eefbaar Katwijk itaakt actie egen strandtrein Rijnsburg wil haast maken met sporthal 7 SMAAL Raadsels rond oorlogsfoto's Ciidae Sotuant lANHOUDINGEN NA AFTUIGEN JONGEN Nieuwe strandpost NRB bij vuurtoren Baarhuisje Ringweg wordt opgeknapt Inbraak in Oegstgeest ËIDEN& OMGEVING WOENSDAG 10 FEBRUARI 1988 PAGINA 11 Werkzaamheden aan )ever na bouwvak ISSE Het opmetselen van de oude juren van 't Huys Dever in Lisse ge- 'ro iurt Pas na bouwvak. Oorspronke- t0 jR zou het werk in dit voorjaar begin- >n. Omdat dan de muren deels onder ater staan, betekent het dat er bronbe- j(j aling moet worden toegepast. Dit kan van invloed zijn op de bollenteelt in de i'urt van 't Huys Dever en daarom wj ordt het werk uitgesteld. Volgens B. j v jrgman van de Stichting 't Huys De- jj :r is een dergelijk uitstel geen pro- èem. „Als de zaak maar geklaard is lordat de volgende winter invalt", ëent hij. „We zijn al blij dat het nu al en maar regent. Een volgende winter oet je maar weer afwachten. Vorst cht veel schade aan". Kunstwerk op Castellumplein VALKENBURG De leden van de commissie sport en welzijn in Valkenburg waren gisteravond enthousiast over een beeldhouwwerk van twee paardenhandelaren, dat in de toekomst mogelijk op het Castellumplein zal verrijzen. De commissie liet zich voorlichten door de Katwijkse kunstenaar G. Brouwer, die aan een groot aantal gemeenten in de regio kunstwerken heeft gele verd. Brouwer had na een bezoek aan Valkenburg be grepen dat voor een kunstwerk de paardenmarkt cen traal staat. De commissie kreeg fotomateriaal ter inzage van paarden en paardenhandelaren. Op een vraag van P.T. Mizee (VVD), werd duidelijk dat een kunstwerk minimaal ruim 30.000 gulden zal kosten. Het laatste woord is aan de gemeenteraad. Ten behoeve van De Terp zal er een lange mat worden aangeschaft voor gymlessen bestaande uit 2 delen. Kos ten: 3.200 gulden. Tevens zullen er een aantal tafels met tussenbladcn worden aangekocht waarvoor 12.000 gul den beschikbaar werd gesteld. Inbraak in Leimuiden LEIMUIDEN Een hand- tas met rijbewijs, paspoort en cheques is gisternacht gestolen uit een woning aan de Drechtlaan in Lei muiden. De dieven kwa men de woning binnen tus sen een uur 's nachts en negen uur 's morgens. Met een ijzerdraadje maakten ze de voordeur, die niet op slot was, open. De bewo ners ontdekten de inbraak na het ontwaken. De tas werd gisteren in Leimui den teruggevonden. Alleen de cheques waren meege- Noordwijk akkoord met NV-vorm nutsbedrijf NOORDWIJK De commissie openbare werken in Noordwijk is gisteravond akkoord gegaan met de NV-rechtsvorm van het nieuwe nutsbderijf in Zuid-Hol land-Noord. Bij een onlangs ge houden vergadering over de re organisatie van de nutsbedrij ven, blijken de betrokken ge meenten en bedrijven over de nog bestaande knelpunten over eenstemming te hebben bereikt, aldus wethouder A.E. Admiraal. Ook over de financiële afwik keling is men het eens gewor den, aldus de wethouder, terwijl ook de kwestie van de stadsver warming is geregeld. In de Noordwijkse commissie had men met name bedenkingen te gen het element van de stads verwarming. Mevrouw L. Kramer-Crama (PvdA) zei gerust gesteld te zijn, nu de invloed van de gemeen ten veilig was gesteld. Uit de toelichting van de„ wethouder bleek, dat de financiële over gangsregeling gebaseerd was op een uitkering per aansluiting; Noordwijk, Katwijk en Alphen aan den Rijn zouden iets meer krijgen dan de overige gemeen ten. Noordwijk was er in ieder geval zonder kleerscheuren af gekomen. constateerde men in de raadscommissie. TWIJK De Stich- g Leefbaar Katwijk pt met de protestaktie jen de strandtrein. Hoe- 'el de stichting meer dan veeëntwintig brieven I reeg van Katwijkers die ün ongenoegen uitspra- en over de verbinding issen Katwijk en Scheve- ingen via het strand leek de belangstelling een uitgeschreven vergadering over dit the ma miniem. Slechts drie tegenstanders van de strandtrein gaven gehoor aan de oproep van de Stichting Leefbaar Kat wijk om protest aan te te kenen. Namens de Stichting Leefbaar Katwijk verklaarde Tejo Jans- sens op een bijeenkomst in de wereldwinkel in Katwijk aan de Rijn niet langer actie te gaan voeren tegen de strand trein. Alhoewel de stichting in de afgelopen maanden meer dan twintig reacties kreeg van tegenstanders van deze trein verbinding via het strand tus sen Katwijk en Scheveningen, vice versa, bleek de interesse om gemeenschappelijk stelling te nemen tegen dit nieuwe ini tiatief nagenoeg nihiel. Slechts drie bezwwaarschriftindieners bezochten de bijeenkomst. Scheveningen, die door middel van een omgebouwde bus een lijndienst onderhoudt op de zo merse dagen en volgens plan in de zomermaanden in de vroege avond, tussen de bad plaatsen Scheveningen en Katwijk. Tegen dit project is echter nogal wat bezwaar ge rezen, omdat veel strandwan- delaars dit vervoermiddel op strand als onnatuurlijk en vaak bedreigend ervaren. Ook bij het gemeentebestuur van Katwijk zijn veel bezwaren binnengekomen. Vandaar dat de raad in maart een principe- uitspraak zal doen over het wel of niet toestaan van deze „treinverbinding". De Stichting Leefbaar Katwijk had zich opgeworpen om het protest tegen deze strandtrein te coördineren. Door de matige opkomst op de protestbijeen komst ziet men daar echter nu vanaf. sDroogleggen p£erkhofpad ost bijna 7.000 gulden 'ORDWIJK Het droog- ggen van het Kerkhofpad at bijna 17.000 gulden kos- in. De commissie openbare erken ging daar gister- Vond mee akkoord. In het is sprake van een jal. waar zich het boven grondse en ondergrondse pater verzamelt en soms zo stijgt, dat het de huizen nenloopt. Als oorzaak ■rdt genoemd de afvoer in het hemelwater van loordwijk aan Zee. re regenval wordt het pgestuwd naar de hoofdriolen "I Noord wijk-Binnen. Deze jinnen de enorme hbeveelhe- ?n water nauwelijks verwer- ?n en het vult dan ook de se- ïdaire riolen. Wethouder A. Imiraal liet weten dat men in plan is het water recht af te voeren naar de jekersloot. Daartoe zou een tot stand gebracht lorden, evenwijdig aan het bpeé van het vervallen over- lizing in de richting van de Uickéstraat. Om een en ander [realiseren heeft men het fiat )dig van enkele grondeigena- perikelen aan het Kerk- waren voor W. Schel- (PAN) en W. Wijnands DA) aanleiding om de aan- Icht te vestigen op soortgelij- problemen aan de Pieter Volgens wet- ^uder Admiraal zou het "Ogheemraadschap van Rijn- id hebben aangetoond, dat Waterstand in de Duinwete- per sé niet is verhoogd, taarschijnlijk moet de huidi- overlast worden toegeschre- jn aan de overvloedige re- Inval van de laatste tijd. Achtervolging eindigt in Lisse Een 30-jarige man uit Diemen heeft de politiekorpsen uit Heemstede, Hillegom en Lisse gister avond handevol werk bezorgd. Na een wilde achtervolging kon de man in Lisse worden aangehou den. De Diemenaar reed rond kwart voor tien op de Herenweg in Heemstede en omdat de verlich ting van zijn auto niet goed werkte, werd hij gevolgd door de politie. De man doofde daarop zijn lichten en ging er met hoge snelheid vandoor in de richting Hillegom. In Lisse botste hij in de Nassaustraat op een andere auto (foto) en vervolgens reed hij zich in de Julianastraat vast in een tuin. Hij ging er te voet vandoor, maar kon snel worden gepakt. Bij deze actie liep een politiewagen van Heemstede schade op. De politie vermoedt dat de man verdovende middelen gebruikt. Een bloedproef is afgenomen. Waarom de man vluchtte, is nog niet bekend. FOTO: WIM VAN NOORT Winkeliers niet tevreden met De Kempenaerstraat OEGSTGEEST De voorzit ter van de winkeliersvereni ging Oegstgeest Actief, de heer J. Schohaus, vindt dat de heri- nirichting van de De Kempe naerstraat niet tot verbetering leidt. Laden en lossen van vrachtwagens leidt tot blokke ring van de straat. „Omdat ie dereen geprobeerd heeft de De Kempenaerstraat zo goed mo gelijk in te richten is het resul taat nu negatief", aldus Scho haus gisteravond tijdens de raadscommissie openbare wer ken. Omwonenden bleken be grip te hebben voor de zorgen van de middenstanders maar prezen eveneens de afsluiting van de Koninginnelaan até zeer positief ten aanzien van hun woongenot. Een van de leden van de winkeliersvere niging stelde dat het publiek door de maatregelen wegblijft en noemde een zaak met een klantenverlies van ongeveer 800. „Het is vijf voor twaalf voor de straat". Wethouder Kohlbeck beloofde dat men intern gaat bekijken of er een aantal aanpassingen op korte termijn kunnen plaatsvinden en aan het einde van de maand zal men gaan praten met het bestuur van de winke liersvereniging. De evaluatie van de hoofdstructuur zal in april aan de orde komen. Kaarten Bij gebrek aan ijs houden de leden van IJsclub Rijpwete- ring zich vrijdagavond bezig met kaarten. De kaartavond Vindt plaats in het Dorpshuis van Kijpwetering en begint bm half negen. Deelname staat uitsluitend open voor leden van de ijsclub. Wie nog geen lid is, kan zich vrijdaga vond alsnog aanmelden. Michelle De zangeres Michele Meijer treedt vrijdagavond op in bar dancing Blues Brothers, Hen ri Dunantplein 11 in Hille gom. De 16-jarige Meijer uit Uithoorn trad in januari op als Whitney Houston in de fi nale van de Sound Mixshow. Ze haalde een tweede plaats. Blues Brothers gaat open om negen uur 's avonds. Earth and Fire De Leidschendams/Voor- burgse formatie Earth and Fire treedt vrijdagavond op in de Sater aan de Juliana- weg 44 in Leidschendam. Entree vijftien gulden, aanvang tien uur. Postzegels De Nederlandsche Vereeni- ging van Postzegelverzame laars houdt vrijdag een ruila- vond in de Drakakantine aan de Van der Endelaan 15 in Hillegom. De zaal gaat open om zeven uur. Orgelconcert Organist Nico de Raad geeft vrijdagavond een orgelcon cert in de Leiderdorpse Dorpskerk aan de Hoofd straat 19 in Leiderdorp. Op het programma staan werken van Bach, Pachelbel, Wal- ther en Reger. Aanvang kwart over acht, toegang sprijs vijf gulden. Disco Gem eenschapscen trum De Poel in Lisse houdt vrijdag een disco-avond voor de jeugd tot en met 14 jaar oud. De disco in het Poelhuys be gint om zeven uur en duurt tot negen uur. Tijdens de dis co komt de de prins van de Gaapstokken met de Raad van Elf op bezoek. Coniferen De afdeling Leiden van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw- en Plantkunde houdt de cursussen Bloem schikken voor beginners en Coniferen. De cursussen worden gegeven op de dins dagavonden 23 februari, 1 en 8 maart in de Agrarische School aan de Lange Voort 70 in Oegstgeest. Inlichtin gen: mevrouw A. Joosten- Meu wissen, telefoon 071- 124933. 'ASSENAAR Drie inwo ei .van Wassenaar, twee man- 'n.en een vrouw, zijn gisteren ingehouden omdat zij een jon- 'n. in de bus naar Den Haag uden hebben mishandeld. Zij l utfën ook diens walkman ?bben meegenomen. Aanlei- ng voor de mishandeling was 't de jongen de poedel van de rotfw toén deze bij hem op schoot was gesprongen bij haar terug had gezet. Volgens een politiewoordvoerder had van morgen in elk geval een van hen bekend betrokken te zijn bij het aftuigen van de jongen. Het incident ontstond maandag toen de jongen naast en tegen over het drietal in de bus zat. Hoewel hij zijn walkman op had, hoorde hij een van de drie zeggen dat de hond poep aan zijn poten had. Toen het beest bij hem op schoot sprong rea geerde hij dan ook direct en zette het terug bij de vrouw. Die was verontwaardigd en verklaarde tegen de mannen dat de jongen de hond zou heb ben geslagen. Zij bedreigden hem en ter hoogte van het Malieveld wer den ze handtastelijk en begon nen hem te slaan. Toen de drie de bus uitstapten pakten ze hem nog zijn walkman af, ter wijl ze hem bezwoeren niet naar de politie te gaan. Daar van heeft hij zich echter niet la ten weerhouden. NOORDWIJK De ver sleten strandpost van de Noordwijkse Reddingsbri gade (NRB) aan het eind van de zeereep zal worden vervangen door een nieu we post ter hoogte van de vuurtoren. De commissie voor openbare werken is gisteravond akkoord ge gaan met het voorstel van het college van burge meester en wethouders. Het gemeentebestuur is bereid om voor deze'ver vanging een bedrag van 100.000 gulden neer te leggen. Het liefst had de NRB gezien, dat ook de strandpost aan de Duindamse Slag in dè vervan ging was meegenomen, maar dat was de gemeente Noord wijk te duur. Van de beschik baar gestelde ton mag de NRB 80.000 gulden gebruiken voor de nieuwe strandpost. De rest van het geld moet bewaard bijven om volgend jaar de post Duindamse Slag onder handen te nemen. Men meent daar voor ongeveer 45.000 gulden nodig te hebben. Volgens het raadsvoorstel zal de NRB pro beren om via activiteiten een extra bedrag bijeen té brengen en zo het geld voor de vervan ging compleet te krijgen. Wet houder A. Admiraal liet weten dat de post aan de Duindamse Slag dit jaar van het Hoog heemraadschap Rijnland mocht blijven staan. Het is de bedoeling, dat de te vervangen post aan de zeereep, nog voor het seizoen wordt geplaatst. Aanvankelijk zou dit een vier delige unit worden, maar bij nader inzien, bleek de NRB het ook met een driedelige af te kunnen, zodat er wat meer geld overbleef voor de vervan ging van de post aan de Slag. VALKENBURG Het Baarhuisje aan de Ringweg in Valken burg krijgt een opknapbeurt. Ook het hekwerk, keermuren en muren van de brug zullen worden gerepareerd. De commissie openbare werken ging gisteravond akkoord met het beschikbaar stellen van 10.500 gulden. Het aanbrengen van mastputten voor Nederlands oudste paar denmarkt in Valkenburg voorkomt dat er ieder jaar weer op nieuw 30 gaten worden gegraven op het marktterrein. De kos ten bedragen 15.000 gulden. B en W willen dit bedrag op de be groting 1988 plaatsen, maar de commissie openbare werken was gisteren verdeeld. A. de Vries (GPV/RPF) en D. Hoffmans (PvdA) zagen, gezien de hoge kosten, nog geen reden om het B en W-voorstel te steunen. D. de Vries (CDA) en P. T. Mizeè (VVD) zagen het plan over meerdere jaren toch wel kostendek- kend en steunden het college-voorstel. Tenslotte boog de commissie zich over de reconstructie Rijnlaan en 't Boonrak. Het is gebleken dat de huidige riolering ver nieuwd moet worden. Tevens zijn B en W van mening dat een herinrichting van beide straten moeilijk zal blijken, vanwege het zware transport van 't Hanab-bedrijf. Een bedacht alterna tief is moeilijk te verwezenlijken. De straten zijn te smal voor een woonerf. De parkeerplaatsen laten dit niet toe, was het oor deel van de commissie. RIJNSBURG Het ge meentebestuur van Rijns burg en het bestuur van de stichting Sporthal Mid- delmors zijn momenteel serieus aan het bekijken of de bouw van een sport hal in het bloemendorp tot de mogelijkheden be hoort. Wethouder W. Glasbergen (CDA) liet dit gisteravond weten tijdens een vergadering van de raadscommissie voor wel zijnszaken. Volgens de wethouder is het op dit moment ondenkbaar dat met de bouw kan worden be gonnen. „Daarvoor bevat het plan van de stichting nog te veel vraagtekens", aldus Glas bergen. Een aantal mogelijk heden wordt momenteel on derzocht. Zo wordt onder meer gekeken of de stichting die de bouw van de sporthal wil rea liseren in aanmerking kan ko men voor een garantie van de stichting Waarborgfonds van de Nederlandse Sportfederatie (NSF). Ook is inmiddels infor matie ingewonnen bij voetbal vereniging Noordwijk, die in de buurgemeente wel in is ge slaagd om zelf een sporthal van de grond te krijgen. Glasbergen liet weten dat hij de kans van slagen van het huidige plan aanzienlijk hoger inschat dan bij het eerste plan van de stichting het geval was. In dat eerste plan werden de kosten van een hal geraamd op 1,3 miljoen gulden. In het huidige plan worden de kosten van een hal op 750 gulden ge raamd. Volgens Glasbergen is ieder een erbij gebaat als op redelijk korte termijn duidelijk wordt of het huidige plan van de stichting realiseerbaar is. Het Rijnsburgse gemeentebestuur wil dan ook wat vaart achter het onderzoek naar de reali seerbaarheid zetten. Het is in middels al weer ruim twee jaar geleden dat de stichting „Sporthal Middelmors", des tijds in het leven geroepen door voetbalvereniging Rijns burgse Boys, haar eerste plan voor de bouw van een sporthal ontvouwde. Hoewel het gemeentebestuur vreest dat de realisering van een sporthal aanzienlijke ge volgen zal hebben voor de be zetting van de gemeentelijke sportzalen mag dit aspect vol gens Glasbergen geen reden zijn om een stokje voor de bouw van de sporthal te ste ken. „Zodra de stichting een sluitende exploitatie aanneme lijk maakt moeten we mee werken. Het feit dat de in komsten door verhuur van ge meentelijke sportzalen aan zienlijk zullen teruglopen kun je de stichting nauwelijks toe rekenen", aldus de CDA-be- stuurder. D. Oudshoorn (RPF) vroeg zich gisteravond af of de reali sering van de sporthal zal lei den tot het afstoten van ge meentelijke sportzalen. Wet houder Glasbergen liet weteh dat met die mogelijkheid nu al rekening gehouden wordt. „Om die reden wachten we nog even met de opknapbeurt die de sportzaal aan de Korte Vaart broodnodig moet onder gaan. Als de bouw van een sporthal op Middelmors straks doorgaat is het zonde om nü voor tonnen aan deze sportzaal te verspijkeren." Bondsinsignes voor koorleden De heer M. Vis heeft gister avond tijdens de ledenverga dering van zangvereniging Ad- vendo in Valkenburg namens de Koninklijke Christelijke Zan- gersbond en als voorzitter van de afdeling Leiden twee bond sinsignes uitgereikt aan me vrouw J. Koppert-Van Duyn en mevrouw C. Bol. Beide dames zijn 35 jaar aan het zangkoor verbonden. Voorzitter A. Gra- vekamp sprak ook waarderen de woorden en liet die verge zeld gaan van bloemen. De le den besloten verder om 4 juni deel te nemen aan een con cours in Katwijk onder auspici ën van de Koninklijke Christe lijke Zangersbond. Men zal in schrijven in de Eerste Afdeling. FOTO: WIM VAN NOORT DEN HAAG De meer dan 2000 foto-negatieven die op de vliering van de Zuiderparkschool in Den Haag zijn gevonden roe pen vooralsnog alleen maar vragen op. „Over herkomst en achtergron den tasten we vrijwel ge heel in het duister", aldus schooldirecteur C. Veer man. Vooral de mengeling van op namen van Duitsers en kenne lijke opdrachtfoto's van Joodse mensen is een vreemde zaak. De kwaliteit van het werk wijst in de richting van een beroepsfotograaf. Onduidelijk is weer hoe het materiaal, ver pakt in ongeveer 200 deels verteerde doosjes voor glas negatieven van het merk Ge- vaert, op de schoolzolder is te rechtgekomen. Bekend is wel dat het schoolgebouw, zoals veel andere destijds, in de oor logsjaren door de Duitsers is gevorderd en als (militair) on derkomen werd gebruikt. Waarschijnlijk betreft de vondst het archief van een in Duitse dienst werkende leger- fotograaf, die ook allerlei op drachten van Nederlandse burgers aannam. Zo zijn er op namen van een Scheveningse vrouw in klederdracht op de boulevard, van de Nederlands bokskampioen in het vederge wicht uit 1942, van katholieke kinderen die hun eerste com munie doen en talrijke por tretten en groepsfoto's van mensen in burgerkleding. Fo to's van knipsels uit de Ham- burgse kranten (Hamburger Tageblatt en Hamburger Fremdenblatt), veelal hande lend over cabaret en artiesten, duiden erop dat de fotograaf van Duitse afkomst was (of is). De foto's dateren van de jaren 1937 tot en met 1939. Ook Duitstalige opschriften op de doosjes („Hause", „Bronze Kel ler") wijzen in die richting. Enkele afdrukken, van Joodse mensen en van een Duitse legereenheid in Den Haag, zijn voor onderzoek naar het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie gestuurd. Daar wordt een en ander nog bestu deerd door specialist E. So- mers: „Ik kan er op dit mo ment nog weinig over zeggen. Het is wel vreemd. Binnenkort ga ik naar Den Haag om de hele verzameling te bekijken". OEGSTGEEST Een tele visie en een CD-speler zijn gisteravond gestolen uit een woning aan de Govert Flinc- klaan. De daders zijn door middel van het openbreken van de achterdeur de woning binnen gegaan. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11