Fusie met Haarlem moet de Leidse Pabo redden STAD OMGEVING Een cadeau van formaat "N PvdA bang dat dubbel spoor Leiden-Utrecht uitblijft WEEK EINDE ^1 ZATERDAG 13 FEBRUARI 1988 PAGINA 11 ENIE MOGELIJK iAR MERENWIJK bp. lEN Centrale Verwarming BV De verhuist mogelijk van de Herengracht {Sr het bedrijfsterrein in de Merenwijk. bedrijf is met de gemeente in onderhan- ig over een eventuele ruil van de pan- aan de Herengracht voor een stuk ld op het bedrijfsterrein. De gemeente hier positief tegenover omdat de mo- ^pientale panden aan de Herengracht een nfunctie zouden kunnen krijgen, de bewoners van Pancras-Oost toonden gistermiddag tijdens een overleg met de .2 eente verheugd over de plannen. „Niet at we De Nie per se weg willen hebben, r omdat het bedrijf voor overlast zorgt dat er regelmatig vrachtwagens aan de van de Vestestraat staan te laden en te -4n", aldus een woordvoerster. Coopertest De Spartaan LISSE De Lissese atle tiekvereniging De Spartaan houdt morgen alweer de vierde Coop ertest van het seizoen. De test vindt plaats op de atletiekbaan aan de Spek- kelaan. Min der geoefen- den kunnen om 11.00 uur starten, beter getrainden om 11.30 uur. OPEN HUIS SBBO LEIDEN De Streekschool voor Beroepsbegeleidend Onder wijs (SBBO) in de regio Leiden houdt woensdag 24 februari van 14.00 tot 21.00 uur open huis. De school is gevestigd aan het Lammenschanspark 1. In samenwerking met de Geweste lijke Arbeidsbureaus van Leiden-Lisse en Alphen, het Regio naal Orgaan Zuid Holland Noord en een groot aantal Landelij ke opleidingsorganen voor het leerlingwezen worden de oplei dingen gepresenteerd. De medewerkers van het Regionaal Or gaan Zuid Holland Noord zullen aan de bezoekers voorlichting geven over het systeem leerlingwezen. De consulenten van de landelijke opleidingen geven voorlichting over de bijzonder heden van de beroepsopleidingen in het leerlingwezen. Hulp bij invullen belastingformulier LEIDEN De Leidse Rechtswinkel helpt mensen die minder dan 50.000 gulden per jaar verdienen bij het invullen van het belasting-aangiftebiljet. Tot begin april zijn hiervoor twintig vrijwilligers beschikbaar. Een afspraak maken kan bij de Leidse Rechtswinkel, Ketelboetersteeg 10, tel. 071-130775. LBO-scholen werken samen LEIDEN De vier Leidse scholen voor lager beroepsonderwijs hebben een overlegplatform opgericht. Die samenwerking moet voorkomen dat bij een teruglopend leerlingenaantal of door bezuinigingsmaatregelen meerdere scholen dezelfde studie richting moeten opheffen. Het is niet de bedoeling dat de scholen gaan fu seren. Ook overleggen de directeuren over de ontwikkelingen binnen het onder wijs, zoals de basisvorming en het voorbereidend beroepsonderwijs. De vier deelnemende scholen zijn de openbare technische school C. Swe- ris, de samenwerkingsscholenge meenschap De Nieuwe Vaart, de christelijke school De Mondriaan en de rooms-katholieke scholengemeen schap De Leidse. PLAN KOST TWINTIG BANEN EIDEN De Leidse Pabo aat vrijwel zeker fuseren met le Hogeschool Haarlem. Met Ie fusie willen de besturen an beide instituten voorko ken dat de pedagogische aca- [fi emies voor het basisonder wijs in Leiden en in Haarlem lij noeten worden opgeheven. i )e fusie moet op 1 augustus ®j en feit zijn. Het is de bedoe- dat Leidse studenten het inderwijsprogramma in Lei blijven volgen. Door de usie zullen twintig van de 35 irbeidsplaatsen verdwijnen, :egt Pabo-directeur L. Erades. Irl< )e Leidse Pabo moest op zoek ol ;en nieuwe fusiepartner, oen de Leidse Hogeschool 'oor Beroepsonderwijs ken- iaar had gemaakt niet met het an het Galgewater gevestigde istituut in zee te willen gaan. zou te veel financiële ri- co's met zich mee brengen, dacht de Leidse Hogeschool", verduidelijkt Erades. De enige nieuwe gegadigde waar tot nog toe mee is gesproken, is- de Haarlemse HogeschooL Erades: „We hebben vooron derzoek gedaan waaruit bleek dat een fusie tussen de Leidse Pabo en de Hogeschool Haar lem tot de reële mogelijkhe den behoort. Daarop hebben beide besturen 'ja' gezegd te gen een fusie". Dat wil niet zeggen' dat de fusie al hele maal rond is: „De Hogeschool Haarlem draait al. Wij moeten daar bij aansluiten en dat be tekent dat een aantal zaken, bijvoorbeeld financiële zaken, op elkaar moet worden afge stemd". Ook de medezeggen schapsraden moeten hun me ning nog kenbaar maken. „Hoe de medezeggenschaps raad in Haarlem er over denkt, dat weet ik niet. Onze eigen medezeggenschapsraad is in elk geval voor de fusie", aldus Erades. Zelfbehoud Beide scholen moeten uit zelf behoud fuseren. De Leidse Pabo telt ruim honderd leer lingen. Als de school onder deel wordt van een Hoge school, dan moeten er in 1990 150 leerlingen zijn. Een zelf standige school moet 250 stu denten tellen. „Die 150 leer lingen waren haalbaar als we met de Leidse Hogeschool wa ren gefuseerd. De prognoses voor de Pabo's zijn gunstig", vertelt Erades. „Maar voor een zelfstandige school zitten we ver beneden de norm. Dat betekent dat we worden opge heven als we niet fuseren". Als de fusie niet doorgaat, kan dat ook voor de Pabo in Haar lem gevolgen hebben. Die richting moet als onderdeel van de Hogeschool 150 leerlin gen tellen. Op dit moment heeft de Pabo in Haarlem vol gens Erades 90 studenten. Een van de voorwaarden die de Hogeschool Haarlem heeft geëist bij de fusie, is dat daar geen ontslagen zullen vallen. Directeur Erades stelt dat in Leiden twintig van de 35 per soneelsleden moeten afvloei en. „Die komen in 1990 op straat. Ze blijven eerst een jaar boventallig". Geprobeerd zal worden zoveel mogelijk mensen in Haarlem te plaat sen, maar Erades beseft dat „een groot aantal mensen niet Volgens het bestuur van de Leidse Pabo blijven de voor delen van een kleinschalige opleiding na de fusie met Haarlem gehandhaafd. Als voorbeelden daarvan noemt directeur L. Erades de directe contacten tussen studenten en docenten en de sfeer. Door de fusie kan de school bovendien gebruik maken van de facili teiten van de Haarlemse Ho geschool, zoals bijvoorbeeld audio-visuele media en stu dentenvoorzieningen. Omdat de Pabo in Leiden gevestigd blijft, worden de contacten met scholen en schoolbegelei dingsdiensten in de regio ge handhaafd. Aan de Hoge school Haarlem zijn behalve een Pabo ook opleidingen in de gezondheidszorg, het hoger economische onderwijs en het hoger technisch onderwijs verbonden. Bovendien ver zorgt het instituut de oplei ding sociale arbeid in verschil lende plaatsen in ons land, waaronder Leiden. Leiden geregeerd door Prins John I Carnavalsvereniging De Leidse Hutspotten heeft gisteravond om zeven uur de sleutel van de stad in handen gekregen. De stad staat nu drie dagen lang onder leiding van prins John I en prinses Janneke. John I, in het dagelijks leven kapper John van der Born neemt zijn prinselijke taak graag op zich. „Tot dinsdagavond gaat nu het dagelijkse werk opzij. Je kunt maar één ding goed doen", aldus de prins carnaval 1988. Burgemeester C. Goekoop overhandigde hem gisteravond in de burgerzaal van het stadhuis met een symbolisch gebaar de stadssleutel, hetgeen op de voet werd gevolgd door een groot aantal leden van de vereniging. Daarna kon het feestgedruis echt beginnen. Rond half negen startte de traditionele kroegentocht. Vandaag is er vanaf 21.00 uur een groot carnavalsbal in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Maandag 15 februari is er voor gehandicapten van 9.30 tot 12.00 uur een feest in het Antonius Clubhuis en 's middags bezoeken De Leidse Hutspotten diverse bejaardente huizen. Iedere Leidenaar in het bezit van een boerenkiel mag die avond vanaf 21.00 uur deelnemen aan een boerenkielenbal. foto: wim van noort LEIDEN De PvdA- raadsleden L. Beijen en M. van der Molen zijn bang dat als Rijksweg 11 (tussen Leiden en Utrecht) vierbaans wordt uitgevoerd, de NS er wei nig voor zullen voelen om haast te maken met het volledig dubbel aanleggen van de spoorweg Leiden- Utrecht. Dat traject is tus sen Leiden en Woerden nog altijd enkel uitge voerd. Dat bemoeilijkt de tet bijdragen van: Frank =jjurman, Pieter Evelein, r.udolf Kleijn en Roza van ner Veer. {vat jt ophalen van afval is maar (p dure aangelegenheid, tidt de heer G.F. Glotze uit Jorschoten. Glotze is een In die het functioneren van 1 gemeentelijk apparaat re- latig kritisch volgt. Een Jfipele rekensom heeft hem 'eerd dat hij bijna 17 gulden ;t betalen voor elke vuil- zak die hij buitenzet. De ir Glotze is namelijk een lieubewust man die recy- ig hoog in het vaandel ift staan. De flessen gaan ir de glascontainer, het pa- r vindt zijn weg naar de 6 lierhandel en het organisch al wordt in eigen beheer" lomposteerd. Wat aan weg gooien materiaal overblijft, /erpakkingsmateriaal, voor er dat niet van plastic is. dat wordt in tien vuilnis ken per jaar aan de deur Jet, tegen een tarief van •jm 160 gulden per jaar. een brief aan het gemeen- estuur van Voorschoten zet heer Glotze, een man van inig omhaal en breedvoe- heid, kort en bondig zijn ie uiteen. „Concreet: ge- Ideld eens in de vijf weken 'ten we een (volle) plastic alzak bij de stoeprand, die reinigingsdienst zo vrien- ijk is mee te nemen a rai- van 17. Als U ook vindt de kracht aan „huishoude- afval" er af is met zo'n stic zak vol plastic, dan "iden we graag in aanmer- -ig willen komen voor een Ier tarief dan die 13,60 maand. We denken aan (op verzoek) ophalen van of huisvuil", bij hoeveelhe- tot een kwart kubieke iter tegen 5 per keer. Mis- tien wordt onze milieu- endelijke gezindheid op te wijze gehonoreerd", al- 5 de Voorschotenaar. 1 instelling van Glotze valt prijzen. Als iedereen deed hij doet, zou het afvalpro- r im waarschijnlijk veel nder groot Zijn in Zuid- Hand. Het is echter on- 'arschijnlijk dat de gemeèn- Voorschoten in staat is een teem van zaktellingen in te ïren bij de berekening van reinigingstarieven. rap (1) dacht nog wel dat het een grapje was". Als Wilbert Het tinga, het inmiddels veel be sproken CDA-raadslid, nog eens terugkijkt op wat hem maanden geleden werd mee gedeeld door directeur J. Bronkhorst van Endegeest, lo pen de rillingen heip over de rug. Het „grapje" bleek on langs immers de voorbode van een steekspel waar Wil bert zelf, tegen wil en dank, het middelpunt van werd. Het verhaal is bekend: som mige raadsleden al willen zij het niet toegeven ver wijten Hettinga een belangen verstrengeling. Hij zou als di recteur van bouw- en aanne mingsbedrijf Bekooy BV ge probeerd hebben de „deal van de eeuw" aan de Leidse ma kelaar Menno Smitsloo te gunnen in plaats van aan IBB Kondor, het zorgenkindje, maar ook lievelingetje van het college van B en W, aldus het CDA. Waarom? Omdat Wilbert dan via Smitsloo een aantal mooie huizen zou mo gen gaan bouwen op het grondgebied van Oegstgeest. Gevolg: toen het CDA in een vergadering van de gemeen teraad voorstelde de beslissing hierover uit te stellen, drukte een meerderheid van de raad het collegevoorstel er door heen en wees IBB Kondor de deal toe. Dat deze gang van zaken goed was voor een roddelcampagne zonder weerga is niet verba zingwekkend. Grap (2) Inmiddels is het college met een officiële verklaring naar buitert gekomen. Die verkla ring wijkt op een aantal es sentiële punten af van het verhaal van Hettinga. Vol gens B en W heeft Hettinga als raadslid, ondanks zijn con sequente ontkenning, wel de gelijk geprobeerd met Smits loo in zee te gaan. Probleem in de discussie is dat de uitspraken van B en W niet zijn te controleren. Zelfs een brief van Bronkhorst aan Bekooy (lees: Hettinga) die het college gelijk zou moeten geven, brengt geen absolute helderheid. Daarom kan geen uitsluitsel worden gegeven wie gelijk heeft en wie niet, of niet helemaal. Nieuwste ge rucht: Bronkhorst zou zelf op een of andere manier betrok ken zijn bij IBB Kondor en er daarom alle belang bij hebben dat die firma het werk mag gaan uitvoeren. Ook wethou der Fred Kuijers begint in het geruchtencircuit een promi nente rol te spelen. Zijn ban den met IBB Kondor zouden verder gaan dan het gegeven dat hij in de Merenwijk op een steenworp afstand van IBB Kondor-directeur Van der Maas woont. De extra raadsvergadering van 23 februari over deze kwestie dreigt daarmee uit te lopen op een welles-nietes discussie. Geheel duidelijk zal de gang van zaken wel nooit worden, zelfs niet als een on afhankelijke commissie zich op de zaak stort. Het eind van het liedje is dan dat niemand gelijk heeft gekregen, maar het verspreiden van een ge rucht want dat dat is ge beurd kan niemand ontken nen het beeld heeft ver sterkt waar de gemeenteraad juist zo graag van af wil: dat het er niet bijster geloofwaar dig aan toegaat. En dat is geen grap. Sociaal (1) Het bezoek aan de universitaire mensa De Bak is sinds het verdwijnen van controleurs flink ge stegen (zie Sociaal). foto: wim van noort Dat ambtenaren lui zijn, is een vooroordeel dat hardnek kig voortleeft onder Neder landers die voor hun boter ham niet direct afhankelijk zijn van de overheid. Dat dit vooroordeel niet klopt, bewij zen enkele Katwijkse over heidsdienaren. In de kust plaats is een aantal ambtena ren bereid gevonden in „hun eigen tijd" het sociaal statuut uit te werken voor de in op richting zijnde Basisgezond heidsdienst Duin- en Bollen streek, onderdeel van het Sa menwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB). Schnabbel Een klus die achthonderd uur kost en waar de nodige des kundigheid bij komt kijken. Het secretariaat van de SDB kan dit werk niet aan en be steedt het daarom uit aan de Katwijkers. Zij zijn deskundig en hebben massa's tijd over om een dergelijke karweitje aan te pakken. Tot zover klinkt het allemaal prachtig: ambtenaren die ondanks hun inspannende taak op het ge meentehuis bereid zijn buiten werktijd de handen uit de mouwen te steken. Helaas komt iedereen die denkt dat het hier om liefdewerk oud papier gaqt, bedrogen uit. De „eigen tijd" van dë Katwij kers wordt duur betaald. Elk uur dat de Katwijkse ambte naren besteden aan het soci aal statuut in plaats van te hangen achter de televisie of uit de neus eten, kost de op drachtgever vijftig gulden. Gewoon een schnabbel van 40.000 gulden, waarbij je nog maar moet afwachten wat precies de opvatting over „ei gen tijd" is in Katwijk. Druk (1) Het was maandag op de Rijns- burgerweg even nog drukker dan anders. Rond het middag- Lange tijd stond de universi taire mensa De Bak aan de Kaiserstraat bekend als een veredelde sociale werkplaats. Nou ja, werkplaats, vreet schuur annex biliart- en flip- perkastengelegenheid. Tegen het geringe bedrag van vier gulden veertig is daar een hoofdmaaltijd te verkrijgen en ook de koffie, na afloop voor de grootbeeld kleuren- buis.is te geef. "Officieel alleen voor studenten en medewer kers van de Leidse universi teit, maar in de praktijk gold dat ook voor honderden al leenstaanden of mensen die koken een verfoeilijke bezig heid vinden. En voor dat lut tele bedrag mag je nog eens groenten en aardappelen (meestal: patat) bijhalen ook. De directie van de De Bak be sloot maanden geleden dat het te gortig werd. Officieel was de aanleiding dat zich onder de ongenode gasten vechters bazen en dronkelappen be vonden, die de boel te vaak op stelten zetten. Officieus moet hebben meegespeeld dat De Bak simpelweg niet voor al die extra eters was bestemd en de overheid daar geen sub sidie voor verstrekte. Die maaltijden zijn immers niet voor niets zo goedkoop. Sociaal (2) Vandaar dat controleurs wer den aangesteld die moesten controleren of zich mensen bij de opschepbalies meldden, die daar eigenlijk niets te zoeken hadden. Wie er wilde eten moest kunnen aantonen dat hij tot de universitaire ge meenschap behoorde. Des noods mocht hij (M/V) een niet-universitaire gast meene men. Dat leek een slimme oplos sing, die aardig werkte ook. Maar er school een addertje onder het gras. Niet het drei gement van de vaste gast Jaap Raaphorst alias De Kip, de bejaarde man uit Hazerswou- de-Dorp die voorspelde dat hij van de honger zou sterven als hij niet meer naar binnen mocht. Voor hem werd met een een uitzondering ge maakt. Nee, het probleem school in de kosten van die controleurs. Studenten die het eten op scheppen of in de spoelkeu ken werken, kunnen worden afgescheept met een habbe- krats, controleurs bleken de vervelende eigenschap te heb ben naast de collegekaarten van de bezoekers ook hun ei gen loonstrookje aan een on derzoek te onderwerpen. Kort maar goed: ze kostten te veel geld en werden weer afge schaft. Een medewerker wist dezer dagen te melden dat dat nog niet tot problemen heeft ge leid. Wel is het bezoek sinds het verdwijnen van de con troleurs met sprongen geste gen en maken de knorrende magen van de rijen wachten den meer lawaai dan ooit. Toch moet dat de leiding van De Bak goed doen. Om zoveel mensen van dienst te zijn in een tijd waarin de universiteit dagelijks miljoenen extra moet bezuinigen. Socialer kan het niet. uur verscheen er bijna de helft van het college van B en W, met in zijn kielzog ambte naren, journalisten, fotogra fen, wegwerkers en een groepje tegenstanders van de plaatsing van kruisraketten met een tafeltje met gebak en chocomel. Kennelijk achtten enkele wethouders de tijd rijp voor een publicitaire inhaalma noeuvre. Al dan niet ingege ven door het gestuntel van collega Fred Kuijers met het hanteren van wat inmiddels wel als „De Geruchten stroom" kan worden betiteld. Zo kon het dus gebeuren dat rond kwart over twaalf, een half uur later dan aangekon digd, wethouder Jit Peters ter hoogte van de Kagerstraat verscheen om enkele perso neelsleden van een wegen bouwbedrijf van hun werk te houden. Door onder deskun dige begeleiding met een dragline wat extra groefjes aan te brengen in het al ver richtte graafwerk, gaf hij het officiële startsein voor de ver nieuwing van het wegdek en van een belangrijk deel van de riolering. Het verzamelde gezelschap begaf zich daarna naar de overkant van de straat om zich in De Posthof bij een korte toespraak van Peters te warmen met koffie en gebak. Druk (2) Daarna was het flink doorlo pen om bij de Warmonderweg de wethouders Henriëtte van Dongen en Hans de la Mar te treffen. Zij vonden de winde rige maandag het uitgelezen moment om omringd door een' groepje getrouwen en bege leid door twee deskundige medewerkers van gemeente werken het eerste bordje 'Kernwapenvrije gemeente' op te hangen. Inderdaad, die bordjes waaro ver de gemeenteraad bijna een jaar geleden een besluit nam en die al een maand la gen te wachten op het mo ment waarop Hans de la Mar tijd had om het eerste exem plaar feestelijk op te hangen. Door de plek daarvoor dicht bij de Kagerstraat te kiezen kon ook Peters die plechtig heid bijwonen. En terwijl aan de overkant een taxi bleef wachten op de blauwbekken de en gebak etende gemeente bestuurders, deden verbijster de door de wind geplaagde fietsers alle moeite zich een weg te banen langs de drukte rond de kersvers opgehangen mijlpaal. Resteert de vraag waardoor dit toppunt van coördinatie van belangwekkende gebeur tenissen de wethouders was ingegeven. Bezuinigingsover wegingen? Immers de taxi kon voor de terugreis naar het stadhuis worden gepooled. Of zijn de broodjes op het stadhuis zo slecht dat de drie wethouders de eerste de beste mogelijkheid voor een gebak- lunch met zes handen aangre pen? bereikbaarheid van Lei den het vijfde station van Nederland vanuit het Noorden en Oosten van het land. Dat schrijven de raadsleden in een toelichting op schriftelijke vragen aan het college van B en W. Zij merken daarin op dat de NS altijd hebben gesteld dat een verbetering van de wegverbinding, het minder rendabel maakt om de spoor verbinding te verdubbelen. De spoorweg Utrecht-Leiden is vermeld in de lijst van projec ten die minister Smit-Kroes aan de Tweede Kamer heeft gestuurd, gelijk met de brief over het mobiliteitsscenario Randstad. Volgens die lijst moet de verdubbeling in 1990 een feit zijn. De raadsleden betwijfelen of dat ook werkelijk het geval zal zijn. Ze wijzen erop dat op de lijst veel meer projecten staan dan werkelijk uitgevoerd kun nen worden. De raadsleden vragen B en W dan ook er op aan te dringen dat de al be staande globale plannen voor de spoorverdubbeling zo snel mogelijk worden uitgewerkt. Het college zou bovendien, eventueel met steun van de provincie erop moeten aan dringen dat de spoorweg hoog op de prioriteitenlijst komt die is gekoppeld aan het mobili teitsscenario. Bovendien wordt gevraagd om een kostenverge- lijking tussen de spoorverdub beling en de aanleg van Rijks weg 11, zowel twee- als vier baans. De raadsleden willen verder weten welke ideeën de NS heeft over de uitbreiding van het aantal treinen na de spoorverdubbeling. (ADVERTENTIE) Door Uitgeverij Centraal wordt de uitgave voorbereid van een paar nieuwe christelijke tijdschriften: een opinieweekblad én/of een opvoedkundig maandblad. Om een en ander effectief te kunnen opzetten en uitvoeren wordt FINANCIËLE DEELNAME i de volgende zeer bijzondere terugbetallngsm- eind 1989 uitgekeerd: b. hogere bedragen (met stijgende rentepercentages) ook In een of meer ja ren na 1989. afhankelijk van de grootte van het beschikbaar gestelde be drag! Deelnemers komen. Indien gewenst, als eersten In aanmerking voor de funo- REDACTEUR(TRICE) met betrekking tot het gebied waarop zij door studie of ervaring deskundig zijn. zoals: Kerk en godsdienst. Politiek. Maatschappij, Opvoeding en onder wijs. Gezondheidszorg. Voeding, Huishouding. Bloemen en planten. Huisdie ren, Toerisme. Verkeer. Automobilisme, enz. enz. mits zij uiteraard over de nodige deskundigheid beschikken. Uitvoerige informatie voor serieuze gegadigden en snelle beslissers bij UITGEVERIJ CENTRAAL Postbus 225, 2230 AE Rijnaburg. Ben luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nqü Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer :r I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CeicLe Courant m

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11