Het groen ligt vaak op de verkeerde plaatsen Zomervakantie „Cellentekort groeit door twee in een cel Tien jaar geëist in „paskamer- moord" 070-498798. NEE, DIT IS NIET HET WINNENDE LOTNUMMER, MAAR ONS NIEUWE TELEFOONNUMMER. Bedrijfsleven praat over schoonmaak Rijr MEMISA-AIDSCAMPAGNE IN AFRIKA: Het gebruik van condooms is maar een lapmiddel £eidóe Souta/nt BINNENLAND/BUITENLAND QaidóaQowtxunt WOENSDAG 10 FEBRUARI 1988 PAG» Noodvoorzieningen voor mestoverschot (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Boeren mogen met in gang van aanstaande vrijdag mestover schotten in noodvoorzieningen gaan op slaan. Het kabinet heeft hiervoor het groene licht gegeven nu de boeren de overschotten wegens het natte weer niet op het land kunnen uitrijden. De noodvoorzieningen kunnen bestaan uit met folie afgedekte kuilen, zo verklaarde mi nister Nijpels (VROM) gisteren in de Kamer. Het folie zal dan wel aan bepaalde normen moeten voldoen. Naast kuilen wordt ook ge dacht aan sleufsilo's. Gemeenten, provincies en ambtenaren van het ministerie van land bouw zullen toezicht uitoefenen. Nijpels erkende dat er nadelen zitten aan de nu gekozen oplossing. Volgens hem is deze echter nodig om te voorkomen dat boeren overgaan tot illegale lozingen van mest met alle nadelen voor het milieu vandien. „Er is een noodsituatie", aldus Nijpels. Volgens een zegsman van het Landbouw schap zal per boer gemiddels een noodopslag van 250 tot 300 vierkante meter nodig zijn. De kosten zullen tien tot vijftien gulden per vierkante meter bedragen als loonwerkers de opslag uitvoeren. Geen hardere aanpak tegen zwart werken DEN HAAG Het kabinet-Lubbers is niet van plan om meer te doen tegen belastingontduiking als gevolg van zwart werk. Dit blijkt uit het antwoord van de bewindslieden van financiën, justitie en sociale zaken op schriftelijke vragen van het kamerlid Van Es van de PSP. Volgens de bewindslieden zijn er geen extra maatregelen nodig omdat de ondernemer nog altijd aansprakelijk is voor de afdracht van loonbelasting en premies voor zijn werknemers. Van Es wilde dat de regering de fraudebestrij ding meer richtte op werkgevers die werk zwart laten verrichten. Volgens haar wordt veertig tot zestig procent van het werk in de confectie-industrie zwart gedaan. Borcea mag vertrekken ROTTERDAM De Rotterdamse offi cier van justitie mr. H. Smid heeft de Noorse autoriteiten laten weten geen bezwaar meer te hebben tegen het ver trek van de Roemeense ertstanker Bor cea uit de haven van Haugesund. Smid heeft de beschikking gekregen over fo tokopieën van alle scheepsdocumenten die vorige week uit het schip verdwe nen bleken te zijn. Bovendien heeft de Roemeense staatsrederii Havlomar me dewerking toegezegd bij het verdere justitieel onderzoek. De Borcea ligt mo menteel in dok voor een reparatie en zal vermoedelijk op korte termijn weer uitvaren. Meer sociale controleurs DEN HAAG Het aantal sociale controleurs neemt gestaag toe. Eind 1987 waren er bij de ge meenten 331 werkzaam, van wie 252 met opsporingsbevoegdheid. In 1988 zullen er nog eens 110 worden aangesteld, die praktisch allen opsporingsbevoegdheid krijgen, aldus staatssecretaris De Graaf van sociale zaken in de ka mercommissie voor sociale zaken. De Graaf heeft in de aanstelling van de sociale controleurs 55 mil joen gulden geïnvesteerd, in de hoop er 110 miljoen mee te be sparen. Hij gaat er van uit dat elke controleur de voor hem of haar gemaakte kosten dubbel op- DEN HAAG Plaatsing van twee g( tineerden in één cel zal eerder tot n dan tot minder nieuwe delicten leiden, het ogenblik leidt een vrijheidsstral niet zelden toe dat een gestrafte opnii in zijn fouten vervalt, aldus de Net landse Federatie van Reclasseringsini lingen in een brief aan de staatssecret van justitie. Aanleiding voor de brie het plan om als noodmaatregel twee vangenen in een cel te plaatsen. De classeringsinstellingen vrezen dat dil plaats van het cellentekort te vermii ren het wel eens zou kunnen vergrot* AMSTERDAM De pro cureur-generaal bij het gerechtshof in Amster dam, mevrouw mr. A. Korvinus, heeft gisteren tien jaar gevangenisstraf geëist tegen de 35-jarige Roh van Z. wegens dood slag in 1984 op de toen 21- jarige Sandra va« Raalten. Dit misdrijf werd bekend als de paskamermoord. De vrouw werd op 30 novem ber 1984 in de kledingboetiek Manouk in Zaandam dood ge vonden. Haar hals was doorge sneden en zij was gekneveld. Twee jaar na haar dood werd fietsverkoper Rob van Z. aan gehouden. Vorig jaar werd hij door de rechtbank in Haarlem veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf. De man ontken de en ging in hoger beroep. Ook het Openbaar Ministerie deed dat na een eis van acht jaar en het veel hogere vonnis. De mening van de raadsman dat met Rob van Z. de ver keerde is gepakt, deelde Kor vinus niet. In de bewijzen en vooral de overtuiging van de rechtbank in Haarlem die Van Z. tot twaalf jaar veroordeelde, zag zij in tegenstelling tot de raadsman geen onzorgvuldig heden. De speurcapaciteiten van politiehond Tim, de belas tende verklaringen van getui gen onder wie de ex-vrouw van Van Z., de details die Van Z. kende na de gebeurtenis en die alleen de dader had kun nen weten, de seksuele geaardheid van Van Z. en de relatie tot de dood van Sandra (een volgens het vonnis van de rechtbank uit de hand gelopen sado-masochistisch spelletje) en zelfs het alibi dat Rob van Z. opgaf voor de ochtend van de doodslag: al die bewijzen van de rechtbank zag de pro cureur-generaal nog steeds overeind staan. Advocaat Doedens stelde dat deze bewijzen niet steekhou dend genoeg waren om daarop iemand te veroordelen. Zijn cliënt, R. van Z, zelf, zei als laatste woord alleen maar „ik ben onschuldig". Hof doet op 23 februari uitspraak. Venneper dood na verblijf in politiecel HAARLEMMERMEER De 59-jarige K. van der Graaf uit Nieuw Vennep blijkt zondag middag in een ziekenhuis in Haarlem te zijn overleden na verblijf in een Haarlemmer- meerse politiecel. De politie werd zaterdagavond gealar meerd, omdat de Venneper was gevallen op de zesde etage van een flatcomplex. De Ge meentelijke Gezondheids dienst nam de man, die in dronken staat verkeerde, niet mee omdat er geen ernstig let sel was. Hij werd vervolgens ter observatie ingesloten in een politiecel in Hoofddorp. De man werd zaterdagavond nog onderzocht door een arts, die geen bezwaar had dat het slachtoffer in de cel zou blij ven. Sectie heeft uitgewezen dat de man aan hersenletsel is overleden. STADSMENS KAN VRIJE TIJD NAUWELIJKS DICHT BIJ HUIS BESTEDEN ROTTERDAM In veel grote steden bestaat een structureel tekort aan re creatiemogelijkheden dicht bij huis. In het ver leden zijn planologen er altijd van uit gegaan dat recreatieterreinen het best kunnen worden aangelegd in groene ge bieden buiten de stads centra. Dat is een verkeerd uitgangspunt feweest, zo blijkt nu. tadsbewoners recreër en, ongeacht inkomen en hoeveelheid vrije tiid, vrijwel allemaal dicht bij huis. Deze alarmerende geluiden waren vandaag te horen op een studiedag in Rotterdam. Aanleiding tot de dag waren de resultaten van onderzoe ken die door medewerkers van de Landbouwhogeschool in Wageningen zijn verricht. Volgens recreatiesocioloog drs. J. Lengkeek, coördinator van de Wageningse onder zoeken, moeten vraag en aanbod op de markt van de dagrecreatie opnieuw op el kaar worden afgestemd. „De onderzoeken tonen onder meer aan dat vooral in stede lijke regio's als Zuid-Holland een structureel tekort is aan recreatiemogelijkheden dicht bij huis. En wat nu voor dat gebied geldt, kan straks ook gaan gelden in andere stede lijke gebieden". Als basis voor de constaterin gen geldt onder meer een on derzoek dat is verricht in de Rotterdamse wijken Kralin gen-West (een stadsvernieu wingsgebied waar veel men sen wonen met lagere inko mens) en Kralingen-Oost (een wijk waar veel beter ge situeerden wonen). „Geble ken is dat zeer veel mensen in beide wijken hun vrije tijd vooral in of vlakbij de eigen woning doorbrengen. Inko- Drs. J. Lengkeek. temidden van de natuur. „In stedelijke regio's als Zuid-Holland is een structu reel tekort aan recreatiemogelijkheden dicht bij huis". foto: t sticht men of veranderingen in de hoeveelheid vrije tijd hebben geen invloed op de dagrecre atie buiten de eigen stad of de stedelijke regio. Deze ge gevens bevestigen vermoe dens die we over de recreatie in grote steden al langer had den: inkomen heeft weinig invloed op recreatiegedrag". Leuke dingen Uit de onderzoeken bleek ook dat het hebben van meer vrije tijd geenszins betekent dat stadsmensen hun vertier verder van huis zoeken. „Hoogstens zetten ze de leuke dingen die ze al doen wat va ker op hun programma of trekken ze er meer tijd voor uit. Vaak gaat het daarbij om wandelingetjes, op visite gaan of een speelplaats be zoeken. Het zijn activiteiten die weinig organisatie vergen en niet aan tijd gebonden zijn. Er komen maar heel weinig nieuwe activiteiten bij. De bewoners van de on derzochte wijken blijven bij een toename van de vrije tijd vooral in en om het huis re creëren". Dat gaat dan vooral op voor minder draagkrachtige stads bewoners. Zij zoeken volgens Lengkeek noodgedwongen hun vertier dicht bij huis, want de financiën verhinde ren grotere uitstapjes. Terwijl in de laatste decennia veel aandacht is gegeven aan het aantrekkelijk maken van de buitengebieden, is de stad, waar de minder welgestelden toch hun vrije tijd moeten doorbrengen, er door bezui nigingen en versoberingen niet aantrekkelijker op ge worden. „Er zijn minder voorzienin gen en er is steeds minder groen gekomen, waarbij de stad tevens als minder veilig en minder leefbaar Wordt er varen. Dat treft uiteraard vooral de minder mobiele mensen, onder wie veel ou deren en uitkeringgerechtig den. Zij raken geïsoleerd in hun wijk". Het komt er dus op neer dat veel recreatiegebieden, par ken en kunstmatige groenzo- nes op de verkeerde plek zijn neergelegd. „Voor gewone al ledaagse recreatie zoals wan delingetjes liggen deze „re creatiesterren" te ver van de woongebieden. Alleen voor specifieke recreatie als vissen en surfen willen de mensen de reis nog wel maken". Verschraling Lengkeek wil niet zo ver gaan om te zeggen dat de planners uit de jaren zestig hun werk niet goed hebben gedaan. „Dat zou niet eerlijk zijn. Feit is dat de samenle ving zich anders heeft ont wikkeld dan verwacht werd. De problemen die daardoor zijn onstaan, los je niet zo maar op". Bij de verschraling van de recreatiemogelijkhe den in de steden moeten ste delingen volgens Lengkeek via het sociaal-cultureel werk worden voorgelicht over kansen om de huidige voorzieningen meer te ge bruiken. „Kennis vergroten over wat je zoal kunt doen in je eigen omgeving", noemt Lengkeek'dat. Toch is er in de groengebie den buiten de steden ook wel het een en ander te beleven, vindt Lengkeek. Daarom zouden de verbindingen naar die gebieden moeten worden verbeterd. „Bijvoorbeeld door de wegen wat groener te maken en door groene fietspaden aan te leggen die naar buiten de stad lopen. Sommige kunstmatige recre atiegebieden zouden ook een face-lift kunnen ondergaan, want ze zien er allemaal het zelfde uit: wat groen, hier en daar wat glooiend terrein en af en toe een beetje water. Eenheidsworst. Als er meer mogelijkheden worden ge creëerd voor watersport, vis sen, fietsen, kanoroutes, lan- ge-afstandswandelen en der gelijke wordt het gebied vaak ook aantrekkelijker, waar door meer mensen er gebruik van zullen gaan maken". ARJEN VAN DER SAR (ADVERTENTIE) Als u voortaan de Staatsloterij aan de lijn wilt krijgen, moet u070-498798 draaien. Het scheelt een paar cijfers met het oude nummer. Maar zoals u weet kan dat het verschil uitmaken tussen niks en een half miljoen. MEER KANS IN DE STAATSLOTERIJ SUSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN (cl Standaard UltgeverlJ/Wavery Producties Rolstoelen met gehandicapte jongeren op een spoorwego gang bij het Utrechtse station. Na korte tijd maakte de sp< wegpolitie een eind aan de demonstratie. foto: Kamer vraagt Smit-Kro< toegankelijker treinen DEN HAAG - De meerder heid van de Tweede Kamer is van mening dat minister Smit- Kroes (verkeer) zich actiever moet inzetten voor gehandi capten. De drie grote fracties vroegen de minister gisteren een bemiddelende rol te spelen in het conflict tussen de ge handicapten en de spoorwegen over de toegankelijkheid van de nieuwe stoptreinen. Belangengroepen van gehan dicapten beklaagden zich gis teren dat hun eis van een lage re instap-hoogte van de nieu we treinen door de NS is afge wezen. Als aan die eis niet wordt voldaan is de kans ver keken dat de treinen de mende dertig jaar toegank ker worden, zo stelden Volgens de NS is het techn en financieel niet haaibaai vloeren op perronhoogte brengen. Kamerleden vin dat er onnodig een grimm sfeer tussen de organisaties de NS is ontstaan. Dit bfl gisteren opnieuw het ge toen een groep gehandica jongeren korte tijd in Utrd enkele sporen geblokka hield. De spoorwegpol maakte met een verman! woord een eind aan de a| Er ziin nog geen proces! verbalen uitgedeeld. DEN HAAG Grote chemische ondernemin gen langs de Rijn, zoals Bayer, Sandoz, Hoffmann la Roche en andere indus trieën, gaan met elkaar praten over de uitvoering van de besluiten van de laatste ministersconferen tie inzake de schoonmaak van de rivier. Op 3 en 4 maart zullen zij in Straatsburg deelnemen aan de internationale Rijnconferentie in het kader van het Europees jaar van het milieu. Het is voor het eerst dat bedrijven met elkaar over dit onderw confereren. Het doel van de conferer een initiatief van de voorzi van het Nederlands natior comité voor het Europese lieu-jaar, mr. S. Patijn, c< missaris van de koningin Zuid-Holland, is na te gjf hoe de afspraken die de mit ters van de Rijnoeverstal vorig jaar oktober in Stra( burg maakten, nagekorï kunnen worden. Eén van belangrijkste punten uit de i nisterso vereen komst is dat lozingen van schadelijke fen in 1995 ten opzichte 1985 met 50 procent m< zijn verminderd e s\ teJ noe; 11 ROTTERDAM Over tien jaar zijn alleen al in Afrika bezuiden de Saha ra veertig miljoen doden te betreuren als gevolg van de ziekte aids. Tenzij een wonder gebeurt. En wonderen zijn misschien in lichte mate af te dwin gen door middel van voorlichting, maar de drie tot vijf miljoen slachtof fers, die de Wereldge- zondheidsorganistie (WHO) voor de komende jaren voorziet, zijn in elk geval sterk onderschat. Peter Kok, tropenarts en me disch coördinator bij Memisa Medicus Mundi in Rotterdam lijkt niet iemand te zijn, die lukraak sensationale voorspel lingen de wereld instrooit. Hij baseert zich onder meer-op on derzoeken naar de versprei ding van de besmetting en op verslagen van Memisa-perso- neel in het veld. Verslagen, die overigens niet van de nodi ge dramatiek zijn gespeend. Kok leest voor uit het rapport van een Nederlandse arts over een 25-jarige man, die na on derzoek seropositief bleek te zijn. Nadat de man de uitslag aan huisgenoten had verteld, werd hij zijn woning uitgezet. Hij bazuinde toen overal rond dat hij alle vrouwen in het hele do:; had besmet en vervol gens pleegde hij zelfmoord. In hetzelfde verslag verhaalt de betreffende arts over een jon ge, seropositieve vrouw, die na het horen van de uitslag de pressief werd en weinig an ders meer kon uitbrengen ?!an „God heeft mij gestraft". En deze gevallen zijn zeker niet incidenteel. Volgens Kok ko men suïcidale neigingen veel vuldig voor bij seropositieven; het gevoel met een tijdbom rond te lopen kan voor sommi gen ondraaglijk zijn. Risicogroep Peter Kok rekent voor hoe hij aan zijn schatting van veertig miljoen dodelijke slachtoffers komt: „Aids is in Afrika een volksziekte; het is niet zoals hier een ziekte die grotendeels beperkt blijft t©t enkele risico groepen. In Afrika is het risico onbegrensd. Welnu: beneden de Sahara wonen ruim vijf honderd miljoen mensen, waarvan de helft volwassen. Van die 250 miljoen mensen, zo blijkt uit onderzoek, loopt dertig procent het risico be smet te worden; zeg: tachtig miljoen mensen. Hoe groot het percentage seropositieven is dat ook werkelijk aids krijgt, is niet bekend. Amerikaans onderzoek kwam uit op zestig procent". De plannen om een speciale aidscampagne te beginnen le ven al vanaf december 1986 bij Memisa. Het resulteerde vori ge week in een serie adverten ties onder de kop: De Nieuwe Dood in Afrika heet Aids. Maar lang daarvóór was als prioriteit gesteld het bewust maken van het medisch perso neel in Afrika voor de ziekte. Kok: „In feite kun je zeggen dat we dat in één jaar voor el kaar hadden. Een beetje de boodschap: van aids krijg je via sex of via bloedcontacten, maar verder mag je een aid- spatiënt best een hand geven". Dat mag dan snel duidelijk ge weest zijn voor het medische personeel, in landen waar bij wijze van spreken tien kinde ren werden gevaccineerd met één spuit en één en dezelfde naald, is aids niet enkel een kwestie van „weten" maar oök van „betalen". Door het ge brek aan afweer krijgen aid- spatënten sneller tuberculose, lepra, schimmelziekten en der gelijke. De bestrijding daarvan vereist medicijnen. Aidspre- ventie in de vorm van hand schoenen, naalden, spuiten, verbeterde bloedtransfusie, kost eveneens handenvol geld. Distributie Peter Kok: „Memisa stuurt spuiten, naalden, condooms en dergelijke naar Afrika, maar uiteindelijk bereik je via voor lichting een veel structureler oplossing. In het zuidwesten van Oeganda gaat ziekenhuis personeel mee naar het dorp van een aidspatiënt. Wanneer de dorpsbewoners zien dat verpleegkundigen samen eten in een familie waar aids voor komt, vermindert de angst voor de ziekte". Medisch personeel gaat ook de scholen langs; gaat naar plan tages waar veel mannen sa menleven en omgaan met de zelfde „barmaids"; gaat vrou wengroepen af. In wachtka mers van klipieken worden folders opgehangen en via de radio wordt aids-informatie verspreid. Kok: „Folders en radiopraatjes hebben zeker nut, maar een werkelijke ver andering van het gedragspa troon ontstaat pas na een voortdurende confrontatie met aids". Memisa ziet de aidspreventie overigens als een aspect van de basisgezondheidszorg. Kok: „Er zijn twee stromingen over de aidsbestrijding in Europa. Je kunt zeggen: rotzooi maar aan en gebruik condooms (vrij veilig) öf verander je levens stijl. Maar wij vinden dat het gebruik van condooms een lapmiddel is. En dat zeg ik niet Op zaterdagen 20 februari 1988, verschijnt deze Krant met extra pagina's informatie over Zomervakanties. Informatie over de adverteermogelljk- heden op deze speciale pagina's wordt u graag verstrekt door Nico Jungschlager. bereikbaar onder nummer 071-122.244 omdat Memisa een organis met een katholieke ach) grond is, maar omdat het ij werkt in Afrika". „Dat is ook bewezen toen I probeerd is condooms inl voeren als vorm van fam planning: mannen noch vm wen willen eraan. Vanwjl het gebrekkige distributief paraat is een regelmatige ll ring van condooms, met ni op het platteland niet ve| kerd. En bovendien: in Afl is men gewend zuinig te l met alles en dus gebeurdef niet zelden dat ook condo méérmalen onder vrien worden gebruikt", zo Kok. Memisa voert momenteel beleid van positieve voorl ting. Geen gruwelbeel maar opbouwend in de ti van: beperk je tot één part Daarmee wil de medische tor in Afrika tegelijk voo men dat seropositieven en spatiënten worden gediscr neerd en geïsoleerd. Volgens de van oudsher tholieke organisatie hebbel achterban en donateurs j problemen met de aanpak aids. Peter Kok: „Het is b baar voor iedereen duidi dat we er gezamelijk iets moeten doen. Aids gaat alle grenzen heen en het h geen zin letterlijk de grer te sluiten. Het is waar da Afrika de kinderen behi aan aids (ongeveer vijf procent) voornamelijk d< gaan aan diarree, mazelen malaria. Maar het zijn de wassen, de arbeidsprodukt mensen die aan aids ster Aids wordt daarom ook in ciaal economisch opzicht ramp". JOOS PERSC

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4