Duingebied De Zilk geen nationaal park f Zet uw villa bij ons te tl TELEURSTELLING BIJ GEMEENTE NOORDWIJK Mogelijkheden watertoerisme Zuid-Holland nauwelijks bekend bij ons te koop en voel de luxe van goede service. Beiden omgeving EeidaeQowcwt ZATERDAG 13 FEBRUARI 1988 PAGINA 13 £rste palen in Lisse geslagen iSE De heer L. van Dijken, plaatsvervangend ifdingenieur van de directie volkshuisvesting in jd-Holland, heeft gisteren de eerste paal geslagen ir de bouw van 18 premie A koopwoningen in Poel ier Zuid 2 in Lisse. Wethouder H. Smith sloeg ver- jens de eerste paal van 23 woningwetwoningen. Hij verheugd te zijn dat Lisse vooral voor eigen inwo- bouwt. In Poelpolder Zuid 2 moeten 1.800 wonin komen. De eerste fase bestaat uit 700 huizen, waar de eerste 200 dit jaar in aanbouw worden genomen, •gemeester G.J. van der Kroft van Lisse zei bij de gebeurtenis dat er met de bouw van de wonin- u]i helaas niet geheel tegemoet gekomen is aan de be- 'iren van omwonenden tegen de bouwplannen. eentehuis niet bereikbaar ki^GSTGEEST Het gemeentehuis van Oegstgeest is fandag van tien tot één uur telefonisch niet bereik- pejir. Dit in verband met interne verhuizingen en de e^rbij behorende herprogrammering van telefoon. Veen se kwekers winnen prijs ROELOFARENDSVEEN Kweker Joh. van Vel- zen uit Roelofarendsveen heeft gisteren met 9,2 pun ten de eerste prijs gewon nen in de categorie pot planten. Deze eer viel hem te beurt bij de keuring van primula's door de vaste keuringscommissie. De commissie opende het keuringsseizoen in de Veense veiling EMM. In de categorie snijbloemen stond de tulp centraal. Kweker P.J. van der Meer bleek de mooiste tulpen ingezonden te hebben. Hij wist 9,5 punten te behalen. Peuter doodgedrukt door vrachtwagen NIEUWVEEN De bijna tweejarige Yvonne Spek uit Nieuw veen is gister middag door een ongeval in haar woonplaats om het leven gekomen. Ze werd doodgedrukt tussen de stoeprand en het achter wiel van een vrachtauto die van een parkeerplaats wegreed, aldus de rijkspo litie. De 45-jarige bestuurder van de vrachtauto had voordat hij wegreed een aantal spelende kinderen weggestuurd die rond de vrachtauto aan het spelen PROTESTEN TEGEN VALKENBURGSCAFÉ VALKENBURG Twintig omwonenden van de voormalige tabakswinkel aan het Marktveld 5 in Valkenburg hebben bezwaar aangetekend tegen het plan om van de winkel een bruin café te ma ken. De omwonenden vrezen dat door de vestiging van een café hun woongenot wordt verstoord. Ze zijn bang voor geluidsoverlast, vooral in de week einden als het café pas om één uur 's nachts dicht gaat, en verstoring van de openbare orde. Ook denken zij dat de huizen in de directe omgeving van het café in waarde verminderen. De omwo nenden wijzen er verder in hun bezwaarschrift op dat het café in een rustig woongebied komt waar voornamelijk ouderen wonen. Ook stellen zij dat er geen parkeergelegenheid is voor de bezoekers. Het bezwaarschrift van de Valkenburgers wordt behandeld in de commissie ruimtelijke ordening van dinsdag 16 februari. bewoners tegen iabouw kantoor mand Samsom HAAG/AL- AAN DEN Omwonenden n de Prinses Mar- ietlaan in Alphen den Rijn eisen van de iouw van een nieuw ■antoorpand van Sam- ftm Uitgeverij op het fcrein van het bedrijf. me zaak kwam gister- d|chtend aan de orde ^ijdens een zitting van die Raad van State. 3rf]en gebouw met die om- z(3ang kunnen wij op die etjaats niet accepteren", al- ïiijbs de heer Van der Geest ,3ie namens de bewoners Het gebouw tast hen de woonom- .^ving ernstig aan, het de privacy van bewoners alsook de gaarde van de huizen. De iwoners zagen liever dat isfat kantoorpand aan de Hoordzijde van het be aan de kant jan vogelpark Avifauna crealiseerd wordt. „Daar ook meer ruimte voor ■°Brkeerplaatsen. Boven den zullen er op die loca le geen verkeersproble- 0 en ontstaan". JJolgens de gemeente Al- djien en de provincie ech- 3((|r is de huidige nieuw- S.puwlocatie niet in strijd sciet de bestemmming die A> het terrein ligt. „Het is [Jfen verstedelijkt gebied t/aar een kantoorpand met misstaat. Bovendien tipuwt Samsom op eigen ^rrein. De mensen die de grens van het be- ijvengebied wonen, wis- n dat er in de toekomst ibouwd kon gaan irden". ik vrezen de bewoners »n onaanvaardbare ver- ;ersstroom langs hun izen door de uitbreiding An het kantorencomplex, e woordvoerders van de imeente en de provincie ihter zeiden dat door ge- ireide werktijden en iegendiensten geen gro- >3 verkeersstromen tege- te verwachten zijn. •iaandag doet de Raad Sn State een uitspraak f([er het schorsirigsver- NOORDWIJK/DEN HAAG Het duingebied tussen Noordwijk en De Zilk wordt geen nationaal park. Dat heeft de voorlo pige commissie nationale parken in oprichting be sloten. Belangrijkste strui kelblok om het duinge bied tot nationaal park te verklaren, is de waterwin ning. Dit is, volgens deze adviescommissie van het ministerie van landbouw, moeilijk te combineren met een nationaal park. Vooral omdat in het duin gebied sprake is van grondwaterwinning en oppervlakte-infiltratie. Een ander belangrijk argu ment voor de voorlopige com missie om het duingebied niet tot nationaal park aan te wij zen, is de versnippering van het duingebied. In het terrein, dat nationaal park zou moeten worden, liggen onder meer een golfbaan en een zweef- vliegveld. De golfbaan had mogen blijven als het gebied nationaal park zou worden, maar het vliegveld had moeten verdwijnen. De zweef vliegers hebben zich dan ook altijd verzet tegen de komst van het nationaal park. Teleurgesteld De beslissing van de commis sie is echter niet overal met vreugde ontvangen. De Stich ting Duinbehoud uit Leiden is teleurgesteld. „We hebben dit wel aan zien komen. Iedereen in het duingebied hield zijn poot stijf en wilde niet ver trekken. De aanwijzing van een nationaal park gebeurt op basis van vrijwilligheid, dat is ook de zwakte van de hele op zet. Als niemand wil meewer ken gaat het niet door. Het ge bied wordt dan ook veel te klein omdat je een soort gaten kaas overhoudt", aldus Albert Salman, secretaris van de stichting. Voor Duinbehoud is dit echter geen reden om bij de pakken neer te zitten. De stichting zal zeker haar ongenoegen over dit besluit bij de voorlopige kenbaar maken, maar verder niet aandringen om het gebied alsnog aan te wijzen als nationaal park. Sal man: „We zullen ons direct richten tot minister G. Braks van landbouw en visserij met het verzoek het duingebied aan te wijzen als Beschermd Natuurmonument. Dan komt er een beheersplan. Er veran dert in eerste instantie' weinig, maar de status quo wordt vast gelegd. Uitbreiding van activi teiten is niet mogelijk tenzij het een verbetering van de na tuur betekent". Toeristen Ook de Noordwijkse wethou der voor ruimtelijke ordening V. Salman is teleurgesteld. „Een nationaal park had de aantrekkingskracht van Noordwijk vergroot. Zeker voor een bepaalde groep toe risten, die hier komt voor de frisse lucht, had dit Noordwijk als vakantieplaats iets extra's gegeven". De gemeente Noordwijk heeft zich begin 1987 positief uitgesproken over de aanwijzing van het duinge bied als nationaal park. Dit was een verandering van het standpunt dat Noordwijk twee jaar daarvoor had ingenomen. „Wij waren in 1985 bang dat aanwijzing tot nationaal park betekende dat er grote hekken om het gebied zouden komen en de toelating van wande laars beperkt zou worden. Daarom wilden we toen alleen een nationaal park ten noor den van Langevelderslag. In 1987 zijn we akkoord gegaan met aanwijzing van het hele duingebied mits er geen beper kingen aan de toegang zouden worden opgelegd. We zullen zeker een reactie aan de voor lopige commissie sturen". Over het idee van Albert Sal man van Duinbehoud wil wet houder Salman zich nog niet uitlaten: „Daar moet ik eerst goed de consequenties van kennen". Overigens is de beslissing van het voorlopige commissie nog niet definitief. Dit advies gaat naar de minister van .land bouw. Nadat de betrokken in stanties hebben kunnen reage ren, wordt in de zomermaan den een definitieve beslissing genomen. Burgemeester bezoekt 55-jarig echtpaar Burgemeester A.J.M. Houdijk van Zoeterwoude heeft gistermiddag met zijn echtgenote een be zoek gebracht aan het echtpaar Van Bemmelen dat dinsdag precies 55 jaar getrouwd is. Jan van Bemmelen (82) en Truus van der Ploeg (78) traden in 1933 in het huwelijk. De toenmalige burgemeester van Zoeterwoude, de heer Wap, voltrok het huwelijk. Vrijwel al die jaren heeft het echtpaar aan de Zuidbuurtseweg gewoond. Voor de oorlog dreef het echtpaar een kruide nierswinkeltje met als specialiteit „fijne vleeswa ren". Jan van Bemmelen heeft echter vooral be kendheid gekregen als fotograaf. Begonnen als amateur-fotograaf, maakte hij er in 1945 zijn beroep van. Het echtpaar Van Bemmelen heeft 13 kinderen, 32 kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Dat de fotografie in het gezin altijd een grote rol heeft gespeeld, mag blijken uit het feit dat maar liefst vier kinderen hun brood in deze branche verdienen. De 55-jarige bruiloft wordt dinsdag in familiekring gevierd. foto: wim van noort OUDE WETERING „Voor de kleine en de grote water sport zijn er in de provincie Zuid-Holland tal van moge lijkheden, vooral in het Plas- sengebied rond Leiden en Gouda. Opvallend is dat de in frastructuur voor de water sport hier goed ontwikkeld is, maar dat Zuid-Holland noch bij de eigen bevolking noch el ders in binnen- en buitenland geassocieerd wordt met water sport. Het watersport-imago van onze provincie is laag". Dat zei mr. W.J. Geertsema als voorzitter van de provinciale VVV gisterochtend bij de pre sentatie van de brochure „De Hollandse Plassen, het veelzij dige watersportgebied van Zuid-Holland" in café-restau rant De Brasem in Oude We tering. Geertsema overhandig de het eerste exemplaar aan gedeputeerde H.A. van der Meer van economische zaken. De brochure moet het water toerisme in Zuid-Holland sti muleren. Het drukwerkje is uitgegeven door de provinciale VVV in Zuid-Holland in sa menwerking met de Vereni ging van Watersportbedrijven Hollandse Plassen en Hiswa regio Zuid-Holland. Ondanks het feit dat Zuid- Holland het grootste aantal jachthavens van ons land heeft en wat betreft ligplaatsen op de tweede plaats staat, gaan de meeste' watersporters naar „bekendere" provincies op dit gebied zoals Noord-Holland en Friesland. Huurders van lig plaatsen in Zuid-Holland ko men voor 95 procent uit eigen provincie <en voor vier procent uit de rest van Nederland. Buitenlanders maken in het geheel geen gebruik van de Zuidhollandse faciliteiten, zo wijzen de cijfers uit. „Nu de provinciale VVV vorig jaar meer subsidie van de provin cie gekregen heeft, is dat voor ons reden geweest met name de watersport in het Zuidhol landse Plassengebied te gaan promoten", aldus Geertsema. Hij kondigde aan dat de bro chure in de komende jaren va ker zal verschijnen met een uitbreiding van informatie over de watersportmogelijkher den rond de Deltawerken. Ook zal de oplage verhoogd worden. Van der Meer noemde het uit geven van de brochure een uitstekend initiatief dat past in het provinciale beleid. „We moeten bekend maken dat het in de Randstad niet alleen eco nomisch goed toeven is, maar dat ook de aanwezige natuur en de recreatiemogelijkheden er wezen mogen". Mr. W.J. Geertsema overhandigde de nieuwe brochure over watertoerisme in Zuid-Holland gisteren aan gedeputeerde H. van der Meer. foto: wim van noort Gemeente Katwijk niet tegen golfbaan op oude vuilnisbelt KATWIJK/NOORDWIJK De gemeente Katwijk staat niet onwelwillend tegenover de plannen van de Noordwijker Gerard Tio om een golfbaan aan te leggen op de voormalige vuilnisbelt tussen Katwijk en Noordwijk. Dat is gebleken na een overleg tussen de colleges van B en W van Katwijk en Noordwijk. Katwijk bracht hierbij het plan om een pro- duktiebos op de vuilnisbelt aan te leggen naar voren. De Noordwijkse delegatie legde het plan van Tio op tafel. Kat wijk moet hier medewerking aan verlenen omdat het het terrein beheert en eigenaar is van de grond. De gemeente Noordwijk moet planologisch medewerking verlenen om het golfbaanplan te realiseren. Tio gaat nu praten met de gemeen te Katwijk over zijn plan. Als Katwijk akkoord gaat en Tio krijgt zijn plan financieel rond, dan heeft Noordwijk geen en kel bezwaar om de golfbaan aan te leggen. FANFARE SINT JAN VANDAAG OP RADIO ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse Sint Jans fanfare is van middag om tien minuten over vier te horen op de radio. Het betreft het KRO-programma „Zin in Muziek". Onlangs verbleef het muziekgezelschap in de studio voor de opnamen van het programma. Gespeeld zijn toen onder meer de werken die twee weken geleden tijdens het nationaal kampioenschap te Poeldijk nog zo'n schitterende score opleverden. tADVERTENTIE De verkoop van een woning in de duurdere klasse vraagt om een bijzondere aanpak. Het verkoopteam van Eigen Haard beschikt over alle know-how op dit gebied én weet daarbij exakt wat goede service is. Ook als die bun galow in Lisse of Alphen a/d Rijn staat. Want het ge zichtsveld van Eigen Haard reikt aanzienlijk verder dan MAKELAARDIJ 071 -17 51 51 GEVERSSTRAAT 63 OEGSTGEEST i Onder redactie van Ton Pieters. „Geïllustreerd Zondags- Bad" van zaterdag 13 februa- J 1926 vertelde 62 jaar gele dingen over Saoedie-Ara- ië waar wij vandaag, nu er pk zoveel Nederlanders wer en in de oliebusiness, niet peer stil bij staan. Het ging jan ook over „Het geheimzin Arabië" in de tijd van het Wahabitenrijk. Geen mi- naretje te zien op de moskee ën, want de Wahabiten had den een religieuze hekel aan minaretten. „Over het binnenland van Arabië is in 't algemeen maar weinig bekend. De woestijn bewoners, geweldige ruiters op hun kleine paarden, den ^CHTVLUCHT: „Er is een proef genomen met een nachtelijke liegdienst tusschen Londen en Parijs. De proef heeft succes £had en zal waarschijnlijk tot een vasten dienst leiden. We n hier de landing van de „Farman Goliath" op Le Bourget bij "!!3, in het licht van een speciaal verlichtings-apparaat". bruinen kop gedekt met den lichten hoofddoek, het lenige lijf gehuld in de wapperende boernoes, eigenaardig ge vormde wapens in den gordel en in de hand dat waren romantische figuren in 't oog van den Europeaan. De ro man-literatuur, die naar een boeiend milieu zocht, maakte zich meester van den Arabier en schilderde hem als een buitengewoon wezen daar na kwam de filmindustrie en vond in het land der onmete lijke zandvlakten, met zijn steden en oasen, tentenkam pen en karavanen dankbare onderwerpen. In de oogen •van dweepzieke moderne da mes werd de „sheik" tot een aller-interessantste figuur. De bronskleur van zijn gelaat volgens nuchterlingen een ge volg van zijn afschuw voor waschwater imponeerde haar mèt zijn fonkelend don kere oogen, en zijn ruwe ma nieren in een blanke ver foeid werden beschouwd als uitingen van kracht. De geheimzinnigheid, die over het land der Arabieren hangt, omdat geen vreemde ling de kans gegeven werd tot het innerlijk door te dringen, is wat doorzichtiger geworden i aardige kiek van het afscheid der Engelsche bezettingstroepen van WOESTIJNVORST: „Abdoel Aziz Ibn Sa'oed, vóór zijn tertt in het legerkamp". door de waarnemingen van den Engelschman Philby. Deze heeft meer dan anderen gezien van het afgesloten ge bied en zijn ervaringen neer gelegd in een met foto's rijk geïïllustreerd boek. Hij kwam op zijn tochten voor groote verrassingen te staan. Zoo vond hij in het binnenland in plaats van woestijnen groote, en volgens de bewering der inlanders, bodemlooze meren; waar hij woestenijen dacht te vinden, ontdekte hij weelderi ge oasen. Voor de eerste maal konden de kaarten van Ara bië, wier gapende leegte geen woestenij maar onwetendheid beteekende, met geografisch nauwkeurig waargenomen punten aangevuld worden. In het boek neemt ook de fi guur van Ibn Sa'oed, de Na poleon der woestijn genaamd, een voorname plaats in. Aan dezen heerscher gelukte 't, langzamerhand verschillende streken aan zich te onderwer pen en een einde te maken aan de onderlinge twisten, met het doel een krachtig of fensief tegen de buitenwereld te kunnen ontwikkelen". En zo ontstond Saoedie-Arabië, zoals wij dat van de media kennen. Het Zondagsblad van toen zou er niet verbaasd over zijn geweest. Een prominente overledene in die februaridagen van '26 was een staatsman met een le gendarische naam: jhr.mr.G.L.M.H.Ruijs de Beer- enbrouck. Het Zondagsblad lichtte zijn doopceel. „Op 6 Febr.j.l. overleed te Born (L), 84 jaar oud, jhr.mr. Ruijs de Beerenbrouck, oud-Commis saris der Koningin in Lim burg, oud-minister van justitie in het Kabinet Mackaij. Hij was een echte Limburger, een echte edelman daarbij en ka tholiek in merg en been. Zijn vele werk in den dienst van het land en van de Katholie ke zaak heeft hem een groo- ten naam verworven, die ook over de grenzen drong". Met de anecdotes is het niet veel deze keer, wat povertjes. Ik moest niet direct in lachen uitbarsten, maar geef u er toch een paar door: „Bedelaar (tot een heer, die hem een cent heeft gegeven): „Neem uw geld maar terug, mijnheer, ik kan 't niet wisselen' Een doordenkertje, ten nadele van mevrouw: „Nieuwe dienstbode: „Mevrouw, hoe kan ik weten of de pudding gaar is?" Mevrouw: „Steek er 'n mes in als 't er schoon uitkomt is de pudding goed". Mijnheer (van zijn krant op ziende): „En als dat eene mes er schopn uitkomt, steek ze er aan 't uitbarsten was, en ver- dan allemaal in!" wachtte stellig dat de Yankee verstomd zou staan. „Och", „Als een Amerikaan op reis zei de Amerikaan, na even is, toont hij zich niet gauw .gegeeuwd te hebben, „wij verbaasd. Een Italiaan liet een hebben thuis een waterval, burger van de Ver.Staten den die dat ding in vijf minuten Vesuvius zien, die toen juist blusschen zou!" „Patiënt (zwak): „O, Kaat, ik ruik zoo'n heerlijke braadlucht. Ik zou zoo graag 'n stukje vleesch hebben". Dokter: „U kunt hem alles geven wat hij verlangt, het einde is zeer nabij". Echtge- noote: „Maar dokter! Dat is allemaal bestemd voor na de be grafenis!"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13