„Schuldig geboren": boeiende interviews over universeel thema Voorjaar al merkbaar HUIS ■RAAtX Biesheuvel minder bizar maar nog steeds goed gek £eldóe@omcint Groente en fruittips Nieuwe elektrische tandenborstel niet beter Camera van Le Clic in veelkleurig jasje Klopboormachine meest geschikt voor klussen om het huis BOEKEN ZATERDAG 13 FEBRUARI 1988 PAGIN1 Naast alle regen en storm van de afgelopen tijd wordt het steeds duidelijker merkbaar dat de dagen langer worden. Het geeft aan dat het voorjaar langzaam maar zeker dichter bij komt. In het aanbod van groenten is dit eveneens merkbaar. Er wordt op de veilingen al weer een aantal zogenaamde nieuwkomers aangevoerd. Het gaat onder andere om groene courgettes, snijbonen, sperziebonen, groe ne paprika's en tomaten. De prijzen moeten echter nog wel tot de primeurprijzen gere kend worden. Een groene courgette is voorzien van een prijskaartje van 3,- per stuk. De snijbonen kosten al gauw ƒ7,- per half pond. Voor een half pond sperziebonen moet men zo'n 12,50 neertellen. De groene paprika's zijn voor 3,50 per half pond te koop. Als het op het ogenblik gaat over de prijs van de Holland se tomaten, dan moet men niet schrikken, want deze kosten 15,- per half pond. Maar naast al deze primeurs is er nog steeds een ruime keuze aan groentesoorten tegen over het algemeen beslist redelijke prijzen. Zo zijn de raapsteel- tjes op het ogenblik goedkoop, namelijk 2 bosjes voor 1,-. Een groente als prei is op veel verschillende manieren te be reiden, de prijs schommelt rond ƒ2,- per kilo. Voor de kroten of bietjes moet men re kenen op 1,- per kilo. De koolrapen zijn voor 1,50 per kilo te koop. Ondanks het feit dat het maar niet echt wil gaan winteren, is boerenkool niet echt goed koop, namelijk 1,75 per pond. De kasandijvie is niet veel van prijs veranderd, deze schommelt rond 3,- per pond. Voor een pond spinazie zal men wat dieper in de beurs moeten tasten, namelijk 3,75. Als men de wat duur dere groentesoorten wil af wisselen met wat goedkopere, dan komt stoofsla daar voor in aanmerking. De stoofsla kost 1,25 per kilo. De kassla varieert al naargelang het ge wicht en de kwaliteit in prijs van 75 cent tot 1,75 per krop. De groenteman heeft ook zogenaamde krulsla, deze kost 1,- per stuk. Voor de af wisseling is er ook nog de bleekselderij met een prijs van f 2,25 per stuk. De kas- komkommers van uitstekende kwaliteit kosten 1,50 tot 2,50 per stuk. Er is volop fijn komkommerstek te koop voor 1,- per pond. De spruiten zijn wat duurder geworden, de prijs ligt nu tussen 1,50 en 3,50 per kilo. Het snijlof is nog steeds goedkoop, namelijk 1,50 per kilo. In het totale aanbod van ci- trusfruit begint de mandarijn af te haken. Het overige ci- trusfruit is nog volop te koop tegen beslist redelijke prijzen. Ze variëren van ƒ2,- tot zo'n 5,- per 10 stuks. CONSUMENTENINFORMATIEbet Binnenhof van het verleden wilden en in mij een bondgenoot zochten. Ik weet wat er indertijd is ge beurd. Mij hoef je niets te ver tellen. Maar ik weet ook dat mijn vader, toen hij zich in de jaren dertig met enthousiasme bij de nazi's aansloot, in de vaste overtuiging verkeerde juist te handelen". Rainers strategie is zich volko men van zijn vader te distan tiëren: „Ik voer een oorlog te gen het Duitse verleden. Ik verlang naar de dag waarop de laatste overlevende uit het Derde Rijk dood zal zijn. Eens zullen ze allemaal uitsterven. Misschien hebben we dan de kans op een nieuw Duitsland. Ik heb altijd eerlijk ge probeerd een nieuwe, een an dere Duitser te worden. Ik heb geweigerd om in welk opzicht dan ook op mijn vader te lij ken". Maar is het wel mogelijk om zo radicaal met je ouders te breken? Is het mogelijk op ei- fen kracht een nieuwe levens- undering te creëren? Net zo vol Brigitte in een vernietigende kritiek op het hulpeloos ge klungel van haar broer: „Je fantaseert. Er zal nooit iets veranderen. Wanneer jij nu de macht in handen had, zouden de anderen hangen. Jouw kampen zouden net zo vol zijn als die van de anderen. Jij en je vrienden kunnen mij niet voor de gek houden. De man nen in onze familie ziin al tweehonderd jaar officier. Maar op jou na waren het ten minste echte mannen. Vader kwam zelfs met opgeheven hoofd uit zijn gevangenschap, varmagerd, maar nog steeds kaarsrecht en trots. Jij bent niet de nieuwe, de goede die je altijd denkt te zijn. Jouw link se overtuiging is toch niets an ders dan een koppige reactie op vader Zoals jij je kamer hebt toegetakeld, gewoonweg belachelijk. Hier een foto van Mao, daar een van Lenin, en een borstbeeld van Marx op je bureau. Eerst droeg je een Da vidster om je hals, later had je een Palestijnse doek om. Wat voor verkleedspullen heb je nog meer nodig?" De een is schuldiger geboren dan de ander, maar niemands fundering is schokvast. Peter Sichrovsky's boek geeft een boeiende inventarisatie van de leugen-strategieën die mensen gebruiken om zich van hun wankele levensbasis geen re kenschap te hoeven geven. En van hun wanhoop als ze er niet in slagen zichzelf voor de gek te houden. WILLEM SCHEER Peter Sichrovsky: „Schuldig geboren". Uitgeverij A.W. Bruna Zoon Utrecht. Prijs ƒ24,90. Medische handboeken vaak onvolledig Bezuinigen op de gezond- heidskosten door de aan schaf van een medisch handboek kan fatale gevol gen hebben. Dergelijke boe ken bevatten soms ernstige fouten, informatie is nogal eens onvolledig, belangrijke ziekten ontbreken en de boeken zijn vaak onvol doende met de tijd meege gaan. Dit blijkt uit een on derzoek van de Consumen tenbond, gepubliceerd in de laatste gids. Van de acht onderzochte boe ken ziin er vier als matig of slecht beoordeeld. In de hand boeken werden soms ernstige blunders aangetroffen door een ingehuurd panel van art sen en een panel niet-deskun- digen. Zo wordt in één handboek in een illustratie een foutieve in structie gegeven: getoond wordt het hoofd van een be wusteloze man dat achterover wordt gehouden. Het hoofd moet eenter opzij liggen. In de afgebeelde stand kan het slachtoffer stikken in zijn braaksel. Verscheidene boeken falen als het gaat om het geven van informatie bij eerste hulp. Een ernstig brandwond onbe handeld laten, zoals één boek zegt, is een verkeerd advies. Ook deze brandwonden moet men koelen met water. Een ander boek stelt dat aam beien verschrompelen door zetpillen. Dat klopt niet. De pillen kunnen hoogstens pijn en jeuk verminderen, aldus de onderzoekers. Tenslotte constateert de Con sumentenbond dat er in de handboeken weinig tot geen aandacht is voor patiënten rechten. „Het Medisch Gezondheids- boek" (ƒ69,90) komt als beste uit de bus. „Elseviers medische ency clopedie" (ƒ65) en „U en uw gezondheid" (ƒ89,90) kijgen de kwalificatie „goed". De pas op de marKt gebraente eleKtriscne tanaenoorstei interpiaK is niet beter dan de zachte conventionele tandenborstel, dagelijks aangevuld met tandenstokers. Dit is conclusie van een onderzoek gepubliceerd in het Nederlands Tandartsenblad (NT) van januari. In tegenstelling tot andere elektrische tandenborstels bewegen bij het pas op de markt gebrachte Interplak-apparaat alleen de borstels. Elk van de tien gebundelde borstels maakt 4200-maal per minuut een draaiende beweging. Ook verandert elke bundel nog eens 46 keer per seconde van richting. Volgens de fabrikant worden op deze manier de tanden en het tandvlees beter gereinigd dan bij ouderwetse tanden poetsmethoden. Op grond van haar test is het NT er niet van overtuigd dat het Interplak-apparaat het gebit grondiger poetst. Bij gebruik van dit nieuwe apparaat moet de poetser vol gens NT een zeer regelmatig gebit hebben, wil hij profijt hebben van de speciale borstels. De producent van het apparaat spreekt over een zachte borstel, maar het NT vindt de borstel te hard en te groot. Voor patiënten met vast orthodontische apparatuur zou Interplak volgens NT van pas kunnen komen. Eén op drie wortel heeft rot Bij het kopen van wortels is het zi goed op te letten. Kenners uit het gro tevak knaagden de afgelopen weken dienst van de Consumentenbond aan drie soorten wortelen of penen die wt ons land kennen: bospeen, waspeen winterpeen. Zij kwamen tot de conclii dat één op de drie aankopen „rot hefl De meeste rot werd aangetroffen in w terpeen, de minste in bospeen. Overig is de wortel goed eetbaar nadat het ro gedeelte is weggesneden. Volgens Consumentenbond mankeert er ook en ander aan de klasse- en herkomsta duiding. Groenten kunnen worden dergebracht in klasse extra, klasse I klasse II; de indeling is afhankelijk 1 de grootte van de groene kop. De h van de onderzochte verkopers vermf de echter helemaal geen klasse. ers elkaar tot steun proberen te zijn. De Nederlandse litera tuur die sindsdien over het on derwerp is gepubliceerd, be slaat een aardige boekenplank. Desondanks kan „Schuldig ge boren" ook de Nederlandse le zer sterk boeien. Door de af wijkende locatie: in landen waar het min of meer „ge woon" is kind van nazi-ouders te zijn. Door de kwaliteit van de interviews. En waarschijn lijk vooral door het universele van het thema. Want los ge zien van de catastrofe „Twee de Wereldoorlog": wie durft het aan om in absolute zin te beamen dat „mijn ouders goe de mensen zijn/waren"? Sinds ons gedwongen vertrek uit de Hof van Eden sluimeren bij ie dereen, al dan niet diep weg gestopt, herinneringen aan si tuaties waarin vader en moe der zich onrechtvaardig toon den, egoïstisch, laf, verrader lijk. Schokvast In die zin staat niemands le vensfundering schokvast en moet ieder leren om te gaan met de „foutheid" van zijn ou ders. De situatie van Rainer, Brigitte en al die andere nazi- kinderen in het boek van Pe ter Sichrovsky laat deze opga ve zien in een honderdvoudige vergroting. Mijn vader, een nazi-generaal die de Tweede Wereldoorlog beschouwde als een gezelschapsspel. hoe kan ik daarmee ooit in het rei ne komen, hoe kan ik ooit op zo'n fundering iets waardevols bouwen Brigitte kiest de strategie van het begrip, de vergoeilijking. Zij zweert bij de panacee dat we allemaal slachtoffer zijn in dit leven en vervuld van goe de bedoelingen. Voor haar. houdt zij staande, was het nazi-verleden van papa nooit een probleem: „Omdat ik trots op onze vader ben. Hij bezat de moed zich bij een beweging aan te sluiten die een nieuwe toekomst beloofde. Ik heb hem altijd verdedigd, omdat ik hem ook begrijp. Op school, tegen leugenachtige leraren die plot seling allemaal antifascisten waren. Tegenover zogenaamde vrienden die het opwindend vonden om met de dochter van een beroemde nazi naar bed te gaan en tegen andere vrienden die een voortzetting Een Franse koning vlucht bij dreigende oorlog door zijn im mens grote park, dat reikt van Versailles tot Marseille, ziin land uit, waarbij hij de prach tige aanleg, de perken, bloe men en heesters danig bescha digt met zijn voortijlend rij tuig. Desondanks zijn de dui zenden hoveniers verrukt: ein delijk heeft hun koning het park met eigen ogen gezien. Of het Leidse, bejaarde echt paar Jongeneel, dat bezoek krijgt van de verloren ge waande zoon Bob, die naar ei gen zeggen een rijk zakenman in de Verenigde Staten is ge worden. Tijdens zijn bezoek blijft voor het hekje van de schamele voortuin de taxi, die hem uit Schiphol hierheen bracht, wachten. Het bezoek is snel voorbij en van hun zoon zullen de ouwetjes niets meer horen. Vier jaar later voeren zij weer dezelfde gesprekken als altijd: „Het gaat over Bob, altijd over Bob, maar tegen over vreemden verbergen ze hun leed". Dat gebeurt in twee van de 23 nieuwe verhalen die J. M. A. Biesheuvel bijeen bracht in zijn onlangs verschenen bun del „De angstkunstenaar". Op vallend is dat het hier om nog al korte verhalen gaat, terwijl in de laatste Biesheuvelbun dels verhalen toch een vrij op merkelijke lengte konden ben. Opmerkelijk is de „E rede", die als verhaal is nomen. Hij is bedoeld dankbetuiging bij „het vei gen van de erepenning v« stad Leiden 1986". „Ja, d en heren, ik heb altijd ge roept de auteur daarin uit heb namelijk mijn hele 1 nog niets uitgevoerd. Nik leerd op school, geen m gedaan bij het studeren. mocht ik als patiënt naai gekkenhuis waar ik veel en levenservaring heb daan. Ik vond een goede en begon voor de gra schrijven. Meteen was ik kend." Het geluk dat steeds deelachtig is, ver hem zo, dat hij op zeker ment zijn eigen beschermi grof beledigt, waarop die i hem in elkaar slaat, zo echter na te laten hem f te blijven bezorgen. De verhalen in deze bi zijn iets minder bizar en tastisch dan die van „G( cirkel", Biesheuvels v bundel, uit 1986. Maar ze zeker niet om over te slai JAN VERSTAF J. M. A. Biesheuvel: angstkunstenaar" Uit Meulenhoff. Prijs ƒ26,5' Swingend gingen vorige week in Kasteel Oud-Wassenaar de eerste Le Clic-camera's van de hand. De firma had kosten noch moeite gespaard om dit produkt in Nederland te pro moten. Een modeshow moest het publiek ervan overtuigen dat de felgekleurde camera's inderdaad zeer geschikt zijn als mode-accessoire. Een di- xieland-bandje en de entoura ge van het kasteel deden de rest. De collectie van Le Clic, be kend van de klip-horloges, bestaat uit drie soorten came ra's uitgevoerd in alle kleuren van de regenboog. Een mini camera met verschillende de signs (confetti, hot dogs, bal lonnen), een pocket-camera met ingebouwde flitser - bei de met een 110 film - en de iets luxere lichtgewicht disc camera. De camera's worden geproduceerd door Keystone Camera Product in Amerika. Het systeem van de Le Clic- camera's is echter ontwikkeld De klopboormachine is meer geschikt voor klussen in huis dan de accuboormachine en de hamerboormachine. Tot deze conclusie komt de Stich ting Vergelijkend Waren On derzoek na een test van,totaal vijfendertig klop-, hamer- en accuboormachines. Bij de test kwamen diverse aspecten aan de orde. De on derzoekers hebben uitgepro beerd of de machines goed hun weg weten te vinden in hout en metaal, of er goed mee geschroefd kan worden en of de hanteerbaarheid, vei ligheid en duurzaamheid vol doende zijn. Verder werd ge let op het geluidsniveau en de radio- en televisieontstorin^. Bovendien werden de accu s van de accuboormachines ge test en werd bij de klop- en hamerboormachines bekeken of ze een granieten onder grond aankunnen. Bij de geteste klopboormachi nes zijn geen „matige" of „slechte" exemplaren, „zeer goede" evenmin. De onderlin ge verschillen in prestatie zijn dan ook niet groot. Herrie maken ze allemaal, goed klop boren kunnen ze geen van alle. De grootst» verschillen komen voor in de prijzen; die variëren van tachtig gulden tot het vijfvoudige daarvan. Het prijsverschil komt tot ui ting in de mogelijkheden die de machines hebben, zoals een variabel toerental, meer dere „versnellingen", speed control en een instelbaar maximum toerental. Ondanks de lage score die de machines opleveren als het om klopbo ren gaat, meent de Stichting VWO dat de prestaties vol doende zijn voor huis-tuin-en- keuken-gebruik. Hamerboormachines doen het aanmerkelijk beter in graniet. Logisch eigenlijk, want zo'n machine hamert, terwijl een klopboormachine alleen maar klopt. Zes van de zeven ha merboormachines worden „goed" bevonden, hoewel ze allemaal erg veel herrie ma ken. De uitzondering vormt het „matige" type dat aan het eind van de duurzaamheid stest problemen gaf met het hamermechanisme. Bij een relatief dure machine mag dit natuurlijk niet voorkomen. Toch jammer, want dit appa raat is wel de enige hamer boormachine die een toerental kan bereiken dat vergelijk baar is met dat van een klop boormachine. Bovendien heeft dit type het voordeel dat er gewone boren in passen. De andere hamerboormachi nes zijn uitgerust met een zo genaamde SDS+ boorkop. Daar moeten speciale boren in, die weliswaaar beter, maar ook veel duurder zijn. Bij de twaalf accuboormachi nes is er slechts één die het met „matig" moet doen. Deze machine, die overigens kort- „Mijn ouders zijn /waren goede mensen". Wie dit kan beamen bouwt zijn leven althans op een stevige fundering. Welke constructie-fouten er verder ook gemaakt worden des noods begint men maar weer eens helemaal opnieuw de basis is betrouwbaar. De vader van Rainer (38 jaar) en Brigitte (43) was nazi-gene raal bij de Wehrmacht. In een interview dat de Oostenrijkse schrijver Peter Sichrovsky het tweetal afnam, vertelt Rainer vol bitterheid over zijn vader: „Hij stelde bij de generale staf, samen met andere collega's, plannen op voor noodzakelijke veldtochten tegen Untermen- schen. Hij verschafte de Duit sers Lebensraum, bracht ze je never uit de Oekraine, aarao- lie uit Roemenië en kolen uit Polen. Voor hem was de oor log een gezelschapsspel met bonte vlaggetjes op de land kaart. Een paar divisies naar het noorden, een paar naar het zuiden. Vliegtuigen naar rechts, tankformaties naar links. En de zege is net zoveel waard als een goede zakelijke overeenkomst". De mini camera is uitgevoerd met een 27 mm lens en een poc ketfilm. Hij is leverbaar in 17 verschillende designs. Door zijn verpakking in een waterdichte plastic box is de camera ideaal voor bij voorbeeld water- en wintersporters. foto: pr door Kodak. Als het aan Le Clic ligt, be hoort het „saaie zwarte foto toestel" voorgoed tot de verle den tijd. De firma heeft er alle vertrouwen in dat teena gers overstag zullen gaan voor deze camera's vanwege „het hippe en de gekke kleurtjes". In het buitenland zou het pro dukt al een ware rage ontke tend hebben. Of „het hippe" ook in Nederland aan zal slaan, is nog even afwachten. Vanaf deze week gaat Le Clic de verkoop van de camera's aanbieden aan boetiekjes en warenhuizen. De klopboormachine kan bij allerlei eenvoudige klusjes wor ingezet. foto geleden uit produktie werd genomen, blijkt over een slechte accu te beschikken. Accuboormachines zijn, door dat ze een laag toerental heb ben, bij uitstek geschikt voor het in- en uitdraaien van schroeven. Ook kunnen deze machines erg makkelijk zijn op plaatsen waar men met een normale boormachine moeilijk bij kan. De machines zijn namelijk lichter in ge wicht en ze hebben uiteraard geen snoer. Voor het zv werk zijn ze niet gesel vermogen en toerental hiervoor te laag en de acc te snel uitgeput. De brochure met de voll ge testresultaten is krijgbaar door overmak van 3,50 op post) 1477321 ten name van Stichting Vergelijkend ren Onderzoek in Den H onder vermelding „boormachines". Rainer constateert daarmee dat hij min of meer bodemloos in het bestaan staat. Een vader die de Tweede Wedreldoorlog speelde als een gezelschaps spel! Voor zus Brigitte is dat gapende gat onaanvaardbaar. En haar oplossing is de oor logsmisdaden van de vader te vergoeilijken. Zij probeert vas te grond onder ae voeten te krijgen door de blik vooral te richten op de lieve kanten van papa en het harde lot dat hem na de oorlog trof. Brigitte tot Rainer: „Jouw cy nisme brengt je geen stap ver der. Hij was je vader! En ik zie je nóg op zijn schoot zitten ter wijl hij je verhaaltjes voorleest. Ik zie je in onze tuin met hem voetballen en ik zie je bij wan delingen zijn hand zoeken, omdat je moe en uitgeput was. Hij was een vader voor ie, een voorbeeld en een held. Je wist niets van zijn verleden en het zou je ook niets hebben kun nen schelen. Toen jij werd ge boren, was de oorlog voorbij. Je hebt de laatste maanden van de chaos niet meege maakt. Wat weet jij van bom men, vluchten voor de Russen, de angst in de familie toen va der werd gearresteerd? En toen ook nog zijn veroordeling. Vader heeft vier jaar in de gevangenis gezeten". De wijze waarop kinderen en kleinkinderen van nazi's om gaan met het verleden van hun ouders is het centrale the ma van het oorspronkelijk in het Duits verschenen inter view-boek „Schuldig gebo- die de Tweede Wereldoorlog beschouwde als een gezelschaps- foto: pers unie kende de publicatie, april vo rig jaar, de ontdekking van een nieuw onderwerp en leid de tot een golf van vervolg- publicaties. In ons land was een en ander al in 1981 ge beurd. Toen werd, mede op initiatief van wijlen ds. A. Klamer, de werkgroep „Her kenning" opgericht, waarin kinderen van NSB-ers en SS- ren". Auteur Peter Sichrov sky, zelf een 40-jarige jood wiens ouders aan de nazi-ter- reur wisten te ontkomen, bun delde in het werkstuk een reeks vraaggesprekken met kinderen van Duitse en Oos tenrijkse beulen en ambtena ren, generaals en doorsnee- meelopers. In het Duitse taalgebied bete-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14