iscussie binnen leger over 'ranselen van Palesti jnen Compromisvoorstel moet EG-top weer vlottrekken SRAELISCHE PARLEMENTSLEDEN DREIGEN MET RECHTSZAAK: Oostenrijkse president liet regering wankelen Tabloids ^UITENLAND fieidae(5ou/m/ntvriidag 12 februari 1988 pagina 5 :n 1 ciol leer aardbeving alifornië WITTIER Het zuiden van Ca- jrnië is gisteren opnieuw getrof- klj door een krachtige aardbeving, beving, met een kracht van 5 de schaal van Richter, werd ge- j .Jd in het centrum van Los An- en tot 80 kilometer buiten de Er werd melding gemaakt minstens 25 gewonden en ite materiële schade. •ktober 1987 werd zuidelijk Ca- irnië eveneens door een aardbe- getroffen; deze had een cht van 5,9 op de schaal van icht e rnii 'o. bt€ Haig stopt campagne WASHINGTON De Amerikaanse ex-minis ter van buitenlandse za ken Alexander Haig stapt uit de race naar het Witte Huis. Volgens het televisiestation CNN maakt Haig zijn beslissing vandaag nog bekend. Haig eindigde begin deze week in Iowa op de laatste plaats van de Republi keinen. De oud-minis ter gaat nu campagne voeren voor Robert Dole, de nummer één in de opiniepielingen. Britse bomen lijden meest van zure regen LONDEN In Groot-Brittannië heb ben bomen meer te lijden van zure re gen dan in welk ander Westeuropese land ook. Dat staat in een rapport van de milieu-organisatie Greenpeace. Meer dan veertig procent van de eiken in het Verenigd Koninkrijk is volgens Green peace aangetast. Nog slechter zijn de beuken eraan toe. Westeuropese landen hebben Groot-Brittannië er overigens de laatste jaren herhaaldelijk op aange wezen zelf de grote boosdoener te zijn bij het veroorzaken van zure regen. Ook Nederland, Westduitsland en Zwitser land zijn zwaar getroffen door zure re gen, die wordt veroorzaakt door de in dustrie en het autoverkeer. Verdediging vraagt vrijspraak Demjanjuk JERUZALEM De verdediging heeft gisteren voor de rechtbank in Jeruzalem onvoorwaardelijke vrijspraak geëist voor John Dem janjuk. Er is volgens advocate Sheftel geen „enkel bewijs" dat Demjanjuk „Ivan de Verschrik kelijke" zou zijn, de gevreesde beul van het naziconcentratrie- kamp in Treblinka. De advocate twijfelt aan de technieken waar mee deskundigen en de Israëli sche politie de „ware" identiteit van Demjanjuk heeft vastgesteld. Volgens haar is de echte Iwan tij dens een opstand in het kamp ge dood. Leger Etiopië doodt weigeraars verhuizing ADDIS ABEBA Regeringstroepen heb ben bij het voedselverdeelcentrum Korem in het droge noorden van Etiopië twintig mensen doodgeschoten die weigerden te worden verhuisd naar het vruchtbare zui den van het land. De soldaten openden het vuur toen een groep mensen weigerde in vrachtauto's te stappen om te worden ver voerd. Volgens hulporganisaties dreef het leger mensen bijeen die naar Korem waren' gekomen om hun maandelijkse rantsoen in ontvangst te nemen. Maar de menigte bood „passief verzet" toen bevolen werd in te stappen. Behalve twintig doden, vielen ook twintig gewonden. Bij een dergelijk inci dent in Korem vielen vorige maand zeven doden. Westberlijners mogen slapen in Oostberlijn BERLIJN Inwoners van West- berlijn mogen voortaan de nacht doorbrengen in Oostberlijn. Dat heeft burgemeester Diepgen giste ren gezegd na overleg met de Oostduitse partijleider Honecker. Sinds de muur in 1961 werd ge bouwd was het Westberlijners niet toegestaan de nacht door te bren gen bij vrienden en verwanten in het oostelijk deel van de stad. De toezegging van de DDR dat aan deze beperking een eind komt, wordt gezien als een belangrijke stap in de richting van een verbe tering van de betrekkingen tussen de beide Duitslanden. -AVIV De Israeli- minister van defensie ihak Rabin heeft gis- Igitn een brief gekregen Brdi twee verontruste par- et lentsleden. De twee len dat de minister het er duidelijk maakt dat p uit moet zijn met het ?dwillig breken van ematen van opstandige voners van de bezette lieden. Als zij geen be- 5prdigend antwoord krij- di<(, dreigen zij de ,,knup- erk politiek" voor de rech te k te brengen, ak 1 ike Grossman van Mapam Ran Cohen van de Bewe- foo voor Burgerrechten ge- hun brief gehoor aan verzoek van een groep re- (isten van de Golani-infan- jbrigade. Die soldaten zijn Ewetensnood geraakt na iardhandig optreden van 'eenheid, afgelopen maan- alr ir)« nTalestijnse protest op oep joodse ewoners 'ervolg van de voorpagina) [UZALEM Israëlische C visiekijkers zijn inmiddels dn'end aan beelden van Pale- ise jongeren die stenen mjien naar militairen. Deze k hoefden joodse bewoners Jeruzalem de televisie meer aan te zetten om de ust gade- te slaan. Vanaf balkon konden zij Pales- bi :n betogend door de stra zien lopen. De afgelopen en zijn jongeren vanuit het ibische dorp Jabel Mukaber dr haaldelijk naar de wiik 0 )iot in Jeruzalem getrok- Daar zwaaiden zij met istijnse vlaggen, wierpen tenen en gooiden zij ruiten „Met ons bloed en onze »t zullen wij Palestina te- winnen", werd er gezon- Voorbijgangers maakten in dichtbij mee hoe de po- met traangas optrad tegen iemonstranten. Israëlische leger heeft gis- :n opnieuw een ionge Pa- ijn gedood, zodat net aantal en op 54 is komen te lig- Artsen van een Ameri- nse mensenrechtenorgani- e hebben geschat dat het [jiëïische leger de afgelopen e maanden met het afran- van Palestijnen tussen de en vierduizend jongeren ft verwond. Het cijfer van Amerikaanse medici is veel er dan dat van het Israëli- e leger, Palestijnse zieken- zen en medewerkers van ;t Verenigde Naties. dag, in het dorp Halhoul op de Westelijke Jordaanoever. Die affaire is typerend voor de problemen waarvoor Israëli sche dienstplichtigen zich zien gesteld bij de ordehandhaving in de bezette gebieden. De opdracht van minister Ra bin om stenengooiers desnoods de botten te breken zal sommi ge soldaten als muziek in de oren hebben geklonken. Zij vatten die woorden zo ruim op dat nu in principe iedere be woner van de bezette gebieden in aanmerking komt voor een afranseling. Een Arabische kelner uit Halhoul, Khalil Za- m'ari, ondervond dat afgelo pen maandagavond aan den lijve. Samen met veertien an dere dorpsbewoners moest hij na een ranselpartij met gebro ken ledematen en kneuzingen worden opgenomen in een zie kenhuis in Jeruzalem. Zijn 80-jarige vader werd op het hoofd en in de maagstreek geslagen. Zam'ari: „Maar zoals altijd in het leven zijn er goede en kwade kanten. Een van de soldaten was van goede wil. Hij vertelde tegen de anderen dat ze moesten ophouden met slaan. Maar daarna zei iemand anders, kennelijk een officier: „Niet in het gezicht slaan, breek liever een hand of een been". Rivierbedding De twee parlementsleden cite ren in hun brief aan Rabin soldaten die bij het incident betrokken waren. Die meld den dat de problemen in Hal houl waren uitgelokt door joodse kolonisten, die in de lucht vuurden nadat er een steen was gegooid. Daarop hadden soldaten een groep van zeventien jongens en mannen bij elkaar gedreven. „Hun handen werden vastge bonden en ze moesten op de grond gaan zitten", aldus de brief van Grossman en Cohen. „Vervolgens begonnen solda ten van de Golani-brigade de vastgebonden gevangenen te slaan met geweerkolven en wapenstokken. Toen de groep al danig was afgetuigd kwam via de radio de order: Laat ze gaan! Het antwoord was: Ze kunnen niet meer bewegen". Vervolgt de brief: „Vijftien vastgebonden jongeren wer den vervolgens naar een met vuilnis volgestorte rivierbed ding gereden en daarin neer gekwakt. Pas daarna, en na een verhitte discussie onder de soldaten, werden hun handen vrijgemaakt". De twee parlementsleden schrijven Rabin dat ze uit hun brief alle verschrikkingen en wreedheden die de reservisten hen beschreven hebben weg gelaten. Ze voegen er met veel nadruk aan toe dat de activi teiten van kolonisten veel vra- gén oproepen. „De kolonisten rijden overal rond, voorzien van walkie-talkie's, rapporte ren de bewegingen van leger eenheden en komen tussenbei de als er orders worden uitge deeld. Ze zijn aanwezig bij wegversperringen van het le ger en provoceren op zodanige wijze dat het leger er last van ondervindt. De leiders van de kolonisten treden in discussie met soldaten en proberen hen bevelen te geven". Grossman en Cohen eisen van minister Rabin dat hij een Een legerauto rijdt op stenengooiende jongeren af, terwijl op de achtergrond rookwolken opstijgen van een brandende autoband. FOTO: AP Hartkwaal Of dat zal gebeuren is de vraag. Het leger is niet in de stemming voor diepgaande on derzoeken, temeer niet omdat het aantal discutabele gebeur tenissen met de dag stijgt. Mi nister Rabin gaf deze week toe dat er excessen voorkomen bij de ordehandhaving. Maar hij had een excuus bij de hand. „Het is voor het eerst sinds veertig jaar", zei hij, „dat het Israëlische leger voor een der gelijke taak staat. Als we het tijdsbestek in aanmerking ne men, de mate van het geweld in de gebieden en de duizen den soldaten die er in actie zijn, dan is het aantal onregel matigheden gering". Niettemin overheerst de in druk dat het ongedisciplineerd gedrag toeneemt. Confronta ties tussen militaire eenheden en met stenen gooiende Pale stijnse jongeren eindigen vaak in wilde achtervolgingen. Groepjes gefrustreerde militai ren koelen dan hun woede op individuele Palestijnen, in sommige gevallen op mensen die niet eens bij de rellen be trokken waren. En niet ieder een is na zijn afranseling nog in staat zich te beklagen. Dinsdagmiddag kreeg de moe der van Khader Fuad Tarazi (19) uit Gaza-Stad te horen dat haar zoon was overleden. Oog getuigen vertelden later aan Khaders vader dat de jongen een huis was binnengevlucht, maar daar door soldaten en twee officieren van de Golani- brigade weer was uitgehaald. Ze zouden Tarazi op de motor kap van een jeep hebben ge legd en hem met geweerkol ven en knuppels hebben mis handeld. Pas na negen uur brachten de militairen Tarazi naar een ziekenhuis waar hij overleed. Volgens een woord voerder van het ziekenhuis had hij een hoofdwond en was zijn lichaam gekneusd en be bloed. In de nacht van zondag op maandag overleed in het Shi- fa-ziekenhuis in Gaza Moham med Akkor (17). Volgens fami lieleden in het vluchtelingen kamp El Bureij was hij in de loop van de middag, samen met een neef, van huis opge haald. Soldaten van de Givati- brigade zouden hem in de buurt van het kamp zwaar hebben toegetakeld en voor dood hebben achtergelaten. Het is in het verleden wel ge beurd dat familieleden van door natuurlijke oorzaken overleden Palestijnen de dood in de schoenen trachtten te schuiven van het leger. De overleden mensen kregen daardoor de status van marte laars. Anderzijds is het leger maar al te graag bereid een ge welddadige dood een natuur lijk tintje te geven. Maar het Israëlische publiek is langza merhand niet meer bereid te geloven dat alle Palestijnen die sterven onder het geweld van geweerkolven en wapen stokken toevallig ook aan een hartkwaal leden. DE EDELE ELFEN tijen stelen orue f larit'. Hel imfnertn in plaaft 1 we schuld m ie te hoeden \\de trollen moeten er t (c) Standaard Ultgevérll/Wavery Productions Tijdens de jaarlijkse Weense Staatsopera demonstreerden gis teravond duizenden Oostenrijkers tegen het economische- en milieubeleid van de regering, maar ook tegen het aanblijven van Waldheim. Eén van de demonstranten droeg een pop van de president mee. Later werden de demonstranten door politiechar- ges verdreven. FOTO: AP al jaren vrij kritisch over het oorlogsverleden van Wald heim. Uiteindelijk konden bei de partijen het toch eens worden over een regeringsver klaring die zoweel de kool als de geit spaarde. Volgens „Die Presse" heeft Mocks ministerie van buiten landse zaken maandag nog vergeefs getracht om de com missie Waldheim enkele pas sages uit het rapport te laten herschrijven. Maar de historici weigerden de passage over Waldheims morele verant woordelijkheid te schrappen of te verzachten. In een interview met Die Presse, dat vanmorgen werd afgedrukt, hanteerde Wald heim nieuwe termen om zijn aandeel aan het nazi-regime te bagatelliseren. Over zijn „mo rele verantwoordelijkheid" zei de president: „Bijna iedere sol daat op de Balkan wist dat er onderdrukking was. Hooguit kan mij de zonde van het op de hoogte zijn worden verwe ten". Over zijn oorlogsverleden ver klaarde Waldheim: „Ja, ik geef toe, ik wilde overleven. Ik heb het diepste respect voor al diegenen die verzet pleeg den. Maar ik vraag begrip voor al die honderdduizenden die dat niet deden, maar des ondanks niet persoonlijk schuldig werden". (Vervolg van de voorpagina) (Van onze correspondent) WENEN De Oosten rijkse regering heeft begin deze week op het nipper tje een crisis overleefd. Maandag zou president Waldheim gedreigd heb ben de regering naar huis te sturen als deze de con clusies van de commissie van historici zou onder schrijven. Dit meldde het conservatieve dagblad „Die Presse" gisteren Belangrijkste twistpunt was de opmerking van de commissie Waldheim dat de president een „morele verantwoordelijk heid" zou dragen voor de op de Balkan gepleegde oorlogs misdaden. Naar verluidt was Waldheim „ziedend" over die opmerking. Pas nadat zowel kanselier Franz Vranitzky en vicekanselier Alois Mock af stand van deze conclusie had den genomen, zou Waldheim zijn dreigement hebben inge trokken. Aanvankelijk voelde de socia list Vranitzky er overigens niets voor om zijn oren naar de president te laten hangen. Anders dan de conservatieve ÖVP is de coalitiepartner SPÖ Nederlanders dol op „Perestrojka" DEN HAAG Het boek „Perestrojka" door partijleider Gorbatsjov wordt in Nederland stukken beter verkocht dan in welk Westers land dan ook. Er zijn al 200.000 exem plaren over de toonbank gegaan en daarmee is Nederland relatief gezien de gretigste van de twintig Westerse landen waar „Perestrojka in omloop is. Een woordvoerster van Uitgeverij Het Spectrum, dat op het ogenblik bezig aan de twaalfde druk, meent, dat het boek zo goed verkoopt om dat de Nederlanders een bijzonder internationaal georiën teerd volk zijn. De directeur van de uitgeverij krijgt vol gende week een door Gorbatsjov persoonlijk gesigneerd exemplaar van het boek; een gebeurtenis die door de Rus sische televisie zal worden uitgezonden. BRUSSEL De Europese topconferentie in Brussel is vanmorgen in een ui terst sombere stemming begonnen aan de tweede vergaderdag. Tot diep in de nacht hebben deskun digen van het Westduitse voorzitterschap gewerkt aan compromisvoorstellen die de onderhandelingen vandaag vlot zouden moeten trekken. Maar vanmorgen bleek dat compromis nog niet ge reed te zijn. Gisteravond zinspeelde Bondskanselier Kohl er al op, dat moge lijk een derde vergader- dag op zaterdag zal worden ingelast. Van het aanvankelijke opti misme waarmee minister Van den Broek en premier Lubber gisterochtend aan de EG-top waren begonnen, was s avonds na een dag vergaderen niets meer over. Vooral de harde opstelling van de Franse premier Chirac viel hen nogal rauw op het dak. „De zaak zit muurvast", zei minister Van den Broek. De woordvoerder van voorzitter Bondskanselier Kohl formuleerde het iets di plomatieker: „Er is goede wil, maar nog geen toenadering". Met name op het punt van de landbouwpolitiek liep het gis teren spaak. Premier Thatcher en Lubbers enerzijds en pre mier Chirac en de bondskan selier Kohl anderzijds, stonden lijnrecht tegenover elkaar in de discussie over de sanering van de Europese graanproduk- tie. Chirac, die verkiezingen in Frankrijk voor de boeg heeft, hield keihard vast aan een produktieplafond van 160 mil joen ton per jaar. Een compro mis van 158 miljoen ton zou voor Nederland aanvaardbaar zijn, op voorwaarde dat de produktie van oliehoudende zaden door automatische prijs verlagingen wordt beperkt. Nederland en het Verenigd Koninkrijk menen dat van het aanboren van nieuwe finan cieringsbronnen van de Ge meenschap geen sprake kan zijn voordat de stijging van de landbouwuitgaven, die twee derde van de totale begroting vormen, is teruggedrongen. Aangezien granen en oliehou dende zaden de duurste oog sten van de EG zijn, betekent elke miljoen ton méér produk tie een extra kostenpost van 300 miljoen gulden. Tijdens een persconferentie af gelopen nacht legde premier Lubbers er sterk de nadruk op, dat voor Nederland de pro- duktiebeperking in de land bouw veel meer is dan alleen een budgettair probleem. „Het is vooral principieel. Als wij hier niet tot productiebeper king komen, zullen er ook gro te handelspolitieke problemen ontstaan, die vervolgens weer kunnen leiden tot instabiliteit en een handelsoorlog. Het ver driet ons dat dit aspect op deze top zo weinig doorklinkt". door Jo Wijnen WASHINGTON Een kennis, die nog steeds denkt dat ik een doodernstig mens ben, wilde mij wat opvrolijken. Te dien einde bracht hij mij drie kranten mee van een soort dat ik zelden opsla. Het waren wat men hier „tabloids" noemt sensatiebladen met schreeuwende koppen en niks eronder. Omdat ik Europeaan ben en wel eens in Engeland en Duitsland ben geweest, dacht ik kennis te kunnen nemen van veel geweld en nog veel meer roddel, dat alles overgoten met een zuur en schifterig politiek sausje. En ergens in het middendeel van die bladen verwachtte ik de zo-goed-als-blote-dame aan te treffen, zonder welke een de lezer van de Europese sensatiebladen niet of nauwelijks voortkan in dit tranendal. Maar het pakte anders uit Deze Amerikaanse „tabloids" bevatten nauwelijks echt geweld en nog minder sex. Wel kwam ik te weten dat in 'Turkije een man door een bloem was opgegeten en dat een Zweedse professor daarin een naderende invasie van ruimtewezens zag. De ruimtewezens waren overigens zeer goed vertegenwoordigd in deze lectuur. In een ander blad kondigde een dame aan zwanger te zijn van een buitenaards wezen dat haar, dp een mooie zomeravond seksueel had overrompeld. Dan was er nog man die per ongeluk met zijn eigen dochter trouwde, terwijl een andere man, eveneens per ongeluk, met zijn zuster getrouwd bleek. Dat laatste geval was trouwens opmerkelijk, want die zuster was vroeger een reageerbuisbaby geweest In het ziekenhuis was het ene sperma met het andere verwisseld. Pas na hun huwelijk drong deze vergissing tot de geschokte echtelieden door. Tenslotte was er heel veel nieuws over afslanken. Natuurlijk heb ik een artikel onder de kop „Afslanken met 2000 calorieën per dag" met meer dan gewone aandacht gelezen. Toevallig kreeg ik enkele dagen na het lezen van deze bladen een geleerd traktaat in handen dat melding maakte van het feit dat de inhoud van de Amerikaanse sensatiebladen de laatste jaren zeer grondig is gewijzigd. Inderdaad bevatten de tabloids vijf jaar geleden nagenoeg alleen maar moord, doodslag en sex. Maar nu de meeste van die kranten in de supermarkten in plaats van in de kiosken worden verkocht, zijn niet meer de mannen, maar de vrouwen de belangrijkste consumenten van deze lectuur. Op dat gegeven is de inhoud van deze in miljoenenoplages verschijnende bladen opnieuw afgestemd. De makers van die bladen zien de Amerikaanse vrouw kennelijk als een dom wezen dat je van alles kunt wijsmaken. Het feit dat de de tabloids in miljoeneoplages worden gelezen, vormt het tragische bewijs dat het met de emancipatie van de Amerikaanse vrouw n f steeds niet wil vlotten. Omdat ik het feminisme niet meer op de voet volg, kan ik onmogelijk zeggen of het verschijnen van deze geheel op de vrouwen gerichte tabloids in de VS een vorm van onderdrukking is, evenmin als ik kan zeggen of de vrouw pich met het lezen van deze lectuur mogeliik zelf onderdrukt. Maar de tabloids hebben mij wel duidelijk gemaakt dat de onderdrukking van de vrouw zich van andere middelen bedient dan algemeen wordt aangenomen. En wat die kennis betreft die mij die bladen aanbood om mij wat op te vrolijken: die heb ik verteld dat mii na het lezen ervan een peilloos gevoel van ontmoediging en somberte overviel. Waarom? Omdat ik, na enig nadenken, tot de misschien wat aanvechtbare conclusie kwam dat de Amerikaanse formule van de sensatiebladen in feite nog veel smeriger is dat de Europese. Ik had het machteloze gevoel dat iemand anders dan ikzelf door de makers van deze drukwerken werd beetgenomen, dat ik te maken had met een complot waartegen ik mij niet echt kan verzetten omdat het niet tegen mij gericht is.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5