De Surprise Show kan hartstikke leuk worden Nieuwe uitdaging voor Henny Huisman Amerika aan de Maas ■CeidóeGouoa/rit' HILVERSUM - Wie Henny Huis man gadeslaat tijdens zijn werk op televisie of in het theater, valt meer op dan alleen zijn vlotte babbel en zijn soepele manier van spelen met het publiek. Je hoeft niet eens zo'n heel opmerkzame toeschouwer te zijn om te zien dat Henny Huis man zelf echt geniet van zijn ge- sprekjes met kandidaten en zijn contact met de toeschouwers. 1 „Ja, je mag best zeggen, dat ik van men- j sen houd. Maar zie me alsjeblieft niet als een soort supermens die van alle men- j sen houdt, want dat is niet zo. Er zijn I heus mensen aan wie ik een hekel heb en de ene persoon vind ik aardiger dan de andere. Maar het omgaan met men sen, ja, daar geniet ik van, dat doe ik ontzettend graag. Ik sta open voor men- sen en die eigenschap gebruik ik in de show". In die zin is Henny Huisman (36) dan ook reuze blij met het nieuwe program- I ma dat hij vanaf 11 april op KRO-tele- visie gaat presenteren. De „Henny Huis- 1 man Surprise Show" biedt hem volop gelegenheid mensen van verschillend pluimage te ontmoeten. En dat niet al leen: hij mag ze nog verrassen ook. „Ik denk dat het een hartstikke leuk pro gramma kan worden", zegt de populaire presentator op enthousiaste toon. „Het idee is overgewaaid uit Engeland. Daar heet het „Surprise, Surprise" en wordt 1 het gepresenteerd door Cilla Black. Wij hebben het niet exact zo overgenomen als het daar op televisie komt. Dat is echt te Engels. Wij hebben het moeten vernederlandsen, maar het principe is hetzelfde gebleven". „De Surprise Show is een programma waarin mensen een ander op een origi nele manier kunnen verrassen. Stel dat je weet dat je vriendin zo< graag haar broer weer eens wil zien, cjie, twintig jaar geleden naar Nieuwzeeland is geëmi greerd. Dan kun je schrijven naar de KRO en als wij die verrassing uitkiezén, regelen wij de overkomst van die broÈri t Dus dan loopt die vriendin de ikans aai i ik ineens bij haar op de stoep sta en haar uitnodig mee te gaan fiaajr Schiphól, waar die broer dan staat tó Wachten". Weesmeisje „Maar ook heel andere surprises zijn mogelijk. Misschien heeft je buurvrouw er altijd al van gedroomd om.eens als het doorgezaagde weesmeisje te mogen optreden. Ook zo'n wens komt in aan merking voor onze show. Maar die buurvrouw loopt wel de kans dat ze in de studio nog eens extra verrast wordt. Ze heeft bijvoorbeeld het idee dat ze in tweeën doorgezaagd wordt en dan denkt ze: Mij kan niks gebeuren. Maar dan za gen ze haar ineens in vieren. Op die ma nier is het een dubbele verrassing". „Zie de Surprise Show maar als een nieuw soort mengeling van In de Hoofd rol en Mensen Wensen. Met als absolute voorwaarde, precies als bij de Hoofdrol het geval was, dat degene die verrast wordt van niets weet. Bij In de Hoofdrol is het eenmaal voorgekomen dat de hoofdpersoon wist wat hem te wachten stond. Dat was Ted de Braak. Dat pro gramma is daarom toen ook niet doorge gaan. Ook bij ons mag degene die ver rast wordt tevoren met weten dat ik kom. Dan is de lol er af. En degene die ons geschreven heeft, moet dan maar zorgen dat de persoon in kwestie thuis is als wij voor de deur staan". Henny playback Henny Huisman heeft er echt zin in met de Surprise Show te beginnen. Dat de KRO, toen het idee voor dit programma ter tafel kwam, onipiddellijk aan hem dacht als presentator van het geheel, stemt hem zeer tevreden. „Ik krijg nu de kans eens iets heel anders te doen dan squndmix of playback. Ik kan nu laten zien dat ik niet alleen maar „Henny Playback" ben. Ik denk dat het juist goed is dat ik iets anders mag doen. Maar ik besef heus wel dat er een risico in zit om met wat anders te komen zo kort na dat overweldigende succes van de Soundmix-finale, 't Is ook best wel een beetje eng. Maar ik ben niet bang om te vallen of uit te glijden. De Surpri se Show is zo totaal anders dan de Soundmix Show; vergelijking is eigenlijk niet mogelijk, al zullen de mensen dat toch wel doen. Als ik na de Mini Play back Show met de Soundmix Show be gin, zijn er ook altijd mensen die zeggen: „Met die kinderen vind ik toch leuker". Terwijl ook de Mini Playback en de Soundmix niet met elkaar te vergelijken zijn. Wat die kinderen doen, een artiest playbackend nadoen, verschilt totaal van de soundmixers die zelf moeten zin gen". Van het grote succes van de Soundmix- finale is Henny Huisman zelf ook onder steboven. Het programma werd als to taal met een 8 gewaardeerd, maar het onderdeel van het doorbellen van de stemmen, waardoor het totale telefoon verkeer in Nederland gestoord raakte, kreeg zelfs een 8.2. „Dat is een ongeken de waardering. Dat zijn cijfers die Wim Kan tien jaar geleden haalde. Ja, door die telefoon is de Soundmix Show een nationaal gebeuren geworden. Het Jour naal heeft er negen keer aandacht aan besteed en dank zij de telefoonstoring zijn er Tweede-Kamervragen over ge steld", constateert de presentator smake lijk lachend. Buren „Direct na afloop zei ik al: Eindelijk heb ik echt heel Nederland plat. Al ben ik. heel blij dat er niks is gebeurd. Hoewel ook dat wel wat overtrokken is. Wij zijn er echt een beetje een land voor om bij zoiets meteen te zeggen: „Als er nou maar niet dit en als er nou maar niet dat gebeurt". In het Journaal zeiden ze, dat de mensen in paniek de straat op gingen, omdat de telefoon kapot was en ze in ge val van nood niet konden bellen. Maar Met de Soundmix Show heeft Henny Huisman dit seizoen de absolute top I bereikt. Ongekend hoge kijk- en waarderingscijfers waren er met name voor de finale, die vrijdag 29 januari het totale telefoonverkeer in Nederland lam legde. Het ongelooflijke succes verbijstert de populaire presentator. Maar lang blijft hij er niet bij stilstaan. Een nieuwe uitdaging wacht hem. Vanaf 11 april presenteert hij voor de KRO-televisie het programma de „Henny Huisman Surprise Show". Al beseft hij drommels goed dat na het enorme succes van de Soundmix Show het risico van uitglijden volop aanwezig is, toch grijpt Henny Huisman deze kans gretig aan. Het nieuwe programma biedt hem de gelegenheid te laten zien dat hij meer is dan „Henny Playback". Bovendien kan hij in de Surprise Show volop doen wat hij het liefste doet: met mensen omgaan. ze gingen alleen maar naar buiten om te kijken of de telefoon van de buren het wel deed, want ze wilden hoe dan ook stemmen". Henny Huisman, toch al heel populair, is er een nationaal idool door geworden. Hij kan geen kwaad meer doen bij het publiek. Dat blijkt overduidelijk uit de stemming in de zaal bij Soundmix-voor- ronden in het land. Hij hoeft maar in het licht van de schijnwerpers te ver schijnen, of hij krijgt een ovationeel ap plaus. Het publiek, jong en oud, draagt hem van begin tot eind op handen. „Dat ik zo vereerd word, zo'n idool ben, verbijstert me. Er zijn zoveel mooiere, slankere enzovoort mannen dan ik. Toch krijg ik brieven van grietjes van een jaar of zéstien die schrijven dat ze me „onwijs gaaf' vinden. Ik weet echt niet hoe dat komt. Ja, ze zeggen wel dat het komt doordat ik zo gewoon ben en zo gewoon doe. Maar dat is het volgens mij toch ook niet, want op iemand die alleen maar gewoon staat te wezen, ben je volgens mij toch ook snel uitgeke ken". „De Soundmix Show is wel een pro- apart. Dat zie je wel als bijvoorbeeld een acteur of actrice voor presentatiewerk wordt gevraagd. Zo iemand speelt de presentator. Een acteur heeft tekst nodig, terwijl presenteren een kwestie van im proviseren is. Ik ben blij dat ik bekend ben geworden als wie ik ben. Ik ben nooit iemand anders geweest dan Henny Huisman. Gelukkig maaf".t Improvisatie en spontaniteit zijn dan ook de belangrijkste ingrediënten van Henny Huismans presentatie: Daarom ook wil hij niet voor de show praten met de kandidaten. „Op het podium moet een spontaan gesprek ontstaan tussen de kandidaat en mij. Zoiets moetje niet in studeren, dan is het niet leuk meer. Maar de kandidaten vinden dat vaak maar griezelig. Die zijn nog zenuwachti ger voor het gesprekje met mij dan voor hun optreden. Dat optreden hebben ze ingestudeerd, maar mijn vragen kennen ze niet. De meesten vragen dan ook aan de producer: „Wat gaat hij vragen?". Maar dat merken ze pas op het podium, want van ingeblikte vraaggesprekjes houd ik niet". NOLLY SPEIJERS gramma dat voor de mensen heel dicht bij is. Het nadoen van bekende mensen is dichtbij en het wordt gepresenteerd door iemand die dichtbij is. Maar waar ik nou die enorme populariteit aan te danken heb, dat weet ik echt niet. En ik denk dat het maar goed is dat ik niet weet waarom de mensen mij zo leuk vinden. Want als ik dat wist, dan zou ik dat misschien wel forceren, dat aspect van mezelf extra aandikken. En dan ben je niet leuk meer". Opa Henny Huisman verklapt dat hij zijn vlotte babbel en zijn gemak met mensen om te gaan geërfd heeft van zijn opa. „Als mijn opa iets zei, dan was iedereen stil. Al was er eerst nog zo'n geroeze moes, zodra hij zijn mond opendeed, luisterde iedereen. Terwijl hij eigenlijk niks bijzonders zei. Ik heb dat ook en dank zij die eigenschap ben ik ook ont dekt". „Ik moest in 1982 op het AZ-terrein voor de wedstrijd van AZ'67 tegen Inter Milan een optreden van André Hazes aankondigen. Je kunt je wel voorstellen hoe het in een stadion toegaat voor zo'n wedstrijd. De mensen joelen, zingen, fluiten. Krijg dat dan maar eens stil voor een zanger. Maar ik pakte de microfoon, zei wat, en het was stil". „Laat nou net bij die wedstrijd Joop van den Ende aanwezig zijn. Die zag kenne lijk wat in me en vroeg toen of ik zoiets ook voor de televisie zou durven. Zon der erbij na te denken zei ik toen ,ja". Pas later, thuis, kreeg ik de zenuwen, maar op dat moment gelukkig niet, want anders had ik hier misschien niet geze ten. Uit dat eerste contact met Joop kwamen vijf Zomeravondshows bij de KRO voort. En later de Playback- en Soundmix Show". Volgens Henny Huisman wordt het vak van presentator nog altijd onderschat. „Als er een feestavond gepland wordt, is de presentator altijd de sluitpost. Men denkt er onmiddellijk aan om Lee To wers of Anita Meijer te contracteren. Maar alles aan elkaar praten, daarvan denken ze dat iedereen dat zo maar even doet. Presenteren is echter een vak Het is onjuist dat de Spaanse conquista dores de grote Indianenculturen van Midden- en Zuid-Amerika te gronde hebben gericht door er geslachtsziekten binnen te brengen. En dat Inka's of Az teken weliswaar een hoge graad van be schaving hadden ontwikkeld, maar niet hoog genoeg om zoiets simpels als het wiel uit te vinden, berust ook al op een onwaarheid. Deze en nog veel meer mis verstanden kunnen weggenomen worden door een bezoek aan net Amerika Mu seum te Cuijk dat men moet zoeken aan de Brabantse kant van de Maas, pal on der Nijmegen. Heeft men het geluk er rondgeleid te worden door pater A. Rientjes, dan zal deze wijzen op een beeldje dat een Mexicaanse Indiaan boetseerde toen onze jaartelling nog een aanvang moest nemen. „Een zogenaamd ziektebeeldje", zal hij uitleggen. „Let op de misvorming van het scheenbeen. Ty pisch een symptoom van syphilis. Deze geslachtsziekte moet daar dus al gewoed hebben, lang voordat Cortez en Pizarro aan hun veroveringstochten begonnen". Even verder vervolgens zal pater Rien tjes de aandacht vestigen op een stuk speelgoed uit het Peru van voor Colum bus. „Kijk", zal hij doceren, „er zitten In het kader van „Nederland Museumland 1988" belichten wij elke week een minder bekend museum. In februari staan de musea in de provincie Brabant centraal. Vandaag aandacht voor het Amerika Museum. wieltjes onder. De Inka's kenden dus wel degelijk het wiel. Ze pasten het alleen niet toe in hun dagelijkse leven. Het landschap van terrasvormig oplopende bergen dat ze bewoonden, leende zich eenvoudig niet voor het gebruik van voertuigen of landbouwgereedschap op wielen". Leidt een bezoek aan het Amerika Mu seum met zijn ruim duizend uitgestalde voorwerpen dan louter tot bespiegelen over verdwenen volkeren en vergane culturen? Nee. De romantische ziel wiens beeld van Amerika is gevoed door Karl May, komt evenzeer aan zijn trek ken. Men ziet er een kano van berkebast waarin Winnetou kan hebben rondgeva ren, een hoofdtooi van adelaarsveren die hij gedragen kan hebben, een foudraal van buffelleer waarin hij mogelijk zijn zilverbuks bewaarde, en natuurlijk een vredespijp van catlinieth, de heilige steen der Indianen, die hij kan hebben gerookt. Daarnaast bevredigt de collectie die gewijd is aan Eskimoculturen, ten volle de eventuele nostalgische behoefte. De schaarse bezoekers - gemiddeld zo'n twintig per dag; de sfeer is er een van aangename rust - vergapen zich daar beurtelings aan een wel twee meter lange tand van een narwal en aan de fijnzinni ge kunstvoorwerpjes - jagende ijsberen, ravottende zeehondjes - die de oor spronkelijke bewoners van Labrador uit het ivoor van dit fabeldier wisten te snij den. Maar hoe komt een Amerika Museum verzeild aan de Maas, in een plaatsje met nauwelijks naambekendheid? Dat is te danken aan de Paters Oblaten van Maria die er hun Nederlandse hoofdze tel hebben. Geen nieuw gebied op de aardbol kon ontdekt worden of deze ver woede missionarissen zaten er al tenein de de wilden te kerstenen, en van hun verre reizen brachten ze menige snuiste rij mee naar huis. Nu wil het geval dat pater Rientjes archeologie heeft gestu deerd. Daarom kreeg hij in 1964 van zijn overste de opdracht om de collectie souvenirs „museabel te maken", zoals hij dat noemt. „Ik heb me toen toege Een kano van berkebast in het Amenka Museum te Cuijk. FOTO: PR 1973 zijn we opengegaan. Ik heb het mu seum vanaf het eerste stuk helemaal zelf ingericht, dat mag u wel zeggen, ja". spitst op het Amerikaans bezit omdat er in Nederland nog geen museum voor In dianen- en Eskimoculturen bestond, en omdat met name de verzameling arte facten uit Canada erg bijzonder bleek. Wat volkenkundig niet belangwekkend was, heb ik weggedaan en de overgeble ven collectie heb ik sterk kunnen uit breiden met wat ik op de zolders van onze hoofdzetel in Rome aantrof. In Trots als een pauw is pater Rientjes op het materiaal uit de tijd van de Valdi- viacultuur dat hij heeft weten te verwer ven. „Die beschaving is al zesduizend jaar oud, maar werd pas twintig jaar ge leden in de binnenlanden van Equador ontdekt. Hier, deze vruchtbaarheidsfi guurtjes. Echt het eerste figuratieve aar dewerk dat op het Amerikaanse conti nent vervaardigd is. En die kruikjes daar. Ze behoren tot de Vicuseultuur uit de eerste eeuw voor Christus in Peru. Ook pas ontdekt. De vindplaatsen zijn inmiddels helemaal leeggeroofd". De rondwandeling voert van topstuk naar topstuk. Een uiterst zeldzaam beeldje van een Mexicaanse hond („vetgemest om opgegeten te worden") van zo'n achttienhonderd jaar gelegen krijgt een aai over de rug en elders zet pater Rientjes een kruik in de vorm van een eend aan zijn mond die bij dit drinkge- baar op mysterieuze wijze aanvangt te kwaken. De gemiddelde dagjesmens moge dan het liefst verwijlen bij een blaasroer met giftige pijlen of een heuse tomahawk, het hart van pater Rientjes gaat voornamelijk uit naar de pre-Co- lumbiaanse periode, naar de tweedui zend jaar oude dodenmaskers en mum miebanden die hij op de kop heeft weten te tikken, naar het Nazca-aardewerk, zijnde „het meest decoratieve uit Zuid- Amerika", naar de strijdknotsen waar mee de Indianen eikaars schedel klief den, en de fluitjes van keramiek waar mee ze de opkomende zon een welkom toebliezen in tijden toen ten onzent nog werd gedacht dat de aarde ophield bij de Straat van Gibraltar. PIET SNOEREN Amerika Museum, Molenstraat 51, Cuiik. Ope ningstijden dinsdag tot en met talerdag 10 tot 17 uur. Volwassen 1,25, kinderen en 65+ f 0,75.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 21