Homoseksuele leefwijze pastores onaanvaardbaar CeicLeSotvtanl GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Bisschoppen aan werkverband homopastores: Overheid mag geen onvoorwaardelijke gehoorzaamheid van officieren eisen Meer ruimte voor Bonders in hervormd Werelddiakonaat >weer Steidód Somont ZATERDAG 13 FEBRUARI 1988 PAGIN Nastassja Kinski opgenomen in rk kerk ROME De Westduitse filmactrice Nastassja Kinski, onder meer bekend door haar rollen in de films „Tess" en „Paris, Texas" is rooms-katholiek geworden. Zij werd gedoopt in de parochiekerk van Santa Maria in Traspontina in Rome, onder de rook van de Sint Pieter. Naar het Italiaanse geïl lustreerde weekblad "Oggi" in bericht, vond de 27-jarige dochter van acteur Klaus Kinski de weg naar de rooms-ka- tholieke kerk door een ernstige ziekte van haar tweejarige dochtertje Sonja. Bij de doopplechtigheid waren aanwezig de man van Nastassja Kinski, de 41-jarige filmproducent Ibrahim Moussa, een moslim, en hun kinderen Aljosja van drie jaar en Sonja. De actrice noemde zichzelf voordien on gelovig. Anglicanen tegen onderwijsplannen regering Thatcher LONDEN De Anglicaanse synode heeft scherpe kritiek geuit op de onderwijsplannen van de regering Thatcher. Het wetsontwerp schenkt volgens bisschop Graham te wei nig aandacht aan godsdienstonderwijs, dat geen verplicht vak meer zal zijn. Synodelid John Swallow, hoofd van een school in Essex, bekritiseerde de regeringspannen omdat het lesprogramma te weinig ruimte laat voor de ontwikke ling van de persoonlijkheid. „De regering ziet onderwijs als een produkt dat je bij wijze van spreken ook in de super markt kunt kopen. Zo'n beperkte, materialistische benade ring van onderwijs is het laatste waar onze samenleving be hoefte aan heeft." Een mens bekommert zich om zijn naaste, maar God ontfermt zich over iedereen door Marinus van der Berg Praten „Er zit een vogeltje in mijn buik", zegt Nena. Nena is het dochtertje van Cornelius Ver hoeven. Hij maakte aanteke ningen van de beginnende taal van zijn eerste kind. „Neeltje praatte al heel vroeg; voordat ze een jaar oud was, bestudeerde ze aandachtig de stand van onze mond en pro beerde zij woorden na te zeg gen", schrijft hij in zijn boek. „Vloeken is aangeleerd", staat er op de affiche met een papegaai. „Bidden ook", heeft iemand erbij geschreven. Zijn wij mensen papegaaien in al lerlei opzichten die slechts na praten? Of komen we ook tot eigen inzichten en eigen taal? Durven we ook ons eigen ge luid te laten horen? In een gebed voor een schoolgezins- mis las ik; „Goede God, wij le ven in een land waarin je mag zeggen wat je denkt". Is dat waar? Of leggen wij kinderen dit in de mond? Neem nu de rel rond het liedje van Robert Long, waarover de EO boos is en dat de NCRV niet uit wil zenden. Het is be ledigende taal, zegt men. Ik denk dat Robert Long eerlijk zegt (zingt) wat hij denkt, maar niet iedereen vindt dat hij mag zeggen wat hij denkt. Leven we dan niet in een land waarin je mag zeggen wat je denkt? Kennelijk niet. Nog een ander voorbeeld. Ik sta bij mijn huis te wachten om op gehaald te worden. Iemand die ik niet herken, zegt: „wat sta je daar alleen te wachten". Nu sta ik vaak alleen te wach ten, maar voel me niet altijd alleen. Soms wel. Eenzelfde woord kan verschil lende werelden oproepen. „We hebben het gisteravond nog over u gehad", zegt hij. Ik schrik even. We: hoeveel zijn er dat? Het klinkt bedreigend. Waarom schrik ik? Iedere mens weet dat anderen over je praten zonder dat je erbij bent. Je kunt op heel verschil lende manieren over iemand praten. Je kunt vertellen wat je met iemand hebt meege maakt. Je kunt vertellen wat je iemand vindt. Het i$ niet ge makkelijk neutraal over ie mand te praten. Al gauw klinkt er ook de waardering voor de persoon in door. Je kunt iemand verheffen, prij zen. loven. Je kunt iemand naar beneden halen, kritise ren, afbreken. Taal luistert ge voelig. Welk vogeltje zingt er in je buik? „Mijn vriendin en ik willen vol gend jaar gaan trouwen...", vervolgt de jongen die me aansprak. De bedreiging valt weg. Ik begrijp dat zij me wil len vragen voor hun huwelijk sinzegening. Het is duidelijk waarover gepraat is. Ik ervaar het als fijn om gevraagd te worden, hoewel ik soms ook nee moet zeggen. Er is een taal die uitnodigend is en er is taal waardoor je dichtklapt, bezeerd wordt. Taal is altijd relationeel, tussen mensen. We ontkomen er niet aan om over elkaar te praten. Het ge beurt dagelijks. Na een brui loft wordt gepraat over de mensen die op de bruiloft wa ren. Over de levensloop die de twee zussen brachten. Over mensen praten, is belangstel ling voor ze hebben, hoorde ik iemand zeggen. Het lijkt gun stiger dan iemand dood-zwij- gen. Iemand dood-zwijgen is een vernietigende vorm van praten. Het is een vorm van doden. „Gij zult niet doden", slaat ook hier op. Over ie mand praten is onvermijdelijk, maar er is een gevaar dat je niet meer mèt iemand praat. Wie niet mèt iemand praat, loopt het gevaar anderen na te praten. Mét iemand praten helpt je om een eigen mening over iemand te vormen. Wie iets tegen z'n broeder of zus ter heeft, moet teruggaan en hem of haar aanspreken, be veelt het evangelie aan. Dat kan veel verhelderen. „Mag je zeggen wat je denkt?" Ik zou willen zeggen: ja, als je bij wat je zegt de ander niet vergeet. Met de ander praten kan hel pen te ontdekken wat je wel en niet kunt zeggen. Het vo geltje in mijn buik kan eerr an der vrij maken of gevangen zetten. UTRECHT De Neder landse bisschoppen heb ben het Werkverband van Katholieke Homo pastores duidelijk ge maakt dat pastor zijn en homoseksualiteit niet met elkaar zijn te verenigen. „Het is onaanvaardbaar wanneer pastores er door hun uitingen, hun levens wijze en optreden blijk van geven de leer van de kerk op een belangrijk punt te verontachtza- men", zo schrijft kardi naal Simonis als voorzit ter van de bisschoppen conferentie in een brief aan het in 1980 opgerich te werkverband. De directe aanleiding voor de brief is de „geloofsbrief" (een soort wandkleed) van het werkverband, die volgens de bisschoppen bij hen en bij veel gelovigen „verwondering en afwijzing heeft geroepen". De geloofsbrief, het afgelopen voorjaar te zien op de mani festatie van de Acht Mei Be weging in Zwolle, toont een pastor die wordt omhelsd door een naakte man. Tegen de achtergrond van een grote roze driehoek is een ikoon af gebeeld met Jezus, gearmd met Menas, een Egyptische heilige. „Een obsceniteit" vond bisschop Bomers van Haarlem de afbeelding. De bisschoppen onderstrepen in hun brief op dat de pastor niet op persoonlijke titel „de leer van de Heer verkondigt, maar op grond van een amb telijke en publieke aanstel ling." Het tweede Vaticaanse concilie vraagt van iedere rooms-katholieke gelovige ge hoorzaamheid aan het „gewo ne leergezag" en dus „des te meer van hen die worden ge acht de gelovigen voor te gaan". Wanneer hij boven dien de verkondiging van het evangelie volgens de leer van de kerk buiten beschouwing laat, kan een pastor zijn taak niet vervullen. De brief verwijst voorts naar de verklaring over homosek sualiteit van de congregatie voor de geloofsleer van okto ber 1986, waarin „met respect over homoseksuele personen wordt gesproken", maar ho moseksualiteit wordt veroor deeld. „De eerbied voor de mens moet kenmerkend zijn voor ieder pastoraal contact. De leer van de kerk over roe ping en bestemming van de mens is voor een dergelijke pastorale benadering funda menteel en daarom kunnen belangrijke elementen van die leer niet als onbetekenend terzijde worden", zo schrijven de bisschoppen. Vorig weekeinde werd be kend dat kardinaal Ratzinger, hoofd van de congregatie voor de geloofsleer, tijdens het ad liminabezoek van de Neder landse bisschoppen vragen heeft gesteld over het werk verband van homopastores. „Naar de mening van het Va- ticaan kunnen zulke dingen eigenlijk niet", zo zei hulpbis schop Niénhaus van Utrecht tijdens de vergadering van de diocesane pastorale raad van het aartsbisdom. Het werkverband stelt zich ten doel homoseksuele pasto res de mogelijkheid van ont moeting en contact te bieden, de studie naar de seksuele moraal te bevorderen en te bereiken dat mensen in de kerk anders gaan denken over en zich anders gaan ge dragen tegenover homoseksu aliteit. Tot de initiatiefnemers be hoorden onder anderen Jan van Hooydonck, redacteur van het progressieve rk weekblad de Bazuin, en drs. Th.C.J. Beemer, lector in de moraaltheologie aan de Ka tholieke Universiteit Nijme gen. Pax Christi-secretaris drs. J.J. ter Laak is een van de leden van het werkver band. GEREFORMEERDE DEPUTATEN AAN SYNODE: LEUSDEN - De overheid mag geen onvoorwaarde lijke gehoorzaamheid ei sen van officieren. Dat vinden deputaten (des kundigen) oorlogsvraag stukken van de de syno de van de Gereformeerde Kerken. De vraag naar de grenzen van gehoorzaamheid is aan de orde gesteld door mr. Mein- dert J.F. Stelling, luchtmacht kapitein b.d.. De gereformeer de ex-militair zocht steun bij deputaten voor zijn rechts zaak tegen de overheid, in de persoon van de minister van defensie. Inzet is de aan een officier gestelde eis van on voorwaardelijke gehoorzaam heid. Minister De Ruiter vroeg in 1983 om die gehoor zaamheid nadat Stelling had gezegd dat het inzetten van kernwapens een oorlogsmis- daakd zou zijn. zodat iedere militair verplicht is medewer king daaraan te weigeren. Na een uitvoerig gesprek met mr. Schelling hebben deputa ten onder meer uitgesproken dat het „nog niet de tijd is om uit te spreken dat iedere mili tair, beroeps- of dienstplich tig, bij voorbaat zou moeten verklaren dienst te weigeren bij een opgedsragen inzet van kernwapens". Dat neemt niet wet dat zo'n uitspraak er wei eens kan komen, „bij verder nadenken of bij nieuwe ont wikkelingen", aldus deputa ten in hun rapportage aan de synode. Deputaten zijn tot de conclu sie gekomen, dat Stelling zich terecht beroept op de synode- uitspraak van 1978 dat massa- vernietingswapens „uit den boze" zijn. Ze tekenen daarbij evenwel onmiddellijk aan, dat er geen eenduidige interpreta tie van de synode-uitspraak bestaat. Archief-foto van kapitein Meindert Stelling, nog als militair. Hij heeft inmiddels ontslag genomen. FOTO: MILAN KONVALINKA Anglicanen discussieren over begin van leven LONDEN De Angli caanse synode heeft ge weigerd een verbod uit te spreken op onderzoek met embryo's. Op sterk aandringen van aartsbis schop dr. John Habgood van York, in hiërarchie de tweede man van de kerk, verwierp de synode een motie om elk onder zoek te verbieden. Zonder onderzoek is er geen ,in vitro fertilisatie' (bevruch ting in een reageerbuis) moge lijk, aldus Habgood. Het zou volgens hem immoreel zijn deze vorm van bevruchting te verbieden. Omdat pas 14 da gen na de conceptie over menselijk leven kan worden gesproken, moet zulk onder zoek onder zeer strikte voor waarden worden toegestaan, aldus Habgood. Hij kreeg steun van een huis arts uit Manchester, Sheila Grieve, die de opvatting be streed dat embryo's al een ziel hebben binnen de veertien dagen die bij de wet ziin toe gestaan voor onderzoek. Het is volgens haar moeilijk te ge loven dat God op zo'n ruime schaal menselijk leven ver spilt. Daar ongeveer 50 pro cent van de embryo's een mis kraam zijn, zou dit inhouden dat er in de hemel meer zie len zijn die nooit zin geboren dan die zijn wedergeboren. Daarentegen zei synodelid Gerry O'Brien dat de Kerk, zolang er nog geen overeen stemming is over de vraag wanneer het leven begint, er van moet uitgaan dat het le ven direct bij de conceptie be gint. Om die reden moet elk onderzoek met embryo's worden afgewezen. De synode schaarde zich voorts achter de plannen van de regering een onafhankelijk bureau in te stellen dat toe zicht houdt op vruchtbaar- heidsonderzoeken en -tech nieken. Draagmoederschap zou niet wettelijk beschermd moeten worden, vindt de re gering. En de synode was het daar eveneens mee eens. Hongaarse dienstweigeraar veroordeeld BOEDAPEST De rooms- katholieke dienstweigeraar Istvan Lukacs is Boedapest door een militair gerechtshof veroordeeld tot 2,5 jaar ge vangenisstraf. Momenteel zitten in Honga rije vijf rk dienstweigeraars een gevangenisstraf uit: Zsol- tan Lucsmandy, Zsoltan Kesz- thely, Gyoergy Hegyi, Barna Csontos en Jozsef Pller. Dienstweigeren is in Honga rije alleen toegestaan aan de Jehova's Getuigen en Nazare- ner. Bijbels voor Rusland Vanuit het kantoor van het Westduitse Bijbelgenootschap zijn onlangs vijfendertigduizend bijbels verstuurd naar de Sovjet Unie. In totaal worden 110.000 Russische bijbels met toestemming van Mokou verstuurd, ter gelegenheid van duizend jaar christendom in Rusland. FOTO: EPA DEN HAAG Om alle „vleugels" binnen de Neder landse Hervormde Kerk „bij elkaar te houden" komt de Generale Diakonale Raad (GDR) met een nieuwe beleidsnotitie over het werelddiakonaat, waarin ver ontruste Bondsgemeenten wat meer ruimte krijgen. Deze gemeenten hebben grote moeite met sommige projec ten van het werelddiakonaat, die zij echter wel financieel moeten ondersteunen. „We gaan zoeken naar vormen waardoor deze projecten toch worden ondersteund, zonder dat Bondsgemeenten zich daar direct verantwoordelijk voor voelen", aldus GDR- voorzitter A.J. Gijsbers. De koers van het werelddiakonaat blijft echter dezelfde, onderstreept hij. „Als een vleugel bin nen de kerk problemen heeft, willen we ernaar luisteren. Maar dat betekent niet dat hij het beleid gaat bepalen." De secretaris van het werelddiakonaat, drs. G. Boer, zei vo rig jaar november tijdens de synodevergadering dat de GDR niet kan toegeven aan de wens van sommige gemeenten al leen bepaalde projecten te ondersteunen. „We zijn nog op zoek naar vormen" is alles wat Gijsbers in een reactie hier op wil zeggen. De diakonieèn van de hervormde gemeenten hebben zich verplicht jaarlijks te collecteren voor het werelddiakonaat. Het bijeengebrachte geld, voor dit jaar begroot op 10,3 mil joen gulden, komt in een grote pot terecht, van waaruit di verse projecten worden ondersteund De GDR heeft al diverse keren gesproken met vertegen woordigers van diakenen uit verontruste bondsgemeenten. Mede naar aanleiding van deze gesprekken is tot de beleids notitie besloten. „Aanpassing" van de bestaande nota uit 1982 was volgens de GDR-woordvoerder nodig, omdat er onder meer op het gebied van de samenwerking met de Ge reformeerde Kerken in Nederland nogal wat is veranderd. De hervormde synode zal zich naar verwachting in novem ber dit jaar over de nota uitspreken. Affaire met een staartje TERWIJL iedereen dacht dat het weinig verheffende krakeel rond het nieuwe paspoort nu eindelijk was afgd pen, heeft de Staatsdrukkerij een nieuwe knuppel in j hoenderhok gegooid. Leden van de Tweede Kamer krei vorige week een briefje toegespeeld waaruit moest blijS dat een Amerikaanse expert de fraudebestendigheid van| nieuwe pas ernstig in twijfel trekt. De parlementariërs zijn slordig met deze informatie oi sprongen. Onbegrijpelijk, omdat het debat over de pasj affaire toen nog in volle gang was. Kennelijk wilden de ringsfracties zo snel mogelijk een punt achter de affaire ten en het niet nog moeilijker maken voor CDA-staatssecj taris Van der Linden, die de onplezierige taak had de sch| ven op te ruimen die zijn voorganger Van Eekelen (VV| ook in de paspoort-zaak, had achtergelaten. VERMOEDELIJK hebben de kamerleden ook gedacht de druiven voor de Staatsdrukkerij erg zuur waren en da om de waarschuwing niet serieus genomen. De staatsdn kers zijn immers het slachtoffer geworden van de stammi oorlog tussen de ministeries van binnenlandse en buitenlai se zaken en de grote paspoort-order is aan hun neus vooi gegaan. De Staatsdrukkerij ontkende uiteraard categorisch dat sprake was van een wraakactie en een poging paspoortdri ker KEP in diskrediet te brengen. Het feit dat men eigei beweging een expertise liet uitvoeren en vervolgens een vi je papier in handen van een kamerlid drukte, roept ech twijfels op aan de zuiverheid van de motieven. Desondai had de Kamer deze informatie ernstig moeten nemen en r mogen wachten met vragen om uitleg totdat de publicil zich over het rapport ontfermde, hetgeen ongetwijfeld derom op aangeven van de Staatsdrukkerij gebeurde. Zo volgt de ene blunder op de andere in een kwestie toch betrekkelijk eenvoudig had moeten zijn. Nederland een nieuw, fraudebestendig paspoort, maar het is onduide] of we daar inmiddels in geslaagd zijn. TNO, dat in opdra> van het ministerie van buitenlandse zaken de pas ond zoekt, moet nu het verlossende woord spreken. Mocht het boratorium de positieve conclusies onderschrijven van Amerikaanse deskundigen die staatssecretaris Van der L den heeft geraadpleegd, dan kan de alternatieve Ameril brief van de Staatsdrukkerij de prullenmand in. In het o gekeerde geval is de ellende, zeker voor de staatssecreta nauwelijks te overzien. In beide gevallen behoort Binnenlandse Zaken een one zoek in te stellen naar het hoe en waarom van de bemoeie van de Staatsdrukkerij. Ook al zouden 's lands half-gepri tiseerde drukkers het vaderland hebben gered van een j poort-fiasco, dan nog roept de manier waaróp ten mi; evenveel vraagtekens op als het halfbakken optreden vai specialisten in de Tweede Kamer. De paspoort-affaire bev dat de rijksoverheid er zelden kans toeziet om als het no is nuchter en commercieel te denken.. Doorzichtig excuus JARENLANG heeft de Zuidafrikaanse regering zich in spannen de rest van de wereld te laten geloven dat de thJ landen Ciskei, Venda en Bophuthatswana onafhankelijke, soevéreine staten waren, die internationaal dienden i worden erkend. Dat was overigens een pleidooi aan doj mansoren, want de rest van de internationale gemeenscl heeft Zuidafrika altijd tegengeworpen dat er in deze thii landen van onafhankelijkheid en soevereiniteit geen sprs INMIDDELS is volstrekt duidelijk geworden hoe Zuidafr zelf met de soevereiniteit en territoriale onschendbaarh van deze thuislanden omgaat. De staatsgreep waarbij „pri dent" Mangope van Bophuthatswana werd afgezet, werd i middellijk gevolgd door een inval van Zuidafrikaanse stii krachten die Mangope in zijn macht herstelden. Die actie, die niemand overigens verbaasd zal hebb heeft aan duidelijkheid niets te wensen overgelaten. Pretc heeft met de inval bevestigd dat die onafhankelijkheid de thuislanden niets voorstelt en dat Zuidafrika slee „staatshoofden" tolereert van wie de trouw aan het regime Pretoria onomstotelijk vaststaat. NAAR een excuus voor het ingrijpen heeft de Zuidafrika se president Botha niet lang hoeven zoeken: volgens h heeft de „minister van buitenlandse zaken" van het thi land om Zuidafrikaanse hulp gevraagd. Een doorzichtig i cuus, dat de wereld al op zijn juiste waarde wist te schat toen Moskou een soortgelijk argument hanteerde voor Russische invasies in Hongarije en Tsjechoslowakije. Later kans op regen DE BILT (KNMI) Het weer begint vandaag op de meeste plaatsen zonnig, maar al spoe dig komt er in het westen van het land bewolking opzetten, die zich daarna snel over de rest van het land uitbreidt. In de loop van de middag kunnen in de kustprovincies de eerste regendruppels vallen. De wind neemt weer toe uit zuidelijke richting en wordt matig, langs de kust krachtig. De maximumtemperaturen worden een graad of 7. De weersverslechtering houdt verband met de nadering van het front van een diepe storm- depressie in het zeegebied tus sen schotland en ijsland. Dit front zal zich ook zondag nog in de buurt van ons land be vinden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Scandinavië: In zuid west-Noorwegen af en toe re gen, landinwaarts sneeuw. Meer naar het oosten meest droog. Middagtemperatuur tussen 4 graden in de zuidelij ke en westelijke kustgebieden tot iets onder nul in het bin nenland. Britse Eilanden: Veel bewol king. Vooral morgen regen. Middagtemperatuur van 10 graden in het zuidwesten tc graden in het noorden. Denemarken: Half tot zw bewolkt. Mogelijk enige reg Middagtemperatuur rond graden. Benelux, noordwest-Duitsli en noordwest-Frankrijk: V anderlijk bewolkt. Moge] enige regen, vooral in wl Frankrijk. Middagtemperati 9 tot 12 graden. weer. Perioden met zon. ft dagtemperatuur 3 tot 7 grat Vooral daar waar sneeuw 's nachts lichte vorst. Alpengebied: Droog. Op plaatsen zonnig. In de da plaatselijk mist. Nul-grai grens 's middags op 100( 1500 meter hoogte. In de da 's middags tot rond 5 grade Spanje en Portugal: In westen en noorden verant lijke bewolking en moge enige regen, elders vrii zoni Middagtemperatuur 13 tot graden, in het binnenland lager. Italië en de Joegoslavis kust In zuid-Italië en zi Joegoslavië veel bewolking af en toe buien, elders 1 zonnig. Middagtemperat van 8 graden in het noori tot 13 graden in het zuiden

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2