Qowuvnt m Deurwaarder int lesgeld bij tientallen ouders l 15 februari maakt geldwèl gelukkig. STAD OMGEVING Lasten omhoog voor onderhoud riolering AZL DOET AANGIFTE TEGEN SIMON KEMP mister: wijziging anleg Rijksweg 11 Raadslid Hettinga verwijst kritiek naar rijk der fabelen Slimme EHBO-kit DINSDAG 9 FEBRUARI 1988 PAGINA 9 slstraf voor verkrachters I.HAAG /LEIDEN De Haagse rechtbank heeft g, broers uit India veroordeeld tot zes maanden cel- |f met aftrek van voorrarrest, omdat zij zich in okto- I vorig jaar hebben vergrepen aan een Duits meisje, van justitie had een jaar cel geëist tegen de die 27 en 32 jaar oud zijn. ^verkrachting speelde zich vorig jaar af in de nacht 13 op 14 oktober in de Leidse woning van een hd van de broers. Het drietal had het 19-jarige meis- ji Amsterdam opgepikt. In de woning had de vriend Ide broers seksuele gemeenschap met haar. Vervol- verkrachtten de broers uit India haar, aldus de 'se. De oudste verdachte ontkende dat. Hij verklaar- 'genover de rechtbank geen interesse voor vrouwen hebben omdat hij homofiel is. Zijn jongere broer is de psychiater verminderd toerekeningsvatbaar ilaard voor zijn daad. Het tweetal woont in Neder- zonder verblijfsvergunning. Zes weken celstraf voor schietende oom DEN HAAG/LEIDEN Omdat hij op 7 mei 1986 met een vuurwa pen op zijn neef heeft geschoten, is een 60-jarige Leidenaar veroor deeld tot zes weken gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Officier van justitie mr. M. Schelf hout had tijdens de zitting 15 maanden celstraf geëist. De man zou, fietsend over de Vijf Meilaan, op de auto van zijn jongere neef hebben geschoten. Daarbij werd niemand geraakt. De man leefde al jaren in onmin met zijn neef maar ontkende twee weken gele den tijdens de zitting van de Haag se rechtbank dat hij op zijn fami lielid had geschoten. LEIDEN De directie van het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft bij de politie aangifte gedaan tegen het Hazerswoudse afvalverwer- kingsbedrijf Simon Kemp. Noch de directie, noch de advocaat van het ziekenhuis wil nadere mededelingen doen over de aangifte. Volgens een woordvoerder van het AZL heeft de aangif te „gedeeltelijk" te maken met het hoger beroep dat het ziekenhuis heeft aangespannen tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank dat het AZL zich moet houden aan het contract met Kemp. Het AZL is met een ander bedrijf in zee gegaan omdat Kemp te hoge rekeningen zou indienen. Bovendien is het ziekenhuis van mening dat het Hazerswoudse bedrijf een slechte naam heeft gekregen omdat het illegaal afval zou hebben gestort in België. Dak van Aktief kan gerepareerd LEIDEN Wijk vereniging Aktief kan het dak van het club huis aan de Ber- lagestraat laten repareren. De ge meente is bereid 10.000 gulden te lenen voor de re paratie. Aktief brengt zelf 7.000 gulden in het laadje. LEIDEN De gemeente [Leiden gaat" proberen net behulp van de deur- waarder lesgeld binnen [te krijgen van ouders van 55 leerlingen van l scholen voor openbaar voortgezet onderwijs. Zij hebben de 1030 gulden I nog niet of nog niet hele- I maal overgemaakt. Oor- 1 spronkelijk moesten I leerlingen van 16 en 17r jaar dat geld voor 1 de cember betalen, maar i onderwijsminister W. [Deetman heeft de leer- tlingen twee maanden 1 uitstel gegeven. Ruim vijf procent van de 1000 léerlingen die het geld de gemeente moest fovermaken, heeft dat nog iniet gedaan. Leiden wil geen fleerlingen van school sturen. T „De deurwaarder gaatdeze I week de ouders verzoeken te betalen. Als ze daaraan geen Igehoor geven dan kunnen I we via rechterlijke tussen- llcomst beslag leggen op goe- deren, zoals bijvoorbeeld een televisie", aldus een woord voerder van de directie on derwijs van de gemeente. De leerlingen van de christe lijke scholen voor voortgezet onderwijs hebben allen het lesgeld betaald. Volgens een woordvoerder van de Stich ting Katholiek Onderwijs Leiden hebben ongeveer tien leerlingen van het Agnes-col- lege en de scholengemeen schap De Leidse het geld nog niet (helemaal) overgemaakt. Welke maatregelen er tegen hen worden genomen is nog niet bekend. Volgens directeur M. Ragut van De Nieuwe Vaart wordt de deurwaarder gestuurd naar de ouders van de vier leerlingen die de 1030 gulden nog niet hebben overge maakt. Een leerling moet nog een gedeelte van het bedrag betalen en ongeveer tien leerlingen wachten nog op bericht over een vergoeding van de Studiefinanciering in Groningen. „Heel weinig" leerlingen van scholengemeenschap Rhijn- wijck voor middelbaar be roepsonderwijs hebben vol gens een woordvoerder nog niet betaald. Het bestuur praat woensdag over te ne men maatregelen. „Wellicht dat we de deurwaarder bij die mensen langs sturen", al dus de woordvoerder die niet uitsluit dat er mensen van school zullen worden ge stuurd: „We moeten dat per persoon bekijken". Eén leerling van De Noor- derwiek voor middelbaar dienstverlenings- en gezond heidszorgonderwijs heeft verzuimd het geld op tijd te betalen. „Maar die is ziek, we moeten er nog met die per soon over praten", aldus ad junct-directeur W. van der Hoeven. Bij de MSG hebben nog twee leerlingen niet betaald. „Maar dat komt nog in orde. We zijn bezig met de ouders om op een normale manier tot een oplossing te komen", aldus deze school. „Alles is binnen op het lesgeld van één leerling na", aldus de P.C. MTS, „maar die persoon is nog met de Studiefinancie ring in Groningen in de slag". Ook de woordvoerders van andere Leidse scholen voor middelbaar beroepsonderwijs melden dat er geen proble men zijn: „Alles is betaald, een deurwaarder hebben we niet nodig". Het Rijnlands Lyceum in Wassenaar, dat ook de finan ciële gegevens registreert van de scholen in Sassenheim en Oegstgeest geeft geen com mentaar. „Wij verstrekken geen gegevens over de finan ciële toestand van de school en/of de leerlingen en hun ouders", aldus een woord voerder. Bij het Fioretticollege in Lis- se heeft iedereen voor 1 fe bruari betaald. Directeur J. Janson: „We hebben wel wat drang moeten uitoefenen op enkele ouders die niet door hadden dat ze na 1 december echt zelf moesten betalen. Op 1 februari was alles echter rond". Bij de Alphense scholenge meenschap Albanianae is sprake van een klein aantal leerlingen waarvoor nog geen lesgeld betaald is. Dit zijn er minder dan tien. Met de gemeente Alphen is de af spraak gemaakt dat bij deze leerlingen de deurwaarder langs de deur gestuurd wordt. Onderzocht zal worden of er bij deze mensen sprake is van een duidelijke onwil om te betalen. Mocht dit het geval zijn, dan zal worden overwogen deze leer lingen van school te sturen. Het Ashram college in Al phen heeft niet een dergelij ke afspraak met de gemeente gemaakt. Daar is op dit mo ment sprake van één leerling waarvoor nog geen lesgeld is betaald. „Wij hebben echter de zekerheid dat het geld deze week binnenkomt", al dus de rector van het Ash ram college. Op het Pieter Groen college in Katwijk hebben twee ou ders het lesgeld nog niet be taald. Reden is dat Gronin gen niet met het noodzakelij ke voorschot over de brug komt en deze twee ouders niet in staat zijn het lesgeld voor te schieten. Er is met de school een betalingsregeling getroffen. De Rijnmond christelijke scholengemeenschap in Kat wijk heeft geen problemen. Alle alle ouders hebben per 1 februari het lesgeld betaald. Op 1 december waren er wel enkele ouders die nog niet hadden betaald, maar de school wijt dat aan vertragin gen in Groningen en niet aan onwil bij de ouders. [DEN Het ministerie verkeer en waterstaat kt naar mogelijkheden om lanleg van Rijksweg 11 tus- Leiden en Bodegraven te ;igen. Aanleiding hiertoe mt de noodzaak om de en- jaans autoweg uit te brei- tot autosnelweg gezien het keersaanbod. Minister t-Kroes heeft dat laten we- De uitbreiding is nu niet de Rijkswegenplannen rzien. Een wijziging van plannen zal pas in 1989 [elijk zijn, nadat de Kamer erover heeft uitgespro- aanleg van de weg ontstaan. Voor de verkeersveiligheid is het het wenselijk dat de enkel- baansweg wordt uitgerust met ongelijkvloerse kruisingen, zo als bij autosnelwegen het geval is. Bovendien spelen bezwaren van Hazerswoude tegen de aanleg van de weg nog een rol. Over het provinciale plan om het kanaal bij Alphen aan den Rijn om te leggen zei de minis ter dat de noodzaak daartoe onvoldoende is aangetoond. Het rijk heeft er ook geen geld voor. Volgens de minister is de omlegging alleen voordelig voor het wegverkeer en de ontwikkeling van Alphen. (ADVERTENTIE) lüsnel op weg naaruwLotto-inleveradres voorwat rake kruisjes op letnieuwe Mid-Lottodeelnameformulier. Wantl 5 februari a.s. is het feer zover! De Mid-Lotto strooit wederom met geld. Astronomisch «el geld! Wat dacht u van een kans op f 500,000,-, 'n half miljoen kis. als hoofdprijs? Óf f 100.000,- voor de winnaar van het Cijfer- pel? Daarnaast nog taHoze andere prijzen van totaal duizenden en iuizenden guldens, waaronder een extra prijs van f10,000,-. Neem Hjs1 5 februari as. plaats voor uw tv en volg de trekking op de voet. I zult zien dat geld welzeker gelukkig maakt! MlD LOTTO LUKT ttN SPELLETJE,TOTTOTJE "M WINT. IS-17TO m de Gouden Gids voor de inleveradressen. Met wat hulp van een personeelslid van aannemer NBM gaf wethouder Peters gisteren het aarze lende startsein voor het graafwerk op de Rijnsburgerweg. foto: wim van noort Leiden zet gemeentelijk belastingstelsel op de helling LEIDEN De Leide- naars kunnen het komend jaar rekenen op hogere lasten van waarschijnlijk ettelijke tientallen gul dens per jaar omdat de ge meente meer geld nodig heeft voor het onderhoud van de riolering. Om dat geld te innen is bovendien een herziening van het Leidse gemeentelijk belas tingstelsel nodig. Dat kon digde wethouder J. Peters gisteren aan bij de start van de vernieuwing van riolering en wegdek van een deel van de Rijnsbur gerweg. Peters uitte bij die gelegenheid kritiek op de afspraak tussen minister Nijpels en de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten die daar de oorzaak van is. Peters noemde die overeenkomst „een slechte zaak". Die afspraak voorziet erin dat de gemeenten worden belast met het inhalen van het onderhoud van rioleringen. Zij moeten de kosten daarvan maar terug zien te halen via hogere belastingen. „We zul len daar niet aan kunnen ont komen in Leiden", verklaarde Peters. De wethouder kon des gevraagd niet precies aange ven hoe sterk de lasten zullen stijgen, maar duidelijk is vol gens hem wel dat het om een fors bedrag per jaar gaat. Peters kon dat niet precies aangeven omdat het gemeen telijk belastingstelsel ervoor op de helling moet. Nu is de riool heffing nog opgenomen in de onroerend goedbelasting. Dat heeft ermee te maken dat Lei den nu geen „doelheffingen" kent, belastingen die worden geheven om bepaalde werk zaamheden te betalen. Nu geldt, aldus Peters, nog dat Leiden alleen „algemene be lastingen" kent, waarvan de opbrengst niet speciaal voor én doel is bestemd. Voor de riole ringen zal een uitzonderingssi tuatie ontstaan. Daarover zal de komende maanden een dis cussie op gang komen. De overeenkomst tussen VNG en Nijpels werd twee weken geleden bekend. De gemeente kon toen nog niet aangeven hoe daarop zou worden gerea geerd. Volgens Peters dwingen minister en VNG Leiden nu af te stappen van het beleid dat de lasten voor de burgers niet mogen worden verhoogd. Lei den heeft overigens een inves teringsprogramma voor riole ring van enige miljoenen per jaar. Het karwei waarvoor Peters gisteren op de Rijnsburgerweg met wat aarzelend graafwerk het startsein gaf, is volgens de wethouder het bewijs dat de gemeente bereid is in riolerin gen te investeren. Het werk wordt door de gemeente gro tendeels zelf betaald. Het kar wei zal de komende maanden overigens voor veel overlast zorgen. Beurtelings worden de rijbanen van de Rijnsburger weg tussen Kagerstraat en huisnummer 109 opgebroken. Het verkeer, inclusief bussen, wordt daardoor steeds over één rijbaan geleid. Dit stuk van de Rijnsburgerweg wordt niet alleen voorzien van riole ring, maar krijgt als laatste deel ook een geasfalteerd weg dek. Kroon op besluit Met het plaatsen van het eerste bordje „Kernwapenvrije Gemeente" aan de Leidse stadsgrens zetten de wethouders H. de la Mar en H. van Dongen gisteren de kroon op een vorig jaar genomen raadsbesluit. Dat het zo lang duurde voor de bordjes er kwamen, zou vooral zijn veroorzaakt door een gebrek aan voorraad bij de leverancier. Enige weken geleden kon de gemeente er dan toch over beschikken en was het wachten op wethouder De la Mar om feestelijk het eerste exemplaar te plaatsen. Gisteren was het grote moment daar, op de Rijnsburgerweg, waar de per taxi aangevoer de wethouders omringd door een handjevol getrouwen, een spandoek en een tafeltje met daarop chocomel en gebak, in de gure wind het bord vastschroefden. foto: wim van noort „IK HEB HET COLLEGE TE VEEL VOOR DE VOETEN GELOPEN" LEIDEN Een week na dat de gemeenteraad heeft besloten om met IBB Kondor een miljoene novereenkomst te sluiten over het project Ende geest, is raadslid W. Het tinga (CDA) nog altijd hoogst verbaasd over de geruchten rond de besluit vorming. Geruchten die luiden dat de meerder heid van de raad de be slissing over de „deal van de eeuw" vorige week maandag niet wenste uit te stellen, omdat Hettinga belang zou hebben bij een keuze voor het concurre rende aanbod van de Leidse makelaar Menno Smitsloo. „Aantoonbare nonsens", noemde CDA- fractievoorzitter J. Walen kamp die verhalen giste ren al. Hettinga maakt duidelijk waarom het om „wilde verhalen en niets anders dan dat" gaat. Hettinga is directeur van het bouw- en aannemersbedrijf Bekooy BV, gevestigd in Lei den. Dat bedrijf heeft gedu rende dertig jaar onderhouds werkzaamheden verricht bij het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, eigendom van de gemeente Leiden. Op het mo ment dat bij Endegeest plan nen werden ontwikkeld voor een omvangrijk project dat tot doel had kasteel Endegeest en de Jelgersmakliniek voor sloop te behouden, werd com mercieel medewerker C. de Mos van Bekooy getipt door iemand van de technische dienst van Endegeest. De Mos kwam tot de conclusie dat er iets dermate belangrijks op het spel stond, dat hij er bij Hettinga op aandrong een ge sprek te hebben met directeur Bronkhorst. Dat gesprek had plaats op 16 april in het kan toor van Hettinga. Bronkhorst had tekeningen voor de plan nen bij zich. Hettinga: „Ik heb ze bekeken, maar zei direct te gen Bronkhorst: Ik kan hier niet in stappen. Tien dagen eerder was ik beëdigd als raadslid. In die hoedanigheid kun je het niet maken om za- van kon Hettinga het project ook financieel niet behappen. Suggestie De Mos deed Bronkhorst ver volgens de suggestie aan de hand om contact op te nemen met Smitsloo. Hettinga: „Bronkhorst reageerde nauwe lijks. Achteraf bleek dat hij al maanden met Smitsloo in ge sprek was. Ik vond dat een beetje flauw, want De Mos bel de voor niets op naar Smits loo". Na dit gesprek wisselde Hettinga nooit meer van ge dachten met Bronkhorst of een andere vertegenwoordiger van Endegeest over de „deal van de eeuw". Het dagelijks bestuur van Endegeest ver brak, op verzoek van Hettinga die zich niet happy voelde bij de situatie, alle banden met Bekooy en legde dat op papier vast. Als voorzitter van het da gelijks bestuur van Endegeest zette ook wethouder F. Kuijers (volksgezondheid) daar zijn handtekening onder. Wel wer den enkele lopende projecten afgehandeld, het laatste in de tweede helft van oktober 1987. De afgelopen dagen is Hettin ga veel meer duidelijk gewor den over deze schimmige af faire. Hettinga: „Een half jaar geleden kwam mijn zoge naamde belangenvermenging al eens aan de orde. Toen ik Bronkhorst hierover aansprak, zei hij: Maar je kan toch wel tegen een grapje? Nu blijkt pas hoe ernstig de situatie toen al was. Ik had er toen meteen fel tegenin moeten gaan", zegt Hettinga nu. Banden Hettinga constateert dat wet houder Kuijers zich in het ver loop van de affaire inconse quent heeft opgesteld. In ant woord op schriftelijke vragen van het CDA zegt de wethou der zwart op wit dat over En degeest met Bekooy een ge sprek is gevoerd met Smitsloo als beoogd financierder, terwijl Kuijers eerder zijn handteke ning had gezet onder het stuk dat juist het verbreken van de zakelijke banden tussen Het tinga en Endegeest bekrachtig de en dus banden van Hettin ga met Smitsloo uitsloot. Het tinga: „Ik heb met Smitsloo nooit één gesprek gevoerd over dit project". Volgens Kuijers is er in april een gesprek gevoerd met Be kooy over de transactie. „Be kooy heeft belangstelling ge toond maar is uiteindelijk niet met een bod gekomen", aldus de wethouder. Volgens hem zijn pas in september de ban den verbroken tussen Ende geest en Bekooy. „Dat was dus een paar maanden later". Van morgen ontkende Kuijers dat hij Hettinga zou hebben be schuldigd. „Het besluit om met IBB Kondor in zee te gaan is genomen op basis van objectie ve criteria. Hettinga heeft daar geen rol bij gespeeld". Wroeten Hettinga: „Ik denk dat ik het college te veel voor de voeten heb gelopen. Eerst ben ik blij ven wroeten in de kwestie van het Stadsbouwhuis (dat werd ook gebouwd door IBB Kon- dor-red), daarna wilde ik meer weten over de deal van Ende geest. Inmiddels heb ik begre pen dat raadsleden mij er van beschuldigen dat dat een voor opgezette actie was om IBB Kondor zwart te maken. Dat is onzin. Toen -de kwestie van het Stadsbouwhuis begon, wist ik nog niet dat IBB Kondor van het college ook het pro ject-Endegeest mocht gaan doen". Hettinga is bijzonder boos en teleurgesteld is over de opstel ling van een aantal raadsle den. Fracties geven toe dat de geruchten over belangenver menging een rol hebben ge speeld in de besluitvorming, maar ontkennen dat die van doorslaggevende betekenis zijn geweest. Hettinga heeft daar op zijn beurt twijfels over. Hoewel hij zich onheus voelt bejegend, heeft Hettinga er niet één moment over ge peinsd de handdoek in de ring te gooien en op te stappen als raadslid. Wel zegt hij: „Op deze manier wordt het moei lijk om nog mensen uit het bedrijfsleven voor het raads werk te krijgen. Zij zijn altijd wel op de een of andere ma nier te belasten", en hij noemt een eerdere affaire waarbij Voormalig CDA-raadslid J. van Zijp betrokken was. „Maar ik weet dat ik voor een rechtvaardige strijd vecht. Ik ben het zelf geweest die de kwestie heeft aangeboord en ik verheel niet dat ik mij daar in heb vastgebeten, maar dat is nooit uit eigenbelang geweest. Kritiek op die houding kan ik best hebben. Ik heb veel eelt op mijn ziel". PIETER EVELEIN Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken yatis. i Noteer als nieuwe abonnee ingaandel. 'Naam: i Postcode/plaatse 'Telefoon- (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per i maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f 70,93 i Stuur als dank de EHBO kit naar Naam: AdresL. i Postcode/plaats:_ Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag r-Atv I- eicbeGouta/ni

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9