Evangelische christenen komen beslagen ten ijs in Calgary CeicLeSomonf Hongerstaking tegen uitwijzing Koerden kerk wereld beroepingen Vrijlating bepleit van 140 gewetensgevangenen Toch geen gesprek met blanke NG Kerk GEESTELITK LEVEN/OPINIE £e*dóc6owutnt DINSDAG 9 FEBRUARI 1988 PAGIN, JïnF RK Kerk Litouwen mag onafhankelijkheid niet vieren VILNA/STRAATSBURG De Russische autoriteiten hebben de Rooms-Katholieke Kerk in de Sovjet-republiek Litouwen gewaarschuwd zich niet te scharen achter de nationalistische demonstraties ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de onafhankelijkheid van Litouwen. Dit is in dissidenten kringen in Frankrijk bekendgemaakt. Dinsdag 16 februari is in Litouwen, dat van 1918 tot 1940 onafhankelijk was, uitgeroe pen tot nationale feestdag. Dit tot grote onvrede van de autori teiten. Litouwse dissidenten en talloze priesters hebben de be volking bovendien opgeroepen zondag 14 februari in hun eigen parochie processies te houden. Volgens de Baltische wereldraad, die optreedt namens dissi denten uit Estland. Letland en Litouwen, zijn eind januari in drie dagen tijd bijna alle bisschoppen, priesters en diakens bij de autoriteiten op het matje geroepen. Daar werd hun te ver staan gegeven dat ze hun kerken en andere gebouwen niet voor niet-religieuze doeleinden mogen gebruiken. Twee bis schoppen, Vincentas Siadkevicius van Kaisiadorys en Antanas Vaicius van Telsiai, hebben volgens de dissidenten overigens geweigerd de waarschuwing te aanhoren. In een poging de nationalistische protesten te voorkomen, heb ben de autoriteiten voor de zestiende allerlei vergaderingen en bijeenkomsten van de Communistische Partij gepland in fa brieken, kantoren en scholen, zo heeft de Baltische raad verno men van de dissident Povilas Peceliunas. Gewoonten zijn de vingerafdrukken van het karakter. Burgers DDR zoeken steun van kerk voor emigratie OOST-BERLIJN Hon derden burgers van de DDR hebben zich giste ren voor het hoofdkan toor van de Evangelische Kerk in Oost-Berlijn ver zameld in de hoop van de kerk hulp te krijgen bij hun emigratie uit de DDR. De leiding van de kerk had vorige week aangekondigd dat zij bur gers die een emigratie verzoek hebben inge diend maar nog geen ant woord van de autoriteiten hebben gekregen, advies wil geven. Overigens blijft het de op dracht van de evangelische kerk de Oostduitse burgers aan te sporen het land niet te verlaten, zo heeft Manfred Stolpe, voorzitter van de ker- keraad van Berlijn-Branden- burg gisteren duidelijk ge maakt. De kerk zal degenen die toch weg willen dan ook geen hulp daartoe verlenen. Het regelen van emigraties is de taak van de staat, aldus Stolpe. De evangelische kerk heeft de staat wel opgeroepen de emigratieverzoeken te be handelen en te zorgen voor humanitaire regelingen voor mensen die de DDR willen verlaten. De uit de DDR uitgewezen zanger Stephan Krawczyk heeft zondag voor de Sender Freies Berlin kritiek geuit op de Evangelische Kerk in de DDR. De kerk heeft na de ge beurtenissen van 17 januari „rekening gehouden met het belang dat de staat bij orde en rust heeft", aldus Krawczyk. Binnen de structuren van de DDR heeft zij de rol gespeeld die haar in 1978 werd toebe deeld, zo voegde de zanger er aan toe. Hij herinnerde daar mee aan het gesprek tussen de Oostduitse partijleider Erich Honecker en het be stuur van de Bond van Evan gelische Kerken in de DDR, waarbij de grondslag werd ge legd voor een vreedzaam sa menleven van kerk en staat. Krawczyk kon de afgelopen twee jaar alleen in gebouwen van de kerk optreden. Bijbel minstens in 1884 talen vertaald STUTTGART De Bij- bel is nu in ieder geval gedeeltelijk in 1884 talen vertaald. In het afgelopen jaar kwamen er 36 talen bij. Dat blijkt uit het jaar overzicht van de interna tionale organisatie van bijbelgenootschappen, die in Stuttgart is gevestigd. Volgens het overzicht is de Bijbel in zijn geheel in 303 ta len vertaald. Van het Nieuwe Testament bestaan daarnaast 670 vertalingen. In de overige ruim 900 talen is slechts een klein deel van de Heilige Schrift beschikbaar. In 1987 kwam de vertaling van de hele Bijbel in het Ayacucho. een taal van indianen in Peru, en in de taal van de in woners van het eiland Tuvalu in de Stille Oceaan voltooid. De meeste bijbelvertalingen zijn er in Afrika: de gehele Bijbel in 114 talen en dialec ten. het Nieuwe Testament in nog eens 197 talen en afzon derlijke bijbelboeken in 226 vertalingen. Hoewel de Bijbel het meest vertaalde boek ter wereld is, hoeven de bijbelvertalers nog niet op hun lauweren te rus ten: in meer dan 3600 talen is nog geen enkel bijbelboek be schikbaar. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Harderwijk (toezegging). C J van der Plas te Zwijndrecht. die bedankte voor Ede. Aangenomen: naar Pijnacker, R.Holwerda te Apel doorn; naar Elburg (toezegging). J.Blom te RidderkerK; naar Katwijk aan Zee. C.van der Berg te Leer broek. Beroepen te Wissenkerke. mevrouw C.den Boon, kandidate te Utrecht. Bedankt voor Oostwold (01- dambt). H.Mast te De Lier. Nederland» Gereformeerde Kerken Beroepen te Bunschoten-Spaken burg. G.van Keulen te Wezep. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te 's Gravenhage-Scheve- ningen. J P.BoHen te Schiedam. Be dankt: voor Leeuwarden, A.Hilbers jr te Emmen; voor Zaamslag, J.Vee- nendaal te Barendrecht. CALGARY Ongeveer duizend evangelische christenen trekken dezer dagen naar Calgary om daar tijdens de olympi sche winterspelen „alles te doen om het evangelie wat meer gehoor te doen krijgen". Zo wordt gepredikt en gezongen en worden films vertoond. Ook ver rijzen er stiltecentra en ontmoetingsruimten voor de bezoekers van de win terspelen. In het olym pisch dorp zelf zal weinig te merken zijn van het evangelisch enthousias me: de evangelische christenen hebben er geen toegang. Volgens de predikant Alan Dunbar uit Calgary vermijden de evangelische christenen een agressieve aanpak. „Wij proberen een zorgzame, lief devolle gemeenschap te zijn. Wij praten niet alleen over het evangelie. Als wij de vast beradenheid van een gezin dat naar de stad komt, kun nen versterken, hebben we al iels bereikt", aldus Dunbar De christenenen verspreiden huis aan huis in Calgary een 16 pagina's dikke brochure getiteld „U kunt een Winnaar zijn". Ongeacht of men een medaille wint of louter als toeschouwer de spelen bij woont, „bij God heeft ieder een de kans winnaar te zijn". Naar zijn oordeel zijn de offi ciële kerken, die het Olym pisch Godsdienstcomité heb ben opgericht, niet flexibel De laatste hand wordt gelegd aan het schoonmaken van de zitplaatsen van het stadion in het Olympisch Park. Van hieruit zullen duizenden mensen de finish van de skispringers aanschou wen. foto:ap genoeg. Ze zouden bovendien veel te aarzelend staan tegen over evangelisatie. Het comité, waarvan de rk bisschop Paul O'Byrne van Calgary voorzitter is, onder houdt in tegenstelling tot de evangelische kerken goede betrekkingen met het organi satiecomité van de Olympi sche Winterspelen. O'Byrne geeft toe dat de flexibiliteit van de kerken daardoor wordt beperkt. Desgevraagd geeft hij enige overeenkomsten aan tussen sport en religie. „Een van de fundamentele waarden van de Olympische Spelen is dat de' sport mensen ertoe oproept hun lichamelijke vermogens als individu door middel van training te ontwikkelen. De godsdienst roept mensen ertoe op zichzelf geheel te ontwik kelen, en daarbii kan sport helpen", aldus O Byrne. Een andere overeenkomst is het respect voor de waarde van ieder individu. De traditie van de Spelen, dat deelnemen belangrijker is dan winnen, impliceert respect voor iedere deelnemer, ongeacht zijn of haar nationaliteit of ras, zo meent O'Byrne. Voor de deelnemers aan de spelen en hun trainers staat namens het Godsdienstcomité een groep aalmoezeniers en predikanten, onder wie twee n, ter beschikking on der leiding van Bill Wiegert, een lutherse studentenpredi kant aan de universiteit van Calgary. Vlakbij zijn kantoor op de campus staat de deelne mers een stiltecentrum en ontmoetingsruimte ter be schikking. De pastores hou den elke dag diensten en zijn ook voor persoonlijke ge sprekken beschikbaar. Zij hebben toegang tot alle ge meenschappelijke ruimten in het Olympisch dorp en kun nen, indien zij daartoe worden uitgenodigd ook naar de woonvertrekken van de deelnemers gaan. Volgens Wiegert heeft hij een harde strijd moeten leveren voor dat zeldzame voorrecht. „Als wij voor de atleten en hun begeleiders beschikbaar willen zijn zoals wij op de uni versiteit voor de studenten beschikbaar zijn, moeten pas tores kunnen koffiedrinken met mensen en overal kun nen komen waar zij te vinden zijn", aldus Wiegert. Het is de kerken niet toegestaan te evangeliseren. Wel zullen er voor de atleten religieuze tek sten beschikbaar zijn, inclu sief bijbels in ongeveer dertig talen. Vertegenwoordigers van niet-christelijke gods diensten staan voor de atleten klaar, als dezen daaraan be hoefte hebben. Eerdere Olympische Spelen hebben aangetoond dat de beste dienst die pastores de at leten kunnen bewijzen een ruimte is om zich te ontspan nen, aldus Wiegert. „Zij staan onder druk en zij zoeken een manier om van alle drukte bij te komen. Wij verwachten dat er van het stiltecentrum veel gebruik wordt gemaakt". Koerdisch woordvoerder Ozan Zinar (r) bij Gazi Cevik, de hongerstaker wiens toestand achteruit gaat. foto anp DS. VISSER ROEPT HULP BURGEMEESTER PEPER IN ROTTERDAM Ds. Hans Visser van de Rot terdamse Pauluskerk, toevluchtsoord voor aller lei randgroepen in de sa menleving, heeft maan dag burgemeester Peper van Rotterdam gevraagd te bemiddelen tussen het ministerie van justitie en de groep Koerden die al sedert twee weken in de Pauluskerk in hongersta king is. Het college van b en w beraadt zich van daag over het verzoek. Eén van de hongerstakers, Gazi Cevik, is er na twee we ken vasten zo ernstig aan toe dat hij sedert zondagnacht al enkele keren het bewustzijn heeft verloren, zo zei maan dag woordvoerder Ozan Zinar van de hongerstakers. Vol gens hem weigert Cevik sinds maandag ook te drinken, ter wijl hij ook opname in een ziekenhuis heeft afgewezen. De 26 uit Turkije afkomstige Koerden beschouwen zichzelf als politieke vluchtelingen en zijn in hongerstaking gegaan nadat het ministerie van justi tie heeft geweigerd hen asiel te verlenen. Volgens ds. Vissers zijn de Koerden vast besloten door te vasten „tot de eerste dode valt". De hongerstakers zijn volgens hem hun actie begon nen, omdat „zij niet accepte ren als leugenaar te worden beschouwd en niet worden geloofd wanneer zij stellen dat terugkeer naar Turkije leidt tot hun aanhouding". Volgens Zinar is een deel van de hongerstakers in Turks Koerdistan actief betrokken geweest bij het verzet tegen de Turkse overheersing. De anderen hebben volgens hem met het verzet gesympati- seerd. „Maar dat maakt voor de Turkse regering geen ver schil. Zij beschouwt alle Koer den als terroristen", aldus Zi nar. Justitie heeft volgens Zinar de Koerden ten onrechte vol strekt niet serieus genomen. „De mensen willen echt graag terug, maar weten zeker dat ze in Turkije zullen worden opgepakt en gemarteld zullen worden. De meesten zijn ge trouwd en hebben kinderen. Uit angst voor vervolging zijn ze toch gevlucht. Ze sterven nu liever hier dan zich over te geven aan hun vijanden." In een reactie zei een woord voerder van het ministerie van justitie dat later deze week bekend zal worden of het ministerie bereid is de asielaanvragen van de Koer den opnieuw in overweging te nemen. Op het ogenblik wordt volgens de woordvoer der geïnventariseerd om wie het gaat en wat de status van de betrokkenen is. ZÜRICH De interna tionale beweging .Christi an Solidarity Internatio nal' heeft in Moskou ge pleit voor de vrijlating van 140 gevangenen die wegens hun godsdienst zijn veroordeeld. CSI- voorzitter ds. Eugen Voss uit Zwitserland heeft vo rige week tijdens een be zoek aan de Sovjet-Unie de lijst met 140 namen overhandigd aan Kon- stantin Chartsjev, staats secretaris voor gods dienstzaken, en aan justi- tie-autoriteiten in de Sov jethoofdstad. Volgens ds. Voss zal de lijst „zeer serieus bestudeerd worden". Hij hoopt met zijn actie in de eerste plaats de vrijlating te bewerkstelligen van de Russisch-orthodoxe di aken Vladimir Roesak, die vorig jaar september tot zeven jaar werkkamp werd veroor deeld wegens „anti-sovjet- propaganda en -agitatie". Roesak is op grond van arti kel 70 van het Sovjet-wetboek van strafrecht veroordeeld. Voss rekent erop dat dit arti kel binnenkort zal worden ge schrapt. Ook de secretaris-generaal van de Wereldraad van Ker ken, dr. Emilio Castro, heeft zich voor de vrijlating van Roesak ingezet. Roesak heeft een boek geschreven over de vervolging van de Russisch- orthodoxe kerk na de Russi sche Revolutie van 1917. Volgens Voss bevindt het godsdienstbeleid van de Sov jet-Unie zich in een over gangsfase: van de periode waarin allerlei mooie plannen bekend werden gemaakt, naar de periode waarin deze worden gerealiseerd. Dat laat ste is reeds buiten Moskou waarneembaar. Steeds meer kerkgebouwen worden voor godsdienstoefeningen hero pend. De laatste tijd zijn er zo veel nieuwe gemeenten opge richt dat de Russisch-ortho doxe Kerk problemen heeft met zowel de financiering er van als de opleiding van vol doende priesters, zo zei Voss. Verder had Voss van staatsse cretaris Chartsjev te horen ge kregen dat de invoer van reli gieuze boeken voortaan mak kelijker zal verlopen dankzij afspraken tussen Russische en buitenlandse kerken. LEUSDEN In tegenstelling tot eerdere berichten zullen deputaten oecumene buiten land van de Gereformeerde kerken in Nederland geen be zoek brnegen aan de NG Sen ding Kerk in de NG Kerk in Afrika, teneinde in dat kader een gesprek te hebben met de blanke NG kerk. Om zo'n gesprek was door de NG kerk gevraagd, omdat zij geen kans zag schriftelijk te antwoorden op kritische vra gen die de Gereformeerde Kerken in Nederland haar hadden voorgelegd inzake haar steun aan de apartheid. In Zuid-Afrika is echter door onheldere berichtgeving in de blanke pers de indruk ge wekt, dat dit gesprek een an der karakter zou dragen dan een beantwoording van de reeds gestelde vragen. Gesuggereerd werd dat een begin gemaakt zou kunnen worden met onderhandelin gen over een herstel van de in 1978 verbroken relatie. Voor de Gereformeerde Kerken in Nederland is dit onaanvaard baar, ook omdat dit tegen de belangen van de niet-blanke kerken in Zuid-Afrika is. De NG kerk in Afrika en de NG Sending Kerk hebben inmid dels doen weten hun aanvan kelijke bereidheid tot deelna me aan zo'n ontmoeting te moeten intrekken. Omdat de Gereformeerde Kerken in Nederland slechts in dit kader van gemeen schappelijkheid de apartheid met de (blanke) NG kerk wil de bespreken, is op zichzelf reeds door deze nadere beslis sing van de NG kerk in Afri ka en de NG Sending kerk de basis aan een gesprek met de NG kerk ontvallen. ate Verdenking blijft ïge WaLDHEIM, de Oostenrijkse president, ziet in het raj jl*|t van de onderzoekscommissie over zijn oorlogsverleden ov enkele reden af te treden. Sterker: hij is blij met het vei e te - van de zeskoppige commissie. Als we het resultaat van st het recente enquête mogen geloven verheugt ongeveer zev( list da procent van de Oostenrijkers zich mét Waldheim op de atsseer de president gunstige afloop. Dat resultaat hoeft niemanP^"^ verbazen. eerdei VAN de onderzoekscommissie, die genoegen nam met|ruar' aanvechtbare samenstelling en een taakomschrijving r e haar uiterst kwetsbaar maakte, kon niet veel meer wot verwacht. Alleen het gemak waarmee de commissie aan 'kelijk akkoord is gegaan met het schrappen door de dent zelf van een conclusie dat Waldheim moreel schuldig is, vormde ondanks alles toch nog een verras Dat was te meer het geval, omdat de commissie wel haar kant liet gaan dat de president minzaam akkoord met een ander oordeel van de commissie: Waldheim zich niet schuldig gemaakt aan oorlogsmisdaden. ■pv verse iJIE conclusie is rijkelijk voorbarig, omdat het onderzoo VN feite niet is afgerond. Dat wordt onder meer veroorz »ning door halfslachtige houding van de autoriteiten in buurndag Joegoslavië, die net als Waldheim zelf geen opening var. ken hebben gegeven. yj ilig- TYPEREND voor de zelfingenomen en halsstarrige hou aren van Waldheim is zijn tevredenheid over het rapport, ha rlani dat toch óók vermeldt dat er geen twijfel over bestaat oBt h was op de hoogte van wat er zich aan deportaties, verhiinnei terechtstellingen en moordpartijen heeft afgepeeld op de k Oj kan in de jaren 1942 tot 1944. Hij was zelfs zeer goed mo hoogte, hoewel hij aanvankelijk glashard verklaarde .een i niet goed te herinneren of hij in een bepaalde periode wtfd Tr - Anc officier van de bezettende macht op de Balkan was gew WALDHEIM was op de hoogte van ernstige schendii van de mensenrechten op de Balkan, maar zo conclutze L hij zelf dat maakt hem nog niet tot een oorlogsmi sda4?rPalI Hij ziet dan over het hoofd dat hij, door gebrek aan mo< r ^oi omdat hij er eenvoudig geen aanleiding toe zag, zijn men. lijke plicht heeft verzaakt door niets te ondernemen om i menselijkheden tegen te gaan. terer ikel De verklaringen van Waldheim over zijn oorlogsverljh ei „stemmen op tal van punten niet overeen" met de bevin rkj gen van de onderzoekscommissie. Dat is een wel zeer vi delijke omschrijving voor de conclusie dat de commissie iswaar meent dat Waldheim zich niet aan oorlogsmisdirwee heeft schuldig gemaakt, maar dat hij in elk geval een le de g naar is. Een leugenaar, die kans heeft gezien zoveel over Ver rol in het Duitse leger verborgen te houden, dat hij bijna jaar lang secretaris-generaal van de Verenigde Naties "zier zijn. NiEMAND is schuldig zo lang zijn schuld niet bewez 18 Waldheim is tot op dit moment „slechts" in hoge mati dacht. De Verenigde Staten beschikken kennelijk wél roc bewijzen, want in dat land zal hij gezien zijn oorlogsverW. I niet worden toegelaten. Door de functie van preside aanvaarden op een moment dat er al tal van ernstig schuldigingen tegen hem waren ingebracht heeft hi jr~i ambt en zijn land geen dienst bewezen. Door nu aan te ven is dat nog veel meer het geval, maar door hem er- meerderheid van zijn landgenoten wordt daar kennelijl aê ders over gedacht. erl OoK na het rapport van de onderzoekscommissie zal bi Oostenrijk van hem op zijn minst het beeld blijven bes van een verdachte leugenaar. Bij elk voorgenomen offi bezoek aan het buitenland zal hij daardoor zijn land pa; kunnen representeren zoals een president betaamt. Wind en buien DE BILT (KNMI) Een zeer diepe en omvangrijke depressie trekt het komen de etmaal van Schotland naar zuid-Noorwegen. De depressie heeft een uitge strekt stormgebied bij zich. Het Nederlandse kustgebied ligt in de komende nacht en morgen een groot deel van de dag binnen de invloedss feer van deze storm. Het weer zal daardoor met name in de kustgebieden onstuimig zijn- Van tijd tot tijd komen regen,-hagel of zelfs natte sneeuwbuien voor. Tijdens deze buien kunnen, ook landinwaarts, zware windstoten voorko men. 's Nachts daalt de temperatuur tot rond 3 gra den, in de middaguren is het een graad of 6. Na mor gen blijft het weer wissel vallig. Weersvooruitzichten voor de Europese landen geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië: Veel be wolking. Af en toe sneeuw. In het uiterste zuiden ook re gen. Middagtemperatuur van rond 3 graden langs de zuid en westkust tot enkele gra den onder nul landinwaarts. Benoorden Oslo rond -10 gra den. Britse eilanden Half tot zwaar bewolkt. Af en toe re gen of buien, vooral in het westen. Middagtemperatuur van 5 graden in het noorden tot 8 graden in het zuiden. Denemarken: Veel bewol king. Af en toe regen of natte sneeuw, vooral morgen. Mid dagtemperatuur rond 3 gra den. Benelux, noord-Duitsland: Vooral morgen buien, soms met hagel of natte sneeuw. Middagtemperatuur rond 6 graden. van tijd tot tijd sneeuw, dagtemperatuur 3 tot 7 den. Noordwest- en west-En tk! rijk: Veranderlijk bewijs Af en toe buien. Middag! rde peratuur 8 tot 12 graden, eu Noordwest-Spanje en No y Portugal: Wolkenvel Donderdag opkomende gen. Middagtemperatuur tot 13 graden. Alpenlanden: Periot tik sneeuw, vooral langs de pen noordzijde. Beneden a 1200 meter ook regen. 1 iu gradengrens variërend tus le 800 en 1500 meter hoogte i

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2