IddteOowumt Personeelsraad AZL zegt op in bestuur STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Afscheid van laatste delen bruine beuk •j m Nieuwe hoogleraar plantenanatomie Krokusvakantie bij Op Eigen Wieken Derde Stripdag in 't Spoortje BARST NA ANDERHALF JAAR ONVREDE in ti - racismeweek vol activiteiten ïspraakavond bouwlokaties i Antoniuskerk VRIJDAG 12 FEBRUARI 1988 PAGINA 11 anri jding op tationsplein 17 laarlst JpoilP1 Js mee 16. nJ.2ui IDEN Een 20-jarige vrouw uit se is gistermiddag rond drie uur het oversteken van het Stations- ter hoogte van het VVV-kan- aangereden. De vrouw fietste iaf het station de weg over tussen staande auto's door. Op het mo- dat zij voor een vrachtauto fietste die voor rood licht stond -achten, naderde er over de bus een NZH-bus. De 28-jarige bus- iffeur uit Haarlem zag de vrouw eling de busbaan oversteken en haar niet meer ontwijken. Een rijding was het gevolg. De vrouw t een hersenschudding naar het gebracht. Inbraak in flat LEIDEN Bij een in braak in een flatwoning aan de Bach- straat zijn gisteren in 1 de namiddag 99 CD's ge stolen. De voordeur van de wo ning werd geforceerd, waarna de hele woning door de da ders werd doorzocht. LEIDEN Wetenschappelijk houtonderzoek is be langrijk bij het opsporen naar de oorzaak van boom- sterfte. Het traditionele vakgebied plantenanatomie mag daarom niet worden verdrongen door de sterke opkomst van moleculaire plantkunde. Dat zei van middag professor Baas bij zijn intrede als Bijzonder Hoogleraar in de Systematische Plantenanatomie bij de Rijksuniversiteit van Leiden. Volgens Baas speelt houtonderzoek een grote rol bij het onderzoek naar de evolutie van hogere planten en het begrijpen van aanpassingen in de bouw van hout als transportbaan binnen de plant en als stevigheidsweefsel in de leven de boom. Vooral in de geïndustrialiseerde landen in West Europa kan volgens Baas de kennis van veran derende houtopbouw ten gevolge van luchtverontrei niging, verzuring of insectenplagen bijdragen aan in zicht in de uiteindelijke oorzaak van boomsterfte. Cursus over ontwikkeling Derde Wereld aan RUL LEIDEN Aan de Leidse Universiteit wordt vanaf vandaag tot 11 april een interfacultaire cursus over ontwikkelingsproblematiek in de Derde Wereld gehouden. Deskundigen uit bin nen- en buitenland zijn uitgenodigd om tijdens deze cursus inleidingen te houden. De cursus wordt georganiseerd door het Instituut van In ternationale Studiën van de Leidse Universi teit. Vandaag is er van 14.00 tot 17.00 uur een lezing van professor L. Emmerij over het Ont wikkelingsbeleid sinds 1950. Op maandag 29 fe bruari is er van 14.00 tot 17.00 uur een lezing van V. Wilson over Mass Communications in Africa. Op vrijdag 11 maart, maandag 14 maart en vrijdag 25 maart zijn er eveneens lezingen. Alle bijeenkomsten hebben plaats in het Acade miegebouw, Rapenburg 73 en zijn voor ieder een toegankelijk. LEIDEN In buurthuis Op Eigen Wieken wordt in de krokusvakantie een aantal activiteiten gehou- mee te doen moet iedereen om 14.00 uur aanwezig zijn in het buurthuis. De entree is één gulden. Dins dag 16 februari vertrekt er om 13.30 uur een bus naar het Tikibad in Wassenaar. Dit kost vijf gulden, 's Avonds is er vanaf 19.00 uur een iongerensoos met een videomarathon. Woensdag 17 februari is er een soos met spelletjes en in de sportzaal naast het buurthuis is er de mogelijkheid om mee te doen aan zaalvoetbal en basketbal. Donderdagmiddag is er een soos en vrijdagavond is er vanaf 20.00 uur een disco. De entree kost 1,50. Zaterdag 20 februari is er in het buurthuis van 19.00 tot 24.00 uur een festi val met vier live-muziekbands. LEIDEN De derde Stripdag wordt dit jaar gehouden op zondag 28 februari in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Tekenaars Eric Schreurs en Rob van Zanten signeren stripboeken. Rob van Zan ten tekent voor het blad „Wordt Vervolgd" en er zijn drie albums van hem verschenen. Leidenaar Eric Schreurs maakt de strips over Joop Klepzeiker (in de Nieuwe Re vue). Hij heeft vier albums op zijn naam staan. Een tentoonstelling, boekenstands en videoprogramma's zijn andere onderdelen van de Stripdag. De Stripdag begint om 11.00 uur en duurt tot 16.00 uur. De toegangsprijs bedraagt een gulden. LEIDEN De perso neelsraad van het Acade- fmisch Ziekenhuis Leiden heeft het vertrouwen in het bestuur opgezegd. Dat is gisteren meege deeld in een brief aan Jhet bestuur en aan de jjminister van onderwijs Jen wetenschappen. De personeelsraad vindt dat jzij niet serieus wordt ge nomen, onvoldoende Iwordt geïnformeerd en dat het bestuur zich niet houdt aan het reglement [van de personeelsraad. L)aardoor is het onmoge- flijk geworden om goed te kunnen functioneren, Jvindt de raad. Die is al (anderhalf jaar ontevre den over de opstelling yan het bestuur. Directe aanleiding voor het besluit is een brief van het bestuur over bezuinigings maatregelen die in 1988 moeten worden genomen. Aan de personeelsraad is daarover geen advies ge vraagd, terwijl ze, aldus vice- voorzitter S. Weeda, een ad viserende stem moet hebben in alle beleidsvoornemens van het bestuur. De personeelsraad is extra verbolgen omdat de 18,3 mil joen gulden aan bezuinigin gen verstrekkende conse quenties heeft. „We zijn bang dat meer dan 25 mensen ont slagen zullen worden", aldus voorzitter C. de Vries van de personeelsraad. Dat komt doordat de minister slechts geld beschikbaar stelt om veertig mensen die ouder zijn dan vijftig jaar en die boven dien een groot aantal dienst jaren hebben, eervol ontslag te kunnen verlenen. Het AZL was er volgens De Vries vanuit gegaan dat „meer" ar beidsplaatsen op deze manier konden verdwijnen. De raad begrijpt niet waarom het bestuur het bezuinigings bedrag niet over twee jaar wil spreiden. „De minister vindt dat daar over is te pra ten, hebben wij begrepen, maar het ziekenhuis wil de bezuinigingen per se dit jaar realiseren". Vermoeden Voorts is de personeelsraad boos over het feit dat het be stuur nog steeds niet heeft aangegeven waarom er geen medezeggenschapsraad wordt ingesteld. Weeda: „De perso neelsraad en het OPAZL, de vertegenwoordigers van de vakbonden, zouden samen opgaan in de medezeggen schapsraad. Die raad heeft een instemmingsrecht, ter wijl wij alleen een advies recht hebben". Het vermoe den bestaat dat het bestuur de instelling van de mede zeggenschapsraad tegenhoudt om te voorkomen dat allerlei beslissingen niet kunnen worden genomen. De personeelsraad wacht nu af welke stappen de minister gaat nemen. „We vermoeden dat hij de zaak zal proberen te lijmen", aldus De Vries. „Binnen het ziekenhuis fun geert de personeelsraad als ondernemingsraad. We gaan ervan uit dat de minister het protocol vergelijkbaar met de Wet op de Ondernemings raden hanteert en dat be tekent dat voorlopig alle be sluiten van het bestuur moeten worden opgeschort. De minister kan onze beslis sing in principe niet naast zich neerleggen", zegt de voorzitter van de personeels raad. Of het personeel vindt dat het bestuur moet opstappen, wil hij niet zeggen: „Daar doe ik in dit stadium geen uit spraken over". Het besluit om het vertrouwen op te zeg gen is unaniem genomen door de 18 leden van de per soneelsraad. Het ziekenhuisbestuur is vol gens een woordvoerder van het ziekenhuis „verbaasd" over de houding van de per soneelsraad omdat de bewus te brief over de bezuinigin gen van de directie en niet van het bestuur afkomstig zou zijn. Het bestuur ont houdt zich verder van com mentaar tot na het gesprek tussen directie en personeels raad, dat maandag plaats heeft. Binnen het AZL staat het bestuur boven de direc tie. Muziek Peter Cusack, Steve Noble en Luc Houtkamp treden zaterdag op in het Waagge bouw aan de Aalmarkt 21. De musici brengen ver schillende soorten muziek ten gehore. Het concert be gint om 21.30 uur. Voor do nateurs is de toegang gratis, leden van Hot House beta len 2,50 en anderen 7,50. Band De band Trio Tiempo treedt zaterdagavond op in de Droomfabriek aan de Oude Singel. De groep brengt zo wel moderne als traditione le (dans)muziek ten gehore. Het optreden begint om 21.30 uur. Opank Het samenwerkingsorgaan Opank, waarin volksdans vereniging Oud Poelgeest, folkloristisch dansensemble Achalay en volksdansvere niging Krici Krici Ticék vertegenwoordigd zijn, houdt zaterdag een Israëli sche dansmiddag. Plaats van handeling is de dans zaal van Krici op het Vliet- complex, op het kruispunt Ch uchilllaan/Voorschoter- weg in Leiden. Iedereen is daar van twee tot vijf uur welkom. Dansinstructrice is Babs Willemse. Entree ze ven gulden vijftig, inclusief consumpties. Ouderen De wijkouderenraad Leiden Zuid- West houdt zondag een ontspanningsmiddag voor ouderen vanaf 55 jaar. Deze middag in buurthuis 'Vogelvlucht' staat in het teken van carnaval. De bij eenkomst begint om 14.30 uur en duurt tot 16.30 uur. De toegang bedraagt twee gulden. Film In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt zon dagmiddag de film 'Farm- song' vertoont. De film geeft een beeld van een jaar uit het leven van een Ja panse boerenfamilie. Aanvang 15.00 uur. Instuif Volksdansgroep Tarantella houdt zondag haar maande lijkse instuif in het LVC, Éreestraat 66, gepresen teerd door Yvonne Knij- nenburg. Aanvang 19.00 uur, toegang vijf gulden. Museum Kinderen kunnen in de krokusvakantie (van zon dag 14 tot en met zondag 21 februari) in het Rijksmu seum van Geologie en Mi neralogie een puzzel maken over landschappen. Om de stukjes van de puzzel bij el kaar te krijgen, moeten ze de diverse afdelingen van het museum aan de Hoog landse Kerkgracht bezoe ken. Op de achterkant van de stukjes staan opdrachten en wie de goede oplossing heeft gevonden, kan aan de balie een steentje uitzoeken. De kosten voor het spel be dragen vijftig cent. Het mu seum is maandag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Bethlehemskerk In het Evangelie Centrum de Bethlehemskerk bij mo len De Valk wordt zondag avond de film 'The Return' (De wederkomst) vertoond. De voorstelling begint om half acht. Folkclub Horus Folkclub Horus houdt van avond weer een open podi um in De Bruine Boon aan de Stationsweg, hoek Rijns- burgersingel. Iedereen die volksmuziek kan en wil spelen is welkom en kan optreden. Aanvang 21.00 uur, de toegang is gratis. Gaarne tevoren opgeven op tel. 01717-2726 of ter plek ke. GROEI WEERGEGEVEN IN GRAFIEK ,Q,wee laatste stukken stam van de bruine beuk, samen bijna tien meter lang, zijn gistermiddag beeldhouwer Frans de Wit gebracht. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De laatste twee stukken van de be roemde bruine beuk uit de Hortus Botanicus van de universiteit zijn daar gistermiddag weggehaald. De samen zo'n tien meter lange delen van de stam 'zijn door beeldhouwer Frans de Wit, geholpen door een transportbedrijf, naar zijn atelier gebracht. Tegelijk is gisteren het re sultaat bekendgemaakt van het onderzoek naar de jaarringen van de beuk. Daaruit blijkt dat de boom 179 jaar oud is geworden. De wisselingen in de groei van de boom zijn in een grafiek weer gegeven. De beuk moest het afgelopen najaar worden omgezaagd om dat hij te ver was aangetast door schimmel. Het grootste deel van de beuk is sindsdien verkocht. Belangstellenden voor een schijf van de stam of een van de dikkere takken meldden zich in grote getalen. De kleinere takken zijn als brandhout verkocht. Frans de Wit heeft echter an dere plannen. Hij wil de res tanten van de beuk tot een beeld verwerken. Dat moet dan, als een gedenkteken aan de beuk een plaatsje krijgen in de Hortus. Voordat het zover is, zal het echter nog wel even duren, aldus een woordvoer der van de Hortus. De stukken stam zullen ongeveer een jaai moeten rusten voor De Wil aan zijn werk kan beginnen. Jaarringen De afgelopen maanden heeft drs. Ingrid de Kort van het Rijksherbarium onderzoek ge daan naar de jaarringen van de beuk. De eerste jaarring blijkt uit 1813 te dateren. De boom moet toen minimaal één meter hoog zijn geweest en is naar schatting vijf jaar eerder uit een zaadje opgekweekt. De boom is dus 179 jaar geworden. Uit die vroege ringen valt ook af te leiden dat de beuk in 1816 in de Hortus is geplant. De zes jaarringen erna zijn erg dun. Dat duidt er volgens de onderzoekster op dat de boom veel moeite heeft gehad om zich in de vrij slechte grond te vestigen. Later heeft de boom zich vol gens een gebruikelijk patroon ontwikkeld. Eerst relatief snel, om naar verloop van tijd jaar lijks een gelijkmatige hoeveel heid hout te vormen. Dat bete kent ook dat naar mate de boom dikker werd, de ringen steeds smaller zijn geworden. Toch zijn er, behalve in de be ginperiode, ook later nog ex treem dunne jaarringen. Vol gens de Hortus zijn die niet zonder meer uit de schaars be schikbare gegevens over hét weer te verklaren, te meer omdat in droge jaren de bo men in de Hortus extra water kregen en de tuin bovendien tussen twee grachten ligt. Voorlopig wordt daarom van de invloed van de omgeving uitgegaan. Zo zou de boom rond 1840 te lijden hebben gehad van de sloop van de oude Oranjerie, die plaats moest maken voor een nieuwe kas. Toen die in 1841 voltooid was, volgde een herstel van de boom. Ook late re bouwactiviteit zou de groei van de boom beïnvloed kun nen hebben. Niettemin blijft bijvoorbeeld een zeer langdu rige afname van de groei in de periode 1883-1907 moeilijk te verklaren. Wel moest na de eeuwwisseling een rij huizen in de Nonnensteeg plaats ma ken voor het huidige Botani sche Laboratorium. Na 1907 was dat voltooid, toen kwam de groei van de boom ook weer op gang. Sindsdien bleef die vrij con stant, slechts de zeer droge zo mer van 1976, toen de ooom veel zon kreeg, geeft een uit schieter in de groei te zien. Ook de schimmel die uiteinde lijk tot het kappen van de boom en die in 1984 werd ont dekt, had in eerste instantie weinig invloed. Pas het laatste jaar ging de groei sterk achter uit. JjlDEN „Kunst tegen jgiisme." in De Waag, een I9fitieke forumavond met |9feede-Kamerleden, een ibondsdag, culturele 1 en een themadienst in Marekerk. Dat zijn en- van de evenementen in het kader van de 9j i-racismeweek worden gj ouden. De organisatie 98 li handen van de Boy- Outspan Aktie, de i van Kerken en een tal maatschappelijke misaties. In 1977 werd naart d,oor de Verenig - 9j Naties uitgeroepen tot 9i srnationale Dag Tegen- 9l:isme. Dit omdat 17 9j daarvoor het bloed bad van Sharpeville plaatshad. De tentoonstelling in De Waag aan dé Aalmarkt begint vrij dag '4 maart en duurt tot en met zondag 27 maart. De gehe le maand maart zijn er in de hal van het stadhuis cartoons en affiches te zien van Willem van Manen en Arend van Dam. Tweede-Kamerleden van CDA, PvdA, VVD en Klein Links discussiëren maandag 14 maart vanaf 20.00 uur in De Waag. Een open-gespreksa- vond heeft plaats op woensdag 16 maart in De Bakkerij aan de OUde Rijn 44c. Cedric Mayson is daarbij aanwezig. De vakbondsdag van FNV en CNV met als thema „Racisme op de werkvloer" wordt zater dag 19 maart van 11.00 tot 15.00 uur gehouden in De Waag. Diezelfde dag wordt van 14.00 tot 17.00 en van 20.00 tot 24.00 uur een culture le manifestatie gehouden in Het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk. Cedric Mayson gaat voor in de dienst die zondag 20 maart in de Marekerk wordt gehouden. Aanvang 11.45 uur. Een korte dienst van de Raad van Kerken kan die zondag om 19.30 uur worden bezocht. De dienst wordt gehouden in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat en aanslui tend is er een fakkeltocht naar De Burcht. De organisatie van de anti-ra- 'cismeweek kan nog medewer kers gebruiken. Belangstellen den kunnen zich in verbin ding stellen met BOA, Oude Vest 79, tel. 071-142124._ g|DEN De gemeente 91 dt op maandag 22 februari 9f weede hoorzitting over de 91 treden nota „Bouwen in 9! aande Leidse wijken". Dan 9lpen bouwlokaties inn het gwegkwartierm Fortuin- en Zuid-West aan de - De inspraakavond begint half acht. In de kerk is voor 500 mensen. Ier werd over dezelfde in de Vredeskerk een druk bezochte hoorzitting ^den voor Meerburg, Bur- lesterswijk en Professo- ïjk. Daar werd naar uit geweken omdat de aula van de Rheinwardt Academie te eerder te klein was voor alle belangstellenden. In de nota „Bouwen in be staande Leidse wijken" doet het gemeentebestuur sugges ties om op 36 open plekken in de stad woningen te bouwen. Het gaat daarbij om plekken die variëren van pleinen tot trapveldjes. De gemeente heeft de nota opgesteld omdat de mogelijkheden tot nieuwbouw in uitbreidingsgebieden de ko- mejpde paar jaar uitgeput zul len raken. Boerhaave bijna gereed LEIDEN De restauratie van het Caecilia-complex, het nieu we onderkomen van het Mu seum Boerhaave is bijna gereed. Drs. W. Lemstra secretaris-ge neraal van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening erT~ milieu verricht donderdag 25 februari om 16.00 uur de laatste restauratiehande ling van het Caecilia-complex. Op 30 november 1984 gaf hij als secretaris-generaal van het mi nisterie van welzijn, volksge zondheid en cultuur het start sein voor de restauratie. Toe spraken worden de 25e gehou den door burgemeester C. Goe- koop en J. Jesserun, plaatsver vangend directeur-generaal culturele zaken van wvc. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11