CDA eist verbod van Benelux TV EG-leiders eens over snoeien in landbouw Verbazing en ontsteltenis over vertrek Hans Pont 3 5 7 8 9 13 17 inale Calgary '88 Kennis E 11 TEKORT VS DAALT; DOLLAR OMHOOG ^eelzucht- jpidemie in ziekenhuis VANDAAG AUTCEHEEMSKERK 6omo/nt Zaterdag 13 februari 1988 79e jaargang no. 24037 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND %)Wm Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59permm. Eerst perioden met zon, later van het westen uit toenemen de bevVolking en mogelijk re gen. Middagtemperatuur onge veer 7 graden. Wind draaiend naar zuid, toenemend tot ma tig, aan de kust krachtig. Zon op: 07.59; onder: 17.50. Scheveningen hoog water: 12.14; laag water: 6.52 en 20.03 IO) cö Zie pagina 4 Column Ria Visser i Leidse Courant a Visser schrijft exclusief voor de iidse Courant een column naar aan- ding van de Olympische Winterspe- die morgen in Calgary beginnen, veelvoudig nationaal schaatskampi- me. door het Nederlands Olympisch imitè na deelneming aan de Spelen n Lake Placid en Sarajevo net niet jardig bevonden om ons land in Ca- ida te vertegenwoordigen, zal gedu nde ruim veertien dagen aan de hand n haar rijke ervaring en haar indruk- n van de televisiereportages dage ts haar visie geven op het olympi- !he toernooi. Komende maandag pu- iceert de Leidse Courant de eerste 2 van Ria Visser, die zoals be- ind zilver won op de 1500 meter in ike Placid, foto: milan konvalinka AMSTERDAM De koers van de dollar is gisteren op de Europe se valutamarkten flink gestegen. De was vooral toe te schrijven aan de bekendmaking dat het tekort op de Amerikaanse handels balans is verminderd van 13,2 in november tot 12,2 miljard dollar in december. Toen de Amerikaanse handelscijfers bekend eerden schoot de koers omhoog van 1,9075 tot boven de 1,93 gulden, maar de slotkoers eindigde op 1,9215 gulden. De koersstijging van de dol lar ging anders dan gewoonlijk niet gepaard met een daling van de goudprijs. Het edele metaal werd zelfs iets duurder. Volgens het Amerikaanse ministerie van handel is de daling van het handelste kort het gevolg van de sterke stijging van de export. Over het hele jaar 1987 bedraagt het tekort nu 171,2 miljard dollar, het grootste uit de geschiedenis. De aandelenkoersen op de effectenbeurs van New York gingen gisteren omhoog, maar de stijging was niet zo groot als mocht worden verwacht na het bekend worden van de meevallende handelscijfers. Gemayel ontsnapt aan bomaanslag BAYRUT President Amin Gemayel van Libanon is gisteren aan een aanslag op zijn leven ontsnapt. De veiligheidsdienst ontdekte bijtijds een bom, die aan boord van een vliegtuig was verborgen waarmee Gemayel van Larnaca op Cyprus naar Noordjemen en Sudan zou vlie gen. De bom ter grootte van een halve kilo, die in de cockpit van het vliegtuig was verstopt, is in middels onschadelijk gemaakt, zo is in veiligheidskringen ver nomen. Eerder was gemeld dat het zou gaan om een explosieve lading van honderd kilo. Meerderheid bereid te werken op zaterdag HILVERSUM Twee van de drie Nederlan ders (64 procent) zijn van mening, dat de zater dag een gewone werkdag mag worden. Mee dan de helft (55 procent) van deze voorstan ders vindt, dat voor die zaterdag dan wel extra moet worden betaald. Dit blijkt uit een enquê te die wercj uitgevoerd door NSS-marktonder zoek B.V. in opdracht van Tros Kamerbreec Van de ondervraagden die vinden dat voo werken op zaterdag extra betaald moe worden, is 45 procent van mening dat een ex tra beloning van 5Q procent van het bruto dag salaris redelijk is. Voor het werken op zondag is aanzienlijk minder belangstelling. Slechts 29 procent is daar voor en 68 procent is tegen. Verder bleek dat 78 procent van de onder vraagden voorstander is van het voortbestaan van de vut-regeling, ook al moeten de werken den daar meer premie voor betalen. VOORZITTER MEDIA-COMMISSARIAAT ZIET GEEN BELETSEL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De plannen van ex-diskjockey Willem van Koo- ten voor de oprichting van een Nederlandstalig commercieel tv- station (Benelux TV) hebben voor grote onrust gezorgd in po litiek Den Haag. Volgens het CDA, de grootste rege ringspartij, zullen het kabinet en de Tweede Kamer niet toestaan dat het Nederlandse omroepbestel via slim me, juridische constructies wordt uitgehold. „Laten mensen als Van Kooten niet denken dat we in Den Haag volslagen idioot zijn", zegt een zeer boze Piet van der Sanden, me- diaspecialist en vice-voorzitter van de CDA-fractie in een vraaggesprek met onze krant. Het voormalig VVD-kamerlid mr. A. Geurtsen, voorzitter van het commissariaat voor de media, ver klaarde echter desgevraagd dat Van Kooten „volledig aan de eisen van de mediawet voldoet". De kritische brief die minister Brinkman (wvc) onlangs over dit onderwerp aan Geurtsen stuurde, heeft aan dit standpunt niets veranderd. Mocht de bewindsman, mede onder druk van een meerderheid in de Tweede Kamer (CDA én PvdA), Benelux TV toch willen weren van de Nederlandse kabelnetten, dan kan hij dat maar op één manier doen, aldus Geurtsen. „Hij moet mij dan ongeschikt bevinden voor mijn functie en vervangen door iemand die hij wel geschikt acht". Van der Sanden zegt het absurd te yinden dat Van Kooten zichzelf een buitenlandse omroepinstelling noemt en op grond daarvan toegang claimt tot de Nederlandse kabelnet ten. Volgens het CDA-kamerlid is ook zijn partijgenoot Brinkman deze mening toegedaan. Van der Sanden verwacht dat de minister het com missariaat (lees: Geurtsen) zonodig zal opdragen een stokje te steken voor de plannen van Van Kooten. Volgens Geurtsen is dat echter on mogelijk. „Er wordt nergens iets voor gestoken". Geurtsen wees erop dat het commissariaat voor de me dia „alleen achteraf" radio- en tv- uitzendingen mag toetsen. En zoals het er nu naar uitziet zal dat niets negatiefs opleveren voor Benelux TV. „Als Van Kooten zich vestigt in bijvoorbeeld Luxemburg en daar er kend wordt als omroepinstelling, dan is er niets aan de hand". Zie verder Finale. MERSFOORT In het zie- enhuis De Lichtenberg in mersfoort zijn twintig leden an het verplegend personeel n patiënten besmet geraakt et het hepatitis-A virus eelzucht). De bron is, naar en aanneemt, een patiënt die nd november vorig jaar eni- tijd werd verpleegd. In ja- uari werden de eerste geval- n van hepatitis-A binnen het ekenhuis geconstateerd. De cubatietijd van deze ziekte m variëren van veertien da- in tot anderhalve maand. epatitis-A kenmerkt zich ior hoge koortsen, misselijk- eid, gebrek aan eetlust, lever- oornissen en algemene ma lse. Om de epidemie de kop 'te drukken zijn inmiddels i'n tweehonderd medewer- ers van het ziekenhuis en en- 'aele patiënten gevaccineerd. Euratom knoeit iet uraniumhander' lAMBURG De Westduitse oomindustrie schendt al ja- nlang internationale verdra- n voor de handel in urani- n en Euratom helpt daarbij )or in de boeken te knoeien. schrijft het Westduitse eekblad „Der Spiegel" in. de litie, die maandag uitkomt, it vertrouwelijke stukken in Euratom en documenten m Westduitse atoombedrij- 'n is volgens „Der Spiegel" ibleken dat deze bedrijven rer de hele wereld met ura- um schuiven en miljoenen- insten maken, omdat zij de iiligheidseisen en handels- Dorschriften van met name Verenigde Staten, Canada Australië weten te omzei lt. Euratom dient toezicht te a ouden op de handel in splijt- offen. Eros schoongepoetst Morgen is het Valentijnsdag en daarom moet Eros, de god van de liefde er stralend bijstaan. Een werknemer klom gisteren bovenop de steigers op het Piccadilly Circus in Londen om het beeld grondig te ontdoen van vervuiling door onder meer uitlaatgassen en duivepoep. foto: ap DE TWAALF VINDEN ELKAAR IN VOORSTEL KOHL: BRUSSEL Premier Lubbers was vanmorgen vroeg „erg opgelucht" dat het op de Europese top tenslotte toch tot een gezamenlijk besluit is gekomen. Urenlang had het er naar uitgezien dat de Twaalf zonder ovëreenstemming uiteen zou den gaan. De boeren moeten „zware offers" brengen voor het beheer sen van de landbouwuitgaven. De premier meende echter dat dit op langere termijn in het belang van de boeren zelf is. Het is volgens hem beter nu de uitgaven te beheersen en op lange termijn een „gezonde boterham" te verzekeren, dan het over enkele jaren tot een totale ineenstorting te laten ko men. De EG-leiders werden het eens over produktiebeper- king in alle sectoren van de landbouw, verruiming van de eigen middelen van de EG en een verhoging met drie mil jard gulden per jaar van de structuurfondsen, waaruit de zui delijke EG-landen kunnen putten om hun achtergebleven economieën versneld tot ontwikkeling te brengen. De twaalf regeringsleiders hadden twee volle dagen nodig om op dit compromis uit te komen. Groot strijdpunt tussen de Westduitse en Franse delegaties aan de ene en de Britse en Nederlandse delegatie aan de andere kant, bleef tot het laatst toe de produktiebeperking voor granen, oliehoudende zaden en eiwithoudende produkten. Pagina 7: Forse „straffen" op overproduktie. DEN HAAG Met verba zing, teleurstelling en ook ontsteltenis hebben vak bondsbestuurders en kamer leden gisteren gereageerd op het aangekondigde vertrek van FNV-voorzitter Hans Pont naar een hoge ambtelij ke post op het ministerie van binnenlandse zaken. De 49- jarige Pont gaat komend na jaar op het door minister Van Dijk geleide ministerie de functie van directeur-ge neraal Management en Per soneelsbeleid vervullen. Pont, die op 12 september 1985 Wim Kok opvolgde als voor zitter van de FNV, zal volgens het ministerie op 1 oktober of zoveel eerder als mogelijk is in dienst treden. Hij is geen on bekende op Binnenlandse Za ken omdat hij voorafgaande aan zijn FNV-voorzitt^rsi.hao zes jaar algemeen secretaris is geweest van de ambtenaren bond Abva en twee jaar vice- voorzitter van de AbvaKabo. In die functies was hij nauw betrokken bij het arbeidsvoor waardenoverleg tussen de mi nister van binnenlandse zaken en de centrales van overheids personeel. Als directeur-gene raal Management en Perso neelsbeleid wordt Pont één van de belangrijkste adviseurs van Van Dijk in zaken die het arbeidsvoorwaardenbeleid voor ambtenaren betreffen. Pont volgt de huidige direc teur-generaal H.Statema op, die in mei met pensioen gaat. Voor de FNV komt het ver trek van haar voorzitter vol gens een woordvoerder van de Federatie „ongelegen, omdat hij nog maar betrekkelijk kort voorzitter is en bovendien een aantal belangrijke activiteiten in gang heeft gezet". Tot die activiteiten behoort ondermeer het uitbrengen van de veelbe sproken nota „FNV 2000" over de rol en de doelstellingen van de vakbeweging in de komen de eeuw. Het personeel op het FN V-hoofdkwartier in Am sterdam sprak van „een don derdagslag bij heldere hemel". Pagina 3: AbvaKabo vindt stap Pont onbegrijpelijk 32 PAGINA'S Pont heeft geen moeite met andere kant van tafel Kabinet ontwerpt nieuwe regeling voor dienstauto's Presidents kandidaten paaien filmsterren Grasshoppers vecht voor lijfsbehoud Schapers wel, Connors niet in halve finales Fusie met Haarlem moet Leidse Pabo redden Duingebied De Zilk geen nationaal park Bernardo Bertolucci gefascineerd door China De Mondriaans zijn terug van hun lange reizen. Een overzichts tentoonstelling in Den Haag. Henny Huisman kijkt uit naar de nieuwe uitdaging: De Surprise Show. Wie handel drijft met Japan en geen blunders wil maken moet zich in de cultuur verdiepen. Anekdotes en schandaaltjes uit een lange reeds Olympische Winterspelen. (ADVERTENTIE) NOG 2 WEKEN Van vandaag af staat Calgary in het middelpunt van de belangstelling. Geen wonder, dat u heden in de bijlage Finale van de Leidse Courant niet min der dan vijf pagina's over dit olympische winter feest aantreft. Natuurlijk volgt u de verrichtingen van vooral onze topschaatsers met argusogen op het televisiescherm. Maar dat lukt u niet zonder de man, door wiens ogen u dat alles bekiikt: Martijn Lindenberg, de NOS-regisseur. In een interview be kent hij vandaag, dat hij al regisserend soms het gevoel heeft naar kunst te zitten kijken. En nou gaat het er maar om - en er is alle aanleiding voor dat te veronderstellen - dat u dat gevoel ook krijgt als u naar de Finale van de Leidse Courant zit te kijken. Een hele kunst! Aap mqt lenzen Voorzichtig doet een chirurg een paar contactlenzen in bij een aapje. Het beest onderging de behandeling gisteren in het Primaten Centrum in Atlanta (VS). Niet omdat het dier slechtziende is, maar als experiment. Het betreft een onder zoek naar het herstel van het gezichtsveld van kinderen, die kort na de geboorte al een oogoperatie moeten ondergaan. foto: ap (ADVERTENTIE) - *-■■» Kabinet wijst fiscaal kort geding af DEN HAAG De regering wil geen mogelijkheden schep pen voor het aanspannen van een fiscaal kort geding. De toch al zware werklast van de belastingrechter zou aanzien lijk worden verzwaard. Dit zou ten koste gaan van gewo ne geschillen, aldus het kabi net. De ministerraad is giste ren wel akkoord gegaan met maatregelen om onredelijke vertraging in de afdoening van bezwaarschriften te voor komen. Volgens het kabinet moet de inspecteur binnen een jaar uitspraak doen, anders wordt hij geacht het bezwaar schrift te hebben afgewezen. De belastingplichtige kan dan in beroep gaan tegen deze fic tieve weigering. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1