IJs in allerlei soorten finale money Money, money I I CALGARY - IJs is meer dan be vroren water bij de Olympische Winterspelen. Atleten, die bij wij ze van spreken de ijsblokjes in hun glas mineraalwater geen blik waardig keuren, zijn buitenge woon kieskeurig over de onder grond waarop zij hun olympische prestaties dienen te leveren. Kunstrijders willen het zacht, ijs hockeyers hebben een voorkeur voor hard en bobsleeërs houden er niet van als stukken ijs hen om de oren vliegen. Het ijsmaken geldt evenals de kunstmatige ver vaardiging van sneeuw bij de Spe len van Calgary als een gewichtige ingreep in de natuurlijke omstan digheden. Het is de basis voor vijf takken van sport: ijshockey, kunstrijden, hardrijden, bobsleeën en rodelen. De gecombineerde bobslee- en rodel baan, die is aangelegd op een heuvel in de directe omgeving van Calgary, gaf recentelijk reden tot enige bezorgdheid. Vorige maand legden de arbeiders die de baan prepareren een dag lang het werk neer. Zij hadden het idee (ijs)wa- ter naar de zee te dragen. „Door de sterke helling van de baan en de droge lucht heeft het ijs de neiging bros te worden", aldus Des Murphy, die verantwoordelijk is voor het bui- tengebeuren bij de Spelen. Bros ijs splintert makkelijk. Vooral in de boch ten, als daar een viermans-bob, die zo'n 630 kilo weegt, met een vaart van 150 kilometer per uur voorbijkomt. „Het is het principe van de druppel water die de steen uitholt. Als er eenmaal zo'n zwakke plek is, gaan anderen er over heen en wordt het steeds slechter", zegt Murphy, eraan toevoegend dat hij de meeste schade verwacht in de steile bochten en vooral in de scherpe knik naar de finish. Speciale ploeg Er is een speciale ploeg arbeiders inge huurd voor het in orde maken van de baan in het Olympic Park. In de grond is een netwerk van meer dan honderd kilometer aan pijpleidingen aange bracht voor het verkrijgen van een goe de ijsvloer. Tientallen arbeiders met speciaal anti-slipschoeisel schaven en trimmen het ijs tot het precies vijf cen timeter dik is. Op de bobslee- en rodelbaan wordt ge bruik gemaakt van leidingwater, zoals dat door de gemeente wordt verstrekt. Dat is echter niet genoeg voor de twee olympische schaatsbanen. Daar wordt gebruik gemaakt van puur, gedeïoni- seerd water teneinde elke oneffenheid te vermijden. Eén bult in het ijs kan een hardrijder al in de boarding doen belanden. Als hard of verontreinigd water bevriest, zakken de schaatsen er te diep in weg volgens Ron Leopold, de verantwoordelijke man in de Saddledo- me-arena, waar de wedstrijden kunst rijden en ijshockey worden gehouden. „Door gebruik te maken van puur wa ter verminder je dat risico", is zijn me ning. In de enorme Olympic Oval - het strijdtoneel van de hardrijders - ver eist de aanleg van de 400-meterbaan de grootst mogelijke zorgvuldigheid. Het gaat er om zachte plekken te vermij den.» „Als we eenmaal een ijsvloer van vijftien millimeter hebben opgebouwd, polijsten wij hem verder met speciale machines. Daar komt dan nog een laagje van 20 tot 25 millimeter op", zegt John Tewnion, de coördinator van olympische projecten aan de universi teit van Calgary. Het laag voor laag op bouwen voorkomt het omhoogkomen van de ijsvloer en verhindert het ont staan van luchtgaten, waardoor het ijs eruit ziet alsof er muntjes mee zijn in gevroren. De gedurfde sprongen en spiralen van* de kunstrijders vergen volgens Leopold meer van de ijsvloer van de Saddledo- me dan het geweld waarmee ijshockey ers de puck (en soms elkaar) te lijf gaan. Ijshockeyers beoefenen hun sport gewoonlijk op een laagje ijs van 1,9 centimeter. Maar bij de Spelen wordt de vloer dubbel zo dik, omdat anders het gevaar zou bestaan dat kunstrijders bij hun landing op het onderliggende cement terecht zouden komen. „We houden de ijstemperatuur voor het ijs hockey op tien graden onder nul en voor het kunstrijden op min zeven gra den. Op ijs dat harder is, springt de puck niet zo hoog op. Hoe harder het ijs, des te sneller de wedstrijd", aldus Leopold. Figuurrijders daarentegen hebben liever zachter ijs voor een zach tere landing. Nachtarbeid Het programma van drie ijshockey- wedstrijden, waarvan er vandaag al drie worden gespeeld, plus één van de kunstrij-onderdelen per dag in de Saddledome dwingt Leopolds staf tot nachtarbeid om de baan weer schoon en vlak te krijgen. Op sommige dagen heeft men minder dan een uur de tijd om de ijshockeyring geschikt te maken voor kunstschaatsen. Dat vereist een grote discipline. „We moeten in die tijd de omheining van plexiglas (die de toeschouwers beschermt) wegnemen, de jurystoelen erin zetten en het „hoe ra- en huilgedeelte" voor het kunst schaatsen afperken. Dat is het stukje waar ze van de baan komen en hun coach kussen of huilen", aldus Leo pold. Wat doen ijshockeyers als zij teleurge steld zijn over hun prestatie? „Die gaan naar de kleedkamer en maken er daar een rotzooi van", is Leopolds ant woord. De professionele praktijk wordt overi gens tijdens het olympisch ijshockey- toernooi gewoon voortgezet. Het mil joenenbedrijf dat de National Hockey League is, heeft geen enkele boodschap aan de Spelen van Calgary. Zelfs nu ook beroepsspelers in de race om een gouden medaille zijn toegelaten. Voor de dollars in de hoogste afdeling van het Noordamerikaanse ijshockey is im mers veel meer dan een plak te kopen. Ook de Calgary Flames spelen in de tweede helft van februari normaal hun competitie. De Spelen hebben genood zaakt tot enige organisatorische aan passingen, want het zo fraai ogende Saddledome is in die periode het do mein van de nationale ploeg van trai ner Dave King. Drie maanden geleden kon Canada zich weer eens het beste ijshockeyland ter wereld noemen. Het toernooi om de Canada Cup, dat nauwelijks onder doet voor de wereldtitelstrijd, werd veroverd ten koste van de staatsama- teurs uit de Sovjetunie. Als generale re petitie voor het olympische toernooi bleken de drie finalepartijen echter ge heel zinloos. Dat komt door het harde standpunt dat de National Hockey League inneemt en Dave King ernstige personeelsproblemen bezorgt. Clubs hebben hun aanvankelijke toezegging om spelers voor het Canadese team be schikbaar te stellen ingetrokken. Commercieel Zelfs bemiddeling van de minister van sportzaken Otto Jelinek was vergeefs. De Canadese ijshockeybond heeft niets in te brengen bij de op hard commer ciële leest geschoeide profcompetitie. „Er zijn te veel problemen", zegt John Ziegler, de voorzitter van de NHL. De zeven Canadese en veertien Ameri kaanse clubs, het bezit van bedrijven of personen, geven hun spelers ook om sportieve redenen niet af. De Stanley Cup wordt daar toch van veel groter belang geacht dan olympisch goud. Een competitiepauze van vier weken waar over is onderhandeld, zou een verlies van miljoenen voor de ijshockeybedrij- ven betekenen. „Going for Gold", is voor de Canadese ijshockeyers tóch het motto. Alle wed strijden van „Team Canada" zijn uit verkocht. In Calgary wordt gewezen op het mirakel van Lake Placid. Acht jaar geleden veroverden de Verenigde Sta ten daar goud door in één van de spec taculairste wedstrijden van de laatste decennia de Sovjetunie te verslaan. Die Amerikaanse formatie was voorname lijk gerecruteerd uit studenten van col leges en universiteiten. Die parallel wordt in Canada menigmaal getrokken, nadat in 1952 in Helsinki voor het laatst ijshockeygoud werd behaald. ZATERDAG 13 FEBRUARI 1988 OOK OLYMPISCHE WINTERSPELEN IN CALGARY IN TEKEN COMMERCIE Het meeste geld wordt terugverdiend met het uitzenden van reclamebood schappen. De wervende spots kosten 600.000 dollar per dertig seconden. De internationale skifederatie, nooit vies van geld geweest, werkte eveneens mee door de skiers om de twee minuten te la ten starten in plaats van om de ander halve minuut. ABC kan zodoende zijn spotjes beter inpassen. De internationale ijshockeybond bleek, tegen betaling van 1,2 miljoen dollar, willig de finalepoule van het ijshockey toernooi van vier naar zes ploegen uit te geiden. De kans dat de Verenigde Staten* ich hiervoor kwali ficeren naast de Sovjetunie, Tsjechoslo- wakije, Zweden en Canada, werd daar mee danig vergroot. Knallende ruzie Onlangs ontstond een knallende ruzie tussen NBC en ABC. Producer Bob Ea ton van NBC kwam verhaal halen over een vorige maand ingestelde regel. Het werd NBC namelijk verboden vanuit het hoofdperscentrum beelden van de Olympische Winterspelen te verzenden. NBC en alle andere omroepen die geen televisierechten kochten van het IOC, worden gedwongen hun klaargemaakte banden met opnamen naar een ander punt in de stad te vervoeren voor de transmissie. Eaton meende dat die regel werd ingegeven door ABC, de concur rent van NBC, dat 309 miljoen dollar betaalde voor de televisierechten. „ABC probeert op deze manier zijn beelden ex clusief te houden. Dit besluit is zwaar overdreven. Als dit niet wordt terugge draaid, gaan wij in Seoul, waar wij de rechten voor Amerika hebben gekocht, nel zo kinderachtig optreden". Televisie vormt dus de grootste bron van inkomsten, de kaartverkoop de kleinste: slechts vijf procent, waarbij in middels al is becijferd dat van de in to taal 1,6 miljoen entreebewijzen 300.000 kaarten onverkocht zullen blijven. De stad heeft 50 miljoen dollar betaald, de provincie Alberta 100 miljoen en de Ca nadese regering 160 miljoen. Voorts steunen 97 sponsors de Winterspelen met een totaal bedrag van 60 miljoen dollar. Ter vergelijking: Lake Placid haalde in '80 slechts zeven miljoen dol lar aan sponsorgeld binnen. Coca Cola, Kodak, Visa en General Motors zijn in Calgary de grootste geldschieters uit het bedrijfsleven. Een leger advocaten beschermt de belan gen van de sponsors. Niemand anders mag olympische logo's of zelfs maar hel woord olympisch in zijn advertenties ge bruiken. De advocaten stichtten recente lijk vrede in de oorlog tussen de autofa brikanten GM en Audi/VW over de offi ciële olympische vervoermiddelen. De eigenaar van „Nel's English Pub", een stripteasëtent, kondigde de verkiezing van de poedelnaakte „Miss Olympic" aan. Hij kreeg een proces aan de broek. De kwart miljoen bezoekers aan de 15e Olympische Winterspelen spenderen nog eens 50 miljoen dollar in de hotels en restaurants. Volgens de rekenaars van de federale regering dragen de Spelen van Calgary een miljard dollar bij aan de Ca nadese economie. Als op 28 februari het olympisch vuur wordt gedoofd, resteert •er in en rond Calgary een infrastructuur ter waarde van 350 miljoen dollar. De totale kosten van „Calgary" bedra gen 718 miljoen (Amerikaanse) dollar, 1,4 miljard gulden. De Spelen van Cal gary zijn daarmee tweemaal zo duur als die van Sarajevo, vier jaar geleden. Op een totaal kostenpakket van 736 miljoen gulden maakten de Joegoslaven 36,8 miljoen gulden winst. De rekenmeesters in Calgary voorzien een batig saldo tus sen de 50 miljoen en 100 miljoen gul den. Peter Ueberroth, de patron van de supercommerciële Zomerspelen in '84 van Los Angeles, diende als lichtend voorbeeld. Ueberroth hield 232 miljoen dollar over, volgens de toenmalige koers een half miljard gulden. Hij bewees dat Olympische Spelen winstgevend konden zijn. Canada deed nare ervaringen op in '76. De Zomerspelen in Montreal wer den uiteindelijk dertig keer duurder dan begroot. Na de sluitingsceremonie res teerde een schuld van een miljard gul den. De burgerij diende tot 1995 aflos singen te betalen. „Onze begroting is sluitend", hebben Bill Pratt en Frank King, voorzitter en general manager van Calgary's organisatiecomité al honder Televisie Waarvan een groot deel afkomstig zal zijn van de televisierechten. De exclusie ve rechten voor de Verenigde Staten CALGARY - Burgemeester Ralph Klein van Calgary heeft al eens ge ïrriteerd met zijn vuist op tafel ge slagen. „Laten we voor één dag eens ophouden met het gepraat over geld, laten we ons bezinnen op de olympische gedachte". Hij was een roepende in de Canadese prairie. Bij de 15e Olympische Winterspelen bepaalt geld de gang van zaken. Money, money, money. den keren verkondigd. „Wij houden 25 tot 50 miljoen dollar over". li,- werden aan ABC verkocht voor 309 mil joen dollar. Van de concurrenten bood CBS slechts 219 miljoen en NBC 304 miljoen. ABC verwierf in Sarajevo even eens de rechten, voor het „schijntje" van 100 miljoen dollar. Met nog 40 miljoen dollar uit de rest van de wereld haalde Calgary voor de duurste Winterspelen aller tijden meer televisiegeld op dan alle andere olympische winterlokaties in het verleden bij elkaar. Het is aanneme lijk dat 309 miljoen dollar het olympisch record voor deze eeuw zal blijven. De prijzen zakken. De Zomerspelen van Seoul gingen naar NBC voor de ronde som van 300 miljoen. Volgens de laatste ramingen zal ABC in Calgary 70 miljoen dollar verlies lijden. CetdócSouYcmt1

Leidse Courant | 1988 | | pagina 25