Edith Stein-concours; verbluffend hoog peil Willen de echte regisseurs van de toekomst opstaan? EeidócSommit Filmmaker Pressburger overleden Expositie Kirkeby in Gemeentemuseum Magie Frankie houdt een kruistocht voor de blues SLOT FILMFESTIVAL ROTTERDAM The General" met Rotterdams Orkest Residentie Orkest speelt 2 verschillende sprookjes VAN BRUGGEN BOEIT OP ORGEL WAALSE KER1 ■KUNST MAANDAG 8 FEBRUARI 1988 PAGINjf LONDEN Emeric Pressburger, auteur van filmscripts en met Michael Powell producer van Britse films van naam, is op 85-jarige leeftijd in Aspalls in Sussex overle den. Powell en Pressburger maakten gedurende 16 jaar films en zetten de kroon op hun partnerschap met „The Red Shoes" uit 1948, over een meisje dat balletdanseres wordt maar dat zelfmoord pleegt wanneer zij tussen car rière en liefde heen en weer wordt geslingerd. Pressburger werd 5 december 1902 als Imre Pressburger in Hongarije geboren. Hij studeerde voor civiel ingenieur in Praag en Stuttgart, werd journalist en daarna script schrijver voor Oostenrijkse en Duitse films, waarbij nij samenwerkte met jonge regisseurs zoals Max Ophtlls. In 1934 ging Pressburger naar Frankrijk en twee jaar la ter naar Groot-Brittannië, waar hij veel scripts schreef voor hij met Powell in zee ging. Zij schreven samen scripts en produceerden en regisseerden samen. Première nieuw programma Annemaire Oster bij Branoul DEN HAAG De schrijfster en actrice An- nemarie Oster brengt haar nieuwe program ma „Zo tedere schade" op 20 februari in Ëremière in Literair Theater Branoul in 'en Haag. Het eerste deel van het program ma is een poëzie-voordracht. In het tweede deel leest ze uit eigen werk de verhalen „Hoe moet je kijken" en „Nog even niet". Het programma wordt de volgende dag her haald in het theatertje in de Haagse binnen stad. Branoul kondigt verder aan dat het programma „Zingende Dichtkunst - Spre kende Muziek" van actrice en zangeres Trins Snijders en pianist Peter Beijersber- fen wegens groot succes nog eens, op 19 fe- ruari wordt uitgevoerd. Het programma is gebaseerd op gedichten van Maria Vasalis, afgewisseld met liederen van Brahms en R. Strauss. Extra concert Pink Floyd ROTTERDAM Er komt een extra con cert van de popgroep Pink Floyd in het Rot terdamse Feyenoord stadion. Organisator Mojo Con certs heeft hiertoe be sloten op grond van de grote belangstelling voor het eerder vast gestelde concert op 14 juni. Zaterdag is de voor verkoop daarvoor be gonnen. Het extra op treden van Pink Floyd is op 13 juni. Doek valt voor oudste acteur ter wereld ZAGREB Zvonimir Rogoz, volgens de Joegoslaven de oudste actieve to neelspeler ter wereld, is zaterdag op 100-jarige leeftijd overleden. Het persa gentschap TANJUG memoreerde dat Rogoz een carrière had van bijna 80 jaar die internationale bekendheid kreeg door een rol in een opzienbaren de Amerikaanse - en 's werelds eerste erotische film uit 1933: „Ecstasy", met Hedy Lamarr. Rogoz stond in september van het vorig jaar nog op de planken. De titel van zijn autobiografie, „Mijn eerste honderd jaar", verraadt hoe weinig zin hij had in ophouden. De acteur, vader van een zoon van negen jaar, overleed in een ziekenhuis in Zagreb aan complicaties voortvloeiende uit aderverkalking. DEN HAAG Het Haags Gemeentemuseum toont tot 21 maart een uitgebreid overzicht van het werk van de Deen Per Kirkeby (49). De tentoon stelling is tot stand gekomen in samenwerking met het Museum Ludwig in Keulen. Kirkeby werd ge oloog en was vanaf de jaren zestig filmer, dichter en schrijver. Hij ontwikkelde zich tot een veelzij dig beeldend kunstenaar. Van zijn werk, dat noch abstract, noch figuratief is te noemen, kon men in ons land kennisnemen in 1982 in het Van Abbe- museum in Eindhoven. Onlangs kreeg het Boy mans-Van Beuningen in Rotterdam een bakstenen sculptuur van hem in de tuin achter het museum. In Den Haag zijn schilderijen, tekeningen en bron zen beelden te zien die sedert 1964 zijn ontstaan. In dit werk gaat Kirkeby een dialoog aan met uiteen lopende kunstenaars als Rodin, Cozens, Constable, Turner, Strindberg, Munch en Jorn. Magnifiosi (Liase): Magie Frankie A The Blues Disease. Gehoord op 5 fe- „Are You Listenin?", roept Magie Frankie het uit tijdens zijn optreden in Magnifiosi. „Yeah," klinkt het in koor. En nog eens vraagt hij het aan zijn toe hoorders: „Are You Liste nin'?" Het is tevens een mooi verkooppraatje voor zijn eerste gelijknamige elpee. De Bredase Bluesbrother wil het zeker weten en stapt van het podium af. Solerend op zijn gitaar houdt hij halverwe ge de zaal halt, om andermaal te informeren of iedereen wel bij de les is. „Yeah," roept het enthousiaste publiek. In een ruk loopt Frankie verder, na gekeken door zijn driemansbe geleidingsband The Blues Di sease die achterblijft op het po dium. De volgende stop is bij de bar, alwaar hij zichzelf trakteert op een meer dan ver diend biertje. In één teug slaat hij het achterover. Nog altijd is hij niet geheel zeker van zijn zaak. En dus vervolgt hij zijn kruistocht voor de Blues. De merkwaardige bouw van Magnifiosi in Lisse voorziet in twee naast elkaar gelegen za len, één voor optredens en één voor de disco. Misschien zitten er bij de buren van de grote zaal wel potentiële bekeerlin gen? Nieuwsgierig loopt onze Frankie daar naarbinnen, een hele stoet als in het sprookje zwaan-kleef-aan achter zich aansleurend. Hij treft er een stelletje quasi-verveelde punks aan, dat tot dan toe slechts had zitten staren naar het plafond van het danszaaltje. Ook zij gaan nu onherroepelijk voor de bijl. Goedgemutst neemt Frankie een maffiosi in Magnifiosi vanonder de brede rand van zijn hoed de stand van zaken in ogen schouw. Hij kan tevreden zijn, hij heeft de situatie volkomen onder controle. De pelgrim stocht terug naar het podium kan gaan aanvangen. Met een kamerbrede grijns van oor tot oor voegt hij zich weer bij zijn bandleden. Al die tijd zijn ze, net als Magie Fran kie zelf, gewoon doorblijven spelen alsof het de normaalste zaak van de wereld is. Daar mee slaat het viertal de spijker op zijn kop: Blues is de nor maalste zaak van de wereld. Dat we in een scheefgegroeide wereld wonen, waarin het producerstrio Stock, Aitken Waterman de dienst uitmaakt, doet daar niets aan af. Blues betekent doodgwoon: spelen, niets meer en zeker niets min der. „Nothin' But The Blues," verzucht Frankie gelukzalig. Behalve een trektocht door de zaal, maakt Magie Frankie ook een cruise langs de diverse Bluessoorten en daarmee nauw verwante muziekstijlen. Meeslentijds is dat de Chicago Blues, doch zo nu en dan wordt er ook, met name door toedoen van zijn broer drum mer Coen van den Bergh in een Mardi Grass-optocht ma jestueus New Orleans binnen- geshuffeld. Deze Coen „King Of The Shuffle" drumt even functioneel en funky als de grote Joseph Modeliste van The Meters destijds. Samen met bassist John „Voom- Voom" Zwetsloot vormt hij de sluitende definitie van strak spelen. Pianist Michaël Breu- ker laat onbeschroomd de eer ste letter r uit zijn achternaam achterwege, om zijn instru ment de passende behandeling te geven. „The Blues Is Allright!," roept Magie Frankie met een over rompelende overtuigings kracht. Magie Frankie zélf is trouwens ook allright. Zet hem op het North Sea Jazz Festival deze zomer. Hij heeft er recht op. ROBBERT TILH Diligentia, Oen Haag. DEN HAAG Het cir cuit van jonge talentvolle en ambitieuze instrumen talisten is in feite zo klein dat zij elkaar bij de diver se concoursen niet alleen figuurlijk maar soms zelfs ook letterlijk voor de voeten lopen. Het was dit jaar voor de eerste maal in negentien jaar dat het Interscholaire Muziek concours Edith Stein sa menwerkte met de stich ting Jong Muziektalent. Bovendien namen aan het Steinconcours meer dere violisten deel die ook hun kunnen toonden tijdens de recente Iordens Viooldagen. Twaalf van de 56 scholieren die in de voorronde van het Steinconcours speelden be reikten de finale. Zij lieten zich gisteravond in Diligentia horen voor een jury onder voorzitterschap van Theo Olof. Alle finalisten, die een verbluffend hoog peil demon streerden, vielen in de prij zen. De hoofdprijs, een optreden met het Residentie Orkest ging naar Jacomien Punt uit Middelburg. Zij gaf in de so nate opus 25 van Hindemith duidelijk blijk de materie en haar instrument, de altviool, voortreffelijk te beheersen. In deze categorie vanaf 15 jaar was de tweede prijs voor de violiste Hebe Mensinga die temperamentvol de le rapso die van Bartok speelde. De derde prijs was voor Caroline Wagner en de vierde voor cellist Marco Vossen. De eerste prijs bij de tokkelin- strumenten ging naar harpiste Petra van der Heide, de eerste prijs bij de houtblazers naar Nicoline Alt, die ook bij het concours van Jong Muziekta lent prijswinnares was. Sanne Brasser, gitaar, werd beloond met de tweede prijs tokkelin- strumenten. Voor Hebe Men singa tevens de prijs voor een optreden bij het radiopro gramma „Für Elise". In de categorie t/m 15 jaar de le prijs strijkers voor Sonja van Beek en de 2e prijs voor Saartje Hochstenbach, beiden le prijswinnaars van de Ior dens Viooldagen. De le prijs koperinstrumenten een KRO-optreden was voor Er- win Wieringa, de le prijs hou tinstrumenten voor Masha Schuit en de 2e prijs voor Ma- riska Bleidoorn. Favoriet bij de 56 deelnemers was de viool (18x) gevolgd door hobo (8x) en klarinet (8x), de groepen zang, gitaar en trompet waren met ieder één deelnemer karig bedeeld. Dat was ook het geval met werken van Nederlandse componisten die op de finale in het geheel niet vertegen woordigd waren. Er is bij dit concours dan ook geen prijs voor de weergave van een Nederlandse compositie. Volgens jaar wordt het twin- Voor alle twaalf finalisten van het Edith Stein Concours was een prijs, die werd uitgereikt door Theo Olof, vijfde van links. De altvioliste Jacomien Punt uit Middelburg, tweede van links, achter in, kreeg de hoofdprijs. FOTO: PETER VAN MULKEN tigste Edith Steinconcours ge- feestje te Bouwen. Bij dat con- aandacht zal uitgaan naar de houden en volgens secretaris cours zijn de toetsinstrumen- bezetting vierhandig piano en Ruud van der Meer is het de ten (piano, clavecimbel en or- spel op twee vleugels, bedoeling dan een muzikaal gel) aan de beurt, speciale ADRIAAN HAGER ROTTERDAM De Re gisseurs van de Toekomst en een Grootheid uit de Geschiedenis van de film sloten zaterdagavond in de Rotterdamse Doelen het Filmfestival Rotter dam i af. Op papier een prachtige tegenstelling: Een vertoning van „The general", de nog altijd verrassende komedie van Buster Keaton als slota potheose mèt muziek, na dat de regisseurs werden bekend gemaakt en - voor zover aanwezig - op het podium genodigd die door een panel van film critici, directeuren van filmfestivals en filmar chieven tot de Hoop van de Toekomst waren uitge roepen. Als het Filmfestival Rotter dam iets is, is het een festival voor de toekomst. Doorgewin terde liefhebbers - en er wa ren er weer drieduizend meer dan in '87 - koesteren er onbe kend filmtalent uit alle wind streken. Via films die de ge wone bioscoopganger voor het grootste deel nauwelijks te zien zal krijgen. Dat laatste is Meer bezoekers Filmfestival ROTTERDAM Het 17e Filmfestival Rotterdam is volgens de organisatoren een groot succes geweest. De 23.000 bezoekers bezochten in totaal 150.000 keer een filmvoorstelling. Vorig jaar werd 130.000 maal een voorstelling bezocht door 20.000 bezoekers. De opbrengst van de kaartverkoop bedraagt 270.000 gulden, een stijging van 15 procent ten opzichte van 1987. Op het festival werden 140 korte en lange films uit 31 landen vertoond. Het werd zaterdagavond afgesloten met een voorstelling van „The General" van Buster Keaton met begeleiding van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. De voorstelling en het aansluitende filmbal werden door 3.000 mensen be zocht. een kwestie van de reikwijdte van het talent, van de moei lijkheidsgraad van de films, van het wie-heeft-er-geld- voor-over in de distributiesec tor. Slechts een handvol van de „Rotterdam"-films komt ze ker in de bioscoop. „Barfly" draait al, evenals Frears' „Sammy and Rosie get laid". John Hustons laatste' film „The dead" komt ook, evenals „Slam dance" met Tom („Amadeus") Hulce. Verder zullen een klein aantal films zeker ooit in de filmhuizen te zien zijn en zal een aantal films op den duur zijn weg naar de televisie vinden. Dat is Rotterdam nu eenmaal: een showcase voor de specialisten die niet te beroerd zijn om in het donker te gaan zitten voor beginners uit de Derde We reld, onbekenden van dichter bij en de grote namen die het nooit veel verder hebben ge bracht dan de festivalcircuits. Buster Këaton in „De Generaal". Maar wanneer je bij die twin tig regisseurs van de toekomst namen aantreft als Jean-Luc Godard, Wim Wenders (opval lend groot applaus van het Rotterdamse publiek), Otar hebben zich al lang en breed Iosseliani, Eric Rohmer, David bewezen, zijn geaccepteerd en Lynch, Martin Scorsese, Chan- hebben al jaren lang een vaste tal Akerman, Raul Ruiz en Pe- plaats binnen het internationa- ter Greenaway, ga je óf twijfe- le filmgebeuren. Hetzij in de len aan de toekomst van de brede bioscoopfilm, hetzij in film, óf aan het open oog van de marge. En een man als Go- festivaldirecteuren voor die dard is zelfs al compleet uitge- toekomst. Al die regisseurs speeld. Zijn „King Lear" - ver- toond in Rotterdam - lijkt al- V) Vertoning van de film „The General" van en met Buster Keaton als be sluit van het zeventiende Filmfesti val Rotterdam. De Doelen, Rotter- Het zeventiende Filmfestival van Rotterdam is zaterdaga vond in een stampvolle Doe lenzaal afgesloten met een ovatie voor de man die in 1966 overleed: Buster Keaton. Na in 1925 de film „Go West" ge maakt te hebben kreeg de veertigjarige Buster Keaton een jaar later veel kritiek te verduren op de film „The Ge neral" omdat zijn grappan over de Amerikaanse ourger- oorlog in deze film niet wer den gewaardeerd. De burger oorlog dient als entourage, centraal staan de twee liefdes van Keaton: zijn locomotief „The General" en Annabelle (Marion Mack). Lang na 1926 is men gaan inzien dat „The General een waar meester werk is met talloze vondsten. In het „live" begeleiden van stomme films lijken de Neder landse symfonieorkesten een nieuwe taak gevonden te heb ben. Het Brabants Orkest was op dit terrein al eerder actief, onder meer met een verras sende vertoning van „Pantser kruiser Potemkim". Het Rot terdams Philharmonisch Or kest werkte vorig jaar met het Filmvestifal samen in „Casa nova" onder leiding van Geor ges Delerue. Bij „The General' stond zaterdagavond Carl Da- vis voor het orkest, als compo- humor in deze film met vele variaties op Amerikaanse volksliedjes. Mu^ek ook met een stuwende kracht en dat vroeg van de orkestleden een nist de man die tientallen alert reageren op die gebeurte nissen die zich achter het or kest afspeelden. Geen alle daags werk en zo kon het dan soundtracks op zijn naam heeft staan. Hij maakte voor „The General" een nieuwe partituur en dat deed hij met veel vakmanschap. Gezien het succes van deze voorstelling voor een vooral jeugdig pu bliek lijkt de oude stomme film een nieuwe toekomst te hebben. De muziek van Carl Davis is meer dan illustratief, het is verhalende muziek, wisselend van sfeer, aansluitend op de leen nog een geslaagde poginj geweest de firma Cannon gel( uit de zak te kloppen. Een film die begon met het befaamde contract op een servetje tijdens het Cannes-festival en die ein digde met de hautaine houding van een man die zich nergens meer iets van aantrekt. Zeker niet van het publiek. Op kri tiek in Cannes antwoordde hij vorig jaar: „Wanneer je Salva dor Dali zonder iets in een cel opsluit, zal hij zelfs met z'n ei- ook"gebeuren dat een venster gen uitwerpselen schilderen, met een knal dichtviel maar Dat doe ik ook Godard exit dat de knal kwam toen het dus. Peter Greenaway is een al raam al lang dicht was of ie- lang in filmhuiskringen toege- mand na een tik op het hoofd juichde filmestheet die weinig al uitgebreid gevloerd was als meer dan vormen te bieden de tik nog moest komen. Maar heeft. Martin Scorsese hoort al dat zijn details, de muziek was boeiend, het orkest functioneel en de meer dan zestig jaar oude film grandioos. ADRIAAN HAGER Willen de echte regisseurs van de toekomst opstaan? Wèl toekomst en opvallend in Rotterdam waren b.v. de Deense film „Babette's Feast" - hoog door het publiek ge waardeerd - Alejandro Agres- ti's „Love is a fat woman" (in Argentinië gemaakt, door Kees Kasander geproduceerd) „Egg" van de in Nederland werkende Israëlische regisseur Danniel Danniel. Zomaar een paar titels. De slottekst zater dagavond j.l. in de Doelen van de „peetvader" van de Portu gese film, Manoel de Oliveira, was overigens behartenswaar- dig: „Laten we ons niet laten leiden door een massa'-publiek. De massa's hebben ons in het verleden al veel te vaak in de steek gelaten". Maar ook een festival als Rotterdam lijkt niet onder een flirt met de massa uit te kunnen. BERT JANSMA Lynch en de altijd knap zich zelf gebleven Wim Wenders. Niets nieuws onder de zon. Residentie-Orkest o.l.v. Gaetano De- logu en met medewerking van Christian Zacharias: Mozart on Rim- aky Korsakof. Muziektheater, zater dagavond. Zaterdagavond liet het Resi dentie Orkest een volle Dr. Anton Philipszaal in het Mu ziektheater van twee heel ver schillende sprookjes genieten, die bijna een eeuw na elkaar gecomponeerd werden. De Duitse pianist Christian Za charias gaf voor de pauze een betoverende vertolking van het pianoconcert in G nr. 17 KV. 453. De Italiaanse gastdi- rigent Gaetano Delogu rea geerde alert op het lichte mousserende spel van de solist, zij het soms met een heel lich te vertraging ten opzichte van de pianopartij. Door uit te gaan van een rijk genuanceerd scala van mezzotinten en een beweeglijke frasering sugge reerde de piariist de klank van het hammerklavier waarop deze muziek oorspronkelijk werd gespeeld. Aan dit piaijö- concert ging Mozarts vrolijke Ouverture „Der Schauspieldi- rektor" vooraf in een pittig ge speelde uitvoering. Honderd jaar na Mozarts paro die op het operawezen van zijn tijd, schreef Rimsky Korsakof in 1888 zijn symfonische suite Sheherazade, geïnspireerd door sprookjes uit Duizend en een nacht. Concertmeester Ja- ring Walta speelde in de rijk geïnstrumenteerde suite ae verbindende vioolsoli waar mee hij de verleidelijke She- de treffend verbeeldde. Ook een groot aantal andere orkestleden, fluitist Koos Ver heul voorop, excelleerden in korte solistische passages. Diri gent Delogu nam rustig de tijd om het weelderige oosterse ko loriet naar voren te brengen waarbij zijn welsprekende di- rektie het orkest bleek te in spireren tot een rijk klinkende interpretatie. Terzijde twee opmerkingen bij dit concert. Het programma stond afgedrukt in de tweede aflevering van het totaal ver nieuwde maandprogramma „Rondom RO". De eigentijdse vormgeving en programma toelichtingen doen het goed, maar hebben een duidelijke systematiek naar het tweede plan gedrongen. Op de eerste pagina's staat geen inhoudsop gave noch een maandoverzicht omdat ervan wordt uitgegaan dat de concertbezoeker zijn programma met behulp van de datum toch wel vindt. Onhan- ERIK BESIER Voor een uitgebrei® agenda, ook voor de kE mende dagen, raadplef men „UIT", de gratis vn kelijkse bijlage van dag krant. fj ALPHEN AAN DEN RIJN ROCINEMA I (Van Boetzelak straat 6, tel. 01720-20800): FÉ) Attraction (12); 18.30, 21.15. f, ook 13.30. EUROCINEMAf Dirty dancing (al); 18.45, 21.f wo. ook 13.45. EUROCINEr III: Witches of Eastwick (ij 18.30, 21.00. wo. ook 13,r EUROCINEMA IV: Hector ft 18.30, 21.00. Reddertjes wo. 14.00. lï LEIDEN LUXOR (Stations* g 19. tel. 071-121239): Dirty del cing (al); 19.00, 21.15. wo. 14.»» LIDO en STUDIO (Steenstrf* 39, tel. 124130): Last Empaif*1 20.00. Inner Space (al); 19. 21.15. ma. di. 14.30. Fatal fen traction (12); Raising Arizs. Junior (al); Stakeout (al); 14 19.00, 21.15. Reddert jes (yig wo. 14.30. TRIANON (Breestr 31, tel. 123875): Masters ol L, universe (al); wo. 14.30. Van i luk gesproken (12); 19JV| 21.15. ma. di. 14.30. R( TJ (Haarlemmerstraat f' 125414); Schoolmeisjes t U „les" kunt nemen 19.00, 21.15. 14.30. r:n I 52. tel. Ohfl teisjes bij L en (16); 14J NOORDWIJK LIDO THEAT?" (Pr. Bernhardstraat 56, P1 01719-12800): Secret of t- success (al); ma. 19.00, 21.1L KATWIJK CITY THEATEF (Badstraat 30. tel. 01718-7401° Hector (al); 19.00. 21.15. Re|fa steeltje (al); wo. 14.45. Ctai THEATER II: Inner Space (nci 19.00. wo. ook 14.45. Raw du (16); 21.15. g VOORSCHOTEN GREENWk/- (tel. 01717-4354): Blue vslL (16); 20.30. Van geluk gespr ken; ma. t/m wo. 20.15. Innt 3. space (al); wo. 14.30. Who's 11/ girl (al); wo. 15.45. fg lid KINDERVOORSTELLING a Peter Pan; wo. 14.00. R WASSENAAR ASTRA (f- 01751-13269): Zoeken naar irg leen (12); 20.00. p ZOETERMEER PROMENAk 1,2,3 (Promenade 7, tel. Of 511313): Fatal attraction (fa' ma. di. 20.00. wo. 14.00, 20lkt Dirty dancing; ma. di. 191Jfr 21.00. wo. 19.00, 21.00. De rL dertjes (al); wo. 14.00. el DEN HAAG* AST A 1 (Spui If tel. 463500): Fatal attract},. (12); 14.00, 18.45, 21? ASTA 2: A night on the to" (al); 14.00, 19.00, 21.30. AS n 3: Hector (al); 14.00, 19^jc 21.30. wo. 19.00, 21.30. Cn BYLON 1 (Winkelcentrum Bai Ion, tel. 471656): Sammy A Pg sie get laid (16); 14.00, 191177. 21.30. BABYLON 2: Fatal fa? traction (12); 14.00. TVC 21.30. BABYLON 3: Angel Fu art (16); 14.00. 18.45, 21.30. 18.45, 21.30. CINEAC 1 (6— tenhof 20. tel. 630637): (%- dancing (al); 14.00, 18.45, 2lF CINEAC 2: Stakeout L* 14.00, 18.45. 21.30. ClNfl 3: Vuil spel (16); 18.45, 211 ma. di. ook 14.00. METROU, LE 1 (Carnegielaan. tel. 4567L. The last emperor (al); 14 20.30. The little shop of horn (al); zo. 11.00.» METROPOlC Barfly (12); 14.00, 18.45, 21™ METROPOLE 3: Half mfc, street (16); 18.45, 21.30. maT ook 14.00. Metropole 4: Inru, space (al); 14.00, 18.45, 21££ METROPOLE 5: The witcE- of Eastwick (12); 14.00. 18| 21.30. ODEON 1 (Herengra. d 13. tel. 462400): Jaws: The' venge (12); 13.45, 18.45, 2lfr ODEON 2: The principal 13.45, 18.45, 21.30. ODEOIK Dirty dancing (al); 13.45, 18K 21.30. ODEON 4: Innerspjj (al); 13.45, 18.45, 21.30. Stf( DIO 1 (Kettingstraat 12b, L 656402): Oci ciornie (16); 19L. 21.45. STUDIO 2: Rita, G and Bob tool (16); 19.00. 21fc STUDIO 3: La famiglia 0 19.00, 21.30. HAAGS FlC HUIS (Denneweg 56. u 459900): Zaal 1: I've heard mermaids singing; 19.30. um dens of stone; 21.45. ZaaL Prick up your ears; 19.., 21.45. Zaal 3: ma. di. wo. 19'., 21.45. Silent movie; ma. femme do l'hotel; di. Het gsL stermeisje; wo. g. KINDERVOORSTELLINGEN - ASTA 3: Bigfoot The Hh dersons (al); wo. 14.00. BAH LON 3: De troetelbeertjes 31] wo. 14.00. CINEAC 3: Masjfl of the universe (al); wo. 14.CH Waalse Kerk (Leiden): Eerste con cert in Orgel-concertserie 1988 met Erik van Bruggen op orgel. Werk van Bach. Gehoord op 7 februari. In de sfeervolle Waalse kerk aan de Breestraat trad gister avond Erik van Bruggen voor een klein publiek van orgel- liefhebbers op in het eerste concert van een orgelconcert- serie voor 1988. Elke maand van dit jaar, behalve april en oktober zal in dit kader op een aantal zondagavonden een kort concert plaatsvinden in verschillende steden in de Randstad (het volgende is op 6 maart in de Waalse kerk in Den Haag, op 1 mei volgt in de Pieterskerk in Utrecht het derde) met organisten als Hen drik Kooiker (Den Haag) en Koos van de Linde (Utrecht). Voor de pauze was het concert gewijd aan de fraaie melodie „Liebster Jesu, wir sind hier". Met zijn beheerste en goed ge articuleerde voordracht bracht Erik van Bruggen achtereen volgens van deze melodie een koraalzetting en een zoge naamde „gecoloreerde" versie ten gehore. Bij deze laatste versie bracht de organist door middel van verandering en toevoeging van een aantal re- Het spel van de organist zeer ritmevast liet mei boeiende spel het publi» korte tijd kennis maken1 het brede scala aan regi mogelijkheden waarover kleine orgel beschikt/ klonk de fuga in d meL zachte Prestant 8 en 16 bj[ der warm, bijna verlegen laas kwamen bij de vertol van deze fuga niet alleeHi kwaliteiten van de orgra naar voren maar tevens"" gebrek van het orgel: he?vi chaniek van het instruj^ dat in zulke fluisterende n sages nu en dan de muziej storende wijze wist te stemmen. i.) Als laatste onderdeel vo£p' pauze klonk het beken<ffei feestelijke allegro uit de vj; orgelsonate in een goedjni zen, niet te snel tempo. W®' pauze werden koraal en ties over de 75e psalm tel )a hore gebracht. In de va4; viel vooral het gedragenftc gio op, naast de laatse val* „grand jeu", de stralendL, maat voor de afsluiting1 het concert, de samenzang het publiek. Onder de krjj, ge orgelbegeleiding droegfce bezoekers in een van N meegezongen „U alleen, ven wij" hun steentje bL de afsluiting van dit eersfcn gelconcert in de nieuwe» TOM STREN(M

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6