Duizenden dossiers uit nazi-archief verdwenen Kurt Waldheim zal boete kleed niet aantrekken New Hampshire bedolven onder sneeuw en presidents kandidaten Onderzoek naar levend begraven Palestijnen Opluchting algemeen na EG-akkoord op valreep REISGIDSE BUITENLAND EeidaeSomtwt -j MAANDAG 15 FEBRUARI 1988 PAGINA WEST-BERLIJN —"Een woordvoerder van de Amerikaanse militaire vertegenwoordiging in West-Berlijn heeft beves tigd dat vanaf 1980 onge veer 80.000 dossiers uit het door de Amerikanen beheerde „Berlin Docu ment Center" (BDC) zijn verdwenen. De „Berliner Morgenpost" meldde de verdwijning gis teren in de eerste aflevering van een serie artikelen. Bij het BDC berusten de uitvoe rige dossiers van alle leden van Hitiers nazi-partij. De Amerikanen zullen hun vol le medewerking verlenen aan het onderzoek dat de Westduitse justitie is begon nen, aldus de woordvoerder. Volgens de Westduitse poli tie zijn minstens 80.000 soms zeer geheime en zeer belas tende dossiers gestolen door mensen die daarmee ex-na zi's zouden hebben gechan teerd of die van de betrok kenen geld hebben gekre gen om de documenten te laten verdwijnen. De dossiers kwamen na de oorlog onder Amerikaans beheer en het was de bedoe ling dat ze pas vrijgegeven zouden worden, als de mees te nazi's overleden zouden zijn. Nu blijkt, zo schrijft de „Berliner Morgenpost", dat bij voorbeeld van het „dos sier Martin Bormann", een van Hitiers naaste mede werkers, die bij het proces in Neurenberg bij verstek ter dood werd veroordeeld, alleen nog een kopie te be staan. Documenten die afkomstig zijn uit Hitiers rijkskansela rij zouden tegen „afschuwe lijk hoge prijzen" zijn ver kocht en nu in de brandkas ten liggen van „rijke parti culieren die wonen van Ber lijn tot Los Angeles". Een „streng georganiseerde ben de" zou zich hebben toege legd op het chanteren van „vooraanstaande personen" die hun oorlogsverleden wil len verbergen. Volgens het blad zou de Westduitse justitie het ver moeden hebben dat een ad junct-directeur en enkele medewerkers van het cen trum de daders zijn. Regering Italië mag niet aftreden ROME De Italiaanse president Francesco Cossiga heeft het ontslag van de regering-Goria geweigerd. Cos siga heeft de 44-jarige christen-demo craat teruggestuurd naar het parle ment. Volgens de president duldt de verdere behandeling van de begroting 1988 geen uitstel. Goria mag pas aftre den wanneer de begroting door het parlement geaccepteerd is, zo vindt het staatshoofd. Goria heeft de beslissing van Cossiga zonder veel enthousiasme geaccepteerd. Dat is begrijpelijk, omdat Goria bij de geheime stemmingen over de begroting in het parlement neder laag op nederlaag heeft geleden. De jonge premier is het slachtoffer van een duistere machtsstrijd binnen zijn eigen Democrazia Cristiana (DC). NIEUW MUNT NICARAGUA MANAGUA In Nicara gua is vandaag een nieuwe munt in de omloop ge bracht, de „nieuwe Cordo ba", waarvan de waarde op een tiende van de Ame rikaanse dollar is vastge steld. De invoering van de nieuwe munt is onderdeel van een reeks maatregelen die de afgelopen dagen zijn genomen om de eco nomische problemen te bestrijden. De „nieuwe Cordoba" zal duizend maal de waarde hebben van de oude munt, die de laatste zes jaar aanzienlijk in waarde was gedaald. Cyprus nogmaals naar de stembus NICOSIA President Spyros Kypri- anou is de grote verliezer van de pre sidentsverkiezingen die gisteren op Cyprus zijn gehouden. De rechtse kandidaat Glafkos Clerides behaalde bijna 33 procent van de stemmen. De onafhankelijke kandidaat George Vassiliou volgt met ruim 31 procent. President Kyprianou, die sinds 1977 aan de macht is, komt met nog geen 27 procent op de derde plaats. Dit be tekent dat de president niet meer voor een derde termijn van vijf jaar zal terugkomen. Aangezien geen van de kandidaten de absolute meerder heid heeft weten te behalen, zal aan staande zondag een tweede verkie zingsronde worden gehouden tussen Clerides en Vassiliou. Werkloos paar pleegt zelfmoord LE PUY Tot het uiterste ge frustreerd door jarenlange werk loosheid hebben een 55-jarige man en zijn 58-jarige partner za terdag in het openbaar zelfmoord gepleegd. Het paar stationeerde zich zaterdag voor hun huis in Le Puy, onder een spandoek, waar mee zij tegen hun ontslag protes teerden. Zij waren bewapend met twee pistolen en een geweer. Gi- neys kuste zijn partner en schoot haar dood, terwijl hij buren op een afstand hield door te dreigen met zijn vuurwapens. Vervolgens schoot hij zichzelf dood. De man zou al vele keren in hongersta king zijn gegaan om zijn oude baan op te eisen. AUTOBOM CYPRUS: PLO-LEDEN GEDOOD NICOSIA Drie leden van Al Fatah, de guerrillagroep van PLO-voorzitter Yasser Arafat zijn gisteren in de Cyprische ha venstad Limassol door een autobom ge dood. De bom ontplofte bj het starten van de motor. In Athene beschuldigde PLO- woordvoerder Bassam Abu Sharif Israel ervan de aanslag te hebben gepleegd. „Is raël is met deze open oorlog begonnen na het verliezen van de geheime oorlog om het schip," zei hij. De PLO heeft aange kondigd dat vandaag vanuit Athene een schip zal vertrekken met door Israel gede porteerde Palestijnen aan boord. Zij zullen via Limassol op Cyprus naar Haifa varen. Eerder beschuldigde Sharif Israel ervan een geheime oorlog te voeren tegen de po gingen van de PLO een schip te charteren en de tocht te ondernemen. Stroessner blijft met fraude aan de macht ASUNCION Generaal Alfredo Stroessner is in Paraguay voor een achtste achtereenvolgende termijn als president gekozen. Het langst regeren de staatshoofd van de Westerse wereld vergaarde dit maal 89 procent van de stemmen. Volgens de oppositie en bui tenlandse waarnemers gingen de ver kiezingen opnieuw gepaard met frau de, intimidatie en geweld Zo is de overgrote meerderheid van de 1,4 mil joen kiesgerechtigden noodgedwongen lid van de partij van Stroessner, omdat men anders geen baan kan krijgen bij de overheid en bij veel bedrijven. Veel kiezers durven het niet aan om aan hun stemplicht te verzaken. Stroessner regeert Paraguay sinds een staatsgreep in 1954 (Vervolg van de voorpagina) WENEN Het ziet er niet naar uit dat president Kurt Wald heim vanavond in zijn officiële reactie op het rapport over zijn oorlogsverleden, het boetekleed zal aantrekken. Het afgelopen weekeinde kondigde de omstre den president in een Westduits interview aan dat hij „fouten in het commissierapport" aan de kaak zal stellen. Van vrijwillig aftreden, zo heeft Waldheim al meermalen gezegd, zal geen sprake zijn Niettemin is zowel de president als de republiek Oostenrijk de afgelopen week in een steeds dieper isolement geraakt. Kan selier Vranitzky zei gisteravond in een televisie-interview te be twijfelen of de president ooit zijn geloofwaardigheid zal her winnen. Hij merkte verder op dat Waldheim niet serieus is omgesprongen met de waarheid. De kanselier hekelde met name de ernstig geschonden reputatie van Oostenrijk in het buiten land, „die niet is toe te schrijven aan een internationale joodse samenzwering" Vranitzky: „Wij leven niet op een eiland maar zijn een land dat het bui tenland nodig heeft om te over leven". Minister van buitenlandse za ken Alofs Mock liet in een in terview met het blad Die Presse voor het eerst doorschemeren dat hij niet meer voor de volle honderd procent achter Wald heim staat. Volgens Mock zou de conservatieve partij ÖVP be reid zijn tot overleg met de soci alistische regeringspartner SPÖ over 'de taak van de president. ROME U kent ze wel o boekjes, die u in een wip i Italiaans leren dat u nodig hebt. Wie ze een paar dag voor de reis aanschaft kar, eigenlijk nauwelijks meer overkomen. „Ober. het tocht hier, kun het raam sluiten?". „Dit gerecht is koud". „Er zit een vlieg in mijn s dat accepteer ik niet". „Mijn accu is leeg, kunt u opladen?". „Ik geloof dat u mij te we heeft teruggegeven". Het is altijd stompzinnige lectuur. De samenstellers i deze boekjes gaan er immt van uit dat alleen toeristei het denkende deel van de wereldbevolking behoren. Obers, buschauffeurs, receptionisten, politie -ageri worden geacht na een slet uitgesproken zin precies U weten wat er aan de hana Zij behoren slechts te knii en „si" te zeggen. Het woi immers een regelrechte ra wanneer het dienstverlent voetvolk een wat uitgebre. antwoord geeft of iets vra, Dan is het met de wijsheic de vreemdeling gebeurd. 1 antwoorden hebben de gei samenstellers „in dit korte bestek"geen rekening km houden. De pasta-gerechten die in reisgidsen genoemd worde zijn bijna nergens te krijgt De Italiaanse keuken is im een regionale keuken. Vai streek tot streek worden andere pasta 's gegeten. Oi helemaal gecompliceerd te maken zijn er tal van nam\ omloop voor precies hetze gerecht. „Spaghetti alia i Carbonara om maar eeni bekend voorbeeld te noern een typische schotel van en omgeving. Op tal van plaatsen in de eeuwige sta wordt hij echter geserveet „Spaghetti al' Americano" gerecht werd immers uitgevonden door Ameriki soldaten die in de oorlogst stukjes ham tussen de sliei gingen mengen om er wal meer smaak aan te geven. Wie helemaal niets van dt begrijpt doet er in een Ital restaurant goed aan gewot de aanbevelingen van de i af te gaan. Die raadt aan i juist die dag bizonder goei vers is. De kans dat de gas uitstekend eet is aanzienlij groter dan wanneer hij de onderwerpt aan een uitputtingsslag met het git Natuurlijk, wie op het kot van de ober vaart betaalt waarschijnlijk wel wat mi Hij probeert de klandizie eerder dure dan goedkope gerechten te slijten. Daari verschilt de Italiaanse obe\ van zijn collega 's in andei landen De enige aardige taalcursi voor buitenlandse toeriste, die van de journalist en verteller Ennio Flaiano. h schreef ook de draaiboeke voor de belangrijkste filmt Federico Fellini. Aan het van een vrolijk verhaal o een Amerikaanse toerist i, Rome, geeft Flaiano wat handige taaltips. Met een i knipoog naar de Italiaanst maatschappij. In de trein: „Mijnheer, wilt u uw voel uw handen, uw hoofd, uw koffer van mijn benen, m ribben, mijn buik, mijn slokdarm nemen?" In het museum: „Ik wil geen gids, geen brochure, geen monografi geen atlas, geen reproduel geen ansichtkaart van het beroemde beeld. Ik wil al maar het museum, de gah de Pinakothek, de gipsfigurenverzameling zit bezoeken In het restaurant: „Mijnheer de ober, wilt u vioolspeler, de gitarist, de accordeonist zeggen dat hi strijkstok, de arm, de ellel de handen, het instrumen op mijn bord moet leggen In het theater: „Dit is nu de tweede, de o de vierde keer dat u mijn mantel, jasje, onderrok, vt broek verbrandt, aansteek vlam zet met uw sigaret, i pijp, uw sigaar". Bij de post: „Nee meneer de post ambtenaar, ik wil geen lo biljetten, kalender, chariti zegels kopen, aanvragen, verwerven, maar een telei een telex, een aangetekeii brief opgeven, versturen In het politie-bureau: „Nee mijnheer de commit dit is een misverstand, eei verwisseling, een vergissii ben niet de vervalser, de de bedrieger, de chauffen maar de bedrogene, de gedupeerde, de passagier ben cameraman maakt een opname van het zwaar bewaakte Documentatie Centrum in Berlijn, waaruit ondanks de hekken en het prikkeldraad de afgelopen jaren duizenden dossiers zijn verdwenen. foto-, epa (Van onze correspondent Jo Wijnen) CONCORD De voorver kiezingen die morgen worden gehouden in de noordoostelijke Amerikaanse staat New Hampshire ziin voor sommige van de kandi daten een zaak van (politiek) leven of dood. De uitslag zal aangeven wie van de in to taal twaalf kandidaten deel mag blijven uitmaken van het selecte gezelschap, dat strijd voert om het Witte Huis. Sinds 1952 heeft elke presi dentskandidaat die uiteindelijk in het Witte Huis terecht kwam de voorverkiezingen in New Hampshire gewonnen. De dunbevolkte staat is daar om de afgelopen dagen over spoeld door kandidaten, debat ten, toespraken en gezellig heidsbijeenkomsten. Boven dien werd New Hampshire be dolven onder een halve meter sneeuw. Maar voor de kandi daten was er geen weg terug. Want wie hier verliest, kan het voor de rest vergeten. De eerste die zaterdag ons pad kruiste was de Republikeinse conservatief Pete Du Pont, de voormalige gouverneur van de staat Delaware. Du Pont ein digde bij de voorverkiezingen in Iowa in de onderste gelede ren. Hij maakte niet de indruk dat hij zijn tot mislukken ge doemde campagne nog echt wil redden. In een enorm win kelcentrum in de stad Man chester probeerde hij met de moed der wanhoop handen te schudden, maar het winkelend publiek liep hem voorbij alsof hij er niet stond. De Republikeinse voormannen George Bush en Bob Dole vochten hun politieke strijd op leven en dood uit met behulp van razensnelle trips dwars door de staat. Vooral Bush door Gerard Ketseli ONLUSTEN UITGEBREID NAAR HOOGTE VAN GOLAN SUSKEENWISKE DE EDELE ELFEN EG-commissaris voor de Landbouw Frans Andriessen bezwoer zaterdag, dat de Euro pese Commissie de komende laren zeer strak de hand zal houden aan de afgesproken prijsmaatregelen in de land bouwsector. In het akkoord was overeengekomen dat de graanprijzen met maximaal 14 procent kunnen dalen als het overeengekomen produktie- plafond van 160 miljoen ton wordt overschreden; een har de eis van Nederland en Groot-Brittannië. Volgens An driessen is een prijsdaling dit jaar al aan de orde. aangezien een graanproduktie van 162,5 miljoen ton wordt verwacht. Gezien de oogst verwachtingen voor oliehoudende zaden en eiwithoudende produkten zul len de prijzen van deze gewas sen dit jaar met acht a negen procent kunnen dalen. In juni komen de EG-leiders opnieuw bijeen tijdens de top conferentie in Hannover. Naar verwachting zullen tijdens die top verdere besluiten voor de totstandkoming van de interne markt in 1992 worden geno- JERUZALEM Na meer dan twee maanden van ge weld in de door Israel bezette gebieden is het gisteren ook tot botsingen gekomen tussen Israëlischeveilig heidstroepen en demonstranten in de geannexeerde Hoogte van Golan. Daar gingen honderden druzische jongeren de straat op om te herdenken dat het gebied precies zes jaar geleden door Israel werd ingelijfd. De politie joeg de menigte uiteindelijk met behulp van traangas uit elkaar. De Golanhoogte werd in 1967 vero verd op Syrië. Het besluit de Golanhoogte te annexe ren was zeer omstreden. De bevolking van het gebied, voornamelijk bestaande uit druzen, is fel tegen de an nexatie en demonstreert jaarlijks tegen het besluit. Het Israëlische leger maakte bekend dat een onderzoek wordt ingesteld naar een incident waarbij vier Palestijnse jongeren le vend zouden zijn begraven door soldaten in de Nablus.'De jonge Palestijnen moesten van de soldaten en enkele joodse kolonisten barricaden opruimen en vervolgens op de grond liggen. Zij wer den geslagen en met aarde overdekt. Toen zij even later door verwanten werden opgegraven, bleken zij bewusteloos te zijn, aldus ooggetuigen. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv zei dat „als het waar is, maar dat geloof ik niet" de schuldigen zwaar gestraft zullen worden. Het Palestijnse persbureau PPS maakte melding van verspreide protesten en incidenten in ver schillende stadsdelen van Gaza en elders in de Gazastrook, waarbij met stenen werd gegooid. Het Israëlische opperbevel zei van geen onlusten te weten en noemde de situatie in de bezette gebieden „rustig". „EUROPA KAN NU WEER VERDER" fr run dl toreel dakloien onder de ellen dal re hier niet langer kunnen btiiren en alt de boeren hun belofte met houden, bedintdlle ellende opnieuw!... luister. (Vervolg van de voorpagina) (Van onze correspondent) BRUSSEL In heel Eu ropa is met grote opluch ting gereageerd op het ak koord dat de twaalf rege ringsleiders vrijdagnacht na twee dagen vergaderen op de valreep wisten te bereiken. De dreigende „verbrokkeling" van de EG was daarmee afge wend. „Europa kan nu weer verder. We zijn over een histo rische streep heen", aldus een tevreden premier Lubbers. „De kans op realisering van de interne markt is aanzienlijk vergroot" Door tot concrete afspraken te komen over forse produktie- beperkingen in de landbouw, meer middelen voor de ge meenschap en extra steun aan de zuidelijke lidstaten en Ier land, is het volledige pakket voorstellen van Commissie voorzitter Jacques Delors aan vaard Vooral Bondskanselier Kohl heeft diep in de buidel moeten tasten om alle lidsta ten op één lijn te krijgen. Gis teren werd berekend dat de BRD vier miljard gulden extra aan de EG-begroting zal bij dragen, oplopend tot tien mil jard in 1992. Maar in de euforie over het akkoord leek niemand zwaar aan de gevolgen van het EG- akkoord voor de individuele lidstaten te willen tillen. Ook Nederland komt voor hogere kosten te staan, zo erkende minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken vrij opge wekt. Als gevolg van de hoge re bijdrage aan de structuur fondsen en de compensatiere geling voor Groot-Brittannië zal de rijksbegroting moeten worden aangepast. Maar vol gens Van den Broek blijft ons land toch een „netto ontvan ger" van EG-gelden Vice-president George Bush en Hampshire. heeft in New Hampshire alles te verliezen, na zijn opvallen de nederlaag vorige week in Iowa. Volgens de laatste opi niepeiling zal senator Robert Dole George Bush opnieuw verslaan. Onduidelijk is nog hoe de ul tra-conservatieve predikant Pat Robertson het morgen zal doen. Vorige week verdrong hij Bush van de tweede plaats bij de Republikeinen. Zater dagavond hadden zo'n twee duizend Robertson-aanhangers zich verzameld in het High way Hotel in Concord, de hoofdstad van New Hampshi re. Zangeressen zongen de lof zijn echtgenote Barbara voeren van God èn van hun kandi daat. „We gaan winnen", riep Robertson, die in een stuip van politieke hartstocht dreigde dat als de Libische leider Gad dafi het zou wagen één vinger naar de Amerikaanse vloot uit te steken, het eiland Kargh en desnoods de heilige stad Qom prompt zouden worden ver nietigd. Dat zowel Kargh als Qom niet in Libië maar in Iran liggen, scheen de onstuit bare predikant en zijn volge lingen in het geheel niet te de ren. Bij de Democraten is het beeld onveranderd duidelijk. Gou verneur Michael Dukakis van Massachusetts blijft zijn riva- campagne in een winters New FOTO: AP len ver voor. Hij wordt ge volgd door Congreslid Richard Gephardt, de winnaar in Iowa, die volgens de opiniepeiling kan rekenen op zestien pro cent van de Democratische stemmen. Senator Paul Simon komt met veertien procent op de derde plaats. De kiezers in New Hampshire zouden overigens het liefst zien dat de Britse premier Margaret Thatcher aan de ver kiezingen mee zou doen. Zij prefereren haar ver boven een van de huidige kandidaten van zowel Republikeinen als Democraten, zo blijkt uit opi- niepielingen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4