Jan Ykema viert S5 vorstelijk feest Handig 'miniburo' SPELENDERWIJS a vm, il ivanti: p Pasen Jamaïcaanse bobbers gaan rijk naar huis Rode kaart wegens belediging toeschouwer TRIER Zbigniew Kruszynski, speler van Bundesligaclub FC Homburg, is bij een oefen wedstrijd tegen de amateurs van Eintracht Trier na ruim een uur uit het veld gestuurd wegens belediging van een toeschouwer. Hij raakte geïrriteerd door de opmerking van een bezoeker, die zich vermaakte bij de gedachte aan de naderende degradatie van Homburg. Kruszynski reageerde door de man een „stom me zak" te noemen. Scheidsrechter Hans-Peter Dellwing gaf de Homburg-verdediger daarop de rode kaart. „Mij bleef geen andere keus", zei de arbiter. Kruszynski had eerder wegens ruw spel al een waarschuwing gekregen. De clublei ding hoopt dat hij er met een geldboete van af komt en zondag tegen Borussia Dortmund niet geschorst hoeft toe te kijken. Staking van verplegers beëindigd CALGARY Een dag voor de opening van de 15e Olym pische Winterspelen eindigde de staking van het verple gend personeel in de ziekenhuizen. De staking was onwet tig. De verpleegsters gaan voortaan twee gulden per uur meer verdienen. Het zal even duren voor ze dat op hun salarisstrook terugzien, want voor de staking kregen ze al lemaal een boete van vierhonderd gulden. Scheidsrechters FIFA verongelukt MASQAT Twee scheids rechters uit Oman, die op de internationale lijst van de wereldvoetbalfederatie (FIFA) staan, zijn gisteren bij een auto-ongeluk in hun va derland om het leven geko men. Onder de slachtoffers was de 44-jarige Abu Wahid, die als arbiter was genomi neerd voor de Olympische Spelen van Seoul. Het onge luk gebeurde op weg naar een scheidsrechters-semina- rium in Sur, 340 kilometer van de hoofdstad Masqat. Vriesekoop nu tweede LJUBLJANA Bettine Vrie sekoop is in de Top Twaalf te Ljubljana als tweede geëin digd. De Nederlandse tafelten nisspeelster leed in de Laatste ronde haar tweede nederlaag uit het toernooi over elf ron den. Vriesekoop verloor met 20-22, 19-21 van de Westduitse Olga Nemes. De winst ging naar Flioera Boelatova uit de Sovjetunie, die in totaal tien overwinningen boekte. De derde plaats was voor Nemes. De tweede Nederlandse in Joegoslavië, Mirjam Kloppen burg, werd zevende. Bij de heren won de Zweed Waldner voor zijn landgenoot Persson en de Pool Grubba. Prinsen De prinsen Willem-Alexander en Constantijn hebben afge lopen weekeinde een bezoek gebracht aan de Nederlandse schaatsploeg in het olympisch dorp te Calgary. Gisteren waren ze aanwezig bij het rodelen, het skispringen en de 500 meter hardrijden op de schaats. Prins Willem Alexander (rechts) en prins Constantijn proe ven sfeer in Calgary. foto: epa Chef-de-mission Wim Cornells schonk beide prinsen na het ongedwongen onderhoud met de schaatsenrijders ieder een Oranje windjack. In het dorp kregen ze bovendien een echte cowboyhoed. Prins Willem-Alexander en prins Con stantijn zullen tot en met woensdag in Calgary blijven en nog verschillende evenementen bijwonen. Brekebeen De Italiaanse alpine-skiër Giorgio Piantanida heeft bij zijn valpartij tijdens de training drie fracturen opgelopen. De ongelukkige Piantanida brak volgens een mededeling van zijn begeleider Quario bij zijn val op de flanken van de olympische berg Mount Allan een rib, de knieschijf en de linkerhand. Na behandeling kon Piantanida zaterdag zijn landgenoten al weer aanmoedigen bij de laatste training voor de olympische afdaling. Van Helden De naam Van Helden zal tijdens het olympische schaat stoernooi op alle uitslagen verschijnen. Hans van Helden en zijn echtgenote Marie-France zijn door het Franse olympisch comité ingeschreven op alle afstanden. Beiden zullen op geen van vijf onderdelen ontbreken. De inmid dels bijna veertigjarige Van Helden start op de 500 meter tegen de Joegoslaaf Behudin Merdovic. Blundertje Een klein olympisch blundertje. In een speciaal door het OCO 88 uitgegeven krantje worden de jarige olympiërs ge feliciteerd. Die eer viel ook Grietje Mulder te beurt. Dat Mulder gewoon thuis in Nederland zit en geen deel uit maakt van de Nederlandse équipe, is het OCO blijkbaar ontgaan. De schaatsenrijdster staat ook nog gewoon in de computers met persoonlijke gegevens van de deelnemers. Mulder mag wat het OCO betreft dus gewoon deelnemen. MAANDAG 15 FEBRUARI 1988 PAGINA 11 Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een olmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats:. Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer ""3, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). 'fl'r .p 1 lUiji wint 'foteboom- ia; Z }ernooi ;IDEN De Leidse ternationale Meester d ni Kuijf heeft het 48e loioteboomtoernooi op n naam geschreven, iër spelers eindigden 3vehaan met 5,5 uit 6. JCteJ Argentijnse groot- <h eester Garcia Paler- of de Leidse student elmut Cardon en de ^SG-er Ton Wiley e. wamen echter weer- andspunten tekort om 'a e.beker mee naar huis en nemen. l'[ De-winnaar van vorig Itóiv de Duitser Busch, jjjram evenals de LSG- dï Teun van der Vorm «Henk van Putten, niet Jrder dan een gedeelde J tot en met 13e plaats et .5. punten. Kuijf won toernooi al tweemaal ider, in 1980 en 1986, nüeelde in 1987 de eer- on e plaats. JUBLJANA De imesploeg van Avanti [rul iri het paasweekein- aantreden tegen °l ladöst Zagreb in de live finales van het erpooi om de Europe- beker voor lands- mpioenen. clubleiding kwam in ubljana tot een akkoord 'u et .d,e Joegoslavische te enstander. Het duel zal •j' 12 of 4 april in Hazers- iude- worden wedstrijd stond .voor week op de Eu- pese wedstrijdkalender, dat weekeinde wordt 'ons: land de finale van ie t wintercircuit gehou- -waarbij Mirjam Ibppenburg in actie 'eiltit. 'Om die reden rièeg'ën kreeg bekerhou- *r' Avanti uitstel. JeZijl/LGB: eër niet... JIDÈN De «il/LGB heeft het op- deuw niet gered. Na ■:i 12-8 nederlaag bij JZC/de Robben wis- 16: de Leidse waterpo el its zaterdag zeker git voor het tweede ij htereenvolgende jaar j noegen moest ij orden genomen met plaatsje op het o'eede plan. li |loper AZC Tarvo met de schrik vrij jen DZV/Martens: 10- ,In Leiden deed zich ..,imieke feit voor dat waterpolowedstrijd jö afgelast. LZ'86 - jwfienburg vond geen g omdat scheids- - -Hoepelman niet opdagen. Beide Kgen .«n de andere ar- er. Van Zenderen, kon- •Q-fZodoende onverrich- huiswaarts keren. )üd-bokser lonzon érdacht an moord IAR DEL PLATA De Ar- ntijn Carlos Monzon, voor- - 2hg wereldkampioen boksen het middengewicht, is in ar del Plata gearresteerd op irdenking van moord op zijn ouw Alicia Muniz, een dan- res. Zij werd dood aangetrof- n voor hun appartement na n-val uit het raam. Volgens n politiewoordvoerder was n het incident een heftige zié-tussen de bokser en de nseres vooraf gegaan. Bij de hfelijke twist raakte Mon- 11 n,"die zijn loopbaan als be- _epsbokser ongeslagen beëin- gde, overigens ook gewond, j moest in een ziekenhuis orden opgenomen. Alicia ïiuz was de derde echtgeno- Di van de 45-jarige Monzon, ich e na zijn boksloopbaan to ch lelspeler werd. Carlos Monzon in gelukkiger tijden met vrouw Alicia en zoon foto: Zwarte dag CALGARY Jan Ykema is een feestvierder. Hij houdt van een pilsje en zelfs wel van meer dan één per avond. De Harlin- ger is dus wel wat ge wend. Toch was het eerste feestje, nadat hij gisteren op de 500 meter een zil veren medaille van het ijs van Calgary's Olympic Oval had gegraaid, een bijzondere fuif. Met kroonprins Willem Alexander en diens broer Constantijn had Ykema nog nooit gefeest. Over de koninklijke uitnodiging werd ook geen minuut na gedacht. „Natuurlijk ben ik er en daar heb ik ook alle reden toe". De winnaar van het olympisch zilver had tussen alle emoties en' spanningen door zelfs ge zien hoe dè Oranje-prinsen, die zaterdag in Calgary arri veerden, met hem mee hadden geleefd. „Ik heb op hen gelet en zij waarschijnlijk ook op mij. -En ik heb ze ook zien kij ken naar hoe de andere rijders uit de tweede bocht kwamen, met een hoopvolle blik". Yke ma herinnerde, zich veel, zo niet alles van het sprinttoer- nooi. Na zijn bliksemopening van 36,76 in de eerste rit, een tijd die uiteindelijk alleen door de Oostduister Uwe-Jens Mey werd geklopt met een nieuw wereldrecord (36.45 tegen 36.55), zag hij alle ritten. Hetzij op televisie, hetzij op het ijs, maar hij zag ze alle achttien, handenwringend. Domme dingen „In zo'n periode kun je alleen maar wachten, maar voor de ritten van alle anderen ben ik nerveuzer geweest cfan voor mijn eigen rit. Ik heb ook nog wat domme dingen gedaan, zo als gekke bekken trekken. En ik heb Dan Jansen een hand gegeven uit medeleven met zijn val. Normaal doe je zoiets natuurlijk pas na alle wedstrij den. Maar ik wist ook niet wat ik deed. Ik wist ook wel dat ik goed zat met die 36.7, tenslotte was dat wel zestiende onder het Nederlands record (37.38 van Ykema zelf, red.). Maar ik was ook verrast. Zo'n goede 500 meter heb ik nog nooit ge reden. En ik was al gelukkig geweest met een plaats in de top tien". Ykema lootte dit seizoen al zes of zeven keer een eerste rit op de 500 meter. Toen de ope- ningsrit er zaterdagavond bij de loting opnieuw uitrolde, schrok de Fries niet. Die uit slag had Ykema trainer Eppie Bleeker zelfs voorspeld. De rij der: „In het eerste paar starten is niet makkelijk. Je weet ten slotte helemaal niet wat voor tijden er mogelijk zijn. Ieder een was verrast door die 36.7. Ik ook. En iedereen dacht daarna dat de winnende tijden 36.5-ers zouden worden. Waar schijnlijk zijn ze door mijn tijd toch zenuwachtig geworden. Ki Tae Bae bijvoorbeeld moest wel een persoonlijk record rij den om mij er af te rijden. Dat heeft toch een druk gelegd, denk ik". Na de loting was er alleen vreugde over de start in de binnenbaan en dus over de laatste buitenbocht. De 1,80 meter lange Ykema krijgt zijn 90 kilo op volle snelheid niet perfect door de binnenbocht. Uiteindelijk bleek Ykema zelfs nog voordeel te pakken uit de eerste start. Zijn start was zo scherp dat er zelfs aan werd getwijfeld of hij niet te snel weg was. „Ik had die starter deze week al eerder bezig ge zien toen hij twee provincialen startte. Ik had gezien dat die helemaal niet stil hoefden te staan. Voor hem was dit ook de eerste grote wedstrijd met alle zenuwen vandien. Daar om wilde ik iets proberen. En dat is gelukt". Supergoed Ykema opende nooit eerder onder de tien seconden, maar raffelde de eerste honderd me ter prompt af in 9.85. Zijn ver klaring voor de explosie was simpel. Hij reed Menno Boels- ma, die eindigde op een zes- Jan Ykema (links) op het erepodium naast Uwe-Jens Mey en Akira Kuroiwa. foto: ap tiende plaats (37.52), afgelopen week tijdens de trainingen ook het zwart voor de ogen. „Het is gewoon supergoed gelopen. Zo goed als ik nooit had durven dromen. Er was ook geen hon derdste meer af te halen. Daarvoor moeten we nog een zomer trainen", aldus Ykema die pas in de loop van deze week besluit of hij naast de 1000 meter ook nog op de 1500 meter start. In Calgary staan computers met persoonlijke gegevens van alle atleten. Bij Ykema staat als karakteristiek: hij schaatst voor goud, maar wil plezier hebben. De Fries genoot giste ren, met overvolle teugen. Vandaar waarschijnlijk dat hij met zijn zilveren medaille nog blijer leek te zijn dan Mey met het goud. Blijer dan de Japan ner Akira Kuroiwa, vorige week in West Allis bij absentie al onttroond als wereldkam pioen en nu verwezen naar de derde plaats, was Ykema ze ker. Waar Mey bescheiden het ere podium beklom, balde Ykema al ruimschoots voor de uitrei king van de medailles de vuis ten. En maakte hij eenmaal op het podium een luchtsprong. „Mag het. Er zaten meer Ne derlanders op de tribunes dan Japanners en Oostduitsers bij elkaar. Dan mag je toch best trots zijn. En dat er dan ook nog mensen van het konink lijk huis op de tribune zitten doet je ook wel wat". RENE VAN HATTEM een speciaal te hunner ere ge houden diner. De avond werd gesponsord, door de textiel branche. Alle gasten dienden tien dollar (achttien gulden) te betalen. Ook van dat bedrag verdween een deel in hun zakken. De Amerikaan George Fitch, een oud-medewerker van het Witte Huis, is de grote man achter het Jamaïcaanse bobs lee-project. Hij was op Jamaica toeschouwer bij een ouderwet se zeepkistenrace, zag over eenkomsten met bobsleeën en startte een actie voor de sa menstelling van de Jamaï caanse bobploeg. Hij hing in de sportcentra posters op, plaatste advertenties in de kranten en verscheen op de televisie. De belangstelling was groot, zeker toen Fitch beloofde een maand trainingskamp in Europa te zullen betalen. Hij selecteerde op kracht en snelheid, in Oos tenrijk werd getraind in de slee, en gerepeteerd op de gi taar, want Fitch wilde door een speciale campagne zijn geld terugverdienen. Het suc ces bleek inderdaad verze kerd. CALGARY De Jamaï caanse bobsleeploeg keert op 1 maart met een dikke portemonnaie terug in het tropisch paradijs. Het kwartet haalt misschien het einde van de race niet, het succes van de onder neming stond vóór de openingsceremonie al vast. Dudley Stokes, Mi chael White, Devon Har ris en Sam Clayton ver dienen dik aan hun olym pische song. Het reggae-plaatje wordt elke dag herhaaldelijk gedraaid op de populaire radiostations. In Calgary ontstond bovendien een ware run op de T-shirts met opdruk van een bobslee en een palmboom. De textiel handelaren, die de rechten verwierven, kunnen de vraag niet aan. Een deel van de winst komt de bobbers toe. Het viertal Jamaïcanen, van wie er één dreadlocks a la Ruud Gullit draagt, kan bovendien inkomsten tegemoet zien van Voor Dan Jansen was het gis teren een zwarte dag. De Ame rikaan ontving enige uren voor het begin van het olympisch schaatstoernooi in Calgary het tragische bericht dat zijn 27-ja- rige zus Jane in een ziekenhuis in Milwaukee aan leukemie was overleden. Familieleden en ploeggenoten wisten hem te overreden om toch te startefi, maar al in de eerste bocht van de 500 meter ging het mis toen de wereldkampioen sprint ten val kwam. Zichtbaar aangesla gen krabbelde Jansen even la ter weer overeind. CeidóeSoutont

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11