Noordwijkerhout gaat eigen weg in milieuaanpak BIJZONDERHEDEN Andere gemeenten afgewezen REGIO JOUR MAAL "samenwerking met Goud voor juf Zijlstra •Jrandweer Wassenaar laagt over valse brandmeldingen Voorhoutse vraagbaak voor voedsel allergie 'nü,EIDEN OMGEVING £eidóc6otwMit VRIJDAG 12 FEBRUARI 1988 PAGINA 15 rouw door uto geschept ^PHEN AAN DEN Een 80-jarige ouw uit Alphen is gis- ravond rond zeven op een oversteek- s op de President l<£nnedylaan door een geschept. Een 43- e automobilist uit ien zag de vrouw te t. De vrouw viel op •i grond en is met twee a jroken ribben, een broken been en een b rsenschudding naar t Rijnoord Zieken- is gebracht. Snelheids controle in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een snelheidscon trole aan de Burge meester Bruins Slotsingel zijn gis terochtend tussen half elf en twaalf uur 31 processen verbaal opgemaakt. Er werden snelhe den gemeten tussen de 70 en de 102 ki lometer per uur. De toegestane snelheid is daar 50 kilome ter. Rookschade door frituurvet ALPHEN AAN DEN RIJN In een woning aan de Prinses Marijkestraat in Alphen is vannacht door een pan fri tuurvet die te lang op het vuur stond, een flinke rookontwikkeling ontstaan. Omwonenden moesten hun woning ver laten. De bewoner van het pand is van nacht rond half drie met een ambulance naar het Rijnoord Ziekenhuis gebracht met ademhalingsmoeilijkheden. De be woner had zelf de politie en brandweer ingeschakeld omdat er in zijn huis „zo veel rook was". Aan de woning zelf is niet veel schade toegebracht. Toen de brandweer de oorzaak van de rookont wikkeling ontdekte, konden de omwo nenden weer naar hun huis terug. DIEFSTAL PARFUMS LEIDERDORP Uit een drogisterij aan de Laan van Ouderzorg is in de nacht van woens dag op donderdag een grote hoeveel heid dure parfums gestolen. De inbre kers verwijderden een bovenlicht. Bij Alberts Corner is voor 2.000 gulden aan bouwmateria len (schrootjes) ge stolen en uit een brievenbus aan de Peppelschans zijn 20 girobtaalkaarten „gehengeld". Koeien over de kop LEIDERDORP Vijf koeien zijn gisteroch tend met de schrik vrij gekomen nadat de kar waarin ze werden ver voerd, op de Acacialaan was omgerold. Na een klopjacht konden de dieren worden gevan gen. Het ongeluk ge beurde omdat de be stuurder van de trekker volgens de politie de bochten iets te snel nam. Het voorval had Elaats ter hoogte van et viaduct van de rijksweg. TIEN HANDTEKENINGEN VOOR BIJZONDERE SCHOOL VOORHOUT Tien nieuwe handtekeningen leverde de informatieavond in Voorhout over de op te richten algemeen bijzondere school in de Bollenstreek gisteravond op. Voor 1 maart hoopt het stichtingsbestuur vijftig handtekeningen te hebben. Voor een gehoor van dertig belangstellenden zette B. Guyt, bestuurslid van de stichting in oprichting, uiteen hoe de school precies zou functioneren. Hij legde omstandig uit hoe het levensbeschouwelijk onderwijs wordt aangepakt. „We stimuleren het kind be wust en kritisch keuzes te maken. De leerling moet respect voor een ander en voor al het andere leven op kunnen brengen", aldus de onderwijskundige Guyt die zelf les geeft aan een basisschool. Guyt legde ook de nadruk op de individuele aanpak van de nieuwe school van vakken als rekenen, Nederlands, aardrijkskunde en biologie. Op de nieuw te stichten school zal gebruik worden gemaakt van keuzemodules. Een groepsgerichte aanpak wordt ge bruikt bij onderdelen als kringgesprek, muziek en creatief onderwijs. Ook zal er extra aandacht zijn voor hoogbegaafde kinderen die, volgens Guyt, in het normale onderwijs vaak onder hun niveau gaan werken. „Juist deze kinderen hebben behoefte aan ver dieping en verrijking van de leerstof", stelde hij gisteravond. Guyt hield zijn gehoor ook de extra faciliteiten van de nieuwe school voor zoals de mogelijkheden voor ver voer, het uitgebreide bewegingsonderwijs en het computeronderwijs. De aanwezigen in de zaal, veel mensen uit het onderwijs, zeiden na de inleiding van Guyt een goed beeld te hebben van de nieuwe school. Wel vreesde men dat de prakti sche uitwerking van de plannen moeilijker zou worden. NOORDWIJKERHOUT Binnenkort komt Noordwijkerhout met ;en gemeentelijk hinder- ivetprogramma waar in ^80 tot 90 procent van de problemen zijn gevan- sn, aldus wethouder r (Heemskerk gisteravond _Jin de commissie openba- "we werken. Vandaar dat lij niets voelt voor een /olledige samenwerking net de andere gemeentes /j in de bollenstreek wat betreft de milieuproble matiek. Heemskerk vreest op grond van ervaringen met dit soort streekinstanties dat zoiets steeds meer geld zou gaan kosten. In het milieurapport Berenschot was deze centraal georganiseerde milieuaanpak in de streek echter juist als de meest efficiënte en goed kope aangemerkt. Vandaar dat de PvdA en D66 wel voelden voor een aantal mi lieuspecialisten voor de hele streek. De andere partijen vonden daarentegen dat de situatie in Noordwijkerhout niet te ver gelijken is met die van de an dere streekgemeentes. In Katwijk, Lisse, Sassenheim zijn grote industrieterreinen en Noordwijkerhout is vooral een agrarische gemeente, vond de heer Hogervorst (VVD). De heer De Winter (CDA) vond ook dat Noord wijkerhout de zaak vooral in eigen hand moet houden met haar eigen milieuspecialisten. Thans is er één gemeentelij ke milieubeambte en dat worden er in de toekomst twee. Wel voelde hij ervoor om op beperkt terrein cen traal te werken met een spe cialist voor de hele streek. Voorlopig zal de gemeente niet verder gaan dan ambte lijk overleg met de andere gemeentes uit de streek. Over enige tijd kunnen de raadsleden dan het beloofde eigen gemeentelijke hinder wetprogramma verwachten dat aan de meeste milieupro blemen in Noordwijkerhout een eind zou gaan maken. Mevrouw P.M. Zijlstra, leidster van de kleuterschool aan de Johan de Wittstraat In Wasse naar, is gistermiddag koninklijk onderscheiden met de ereme daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Ze kreeg de bijbehorende ver sierselen uitgereikt door bur gemeester P.H. Schoute van Wassenaar tijdens een feeste lijke ontvangst in het kleuter schoolgebouw bij gelegenheid van haar vervroegd uittreden. Mevrouw Zijlstra, die ruim 41 jaar aan de kleuterschool is verbonden geweest, kreeg de onderscheiding voor haar ver diensten voor zowel de school als het kerkelijk leven. In de 40 jaar dat „juf Martha Zijlstra" kleuterleidster was aan de christelijke kleuterschool heb ben er ruim 1.500 kinderen bij haar in de klas gezeten. FOTO: JEROEN DE JONG Autokrakers HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Autokrakers zijn vannacht ac tief geweest in Hazerswoude-Rijndijk. Uit twee auto's werd de radio gestolen en uit een derde twee boormachines. Met pols onder metaalpers ZOETERWOUDE-RIJNDIJK Een 43-jarige man uit Alphen aan den Rijn is gisteren met letsel aan zijn pols naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden gebracht. De man, die in een bedrijf aan de Energieweg in Zoeterwoude werkt, kwam met zijn pols on der een machine waarmee metalen platen worden geperst. Inspraak bij plannen Poelmeer OEGSTGEEST In de hal van het overdekte zwembad Poelmeer komen vragenformu lieren te liggen waarop Oegst- geestenaren hun mening over de zwembadplannen kunnen geven. Wethouder P. van Veen honoreerde gisteravond tijdens de commissie financiën die sug gestie van de D66 Poelmans. Vorige week is het rapport van de ambtelijke werkgroep Zwembad Poelmeer gepresen teerd. Daarin wordt geadvi seerd het grote openluchtbad af te stoten, de grond te verkopen en een nieuw kleiner open luchtbad te realiseren. De sportraad gaf hier eerder deze week zijn fiat aan mits het nieuwe buitenbad in directe re latie tot het binnenbad zal staan en de functie van het bad zal versterken. De commissie financiën had er gisteravond weinig moeite mee het advies van de werkgroep te steunen en stond welwillend te genover het krediet van 50.000 gulden voor nader onderzoek. Ook werden mogelijkheden ge opperd het binnenbad te koppe len aan een buitenbad dat eventueel overkapt zou kunnen worden zodat de mogelijkheden om tijdens het winterseizoen tot een geheel te komen realiseer baar kunnen ziin. Er zal een „prijskaartje" gehangen worden aan een buitenbad van 350 vier kante meter en een van 500 vierkante meter. De socialist Haasnoot toonde enig bezwaar tegen de verkoop van de grond voor de bouw van luxe woningen. Deze gaan dan weer af van het planologische contingent sociale woningbouw. Wethouder Van Veen stelde niet altijd het verwijt te willen horen dat Oegstgeest alleen maar dure woningen bouwt. „Wij bouwen gecombineerd". De radicaal Van Eisen zei gis teravond nog geen ,ja" tegen het advies van de werkgroep. Nu het er naar uitziet dat de raad zijn fiat zal geven aan het krediet van 50.000 gulden zal de gemeente intern plannen uit werken. De voorzitter van de werkgroep Zwembad Poelmeer, de heer Willems deelde mee dat men er naar zal streven in juni de plannen op tafel te hebben zodat de gemeenteraad in sep-, tember/oktober van dit jaar be sluiten kan nemen. Het grote openluchtbad Poelmeer zal dit jaar dus voor het'laatst als zoda nig dienst doen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. - JK LOOS ALARM BIJ 5 LLA PRINSES CHRISTINA ASSENAAR Villa Ei- EJnhorst op het konink- landgoed de Raap- jrst waar prinses "jristina met haar man /n kinderen woont en het jjd 1986 geopende Van _.oValk restaurant-motel Bijhorst" in Wasse- r|ir waren in 1987 goed retor 11 valse brandmel- gen en staan daarmee le top 14 van de brand mier van Wassenaar. Dit I jkt uit een vinnig com- ntaar dat is afgedrukt <5 het officiële orgaan van Wassenaarse brand er. top 14 wordt aangevoerd ir de Ursula-kliniek met 31 i. ;r, gevolgd door kasteel „de i ttenburg" met 12 keer, op derde plaats het verzor- gshuis „Johannahuis" met teer. Op de 4de plaats staat i Motel de Bijhorst met 9 gevolgd door Hotel Was- aar met 6 keer. Naar het idhuis „De Paauw" werd 5 :r en het gemeentekantoor ■ogi de Johan de Witstraat 3 d|;r gereden. Naar de villa Ei- ihorst waar de familie illermo woont, werd in het 0- elopen jaar 2 keer gereden, •ill brandweerlieden van het S°issenaarse brandweercorps „iben het moeilijk met de in loze keren dat zij moeten rukken op grond van een L omatische brandmelding arbij er zelden een echte indoorzaak aan de melding grondslag ligt: „In het jaar 16 was het aantal automati- le brandmèldingen al om te - ken. Toen betrof de eind end op 31 december 58 mel- igen. In 1987 kwamen er 90 tomatische meldingen bin- Een aantal, dat emotio- el bijna niet meer te ver kerken is. Bij de onbetwiste rfctaanvoerder, de Ursulakli- ;k, konden we op een gege- n moment de spuit wel laten £n; 31 keer ging de melder werking". 11 het aantal automatische dingen zo hoog is, is vooral wijten aan storingen door Kht in de melders. Omdat de 'toer zo wisselvallig was, dan I ®er regen en dan weer zon, onstond er in de kamers van verschillende instanties een broei-effect. Dit broei-effect veroorzaakte de vele storin gen. Autobranden Uit de jaarcijfers blijkt verder dat Wassenaar in 1987 minder buitenbranden voorkwamen dan in het jaar daarvoor. In 1986 vonden er .5 bos- en duin- brandjes plaats, in 1987 slechts eentje, terwijl onder de classi ficatie buitenbranden in 1986 er 31 plaats vonden, terwijl in 1987 er nog slechts 11 geboekt konden worden. Het aantal binnenbranden steeg van 18 naar 24. Het aantal autobran-» den verdubbelde bijna in ver gelijking met het jaar ervoor; van 10 in 1986 naar 18 in 1987. Het aantal containerbrandjes bleef vrijwel gelijk (14 in 1986 en 12 in 1987), alsook het aan tal schoorsteenbranden; zowel in '86 als in '87 10 stuks. In totaal steeg het aantal brandmeldingen van 158 in 1986 haar 1976 in 1987. De stij ging is vooral „te danken" aan de automatische meldingen. Het aantal hulpverleningen, zoals assistentie verlenen bij ongevallen, ramen dichten, in braakalarmen uitschakelen of dieren in nood bevrijden, daal de belangrijk: van 259 in 1986 naar 208 in 1987. De daling is vooral toe te schrijven aan het mindere aantal „uitrukken" in verband met stormschade. In 1986 werd 160 keer een hulp verleend in verband met stormschade, in 1987 werden slechts 68 van dergelijke ge vallen in het logboek bijge schreven. In het jaaroverzicht wordt ook nog eventjes stilgestaan bij de grote brand in de schoolstraat, juni 1986. „Vermeldenswaard is het aantal uitrukken voor gaslucht. Na de brand in de Schoolstraat (oorzaak gasex- plosie) kwam de politie van onze woonplaats er door scha de en schande achter dat „gas- luchten" klussen voor de brandweer zijn. Er werd hier voor in 1987 dan ook 7 maal uitgerukt". In 1986 was dat slechts 3 keer. Bij de brand na de gasexplosie in de School straat in 1986 werden drie po litieagenten gewond en ging een politieauto onder puin be dolven in vlammen op. Nu is er niet veel van te merken, maar in de zomer nemen deze iepen veel licht weg. FOTO: WIM VAN NOORT Iepen Vinkenlaan worden gesnoeid NOORDWIJKERHOUT De iepen langs de Vinkenlaan in Noordwijkerhout zullen om en om flink ingesnoeid worden bij wijze van experiment. De bomen nemen nogal wat zonlicht weg van de huizen waardoor deze vochtiger worden en er harder moet worden gestookt door de bewoners. Bovendien konden zij in de zomer nog maar een uur van de zon in hun tuin genieten. Vandaar dat er door de heer R. Bakker een enquête was gehou den waaruit bleek, dat slechts 6 mensen tegen het omhakken van de bomen waren. Maar van omhakken wil de gemeenteraad voorlopig nog niets weten. De heer De Boer van openbare wer ken had begrip voor het standpunt van de bewoners maar hij zei dat nu eenmaal iedereen bomen mooi vindt, alleen niet die ene boom die voor zijn deur staat. Daarom stelde de gemeente in eerste instantie voor dat de iepen om en om gekapt zouden kun nen worden. De politieke partijen vonden dat die bomen altijd nog wel ge kapt konden worden. Eerst wilden ze eens om en om snoeien en als dat resultaat niet tegenviel, konden alle bomen over een paar jaar zo worden behandeld. Met D66 verwacht de heer De Boer niet veel van dit snoeiexperiment. Maar een meerderheid van de commissie ruimtelijke ordening wil het op deze manier wel eens proberen. „Gedragsproblemen bij kinde ren, maar ook bij ouderen, kunnen véroorzaakt worden door de voeding". Dat stelt de Voorhoutse Miriam van de Burg. Zij is sinds kort de con tactvrouw van de Zuidhol landse vereniging BAS, een afkoring die staat voor ben- zoëzuur, azokleurstoffen en salycylaten. In navolging van verenigingen in de Verenigde Staten en andere Europese landen geeft deze vereniging informatie over de gevolgen van voedselallergieën. Veel mensen realiseren zich niet dat overgevoelige reacties, maar ook gedragsstoornissen hun oorzaak kunnen hebben in een voedselallergie", meent de Voorhoutse die namens de vereniging informatie over dit onderwerp gaat geven. Miriam van de Burg is moe der van de driejarige Cheyen ne. De peuter blijkt allergisch te zijn voor veel toevoegingen aan voedsel. Vlak na de ge boorte huilde ze erg veel. Ze had veel diarree en spuugde vaak". Met Cheyenne werden veel artsen bezocht. „Het kind krijgt dan een lichamelijk on derzoek. Iedere keer was er weer niets aan de hand, maar de klachten bleven". Miriam van de Burg ging daarop een voedseldagboek bijhouden. Ze schreef op wat Cheyenne at en hoe ze daar op reageerde. Daaruit bleek dat er bepaalde stoffen waren waarop zij hef tig reageerde met huilen en diarree, zoals koemelk, soja en citrusfruit. Serieus In het ziekenhuis waar Chey enne op een gegeven moment Miriam van de Burg en haar twee kinderen: door schade en schande wijs geworden. FOTO: WIM VAN NOORT Bijdrage: Wil Goslinga- van der Kroft belandde, werden vader en moeder Van de Burg niet se rieus genomen met hun ver moeden een voedselallergie had voor die stoffen. „De ver pleging in het ziekenhuis gaf Cheyenne doodleuk wel si naasappelsap en yoghurt. Cheyenne reageerde onmid- delijk, de reacties varieerden van een paar uur tot zelfs en kele dagen", aldus Miriam van de Burg die Cheyenne weer mee naar huis nam. Via de vereniging voor voed selallergiepatiënten kwam het Voorhoutse echtpaar met hun kind terecht in het kinderzie kenhuis in Utrecht. Daar werd vastgesteld dat Cheyen ne voor veel voedsel maar ook medicijnen allergisch is. „Om peniciline zitten capsules met kleurstoffen, in medicij nen eiwitten, in aspirine saly- cylzuur: Cheyenne reageert daar heel sterk op". Voor Cheyenne brak een periode aan waarin zij op dieet werd gesteld. Voeding met koe melk, maar ook produkten waaraan smaak-, geur-, kleur- of conserveringsmiddelen zijn toegevoegd zijn taboe voor de peuter. Zij krijgt uitsluitend voedsel uit de Reformwinkel. Dat kost extra geld, inspan ning en nauwkeurigheid. „Het weegt echter niet op te gen de ellende die we met haar allergie achter de rug hebben", zegt Miriam van de Burg hartgrondig. Raadsels Omdat nog niet alle raadsels rond de allergieën van Chey enne waren opgelost, zocht Miriam verder naar een op lossing. Zij kwam terecht bij de Amerikaanse arts Feingold die het verband tussen ge dragsproblemen en voedsel had aangetoond. Uiteindelijk is ze nu zelf contactvrouw voor de vereniging BAS. „Mij hadden veel problemen be spaard kunnen blijven als ik had geweten waardoor Chey enne zo ziek was", meent Mi riam van de Burg, die hoopt nu veel andere ouders te be reiken. Zelf heeft ze inmid dels een tweede kind dat ook overgevoelig is voor bepaalde stoffen in voedsel. „Men reali seert zich vaak niet dat ge dragsproblemen met eten te maken hebben. Het kunnen de chemische toevoegingen zijn die de problemen veroor zaken maar ook de natuurlij ke salycyclaten. Die zitten on der andere in bessen, aardbei en, mandarijnen maar ook in spinazie, andijvie en bloem kool. Ook van kleurstof in li<- monadesiroop worden veel kinderen aggressief". De ver eniging wil strengere normen voor voedsel. Ook willen ze artsen en specialisten attende ren op de problemen met voedselallergieën. Miriam van de Burg is op dinsdagavond na acht uur uur bereikbaar voor vragen over de voedse lallergieën op telefoonnum mer 02522-17587. Postzegels (1) De Sassenheimse Postzegel vereniging houdt maandag avond in de kantine van sporthal Wasbeek aan de Al- kemadelaan een ruil-veilinga- vond. De jeugd is om zeven uur welkom, de ouderen om acht uur. Er worden circa 100 kavels geveild. Ook is er gele genheid voor ruilen, kopen en verkopen van postzegels. Voor nadere informatie: tele foon 02522-13502. Postzegels (2) De Vereniging van Postzegel verzamelaars Noordwijk houdt maandagavond de half jaarlijkse verenigingsveiling. Plaats van handeling is dorps huis De Kuip aan de Zeestraat 1 in Noordwijk-Binnen. Le den hebben gratis toegang, niet-leden betalen één gulden. De veiling begint om kwart over acht. Bollenbad De vakantievierende jeugd kan volgende week terecht in het Noordwijkse Bollenbad. Tussen half twee en kwart over drie vinden daar spelle tjes plaats. Zo is er maandag, woensdag en vrijdag een Bol- lenbad-bingo en op dinsdag en donderdag een Bollenbad knock-outspel. Deelname is gratis mits men over een en treekaartje beschikt van het zwembad. Klaverjassen Het Wilhelminacomité in Hoogmade houdt dinsdag een klaverjasmiddag in Pavil joen De Does aan de Vissers- weg 3 in Hoogmade. Aanvang twee uur. Inschrijven kan vanaf half twee. De kosten bedragen vijf gulden per per soon. Film In jongerencentrum Ex Voto in Voorhout wordt dinsdag avond de film „Children of a lesser God" vertoond. Een le raar op een school voor doven en gehoorgestoorden wordt verliefd op een ex-leerlinge van de school. Zij werkt er nu als schoonmaakster en wei- fert te leren liplezen of spre- en. De voorstelling begint om negen uur, de toegang sprijs bedraagt vijf gulden. Leden moeten een rijksdaal-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15