Hartkwalen bij vrouwen moeilijker te ontdekken Forse „straffen" op overproduktie Sovjetschepen botsen met marineboten VS Nukem mogelijk ook in dioxine-schandaal Presiden tskandida ten paaien filmsterren UITENLAND QeidócQowuml ZATERDAG 13 FEBRUARI 1988 PAGINA 7 latastrofale uitspraak I in medewerker Waldheim ÉNEN Karl Gruber, oud-minister van itenlandse zaken en naaste medewerker ji president Waldheim heeft gisteren voor jte verontwaardiging gezorgd door de mmissie die Waldheims oorlogsverleden eft onderzocht ervan te beschuldigden be- jroordeeld te zijn geweest, omdat zij ge il uit socialisten en joden bestaat. De uit ingen van Gruber hebben in Oostenrijk im tot grote verontwaardiging geleid, nselier Vranitzky zond onmiddellijk alle nmissieleden een telegram waarin hij zijn ontschuldigingen aanbood voor het op- den van Gruber. Zelfs een parlementslid i de conservatieve Oostenrijkse Volks tij (OVP), die Waldheim tot nu toe steeds ift gesteund, noemde de woorden van i partijgenoot Gruber „catastrofaal". Britse verdachten Heizeldrama vast BRUSSEL Een aanklager in Brus sel heeft gisteren beroep aangetekend tegen de uitspraak van een recht bank, die had geoordeeld dat achttien Liverpool-fans, verdacht van dood slag in verband met het Heizel-dra- ma van 1985, op borgtocht vrijgelaten kunnen worden. Zolang dit beroep niet is behandeld blijven de achttien in ieder geval in hechtenis. De ver dachten maken deel uit van een groep van 25 mensen, die allen in september naar Belgie werden uitge wezen. Zii konden worden aangehou den, na bestudering van filmopna men bij de wedstrijd Liverpool Ju- ventus. Vijf van hen zijn inmiddels naar Groot-Brittannie teruggekeerd in afwachting van het proces. (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL Met het akkoord dat de EG- leiders vannacht bereikten is een eind geko men aan een impasse die bijna een jaar heeft geduurd. Volgens het Duitse compro misvoorstel, dat uiteindelijk leidde tot het succes van de EG-top, mag 160 miljoen ton graan worden geproduceerd, vijf miljoen ton meer dan Nederland en Groot-Brittannië in eerste instantie wilden. Maar daar tegenover staat dat de „straffen" op het overschrijden van die produktiedrempel flink zijn aange scherpt ofwel de prijzen gaan dan met drie procent omlaag. Die wijziging mag worden gezien als een tegemoetkoming aan de Brit ten en Nederlanders. Het beraad werd gis teravond tot irritatie van vrijwel alle dele gaties ruim twee en een half uur opgehou den door de Franse premier Chirac, die de discussie wilde heropenen over de produk- tiebeperking in alle andere sectoren waaro ver de landbouwministers de afgelopen maanden al een concept-akkoord bereikten. Daarbij liet de premier zich openlijk ontval len dat hij dit voorjaar te maken heeft met Franse presidentsverkiezingen. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG is vanmorgen om elf uur alweer bijeen ge komen om aan het cofnpromis een nabe spreking te wijden. Uit nadere berekenin gen moet blijken of als gevolg van de Euro pese besluitvorming de landbouwuitgaven inderdaad tot de nu overeengekomen grens van 27,5 miljard Ecu (ruim 63 miljard gul den) worden beperkt. Welk bedrag aan voorgenomen bezuinigingen verloren gaat door de produktiedrempel voor granen tot 160 miljoen ton op te trekken, is onduidelijk. Eerder had de de Europese Commissie bere kend dat bij een produktiedrempel van 155 miljoen ton moet worden gerekend met meerkosten van drie miljard gulden voor elke miljoen ton extra. Ook minister Van den Broek wilde vanochtend niet exact aan geven hoeveel het akkoord Nederland gaat kosten. Het zal „behoorlijk veel extra geld" vergen, volgens hem meer dan in de meer jarenramingen is gereserveerd. Volgens de voorzitter van de Europese Commissie Jac ques Delors maakt het akkoord de weg vrij voor de voltooiing van de vrije EG-markt in 1992. De afspraken zouden de Commissie in staat stellen de Europese uitgaven strak in de hand te houden. Iraq: spionagetoestel Israel neergeschoten JERUZALEM Iraq heeft gisteren bekend gemaakt dat de luchtverdedi ging bij de grens met Saudiarabie een onbemand Israëlisch verkennings vliegtuig heeft neergeschoten. Vol gens Iraq was het vliegtuig opgeste gen vanuit de door Israel bezette ge bieden. In Israel verklaarde het mili taire commando dat het verhaal van Iraq „een verzinsel" is. Het vliegtuig je zou zevenhonderd kilometer heb ben afgelegd. Israel maakt al lange tijd gebruik van dergelijke onbeman de vliegtuigen, maar deze worden doorgaans gebruikt voor korte af standen. De toestellen zittèn volge propt met electronica en camera's. BELANGRIJKE SEKSE-VERSCHILLEN BIJ HARTAANVAL ONTDEKT: X3NDEN Het leeuwe- eel van het onderzoek ïaar hartziekten wordt ,iitgevoerd bij mannen, t waarbij wordt aangeno- nen dat de resultaten 2 ok gelden voor vrou wen. Maar 'een Ameri- 1 aans onderzoek komt tot 1 e conclusie dat er diep ons hart wel degelijk en verschil zit. [et hart staat de laatste we en weer bijzonder in de be- ingstelling. Zowel aspirine ls gebakken witte bonen rerden begroet als mogelijke eschermingsmiddelen tegen hartkwalen. De nadelige kan- in hiervan zijn echter dat as- irine de kans op een hersen- loëding vergroot en dat de fnen in afschuwelijke gr.ote eveelheden gegeten zouden loeten worden om enig ef- sct te sorteren. i ecentelijk heeft echter een 'nderzoek in de VS een ge heel nieuw licht op hartkwa len geworpen. De interessant ste ontdekking daar is dat het lartinfarct zich niet houdt n het principe van gelijke lansen. Het is zelfs een van meest discriminerende iekten wat het geslacht be eft. Hoewel hartziekte de eerste doodsoorzaak is van mannen en vrouwen van boven de 65, veroorzaakt het onder de 50 de dood van vijf mannen te genover die van één vrouw. Boven de 50 is de verhouding twee op één. Al eerder nam men aan dat het vrouwelijke oestrogeen-hormoon (hoewel dit in verband gebracht wordt met bloedstolling, wat kan lei den tot hartaanvallen) vrou wen voor de menopauze een ingebouwde immuniteit tegen hartziekten verschafte. Nu denkt men dat dit een te sim plistische theorie is. Tot voor kort werden de meeste hartstudies bijna uit sluitend uitgevoerd bij man nen en nam men aan dat de resultaten ook voor vrouwen golden. Maar in Framingham, een stad in Massachusetts heeft men dieper gegraven. Vijfduizend inwoners, man nen én vrouwen, stelden zich als vrijwilliger beschikbaar voor een levenslange observa tie. En volgens de Britse arts Higgins zijn er essentiële ver schillen aan het licht getre den. Vrouwen, zegt Higgins, heb ben andere symptomen bij hartafwijkingen dan mannen en daardoor kan er een ver keerde diagnose gesteld worden, of helemaal geen. Het niet inzien van de ver schillen kan ertoe leiden dat vrouwen worden beschuldigd van zwaarmoedigheid of aan stellerij. Zo hebben vrouwen vaak lan ge tijd een zeer wisselvallige pijn of een gevoel van druk op de borst voordat ze een hartaanval krijgen, terwijl die pijn bij mannen gewoonlijk een teken is dat de hartaanval begint. Als vrouwen inder daad een hartaanval krijgen is de kans dat ze eraan sterven binnen zestig dagen tweemaal zo groot als bij mannen. Vrou wen lopen risico op een hart ziekte als ze een hoog gehalte aan triglyceriden (vetten die bijdragen tot het vervoer van cholesterol naar de bloedva ten en die in verband ge bracht worden met het ver stoppen van de slagaders) in hun bloed hebben, zelfs als ze geen gevaarlijk hoog choleste rolgehalte hebben. Bij man nen zijn triglyceriden zonder een overeenkomstig hoog cholesterolgehalte niet van betekenis. Bypass Vrouwen hebben doorgaans een kleiner hart dat moeilij ker te opereren is dan dat van een man en volgens de statis tieken scoren ze maar half zo goed als mannen bij bypass- operaties. Vrouwen ontwik kelen hun hartziekte gewoon lijk ook op latere leeftijd dan mannen, maar deze ziekte wordt wel de meest dodelijke voor vrouwen die halverwege de zestig jaar oud zijn. Over het algemeen hebben vrou wen die moeder zijn een bre dere kransslagader, wat hun grotere bescherming tegen vroegtijdige hartaanvallen zou kunnen helpen verklaren. Diabetes, met zijn negatieve effecten op de bloedsomloop, maakt vrouwen meer ontvan kelijk voor een hartziekte op jeugdige leeftijd en stelt hen dan gelijk met mannen. Toen het project in Framing ham begon waren de mannen en vrouwen tussen de 30 en 62. Hoewel vele deelnemers aan de oorspronkelijke steek proef intussen overleden zijn, zijn hun kinderen en echtge notes aangetrokken om het werk voort te zetten. „Het on derzoek omvat niet de behan deling of het aanbevelen van veranderingen in levensstijl" zegt Higgins, „maar het gaat alleen om observatie. Maar eindelijk, en tevens voor het eerst, hebben we voldoende vrouwen in de hartziekte leeftijdsgroep om betekenis volle waarnemingen te doen." Onderzoeken met apen heb ben duidelijk gemaakt dat, hoewel hart en bloedvaten van beide seksen geschikte receptoren hebben voor het vrouwelijke oestrogeen-hor moon, vrouwen minder goed in staat zijn plaats te bieden aan testosteron en andere „mannelijke" hormonen die vrijkomen onder stress. Maar Higgins is er niet van over tuigd dat dit de theorie beves tigt dat vrouwen met agressie ve, „mannelijke" banen waar schijnlijk ook een mannelijke ontvankelijkheid voor hart ziekte ontwikkelen, of zelfs ook maar dat stress op zich een belangrijke factor is bij het veroorzaken van hart kwalen. „Ik denk dat de mensen van voedsel zouden moeten ver anderen en stoppen met ro ken in plaats van zich te veel zorgen te maken over stress", zegt Higgins. Wat haar zorgen baart is de moeilijkheid om een diagnose te stellen bij vrouwen die een hartziekte aan het ontwikkelen zijn voordat het te laat is. Ernstige symptomen zouden niet on derkend worden vanwege de mythe dat vrouwen geen hartaanval zouden krijgen. VICTORIA MCKEE (c) The Times MOSKOU Het ministe rie van defensie in de Sovjetunie heeft gisteren in een verklaring bekend gemaakt dat de twee Amerikaanse oorlogsbo dems, die volgens het Pentagon door Russische schepen zijn aangestoten, zich in de Russische terri toriale wateren bevonden. Het incident gebeurde in de Zwarte Zee, ten zuiden van het schiereiland de Krim. In de verklaring staat dat de schepen de grens tot op zeven kilometer waren genaderd. Het ministerie maakt geen melding van botsingen. „De Amerikaanse schepen reageer den niet op waarschuwingssig nalen van de Russische kust wacht, en voeren op gevaarlij ke wijze in Russische territori ale wateren". De Amerikaanse schepen zouden de Russische wateren twee uur 'na het inci dent weer hebben verlaten. Eerder had het Pentagon be kend gemaakt dat de twee Amerikaanse schepen, de tor- pedobootjager Caron en de kruiser Yorktown door twee Russische schepen waren ge ramd. Volgens het Pentagon vervulden de schepen een „routine-opdracht," en oefen den hun internationaal erkend recht op vrije doorvaart door de Russische 12-mijlszone uit. De VS sturen regelmatig sche pen naar de Zwarte Zee, om te onderstrepen dat naar opvat ting van Washington de Zwar te Zee tot de internationale wateren behoort. De Sovjetu nie beschouwt deze wateren sinds lang min of meer als haarnerritorium. ien jaar cel ►or leden [ction Directe éRIJS Acht leden van I terroristische organisatie lion Directe zijn gisteren parijs veroordeeld tot tien r gevangenisstraf wegens ninele samenzwering. is de hoogste straf die de inse wet daarvoor toestaat, tier hen bevinden zich de r leiders, Jean-Marc Rouil- Nathalie Menigon, Joelle iron en Georges Cipriani, een jaar geleden werden gehouden. Eén van de t, Regis Schleicher, die tien cel kreeg, was al eerder levenslang veroordeeld, irigens dreigen de veroor den door te gaan met een gerstaking totdat zij in >t elkaar gelegen cellen den geplaatst. IENE De PLO heeft steeds geen schip gevon- voor de „Reis van de Te keer" van uitgewezen Pa- ijnen, journalisten en waar- lers naar Haifa in Israel, ekse reders zouden wegens nerikaanse druk" en Israe- le dreigementen niet be- zijn een vaartuig ter be- Eventjes schrijven met de duurste vulpen ter wereld. De pen Na- stride is waarschijnlijk bestemd voor een Japanse verzamelaar: het bevat tweehonderd briljanten en vierhonderd edelstenen van uiteenlopende aard. De kosten van het kleinood bedragen naar schatting 450.000 gulden. Het Franse bedrijf „Reden's", maakte behalve deze unieke Nastride ook pennen van ebbenhout, palis sander, ivoor en leder. - foto: ap LO vindt nog geen Schip van Terugkeer De voorzitter van de grootste Griekse zeeliedenbond, Dala- kogiorgis bevestigde dat Griekse rederijen en zeelieden door „Israëlische agenten" wa ren bedreigd. In de stad Na blus op de Westelijke Jordaan- oever zijn gisteren twee Pale stijnse jongens van 14 en 17 jaar doodgeschoten, toen het leger het vuur opende op de monstranten. Volgens het le ger lukte het niet de honder den jongeren die onder meer legerpatrouilles aanvielen, met traangas en rubberkogels te verspreiden. JSKEENWISKE DE EDELE ELFEN heb je dn iijntr.dat dl jhien weten we ze/ter! S,.irxJaard Ultgeveri|/Wavery Productions HANAU Twee vaten met af val van de uraniumfabriek Nu kem in het Duitse Hanau worden volgende week op hun inhoud ondezocht. De verden king bestaat dat in het afval dioxine, één der giftigste stof fen ter wereld, is gemengd. Vast staat nu al, dat in de vaten iets anders zit dan op de bege leidende papieren staat. Nukem had begin dit jaar 121 vaten gedumpt op de afvalstort- was dat het afval cal caat betrof. Later verklaarde Nukem dat er ook (ongevaar lijk) calciumchloride in de va ten zat, maar inmiddels is het vermoeden gerezen, dat in het afval ook dioxine, het „Seveso- gif" is gemengd. De inhoud van de vaten is namelijk afkomstig van een onderzoeksproject dat enkele jaren heeft geduurd, be treffende de omzetting en ver branding van koolwaterstoffen. Daarbij kan dioxine zijn vrijge komen. Dioxine is vele malen giftiger dan cyaankali. Na de ramp in het Italiaanse Seveso stierf in het gebied waar de wolk van dioxine neerkwam al het vee. De bevolking van Seveso moest voorgoed worden geëvacueerd. Wanneer in de onderzochte va ten inderdaad dioxine wordt gevonden, zal de Main-Kinzig- Kreis een strafklacht tegen Nu kem indienen bij het openbaar ministerie. Tegenover de krant Frankfurter Rundschau heeft een woordvoerder van Nukem „niet uitgesloten geacht", dat zich in de vaten ook dioxine be vindt. Oefenen voor Spelen Niet alleen sportlieden trainen om de beste resultaten te behalen tijdens de Winterspelen in Calga ry. Op de foto repeteren honderden mensen het tegelijk omhoog houden van borden, waardoor het embleem van de Spelén zichtbaar wordt. foto: ap IN HOLLYWOOD ONTBRANDT VERKIEZINGSSTRIJD: LOS ANGELES De komiek Bill Cosby zamelde met een concert 70.000 dollar in voor de democratische presi dentskandidaat Jesse Jackson. Cosby, die normaliter voor één optreden 250.000 dollar vraagt, betaalde zelfs zijn eigen onkosten. Sally Field, winnares van een Oscar voor haar vakbondsvrouw in „Norma Rae" en de berooi de weduwe uit „Places in the Heart" loopt het vuur uit haar sloffen voor een andere democratische kandidaat, gouverneur Michael Dukakis van Massachusetts. De zingende cowboy Roy Rogers staat achter de voormalige televisiepredikant Pat Robertson en, afgaande op de caucus in Iowa, wedt hij op het goede paard. Maar de meeste ster ren in Hollywood leggen zich liever nog niet vast en wach ten af wie de voorronde van de politieke-sterrenslag over leeft. Jane Fonda, Warren Beatty, Robert Redford, Jack Nichol son, Goldie Hawn, Donna Mills en Michael Douglas waren onder de sterren die in de campagne van '84 geld hielpen inzamelen voor de Democraat Gary Hart. Maar het besluit van de oud-senator van Colorado in mei van het vorig jaar om zich uit de campagne van 1988 terug te trekken vanwege het Donna Rice-schandaal om zich vervolgens weer aan te melden, heeft de sterren wat onzeker langs de kant doen plaatsnemen. Ook de Republikeinen James Stewart. Charl ton Heston, Frank Sinatra, Cesar Romero, Arnold Schwar zenegger en Tom Selleck, kijken het nog even aan. De kandidaten doen intussen om de zoveel tijd Hollywood aan om de sterren te paaien. Jackson, die behalve op Cosby ook schijnt te kunnen rekenen op de zangers Aretha Frank lin, S te vie Wonder en Roberta Flack, gaat ongeveer één keer per maand naar Hollywood en hij schijnt voorop te lo pen bij het uit de zak kloppen van geld voor zijn verkie zingsstrijd. Zwart-wit Congreslid Richard Gephardt uit Missouri, de Democraat die voor zijn partij als eerste in Iowa eindigde, probeerde Holly wood voor zich in te nemen met een wetsontwerp dat film makers een vinger in de pap geeft waar het de vraag betreft of studio's oude zwart-witfilms gekleurd opnieuw in roulatie mogen brengen. Het regisseursgilde van Amerika zegt reso luut „nee". Wat zo aantrekkelijk is aan Hollywood waar de sterren dikwijls meer mensen trekken ot 1.000 dollar per persoon. De sterren kwamen erachter dat de hele opbrengst van een concert of een persoonlijk optreden aan een kandidaat kon worden afgestaan omdat elk kaartje beschouwd wordt als afzonderlijke bijdrage. Dukakis zei onlangs, aan een geldinzamelingsdiner in Los Angeles dat het hem absoluut niet zou verbazen als de eer ste, officiële verkiezing in Californië te zijner tijd zou bepa len wie de kandidaat bij Democraten en Republikeinen zal zijn. Maar er zijn daaromtrent op het ogenblik nog geen aan wijzingen. Het concert van 5.000 dollar per twee personen dat Barbra Streisand in september op haar ranch in Malibu gaf ten bate van Democratische kandidaten voor de Senaat en dat 1.5 miljoen dollar opleverde, is nog niet herhaald. De oliemag naat en voormalige eigenaar van 20th Century Fox, Marvin Davis, gaf een ontvangst van 1.000 dollar per paar voor Gary Hart, maar die heeft het bar slecht gedaan in Iowa. Davis wacht nu maar liever af hoe de zaken zich ontwikke len, en met hem de sterren.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7