Paspoort blijft voor opwinding zorgen Apotheken leveren aids-pakketten Van Dijk moet verder praten over werkloosheidswet Aspirine zou ook goed zijn bij zwangerschap Veiliger rijden met lichten aan overdag Korthals Altes heeft gee geld voor bajes-boot Minister mede-schuldig aan crisis Amsterdam BINNENLAND EeidaeSou/umt VRIJDAG 12 FEBRUARI 1988 PAGINA. Piloot mag wel DC-9 maar geen Cessna vliegen DEN HAAG De 22-jarige piloot uit Rotterdam die 6 juli vorig jaar op Ameland een ongeluk met een Cessna- 172 veroorzaakte, mag een half jaar lang geen éénmotori- ge vliegtuigen besturen. Dat heeft de Raad voor de Luchtvaart gisteren bepaald. Hij nam die dag zijn vrien din. zijn broer en een eilandbewoner mee. Eerst vloog hij, tegen de regels in, tien meter boven het wad. Vervol gens ging hii laag over de velden terug naar de baan. Bij het landen kwam hij in problemen. Hij besloot daarop door te starten: weer gas geven en opstijgen. Hij bleef echter aan de grond doordat hij de doorstart niet juist uitvoerde. De Cessna vloog door de afrastering, sjeesde over een verkeersweg en kwam tegen de duinen tot stil stand. Niemand raakte gewond. Overigens werd de man kort na het ongeluk door de KLM aangenomen. Daar vliegt hij inmiddels onder de hoede van een ander een DC-9. Voorlopige raad ouderen geïnstalleerd RIJSWIJK Met het symbolisch overhandigen van de voorzittersha mer aan mr. W. van der Sluis heeft minister Brinkman van WVC gis teren in Rijswijk de Voorlopige Raad voor het Ouderenbeleid geïn stalleerd. In afwachting van de tot standkoming van een wettelijke re geling moet de voorlopige raad de komende jaren de weg effenen voor de Raad voor het Ouderenbe leid, een onafhankelijk adviesor gaan van de regering. Het is de be doeling dat de voorlopige raad over een jaar met een advies komt voor het instellen van een definitieve raad. In 1990 zou een wetsvoorstel daartoe in de Tweede Kamer in be- Minister Brinkman (rechts) overhandigt W. van der Sluis de voorzittersha- handeling kunnen worden geno- mer. FOTO: cees verkerk men. Kamer: verplichte wiskunde Pabo vanaf '90 DEN HAAG Een kamermeerder heid van CDA en PvdA wil dat mi nister Deetman (onderwijs) de maat regel om alleen nog studenten toe te laten tot de Pabo (Pedagogische aca demie basisonderwijs) die wiskunde in het examenpakket hebben, niet vóór augustus 1990 invoert. Beide fracties kwamen gisteren met een mo tie waarin Deetman wordt verzocht af te zien van zijn voornemen de ver plichting al per augustus 1989 te laten ingaan. CDA en PvdA menen dat huidige havo/vwo-ers die het plan koesteren straks de Pabo te doen maar een examenpakket zonder wis kunde hebben, te zeer worden gedu peerd als de maatregel al vanaf 1989 zou gelden. Drieduizend studenten niet op tijd klaar WAGENINGEN Drieduizend studenten universiteiten in Nederland zijn niet op tijd ki met hun studie. In 1982 werd in het universiti onderwijs de twee-fasen structuur ingevoerd werd een maximale inschrijvingsduur van zes voor studenten ingesteld. Studenten die in i tember 1982 met een studie begonnen, mot daarmee in 1988 klaar zijn. Volgens het W; nings Universiteits Blad (WUB) zijn zeker 3 studenten daar niet op tijd mee gereed. Dat ci is gebaseerd op gegevens van universiteiten blijkt verder uit een onderzoek door de stichi centrum voor onderwijsonderzoek van de Unij siteit van Amsterdam. Ook enkele duizen oude-stijl studenten die vóór september 1 moeten zijn afgestudeerd, dreigen in problemei komen. COMMISSIE ALBEDA: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Ad vies- en Arbitrage com missie Albeda vindt dat minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) het overleg met de centrales van overheidspersoneel over het onderbrengen van de ambtenaren onder de nieuwe werkloosheids wet (nww) moet hervat ten. De commissie werd onlangs door de ambtenarenbonden in geschakeld nadat men het niet eens kon worden over de voorstellen van minister Van Dijk. Volgens de commissie, die onder leiding staat van de Groningse commissaris van de koningin Vonhoff (die de zie ke Albeda vervangt) is er geen sprake van een patstelling. De minister moet, aldus de com missie, het overleg voortzetten op basis van de door de centra les gevraagde garanties. De nww moet de huidige wachtgeldregeling voor amb tenaren vervangen, die finan cieel gezien. aanmerkelijk gunstiger is. De ambtenaren bonden hebben principiële be tegen het onderbren gen van ambtenaren onder de nww, maar zijn bereid om on der voorwaarden met het voorstel in te stemmen. Zo mag de operatie niet leiden tot koopkrachtverlies en zal de minister de garantie moeten geven dat, in ieder geval tot 1995, de werkloosheidsuitke ring wordt aangevuld, con form de huidige wachtgeldre geling. Volgens Van Dijk is deze ga rantie niet te geven omdat, zo liet hij de bonden weten, „een regering geen garanties af kan geven voor een periode die ligt na de periode waarin zij re geert". De commissie Albeda acht deze redenering onjuist omdat kabinetten wel degelijk regelmatig besluiten nemen die verder reiken dan de re geerperiode. Stakingsrecht Gisteren werd ook bekend dat er voorlopig nog geen zicht is op een wettelijke regeling van het stakingsrecht van ambte naren. De regering is al sinds 1980 voor een wettelijke vast legging van dat recht maar „betrokkenen" bemoeilijken overeenstemming, zo zei mi nister Van Dijk van binnen landse zaken gisteren in de Tweede Kamer bij de behan deling van enkele wijzigings voorstellen op de ambtenaren wet ONDERZOEK IN DUKZIGT ROTTERDAM Aspiri ne, mits toegediend in een zeer beperkte dosis, zou ertoe kunnen bijdragen dat groeistoornissen van de baby tijdens de zwan gerschap worden voorko men. Dat is gebleken uit een onderzoek in het Rot terdamse Dijkzigt-zieken- huis. De onderzochte vrouwen had den in het verleden meerdere zwangerschappen gehad die vrijwel steeds tot complicaties leidden, omdat de baby onvol doende groeide als gevolg van bloedvatvernauwingen in de placenta. Zo kwamen uit tach tig zwangerschappen slechts tien levende kinaeren voort. Behandeling van de groep vrouwen met 60 milligram as pirine per dag heeft tot een aanmerkelijke verbetering ge leid. Van de vijftig zwanger schappen, alle van vrouwen die in het verleden te kampen hadden met genoemde compli catie, liepen er tijdens het on derzoek slechts twee fout af. Leider van het onderzoek prof. Wallenburg acht de re sultaten zodanig dat hij meent dat deze methode al in prak tijk kan worden gebracht. Om de kennis te verbeteren zal het onderzoek op grote schaal worden voortgezet, waarbij ook Britse ziekenhuizen be trokken zullen worden. Kortgeleden kwam aspirine ook al in het nieuws omdat het een hartinfarct zou kunnen voorkomen. Volgens een grootscheeps onderzoek in de Verenigde Staten zouden ge zonde mensen daarvoor om de dag een aspirine moeten slik ken. Dit advies is in de medi sche wereld met de nodige sce- pis ontvangen, temeer daar een Brits onderzoek het tegen overgestelde had aangetoond. STAATSSECRETARIS TIKT UITGEVERIJ OP DE VINGERS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De poli tieke onrust in de pas poorten-zaak is opnieuw opgelaaid. De fracties van VVD en PvdA, die samen een meerderheid in de Kamer vormen, zijn geïrriteerd over de ernstige twijfels die gere zen zijn over de fraude bestendigheid van het nieuwe paspoort. Gisteren werden de uitkom sten van een tweede, tot nu toe onbekend gebleven neve- nonderzoek bekend. Wieben- ga (VVD) en De Visser (PvdA) hebben staatssecreta ris Van der Linden van bui tenlandse zaken schriftelijk om opheldering gevraagd. Van der Linden verklaarde desgevraagd tegenover onze krant geen aanleiding te zien tot nadere stappen, omdat er geen sprake zou zijn van een officieel nevenonderzoek. Het gaat om een (handge schreven) gespreksnotitie naar aanleiding van een on derhoud dat in de VS verblij vende stafmedewerkers van het Staats Drukkerij- en Uit geverij Bedrijf met een Ame rikaans onderzoeksinstituut gehad hebben. Van der Lin den voelt zich daardoor niet in de wielen gereden omdat kortgeleden een lijvig en nogal lovend onderzoeksrap port werd uitgebracht door de Amerikaanse Immigratie dienst. Naar verluidt verlo pen andere proefnemingen met het paspoort door TNO en KEP BV (de uitgever van het paspoort) tot nu gunstig. De Testresultaten komen pas in maart beschikbaar. Mede-directeur J. Somerwil van uitgeverij Kluwer overhandigt het eerste handboek voor paspoorten aan Ray Kendall van In terpol. Het boek geeft aan waar men bij controle van paspoor ten op moet letten om de echtheid ervan te kunnen vaststellen- foto:ap „Ik zal de Kamer op alle vra gen antwoorden. We hebben een goed paspoort en dat is niet door de eerste de beste zeer grondig onderzocht", al dus Van der Linden. Hij ont kende vorige week, toen hij met de Kamer over de invoe ring van het nieuwe paspoort sprak, al op de hoogte van een en ander te zijn geweest. „Ik heb in deze zaak niets te verbergen". De ontwikkelingen spelen met name VVD'er Wiebenga in de kaart. Hij had vorig week tot ergernis van de CDA-fractie een nadrukke lijk voorbehoud gemaakt over de invoering van het nieuwe paspoort. Pas als er geen twijfels meer zijn wil hij akkoord gaan. Zo ver is het dus nog niet en Wiebenga wil daarom eerst horen wat de staatssecretaris te zeggen heeft. Hij is zich ervan oe- wust Van der Linden (CDA) daarmee in een politiek moeilijke positie te brengen, omdat juist oppositiepartij PvdA fel tegenstander is van de wijze waarop Van der Linden de zaak aanpakt. Op het moment dat Van der Linden het nieuwe paspoort eind vorig jaar in de VS liet onderzoeken, waren ook medwerkers van de SDUB in Amerika. Zij lieten daar fraudebestendige loten pro duceren. Maar omdat ze toch in de buurt waren, vond de directie het een uitgelezen kans eens polshoogte te ne men over het onderzoek naar de fraudebestendigheid van het paspoort. Dat onderzoek werd uitgevoerd door het Quality Control Facility La boratory van het State De partment (het ministerie van buitenlandse zaken). Dit la- baratorium, dat een grote naam heeft als fraudebestrij der, zou nogal wat kritiek hebben op het Nederlandse paspoort. Maar over de ge constateerde mankementen aan het paspoort zegt Buiten landse Zaken niet wakker te liggen, omdat „alle kritiek gemakkelijk te weerleggen is en wij voldaan hebben aan de normen die in Europa worden gehanteerd". Gevoelig De zaak ligt echter nogal ge voelig, omdat de SDUB des tijds de miljoenenorder voor de produktie van het pas poort verspeelde aan de Schiedsamse bedrijf KEP BV. Omdat de SDUB zijn be vindingen via een intern memo doorspeelde aan ka merleden is staatssecretaris De Graaff-Nauta van bin nenlandse zaken nogal gepi keerd. Ze heeft de directie daarom op de vingers getikt, hoewel ze niet gelooft dat de SDUB, waarvoor ze verant woordelijk is, op deze manier wraak zou hebben willen ne men voor de gemiste pas poortorder. „De Staatsdrukkerij is niet ondergronds bezig om nog iets terug te halen. Het is echter vanzelfsprekend dat de drukkerij geïnteresseerd blijft in bepaalde technieken en bedrijfsmatige processen", aldus de staatssecretaris. Hoofddirecteur drs. C. Peters van de SDUB wees er ook op dat het bedrijf als producent van waardepapieren en als ondernemer op de hoogte wil bliiven van nieuwe ontwik kelingen. „Dat is alles", aldus Peters. DEN HAAG Als het aan minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) ligt zal de auto mobilisten binnenkort ge vraagd worden ook overdag - op basis van vrijwilligheid - met licht aan te rijden. Op deze manier wil zij de ver keersveiligheid bevorderen. Voordat de minister een Cam pagne start, zal zij advies vra gen aan onder meer de Raad voor de Verkeersveiligheid. De bewindsvrouw heeft dit gisteren in de Kamer laten weten. Zij wees erop dat het in Zweden en Finland al een aantal jaren verplicht is ook overdag verlichting te voeren. Minister Smit-Kroes zei alles te willen doen om de doelstel ling van het kabinet - 25 pro- cent minder doden en gewon den in het verkeer vóór het jaar 2000 - te halen. Zij gaf toe dat de verkeersveiligheid zich in 1987 niet goed heeft ont wikkeld. De nu voorhanden zijnde gegevens stemmen niet hoopvol. Het 'aantal verkeers doden is vorig jaar ten opzich te van 1986 gestegen. TOENEMENDE VRAAG BU REIZIGERS NAAR RISICOGEBIEDEN DEN HAAG Diverse apothekers leveren mo menteel zogeheten aids- pakketten voor mensen die naar de tropen reizen. Er bestaat een groeiende vraag naar dergelijke „kits", waarin naalden, spuiten en het bloedver- vangende middel Hae- maccell zitten. Het pakket weegt iets meer dan een pond en kost afhankelijk van de inhoud tussen de f 40 en 100. Vooral men sen die naar naar de risi cogebieden ten zuiden van de Sahara en landen in het Caraïbisch gebied rei zen, vragen steeds meer een aids-pakket. Ze kun nen dan van een arts ter plekke aids-veilige eerste hulp krijgen. Inmiddels biedt de Azivo-apo- theek. de grootste van Den Haag en één van de grootste van Nederland, een standaard pakket aan voor 41. Volgens drs. José Hansen van deze apotheek bestaat er veel vraag naar het produkt, dat in een degelijke plastic zak wordt af geleverd en is voorzien van een verklaring dat de inhoud louter voor medisch gebruik bedoeld is. Over twee weken brengt ook het farmaceutisch concern Hoechst een dergelijk pakket op de markt. De fabrikant biedt tijdens een langlopende actie een draagtas aan met twee liter Haemaccell, twee toedieningssystemen, twee in- fuusnaalden en een stuwband om een infuus makkelijker aan te brengen. „Daarbij komt een gebruiksaanwijzing in vijf talen", vertelt dr. J. de Groot, product-manager van Hoechst. „De apothekers kunnen het fiakket naar believen aanvul- en met naalden en spuiten. We zien dit pakket als een uniek produkt, dat duidelijk een gat in de markt kan vul len". Veel apothekers hebben zelf al besloten in de bestaande be hoefte te voorzien. De meeste artikelen in een „aids-kit" zijn voor een apotheker direct uit voorraad leverbaar. Formeel kleven daar bezwaren aan, want de wet zegt dat er een doktersrecept vereist is voor geneesmiddelen die via een naald worden toegediend. In de praktijk verstrekken de meeste apothekers de aids- pakketten echter zonder naar zo'n recept te vragen. „Maar in feite heb ik zo'n recept zelfs nodig als ik een patiënt water in een injectiespuit wil meege ven", zegt^eeïrapotheker. De Koninklijke Maatschappij' ter bevordering der Pharmacie (KNMP) heeft haar leden tot dusver nog geen advies gege ven over het verstrekken van aids-pakketten. Volgens KNMP-hoofdbestuurslid drs. J. van Tienen hebben zich op dit gebied nog geen problemen voorgedaan. „Elke apotheker is uiteraard vrij zijn klanten met bepaalde produkten van dienst te zijn", vindt hij. Overigens worden er ook vraagtekens gezet bij het nut van de pakketten. „Medisch gezien is het ver standig om er één mee te ne men als je op reis gaat naar Afrika", zegt drs. Hansen van de Haagse Azivo-apotheek. „Wie bii een ongeluk bloed verliest kan het met die Hea- maccell ook wel een tijdie uit zingen. Maar gaat het echt om verlies van grote hoeveelhe den bloed, dan ben je ook in Afrika aangewezen op de mo gelijkheden van het land. Dat betekent dat men besmet bloed zou kunnen toedienen. Een aids-pakket is zeker niet zaligmakend, maar omdat je geen heel ziekenhuis kunt meenemen op vakantie of za kenreis, is het beter dan niets". Daarnaast raadt me vrouw Hansen reizigers aan een reisverzekering af te slui ten waardoor het mogelijk wordt na een ongeluk snel naar Nederland tgerug te ke ren. ARJEN VAN DER SAR Twee bodes van de Tweede Kamer bukken onder de ministers- tafel om een voetenbankje te plaatsen voor het bij het skiën ver wonde been van minister Smit-Kroes. foto: anp Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tetefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. In verscheidene gevangenisinrichtingen heeft het personeel g ren actie gevoerd tegen het plan meer dan een gedetineerc een cel te plaatsen. In Nieuw Vosseveld in Vught kwam het soneel in een demonstratieve vergadering bijeen. foto-. (Vervolg van de voorpagina) Tijdens een debat tussen mi nister Korthals Altes en de ka mercommissie voor justitie bleken gisteren alle grote frac ties het erover eens dat er maatregelen nodig zijn om het grote cellentekort in afwach ting van de bouw van nieuwe gevangenissen en huizen van bewaring enigszins te vermin deren. Het mag niet meer voorkomen dat verdachten van zware misdrijven wegens gebrek aan cellen naar huis worden gestuurd, luidde de al gemene opinie. Hoewel CDA en VVD het tij delijk creëren van duo-cellen voor licht gestraften niet af wezen, gaven zij toch de voor keur aan andere noodmaatre gelen. Zo maakte de VVD'er Korthals zich sterk voor een drijvendë gevangenis en lan ceerde CDA-vertegenwoordig- ster Soutendijk-Van Appel doorn het idee om een leeg staand monnikenklooster in het Brabantse Zundert tijdelijk als cellencomplex in gebruik te nemen. Stofkam Ook pleitte mevrouw Souten- dijk voor een plan dat de amb tenarenbonden namens de ge vangenbewaarders hadden op gesteld: bouw het jeugdinter naat 'Op den Berg' in Amers foort zo snel mogelijk om tot huis van bewaring en haal verder de 'stofkam' door elke bestaande bajes. Met dit laatste wordt bedoeld dat cellen die in gebruik zijn als opslagplaats, bezemkast of werkruimte (bij voorbeeld voor de de admini stratie of de gevangenispr kant) weer als cel di moeten gaan doen. Werl mertjes en opslagplaatsen 1 nen dan in noodbarak worden ondergebracht. I stofkam-operatie en de bouwing van het Amersfoc internaat kunnen minstens cellen opleveren. PvdA en D66 sloten zich dit initiatief aan en even j bleek ook minister Kon Altes het plan van de boij te omhelzen, te meer daai voor hem nog wel betaall bleek (7,5 milioen per jaar) minister maakte echter du lijk dat hij daarnaast geen heeft om ook nog eens een vangen isboot te huren of klooster om te bouwen, kan maar één van de altei tieven uitvoeren. Het j daarvoor kan ik halen u| begrotingspost voor de bev ging van Schiphol, on Schiphol de beveiligingska binnenkort zelf moet gaan talen". Borgtocht De woordvoerders van C VVD, PvdA en D66 gir gisteren akkoord met voornemen van de mini om sommige categorieën dachten op borgtocht vrij t ten, omdat ook op die ma meer cellen beschikbaar men. De Kamercomm vond echter wel dat de b sommen naar draagkr moeten worden opgelegd dat gearresteerde verkr ters, geweldplegers en dr handelaren te allen tijde o sloten dienen te blijven. CDA en VVD ruziën over dienstauto's DEN HAAG Tussen de regeringspartijen CDA en VVD is een enorme ruzie uitgebroken over de duur dere dienstauto's voor be windslieden. Mevrouw Jorritsma (VVD) verweet haar CDA-collega Evers- dijk gisteren de affaire in de Kamer alleen aan de orde te hebben gesteld voor de publiciteit. „Praat u eerst maar eens met uw eigen broeders. Ik word hier echt niet goed van", beet de liberale Eversdijk toe. „Ik ga hier niet zo'n mooi sociaal gezicht trekken. Dit heeft niets met het beleid te maken. U maakt misbruik van deze begrotingsbehandeling. Alle belangrijke onderwerpen ver dwijnen naar de achtergrond". Eversdijk stelde dat net in deze „een kwestie van menta liteit" is. Hij vroeg het kabinet het besluit nog voor de stem mingen over de begroting te heroverwegen. Verleden week werd bel dat het bedrag dat bewind den aan een dienstwagen gen besteden is opgetrol van 62.500 naar 105.500 den. Smit-Kroes zei gistere de Kamer dat dit besluit „i een onzichtbare hand gel openbaar is geworden. Hel sluit is volgens haar geno omdat het niet nodig is da minister van verkeer en terstaat andere bewindslii voorschrijft wat hun auto kosten. Een andere reden het feit dat BMW het tol toe gebruikte type dienst uit de markt nam. De min stelde de nieuwe regeling te willen intrekken. Vol| haar hoeven collega's dienstauto voor de maxim prijs te kopen. „Ik ben j kleuterjuf. De collega's oud en wijs genoeg. Men afwegen. De regeling is verplichting". De bewi vrouw zei dat premier I bers, haar collega De K (Economische Zaken) en zj in ieder geval geen diensl gen voor de hoogst toeges prijs zullen kopen. VERONTWAARDIGDE WETHOUDER JONKERS: AMSTERDAM Minister De Koning kan wel zeg gen dat Amsterdam in een sociale crisis zit, maar daaraan heeft hij dan wel zelf meegeholpen. Dat vindt Amsterdams wet houder P. Jonkers van so ciale zaken, die daarmee reageert op uitlatingen van De Koning dat de hoofdstad nu maar eens orde op zaken moet stel len. Een verontwaardigde Jonkers stelt dat De Ko ning niet alleen moet roe pen dat er iets aan de werkloosheid dient te ge beuren, maar dat hij ook oplossingen moet aandra gen. Jonkers: „Deze minister hteft jarenlang zijn best gedaan om te korten op de sociale uitke ringen, waarvan veel mensen in deze stad afhankelijk zijn. Daardoor hebben we hier de situatie dat één bevolkings groep heel veel verdient en een grote andere groep moet rondkomen van een lage uit kering. Het grote probleem in Amsterdam is de hardnekkige langdurige werkloosheid on der migranten. Die kom^n moeilijk aan een baan. 1 dat kun je moeilijk de gem te Amsterdam verwijten". Amsterdam gaat deze me op korte termijn bena< voor gesprekken om te k hoe de kansen voor die I sen verbeterd kunnen wf via om- en herscholing, vijfhonderd mensen k< tijdelijke arbeidsplaatsen schikbaar. Zij krijgen werk begeleiding en schol

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4