Drukte laat wintersporters koud amer eist meer vaart ichter bouw van cellen Akkoord Leysen/De Benedetti over de Société Générale EeidócSouAont 'oenflop gaat studie- oelage uitrekenen Ook CDA tegen duurdere auto bewindslieden VOLKSVERHUIZING BIJ BEGIN KROKUSVAKANTIE (EUwS Hagenaar verdacht van omvangrijke handel in vrouwen INNENLAND WOENSDAG 10 FEBRUARI 1988 PAGINA 3 )EN HAAG Het ministerie van onderwijs gaat de (poenflop" uitgeven. Met deze floppy kan voor ieder een die recht heeft op studiefinanciering snel met een ii miscomputer worden berekend hoe hoog de toelage irecies wordt. De poenflop is ontwikkeld door de stu- eiït Rob Koenen uit Delft. Zijn poenflop bleek beter ari de floppy die voor hetzelfde doel door het minis- >rie was ontwikkeld. Deze zogenoemde Deetflop v Vördt dan ook uit produktie genomen. De geactuali- ieerde poenflop, die 9,95 gaat kosten, is vanaf eind ebruari beschikbaar bij de 22 regionale, steunpunten foor voorlichting over studiefinanciering. Dan begint iok de voorlichtingscampagne voor de introductie ran de formulieren die de postverwerking in Gronin- ;en, waar de dienst studiefinanciering zetelt, moet njlersnellen. iQl'O' Akkoord over cao welzijnswerk UTRECHT De werknemers in het wel zijnswerk krijgen per 1 januari 1988 één Erocent salarisverhoging, zo hebben vak- onden en werkgevers gisteren meege deeld. De nieuwe cao voorziet verder onder meer in salaris verbeteringen voor enkele afzonderlijke categorieën personeel en ver betering van de inconveniëntietoeslagen. Onder de welzijnscao vallen in totaal circa 40.000 werknemers in onder meer het soci aal-cultureel werk, het vormingswerk in internaatsverband en het bejaardenwerk. Voor de maatschappelijke dienstverlening, waaronder de 95.000 werknemers van ge zinsverzorging en maatschappelijk werk vallen, werd een aparte cao opgesteld. Ook hier werd men het eens over een salaris verhoging van één procent. Vrouw probeert zoon in coma te doden DORDRECHT De poli- tie van Dordrecht heeft een 43-jarige vrouw uit Papendrecht aangehouden wegens poging tot moord. De vrouw had een ver geefse poging gedaan haar 20-jarige zoon te doden die al zestien jaar in coma ligt. De jongen was in 1972 in een licht dichtgevroren put gevallen. Hij werd nog wel levend uit het ijskou de water gered, maar is nooit meer bij bewustzijn gekomen. Hij ligt sinds 1979 in het Dordtse ver pleeghuis. Lenie 't Hart doet aangifte oplichting GRONINGEN Lenie 't Hart van de zeehondencreche in Pieterburen heeft gisteren aangifte gedaan van een ver meend geval van oplichting in Den Haag, Voorburg en Leid- schendam. De afgelopen dagen zijn daar pamfletten aan huis bezorgd waarin om geld wordt gevraagd voor wat genoemd wordt het „Zeehondenopvang centrum Deen". Zo'n opvang centrum bestaat helemaal niet, aldus Lenie 't Hart. Volgens Lenie 't Hart zijn de tekst en de foto van het pamflet ge haald uit een advertentie van het opvangcentrum voor zee honden in Pieterburen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA wil dat minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) terugkomt op haar besluit om het bedrag dat bewindslie den mogen besteden aan een dienstwagen te verhogen van 62.500 naar 105.500 gulden. Het CDA-kamerlid Eversdijk, tevens vice-fractie- voorzitter, zei dit gisteren In de Kamer tijdens de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. „Ik wil die zaak niet opblazen. Maar het zou van grote wijsheid getuigen als dit onverstandi ge besluit wordt ingetrokken. Ik> doe een beroep op de minister dit te doen", aldus Evers- dijk. Eerder liet de PvdA al weten dat het rij den in duurdere auto's niet past in het beleid van soberheid dat het kabinet voorstaat. Eversdijk stelde dat de argumenten die minis ter Smit-Kroes voor haar besluit heeft gehan teerd, onvoldoende zijn. Zij liet weten tot haar stap te zijn gekomen door de stijgende autoprij- zen en extra hoge eisen die aan rijvaardigheid en veiligheid gesteld moeten worden. Boven dien zouden de auto's voortaan gehuurd worden zodat het besluit geen extra kosten met zich mee zou brengen. Tijdens het debat zetten de woordvoerders van de drie grote partijen, Castricum (PvdA), Jor- ritsma (VVD) en Roosen (CDA), vraagtekens bij het voornemen van Smit-Kroes om op Schiphol nieuwe apparatuur te installeren voor de begeleiding van vliegtuigen. Men vreest dat hierdoor de taken van Eurocontrol worden uit gehold. De zaak zal in een apart debat later dit jaar besproken worden. N VANDAAG DEN HAAG Sinds Nederlanders 's zomers gespreid met vakantie gaan, is er eigenlijk nog maar sprake van één echt hoogseizoen: de kro kusvakantie. Tegen het jeinde van deze week Jkomt die volksverhui zing weer op gang. Hon derdduizenden Neder landers verlaten per vliegtuig, bus, trein en - vooral - auto het land om een weekje elders door te brengen. Elke instantie die iets te ma kken heeft met de komende juittocht is in' opperste staat van paraatheid gebracht. Vooral op de Duitse autosnel wegen richting Alpen zal het een waar gekkenhuis worden, want niet alleen voor de Nederlanders is de wintereport nu het belang- "rijkste doel, ook onze ooster- nl buren halen hun ski's van nf rzolder en trekken er met -miljoenen tegelijk op uit. Wie de tocht met files en andere hindernissen eenmaal onge schonden heeft volbracht, kan opnieuw op vertraging rekenen bij de receptie van -het hotel, de skiverhuurder en de skiliften. Toch hebben al deze land- en Piü lotgenoten geen reden tot klagen. Er ligt nu tenminste wat sneeuw op de hellingen, die te lang een.ongezond fris groene kleur hebben gehad. Die valse start van de winter heeft vooral de Oostenrijkse economie grote schade be rokkend. Precieze cijfers zijn nog niet voorhanden, maar het verlies aan inkomsten voor hotelhouders en eigena ren van skiliften moet in de vele miljoenen guldens lopen. Zij hopen dat eerder in het seizoen teleurgestelde win tersporters volgende week of in de paasvakantie alsnog hun jaarlijkse portie sneeuw- plezier komen halen. Het blijft vooralsnog de vraag, in hoeverre deze zachte winter volgend jaar vertaald wordt in hogere prijzen. Skischolen Naarmate zij de krokusva kantie dichterbij zagen ko men, spraken de oefenende wintersporters op de Neder landse kunstskibanen steeds angstiger over het gebrek aan sneeuw in Oostenrijk. Het zou je toch maar gebeu ren, dat je in eigen land beter terecht kunt om te skiën dan in de Alpen! Maar de weer goden hebben de berghellin gen dan toch geprepareerd voor de invasie van de laag- landers, van wie de meesten zich overigens zonder enige voorbereiding van de bergen storten. Joop van Tongeren, voorzit ter van de Stichting Bevorde ring Skisport in Nederland (SBSN), blijft zich er over verbazen dat zo weinig land genoten zich fysiek op de wintersport voorbereiden, alle campagnes voor ski- gymnastiek en -training ten Honderdduizenden Nederlanders zoeken de komende dagen de sneeuw op. spijt. „Voor alles wat je zo'n beetje doet moet je examens doen en bewijzen halen. Maar skiën, dat doet men zo maar. Van de één miljoen mensen die op wintersport gaan, doen er nog geen 25.000 aan ski-gymnastiek. Daar naast heb je een groep men sen die op andere wijze aan sport doet. Die hebben ten minste nog enige conditie. Maar van een echte voorbe reiding op het skiën is niet of nauwelijks sprake". Het pleidooi van de Rotter damse leraar lichamelijke oe fening is niet helemaal aan dovemansoren gericht. Op de eigen kunstskipiste van de stichting in Duinrell - een van de zeventien skibanen in Nederland - zetten jaarlijks honderden mensen de eerste onwennige stappen op de lange latten. Van Tongeren: „Ik kan na tuurlijk geen honderd pro cent garantie geven dat deze mensen niets overkomt. Maar op de kunstskibanen FOTO: ANP wordt vooral gelet op de techniek. Wie hier heeft ge oefend, staat in elk geval vei liger op de piste". Drukste week Veel of weinig sneeuw, geoe fende of ongeoefende winter sporters: het maakt allemaal weinig uit voor de hulpverle ners van de alarmcentrales, voor wie de krokusweek één van de drukste van het jaar is. Woordvoerster dr. H. Meijer van SOS-Internationaal re kent op veel mensen met knieblessures. „Gescheurde kniebanden zijn de meest voorkomende verwondingen. Daarna komen de breuken vlak onder de knie. De spi raalbreuk van het onderbeen komt daarentegen nauwelijks meer voor". Ski-ongelukken zijn natuur lijk op de eerste plaats erg vervelend voor de slachtof fers zelf, maar zorgen ook voor een nauwelijks te becij feren economische schade. Mevrouw Meijer: „Veertien dagen ziekenhuis, operaties en een enkele maanden du rende revalidatie, waarbij de meeste mensen volledig uit de roulatie zijn. Als je weet dat dit jaarlijks enkele hon derden Nederlanders over komt, krijg je een beetje idee van de totale schade". Vol gens de gegevens van me vrouw Meijer is de „gemid delde brekebeen" een vrouw van rond de veertig, die voor het eerst gaat skiën en daar bij in het linkerbeen de knie banden scheurt. De ANWB-alarmcentrale heeft volgende week niet al leen een volledige bezetting op het hoofdkantoor in Den Haag, maar zit ook met vijf medewerkers op het steun punt in Innsbruck klaar om de meldingen van gevallen Nederlanders op te nemen. Ook de ANWB rekent op veel landgenoten die de va kantie ongewild voortijdig moeten beëindigen. Bij Mar tinair zijn reeds de vliegtui gen gereserveerd om aan het einde van de krokusvakantie tientallen brekebenen naar Nederland terug te halen. JOS TIMMERS JEN HAAG De Twee- De vertragingen zijn volgens Kamer heeft gisteren de ministers te wijten aan een joralsnog tevergeefs ge- omstandigheden: het "oheerd meer vaart te str,akke budget van de R,Jks" DDeera meer vaart te gebouwendienst (waardoor ïtten achter de nieuw- langdurig met aannemers over jouw en renovatie van de prijzen moet worden onder- ivangenissen en huizen handeld), administratieve pro- in hewarinp De minis- blemen, slechte weersomstan- Jrs Korthals Altes (justi- dighe,dcent en b°uwku"<^ e) en Nijpels (VROM) comPhcat'es- [erden gisteravond van Niet alleen de oppositie maar fë kanten bestookt met ook de regeringsfracties CDA ritiek op de vertragingen en VVD hadden- geen goed jwde realisering van de woord over voor het trage ver- loop van de bouwprogram- luwplannen. m/s In i985 wer/no* ge. et gaat in totaal om de bouw zegd dat alle nieuwe com- in elf nieuwe cellencom- plexen in 1990 klaar zouden exen (waaronder drie grote zijn. De regering heeft zich vangenissen voor 252 gedeti- niet aan haar beloften gehou- :erden in Hoogeveen, Leeu- den", aldus het VVD-kamerlid ■i arden, en Sittard en een even Korthals. Hij kwam met de root huis van bewaring in suggestie een Brits troepen- ïtterdam) en zeven renova- schip te huren en om te bou- ïprojecten. Sinds 1986 zijn bij wen. Hierdoor kunnen binnen t alles al vertragingen opge- twee maanden tijdelijk 250 cel eden van enkele maanden len extra beschikbaar komen, êën jaar. De huur van de boot gaat over drie jaar 20 miljoen gulden. De suggestie van Korthals vond geen genade bij CDA-kamerlid mevrouw Soutendijk. Zij noemde het „onhaalbaar" om de benodigde gelden uit de be groting van Justitie of de alge mene middelen vrij te maken. Om het cellentekort op te van gen noemde zij het plaatsen van twee gevangenen in een cel een goed alternatief. Kosto (PvdA) bestempelde het „oude" idee van Korthals als een „blijde verrassing". Minis ter Korthals Altes liet in een eerste reactie weten dat de suggestie van Korthals begin vorig jaar al is bekeken en toen is afgewezen. Het plan van kamerlid Korthals zal morgen nader in de Kamer worden besproken. Mevrouw Soutendijk vroeg zich af waarom niet eerder is gezocht naar mogelijkheden om leegstaande kazernes of kloosters tot gevangenissen te verbouwen. Zij zette vraagte kens bij de financiële proble- Bijgestaan door ambtenaren voerden de ministers Nijpels (links) en Korthals Altes (rechts) gisteren op het Binnenhof overleg over de nieuwbouw van gevangenissen. Tweede van rechts is staatsse cretaris Korte-van Hemel. foto. anp men waarmee de Rijksgebou wendienst kampt. „Wil men dan soms gouden kooien bou wen?" Het CDA neemt, aldus mevrouw Soutendijk, geen ge noegen met vertragingen tot né 1990. „We houden vast aan de belofte uit 1985". tleine ongenoegens voor minderheden op werk en thuis Schapen slachtoffer leverbotinfectie LEEUWARDEN Leverbo- tinfectie heeft deze winter aan honderden schapen in Fries land, Groningen en Drenthe het leven gekost. Bij de Die- rengezondheidsdienst Noord- Nederland in Drachten kwa men deze winter circa 40 mel dingen binnen van boeren wier schapen plotseling stier ven. Aangenomen wordt ech ter dat het aantal dode dieren in de honderden loopt omdat niet alle boeren hun gestorven dieren aangeven. Leverbot ontwikkelt zich bij vochtig en warm weer bijzonder voortva rend. Bij temperaturen onder de tien graden komt de ziekte weinig voor. De parasiet is schadelijk omdat hij zich in de lever nestelt en daar het weefsel wegvreet. De geïnfec teerde schapen sterven ge woonlijk ng zes weken. Onderscheiding voor redding De gitarist Harry Sacksioni (links) legt voor de microfoon van Sandra Reemer (midden) uit hoe hij onlangs met hulp van ande ren de bestuurder van een auto, die in een sloot terecht was ge komen, van de verdrinkingsdood heeft gered. Sacksioni kreeg hiervoor gisteren in de RAI de onderscheiding van Les Routiers Européens uit handen van de scheidende commandant van de Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie, kolonel A.C. Vogel (rechts). FOTCf: ANP MAN VLUCHT NAAR FILIPUNEN DEN HAAG Een 41-ja- rige Hagenaar die wordt verdacht van vrouwen handel is een dezer dagen gevlucht naar de Filipij- nen. Hij zou ten minste zes vrouwen uit dat land in Friese seksboerderijen tot prostitutie hebben ge dwongen, maar het is niet uitgesloten dat hij de lei der is geweest van een veel omvangrijker inter nationaal netwerk. Via bemiddeling van de Hage naar zou sinds 1985 een onbe kend aantal vrouwen naar West-Duitsland zijn gebracht; dit land kent geen visumplicht voor inwoners van de Filipij- nen. Het is niet duidelijk hoe veel vrouwen er in West- Duitsland zijn gebleven en hoeveel er naar Nederland zijn gekomen. Omdat onderzoek in Neder land weinig heeft opgeleverd, heeft justitie in de Filipijnen de afgelopen twee weken be wijsmateriaal tegen de Hage naar verzameld. Dat gebeurde door de Leeuwardense officier van justitie mr. ing. H. Kals- beek en rechter-commissaris H. Pruiksma, die morgen in Nederland terugkeren. Ze zijn bij hun naspeuringen geholpen door de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI), die een kantoor heeft in Bangkok. De Hagenaar lokte op twee manieren vrouwen naar Euro pa. Hij werd daarbij onder meer geholpen döor een voor malige Filipijnse hoofdofficier van justitie, die dezer dagen door de plaatselijke politie is verhoord. Deze officier beloof de Filipijnse meisjes en vrou wen goedbetaalde banen in Europese vijf-sterrenhotels en leverde daarvoor onder meer vervalste geboortecertificaten. De vrouwen werden vervol gens naar Schiphol of een Westduitse luchthaven gevlo gen, waar ze werden opge wacht door de Hagenaar, die hun geld en paspoort in beslag nam. De vrouwen die naar Nederland kwamen moesten vervolgens trouwen met een Nederlander om een verblijf- vergunning te krijgen. Zodra dat was geregeld werden ze gedwongen tot prostitutie. Daarnaast zou de Hagenaar nog een netwerk hebben opge zet waarbij hij Nederlandse mannen wierf, hen van zak geld en een vliegticket voorzag om vervolgens in de Filipijnen met een vrouw te trouwen. Deze vrouwen kregen zodoen de het Nederlanderschap, vlo gen met de mannen mee terug en vonden op Schiphol de Ha genaar op hun pad, dat ook weer leidde naar seksboederij- en in Friesland. Dat laatste is de reden dat de zaak in onderzoek is bij de Leeuwardense justitie. Hoofd officier mr. Bos van dit arron dissement: „Ik ga er voorlopig van uit dat deze zaak zal voor komen terwijl de verdachte zelf nog in' de Filipijnen zit. Nederland heeft geen uitleve ringsverdrag met dat land, dus het zal niet eenvoudig zijn hem hier te krijgen". 11 februari Prins Bernhard is in Over- veen aanwezig bij de vie ring van Gatsometer B.V. Daarbij zal de prins een bronzen kop onthullen van de heer M. Gatsonides, de grondlegger van het bedrijf dat ondermeer snelheids- controle-apparatuur en rood-lichtcamera's ver vaardigt. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Italiaanse superfinancier Carlo de Benedetti en de Vlaamse industrieel André Leysen hebben gisteravond een akkoord bereikt over een gelijke vertegenwoordi ging in de topstructuur van de Société Générale, de grootste holding van België, die in binnen- en buitenland meer dan 1200 bedrijven controleert. Met deze verrassende overeen komst lijkt een eind te zijn ge komen aan de slijtageslag om het beheer van de holding. De Benedetti bood gisteravond een akkoord aan, nadat hij zijn invloed binnen de Generale Maatschappij tot bijna 50 pro cent had opgevoerd. De in vloed van de groep-Leysen w^ op dat moment blijven steken op ruim 27 procent. Drie feiten zorgden gisteren op verschillende uren van de dag voor een enorme beroe ring in de financiële wereld van België: de Handelsrechtbank wees de uitgifte van nieuwe aande len van de Generale - die de invloed van de Vlaamse indus trieel en belangrijkste tegen strever van De Benedetti, An dré Leysen, van 27 op 45 pro cent had moeten brengen - op nieuw van de hand De Benedetti zelf wist door nieuwe aankopen van aande len zijn invloed van 18,6 tot ruim 30 procent op te voeren, en de Bankcommissie keurde het openbare bod van De Be nedetti op nog eens 15 procent van de Generale-aandelen on voorwaardelijk goed. Na deze slijtageslag, die begin dit jaar werd ingezet toen De Benedetti zich de eerste 18 pjpcent Generale-aandelen verwierf, bleven er gister avond drie hoofdrolspelers over: De Benedetti met een kleine 50 procent aandelen, de Leysen-groep met ruim 27 procent en de Franse Suez- groep met rond 16 procent. Deze drie hoofdrolspelers trokken zich gisteravond in een Brussels hotel terug met als resultaat het akkoord tus sen De Benedetti en Leysen over een paritaire vertegen woordiging in de Raad van Beheer van de Generale. Mokerslag Voor de Generale zelf, maar ook voor de Leysen-groep, kwamen de uitspraken van de Handelsrechtbank en van de Bankcommissie eerder op de dag als een mokerslag aan. Leysen maakte maandagmid dag bekend dat hij en bevrien de financiers hun aandeel tot ruim 27 procent hadden opge voerd. Zij rekenden er toen op door de uitgifte van nieuwe aandelen op 45 procent te kun nen komen, maar Leysen voegde eraan toe dat hij ook zonder die maatregel al voor een blokkerende minderheid kon zorgen. Zijn doel was van het begin af een volledige zeg genschap van De Benedetti over de Société Générale te voorkomen. De Benedetti kan nu in sa menwerking met Leysen de Generale gaan ombouwen tot een Europese superholding, die na de voltooiing van de EG-binnenmarkt na 1992 de concurrentie moet aankunnen met financiële groepen uit de VS en Japan. Plannen daar voor willen Leysen en De Be nedetti de komende weken nader uitwerken. Daarbij zul len verliesgevende bedrijven worden afgestoten en zullen flinke concentraties worden doorgevoerd. De tot nu toe vooral Waalse top van de Ge nerale komt onder zware cura tele te staan van de nieuwe Vlaamse en Italiaanse beheer ders. nlng en proberen het nogal eens voor zichzelf te verdoeze len. Volgens de Leidse onder zoekers gebeurt dat omdat ook migranten hun leven liever zien als een succes dan als een mislukking. Veel vreemdelin gen wennen zich aan om situa ties waarin zich discriminatie kan voordoen te vermijden. Vervolg van de voorpagina) it het Leidse onderzoek naar issendiscriminatie blijkt na- lelijk dat deze niet alleen gro- maar ook kleine ongenoe- ns tot gevolg heeft. De on- rvraagde leden van etnische inderheden vertellen over islukte sollicitaties, ongelijke door politieagen- elling in het on derwijs, maar ook over ge scheld door een buurjongetje, een onaardige opmerking van een medereiziger en over een collega die belangstellend vraagt wanneer de migrant denkt terug te gaan naar zijn „eigen" land. Veel migranten reageren zeer terughoudend op zo'n bejege-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3