Sotvtmxt CDA wil besluit over Endegeest terugdraaien STAD OMGEVING Diesviering nieuwe stijl trekt veel belangstelling Belangstelling Abel Tasman toegenomen na aanvaring Voegspecie Stadsbouwhuis deels van slechte kwaliteit r EXTRA RAADSVERGADERING MOET RODDELS UIT DE WERELD HELPEN Leidse Universiteit steunt Indonesisch taalbeleid MAANDAG 8 FEBRUARI 1988 PAGINA 5 'sychiatrieweek uver armoede pEIDEN De psychiatrieweek die in Leiden /ordt gehouden, staat in het teken van elektros- iock en armoede onder patiënten en ex-patiën- en. In het kader van de week worden op 10, 11 •n 13 februari activiteiten gehouden. In het In- oophuis, Rapenburg 48, is op woensdag 10 fe- >ruari vanaf 20.00 uur een thema-avond over Armoede de psychiatrie" met sprekers van .naatschappelijk werk, sociale dienst en de lan- H deliike patiëntenraden. Een debat over elektros- en hoek staat op donderdag 11 februari vanaf 20.00 uur op het programma in de Burcht. Als voor- Jlstander van deze therapie komt prof. dr. M.H. XnCohen Stuart uit Rotterdam aan net woord. Te genstanders zijn René Mol en Hans Wiegant. De week wordt zaterdag 13 februari afgesloten met een feestavond in het Inloophuis waar de huis band van Endegeest, „Te Gek" optreedt Onderzoek sluipverkeer Morsstraat LEIDEN De gemeente gaaf onderzoeken hoeveel sluipver keer er door de Morsstraat rijdt. Afhankelijk van de uitkomsten gaat wethouder J. Peters met de winkeliers overleggen over maat regelen om dit te beteugelen. Af sluiting van de Morspoort sloot hij niet bij voorbaat uit. „Daar zijn in het verleden gunstige er varingen mee opgedaan. Het was er toen ook minder rommelig dan nu". Links Leiden heeft eni ge tijd geleden afsluiting gesugge reerd. In de Morsstraat doen zich nogal eens dpstoppingen voor. Leiden weert sluipverkeer J. de Wittstraat LEIDEN De gemeente Leiden gaat maatregelen treffen om het sluipverkeer in de Johan de Wittstraat te weren. Zo komt er een nieuwe verkeersdrempel, wordt de huidige verkeersdrempel ver hoogd en worden de kruisingen met de Van Oldebarneveldtstraat, de Hoger- beetsstraat en de Van Ledenberchstraat aangepast, waardoor het autoverkeer ge dwongen wordt langzamer te rijden. Ook komen er paaltjes op de hoeken om het her en der parkeren van auto's tegen te gaan. De gemeente streeft er door middel van dergelijke maatregelen naar om de snelheid van het gemotoriseerd verkeer te beperken tot 30 kilometer per uur. De maatregelen worden komend voorjaar uitgevoerd. Illegale collectanten aangehouden LEIDEN De politie heeft zaterdagavond twee Amsterdammers van 17 en 36 jaar oud, aangehouden die aan de 3-Octoberstraat briefkaarten voor een „goed doel" verkochten. Het goede doel bleek "hun eigen beurs te zijn. De po litie was even na half ze ven gewaarschuwd door bewoners die argwanend waren geworden door de activiteiten van het twee tal. Zolder gereed van In de Vroolijcke Arke LEIDEN De twee iaar geleden door brand verwoeste zolder van In De Vroolijcke Arke is gerestaureerd. Dat betekent dat er in het buurt- en club huis aan de Pieterskerkchoorsteeg weer allerlei nieuwe activiteiten van start kunnen gaan. Zo kunnen kinde ren elke maandagmiddag terecht voor de cursus Dans en Expressie. Voor vrouwen wordt op maandagavond de cursus Beweging en Ontspanning ge houden en mannen kunnen op woens dagochtend terecht voor naailes. Op donderdagmorgen worden er in het buurthuis cursussen biljarten voor vrouwen en yoga gegeven. Een cursus Engels voor beginners kan op donder dagavond worden gevolgd. Laken mag huis toch laten staan LEIDEN Het huis dat voor- o/|malig VVD-raadslid M.A. La ten tussen 1971 en 1976 ille- [aal heeft gebouwd aan de /lietweg, mag daar blijven itaan. Het huis staat op zijn jungalowterrein, waar ook 100 tuinhuisjes staan. De gemeente heeft jarenlang strijd gevoerd iet Laken over het huis en lerhaaldelijk gedreigd dat hij de het moest afbreken. „Om van e het gezeur af te zijn", zoals rel|wethouder J. Peters (ruimtelij- sie ke ordening) verklaarde, heeft het college van B en W beslo ten het alsnog te legaliseren. Wel wordt nog bekeken of La- ouj ken met terugwerkende be/| kracht onroerend goed belas ting kan worden berekend. M Alleen stoplichten bij fietsersbrug Rijn-Schiekanaal LEIDEN Er komen alleen stoplichten bij de nieuwe fiet sersbrug over het Rijn-Schieka- naal, langs de spoorlijn Leiden- Utrecht. De gemeente had ter '^beveiliging van de fietsers ook een vluchtheuvel in de Kanaal- weg willen aanleggen, maar de provincie vond dat overbodig. De provincie is eigenaar van de Kanaalweg. De gemeente gaat [dl onderzoeken of in Leiden stop lichten eenvoudiger kunnen worden afgesteld, waardoor de doorstroming van het verkeer wordt bevorderd. De wachttij den worden dan korter. Ook wordt bekeken of bij voetgan gerslichten oranie licht kan worden ingevoerd. LEIDEN Het CDA wil dat het besluit over de kwestie Endegeest wordt terugge draaid. De christen-democra ten hebben burgemeester C. Goekoop schriftelijk verzocht op korte termijn een extra raadsvergadering bijeen te roepen. Volgens het CDA heeft de gemeenteraad een week geleden besloten met IBB Kondor in zee te gaan op grond van incomplete en verkeerde informatie. Be langrijk onderdeel daarvan was volgens het CDA het ge rucht dat fractielid W. Het- tinga persoonlijke belangen had bij een andere beslissing. Volgens fractievoorzitter J Walenkamp heeft vrijwel de gehele gemeenteraad vorige week besloten om „de deal van de eeuw op het gebied van monumentenzorg" met IBB Kondor te sluiten, zon der dat zij precies op de hoogte was van drie van de vier concurrerende biedin gen. Hoewel wethouder F. Kuijers (volksgezondheid) bereid was deze biedingen alsnog ter inzage te leggen, koos een meerderheid van de raad voor IBB Kondor. Vol gens Walenkamp omdat „een aantal raadsleden W. Hettin ga er van verdenkt persoon lijke belangen te hebben bij een andere beslissing". Het tinga is directeur van het Leidse bouw- en aanne mingsbedrijf Bekooy BV. Dit zou nauw betrokken zijn bij een concurrerend bod van makelaar Smitsloo. Walenkamp wijst deze sug gestie als „aantoonbare non sens" van de hand. Hij wil dat Hettinga zo snel mogelijk in een extra openbare raads vergadering van alle blaam wordt gezuiverd. ..Ik wil wel eens wéten wie Hettinga ver denkt en waarop dat is geba seerd". Walenkamp stelt dat de „roddel en achterklap" volstrekt onterecht is. „Als mede op basis daarvan een besluit is genomen, moet dat worden teruggedraaid. Het is hoogst vreemd dat de besluit vorming op zo'n manier kan worden beïnvloed door niet geverifieerde geruchten". De fractievoorzitter stelt dat de bewijslast bij de beschuldi gende raadsleden ligt. Walenkamp noemt het „hoogst onfatsoenlijk dat raadsleden op een dergelijke manier met elkaar omgaan. Een half jaar geleden kwam dit gerucht al eens naar bo ven en toen is het al weer legd. Ik begrijp dat dat het dan nu weer de kop kan op steken". De PvdA spreekt fel tegen dat eventuele belangenver menging van Hettinga een rol heeft gespeeld bij de be sluitvorming van afgelopen maandag. „Wij hebben de kwestie puur zakelijk bena derd", aldus L. Beijen. „De extra informatie die wij in een besloten vergadering van wethouder Kuijers hebben gekregen, heeft ons over tuigd". Kuijers vertelde toen dat de andere biedingen veel lager lagen en onduidelijker waren. „Het was volstrekt duidelijk dat de andere bie dingen niets waren", aldus Beijen. Hij zegt wel dat het CDA deels aan deze situatie heeft bijgedragen. G. Bakker (VVD) noemt het verzoek van het CDA om een extra vergadering in te lassen „een beetje raar". Hij vindt dat „een zwaar mid del". „Die geruchten hebben we natuurlijk wel gehoord, maar ze hebben geen rol ge speeld. Dat zou onverstandig zijn geweest. Waar ze van daan komen is ons trouwens ook een raadsel". J. Hoekema (D66) noemt de beschuldiging van Hettinga „een irriterende factor op de achtergrond. Maar het is vol strekt onjuist dat we daarom voor IBB Kondor hebben ge kozen. Ik vind dat een heel gevaarlijke opmerking. Het heeft wel meegespeeld. Het tinga heeft vorig voorjaar met directeur Bronkhorst van Endegeest gesprekken fevoerd. Het contract van mitsloo noemt een andere aannemer, maar voor mij staat vast dat er toen banden waren tussen Hettinga en Smitsloo". Hettinga trad in die periode toe tot de CDA- fractie. LEIDSE STUDENTE MET MEDE OPVARENDEN TERUG UIT AUSTRALIË: SCHIPHOL De aanva ring in Hobart op Tasma- nië, waarbij de Neder landse schoener Abel Tas man vrij ernstige averij opliep, heeft de belang stelling voor het schip dat Nederland vertegenwoor digde bij de viering van het 200-jarig bestaan van Australië, alleen maar doen toenemen. Met deze indruk en boordevol ver halen over hun reis zijn zaterdagmorgen vroeg de bemanningsleden van de Abel Tasman die de vijfde etappe van de wereldreis van dit schip voor hun re kening hebben genomen op Schiphol teruggekeerd. Onder hen was de 19-jarige Leidse 'studente Pascalle van der Hurk. Zij was één van de in totaal 99 jongeren die was geselecteerd om mee te doen aan de zeilreis. Moe, maar een mooie ervaring riiker, werd zij door haar familie van het vliegveld opgehaald. Wat het hoogtepunt van deze etappe had moeten worden, de zeilrace van Hobart naar Syd ney waar de deelnemende schepen zich zouden aanslui ten bij de overige boten die uit alle delen van de wereld voor Australia Day naar Sydney waren gekomen, werd een grote teleurstelling. Op 14 ja nuari, kort na acht uur 's mor gens, terwijl de bemanning ge kleed in kostuums uit de tijd van Abel Tasman met de offi ciële genodigden uit Neder land nog aan boord wachtten op het vertrekpunt, haalde het Ecuadoriaanse marine-oplei dingsschip Guayas een streep door deze plannen. Hoe groot het schadebedrag is kon schipper Jaap Eelman uit Rotterdam, in het dagelijks le ven rijksloods, niet meedelen. Het schip is in Hobart proviso risch gemaakt en zal na terug keer in Nederland grondig moeten worden hersteld. Te vens is er schade geleden als het gevolg van het niet door gaan van activiteiten voor sponsors in Sydney. Volgens de voorzitter van de stichting Abel Tasman, Ber nard Heppener, heeft inmid dels het ministerie van buiten landse zaken zich ingespannen om Ecuador te bewegen tot „een soepele regeling van de schade". Als alles volgens plan verloopt keert de Abel Tasman op 24 juli van dit jaar terug in Delf zijl, de haven van vertrek. Het schip is volgens Eelman volko men zeewaardig en veilig. De bemanning van het schip be staat uit in totaal 99 Neder landse jongeren, die gesplitst in elf etappes de reis voor hun rekening nemen. LEIDEN Rond de vijf- k honderd belangstellenden 1" hebben zaterdagmiddag de viering van de 413de dies natalis van de Leidse universiteit bezocht. „Dat is een toename van het aantal bezoekers ten op zichte van vorige jaren", aldus één van de organisa toren. Zij zei dan ook te vreden te zijn met de op komst. Wel waren er naar verhouding weinig stu denten. „Waarschijnlijk ligt dat aan het feit dat de diesviering altijd op zater dag is. Dat is voor veel studenten een moeilijke dag, omdat zij dan naar hun ouders elders gaan. Voor mensen die al afge studeerd zijn en die wer ken is het echter niet an ders dan in het weekeinde mogelijk om de diesvie ring bij te wonen". De veijaardag van de univer siteit werd dit jaar voor het eerst in nieuwe stijl gevierd. Behalve de gebruikelijke dies colleges in de ochtenduren Boven: Op de diesviering in de Pieterskerk waren allerlei organisaties vertegenwoordigd met een stand, zoals hier de vakgroep Talen en culturen van Japan en Korea. foto'S: wim van noort was er een middagprogramma in de Pieterskerk, dat bestond uit de diesdialoog met als the ma „Japan in een nieuw tijd perk". Japanse muziek, het schilderen van Japanse letter tekens op een meterslang stuk papier en tal van organisaties die met Leiden, de universiteit of Japan te maken hebben wa ren in de Pieterskerk aanwe zig. Dr. J. Stam, hoogleraar Ja- pankunde aan de Rotterdamse universiteit," dr. K. Radtke, hoogleraar Japanologie aan de Leidse universiteit en mr. E. Links: De vier forumleden in de Pieterskerk waren danig in de bloemen gezet. van Lennep, minister van staat en oud-secretaris van de OESO hielden inleidingen voor het publiek. Daarna was er gelegenheid voor discussie onder leiding van dr. L. Leer touwer, hoogleraar godsdienst geschiedenis van de jarige uni versiteit. Aan het eind van de middag was er een ontvangst voor mensen die in 1967 aan de universiteit zijn komen stu deren. Ook dit deel van het programma werd zeer goed bezocht. „Er was een zeer gea nimeerde sfeer", aldus de or ganisatie. In het bijzijn van vertegen woordigers van de universitai re gemeenschap, sprak rector magnificus prof. dr. J. Beenak ker vanmiddag de diesrede uit in de Pieterskerk. De rector zei dat de universiteit het aan tal gedwongen ontslagen tot een minimum wil beperken. Bij de Leidse universiteit moeten als gevolg van de be zuinigingen ongeveer 250 ar beidsplaatsen verdwijnen. „Als gedwongen ontslagen onont koombaar zijn, zullen wij de minister op zijn verantwoorde lijkheid aanspreken", kondig de Beenakker aan. „Wij vieren vandaag de 413de dies van onze universiteit. In deze ruim vier eeuwen heeft zij menig maal zwaar weer meegemaakt en doorstaan. Ik vertrouw erop dat wij het ook nu samen zullen klaren", aldus de rector magnificus. De hoogleraar in de experimentele natuurkunde sprak vervolgens over het on derwerp „Gassen met roteren de moleculen - een kwart eeuw natuurkundig onder zoek". LEIDEN Het Indonesische ministerie van onderwijs en cul- el tuur en de Rijksuniversiteit Leiden zijn een samenwerkingspro gramma op het gebied van taal en cultuur overeengekomen. Deze overeenkomst werd de afgelopen week in Djakarta onder tekend door de directeur van het nationaal centrum voor taal ontwikkeling in Indonesië professor dr. A.M. Moeliono en de voorzitter van het College van Bestuur van de Leidse Universi teit K.J. Cath. De samenwerking bestaat uit een vijf-jarenplan tot verdere versterking van de Indonesische taalpolitiek. In In donesië wil men meer lijn brengen in de vele talen die daar worden gesproken. De universiteit zal met haar kennis over de Indonesische talen adviserend en steunend optreden bij de opzet van een nieuwe talenstructuur. De samenwerking is een vervolg op een eerdere overeenkomst waarbij van 1974 tot 1985 meer dan 200 taalkundigen een post-doctorale opleiding ontvingen. NIEUWE DIRECTEUR LEIDEN Th. J. Doevenspeck (50) is per 1 februari als di recteur Bedrijfsvoering in dienst getreden bij de Leidse Uni versiteit. Doevenspeck heeft diverse functies vervuld in het bedrijfsleven en was sinds 1981 werkzaam als zelfstandig ma nagement consultant. Hij vervult een van de drie nieuwe functies die zijn gecreëerd bij de reorganisatie van de ambte lijke ondersteuning van de universiteit. Voor de twee andere vacatures zijn al eerder interne kandidaten benoemd. Cursussen Bij de Leidse volksuniversi teit K&O kunnen de cursus sen „Stoel bekleden" en „Kleding maken" worden ge volgd. De cursus „Stoel be kleden" begint op maandag avond 22 februari en omvat zeven lessen van 2,5 uur. De eerste les van de cursus „Kle ding maken" wordt gehou den op dinsdag 23 februari. De kosten bedragen respec tievelijk 120 en 95 gulden. Opgeven kan bij K&O, Oude Vest 45, tel. 071-141141. Sovjet Unie De Sovjetunie tijdens de pe restrojka en de glasnost. Dat is het thema van de bijeen komst van de afdeling Lei den van de Jonge Socialisten die woensdag 10 februari wordt gehouden. Er is een fo rum waarin onder anderen zitting hebben: Ellen Ber- rens, ex-lid van de Neder landse ambassade in Moskou, de heer Derenkov van de Russische ambassade in Den Haag en Mark de Koning, Sovjet Unie-expert van de Jonge Socialisten. De bijeen komst begint om 20.00 uur in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Filmochtend Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 houdt maandelijks een filmochtend voor vrouwen. In februari is dat op woensdag 10 februari, aanvang 9.30 uur. Vertoond wordt de film 'When the wind blows'. De toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. D. Steenhuis uit Nijverdal houdt vrijdag 12 februari een lezing in de Lokhorstkerk over zin of onzin van het toe komst voorspellen. Onder het motto Onthulling van gehei men" bespreekt hij een ge deelte uit het bijbelboek Da niël. Aanvang 20.00 uur. De kerk staat aan de Pieters- kerkstraat 1. LEIDEN Het gebrui ken van verschillende soorten voegspecie en het borstelen van de voegen zijn er waarschijnlijk de oorzaak van zijn dat de voegen van het Stads bouwhuis op verschillen de plaatsen hebben losge laten. Dat is de mening van algemeen directeur H.H. van der Maas van IBB Kondor, het Leidse aannemeersbedrijf dat het Stadsbouwhuis heeft ge bouwd. Van der Maas concludeert dit uit het on derzoeksrapport van het bureau Koning en Bien- fait. Dat heeft de samen stelling van de voegspecie onderzocht. Het rapport concludeert dat afwisselend harde en zachte specie is gebruikt. Het gebruik van zachte specie wordt door het bureau als „slecht" gekwa lificeerd. Volgens Van der Maas „kun je daarover discus siëren". Het onderzoek heeft ook aangetoond dat de hoe veelheid en kwaliteit van het gebruikte zand voor de specie verschilt. Als naar verhouding te veel zand wordt gebruikt, neemt de kwaliteit van de spe cie af. Er zijn twintig monsters onderzocht. De directeur is er van overtuigd dat een aantal voegen op de begane grond is vernield door spelende kinde ren. Ook konden voegen losla ten doordat er water in kon dringen. „De voegen zijn ge borsteld en Rebben daardoor een ruw oppervlak. Water en vuil dringen dan makkelijker naar binnen en kunnen de "specie aantasten". Van der Maas benadrukt nog eens dat het gebruik van ver schillende soorten voegspecie aan IBB Kondor is opgedragen door de architect van net Stadsbouwhuis. Van der Maas spreekt ook de opmerking van raadslid W. Hettinga, zelf aan nemer, tegen dat Dij de bouw „stenen van inferieure kwaili- teit" zijn gebruikt IBB Kondor heeft de gemeen te hulp aangeboden bij het be handelen van, om te beginnen, één wand waar voegen hebben losgelaten. „Daaruit kan niet geconcludeerd worden dat wij ons schuldig voelen voor de gebreken", aldus van der Maas. „Onze hulp is slechts een teken van good will en service. Wij zullen de muur niet zelf behandelen, we geven slleen technisch advies". Fietser afgetuigd door beledigde automobilist LEIDEN Een beledigde 40-jarige Leidse automobi list heeft zaterdagmiddag rond 12 uur een 52-jarige fietser zwaar mishandeld. De fietser moest zich als gevolg van de klappen die hij kreeg met een gebro ken neusbeen, een hoofd wond en een pijnlijke rug onder doktersbehandeling stellen. Bovendien werd zijn bril vernield. De automobilist had kort tevo ren op de Hoge Rijndijk de er gernis van medeweggebrui kers gewekt door hen met hoge snelheid over de busbaan te passeren. Toen hij voor het stoplicht bij de Wilhelmina- brug moest wachten en daarna niet gelijk doorreed claxon neerde een achter hem staan de bestuurster. De man was daar zo gepikeerd over dat hij het bekende gebaar met zijn middelvinger in de lucht maakte en direct weer stopte op de brug. De passerende fietser had dat misbaar gevolgd en riep de au tomobilist toe door te rijden. Hij herhaalde dat nog eens met de toevoeging „Rietkik ker", toen de bestuurder was uitgestapt en driftig op de ach ter hem staande auto afbeen- de. De inzittenden daarvan hadden hun deuren echter op slot gedaan. De automobilist richtte zijn woede daarop op de fietser en sloeg op hem in. Hij kon later aan de hand van zijn kenteken worden achter haald. Tegenover de politie verklaarde hij de fietser één keer gestompt te hebben. Hij meende te zijn uitgescholden voor „nikker" en had dat, van Indische afkomst zijnde, als discriminerend ervaren. Koopwaar uit berging gestolen LEIDEN Uit een kelderbox aan de Antillenstraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag de handelswaar van een 24-ja- rige marktkoopman gestolen. De inbrekers namen 90 trai ningspakken in diverse kleu ren en maten mee, evenals een cirkelzaag en een boormachi- CDA vergadert LEIDEN De afdeling Lei den van het CDA houdt een openbare ledenvergadering op woensdag 10 februari. De bij eenkomst wordt gehouden in het Koetshuis, Burgsteeg 13 en begint om 20.00 uur. Er is gele genheid om vragen te stellen aan gemeenteraadsleden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5