„Het wordt vechten voor lijfsbehoud" Wim Rijsbergen terug in Noord" Marian Kortman enige echte „regiotroefbij atletiekkampioenschappei HAN WALLAART (GRASSHOPPERS) OVER EREDIVISIE: Rijsbergen: „Als begin nend trainer kan je van ie dereen wel wat leren". FOTO: DIJKSTRA LEIDEN Wim Rijsber- gen is terug in „Noord". Op de plaats waar hij ooit de eerste schreden zette op zijn zo succesvolle pad als actief voetballer, start Rijsbergen volgend sei zoen ook zijn „echte" trai nerscarrière. Het „echte" begin, omdat de 36-jarige Leidenaar bij Roodenburg voor het eerst als hoofd trainer werkzaam zal zijn. Zowel vorig seizoen bij Ajax (als jeugdtrainer on der Johan Cruijff) als nu, bij DS '79 (als assistent van Simon Kistemaker), had en heeft Rijsbergen op technisch vlak directe superieuren boven zich. Geen probleem voor de Leidenaar, die zegt „als beginnend trainer" van iedereen wel wat te kun nen leren. Desondanks verheugt Rijsbergen zich wel degelijk op zijn nieu we werkkring. Niet alleen omdat hij dan wel eigen baas is, maar zeker ook omdat het werken bij DS '79 hem bepaald zwaar is tegengevallen. „Daar had ik had meer van verwacht", is hij eerlijk. „Maar bij DS kan bijna niets. Reis kosten voor oefenduels kun nen er amper af, het huren van een kunstgrasveld levert de penningmeester grijze ha ren op en ook op het gebied van selectiespelers is het maar heel matig gesteld. Als trainer van het tweede heb ik in we zen de beschikking over zeven man. Een nauwelijks werkba re situatie, inderdaad. Het is wat dat betreft ook niet zo gek dat de club niet presteert. De voorwaarden om te kunnen presteren, ontbreken eenvou dig. De spelers verdienen het minimumloon, aankopen zijn niet mogelijk. Nee, DS '79 valt eigenlijk geen betaald voetbal club in de ware zin van het woord te noemen". Deson danks leert Rijsbergen nog da gelijks. „Je moet alles een keer meemaken", weet hij. „Dit is een goede leerschool, al is het bepaald niet wat ik voor later ambieer". Het contrast met de club waarvoor hij vorig sei zoen nog werkzaam was, Ajax, is dan ook heel groot. „Nu rommel ik wat in de marge van het betaalde voetbal, ben ik onderdeel van een nauwe lijks levende stichting. Bij Ajax was ik elk dag bezig met jeugdige talenten. Werkte ik voor een club waarin iedereen juist bezig is met prestaties, al dan niet op termijn". Ook bij Roodenburg wil Rijs bergen volgend seizoen in prestatieve zin aan het werk gaan. „Roodenburg is een pret tige club, met ambities. Voor een trainer is dat een fijne we tenschap. Nee, ik heb geen idee van de mogelijkheden van de huidige selectiegroep. Ik heb Roodenburg één dit sei zoen bijvoorbeeld nog niet zien spelen. Ik weet alleen maar dat er leuk wordt gepresteerd. Als de groep bij elkaar blijft, moeten er dus mogelijkheden zijn". Roodenburg wordt door Rijs bergen vooralsnog niet als het einddoel van zijn trainersloop baan gezien. „Nogmaals, ik vind het heel erg leuk om daar aan de slag te gaan. Ik zal daar ook niet zo maar wegrennen. Maar vooralsnog heb ik ambi ties om ooit weer, maar dan als hoofdtrainer, in het betaald voetbal terug te keren. Of dat er inzit? Ik weet het niet. Eerst zal ik daarvoor in ieder geval nog wat diploma's moeten ha len: oefenmeester één en die van coach betaald voetbal. Dus voorlopig zal ik wel tussen de amateurs te vinden zijn. En daar heb ik absoluut geen pro blemen mee". Familiesport? Gezien tijdens de topper waarin Velocitas op de rang lijst naast SDO kon komen. Eerst drong een hummel van de vrouwelijke kunne lopend het strijdtoneel binnen. Zij was op zoek naar mammie en vond haar ook. Vervolgens moest een „gemo toriseerd" lid van de andere kunne met handkracht uit de arena verwijderd worden. Op zoek naar pappa, zo ne men wij van Hutspo(r)t ge makshalve maar even aan. Hoezo familiesport Gemist Sorry, we hebben d'r een ge- Onder redactie van Erik Huisman en Gert-Jan Onvlee mist het afgelopen weekeinde. Al het afdelingsvoetbal lag er uit. Dachten wij. Maar wij re kenden daarbij buiten het kunstgras van Meerburg. Pijnlijk gevolg was, dat de za terdagtopper tussen Meerburg 2 en Sleutels 5 daardoor ten onrechte aan onze aandacht ontsnapte. Vandaar dit duel alsnog in kort bestek: „Meerburg had in de, dankzij .Familiesport (1)... het goed bespeelbare veld, aantrekkelijke eerste helft moeite in het winnende spoor te komen. Na de doelwisseling echter wees Danny van Aerde zijn ploeg de weg met twee fraaie treffers. Sleutels was daarop niet in staat de opgelo pen achterstand te verklei nen. De club uit Zoeterwoude lijkt, mede door de behaalde 2-0 zege op de Sleutels, recht streeks af te stevenen op het kampioenschap in 5B". Planning De Langeraarse voetbalver eniging Altior deed ons afge lopen week het oefenpro gramma toekomen dat de A en B-selectie na de zomerva kantie zal gaan afwerken Bij Altior, zo stellen wij nu vast, gaan plannen en pr hand in hand. Een voorbeeld. Lotto „Zoals altijd wordt er gekaart om vleesprijzen en als je met kaarten niets wint, win je bij na altijd wel iets met de ver loting. Heb je dan nog niets gewonnen en je hebt de jeugdlotto ingevuld, dan hoor je pas later dat je wat gewon nen hebt", zette het redactio nele artikel in het clubblad van Alkmania de leden aan tot gokken, suggererend dat het vrijwel altijd prijs is. Dat blijkt echter tegen te vallen, want nog geen drie pagina's later lazen we dat „de jeugd lotto is gewonnen door nie mand". Als dat de gokkende Alkma- nianen maar ontgaan is Triest Hoe diep triest is het leven van de pasfoto's inzamelende S VL V-secretaris Moesman. Op sinterklaasdag reeds mochten, nee moesten wij concluderen, dat Moesman FOTO: ANDRE VAN HAASTEREN We' ™orzichtig pessimis- Familiesport (2)... tische schatting („12 december heb ik alles pas binnen") de plank nogal missloeg. Ook onze daarbij geleverde, voor Moesman niet zo gunstige, be rekening dat rond de 25e ja nuari het pasfoto-leed geleden zou zijn, ging echter mank. Zeventien SVLV-ers gaan na melijk „ondanks vragen, soms smeken en een briefje thuis" voorbij aan elke rekenkundi ge regel. En ze hebben door het doen van nog niet de min ste moeite Moesman een con tinuing story bezorgd met zijn pasfotoverhaal. De geplaagde Voorschotense secretaris kon digde deze week namelijk de nieuwe lichting „gaarne-zo- spoedig-mogelijke-pasfoto-in- leveraars" aan. Aan voorspellingen en bere keningen over de datum waarop die nieuwe buit bin nen zal zijn, wagen wij ons dit keer niet meer. Ons rest slechts de droeve taak Moesman oprecht sterkte toe te wensen Bruisend „Nu alweer bruisend van start", klaterde het persbe richt van tennisvereniging Hoogmade ons tegemoet. Maar wat een jokkebrokI zitten er in het bestuur i TV Hoogmade, zeg. JokJ, brokken om bestwil, om p cies te zijn, want het gini het persbericht helemaal 1 om het alweer bruisen r het Hoogmadese tennislef Eigenlijk wilden de bestik deren van TV Hoogmade f het dorp en de omgeving a laten weten dat de bat weer speelklaar worden p maakt en dat het „voori nior- en seniorleden weer p gelijk is zich aan te melden Hoogmade". En dat het vf wege de lage contributiel het aantrekkelijke introor tielespakket slim is om L bij Hoogmade de gezondel weging met de gezelligheil combineren. Een leugel dus, al hebben de PR-vi ders van de tennisclub wal knussigheid en de gezei heid betreft wél het groa» gelijk. Het bruist regelmi dat het een aard heeft, 4 op dat gezellige parkje ack de molen, aan de Does. Maar dan hebben we het 4 het zomerse tennisseizoen.% niet over het winterseiz\ hoe zomers soms ook in <j jaargang '87/88 LEIDEN Tijdens de dit weekeinde te verwerken Nationale Indoor atletiek kampioenschappen voor B junioren is de AAV atlete Marian Kortman de enige uit de Leidse regio met kansen op een titel. Aijan Rijnsburger en Ewin Paul houden namens Holland uitzicht op een medaille, terwijl De Spartaan een lichte, maar sterke afvaar diging stuurt. In Den Haag start zaterdag het eerste van twee drukke atle tiek weekeinden. Met de na tionale kampioenschappen voor B junioren en een offi cieus NK voor C junioren gunt de organsiatie van het Euro pees Kampioenschap in 1989 zich een stevige warming up voor het senioren evenement een week later. In de Leidse regio leeft het kampioenschap uiteraard vooral bij die clubs die vorig jaar opvallend pres teerden in deze leeftijdsklas sen. Het Alphense AAV'36 zendt slechts vier mensen af naar de Houtrusthallen, maar weet daarbij wel een titelkan didaat. Holland stuurt de grootste groep met liefst negen deelnemers, maar mag slechts aan medailles denken, terwijl De Spartaan de kleinste en mogelijk ook minst ervaren delegatie meebrengt. Bataven ontbreekt helemaal, maar dat is enigszins logisch gezien de pas kort weer aan de weg tim merende jeugdafdeling. Kortman Marian Kortman heerst in de regio en ver daar buiten op alle afstanden vanaf pak weg 400 meter. De enige die haar vaak net iets te snel af is is de Haagse Stella Jongmans, maar veel verder gaat het aantal ge duchte concurrentes niet. Haar start op alleen de 800 meter tij dens dit kampioenschap is op vallend. Meestal start Kort man op. twee van haar drie (400, 800, 1500 meter) favoriete afstanden. Titelkansen heeft Kortman volgens ingewijden „alleen als Jongmans niet meedoet", maar zich daar bij neerleggen zal de talentvolle loopster zeker niet. Haar club genoten Wouter Herzberger, Bob Dongelmans en Erik van Caam mogen niet echt aan medailles denken hoewel met name het hinkstapspringen van Herzberger best een fina leplaats kan opleveren. Finaleplaatsen zijn er zeker te verwachten van Arjan Rijns burger, het grote talent van de av Holland op de 400 meter, en Ewin Paul bij het hoog springen. Rijnsburgers start op de 200 meter mag vooral ge zien worden als een opwar men voor het echte werk op de 400. Ewin Paul smaakte niet zo lang geleden het genoe gen om met een sprong van 1.91 meter een wedstrijd voor de oudere A jongens te winnen in een atletiekland bij uitstek: West Duitsland. De aanwezig heid van clubgenoot Wladimir Roedoe, waarmee hij al lange tijd aantrekkelijke gevechten aangaat, zal zeker helpen. Op de langere loopnummers is Holland slechts door vrouwen vertegenwoordigd. Bij de B meisjes duelleren Hester van Leeuwen en Dominique van Oosten nu weer op een atle tiekbaan en niet in het open veld. Van Oosten zal zeker re vanche willen nemen op de sterk opkomende Van Leeu wen die haar bij crossjes al meermalen te snel af was. Op de 600 meter voor meisjes C, dit jaar voor het eerst en dan alleen nog officieus bij dit eve nement betrokken, doen Ester Bros en Bianca Vermond ze ker van zich spreken, gezien hun tijden van vorig jaar en hun presteren in crossen. Geerlings Vorig jaar deed ze alleen (op de 200 meter) maar mee om „uit de trainingssleur te zijn en om ervaring op te doen", nu mag van haar meer dan een optreden in de series verwacht worden: Manon Geerlings. Zo wel op de 60 als de 200 meters start de snelste vrouw van Lis- se met een finaleplaat doel. Haar tijden van 8j 26.47 seconden zullen da verbeterd moeten wordej, wat gezien de geringe ii ervaring in Lisse (buitenj gen sporthal worden Spartanen gezien bij i wedstrijden) best wel pitlt noemd mag worden, met haar twee clubgero even grote talenten TeJ lenaar (slechts kogel) i drea van Velzen (60 horden) heeft De Sparl kleine, maar zeker ook kelijke afvaardiging. GERT VELTH SPORT LEIDEN ZATERDAG 13 FEBRUARI 1988 KATWIJK Er wordt gewerkt bij Grasshoppers. Door Han Wallaart en zijn speelsters, maar ook door de „regelaars" om het eer ste damesteam heen. De Katwijkse dames zijn na melijk hard op weg de enige eredivisionist in de Leidse regio te worden, waardoor er het nodige werk verzet moet worden om volgend jaar als een volwaardig eredivisionist door basketballand te kunnen trekken. Trainer Wallaart timmert met zijn meiden aan het gedeelte dat zich binnen de lijnen afspeelt, voorzitter Peter de Jong probeert zaken daaromheen zo goed mo gelijk voor elkaar te krij gen. Het bekerduel van woensdag tegen lands kampioen Hoofddorp is voor de Katwijkse ploeg een testcase. „Na afloop weten we waar we staan. De eindstand is daarbij niet erg belangrijk. Meer de vraag of we al vol doende weerstand kunnen bieden aan eredivisionis- ten", blikt Wallaart voor uit op het treffen in de Boorsmazaal. Grasshoppers gaat dit seizoen rechtstreeks op promotie af. Han Wallaart nam het dames team aan het begin van het seizoen over van Ed Zwaan („Die verdient een compli ment, want ik kreeg van hem een goede ploeg die duidelijk mogelijkheden had") en ver loor tot nu toe slechts eenmaal. „Vorig jaar werden in totaal 10 partijen verloren. Dat het nu beter gaat ligt aan twee din gen. Ten eerste promoveerden er vorig jaar twee teams, waarvoor geen degradanten terugkwamen uit de eredivi sie. En dan zijn wij het aan onze stand verplicht om in de top mee te draaien. Ten twee de zijn wij zelf beter gewor den", aldus de eerstejaars Grasshopperscoach. Storen Wallaart behield, toen hij het bewind overnam, een aanvals- spel en voerde een aantal nieuwe aanvalsvormen in. „En verder heb ik de zaak verdedi gend uitgewerkt. Ik ben een voorstander van het gebruik van het hele veld, ook als we de bal niet hebben. Storen dus en de tegènstander onder druk houden. Zo'n speelwijze vergt conditie, sprongkracht en indi viduele techniek en daar is met name hard aan gewerkt. De meeste ploegen kunnen het tegen ons spelletje een helft bijhouden, om na de rust het schip in te gaan". De enige keer dat Grasshop pers zelf het onderspit dolf, was in de eerste competitie wedstrijd tegen Tonego. „We waren toen pas drie weken aan het trainen en ik had ei genlijk nog maar een basis ge legd voor de rest van het sei zoen. Het verlies was geen schande, want door werk en een blessure hadden we ook nog slechts 6 speelsters en To nego blijkt achteraf de grote concurrent te zijn", verklaart Wallaart, die geen moeite heeft zijn ploeg ondanks de ruime zeges scherp te houden. „Net als ik willen de meiden gewoon met 40 punten ver schil winnen als dat mogelijk is; zo'n ploeg oprollen als dat mogelijk is". Het kampioenschap zit volgens de doorgewinterde hij had in het verleden niet minder dan zes teams onder ziin hoede coach wel snor: „Elk week einde krijg ik signalen dat we kampioen gaan worden. Tone go redt soms maar net het vege lijf, waar wij ruime over winningen boeken. De marge wordt denk ik wel groter dan de vier punten van nu". De eredivisie die, na een verblijf van twee jaar in de promotie divisie, lonkt wordt door Grasshoppers als een uitdaging gezien. „Je bent toch altijd be zig zo hoog mogelijk te komen, je wilt je meten met de sterk- sten", aldus Wallaart. Gymmees Toch heeft Wallaart, die eerder de nationale damesse lectie onder zijn hoede had, niet het gevoel terug te keren op het niveau „waar hij hoort". De 41-jarige „gym mees": „Zo voel ik dat niet. Het plezier in het werk staat voorop. Met al de ploegen en teams waarmee ik gewerkt heb, probeerde ik vooruit te komen. En dat staat voor mij een beetje los van het niveau waarop er gespeeld wordt". Het werk van het bestuur van de Katwijkse club staat wat minder los van het niveau. De club moet eredivisiewaardig worden en het bestuur heeft die uitdaging al in december opgepakt. „Wat de accommo datie en de organisatie betreft, levert dat geen problemen op. We kunnen waarschijnlijk in de Boorsmazaal blijven spelen en we zijn bezig met het opzet ten van een betere organisatie rond het team, zoals meer PR- activiteiten en een betere or ganisatie rond de wedstrijden. De financiering is echter nog niet rond. We wilden voor 1 februari een sponsor gevonden hebben, maar dat is niet ge lukt", vertelt voorzitter en po litiecommissaris De Jong. „Ik hoop echter dat dat alsnog snel geregeld kan worden. Weke lijks heb ik contacten met mo gelijke sponsors en mensen die ons misschien willen sponso ren kunnen me bellen. We zoeken naar een flinke spon sor, die niet alleen geld wil ge ven, maar bovendien echt be langstelling heeft voor het da mesbasketbal". Het geld van de aan te trekken sponsor is bij de promovendus in spé min of meer een vereiste om vol gend jaar echt mee te kunnen. De Jong: „We willen voor Han en de speelsters optimale trai ningsmogelijkheden scheppen. We zullen veel geld kwijt zijn aan zaalhuur omdat er meer getraind gaat worden, er zijn kosten voor materiaal, het uit voeren van een degelijk voor bereidingsprogramma, scou ting, begeleiding en het voor komen en goed behandelen van blessures','. Opdringen Hoge verwachtingen heeft Wallaart niet van de resulta ten die een eerste jaar eredivi sie voor zijn team zullen ople veren. „In de eredivisie wordt Wallaart: „In de bekerwedstrijd tegen Hoofddorp is de eindstand niet zo belangrijk, meer of we al weerstand kunnen bieden". een ander spelletje gespeeld, doordat er daar meer lange meiden bijlopen. Maar ja, wij hebben geen lange mensen en bovendien een smalle selec tie", constateert Wallaart. „We zullen het moeten hebben van harder werken dan de tegen standers, meer press moeten spelen en daardoor onze speel wijze opdringen aan de tegen stander; onderdelen waarop we hard zullen moeten trai nen. Op die manier moeten we het zien te redden tegen de vijf onderste ploegen van de eredivisie. Maar het wordt met onze korte ploeg een gevecht voor lijfsbehoud". Aanvulling uit de jeugd zit er volgens de Leidse oefenmees ter de eerste drie vier jaar niet in. „Maar", kondigt com missaris De Jong aan, „er wordt serieus over gedacht om een Russische of een Tsjechi sche naar Katwijk te halen, al is dat in de dameseredivisie niet gebruikelijk. Daarvoor is alweer geld en dus een spon sor nodig, maar de publiciteits- waarde die een twee meter lange Oost-Europese speelsters heeft, is natuurlijkwel enorm". Een aardige indicatie voor wat Katwijk volgend jaar te wachten staat, is ongetwij feld het bekerduel dat Grass hoppers woensdag speelt (aanvang 19.00 uur in de Boorsmazaal) tegen landskam pioen Hoofddorp. „Die wed strijd beschouw ik als een leu ke afwisseling. Na afloop kun nen we dan kijken hoe we er voor staan met het oog op vol gend jaar. We starten met een voorsprong van 10 punten en als we in het begin nog een punt of 8 uitlopen, wordt het een leuke partij. Ik schat ech ter dat het verschil tussen ons en Hoofddorp bij het eindsig naal zo'n 10 punten in ons na deel zal zijn; dat is een norma le marge. Maar eigenlijk is de eindstand woensdag niet zo heel erg belangrijk. Ik kijk meer naar hoe wij spelen en of we al een beetje mee kunnen komen met Hoofddorp. We zullen in elk geval ons eigen spelletje blijven spelen en ons niet aanpassen aan de tegen stander". Het treffen tussen Grasshoppers en Hoofddorp belooft voor de overigens ook een sendoortje te worden, wordt voor de tribune wacht zitten", meldt Jong. „Ik reken op 400". De bekerstrijd heeft niet afgeleid van de tiewedstrijd van tegen MSV. „En ook gaan we winnen", Wallaart. „We hebben een betere ploeg en een „Katwijk - natuurlijk altijd. Ik overtuiging dat de len knokken voor een van 40 punten als dat ERIK

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8