Kamerdiscussie over file schiet niet op Schiphol krijgt hogere toren Zwembaden onveilig door falend personeel Advocaat mag niet bij politieverhoor ees betreurt ite advertentie igen bijdrage Superlichte pil op komst JÈCW houdt «ast aan ,ondagsrust Kabinet bespreekt afschaffen van reiskosten-forfait NNENLAND SaidM<2owuvnt DINSDAG 9 FEBRUARI 1988 PAGINA 3 het ministerie van WVC waarin het publiek wordt in- 1 icht over het zogenoemde specialistengeeltje is onder an- ei te wijten aan communicatiestoornissen. Dees wilde n st' het kort geding afwachten, waarin uiteindelijk werd ir( list dat de regeling mocht doorgaan. Daardoor kon de itssecretaris pas na terugkeer van de aids-conferentie in iden de advertentietekst doornemen. „Daarbij hebben communicatiestoornissen voorgedaan die ik betreur", j Dees. Het bleek toen niet meer mogelijk de adverten- eerder te plaatsen dan 2 februari. De regeling ging op 1 ruari in. De PvdA'er Van Otterlo had om opheldering de gang van zaken gevraagd. UTRECHT Er komt nog dit jaar een superlichte anti-conceptie pil op de markt. Deze pil bevat 20 microgram een microgram is een miljoenste gram van het hormoon oestrogeen. De lichtste pil die momenteel in Neder land te koop is bevat 30 microgram oestrogeen. De nieuwe pil, die de merk naam Mercilon heeft, wordt geprodu ceerd door Organon, een onderdeel van het Akzo-concern. De pil is eind vorige week in Denemarken als eerste land in de wereld geïntroduceerd, waar het de tot nu toe duurste anti-conceptiepil is. Of dat in Nederland ook zo zal zijn, is nog niet bekend. SCHIPHOL - De luchtverkeerslei ders op Schiphol krijgen een nieu we toren. Hoewel de definitieve beslissing pas begin maart zal worden genomen, zijn de voorbe reidingen voor de bouw al in volle gang. De toren moet op 1 maart 1991 klaar zijn. Vanuit de toren worden de vliegtuigen op Schiphol en in de directe nabijheid daarvan begeleid. De bouw van een nieuwe toren is noodzakelijk vanwege de uitbreiding van het stationsgebouw waarover binnenkort een beslissing valt. De nieuwe delen van het stationsge bouw, inclusief de nieuwe E-pier, zouden 45 meter hoog worden en daarmee het vrije uitzicht vanuit de huidige toren (53 meter hoog) belemmeren. De nieuwe to ren moet 80 a 85 meter hoog worden. Met de bouw is een bedrag van 30 mil joen gulden gemoeid. Wie dat zal gaan betalen, staat nog niet vast. De huidige toren zal niet worden afgebroken, maar over de nieuwe bestemming bestaat nog geen zekerheid. Kapitein Borcea wist vroeg van schade ROTTERDAM De kapitein van de Roemeense ertstanker Borcea, die ervan wordt ver dacht begin januari een mi lieuramp te hebben veroor zaakt aan de Zeeuwse en Zuidhollandse kusten, geeft toe dat hij heeft geweten dat zijn schip al voor het binnen lopen van de haven van Gent schade opliep door een aan varing. Door deze aanvaring, vermoedelijk met een scheepswrak, is vrijwel zeker het gat in de romp van het schip ontstaan waardoor een grote hoeveelheid olie de stranden vervuilde. De kapitein heeft tot nu toe volge houden dat hij niets heeft geweten van een aanvaring en dat hij pas na het bezoek aan de haven van Gent op weg naar Noorwegen in de gaten kreeg dat er iets loos was. Volgens de "Rotterdamse officier van justitie mr. H. Smid, die de kwestie rond de tanker onder zoekt, heeft de kapitein met zijn onthulling nog geen bekentenis af gelegd. „Hij heeft ook nog niet ge zegd dat hij wist dat de Borcea al vóór Gent olie lekte. Alleen dat hij kennis droeg van mogelijke schade aan zijn schip". De Rotterdamse officier onderzoekt nog waarom de kapitein in de Belgische haven vervolgens geen onderzoek naar die schade heeft gelast. 5N HAAG De werk- versorganisaties NCW VNO verschillen van >ning over werken op lrtidag. Voor de christelij- werkgeverscentrale 'W is de zondagsrust lilig. Het VNO vindt uarentegen dat, wil Ne- o rland de concurrentie o et het buitenland aan Kinnen blijven gaan, er e k op zondag gewerkt o 1 moeten worden. :een interview met het dag- d Trouw liet NCW-voorzit- N Andriessen onlangs weten l'de moderne produktieme- iden vaak vergen dat er ook ii zondag wordt gewerkt. ze uitspraak wekte de woe- op van de christelijke vak- itrale CNV die de zondags- :t hoe dan ook wil handha- hv Tl een reactie liet het NCW teren weten dat het in het ikel zou gaan om „een on- ste weergave van uitspra- 1' n en dat de christelijke n rkgevers niets voelen voor ,l bréiding van het werken op 'dag". een bijeenkomst in Goes 3 rwees VNO-voorzitter Van 6 de gisteren naar landen als r Verenigde Staten en Japan a ar de wekelijkse werktijd al izienlijk langer is. „Als de derpositie dat vraagt zal ook het weekeinde moeten kun- ;n worden doorgewerkt", al- is Van Lede. rocureur Hoge Raad tr. Berger overleden IN HAAG De procu- ir-generaal bij de Hoge ad der Nederlanden, W.J.M. Berger, is van- ag in Heerlen gecre- eerd. De vorige week erleden mr. Berger is 66 ir oud geworden. Hij d zich in verband met ;kte al enige tijd moeten :en vervangen door ad- caat-generaal mr. J. mmelink. zijn schoolopleiding in Den ig en zijn rechtenstudie be- r mr. Berger zijn loopbaan 1948 als advocaat in Rotter- nT Hij werkte vervolgens op griffie van de rechtbanken n Den Haag en Breda, daar- was hij rechter in Maas- iht en president van het f van Justitie van de Antil- op Curasao. Vanaf 1966 fcrkte mr. Berger bij de Hoge lad, eerst als advocaat-gene- al, vanaf 1979 als hoogste ■j nklager, procureur-generaal. n j was commandeur in de [t de van de Nederlandse ^euw. rokx voorzitter ureau voor rchitectentitel :N HAAG Minister Nij- ls (volkshuisvesting) heeft i voormalige staatssecretaris ökx gevraagd voorzitter te rden van het Bureau voor Architectentitel. Het bu- au gaat op 1 mei van start. Ie gediplomeerde architec- i moeten bij dat bureau •rden geregistreerd. Het be- lur zal bestaan uit vertegen- ers van de beroepsor- ïisaties voor architecten, ïsumenten en overheid. De nd van Nederlandse Archi- •ten heeft verbaasd gerea- •rd op de keuze van minis- Nijpels. De bond had ver- icht dat de voorzitter uit de lederen van de beroepsorga- >aties afkomstig zou zijn. Of okx de functie zal accepte- n was vanmorgen nog niet Icend. Het voorzitterschap is te combineren met de actie van burgemeester, okx is een van de kandida- voor het burgermeester- iap van Tilburg. VANDAAGi IN HET lEUWi DEN HAAG „Zo gaat het niet". Deze uitroep van het CDA-kamerlid Hennekam gisteren in de Kamer tijdens een be raad over het Bereik baarheidsplan Randstad was tekenend. Na zo'n twaalf uur beraad met minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wist de Kamer eigenlijk nog niet veel meer dan men eerder uit brieven en gesprekken met be trokkenen had kunnen opmaken. Ondanks Hennekams harte- kreet was het beraad hoopvol voor de minister begonnen. Een kamermeerderheid be staande uit CDA en VVD sprak zich uit voor een ver hoging van de motorrijtui genbelasting (MRB). Met deze verhoging, 25 gulden per jaar voor auto's en moto ren en 50 gulden voor vrachtwagens enbussen, komt 150 miljoen gulden per jaar binnen. Bij dit „succes" voor de minister bleef het echter ook meteen. In een sfeer van „verheugende openheid", zoals Smit-Kroes het zelf bestempelde, bleef een complete mist rond de uitvoering van de plannen hangen. Zo moest de be windsvrouw onder een sper vuur van verwijten afkom stig uit de rijen der oppositie toegeven dat het Bereikbaar heidsplan niet gebaseerd was op effectiviteit maar op haal baarheid. Uitspraken Ondanks de van haar beken de stevige uitspraken - „er dreigen zwarte wolken als. wij niets doen en „uitstel kunnen wij ons niet permit teren, er moet een aanscher ping van het beleid komen" - erkende Smit-Kroes dat de hogere MRB alleen nodig is ter financiering van de plan- Een zuchtende minister Smit-Kroes in de Tweede Kamer: „Ik trek niet aan een dood paard. Het plan is realistisch". foto: anp nen. Het autorijden wordt er niet door geremd. „Dat weet ik", klonk het wat timide uit de mond van de standvastige minister. Het echt terugdrin gen van het autobezit noem de de minister „niet realis tisch" en „een illusie", wij zend op de wens van iedere jongere om een eigen auto mobiel te hebben. De minister gaf de garantie dat de hogere MRB alleen blijft bestaan totdat een elek tronische tol (road pricing, waar de Kamer voorlopig nog geen ja tegen heeft ge zegd) mogelijk is. Een jaar of acht dus. Gedurende die tijd krijgt het openbaar vervoer de 100 miljoen extra per jaar. En de gemeenten hun 50 mil joen per jaar. Op de vraag hoe gemeenten op basis daar van geld moeten lenen voor infrastructurele werken en die leningen over tientallen jaren moeten afbetalen, bleef de minister het antwoord schuldig. Advertentie Ook op een ander (vitaal) on derdeel van het mobiliteitss- kwam geen duide lijkheid: de aanleg van vier tunnels door particuliere be leggers. Veel verder dan de stelling dat de beleggers via advertenties uitgenodigd worden te bieden op de pro jecten kwam de minister niet. Aan de hand van de binnengekomen aanbiedin gen zal een eisenpakket op gesteld worden. Daarna star ten onderhandelingen. Dit al les met de bedoeling dat nog deze zomer de eerste paal voor de eerste tunnel (die on der De Noord bij Dordrecht) de grond in gaat. Voor de bewindsvrouw staat het vast dat de beleggers middels een exploitatiemaat schappij niet alleen de tun- nelaanleg financieel moeten regelen maar ook de bouw ervan en het latere beheer. Door de road pricing moeten zij te zijner tijd voor hun diensten betaald worden. Als de tunnels zijn afbetaald ko men zij in handen van de overheid. Tot zover de plan nen. In de Kamer werden er de nodige vraagtekens bij ge zet. Onder meer bij het ren dement voor de beleggers; de in omloop zijnde 12 procent wordt te hoog geacht „Realistisch" „We springen echt niet in het luchtledige", liet Smit-Kroes geruststellend weten. „Ik trek niet aan een dood paard. Het is realistisch". Hoe realis tisch werd echter niet duide lijk. Wel bleek de minister door de tunnelbouw van de beleggers geld vrij te willen maken in het Rijkswegen fonds. Ook bleek dat de road pricing extra geld moet ople veren voor weer nieuwe pro jecten. Geen wonder dat de bewindsvrouw op de vraag wat er gebeurt als zich geen beleggers melden, antwoord de: „Die stelling is acade misch". „Een vier-tunnelplan met wat franje", stelde het GPV- kamerlid Schutte. De scepcis bleef alom in de Kamer han gen. De uitspraak van de mi nister dat zij het waagt te veronderstellen dat 75 tot 80 procent van de files bestre den zal worden, deed het tij niet keren. Net zo min als haar dringende verzoek om „nu" het groene licht van de Kamer te krijgen. Morgen avond gaat het beraad ver der. CAREL GOSELING Munten onder nieuwe cellen Gekleed in veiligheidspak inclusief helm leggen de minister van justitie Korthals Altes en zijn colle ga-minister Nijpels (VROM), naar oud-Hollands gebruik, een zakje munten onder de eerste paal voor een nieuw huis van bewaring in Rotterdam. De inrichting die eind volgend jaar in gebruik moet worden genomen, krijgt 252 cellen en kost 51 miljoen gulden. Aanvankelijk zou de de nieuw bouw aan de Abraham van Stolkweg in Rotterdam dienen ter vervanging van het oude huis van bewaring aan de Noordsingel. Maar door het nijpend tekort aan cellen, zal ook na de opening van het nieuwe huis, het oude huis van bewaring blijven bestaan. Behalve in Rotterdam is er nieuw bouw gepland in Leeuwarden, Hoogeveen en Sittard. foto: anp VLAARDINGEN Het personeel in de Neder landse zwembaden moet beter worden opgeleid om de veiligheid in de baden te verhogen. Er gebeuren nog te veel ongelukken die hadden kunnen worden voorkomen. Ook de in november 1984 van kracht geworden Wet op de Hygiëne en Veiligheid in de Zwembaden (WHVZ) heeft onvoldoen de middelen om onveilige situaties te verhelpen en de controle door de pro vincie daarop is ontoerei kend. Dat is de mening van het hoofdbestuurslid P. de Leeuw van de Nederlandse Vereni ging van Zwembadmedewer kers (NVZ), de vakbond voor zwemonderwijzers in Vlaar- dingen. Hij wil dat de huidige twee-jarige opleiding voor zwemonderwijzers wordt ver beterd en dat de WHVZ wordt aangepast. Deze wet stelt nor men op het gebied van veilig heid en hygiëne. Zwembaden die daar niet aan voldoen krij gen sinds de invoering tussen de drie maanden en tien jaar de tijd die te verbeteren. Maar regelmatig gaat het vol gens De Leeuw toch mis. Per jaar raken naar schatting 7.000 bezoekers soms ernstig ge wond door ongelukken in zwembaden en verdrinken er ook mensen. Vorig jaar kwa men enkele baden in het nieuws doordat het fout ging bij het vullen van de chloor- tank. De Leeuw vreest dat het werkelijke aantal hoger is, omdat naar zijn idee zwemba dinstanties uit vrees voor ne gatieve publiciteit ongelukken liever verzwijgen. CDA wil talent leden gebruiken DEN HAAG Het CDA wil de kennis en talenten waaro ver haar leden beschikken meer gaan gebruiken. Met dat doel ontvingen alle leden van deze partij tegelijk met de CDA-krant vandaag een in lichtingenformulier waarop zij kunnen aangeven op welke beleidsterreinen zij over speci fieke kennis beschikken. Het is de bedoeling dat de op deze wijze verkregen know how vooral in de lokale politiek ge bruikt gaat worden. MINISTER VREEST PROBLEMEN BIJ ONDERZOEK DEN HAAG Minister Korthals Altes van Justi tie is niet van plan een wettelijke regeling te tref fen die advocaten toestaat aanwezig te zijn bij het po litieverhoor van verdach ten. De bewindsman schrijft dit in een brief aan de Tweede Ka mer naar aanleiding van een onderzoek door prof. dr. C. Fijnaut, hoogleraar strafrecht aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Deze heeft een rechtsvergelijkende studie ge maakt naar het al dan niet toelaten van raadslieden tot het politieverhoor. De belang rijkste conclusie daaruit is dat er „onvoldoende steekhouden de argumenten zijn om de ad vocaat te weigeren". De minister, die zelf opdracht tot het onderzoek gaf, vreest evenwel dat een dergelijke re geling het onderzoek van de politie zal bemoeilijken. „Vooral omdat de verdachte dan minder snel bereid zal zijn het door hem begane feit te bekennen. Ik ben niet bereid het risico van dergelijke nega tieve effecten te accepteren nu immers een meer slagvaardige aanpak van de zware georga niseerde misdaad één van mijn beleidsprioriteiten is", aldus Korthals Altes. Drie advocaten uit Den Bosch vinden dat ze door het Open baar Ministerie aldaar opzette lijk worden tegengewerkt. P. van der Kruijs zegt namens het drietal dat justitie op alle mogelijke manieren het con tact tussen advocaat en ver dachte bemoeilijkt. Zo worden verdachten met opzet vastge houden op plaatsen die ver van het betrokken advocan- tenkantoor liggen en wordei/ advocaten niet goed op de hoogte gehouden van het ver loop van het onderzoek. Vol gens officier van justitie mr. Bender is de kritiek beneden alle peil. Bevers in Biesboseh DEN HAAG Het experiment met het uitzetten van bevers in de Biesboseh waar onder andere het Wereld Natuur Fonds naar heeft gevraagd, gaat tot en met 1993 duren. De bevers worden uitgezet in de Zuidwaard, een deel dat eigendom is van Staats bosbeheer. Minister Braks (Landbouw) stelt zich tijdens het ex periment garant voor eventuele schade aan de waterhuishou ding, die aantoonbaar door de bevers is veroorzaakt. Uit experi menten in Duitsland en Frankrijk is gebleken dat bevers een positieve bijdrage kunnen leveren aan het milieu. In de vorige eeuw al is in Nederland de wilde bever uitgestorven. EKNOLLEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net buigt zich de komende weken over mogelijkhe den het reiskosten-forfait in de belastingen voor woon-werk verkeer af te schaffen. Het daarmee uitgespaarde geld, 1,2 mil jard gulden per jaar, wil het kabinet gebruiken om een vergaande belasting- vereenvoudiging (voorge steld door de commissié- Oort) soepel te laten ver lopen. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft dit giste ren in de Kamer gezegd. Vol gens de minister wordt ook ge sproken over een verlaging of afschaffing van de over drachtsbelasting bij aankoop van een woning aan de orde. Het gaat daarbij eveneens om circa 1,2 miljard gulden per jaar. De bewindsvrouw noemde beide plannen goed voor het terugdringen van het woon- werk verkeer. Indien het reis kostenforfait verdwijnt zouden automobilisten eerder aangezet worden om het openbaar ver voer te nemen. Met het verla gen of afschaffen van de over drachtsbelasting wordt het aantrekkelijker om te verhui zen naar een plaats dicht bij de werkplek. Het kamerlid Hennekam (CDA) keerde zich tegen een ingreep ineens. Hij bepleitte geleidelijkheid ook al noemde hij de voornemens „bespreek baar". Als alternatieven noem de Hennekam een verlaging van de onroerend-goedbelas- ting en de erfpacht. Jorritsma (VVD) zei in te kunnen stem men met de kabinetsplannen. Zij vroeg ook om het fiscaal belasten van hoge autokosten- vergoedingen. Dr. L. de Jong wijzigt omstreden hoofdstuk over Nederlands-Indië AMSTERDAM Dr. L. de Jong heeft „belangrij ke wijzigingen" aange bracht in het omstreden concept-hoofdstuk van zijn standaardwerk over de tweede wereldoorlog waarin hij de oorlogsmis daden van Hollandse mi litairen in Nederlands-In dië behandelt. Over dit hoofdstuk ontstond grote opwinding toen de eerste versie ervan dit najaar uitlek te. Oud-Indiëgangers voelden zich door De Jong collectief in het beklaagdenbankje gezet. De jongste versie is nu verzon den naar leden van de begelei dingscommissie die de De Jong van advies dienen. Om te voorkomen dat de tekst weer via die commissieleden uitlekt, hebben zij moeten beloven er niets over naar buiten te bren gen. Volgens directeur A. Paape van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie is het niet ongebruikelijk dat de concept-tekst van De Jong tweemaal door adviseurs wordt gelezen. „Dat doen we wel vaker als er belangrijke wijzigingen zijn aangebracht", aldus Paape. Tehuis voor papegaaien Voor alle ongewenste papegaaien die door „dierenliefhebbers" in de steek worden gelaten omdat ze bijvoorbeeld niet zo kunnen praten als de baas had gedacht, is sinds kort in Geldrop een op vangcentrum ingericht. Het centrum dat opgezet is door de Ne derlandse Opvang Papegaaien, herbergt nu al zo'n honderdzes tig papegaaien, kaketoes en ara's. Zittend op de schouder van de papegaaien-opvanger Tonny van Meegen, krijgt elke ver schoppeling ruimschoots liefde en aandacht. foto: anp

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3