Zware storm raast langs kust uit Afghanistan 15 mei oskou: vertrek RAI Van belang Republikein Dole neemt voorsprong fondalen brengen Den Haag 2 miljoen schade toe AUTO Drank oorzaak van kwart eeuw ruzie China Sovjetunie PTT TELEFAX: FAXINEREND SNEL 06-0403 Valdheim «blij" met rapport ver oorlogsverleden CcicLócSouAmit iïuém&ymami Dinsdag 9 februari 1988 79e jaargang no. 24033 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoti Pers, Apolhekeisdijh 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V, Leiden. Directeur-hoofdredacteur LI. Hallewas, Chel-redacteur W.A. Buijleweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23,74 (aul. betaling), kwartaal 1. 70,93, jaar I. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur lel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Wisselend bewolkt en enkele regen- hagel of natte sneeuw buien. Minimuma rond 3 gra den. Middagtemperatuur onge veer 6 graden. Krachtige, eerst nog stormachtige wind uit zuidwest tot west. Zon op: 08.06; zon onder: 17.43. Hoog water Scheveningen: 07.25 en 19.48; laag water: 02.48 en 15.23. lastingformulieren j toilet ter inzage JWIJK - De Rijksbelastingen in wijk hebben na een klacht van een bte bezoeker tienduizenden „slordig [rkeerde" belastingformulieren uit 114 veilig opgeborgen. Wegens [sgebrek waren de stevig gebundel- prmulieren opgeslagen in de gang- Terobe op de vierde etage van het der Rijksbelastingen. Op die a ing bevindt zich slechts één Ibaar loket, waar, aldus een woord- fster van het ministerie van finan- slechts weinig bezoekers komen. Jaf echter toe dat deze mensen in ■gevallen gebruik mogen maken Je toiletten bij de personeelsgarde- De gesloten formulieren hebben uit twee dagen onbewaakt gelegen. Michelin-ster voor Corona in Den Haag DEN HAAG Corona in Den Haag is één van de slechts twee Nederland se restaurants die dit jaar een Miche lin-ster hebben gekregen. Corona en De Wilgenpias in Maarssen zullen in de nieuwe Michelin-gids worden op genomen. De keurmeesters van de Franse organisatie hebben geen ster ren afgenomen van de Nederlandse horeca. In totaal bezit ons land nu vier restaurants met twee sterren en 49 met één ster. Directeur Adriaan Grandia van hotel-café-restaurant Co rona. dat vorig jaar mei pas heropend is. gunt alle eer van de ..snelle ster" aan zijn creatieve maitre de cuisine Rob van Cranenborgh en diens team. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Senator Robert Dole heeft gisteren met veel machtsvertoon de Republikeinse caucusverkiezingen in de Ame rikaanse staat Iowa gewonnen: hij veroverde 38 procent van de stemmen. Afgevaardigde Richard Gephardt werd met 31 pro cent van de stemmen winnaar bij de Democraten, op de voet gevolgd door senator Paul Simon (26 procent) en gouverneur Michael Dukakis (22 procent). De democraat Gary Hart werd weggevaagd: hij kreeg een procent, terwijl dominee Jesse Jack son elf procent verdiende. Grote verliezer was vice-president George Bush die slechts 19 procent van de Republikeinse stem men kreeg en met een derde plaats genoegen moest nemen. Bush werd voorbij gestreefd door de conservatieve predikant Pat Robertson die 24 procent van de stemmen op zich verenigde. Pagina 5: Kansen voor kroonprins Regean vrijwel verke ken Anton Geesink Voor Anton i Geesink was j het gisteren dan zo ver. hij werd - bebrild en al - In de j Jack Singer j Concert Hall in j Calgary geïn stalleerd als lid van het res pectabele col lege van het Internationaal Olympisch Co mité. FOTO: ANP 5//ectie oorlogsfoto's op schoolzolder ontdekt :en vliering van de Christelijke scholengemeenschap Zuiderpark aan het Haagse Veluweplein is )eval een collectie van meer dan 2Ö00 foto-negatieven op glasplaat uit de oorlogsjaren gevon- j. Het fotomateriaal, in honderden Gevaert-doosjes, is in de eerste januariweek ontdekt door de ent elektrotechniek Remy Friskes (zie foto), die samen met enkele leerlingen de bedrading op 'liering boven een lokaal bekeek in verband met verplaatsing van apparatuur. Het gaat vermoe- k om het archief van een Duitse legerfotograaf. Er zijn opnamen van Duitse militairen, maar kj; van joodse mensen die ontspannen poseren. Een aantal afdrukken wordt momenteel bekeken pr het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. „Het oogt interessant", aldus een medewerker o) binnenkort de hele collectie komt bestuderen. FOTO: CEES VERKERK d N HAAG Vandalen hebben vorig jaar Den Haag voor 22 miljoen gulden schade t igerieht. Alleen al aan het materieel van ti Haagse Tramweg Maatschappij (HTM) t( rd voor twee miljoen gulden vernield. AD, een samenwerkingverband van ge- entelijke diensten, HTM en bewonersor ganisaties, zal kinderen van tien tot en met veertien jaar op school gaan benaderen met lesprogramma's over vandalisme. De HTM zal een speciale informatiebus laten rijden, waardoor ouders en buurtbewoners van de kinderen op hun verantwoordelijkheid wordt gewezen. DEN HAAG Een zware storm die gepaard kan gaan met windstoten bo ven kracht tien, zal het Nederlandse kustgebied en delen van het binnen land de komende nacht en een groot deel van morgen in een vaste greep hebben. Sommige meteorologen ver wachten windsnelheden van meer dan 120 km per uur waarbij „enorme hoeveelhe den water over het land uitge stort zullen worden". Ons land ligt binnen de invloedssfeer van een zeer diepe en om vangrijke depressie die van Schotland naar zuid-Noorwe- gen trekt. Onstabiele lucht kan zorgen voor regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Ook de rest van de week is veel wind te verwachten. Hoewel gevreesd kan worden voor veel schade aan daken en bomen en een ontregeling van het verkeer wachtten politie en brandweer de stormont- wikkeling vanochtend nog rustig af. Verloven waren nog niet ingetrokken, maar indien nodig zullen alle bereikbare manschappen en al het mate rieel worden ingezet. Veel schepen zal worden afgeraden vanavond uit te varen en op Schiphol zijn standaardmaat regelen getroffen, zoals het vastzetten van alle containers en het „in de wind" zetten van de vliegtuigneuzen. „Onze me teorologische dienst is wat minder somber dan andere", aldus een woordvoerder van Schiphol. „Meestal pas bij een windkracht die de 12 nadert zullen er vliegtuigen aan de grond worden gehouden. Maar dat bepaalt niet Schiphol; daarover beslissen de gezag voerders samen met hun maatschappijen". De windhoos die gisteren de Vlaamse gemeenten Bredene en Oudenburg trof heeft veel schade aangericht. Van tien tallen huizen zijn de daken af gerukt. Ook bomen, „straat- meubilair" en kassen sneuvel den. Eén man raakte gewond toen het dak van zijn huis in stortte. IWWBBBWBM (ADVERTENTIE) BEDRIJFS dagelijks van 10-17 uur maandag 8 t/m vrijdag 12 februari ook van 19-22 uur toegang f 15,— 's avonds f 12,50 gratis pendeldienstvolg borden P RAI AMSTERDAM raï Trein Toegangbiljetten bijNS-stations PEKING China en de Sovjetunie hebben 25 jaar geleden hun betrekkingen niet verbroken als gevolg van een ruzie over Le nin en Marx, zoals altijd werd aangenomen. Drank was het be langrijkste twistpunt. Deze ware toedracht van de Sovjet-Chine- se breuk werd onthuld in een Chinees tijdschrift door de man die het allemaal van dichtbij zag gebeuren, generaal Wu Xiu- quan. Volgens de generaal had de Sovjetrussische minister van defen sie Malinovski op een receptie in het Kremlin te veel wodka ingenomen en had hij de Chinese partijvoorzitter Mao Zedong ernstig beledigd. „Wij hebben Chroetsjov gedumpt", aldus minis ter Malinovski tegen een hoge Chinese delegatie, .jullie zouden Mao de laan uit moeten sturen". Dit incident vernietigde de toch al wankele relatie definitief en bracht de twee communistische supermachten zelfs op voet van oorlog. LOUISE BRANSON The Sunday Times, Londen Nieuw chips project Siemens- Philips EINDHOVEN Philips en Siemens sleutelen aan een nieuw chipsproject, dat rond de helft van de jaren negen tig met steun van overheden rond moet zijn. Het be treft onderzoek en ontwikkeling van de 64 megabitchip als opvolger van de zojuist ontwikkelde 1 megabit-chip waarop 1 miljoen schakelingen pas sen. Een aantal Eu ropese elektroni sche ondernemin gen is benaderd om medewerking verlenen, maar met name Siemens zou alleen met Philips in zee willen. Vol gens een woord voerder van Philips komen de plannen in de loop van dit jaar op tafel. Vol gens hem zal het om aanzienlijk ho gere bedragen gaan dan de 1,5 miljard die onderzoek en ontwikkeling van het in 1984 begon nen megaproject hebben gekost. (ADVERTENTIE) Topsnelheid is in prijs verlaagd. Voor de PTT Telefax betaalt u nu slechts f4.100r.Datisf895r minder dan de normale prijs. Meer informatie? Bel gratis: ptt telecommunicatie Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Gereformeerden praten toch niet met blanke kerk Kamerdiscussie over file schiet niet op EG „diep bezorgd" over toestand bezette gebieden Lelden plaatst eerste bordje Kernwapenvrije Gemeente Leiderdorp dreigt ,1 fk actievoerders |l| met rechter IV Leldenaar Van de Ouweelen exposeert j j schaatsen- 1 collectie I Voetbal vereniging Noordwijk eist ly kunstgrasveld I mt Geen. wijkagenten meer in Katwijk Schapers redt ja gezicht van c Nederlands tennis IV (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR IF. PRAMGË M Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N. B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Opening van Winterspelen op Ned. 2 en 3 HILVERSUM - Het program ma rond de opening van de Olympische Winterspelen in het Canadese Calgary zal za terdagavond vanaf 20.00 uur ook op Nederland 3 worden uitgezonden. Hiermee wordt het derde tv-net onofficieel in gebruik genomen. Het openingsprogramma is ook op Nederland 2 te volgen. Het begint met een terugblik van een uur op de voorgaande winterspelen, waarna om 21.00 uur wordt overgeschakeld naar Calgary voor de ope ningsceremonie. Deze zal op een tapijt van wit zand worden gehouden, ook als het heeft gesneeuwd in de Cana dese stad. De organisatoren van de bijna twee uur durende plechtigheid geven de voor keur aan zana boven sneeuw, omdat het een beter visueel ef fect zal geven voor de vele miljoenen televisiekijkers. Sovjettroepen op 15 mei kan beginnen. Vanmor gen verklaarden boven dien de regeringen van Pakistan en Afghanistan dat men het vrijwel eens is over een tijdschema voor de terugtrekking van de troepen. Diego Cordovez, de bemidde laar van de Verenigde Naties bij de onderhandelingen tus sen Pakistan en Afghanistan in Genève, zei dat kloof „nu zo ver overbrugd is dat er uit zicht is op een duidelijk ak koord". Gorbatsjov stelde gis teren in zijn televisierede een akkoord in Genève als voor waarde voor de terugtrekking van de troepen, die binnen tien maanden moet zijn vol tooid. „Als er vóór 15 maart al een akkoord is bereikt, kan de terugtrekking zoveel eerder beginnen", aldus Gorbatsjov. In Washington werd voorzich tig positief gereageerd op de aankondiging van de Sovjet leider. Volgens woordvoerder Meestal lichten we op deze plek één opvallend be richtje uit de Leidse Courant. Om u daarmee te wijzen op het feit, dat u die krant toch eigenlijk niet kunt missen. Voor de afwisseling noemen we er vandaag een paar. Want het feit, dat een portret van St.-Bartholomeus op een veiling een half mil joen opbrengt is immers voor de één belangwek kender dan voor de ander. Die vindt de invoering van één btw-tarief voor alle levensmiddelen, om maar wat te noemen, misschien belangwekkender. Weer een ander ziet meer iets in het nieuws over de tunnelaanleg en de filebestrijding, terwijl een volgende weer de verdere daling van het aantal faillissementen nu juist weer zo interessant vindt. En eigenlijk is het toch zo, dat zowat alles, wat in de Leidse Courant staat van belang is. Resident wil op zun post bluven 3<- 7 Marlin Fitzwater van het Wit te Huis moeten eerst de details van Gorbatsjovs voorstellen bestudeerd worden. Maar hij noemde de bekendmaking van een datum „zonder meer een stap voorwaarts". Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken reageerde opge togen. „Wij verwelkomen de bereidheid van Gorbatsjov om deze kwestie aan te pakken", aldus een woordvoerder. Pakistaanse ambassadeur Washington, Jamsheed Mar ker, zei de bekendmaking „zeer bemoedigend" te vinden. Pagina 5: Kremlin wil na 8 jaar oorlog spijkers met koppen slaan ii UDSCHEMA VOOR TERUGTREKKING VRUWEL ROND SLAM ABAD MOSKOU - Er zit behoorlijk schot de onderhandelingen ver een vreedzame rege- ng van de oorlog in Af- hanistan. Sovjetleider lichail Gorbatsjov kwam isteravond vrij onver dacht met de aankondi- ing dat de aftocht van de 1NEN Kurt Waldheim 5inst er niet over af te treden. >or de televisie verklaarde de istenrijkse president gister- rond „blij" te zijn met het rap- )rt dat de commissie van zes itorici over zijn omstreden irlogsverleden heeft opge- ?ld: „Het verslag heeft bijge- :agen tot het verhelderen van situatie". commissie heeft niet aan kunnen ien dat de Oostenrijkse president reet bij oorlogsmisdaden betrokken Volgens het 200 pagina's tellen de rapport wist de toenmalige luite nant van de Wehrmacht wèl meer dan hij ooit heeft toegegeven. Bo vendien verzuimde hij ook maar iets tegen de oorlogsmisdaden te onder nemen. Waldheim heeft dan ook zijn „menselijke plicht" verzaakt, aldus het rapport. De president zélf reageerde evenwel luchtigjes op die conclusie. „Kennis is geen misdaad", zei hij. Op de vraag of hij consequenties aan het rapport zou verbinden, antwoordde Waldheim: „Ik beschouw het als mijn plicht al mijn kennis en erva ring ten dienste van mijn land te stellen. Ik zal dat blijven doen". Pagina 5: Wenen gonst van de ge ruchten De voorzitter van de internationale onderzoekscommissie, Kurz overhandigt de Oos- tenrijkse premier Vranitzky het rapport over Waldheims oorlogsverleden, foto: ap

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1