Uitreisverbod: Filipijnen akken vrouwenhandel aan P Jan Stekelenburg zou Visser opvolgen abinet laat kinderbijslag ;n uitkeringen buiten schot „Alle studenten in één ziektekostenverzekering BINNENLAND QeidócQowuvnt MAANDAG 15 FEBRUARI 1988 PAGINA 3 igarettenfabrikanten i de aanval tegen iet - rokencampagne ISTERDAM - De sigarettenfabrikanten willen dat rechter zich uitspreekt over de oproep van de hting Volksgezondheid en Roken (StiVoRo) om i-rookregelingen te treffen voor de werkvloer. Het irlichtingsbureau sigaretten en shag bestrijdt de Hing van de StiVoRo dat een niet-roker al gauw sigaretten per dag meerookt als hij wekelijks djertig uur bij een gemiddelde roker verkeert. Vol gas het bureau blijkt uit onderzoek dat een „passief- ^er" tenminste vijftig dagen in dezelfde ruimte gt doorbrengen om de hoeveelheid nicotine van rij|i sigaret te inhaleren. Onder het motto „wie helpt lenl werkklimaat van een onzuivere discussie af" patent het voorlichtingsbureau dat zo'n 80 procent de werknemers geen heil ziet in dwingende itregelen met betrekking tot het rookgedrag op de (Vervolg van de voorpagina) Nu het er naar uitziet dat de vice-voorzitter van de FNV, Johan Stekelenburg (46), de op volger van Pont wordt, zal de Industriebond FNV naar een andere kandidaat moeten om zien voor de opvolging van haar omstreden voorzitter Dick Visser. Tot nu toe was Steke lenburg, afkomstig uit de Industriebond, de gedoodverfde kandidaat om het roer van Vis ser over te nemen. Overigens is vrijwel geen enkele FN V-bond het eens met de opvatting van AbvaKabo-voorzitter Van de Scheur dat Pont deze week al moet opstappen. Al leen de Onderwijsbond Abop staat hier niet afwij zend tegenover. Wel zijn alle grote bonden het ero ver eens dat Pont hooguit nog een maand of twee voorzitter kan blijven. Ook PvdA-fractieleider Wim Kok, voorganger van Pont bij de FNV, is er van overtuigd dat Pont niet meer kan functioneren in zijn huidige functie. De Voedingsbond, de Industriebond en de Bouw- en Houtbond willen dat Pont tot aan zijn definitieve vertrek een stapje terug doet en niet meer als federa tievoorzitter in de schijnwerpers treedt. De voorma lige vice-voorzitter van de FNV, Herman Bode, ver klaarde zaterdag voor de VARA-radio: „Ik kan me de woede van Van de Scheur heel goed voorstellen. Pont had zijn benoeming indertijd immers voor een belangrijk deel te danken aan Van de Scheur, die hem naar voren heeft geschoven". Bode noemde het onbegrijpelijk dat Pont zijn aanstaande benoeming niet tevoren met zijn collega's heeft besproken. Persprijs voor Studiefinanciering en kamerlid Knol PATERSWOLDE - De Dienst Studiefinanciering in Groningen en kamerlid H. Knol (PvdA) uit Assen en en hebben zaterdag de persprijzen voor Groningen en Drenthe ontvangen. Zij hebben er volgens de jury voor gezorgd dat Groningen en Drenthe afgelopen jaar het meest in het nieuws kwamen, negatief dan wel positief. De jury schaarde zich unaniem achter de winnaar, de Dienst Studiefinanciering. Zelfs als men over „Groningen" of de „chaos van Groningen" sprak, wist heel Nederland wat daarmee bedoeld werd, aldus de jury. H. Knol kwam vorig jaar in het nieuws wegens zijn verhaal dat enkele Nederlandse journalisten in Suriname in een huis van Bouterse woonden en dat een journaliste het bed deelde met enkele Surinaamse machthebbers. Faculteit tegen verplichting alleen vrouwen te werven AMSTERDAM De letterenfaculteit van de Universiteit van Amsterdam weigert alleen vrouwen aan te nemen. De faculteit kreeg van het college van bestuur de verplichting alleen vrouwen te werven voor de functie van assistent in opleiding. Het college deed dat omdat het percentage vrouwen met een derge lijke baan onder de gestelde norm ligt. Mannen komen pas in aanmerking als er geen geschikte vrouwelijke kandi daat te vinden is. De faculteit heeft een kroonprocedure aangespannen om de beslissing van het college aan te vech ten. Zij verzet zich omdat zij vindt dat voor elke functie de beste persoon geko zen moet worden. VANDAAG1 IN HET y lEUWi .EEUWARDEN De 'ilipijnse overheid Iaat dufrouwen die in het bui- nland willen gaan wer den niet meer het land lit. Dat heeft het justi- ieel team uit Leeuwar- dat daar twee we- en lang onderzoek w ieeft gedaan naar vrou- ne renhandel, vernomen. ri( len zou tot de maatregel nlJijn overgegaan om de .Jiitgebreide handel in Fi- e; pijnse vrouwen tegen te aan. e Leeuwarder onderzoeks- 1 loeg, bestaande uit een arechter-commissaris, een of- cier van justitie en een grif ier, is naar eigen zeggen re- lelijk succesvol geweest bij üet onderzoek naar de prak tijken van de 42-jarige Ne- 'erlander Jan S., die ervan rordt verdacht jarenlang Fi- tijnse vrouwen onder valse •rwendsels naar ons land de Bondsrepubliek te heb- ;n gelokt. Ze werden ge- 'ongen in seksclubs te wer- ;n om zo hun „schuld" aan voor bemiddelingskosten hun paspoort terug te ver- ienen. De Nederlander, die imenteel vastzit op de Fili- zou zijn levende ipwaar vooral hebben ge- Mr. Toos Faber, hoofd voorlichting van het ministerie van justitie, verwelkomt het uit Manila teruggekeerde onderzoeksteam. In het midden rechter-commissaris mr. R.H.S.P. Pruiksma, rechts officier van justitie mr. H. Kalsbeek. foto: anp plaatst op seksboerderijen in Friesland en Drenthe. Het team van de Leeuwarder rechtbank was twee weken geleden naar de Filipijnen vertrokken om getuigen te horen en zp mogelijk ook de verdachte zelf. Die laatste was in 1985 al eens in Fries land zelf verhoord na twee aangiftes wegens verkrach ting van door hem geëxploi teerde vrouwen. Maar nadat hij vier dagen in de cel had gezeten werd hij weer vrijge laten. Hij vertrok meteen naar de Filipijnen. Justitie heeft de zaak tegen hem daarna laten rusten, maar be sloot dit jaar toch maar eens een poging te wagen een ver volging van de grond te krij gen. Moeder Volgens rechter-commissaris mr. H.S. Pruiksma was het nog een hele toer om S. te vinden. „We hebben hem in Manila twee keer gedag vaard, maar hij liet zich bei de keren niet zien. Hij bleef onvindbaar. Wel hebben we gemerkt dat wij door zijn vrienden goed in de gaten werden gehouden". Officier van justitie mr. H. Kalsbeek is nog op eigen houtje naar S. aan het speuren geslagen, en belandde daarbij in de bar De Molen, die aan S. zou toebe horen. „De verdachte vonden we er niet", aldus dë officier, „wel hing er achter de bar een foto van zijn moeder". Toen het Friese team al op de terugreis was en in Hong kong op aansluiting wachtte, meldde S. zich toch plotseling bij de rechtbank in Manila. „Hij voelde zich toen blijk baar wel weer veilig", veron derstelt Pruiksma. S. werd echter meteen aangehouden en vastgezet. De Friese ploeg keerde spoorslags terug naar Manila om S. alsnog te ver horen. Zijn paspoort is in be slag genomen en de Filipijnse immigratiedienst doet nu een onderzoek naar zijn verblijfs status. De rechtbank in Ma nila heeft S.' verzoek om vrijlating op borgtocht met een afgewezen. Rechter-com missaris Pruiksma verwacht dat S. als ongewenste vreem deling het land wordt uitge zet, en de praktijk is dan dat hij wordt uitgewezen naar Nederland. S. heeft op voor hand al bezwaar tegen zijn eventuele deportatie aangete kend, zodat er nu een com missie van beroep over zijn geval moet beslissen. Dat ge beurt binnen dertig dagen. Binnen diezelfde termijn be sluit officier van justitie Kalsbeek of hij genoeg bewijs heeft om S. te vervolgen we gens vrouwenhandel. De rechter-commissaris heeft in totaal dertien getuigen ge hoord. Hij is er niet van overtuigd geraakt dat S. deel uitmaakt van een internatio naal netwerk voor vrouwen handel, de man opereerde volgens mr. Pruiksma voor namelijk voor eigen reke ning. Hij kreeg daarbij wel steun van diverse invloedrij ke figuren op de Filipijnen, onder wie een ex-officier van justitie en diens vrouw, die rechter is. Ook dezen zijn als getuigen gehoord. De ex-offi cier van justitie blijkt huwe lijkscontracten te hebben on dertekend voor de te expor teren meisjes, waardoor zij een Nederlands paspoort konden krijgen, terwijl de (schijn-)huwelijken werden gesloten door zijn vrouw. Europees tempo „We hebben verschillende circuits van vrouwenhandel ontdekt", vertelt mr. Pruiks ma, „hoewel de prostitutie toch een vrij gesloten wereld je is, waar je maar moeilijk ingang kunt krijgen. Maar we hebben onder tropische omstandigheden in een Euro pees tempo gewerkt, en heb ben het gerechtelijk vooron derzoek kunnen afsluiten". In de seksboerderijen in Friesland en Drenthe wer den de Filipijnse vrouwen soms onder de meest erbar melijke omstandigheden te werk gesteld. Eenmaal in de macht van S., die hun pas poort afpakte, werden zij verkracht en gedwongen al het geld dat zij in de hun op gedrongen prostitutie ver dienden aan S. af te staan, tot en met de fooien van de klanten toe. Pruiksma ver wacht dat S. tijdens zijn ge vangenhouding op de Filipij nen wel eens een koekje van eigen deeg zou kunnen krij gen. „Zijn zaak is in behan deling bij ene mevrouw San tiago, een zogenoemde Com missioner of Immigration. Een strenge dame: als er bij een vreemdeling iets niet klopt, schopt ze die zonder meer het land uit. We heb ben kennis met haar ge maakt, en ik kan je wel zeg gen dat ze op me overkwam als een „tough lady", een kei harde tante. Laatst heeft ze haar eigen man ontslagen, nou vraag ik je!" RONALD HOOYENGA n (Van onze ^parlementaire redactie) HAAG Minister Koning en staatssecre- jis De Graaf van sociale jen vinden het onge rust te bezuinigen op de :0jderbijslag en de sociale Zij verwach- ook niet dat dit zal ge- In radio-inter- jws zeiden de bewinds- 'jjien zaterdag er zeker li te zijn dat het kabinet het zoeken naar nieu- bezuinigingsmogelijk- nden de kinderbijslag en uitkeringen buiten zal laten. jd vorige week deden in po- rJke kringen geruchten de 'jde dat financiële adviseurs I het kabinet onder meer 6 februari oningin Beatrix brengt en bezoek aan het Euro- ees Octrooi Bureau (EOB) Rijswijk. hadden voorgesteld grote ge zinnen minder kinderbijslag te geven. „Men kan er gerust op zijn dat dit niet gebeurt", aldus staatssecretaris De Graaf in een interview voor de TROS. Minister De Koning gaf via de VARA-radio toe dat het kabi net streeft naar een extra be- zuiningsronde van ongeveer 6,5 miljard gulden, onder meer om de nadelige gevolgen van de lage dollarkoers te compen seren, maar hij vroeg zich af of dit bedrag wel kan worden gehaald. Berichten als zou mi nister Ruding (financiën) de begrotingen voor defensie en ontwikkelingssamenwerking niet langer willen sparen wil de De Koning niet bevestigen. Wel zei hij daar persoonlijk geen voorstander van te zijn. „Het uitgavenpeil voor ont wikkelingssamenwerking moet gehandhaafd blijven, want de mensen in de derde wereld hebben het oneindig veel slechter dan wij. En wat de defensie-uitgaven betreft lijkt het me niet verstandig als wij, zo kort na het sluiten van een belangrijk wapenakkoord met het Warschau-Pact, tegen onze NAVO-bondgenoten zeg gen dat we het verder wel voor gezien houden". De financiële specialist van de CDA-fractie in de Tweede Ka mer, Van Amelsvoort, zei gis teren voor de AVRO-micro- foon dat het CDA zich tegen aantasting van de kinderbij slag en de uitkeringen zal ver zetten, maar dat bezuinigingen op defensie en ontwikkelings samenwerking wel degelijk bespreekbaar moeten zijn. Van Amelsvoort vindt het noodza kelijk dat er de komende kabi netsperiode voor 4,5 a 6,5 mil jard extra wordt bezuinigd, zo dat er geld vrijkomt voor het oppeppen van de economie. „Als gevolg van de lage dollar koers loopt onze export terug en stijgen de investeringen niet meer", aldus Van Amels voort. „Als dat zo doorgaat ko men er in het bedrijfsleven zo'n 50.000 banen op de tocht te staan". Compensatie voor alleen staande 55+'ers - Staatssecre taris De Graaf van sociale za ken verwacht nog dit jaar een vergoeding voor huishoudelij ke hulp te kunnen geven aan werkende alleenstaanden van af 55 jaar. Het gaat om mensen die een derde meer dan het minimumloon verdienen. Zij kunnen dan aanspraak maken op vergoeding voor huishou delijke hulp of minder uren gaan werken en daarvoor compensatie krijgen. De Graaf komt hiermee tegemoet aan de wens van een kamermeerder heid oudere alleenstaande werknemers financieel te ont lasten. EKNOLLEN EjlKgeN A6U1S- 2AG U Gewoon or 'M eé^ewce >vvT- fr-* ANC- kantoor Godfrey Motsepe, Benelux-vertegen- woordiger van het ANC, woonde afge lopen zaterdag na bij Artis een lande lijk beraad van de anti-apartheids- groepen bij. Op 1 maart opent het ANC een kantoor op de Prinsengracht in Amsterdam.FOTO: anp „Bleke De Korte te veel in schaduw premier Lubbers'" MAASTRICHT Twee leden van het kabinet, de ministers Van den Broek van buitenlandse zaken en De Korte van economi sche zaken, hebben zich zaterdag in het carnavals- gewoel gestort. Zij waren te gast bij het gemeente bestuur van Maastricht, dat in de hal van het stad huis prins Lou III met groot gevolg ontving. De ministers kregen dit keer geen narrekap uitge reikt, maar een compleet uniform van „prinselijke wachtkloppers". Maastrichts burgemeester mr. P. Houben en de ceremonie meester van de Tempeleers namen de Haagse gasten danig op de korrel. Minister Van den Broek moest het vooral ontgel den over de paspoortperikelen. „Het Nederlandse paspoort is zo perfect, dat je er niet mee naar het buitenland kunt om dat daar de mening bestaat dat houders van dit paspoort frau degevoelig zijn", aldus burge meester Houben. Van minister De Korte noemde de Tempe leers het opvallend dat hij lang niet zo gebruind is als zijn ambtgenoot Van den Broek. Als verklaring voerden zij aan dat De Korte te veel in de Kinder prijs Deze foto van een Cambodi- aans meisje achter prik keldraad van een vluchte lingenkamp op de Thaise grens is door kinderen als de beste aangewezen in de catego rie „belang rijk nieuws" van de World Press Photo Children's Award. De foto werd ge nomen door Bill Green van The Bos ton Globe. AMSTERDAM - Er moet één ziektekostenverzeke ring komen voor alle par ticulier verzekerde stu denten, zonder dat daarbij gekeken wordt naar de gezondheidstoestand van de verzekerden. Op die manier kan een eind worden gemaakt aan de huidige situatie waarin een bepaalde groep stu denten niet, onvoldoende of tegen onverantwoord hoge kosten is verzekerd. De onderlinge Studenten Ge zondheidszorg (SSGZ) in Amsterdam schrijft dit in het rapport „Gezond studeren". Het rapport is vandaag aan de Tweede Kamer toegezon den. Een categorale studen tenverzekering kan volgens berekeningen van de SSGZ een uitgebreid verzekerings pakket bieden met een „voor iedereen betaalbare premie". Het is mogelijk de verzeke ring kostendekkend te laten functioneren bij een jaarpre mie van 512 gulden per stu dent. Deze oplossing hoeft de overheid geen extra geld te kosten, meent de SSGZ. Alle studenten die niet zijn verzekerd in het ziekenfonds zouden dan wel verplicht moeten worden zich bij die ziektekostenverzekering aan te sluiten. Hier zou dan te genover moeten staan dat de verzekering verplicht is alle studenten zonder selectie op te nemen. Grote scheuren in woningen na gaswinning GROUW In 25 wonin- gen en boerderijen tussen het Friese Grouw en War- tena vertonen de muren scheuren en verzakt de grond op sommige plaat sen zo'n 30 centimeter. Volgens raadslid J. van der Baan van de Frysk Nasjonale Partij (FNP) ligt de oorzaak in de gaswinning die vanaf het begin van de jaren zeventig in het gebied heeft plaatsgevon den. Hij wil dat het gemeente bestuur van Boarnsterhim een onderzoek instelt en een scha deregeling instelt voor gedu peerden. Hoe groot de schade is, kan Van der Baan moeilijk inschatten. „Er is sprake van horizontale en verticale scheu ren in binnen - en buitenmu- waarvan sommigen zo schaduw van premier Lubbers moet staan. Door het mooie weer was de opkomst voor het carnaval, dat tot en met morgen duurt, in heel Nederland groter dan normaal. Maar het feestge druis kende ook een schaduw zijde. De 22-jarige F. Loots uit Eindhoven kwam vannacht om het leven toen hij na het carnaval met een aantal vrien den per stadsbus naar huis reed. Zonder dat de chauffeur het merkte, maakten de man nen het dakluik open en klommen op het dak. Het slachtoffer merkte te laat dat de bus een tunnel naderde en raakte bekneld. Hij is later in het zieke'nhuis overleden. Eredoctoraten voor Dreesmann en Van Boven ROTTERDAM - Vendex- topman prof.dr.drs. A. Dreesmann en prof.dr.mr. Th.C. van Boven, voorma lig directeur van de afde ling mensenrechten bij de Verenigde Naties, krijgen van de Erasmus Universi teit in Rotterdam een ere doctoraat. Dat gebeurt ter gelegenheid van het 75-ja- rig bestaan van de univer siteit. Dreesmann krijgt het ere-doc- toraat bedrijfskunde, vooral omdat hij kwalitatief en kwantitatief heeft bijgedragen aan de gedachtevorming over management, distributie, de tailhandel en dienstverlening in Nederland. Dreesmann streeft èr volgens de universi teit steeds naar om ontwikke lingen in de wetenschap en de maatschappij tijdig te signale ren, te analyseren en te verta len in beleidsconsequenties. Aan Van Boven wordt het ere doctoraat rechten verleend, omdat hij de rechtsgeleerdheid en het aanzien daarvan gedu rende zijn gehele wetenschap pelijke carrière als hoge func- tionarius bij de VN bijzondere diensten heeft bewezen door zijn onvoorwaardelijke inzet voor de rechten van mens. Wageningen Ook in Wageningen worden eredoctoraten verleend. Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de landbouwuni versiteit krijgen op 9 maart de Indiase landbouwkundige prof.dr. M.S. Swaminathan. de landbouweconoom prof.drs. J. de Veer en de graslandspecia list ing. A. Kemp deze onder scheiding. Swaminathan kreeg internationale bekendheid door zijn onderzoek naar de ontwikkeling van rijstrassen met hoge opbrengsten en zijn naam is onverbrekelijk ver bonden aan de ontwikkeling van India van een land met regelmatig terugkerende hon gersnood tot een land dat zijn bevolking nu zelf kan voeden Kemp heeft een grote bijdrage geleverd aan de praktische veehouderij met zijn op weten schap gebaseerde praktische en afdoende oplossing voor hypomagnesaemie (kopziekte) bij melkvee. De Veer, onder meer directeur van het Land- bouw-Economisch Instituut (LEI) in Den Haag, vervult sinds lang een voortrekkersrol op het gebied van de land- bouw-economische wetem schappen en het landbouw- economisch onderzoek. Om streeks 1960 heeft De Veer als een der eersten in Nederland wiskundige optimaliserings technieken toegepast bij be drijfskundig onderzoek.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3