£eicUe 6oma/nt Stekelenburg neemt taken van Pont over Bon: 4 5 5 7 9 13 17 18 Braks erg blij met akkoord op Eurotop Kanselier Oostenrijk dreigt met aftreden Up-to-date ZILVER VOOR JAN YKEMA BIETJES EN KNAKWORST VANDAAG 12 Veede botsing met mbulance in twee weken Leiden moet investeren in parkeren" Man vlucht na spuit- actie met boot Rijn op Maandag 15 februari 1988 79e jaargang no. 24038 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND •i m Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J.J. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Vannacht helder met een mi nimumtemperatuur van om het vriespunt. Morgen toene mende bewolking en mogelijk wat regen. Middagtempera- tuur ongeveer 7 graden. Zwakke tot matige wind draaiend naar west tot noord west. Zon op: 07.55; zon onder: 17.54. Hoog water Schev.: 01.57 en 14.08; laag water: 9.45 en 22.17. 'roef met eenvoudig elastingbiljet gestaakt EN HAAG - De proef met een ver- nvoudigd belastingbiljet in Gouda is jpgezet. Het nieuwe formulier werd jor de gebruikers niet als eenvoudi- r beoordeeld, aldus het ministerie n financiën vanochtend, e belastingplichtigen moesten op het rmulier weliswaar slechts de eindbe- agen vermelden, maar daarnaast ik nog eens nadere specificaties ge- n op formulieren in een „werk- >ek". Dat werkboek was tevens een eer) uitgebreide toelichting en weg- ijzer. De Goudse belastingplichtigen •ijgen voortaan weer een gewoon A- E-biljet, zij het dat de toelichting tgebreider blijft dan elders in het nd. HOTELBRAND ZURICH EIST ZES DODEN ZURICH Bij een brand op de 27ste verdieping van hotel International in Ztlrich zijn gisteren zes mensen omgekomen en een nog onbekend aantal gewond. De etage, waar een restaurant was gevestigd, brandde volledig uit. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat iemand in het restaurant een schotelwarmer spiritus wilde vullen. Doordat het apparaat nog heel was vloog de spiritus in brand. Het vuur verspreidde zich razendsnel over de gehele verdieping. Zes men sen slaagden er niet in de nooduitgang naar de brand trap te vinden en kwamen in de vlammen om. Men heeft hun identiteit nog niet kunnen vaststellen. Vol gens ooggetuigen ging het brandalarm in het het ho tel vertraagd af. Bovendien bleek de speciale brand lift niet te werken, zodat de brandweer via de trap- Een naar boven moest rennen. Toen de brand uitbrak evonden zich ongeveer dertig mensen in de mei hout en kunststoffen beklede zaal. De brandweer had het vuur na anderhalf uur bedwongen. Politie Thailand doet enorme heroïnevangst BANGKOK De Thaise politie heeft een partij van 1280 kilo he roïne in beslag genomen die be stemd was voor de Verenigde Staten. De straatwaarde van de drugs op de Amerikaanse markt wordt geschat op bijna twee mil jard gulden. Het was de grootste partij heroïne ooit in beslag is ge nomen. De drugs waren verbor gen in balen rubber. De politie was door een informant over de zending getipt. „Anders waren wij er nooit achter gekomen, de geur van rubber is zo sterk dat onze speurhonden niets zouden hebben geroken". Prins Carnaval ontmaskerd KLAZIENA VEEN De Ka naaldempers in Klazienaveen zijn het carnavalsfeest afgelo pen zaterdag ingegaan zonder Prins Menco. Enkele uren voordat hij zijn opwachting moest maken voor een grootse optocht door het dorp werd hij door de politie van zijn bed ge licht en meegenomen naar het bureau ip Emmen. Menco K. (52) moet zich verantwoorden voor ontucht met minderjarige meisjes in de leeftijd van 13 tot 18 jaar. Als zijn vervanger werd de prins van vorig jaar „van stal"gehaald. '<-P ïu r BENOEMING PONT VOORAL AAN LUBBERS TE DANKEN Jan Stekelenbur< :oto dijkstra (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vice-voorzitter Jan Stekelenburg van de FNV zal de taken van Hans Pont overnemen. Het ziet er naar uit dat Pont, die vrij dag werd benoemd in een hoge func tie bij Binnenlandse Zaken, zijn voor zitterschap onder druk van de aange sloten bonden binnenkort al zal neer leggen. Alle FNV-bonden zijn van mening dat Pont zeker niet tot het fe deratiecongres van 8 september als voorzitter kan blijven fungeren. Volgens ingewijden rond het kabinet heeft Hans Pont zijn aanstaande be noeming tot directeur-generaal Mana gement en personeelsbeleid op het mi nisterie grotendeels te danken aan premier Lubbers. De premier zou ruim drie weken geleden minister Van Dijk hebben gesuggereerd Pont voor deze functie te polsen. Hiermee wilde Lubbers de patstelling doorbreken die was ontstaan doordat enkele kandidaten voor het zo belang rijke directeur-generaalschap door het kabinet niet 'zwaar' genoeg waren be vonden. Toen minister Van Dijk met de kandidatuur van Pont akkoord ging, liet hij de hoogste ambtenaar op zijn ministerie, secretaris-generaal mr. J. van Aartsen, contact opnemen met de FNV-voorzitter. Pont gaf afgelo pen vrijdag ook toe dat hij kort gele den „namens Van Dijk" door Van Aartsen is benaderd. Het is een publiek geheim dat Lub bers al lange tijd ontevreden is over de stroeve wijze waarop Van Dijk het arbeidsvoorwaardenoverleg met de ambtenarenbonden voert. Hij hoopt dat de minister zich met Pont aan zijn zijde wat flexibeler zal opstellen. Hans Pont gaat er in salaris een flink stuk op vooruit. Momenteel heeft hij als FNV-voorzitter een jaarsalaris van ruim 80.000 gulden bruto. Als direc- .teur-generaal gaat hij 144.000 gulden bruto verdienen. Pagina 3: Jan Stekelenburg zou Visser opvolgen. Jan Ykema toont in Calgary zijn zojuist veroverde zilveren medaille aan prins Willem Alexander en staatssecretaris Dees van WVC. foto- anp CALGARY „Wat is dit mooi, wat is dit mooi". Dat wa ren de eerste woorden van schaafeer Jan Ykema nadat de 24-jarige Fries vannacht rond half drie Nederlandse tijd defi nitief in het bezit van een zil veren olympische medaille was gekomen. In het Canadese Calgary be hoefde Ykema, die in de eerste rit van de 500 meter een Ne derlands record van 36,76 se conden liet noteren, alleen Uwe-Jens Mey voor te laten gaan. De Oostduitser realiseer de met 36,45 een nieuw we reldrecord. Ykema vierde na afloop een uitgebreid feest, in het gezelschap van onder an deren de prinsen Willem Alexander en Constantijn. Eerstgenoemde, ook al bekend als deelnemer aan de Elfste dentocht, had eerder zelf het ijs in Calgary willen testen, maar kon daartoe niet de ver eiste maat schaatsen vinden Pagina 15: Ykema niet de snelste, maar wel de slimste. 18 PAGINA'S Duizenden dossiers uit nazi- archief verdwenen Leidse raadsleden geschokt door Britse bejaardenhuizen Minder auto's in Leidse binnenstad Mooi weer speelt carnaval In de kaart Vijf denkfouten bij discussie over duaal bestel FC Den Haag gooit reputatie te grabbel Egbert van 't Oever doet het niet goed Leiden nipt langs Zeemacht TOP stelt plaats veilig SIDEN Een ambulance de Eerste Hulpdienst HD) is zaterdag beschadigd een bofcing met een perso- nauto op de kruising van de mrchilll tan en de Voorscho- rweg. E; vielen geen gewon- n. De politie spreekt over en fotr kopie" van het onge val dat twee weken geleden op hetzelfde kruispunt plaatshad. Toen raakte een ziekenauto geheel vernield. De ambulance was zaterdag rond drie uur op weg naar een ongeval op een voetbalveld in Voorschoten. De 33-jarige Leidse chauffeur van de EHD had de sirenes en zwaailichten aan en reed door het rode stoplicht. Een 29-jarige vrouw uit Voorschoten naderde de kruising vanaf de Churchill- laan. Het verkeerslicht stond voor haar op groen. De vrouw reed door en verklaarde later tegenover de politie dat ze de ambulance niet had horen en zien aankomen. De ambulance kon na repara ties die ongeveer twee uur in beslag namen, weer dienst doen. De personenauto is weg- Zoon eist Haagse oorlogsfoto's van vader op DEN HAAG De zoon van de in 1950 overleden fotograaf F. Oudendijk, van wie oorlogsopnamen zijn aangetroffen bij de fo tovondst in de Haagse Zui derparkschool, heeft een advocaat ingeschakeld om beslag te laten leggen op het werk van zijn vader. Volgens advocaat mr. F. van der Zwan wil de jong ste zoon, T. Oudendijk, net een inbeslagneming bereiken dat er „niets van iet werk kwijt raakt". Ook wenst deze zoon, die door de vondst emotioneel s geraakt, de 2000 glasne gatieven zo spoedig moge- ijk te bekijken. De advo caat, die gisteravond door ie zoon werd ingescha keld, liet vanmorgen we en eerst op de school met ie onderzoekers van het Rijksinstituut voor Oor- ogsdocumentatie (RIOD) e gaan praten, voordat hij ie rechter verzoekt beslag e leggen. Pagina 6: RIOD: Opeisen foto's „voorbarig". DEN HAAG - Minister Braks van landbouw en visserij is opgetogen over het akkoord dat op de Eurotop in Brussel is bereikt. Het landbouwbeleid wordt er, zo verklaarde hij, meer volwassen door. De beperkingen die aan de akkerbouw zijn opgelegd betekenen een beheersing van de uitgaven. Braks vergelijkt het akkoord met het „historisch akkoord van '69 in Den Haag". Negentien jaar geleden maakten de oorspron kelijke zes lidstaten afspraken over de uitbreiding van de Ge meenschap met het Verenigd Koninkrijk en Ierland. Ook werd het landbouwbeleid voltooid en werden er monetaire afspraken gemaakt. De drempel van 160 miljoen ton voor granen noemt Braks hoger dan gewenst. Daar staat volgens hem tegenover dat de stabilisa tie sterker doorwerkt. Bij overschrijding van de drempel is de ingreep gelijk fors. Volgens het Landbouwschap zijn de gevolgen voor de akker bouw bijzonder vergaand. Volgend jaar al is er een kans op een forse prijsverlaging, aldus vice-voorzitter Gerard Doornbos, te vens voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Volgens Doornbos moeten snel verder wprden gepraat over de industriële verwerking van akkerbouwproduk- ten. Voorzitter Schouten van de KNBTB is erg tevreden met het be reikte resultaat. „Het alternatief zou zijn geweest dat het ge meenschappelijk landbouwbeleid zou zijn uiteengevallen". Pagina 4: Opluchting algemeen na EG-akkc koord op valreep. WENEN De Oosten rijkse kanselier Franz Vranitzky heeft in een te levisie-interview met af treden gedreigd omdat de controverse rond presi dent Kurt Waldheim zijn regering van het werk af houdt. In een interview met het weekblad Profil voegde de kanselier daar vanmorgen nog aan toe, dat de president aan hoge re eisen moet voldoen dan alleen „geen oorlogsmis dadiger" te zijn. Vranitzky ging niet zo ver dat hij regelrecht het aftre den van Waldheim eiste, maar hij stak zijn kritiek niet onder stoelen of banken. Hij drong er op aan dat de presi dent, die vanavond een tele visierede houdt, zijn houding verandert. „We moeten pro beren dit op te lossen zonder toe te staan dat de president de zaken niet onder ogen ziet". In het centrum van Wenen demonstreerden gisteren on geveer vijfduizend mensen die irrspreekkoren het aftre den van Waldheim eisten. Bovendien werd opgeroepen vanavond massaal de televi sie uit te zetten zodra Wald heim op de buis verschijnt. De demonstranten droegen spandoeken mee met de leus „Go Kurti go". Pagina 5: Waldheim zal boe tekleed niet aantrekken. Deze Oostenrijkse vrouw laat geen twijfel bestaan over haar me ning: Waldheim, moet weg. foto: ap CFORD De gemeente et er goed aan geld te inves- en in het creëren van par- ergelegenheid aan de rand n de stad. Dat is de mening n wethouder J. Peters uimtelijke ordening). De uit raak van Peters is in tegen ging tot het collegepro- amma, waar in staat dat len gemeenschapsgeld mag orden besteed aan parkeren, olgens Peters doet de ge- eente er goed aan om van dat principe af te stappen en zich meer pragmatisch op te stellen. „In feite betaalt de ge meente al mee aan het parke ren", stelt de wethouder. „Het belanghebbendensysteem kost nu al geld en zal in de toe komst nog meer geld kosten als het wordt uitgebreid tot meer woonwijken. Die schreeuwen er om. Het gaat niet meer om het principe, maar om wat je er mee be reikt. Als de invoering van het systeem haalbaar blijkt, moet je er in willen investeren". Pe ters verwacht dat Links Lei den moeite zal hebben met dat standpunt. Zijn eigen partij heeft dat niet, is zijn overtui ging. Peters denkt dat Leiden be reid moet zijn om desnoods miljoenen te investeren in de invoering van een nieuw par keersysteem. „De praktijk heeft in Oxforj bewezen dat het na twee iaar nauwelijks geld meer hoeft te kosten. Dat risico moet je durven nemen". Peters hoopt voor de invoering van het systeem subsidies bin nen te kunnen halen, „omdat het autoverkeer in de binnen stad wordt teruggedrongen". De kosten kunnen naar zijn mening worden gedrukt door de NZH en particuliere buson dernemingen om het vervoer te laten strijden. Zie verder pagina 5. (ADVERTENTIE) 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. LEIDEN Een onbekende man heeft zaterdagavond rond negen uur een vloeistof gespoten in het gelaat van een bewoner van de Morsweg. De man was door hem betrapt bij de schuur achter zijn huis. Toen de eigenaar van de schuur de andere man wilde vast pakken, spoot die de onbekende vloeistof in het gelaat zodat hij kon vluchten. Samen met een tweede onbekende man zag hij kans via de Rijn weg te komen in een rubberboot met buitenboordmotor. De politie heeft hen naderhand niet meer aangetroffen. Ze hebben de schuur doorzocht maar vanmor gen was nog niet bekend of er iets is ontvreemd. De vloeistof veroorzaakte geen verwondingen op het gezicht van de be woner van de Morsweg. Dag en nacht ratelen overal ter wereld de telexen en schieten elektronische tekens van het ene beeldscherm naar het andere. In de hele wereld zijn verslaggevers en fotografen, al van het moment af dat het vorige nummer van de Leidse Courant verscheen, bezig gebeurtenissen van welke aard dan ook voor u te registreren: UPI, AP, Reuter, noem maar op. In ons eigen land werkt het ANP en in de landen om ons heen zijn daar weer be kende persbureaus actief. Er hoeft niet dét te gebeuren of we weten het en - als het kan nog vlugger dan u het op de radio hoort of op de tv ziet - leest u het al in uw lijfblad de Leidse Courant. Samen met het legertje ei gen verslaggevers, redacteuren en fotografen zorgen wij ervoor, dat de lezers - net als wijzelf - up-to-date blij ven. Profiteert u daar tot nu toe nog niet optimaal van? Dan krijgt u nu even de gelegenheid daar iets aan te doen... De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. CeidócGomo/rit

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1