UT'. Wk TOP stelt plaats veilig CeidoeSoiwcmt Peter van der Velde flierefluiter-af... Scylla stuit op Andrew FIKS BOEKT VOORUITGANG Noteboom-toernooi voor Rini Kuijf MAANDAG IS FEBRUARI ST.LOUIS Dertien jaar nadat het shorttrack schaatsen in Nederland werd ingevoerd, heeft ons land zijn eerste wereld kampioen: Peter van der Velde. De 21-jarige chauf feur uit Zoeterwoude, lid van de Indoor Hardrijders Club Leiden (IHCL), een van de acht clubs waarin de 150 beoefenaren van het shorttrack in Neder land verenigd zijn, begon zeven jaar geleden met het shorttrack rijden. Na het veroveren van zijn titel vertelde Van der Velde: ..Ik was altijd zo n beetje een flie refluiter. Dit seizoen heb ik de zaken echter serieus aange pakt en je ziet het resultaat. De doorbraak is eigenlijk ge komen toen ik vorige maand in Groningen nationaal kam- kwam Van der Velde vond pioen werd. Het was de eerste niet dat zijn wereldtitel min- maal sedert vier jaar dat ik der waard was door het zich Charles Veldhoven voorbij terugtrekken van de Canade- Ook voor Peter van der Velde is er bij zijn aankomst in Calgary een hartelijke ontvangst. zen. ..Op de 1500 meter deden dus totaal geen sprake" de Canadezen nog wel mee. Het was het tweede Neder- Toen haalden zij geen punten landse succes op internationaal Van devaluatie van de titel is niveau van Nederlandse rij ders. Charles Veldhoven wiens rechter arm uit de kom schoot bij een val op de eerste wed strijddag. veroverde dit sei zoen in Budapest de Europese beker. Van der Velde had zijn overwinning in het all round klassement donderdag te dan ken aan de eerste plaats op de 1000 meter en een tweede op de drie kilometer. Hij kwam daardoor op een totaal van elf punten, één minder dan Ri chard Suyten. Deze 21-jarige rijder uit Stompwijk had op de 500 meter al voor een Neder landse primeur gezorgd door een overwinning. Suyten werd donderdag ook winnaar van de 3000 meter, waardoor hij als tweede eindigde in het eind klassement. Een misslag van Suyten kostte Nederland in de koppelkoers bij de heren over 5000 meter de gouden medail le. Het Italiaanse viertal kwam daardoor in de voorlaatste ronde nog langs het Neder landse kwartet, dat verder be stond uit Jaco Mos. Jeroen Ot ter en Van der Velde. Otter verving Charles Veldhoven. die door zijn pijnlijke rechte rarm ook had a fgezien van de 3000 meter. Bij de dames heerste de Cana dese Sylvie Daigle, die op de laatste dag zegevierde op de 1000 en 3000 meter. Op de ki lometer had Monique Velze- boer voortdurend op kop gere den. Zij werd in de slotfase echter in de tang genomen door Daigle en haar landgeno te Perreault, de laatste werd door de wedstrijdleiding gedis kwalificeerd. Velzeboer ein digde als tweede en werd later op de 3000 meter vierde. Zij bezet in het eindklassement een gedeelde vierde plaats met de Canadese Donatelli. De Ne derlandse dames startten niet op de 3000 meter koppelkoers. Het was een gevolg van de controverse, die vorige maand bij de nationale titelstrijd in Groningen ontstond rond de zusjes Ossedrijver, die later probeerden via een, verloren, kort geding hun afvaardiging naar de wereldtitelstrijd in St.Louis af te dwingen. êfo ff ARNHEM Reeds twee speeldagen voor het einde van het zaalseizoen heeft TOP haar plaats in de hoofdklasse veilig gesteld. De ploeg van Jasper En gel verloor weliswaar bij Oost Arnhem met kanslo ze 19-11 cijfers, maar zag staartclubs KVS en Wordt Kwiek tegen elkaar ge lijkspelen. Dit betekent dat deze komende twee tegenstanders haar op de ranglijst niet meer kun nen passeren. Mogelijk zal deze zekerheid het samen spel van de Sassenheimers verbeteren, want dat bleek tegen de huidige zaalkorfbal-kampioen een teer punt. De wedstrijd tussen Oost Arn hem en TOP was net een kwartier oud, of er stond al een deprimerende 9-2 tussen stand op het scorebord „Het spel leek wel op derde klasse niveau", kritiseerde Engel zijn selectie, die enkel in Ria Nij- enhuis en Gerco Langelaan schutters telde. ..De spelers maakten zoveel plaatsfouten, alsof ze elkaar voor het eerst zagen. Jé bent tegen Oost Arn hem niet bij voorbaat kansloos, maar toch werd er wel zo be gonnen". De ploeg uit de bol- lenplaats speelde inderdaad weinig zelfverzekerd en moest het aanvallend vooral van in dividuele acties hebben. Al leen in de laatste acht minuten van de eerste helft leverden die doelpunten op van Frank Nijenhuis (2). Stella van der Zaag en Gerco Langelaan (rust 11-6) Tijdens het derde kwartier kwam TOP dankzij topscorer Langelaan (5) en Anne van der Zaag (2) tweemaal op vier punten (11-7 en 14-10), maar in de slotfase kon Oost Arn hem moeiteloos de marge ver der tot 19-11 vergroten. Jasper Engel hoopt na deze vierde nederlaag tegen een topclub in hoofdklasse A tegen zwakkere broeders Wordt Kwiek en KVS op een laatste opleving: „Het heilige vuur moet er in die wedstrijden wel zijn, want ik wil die winnend afsluiten. Je kunt het je niet permitteren om jè te handhaven en tegen de degradanten te verliezen. Dan vraag je erom om het vol gend jaar zelf uit de hoofdklas se gegooid te worden". LEIDEN Het zat Comtest/Scylla zaterdag niet mee. Precies nu de Leidse club tegen Tempo Team moest aantreden, was de Amsterdamse troef Skylet Andrew weer beschikbaar. De Engelsman was goed voor vijf punten. De eindstand in Amsterdam was 9-9. Patrick Swier verzorgde tegen zijn oude club het grootste pun- tenaandeel. Hij won drie partijen. Peter Paul de Vrind, die wederom last had van een oude knieblessure, schraapte toch twee punten bij elkaar, hetgeen ook Sjoerd Meyer -presteerde. Martin van Rijn won één duel. Het „tweede" van Dextro/Avanti heeft een verjonging door gevoerd en is daarom dramatisch gestart in de eerste divisie. Bij het niet sterke NOAD verloor de formatie wederom met 12-6. Alleen Ellen Bakker blijft punten scoren (drie). Peter de Groot haalde er twee binnen, terwijl Timo van der Voort eveneens een partij won. De dames van Docos verloren in de eerste divisie met 4-6 van Noordkop. In Den Helder toonde Marijn Olden nog altijd prima in vorm te zijn. Zij won al haar partijen. Angelique van de Bosch scoorde het vierde punt, terwijl Anja Heynen geen wedstrijden won. Comtest/S- cylla versloeg Tempo Team met 6-4. Judith Lepelaar won drie duels. Heidi de Haas, Sophia Vaalburg en een dubbel maakten de 6 vol. Het tweede van de Leidse vrouwen ging met 1-9 onderuit tegen L&T. Voor de debutant in de tweede divisie scoorde Corien de Jong het enige punt. Roomburg blijft derde LEIDEN In de laat ste ronde van de zaal- hockeycompetitie heeft het Leidse Roomburg in Rotter dam haar derde plaats vast weten te houden. Tegen kampioen Leoni- das werd in de Victoria- hal een gelijkspel bedon gen. Tegen de Rotter dammers, die nog geen punt hadden verspeeld, scoorden Paul Lanting en Juijen van Aken ie der twee maal en voltooi de Rudger van Schaik het handjevol. Tegen Ca- pelle waren het weer Van Aken en Lanting die ieder twee maal scoorden. De Roombur- gers lieten echter zoveel kansen liggen dat het on nodig spannend werd. Oskar Snijders en Joost van Dijk bepaalden de Leidse produktie op 6 wat voor Capelle net een treffer teveel was. LEIDEN Fides Pacta en Pernix moesten op de twaalfde speeldag van de zaalkorfbalcompetitie bei de punten afstaan aan Deto (12-8) en ZKC'16 (12- 13). De Danaïden kon de achterstand op lijstaan voerder De Qverkanters via het 13-13 gelijke spel niet verkleinen. Fiks boekte in tegenstelling tot Zuiderkwartier wel voor uitgang in de strijd tegen degradatie naar de tweede klasse. Velocitas werd in 3K de enige koploper door zelf te winnen van Ons Eiland (3-10) en door dat Fluks haar grootste concurrent SDO (K) vloerde. Bijna had Pernix het eerste punt in de tweede zaalhelft be haald tegen ZKC'16, dat in de slotfase echter wat gelukkiger was: 12-13. Carla Kuipers, Jan- neke Mulder, Kees Hortensius, Peter Kuipers en Daan Vreeken zorgden met 5-3 voor een goede start, maar het spelntme werd toen verstoord door het uitval len van Peter Kuipers met een knieblessure (5-8 rust). Hoewel de thuisclub zich knap herstelde (9-8 en 10-9). bleek de laatste goal van invaller Marco van der Lugt onvoldoende, omdat de te genstander het spelbevriezen tob in perfectie uitvoerde en twee maal scoorde. Enkel in de beginfase bezat Fi des Pacta door Robin Somme- ling (2) en Rcné van der Vo.or- cn een voorsprong op Deto (0-1 en 2-3). dat voor rust al op 8-5 was gekomen. „Wij hadden niets te winnen of te verliezen en ik had ook niet op een punt gerekend." beschreef trainer John Tims de vrijblijvende in stelling van zijn keurgroep. waarin John Beekman de plaats innam van Henk van der Waals. De invaller kwam in de tweede helft net als René van der Vooren en Ronald van der Velden nog tot scoren, maar in middels stond het verlies allang vast: 12-8. De tweede aanval van Zuider kwartier was er debet aan, dat er met 12-9 van DKV (D) werd verloren, want Dirk Jan de Kreek was de enige die hier scoorde. Theo van Leeuwen en Wil de Wit hadden er in het an dere vak met elk vier treffers minder moeite mee, en hun in spanningen konden alleen tot 9- 9 het evenwicht in stand hou den. Kort na rust kon Fiks het meer dere balbezit tegen KOAG niet in goals omzetten, zodat de be zoekers na 6-2 tot 9-7 dreigend in de buurt kwamen. Nico van Welzcn en Theo Vreeken, die samen zeven treffers verzorg den, hielpen hun achttal over het dode punt heen (11-7) en op Jaap Rietdijk na droeg iedere speler een steentje bij tot de 15- 10 zege. „Het is toch een wonder, dat zo'n bal er in de laatste vijftien seconden nog in gaat", oordeel de coach René Versloot van De Danaïden over de gelijkmaker van De Overkanters: 13-13. Topscorer Erik Kromhout (5), Monique Slingerland en Heiko Locher hadden net tevoren een 7-10 achterstand in l3-12omge- zet. waarna Cees Christiaanse (gele kaart) op de gelijke stand nog een schot over de korf zag weg rollen als sluitstuk van een bizarre topper. Met 14-8 boekte Crescendo een simpele overwinning over Haarlem, dat na vijfenveertig minuten niet verder was geko men dan één doelpunt (9-1). Henk en Wijnand Alberts (4), Wilfred Cornelisse (3), Joke Boot. Marlies Brouwer en Joke Gcljer gaven de hekkesluiter op soms fraaie wijze les, hoe wel met kansen om te springen. Zelfs met drie invallers was Fluks krachtig genoeg om het hoger geklasseerde SDO (K) op een 9-13 nederlaag te verrassen. Anne Passchier, liefst zesmaal trefzeker, Dorith Passchier en Aad van Drongelen tekenden voor de beslissende demarrage door rondom de rust de score van 5-5 op 5-9 te brengen. Vlak voor de pauze bracht Ons Eiland de spanning in de streek- derby met Velocitas wat terug, doordat Julia Arnoldus en Man- do Frans na 1-5 de stand op 3-5 bepaalden. Paul Robert Nugte- ren. die met een hattrick de ge blesseerde Rien van Poelgeest sterk verving, sloeg met 3-7 de opmars van de degradant van 3K af en luidde zo een uiterst eenzijdige tweede helft in. Hier in maakten Jetske Goudsmit. Jeroen van Driel en Jan Schef- fers het krachtsverschil duidelij ker met 3-10. Tempo had geen weerwoord op het voorverdedigen van ON DO (sGr). dat via ondermeer vier strafworpen het povere di met 5-8 won. Erik Pons (3) Arjan Kolkman hielden in eerste helft de hoop op een go resultaat levend (4-7), maar r dien waren de treffer van Ei Kuiper en twee gemiste Alphe se strafworpen de voornaam; wapenfeiten. De aanval van De Algeme viel andermaal in de slotfa stil. waardoor De Zwervers n met 7-9 voorbij konden kome Alfred Lambooy, die driema scorend de beste aanvaller w; en Ruud Swaak hadden voc dien nog voor minimale voc sprongen gezorgd van 6-5 en 6. maar hierop volgden dertii vruchteloze minuten. Het teamverband van KNS w met vier invallers in het beg zoek. met als gevolg dat DF ongehinderd tot 9-2 kon uitl pen. De nieuwelingen Sand Ligtvoet, Monique Roedoe, R Zitman en Maarten Tidem weerden zich goed en scoord bijna allemaal, wat ook met hattrick van Edwin Kooien c 16-8 nederlaag niet kon verhi deren. Winnaar Rini Kuijf in de vijfde ronde nog fanatiek achter het bord. Het ophalen van de beker liet hij echter over aan zijn bridgemaatje. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De Leidse In ternationale Meester Rini Kuijf heeft ook het 48e Noteboomtoernooi op zijn naam geschreven. Kuijf won het toernooi al twee maal eerder, in 1980 en 1986, en deelde in 1987 de eerste plaats. Vier scha kers eindigden bovenaan met 5,5 uit 6. De Argen tijnse grootmeester Garcia Palermo, de Leidse stu dent Helmut Cardon en de LSG-er Ton Wiley kwamen echter weer- standspunten tekort om de beker mee naar huis te mogen nemen. De win naar van vorig jaar, de Duitser Busch, kwam evenals de LSG-ers Teun van der Vorm en Henk van Putten, niet verder dan een gedeelde 5e tot en met 13e plaats met 5 punten. Dit jaar plaatste de eeuwige geschiedenisstudent Kuijf, net als altijd, in de laatste ron de al vóór de partij een remi seaanbod bij Garcia Paler mo. De Argentijn probeerde het met wit tot de twintigste zet. maar nam in een iets min dere stelling Kuijf's tweede aanbod met graagte aan. In de rest van het toernooi is Kuijf nauwelijks in problemen ge weest. Alleen in zijn partij te gen clubgenoot Marcel Piket moest er enig uithoudingsver mogen aan te pas komen om de winst naar zich toe te trek ken. Het enige missertje dat Kuijf maakte was het niet ver schijnen op de prijsuitreiking. Hij liet het ophalen van de be ker en de duizend gulden prij zengeld over te laten aan zijn bridgemaatje. Sinds tijden deed er weer een echte Grootmeester mee in de Aula van de Rembrandt Scho lengemeenschap. Garcia Pa lermo is Argentijn maar woont in Duitsland waar hij vbor Porz (Miles en Hort) uitkomt. Drie regionale spelers moch ten in de eerste drie ronden hun krachten met hem meten. Wilfried Binnendijk, Remmelt Otten en Vink kregen echter geen kans. In de vijfde ronde moest een uiterst dubieus stuk offer de beslissing brengen te gen Johan van Mil, waarna de remise met Kuijf volgde. Helmut Cardon stond in de tweede ronde een half punt af en kreeg in de zesde ronde in de uitvluggerfase een dame ca deau van Bruno Carlier. De LSG^er Ton Wiley is een En gelsman die voor Estec werkt en daardoor weinig tijd aan schaken besteed. Na een sim pele vier uit vier remiseerde hij met Carlier en had vervol gens weinig moeite met Ik Oei. De beste actieve LSG-ers wa ren de eerste tiental spelers Henk van Putten en Teun van der Vorm met een prachtige 5 uit 6. Zondagmiddag wonnen zij respectievelijk van Bas van Gaaien en Th. Bohn. Joop Pi ket (Philidor), Marcel Piket en Ad van den Berg stelden te leur met een schamele vier punten. De Leidse schaakbond ver leende in het kader van het zestig jarig jubileum een aantal extra prijzen voor de beste regionale spelers. Hoog ste Promotieklasser werd Kat- wijker Binnendijk, beste eer steklasser Femke de Vries, beste tweedeklassers Jan Hel- lenberg en Fred Slingerland en enige en dus hoogst geëin digde derdeklasser C. Rams. De jury voor de schoonheids prijs moest helaas constateren dat alle ingeleverde partijen slechts incorrecte offers bev ten. Originele en spectacula voortzettingen hadden et voudig voorkomen of ze weerlegd kunnen worden, gebrek aan beter deelden Oegstgeeste wethouder T Kohlbeck en Helmut Card de prijs. Kohlbeck offerde krankzinnige wijze een paa en won in een mooi eindsp Zijn tegenstander had door 1 offer te weigeren echter e gelijke stelling verkregi Cardon liet op zijn konin) vleugel moedwillig een lop insluiten in ruil voor wat va kansen op de lange termi, Cardon won wel, maar Per Carcia had met een loper-l ren offer eeuwig schaak ku nen forceren. Jeroen Piket draait nog ni lekker in het Grootmeeste toernooi in het Russisd Lvov: na zeven ronden he< hij pas 2,5 punt. Wel won I ket van de Europese jeug kampioen Ivantsjoek.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 18