Joeheeeeein Calgary fQ&p Vriesekoop grijpt weer mis 3POHI IHIBUNE Ceidae Sou/tont Vti Rodelaars zijn de stiefkinderen Staatssecretaris Dick Dees niet in disco Verrassende finst voor /estduits shockey- fcam OPENINGSCEREMONIE OLYMPISCHE WINTERSPELEN Handballers op nippertje naar B-groep Egbert van t Oever doet het niet goed MAANDAG 15 FEBRUARI 1988 PAGINA 13 Calgary '88 CALGARY Als er al een olympische fa milie bestaat, dan zijn de rodelaars toch wel de stiefkinderen. In het geval van Bart Carpentier Alting zijn het ook nog ontheem den. Carpentier slaagde giste ren niet in zijn opzet als „eerste van de tropische deelnemers" te eindigen. Er is niets tropisch aan Carpentier, afgezien van het feit dat hij in Wil lemstad werd geboren en nu voor de Antillen ro delt en in de bobslee zit. Sinds jaar en dag woont Carpentier in Wassenaar. Op de razendsnelle, 1250 meter lange baan in het Olympic Park hield Car pentier heel aardig de juiste koers aan. Botsin gen met de zijkanten van de baan deden zich niet voor. Toch viel zijn pres tatie tegen. „Ik had ge woon onvoldoende snel heid op de rechte stuk ken". Niettemin acht Carpentier zich na twee van de vier manches en een 36e plaats niet kans loos voor een redelijke klassering. „De fouten worden duchtig bespro ken. Ik ben apetrots, dat ik hier redelijk materiaal kan gebruiken". Carpentier bezet de 36e plaats in een deelnemers veld van 38 rodelaars. In twee manches heeft hij ongeveer twaalf secon den moeten toegeven op de Oostduitser Milller. Politieke rel mogelijk rond visa van VS CALGARY De weigering van de Verenigde Staten visa te verlenen aan Noordkoreaanse schaatsers dreigt een politieke rel te Worden. Het Amerikaanse Olympisch Comité heeft al een protest ingediend bij het ministerie van buitenlandse zaken in Washington. Het comité, dat de volgende Olympi sche Spelen in 1994 naar Anchorage in de Amerikaanse staat Alaska wil halen, vindt dat alle bonafide sport lieden in de Verenigde Staten moeten worden toegelaten. Het afge lopen jaar weigerde het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken om politieke redenen twee keer visa aan sporters. CALGARY Een verbete ring van het topsportkli maat in Nederland vindt staatssecretaris Dick Dees van WVC een belangrijke taak. Dit was het thema van zijn eerste openbare optre den in Calgary, waar hij de eerste week van de Olympi sche Winterspelen zal bij wonen. Dees sprak gisteren in „The Port of Holland", het clubhuis van driehonderd naar Canada ver huisde Nederlanders. Dees zei dat hij niet alleen voor de Olympische Winterspelen .naar Canada was gegaan. „Nu in de Kamer de debatten over de .commissie-Dekker in volle gang zijn, zal ik me in Canada even eens oriënteren op de volksge zondheid. In Edmonton heb ik een onderhoud met de minister voor volksgezondheid in Alber ta. Jake Eb ontmoette ik onlangs ook op het aids-congres in Lon den. Als ik even weg ben, zit ik dus niet in de disco". Inzake topsport heeft Dees een hechte band gekregen met An ton Geesink. Het nieuwe IOC-lid zocht ruggesteun in de regering. „Die Dees is een vent waar ik wat aan heb", zei de ex-judo kampioen in Calgary eens te meer. Anton Geesink krijgt overigens morgen in het Calgary Castle de Sport and Trade Promotion Award. Van.... Dick Dees. Dit is een onderscheiding van de Eco nomische Voorlichtingsdienst van het ministerie van economi sche zaken en het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur. Geesink, al vele jaren pro pagandist van de Nederlandse sport en handel, wordt de eerste bezitter van deze onderschei ding. LGARY West- litsland heeft de eerste Jlstrijd van de Olympi- |e Winterspelen in Cal- gewonnen. De ijshoc- ploeg behaalde in iep B een overwinning 2-1 (0-1, 1-0, 1-0) op fechoslowakije. Westduitse ploeg had zijn ïlwijze afgestemd op de tere persoonlijke vaardig- len van de Tsjechoslowa- Coach Xaver Unsinn was an uitgegaan dat inzet het mgrijkste wapen van zijn wjjeg zou moeten zijn, opdat Tsjechoslo Waken onder |j stante druk geen kans zou- krijgen hun eigen spel te Duitsers voerden het sy- bn perfect uit. Bovendien pk de Keulse aanval Stei- j Truntschka en Hegen ook Je combinatie zijn waarde bewijzen. Steiger had het voord op de tegen de ver ding in door Hrdina ge- akte openingstreffer. In de de periode verdween de Bheid uit de Tsjechoslo- akse ploeg, maar pas zeven |uten voor tijd legde Schil- fhet verrassende spel van "Duitsers vast op het score- i, 2-1. In de slotfase, hield jïlman Friesen de eerste jerwinning vast tegen de al- ^Vof-niets spelende Tsjecho- iwaken. "Htscrland ir een tweede verrassing [de Zwitserland. Voor 4500 lousiaste toeschouwers ze- ^ierden de Zwitsers, die bij laatste toernooi om het we ikampioenschap in Wenen [radeerden uit de A-poule, 2-1 (2-0, 0-0, 0-1) over Fin- I. In de triomf had de sterk jïende doelman Richard Bu ffeen belangrijk aandeel, orwegen was volgens de •wachting tegen de titelver- ligers Sovjetunie volstrekt isloos. De Russen deden het aan (in de eerste periode irden zij niet) en stelden met 5-0 tevreden. De Ver- jde Staten kon het tegen itenrijk niet opbrengen ook derde periode alles op al- zetten. Daardoor hielden Oostenrijkers, die negen juten voor tijd met 3-10 Iter stonden, de nederlaag dragelijk: 6-10. Zij wonnen 'eI!derde periode zelfs met 5-4. •eldkampioen ijshockey ;den heeft na een moeilijk iri Frankrijk met groot ver- il verslagen. Na de drie pe len prijkte de duidelijke van 13-2 op het sco- enjord. (t eerste optreden van de hadese ijshockeyformatie bij Spelen, is maar ternauwer- j-bd een succes geworden. Den Habscheid al na ruim Ir minuten voor de 1-0 zorg- J gingen de 17.000 toeschou- "Jirs er eens goed voor zitten, v jar tegenstander Polen lek niets te voelen voor een Ik avondje voor de gasthe- (i. Het bleef bij de magere 1- 1 sn der Velde niet, re Buwen wel bij eningsceremonie LGARY De openingsce- mnonie van de Olympische lir nterspelen was zaterdag ir t bésteed aan Peter van der rilde. De 20-jarige wereld- c tipioen shorttrack uit V [stgeest had maar al te ag acte de presence willen iriVen bij het kleurige festijn het McMahon-stadion, maar k 'eg te horen dat deelnemers de demonstratiesporten b t welkom waren in het de- et De Poeldijkse Martien oüwen, in Canada voor het estyle-skiën, liep echter wel de Nederlandse ploeg mee. fdaling heren ig verschoven B ILGARY De afdaling irör de heren, het openings- jwnmer van het alpine skiën t Mount Allan, is gisteren af- ast. Mist en vooral de te ro rde wind noopten de organi- de race voor een dag uit stellen. CALGARY - Calgary blijft een stad met een western jasje. Niet alleen omdat het bij de ope ningsceremonie van de vijftiende Olympische Winterspelen veel cow boys en indianen liet op draven. Ook niet zozeer omdat iedereen die bij de Winterspelen betrok ken is een (grote) cow boyhoed draagt. Maar waar in Europa bij mas sa-feesten gewoon wordt gejuicht, of het olé wordt aangeheven, heb ben Calgarians hun ei gen manier van juichen. Een cowboy-juichje: zo iets van joeheeeeeüü Juichen mocht natuurlijk best bij de opening van het Wintersportfeest, dat slechts eens in de vier jaar de beste wintersporters van de we reld bij elkaar brengt voor een competitie. Het was ook één van de betere manieren om een beetje warm te blij ven in het Mc Mahon sta dion, dat tijdens het ope ningsfeest door een stevige vrieswind werd geteisterd. Het gaf eens te meer de on voorspelbaarheid aan van het weer in Calgary, dat de komende dertien dagen on getwijfeld nog invloed zal uitoefenen op het verloop van de Spelen. Ongeacht het aantal vriesmachines en kunstsneeuwkanonnen, dat is aangeschaft om een per fect verloop van het pro gramma te garanderen. Het weer in Calgary is niet te temmen, noch te voor spellen. Het record is een temperatuurverschil van 25 graden in vijftien minuten. Donderdag en vrijdag nog was het voorjaarsweer, za terdag vroor het tijdens de openingsceremonie zes gra den. En het waait altijd in Calgary: of het is de warme Chinook, of het is de bliz zard die sneeuwstormen brengt, of er komt een ge wone wind uit de Rocky Mountains. Maar waaien doet het. Niet verstoord Het openingsfeest werd er niet door verstoord en de Canadezen zullen hun Win terspelen er ook niet door la ten verstoren. Hoewel het stadion zaterdag wel vroeg tijdig leegliep, toen het olympisch vuur eenmaal brandde en de koude tenen steeds kouder werden. De onbekende twaalfjarige Robyn Perry had de rol die Geatan Boucher graag had willen hebben. Voor de ope ningsceremonie liet de meest succesvolle Canadees uit de historie van de Winterspelen Wat is koud hé, was zaterdagmiddag een veel gehoorde kreet In Calgary. Ook van deze ter wille van de kleurentelevisiecamera's in witte poncho's geklede menselijke pinguins. weten, dat er best eens van de regel kon worden afge weken dat een deelnemer aan de Spelen de vlam niet kon ontsteken. De tweevou dig gouden medaillewinnaar van de Spelen in Sarajevo mocht wel meehelpen de Olympische vlag binnen te dragen. Maar Robyn Perry, een kunstrijdstertje uit Cal gary en symbool voor de toekomst, kreeg de felbe geerde taak. Een beetje ge vaarlijke ook wel, want bij oefeningen met het ontste ken van het vuur hadden zich al kleine ontploffingen voorgedaan. Enorm vuurwerk Het feest in de stad begon vrijdagavond overigens al met een enorm vuurwerk en een lasershow geprojecteerd in de lucht en op met doek bespannen wolkenkrabbers. Twee weken lang is er iede re avond zo'n show „down town". De Calgarians, zo'n beetje de carnavalsvierders van Canada, zijn dat spekta kel wel gewend. Tijdens de jaarlijkse Stampede, het ro deofestijn dat ongeveer een miljoen bezoekers trekt, is er ook iedere nacht om twaalf uur groots vuurwerk. En tien dagen lang een gratis ontbijt. Ook dat was er za terdagmorgen voor de be zoekers van de openingsce remonie van de Winterspe len. Zaterdagavond meldden zich 70.000 kijkers bij het stadsfeest, waarbij op de Cal gary Tower, een inmense to ren in het stadscentrum, op nieuw een olympische vlam werd ontstoken. Met de indianen, cowboys, dansers (zelfs in boerenkos tuum en op klompen) reus achtige opblaasdinosaurus sen en de onvermijdelijke postduiven en balonnen was het zaterdagmiddag daad werkelijk een feest. Ook achter de schermen. Robert Fuss, journalist van het ge renommeerde Amerikaanse persbureau United Press In ternational trof de sfeer het best meteen vergelijking: „In Los Angeles was het als of de openingsceremonië in gevangeniskamp plaatsvond, dit was een geweldig feest". Zo soepel Zo streng als de veiligheids* maatregelen rond het atle- tendorp zijn, zo soepel waren ze bij de openingsceremonie, die ongeveer 17 miljoen gul den kostte. Er werd geen jas of tas gecontroleerd. Even min was er sprake een over dreven strenge ordebewa king. Maar er ging geen rookbommetje of rotje af en werd geen spandoek ont vouwd. En vrijwel iedereen trok keurig de witte of ge kleurde poncho's aan die op de 60.000 stoeltjes waren ge plakt en het football-stadion tot olympisch decor omto verden. Dat de openingsceremonie aanzienlijk langer duurde dan de geplande anderhalf uur, kwam doordat de atle ten uit de 57 deelnemende landen meer tijd nodig had den dan was voorzien om het stadion binnen te ko men. Het had nog langer ge duurd wanneer een reusach tige opblaasreplica van de Rocky Mountain bij het vul len niet was gescheurd. Maar organisator Paddy Sampson heeft al beloofd, dat de sluitingsceremonie precies negentig minuten zal duren. Onwennig De Nederlanse equipe onder FOTO: AP leiding van Jan Ykema voelde zich in dat feest iet wat onwennig. Waar bij voorbeeld de twee man ster ke Belgische afvaardiging zwaaide en groette, dat het een lieve lust maakten de zestien Nederlanders een houterige wandeling voor het oog van de wereld. De zuinige groet van Pessenaar Herbert Dijkstra viel ver moedelijk maar heel weinig mensen op. Het bleef bij een zo af en toe opgeheven vin gertje. Een kaartje voor de show kostte honderd gulden en de eerste bezoekers, die het grote gedrang wilden ontlo pen meldden zich ondanks de kou al 's morgens om vijf uur. Maar ook de laatkomers arriveerden met slaapzak ken en thermoskannen. Op de zwarte markt waren veel kopers, maar weinig verko pers. Een Amerikaan moest zijn ziek geworden vrouw in het hotel achterlaten. Als pleister op de wond ging het kaartje weg voor 300 gulden. Over dertien dagen krijgt ze nog een kans om een onge twijfeld net zo wervelende show te zien. RENE VAN HATTEM LISSABON De Nederlandse handbal- ploeg promoveert naar de B-groep. Op de slotdag van het C-toernooi in Lissa bon won Oranje met 32-22 van Israël, waardoor de ploeg tweede werd achter Oostenrijk. Het laatste duel van Nederland was een anticli- max vergeleken bij de verrichtingen van zater dag, toen met een formidabele eindsprint Italië werd verslagen (22-17). Halverwege de tweede helft stond Nederland tegen Israël zes doelpun ten voor, een marge die door geknoei nog bijna uit handen werd gegeven. Het eindsignaal had ook zeker geen minuut langer moeten uitblij ven. Opvallende uitzondering was ditmaal Henk Groener, die in West-Duitsland speelt bij Ems- detten. Groener had het gehele toernooi niets laten zien, maar maakte zijn faam als linkshan dige schutter op de laatste dag alsnog waar met negen doelpunten. Jacques Josten, na zijn pres tatie tegen Italië al gekozen tot beste doelman van het toernooi, was gisteren de tweede Ne derlandse uitblinker. Josten, die na rust Bonno Hankel afloste, koesterde het uiteindelijk gerin ge verschil met Israël opnieuw voortreffelijk. Het feest is begonnenIk weet niet hoe het u is vergaan, maar ik vond de openingsceremonie van de 15e Olympische Winterspelen 1988 in Calgary fantastisch om naar te kijken. Het was geweldig om te zien hoe enthousiast de mensen daar in Calgary uitkijken naar dit evenement dat de komen de twee weken door miljoenen zal worden gevolgd. Ik weet het: er zijn belangrijker dingen in de wereld dan een sportevenement, maar toch, het is grandioos om te mo gen deelnemen aan de Olympische Spelen. En eerlijk gezegd had ik het er best even moeilijk mee zaterdagavond, toen ik de deelnemers het McMahon-stadion zag binnenkomen. Het is bijna niet onder woorden te brengen wat het is om zo'n immens groot stadion met duizenden mensen te mogen bin nenwandelen. Ik herinner mij de openingsceremonie van Lake Placid in 1980. We zijn toen uren onderweg geweest, bussen vol met meer dan 1.000 deelnemers, uren wachten, opstellen in rijen van vier, ontzettend koud, maar het was dit allemaal dubbel en dwars waard. En als ik daar allemaal weer aan terugdenk dan vraag ik me af of coach Egbert van 't Oever er goed aan heeft gedaan om tot volgende week in het Amerikaanse Butte te blijven. Alleen Yvonne van Gennip heeft al eerder deelgenomen aan de Olympische Spelen (Sarajevo 1984). De anderen moeten dit nu toch allemaal maar missen. Niet alleen de openingsceremonie, maar heel het olympische gebeuren is zo'n aparte ervaring dat het zonde is om daar niet met volle teugen van te genieten. Pasje Neem het verblijf in het olympische dorp bijvoorbeeld, het begint al met het accreditatiepasje. Zonder dat pasje kom je nergens in of uit. Een strenge controle dus, maar dat gebeurt meestal zo vriendelijk dat het totaal niet storend werkt, al thans zo was het in Lake Placid. Dat geldt ook voor al die vrijwilligers die meewerken aan het vervoer van de atleten van en naar het olympische dorp en de olympische evene menten. En in het dorp zelf hoef je niet bang te zijn dat je je verveelt of datje ergens alleen aan een tafeltje je luch moet gebruiken. Het is ontzettend leuk om met meer dan 2.000 sporters bij elkaar te zijn. Vooral tijdens het gebruik van de diverse maaltijden is het heel erg gezellig. Het feit dat je eens niet alleen met je ploeggenoten aan tafel zit, is al een ervaring op zich. je verkeert met skiërs, bobbers en ijshockeyers uit al lerlei verschillende landen. U kunt zich voorstellen dat dat echt schitterend is om daar tussen te zitten. De sporters kun nen zich op allerlei manieren vermaken tussen de trainin gen en de wedstrijden door. Van gratis gokken in een com plete gokhal tot het bezoeken van een popconcert, mogelijk heden genoeg. Blauwe blazers Ook het nerveuze gedoe van de zogenaamde „blauwe bla zers", zoals de olympische officials vaak oneerbieding worden genoemd, horen bij de Spelen. Net zoals het elke keer weer terugkerende relletje in het Oranje-kamp. Neemt u maar van mij aan, ook dit jaar zal het daaraan niet ontbre ken. Het is jammer dat de organisatie van Calgary heeft besloten om het mannen- en vrouwenschaatsen te scheiden. In te genstelling tot voorgaande Spelen wordt eerst het hele pro gramma van de jóngens afgewerkt, alvorens de dames aan de start mogen verschijnen. Elkaar aanmoedigen is er dus deze keer niet bij, nu de Nederlandse rijdsters voorlopig in het Amerikaanse Butte blijven om zich daar in alle rust voor te bereiden. De helft van de Spelen is al voorbij als zij in- Calgary arriveren. En hoe was het ook al weer? Deelnemen is toch belangrijker dan winnen? Natuurlijk wil je als deel nemer winnen, maar wees nou eerlijk; de enige die een kansje maakt op een medaille is Yvonne; voor de andere meiden geldt: deelnemen en genieten! Bettine Vriesekoop FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN LJUBLJANA Bettine Vriesekoop maakt er een gewoonte van de winst in de top twaalf in de slot- partij uit handen te geven. In zeven van de elf optre dens stond de 26-jarige fullprof uit Hazerswoude in de finale. Twee keer, in Nantes 1982 en Barcelona 1985, bracht ze het onder onsje van de twaalf beste Europese tafeltennisters op haar naam. In Ljublja na werd ze zaterdag voor de vijfde keer tweede, voor elke topsporter de meest frustrerende positie. Vriesekoop moest in de Joego slavische industriestad de eer gunnen aan de Russin Flioera Boelatova, die voor de tweede keer de top twaalf op haar lijst schreef. Op eigen kracht vol tooide de gehaaide verdedig ster uit Tasjkent het karwei niet. Vriesekoop versloeg haar als enige in dit toernooi, al in de tweede ronde, en leek daar mee op weg naar haar derde eindzege. Het slippertje tegen hekkesluiter Perkucin, in de derde ronde, werd bij de afre kening fataal. De Hazerswoud- se liep in de slotpartij tegen Nemes tegen haar tweede ne derlaag op (20-22, 19-21), waar door Boelatova op de valreep met de victorie en de driedui zend Zwitserse franken aan de haal ging. In de schaduw van beide kemphanen eindigde Mirjam Kloppenburg als zevende. Met vijf overwinningen kwam ze er één tekort voor de door haar begeerde vijfde plaats. Het 22-jarige talent uit Lich tenvoorde bewees op haar tweede top twaalf in technisch opzicht de aansluiting met de Europese top binnen handbe reik te hebben, maar tactisch en mentaal nog tekort te schieten. Het toernooi in de Hala Tivoli was op maat gesneden voor Boelatova door de afmeldin gen van Batorfi, Hrachova en Guergueltcheva, de nummers een, twee en vijf van Europa. „Dat was sterk in haar voor deel", stelde Vriesekoop reëel vast. „Van Batorfi en Guer gueltcheva verliest ze normaal gesproken altijd. Nu die er niet bij waren, wist ze bij voorbaat dat ze er hooguit twee kon verliezen. Van mij en Urban. De rest kan gewoon niet tegen haar spelen". Die taxatie fixeerde haar der mate, dat ze in haar opluchting over de zege op Boelatova af wezig was tijdens de partij te gen Perkucin. „Ik mocht niet verliezen van Boelatova. An ders was het toernooi bij voor baat verloren. Na die partij volgde een terugslag, een ne gatieve reactie op die span ning, waardoor ik er tegen Perkucin absoluut niet met mijn hoofd bij was. Tegen haar heb ik dit toernooi De Hazers- woudse herstelde zich na het verlies kordaat. De ene over winning op de andere volgde, de ene fraaier, dan de andere En ze gaf geen game meer uit handen tot de finale. Daarin ontmoette ze de tot Westduitse genaturaliseerde Nemes (19), die zeven ronden het veld on geslagen aanvoerde, maar in de slotfase zoveel averij opliep, dat ze tegen Vriesekoop zorge loos en vrijuit kon tikken. Kansen op de titel had ze niet meer, de derde plaats kon haar niet ontgaan. Nemes had nog een oude reke ning te vereffenen met Vriese koop. In Södertalje had Vrie sekoop haar twee jaar geleden de titel uit handen geslagen door in de slotpartij haar spor tieve plicht te vervullen. „Ik wist dat ik niet op een ca deautje hoefde te rekenen", verklaarde Vriesekoop, na de schlemielige, maar regelmatige nederlaag. „Ik was gespannen, waardoor ik angstig, behou dend speelde en haar te weinig aanspeelde op haar kwetsbare forehand. Daardoor heb ik de partij verloren".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13