niet. In veel gevallen delen twee, soms zelfs vier bejaarden één kamer. Van privacy is dan ook geen sprake. Raadsle den noemden de kwaliteit van het eten „rond uit slecht". E. Kerckhoffs (PvdA) sprak van „vreselijke, mensonterende omstandigheden die in Nederland ondenkbaar zijn". Peters wond zich met name op over deze „wantoestanden" omdat in Oxford wel bijzon der veel geld wordt besteed aan luxueuze sportfaciliteiten, die vele miljoenen guldens kosten. Zo is er een ijsbaan die 24 uur per dag geopend is. De gemeente lijdt jaarlijks 7 mil joen gulden verlies op de exploitatie van een zwembad met een uitgebreide fitnessruimte, een sauna en opvallend veel personeel. Dat geld komt deels terug door de verkoop van grond, waarop onder meer huizen worden ge bouwd. Die constructie kan echter niet meer lang worden toegepast, omdat de grond van de gemeente opraakt. Peters: „Ik moest dit ge woon kwijt. Er werden ons in Oxford allèmaal mooie verhalen verteld, maar dit is schrijnend. De enige MP (lid van het parlement-red) van Oxford heeft me beloofd dit door te spelen aan de nationale kranten. Ik hoop dat dat indruk maakt, want als de plannen van Thatcher doorgaan, wordt het allemaal nog veel erger". Premier Thatcher wil dat de bejaardenzorg wordt geprivatiseerd. De vrees bestaat dat de kwaliteit van de bejaarenzorg daardoor verder achteruit zal gaan. Volgens een woordvoerder van de gemeente Oxford verschillen de leef omstandigheden per district Bejaarden betalen geen huur en ontvangen wekelijks een staat spensioen van 130 gulden. Peters kondigde aan dat wanneer leden van de gemeenteraad van Oxford over een jaar naar Leiden komen, ze ker een bezoek aan een bejaardenhuis op het programma zal staan. „Dan kunnen zij zien, hoe het bij ons is geregeld". kunnen volgen. Aan de Haag- weg ligt een groot terrein van Van Gend Loos, dat als par keerterrein zou kunnen die nen. Nu wordt het nauwelijks meer gebruikt. De geschatte capaciteit bedraagt 1.500 au to s. Peters denkt dat Leiden het terrein van Van Gend Loos zou kunnen kopen of huren. Andere parkeerterreinen die werden genoemd zijn het wei land tegenover Holiday Inn, bij de op- en afrit van rijks weg A44 (Amsterdam-Wasse naar), het EBR-terrein aan de Langegracht en een stuk grond bij de op- en afrit van rijksweg A4 (Amsterdam-Den Haag) aan het einde van de Europaweg. Peters denkt wel dat de gratis Earkeerterreinen niet te dicht ij het centrum moeten liggen, omdat forensen er anders ge bruik van maken. „Ze zijn in de eerste plaats bedoeld voor mensen uit de regio", aldus de wethouder, die meteen signa leerde dat de parkeerterrei nen dan buiten Leidse grond gebied komen te liggen. Vol gens P. Kranenburg zouden bewoners van de Witte Singel en omgeving verplicht kun nen worden om op het terrein van Van Gend Loos te par keren. Volgens Peters kan verkeer om Leiden heen rij den over de routes Churchill- laan-Dr. Lelielaan-Europaweg en Engelendaal-Willem de Zwijgerlaan-Stationsplein. A. Geertsema (VVD) had „ge mengde gevoelens" over het Engelse systeem, dat in ver schillende steden een misluk king is geworden. Met name de financiering van het sy steem riep grote vraagtekens bij hem op. PIETER EVELEIN „Band tussen Leiden en Oxford niet verloren laten gaan" LEIDEN De band die reeds 42 jaar bestaat tus sen Oxford en Leiden mag niet verloren gaan. Dat is de eensgezinde mening van de Leidse delegatie die gisteren een vierdaags bezoek aan de Engelse stad af sloot. Deelnemers waren onder anderen tien raadsleden. Wethouder J. Peters noemde het be zoek bijzonder nuttig. „We hebben bijvoorbeeld de verkeersregeling in Oxford kunnen vergelij ken met die in Leiden". Een Engelse woordvoer der viel hem bij en zei zeer benieuwd te zijn naar de situatie in Lei den. „De traditionele uit wisseling is niet alleen belangrijk voor burgers, maar ook voor bestuur ders", vond hij. In Oxford gingen on langs stemmen op om de band met Leidse be stuurders te verbreken. De kosten van de uitwis seling speelden hierin een rol. Oxford heeft ook een band met Bonn en Léon (Nicaragua) en is van plan zo'n band te sluiten met Grenoble. In augustus zullen weer veel leden van vereni gingen op sociaal, cultu reel en sportief gebied' de gast zijn van vereni gingen uit Oxford. In de loop der jaren zijn daar uit hechte vriendschaps banden ontstaan. Burgemeester Standing- ford sprak in haar af scheidstoespraak de hoop uit dat de band nooit verloren zal gaan. „De Leiden-Oxford 'link' is niet alleen nuttig, maar ook zeer aange naam voor burgers", vond zij. EEN CONCURRENTIE VAN NATUURIJS ilDEN Het seizoen °.Jn niet meer kapot voor "i Leidse IJshal. Volgens L. Tigelaar van Stichting Schaatscen- (im Leiden, in de volks- ind de IJshal genoemd, fljhet bezoekersaantal dit :oen tot nu toe al met procent gestegen, een wonder want we |bben dit seizoen geen Incurrentie van het na- Jinjs", aldus Tigelaar. ?j|gênlijk moet ik blij zijn dat t?dit winterseizoen geen na prijs is. Na drie jaar buiten- J mag dat wel even. Als er j&ar natuurijs zou zijn, heb- n wij op een gegeven mo- int een lege ijsbaan. En dat natuurlijk niet de bedoe- zegt de directeur. IJshal heeft het voordeel te zijn. „Als het re- en hard waait, komen de graag hier een baantje [kken. Het is jammer dat het 400 meter baan is, maar IJshal is zeer geschikt voor schaatsles, vooral door de vele bochten". De Leidse IJshal moet het voornamelijk van de verhuur aan de clubs hebben. Zeventig procent van het huurpakket wordt in beslag genomen door de hardrijders op de schaats van het district Sassenheim. De overige dertig procent wordt opgevangen door het kunstrijden, het curling en de ijshockyers. Elke avond is de baan aan een club verhuurd. Na deze trainingsuren komen de recreanten het ijs op. „We hebben de verhuur hard nodig omdat wij de enige pariculiere ijsbaan in Nederland ziin. Wij ontvangen van niemand subsi die", vertelt Tigelaar. Dit in tegenstelling tot een ijsbaan zoals de Uithof in Den Haag. Daar moet jaarlijks aan ge meentelijke subsidie zo'n klei ne anderhalf miljoen bij. Zon der subsidie zou de entreeprijs verdubbeld moeten worden. De entreeprijzen van de Leid se IJshal zijn niettemin rela tief laag. Vijf gulden moet de schaatser betalen als deze 's a- vonds enkele baantjes wil Het ontbreken van natuurijs doet de kunstijsbaan in Leiden goed. FOTO: WIM VAN NOORT trekken. Overdag is de entree vier gulden. De prijzen zijn dit seizoen wel iets verhoogd. Ti gelaar: „Dit neemt echter niet weg dat we sponsoring niet uit de weg gaan. Zo wordt er bij voorbeeld op 18 maart door het district Sassenheim een grote sponsordag gehouden. De opbrengst gaat in het ga rantiefonds van de IJshal om bepaalde investeringen te kunnen plegen. Zo willen we graag een tribune in de hal bouwen. De vele shorttrack wedstrijden trekken publiek. Daar moet de baan aan aange past worden", aldus Tigelaar. luo bikt ïtieke tegels iit wand JDEN Twee Leidenaars n 22 en 27 jaar oud ziin van- cht op heterdaad betrapt Ipn ze antieke tegeltjes bikten de wand van een woning de Stille Rijn. De politie d rond half drie gewaar- Jiuwd door omwonenden, (ft tweetal is aangehouden. krant ontvangen Bel tussen 1 en 19.00 uur, zaterdags tussen en 15,00 uur, telefoonnr.071- <48 en uw krant wordt nog dezelf- avond nabezorgd. Jan O. De groep Jan O. en de Zeven Dwergen speelt vanavond in café Odessa aan de Hoge Woerd. Jan O. speelde in het verleden in de bands The Ox en La Pes te. Hij geldt als de uitvinder van de Turquebilly, rockmuziek met invloeden uit Turkije. Marokko en Frank rijk. Computers Ouderen kunnen een cursus volgen over het gebruik en de werking van computers in het dienstencentrum in de Me ren wijk. De cursus bestaat uit drie bijeenkomsten op zater dag 27 februari. 5 maart en 12 maart van 10.00 tot 12.00 uur. Aan de lessen zijn geen kos ten verbonden. Het diensten centrum is gevestigd aan Bos molen 6 (tegenover de biblio- Tram De Rotterdamse tram is het onderwerp van de lezing die J. Krijgsman woensdag houdt in petit-restaurant Posthof aan de Wassenaarseweg 1. Krijgsman bespreekt de re cente ontwikkelingen bij de Rotterdamse Elektrische tram, zoals de uitbreiding van het bestaande net, nieuwe naar Capelle aan den IJssel en Ridderkerk. De lezing be gint om 20.00 uur, de kosten bedragen een rijksdaalder. De bijeenkomst wordt georgani seerd door de afdeling Rijn land van de Nederlandse Ver eniging van Belangstellenden m het Spoot- en Tram wègwe- Grieks Tuinbouw Dr. W. Kruyt houdt woensdag een lezing over korstmossen in het Rijksherbarium aan het Rapenburg 70-74. De bijeen komst begint om 20.00 uur en wordt georganiseerd door de afdeling Leiden van de Ko ninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde. Bij de Leidse Volksuniversi teit K&O kan een stoomcur sus Grieks worden gevolgd die begint op 15 maart. De les sen worden gegeven op dins dag- en vrijdagavond van 19.00 tot 22.00 uur. De cursus duurt zes weken en kost 330 gulden. Deelnemers moeten een middelbare schooloplei ding achter de rug hebben. Opgeven kan bij K&O, Oude Vest 45, tel. 071-141141. Ook kan dan informatie worden gevraagd over andere talen cursussen. WARMOND Inbrekers hebben het afgelopen weekeinde toe geslagen in twee woningen in Warmond. De diefstallen werden gepleegd in de nacht van zaterdag op zondag. Een woning aan de Teylingerkade kon worden betreden nadat via de brievenbus de deurklink was opengetrokken. Hier werden geld en cheques buitgemaakt. De portefeuille die was meegenomen werd later teruggevonden op straat. Alles van waarde was er uit verdwe nen, maar de eigenaar heeft wel rijbewijs en identiteitspapieren terug. Tevens werd ingebroken in een vrijstaande villa aan de Oranje Nassaulaan. De bewoners waren net een dag met vakantie. De dieven verschaften zich toegang door een ruitje aan de achterzij de kapot te maken, waarna een raam kon worden geopend. Bin nen werd de kluis opengebroken. Hieruit werden vermoedelijk waardepapieren weggehaald. Verder werd video- en geluidsap paratuur gestolen. Drie inbraken ALPHEN AAN DEN RIJN Drie woningen in vrijwel dezelf de buurt hadden plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag. Uit een flatwoning in de Stortemelk werden geluidsapparatuur, een fototoestel en 5500 gulden contant geld gestolen. De daders gin gen de woning binnen door het keukenraam. Op dezelfde wijze hebben inbrekers ingebroken in een flatwoning aan de Lau- wers. Hier werden girocheques en twee paspoorten gestolen. Uit een woning aan de Klompenmakers werden een kleurentelevi sie en 200 gulden contant geld gestolen. De daders hadden be merkt dat de bewoners een dag eerder de sleutels in de deur hadden laten zitten. NIEUWE FOLDER VOOR TOERISTEN REGIO Er komt een nieuwe toeristische folder voor de Rijn-en Bollen streek. De kosten hiervan bedragen 40.000 gulden; 15.000 gulden hiervan wordt beschikbaar gesteld door de provincie Zuid-Holland. Het resterende bedrag moet worden betaald door het Sa menwerkingsorgaan Duin en Bollenstreek (SDB), de Kamer van Koophandel, de Gewestelijke Arbeidsbu- reau's, het Interregionaal Gemeentelijk Overlegor gaan Rijnstreek en de Leid se Agglomeratie. In navol ging van het IGOR, de Ka mer en de GAB wil ook het SDB 5.000 gulden beschik baar stellen. De VVV's beta len hiervan 3.000 gulden. De nieuwe folder wordt ge maakt in samenwerking met de VVV's. Het SDB be slist hierover tijdens de ver gadering op 24 februari. Inbraak ALPHEN AAN DEN RIJN Een 35-jarige Alphenaar is vrijdagnacht rond half twaalf aangehouden na een melding van een inbraak bij een bedrijf op het Rijnhaven industrieter rein. De man bekende de in braak te hebben gepleegd. Hij had de ruit ingegooid met een baksteen en het hele pand doorzocht. De politie vond la ter bloedsporen in het pand. Dit bewees te meer dat de Al phenaar de dader was omdat hij een flinke wond aan zijn hand had die erg bloedde. Vandalen aangehouden LEIDERDORP De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag drie mannen aange houden die zich schuldig heb ben gemaakt aan vernielingen. Het drietal sloeg een ruit van de Prins Willem Alexander- school in, rukte enkele bomen uit de grond en beschadigde een auto Het gaat om twee Leiderdorpers van 20 jaar oud en een 28-jarige Leidenaar.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5