Curie stelt vragen bij aantal rk theologie-opleidingen Christenen mogen niet berusten in afwijzing kinderen kerk wereld LPO: gelovigen doordringen van noodzaak diaconie Religieuze thema's inspireerden monniken-schilder Zurbaran brieven vr>\i IWÏïU Êeidóc1 Compromis voor mestproble lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIË" CfiidócSomunt MAANDAG 8 FEBRUARI 1988 PAGI Bisschop wint ski-wedstrijd BOLZANO De 47-jarige bisschop van Bolzano-Bressa- none, mgr. Guillermo Emilio Egger, heeft dit weekeinde een ski-wedstrijd in Italië gewonnen. De Franciscaan liet z'n 70 concurrenten allen priesters en catecheten uit zijn bisdom met gemak achter zich. De wedstrijd over 3,5 kilometer was een onderdeel van een diocesane ski wedstrijd die in de buurt van Merano werd gehouden. Eg ger is het skiën overigens met de paplepel ingegoten: hij is in Innsbruck geboren. Naar verluidt zou de paus, die als aartsbisschop van Krakau zich graag per ski in de Hoge Tatra voortbewoog, enigszins zuur hebben gekeken toen hem de uitslag werd verteld. Roemenië sloopte al 24 kerkgebouwen PARIJS In Roemenië zijn als gevolg van de urbanisatie- plannen van president Ceaussescu al 24 kerkgebouwen ge sloopt. Dit heeft de voormalig conservator van het museum van Bukarest, Pierre Nasturel, in Parijs bekend gemaakt. Nasturel, geboren in Roemenië, werkt nu als historicus aan de Sorbonne. Het eerste kerkgebouw dat in dit kader werd gesloopt, was de Enei-kerk uit 1724. Deze kerk had de aard beving van 1977 weliswaar goed doorstaan, maar werd deson danks hetzwelfde jaar nog met de grond gelijk gemaakt. Vol gens Nasturel zijn uit de 16e eeuw twee kerken gesloopt, uit de 17e eeuw vier, uit de 18e eeuw twaalf, uit de vorige eeuw één en uit deze eeuw vijf. I" waarschijnlijk niet volledig i Niemand is zo oud dat hij niet denkt dat hij nog een jaar kan leven. Duitse kerk pleit niet meer voor vrijlating twee van Breda SOESTERBERG De Evan gelische Kirche in Duitsland (EKD) zal in de toekomst af zien van acties voor de vrijla ting van de twee oorlogsmis dadigers in Breda. Zolang er in Nederland nog zoveel men sen leven, die onder de gru welen van het nazi-bewind hebben geleden, is er voor dit uiterst moeilijke probleem geen oplossing te verwachten. Dat zei Oberkirchenrat Klaus Kremkau aan het slot van een driedaagse ontmoeting van een Duitse EKD-delegatie met de Nederlandse Raad van Kerken. De Nederlandse en Westduit- se kerken verschillen nog steeds van mening ten aan zien van het nut van econo mische sancties tegenover Zuid-Afrika. De Westduitsers wijzen de gedachte af, als zou het hier gaan om een laatste vreedzaam middel tegen de apartheid. ,.De Evangelische Kirche in Duitsland (EKD) ziet sancties niet zozeer als geschikt kerke lijk middel. De kerk is nu eenmaal geen economisch be drijf". verduidelijkte bisschop Karlheinz Stoll het standpunt van de EKD. Bisschop Stoll zei, dat de EKD wel gesprekken voert met het bedrijfsleven en de overheid om het nut van gerichte sanc ties te bespreken. Maar ver der voelt men weinig voor het voorbeeld van de Gerefor meerde Kerken in Nederland, die „besmette" aandelen heb ben afgestoten. Gereformeerde Kerken Beroepen te Apeldoorn, P.Boomsma te Stiens. Aangenomen naar Scherpenzeel. drs.R.Gosker te Amsterdam-West. Aangenomen naar Venlo (prote stantse kerkgemeenschap), drs.A- .Meek te Duisburg-Ruhrort (WDId). Nederlandse Hervormde Kkerk Beroepen: door de generale synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (hoofdpredikant bij de inrichtingen van het ministerie van Justitie), dr.M.B.BIom predikant voor buitengewone werkzaamheden, wonende te Oegstgeest; te Amster dam ten bate van de commissie voor de vrijzinnig hervormden (parttime), mevrouw L.W.van Reijendam-Beek, eervol ontheven predikante, wonen de te Santpoort-Zuid; te Moerkapel- le. J.W.van Estrik te Mastenbroek. HUIS TER HEIDE Twee Vaticaanse congre gaties hebben vorige maand tijdens het ad li- mina-bezoek van de Ne derlandse bisschoppen de theologische opleidingen ter sprake gebracht. Kar dinaal Ratzinger van de congregatie voor de ge loofsleer en kardinaal Baum van de congregatie voor de rk opvoeding hebben zich afgevraagd of er niet te veel rk oplei dingen in Nederland zijn en of de Nederlandse bis schoppen in staat zijn het wetenschappelijk niveau ervan te garanderen. Dit deelde de Utrechtse hulp bisschop Niënhaus te Huis ter Heide mee op de vergadering van de Diocesane Pastorale Raad van het aartsbisdom Utrecht. Ratzinger had daar bij ook gewezen op de moge lijkheid dat de overheid het totaal aantal theologische op leidingen zal terugbrengen. Gaan de rk opleidingen dan samen met niet-rk instellin gen of houden de bisschoppen de opleiding in eigen beheer, zo had Ratzinger gevraagd. Kardinaal Baum wees de bis schoppen erop dat de statuten van de theologische opleidin gen nog meer aan het Vati caanse document Sapientia Christiana moeten worden aangepast. Overigens voeren de Nederlandse bisschoppen daarover al enige tijd overleg met het Vaticaan. Kardinaal Ratzinger had ook de vraag gesteld of de theologen in Ne derland zich niet te veel te genover de bisschoppen op stellen. Een ander punt dat Ratzinger naar voren had gebracht, was het handhaven van het leer gezag in een pluriforme sa menleving. Hoewel hij erken de dat dit altijd spanningen oproept, heeft de Kerk de plicht de waarheid te verkon digen. Verder had Ratzinger vragen gesteld over de Ma- riënburgvereniging, de Acht Mei Beweging en het conci liaire proces voor gerechtig heid, vrede en behoud van de schepping, zo deelde mgr. Niënhaus mee. Vandaag en morgen bespreken de Neder landse bisschoppen op hun tweemaandelijkse vergade ring de resultaten van het ad limina-bezoek. Vredesregeling Ook met paus Johan nes Paulus II besprak de Egyptische presi dent Moebarak zijn ideeën om tot een re geling te komen van het Palestijnse pro bleem in Israël. CONFERENTIE SCHOOL EN MENSBEELD: GARDEREN Dom zijn is misschien nog wel erger dan slecht zijn in onze schoolcul tuur. Want als je dom bent, hoor je er niet meer bij, dan word je apart gezet of gewoon van school gestuurd. En er bij horen, het zich gewaardeerd weten, is misschien een nog wel sterkere behoefte van het mens-zijn dan het naakte be staan zelf. Voor Evert Huisman, direk- teur van de chr. scholenge meenschap De Brug in Lely stad, mag een confessionele school dan ook niet berusten in een onderwijssysteem waarin dertig procent van de leerlingen voortijdig de school verlaat. Hij sprak er over tijdens zijn bijdrage aan de tweedaagse conferentie over „school en mensbeeld" in Garderen. „Op alle scholen vallen leerlingen uit de boot, de zogeheten drop-outs. Hoe belangrijker de school in een samenleving wordt, des te ernstiger is het probleem. Het is trouwens niet alleen en ook niet in de de eerste plaats een school probleem. Ook in onze qiaat- schappij kunnen veel mensen niet meekomen en dreigt een grote groep blijvend uit de boot te vallen. Het onderwijs is te vergelij ken met een bedrijf waar ie der jaar twintig procent van de vertegenwoordigers wordt ontslagen en wel dat percen tage dat het minst verkocht heeft. Wat een bedreiging gaat hier vanuit voor degenen die echt niet zo snel uit de voeten kunnen. Maar het heeft ook misvormende in vloed op degenen die gemak kelijk en snel goede prestaties leveren. Hun gevoel vqor soli dariteit wordt aangetast en af gestompt". Zo mag het onderwijsstelsel niet functioneren, vond Huis man. „Alle leerlingen moeten er bij mogen en kunnen ho ren. jook de kinderen met de minSte talenten". Normen Dr. J.C. Stilma, een van de andere inleiders op de confe rentie van organisaties voor christen-leraren in het voort gezet onderwijs, meldde dat' naar zijn oordeel de tijd weer rijp is voor het aanbieden van normen en waarden. In de ja ren zeventig kregen pubers te horen: „je moet het zelf maar uitzoeken, jij moet het leuk vinden, wij niet". Deze hou ding werd ingegeven als reac tie op de jaren daarvoor, toen normen en waarden van de opvoeder dwingend werden 99 Nu is er opnieuw een pleidooi te horen voor een normatieve pedagogiek, aldus Stilma. Hij wees op de kin derpsychiater prof. Verhulst die zegt dat veel van de kin deren die bij hem in de spreekkamer kwamen, van huis uit geen waarden en nor men hadden meegekregen. En het thema van een peda- gogencongres van de zeven universiteiten van ons land was „de herleving van de normatieve pedagogiek". Ook herinnerde aan hij aan dr. Lea Dasberg die zei: het is be ter kinderen een perspectief aan te bieden dat zij later zelf afwijzen of wijzigen, dan hen helemaal geen perspectief te bieden. „Het gaat er niet om onze visie dwingend op te leg gen, maar kinderen confron teren met wat wij als opvoe ders belangrijk vinden". UTRECHT De bisschoppen moeten op alle mogelijke ma nieren de leden van de rk ge loofsgemeenschap ervan door dringen dat de diaconie, de hulp aan de mensen in nood, wezenlijk deel uitmaakt van de godsdienst. Voorts moeten zij in de uitoefening van hun ambt voorbeeld zijn van een diaconaal bewustzijn en blijk geven van een grote betrok kenheid bij actuele noden. Deze aanbevelingen hebben de deelnemers aan het Lande lijk Pastoraal Overleg (LPO) aan de bisschoppen gedaan. Het LPO hield zich tijdens zijn laatste bijeenkomst, eind november vorig jaar, bezig met de parochiële diaconie, de dienst aan de medemens bin nen de parochie. De aanbeve lingen, die zijn gepubliceerd in het officiële orgaan van de RK Kerkprovincie '1-2-1', worden vandaag en morgen door de bisschoppenconferen tie besproken. De deelnèmers aan het LPO onderstrepen dat diaconaal werk bij voorkeur in oecume nisch verband dient te worden gedaan. Zij verwach ten dat er een impuls aan de oecumene als zodanig van uit kan gaan. PARIJS Bijna alle grote Spaanse schilders lijken deze winter rendez-vous te geven in de Parijse musea. Na exposities rond El Greco, Velasquez, Goya en Picasso heeft het Grand Palais een unieke retrospectieve gewijd aan de, lange tijd miskende, 'monniken-schilder' Fran cisco de Zurbaran (1598- 1664). Het is de eerste keer dat de belangrijkste werken van Zurbaran in Europa zijn sa mengebracht. De expositie was eind vorig jaar te zien in het New Yorkse Metropolitan Museum of Art, waar de toe loop zo groot was dat het be zoekers-record van de grote Manet-tentoonstelling werd gebroken. Ook in Parijs is enig geduld aan de kassa ge boden. Net als Velasquez en later Murillo werd ook Francisco de Zurbaran in Sevilla gebo ren Al op heel jonge leeftijd vond hij inspiratie in religieu ze thema's. Zijn eerste grote 'contract' sloot hij met het do minicanenklooster van San Pablo. De monniken bestel den 22 doeken, waarvan 14 gewijd moesten zijn aan het leven van de ordestichter. Het enorme talent van de kunste naar blijkt uit zijn eerste doek: een Christus aan het kruis. Het geraffineerde clair- obscur doet een beetje denken aan dat van Rembrandt. Kloosterorden Ten tijde van Zurbaran leef den in Spanje 90.000 monni ken. Naast het hof in Madrid waren de kloosterorden de belangrijkste opdrachtgevers. Als religieus schilder lijkt Zurbaran toch op zijn sterkst. De grote inspiratie ontbreekt enigszin tijdens een kort ver blijf aan het hof. Aanbevolen door Velasquez schildert hij in 1634 tien werken van Hercu les voor de Spaanse koning. Een Franse kunstcriticus ver geleek het resultaat met „een door Bach gecomponeerde operette". Een van zijn fraaiste en be kendste schilderijen is wel de geknielde Franciscus. Diens hoofd is gedeeltelijk verbor gen door de grijze Francisca ner monnikskap. De heilige is verzonken in een dialoog met God. Recent onderzoek met röntgenstralen heeft uitgewe zen hoezeer Zubaran zich had te houden aan de wensen van zijn geestelijke broodheren. Nieuwe richtlijnen uit Rome moesten streng worden nage volgd. Het gezicht van Maria veranderde zo meer dan eens en wordt télkens jonger om vooral de reinheid van de Maagd te benadrukken. Men kan zich voorstellen dat de devote schilderijen van Zurbaran, nu verspreid over musea in heel de wereld, het best op hun plaats zijn in de besloten vroomheid van de Andalusische kloosters. Om die sfeer toch een klein beetje te reconstrueren is het eerste deel van de expositie (de reli gieuze periode) geplaatst in een decor van zacht okeren muren en nissen. Het prachti ge werk „Sint Hugo in de eet zaal van de Kartuizers" komt daarin goed tot zijn recht. Hoewel Zurbaran niet weinig geld zou hebben verdiend met zijn schilderijen - met name aan de 'export' van heiligen- portretten naar de Nieuwe (Spaanse) Wereld - is hij on der behoeftige omstandighe den gestorven. De 'monniken schilder' hield van wereldse genoegens. Hij was drie keer getrouwd en had vele kinde ren. BOB VAN HUET De expositie van de Spaan se schilder Zurbaran duurt tot 11 april. Het Grand Pa lais, metro Champs-Elysees Clemenceau, is dagelijks - behalve dinsdag - geopend van 10.00 tot 2.00 uur. Woensdagavond tot 22.00 uur. Sint Hugo in de eetzaal van de Kartuizers Strafmaat „Gevangenisstraf geëist tegen Delftenaar voor ontucht en kinderporno" stond boven een bericht in onze krant. Een eenvoudig rekensommetje (zes maanden gevangenis min 156 dagen voorwaardelijk min 24 dagen voorarrest) leert echter, dat als deze eis ook het vonnis wordt de betrokken pedofiel zijn handen een paar keer over elkaar kan vegen en fluitend als vrij man de rechts zaal mag verlaten. De officier verklaarde zich nader met de waarschuwing, dat de man niet de volkswoede vanwege Oude Pekela over zijn hoofd mag krijgen. Dat laatste klinkt heel onafhankelijk en objec tief. Maar leg bovenstaande eis eens naast de straffen die voor verkrachting van vrouwen worden gegeven. Ieder kan constateren hoe deze door de pressie van vrouwenorganisa ties in korte tijd zijn opgelopen tot twee, drie jaar en meer. Ik wil daar niet op afdingen, noch in het algemeen voor ho gere straffen pleiten. Maar als is vastgesteld dat iemand on tucht heeft gepleegd met min- deijarige jongens, en kinder porno neeft verspreid, zoals in dit geval, dan laat je hem niet met een papieren straf gaan. Maar kinderen vormen geen pressiegroep en hun ouders worden in Nederland anno 1988 om hun „volkswoede" be lachelijk gemaakt als „massap sychoten' J. Haarsma, DEN HAAG Parkeren duurder (2) Tot mijn grote vreugde wordt het parkeren in Den Haag veel duurder. Hierdoor wordt de auto hopelijk wat meer uit de binnenstad geweerd, waar door het voor ons voetgangers en wielrijders misschien wat veiliger wordt. B.J. Hylkema, VOORBURG Parkeren duurder (3) Het voornemen van de ge meente Den Haag om het par keren zo veel duurder te ma ken is niet doordacht. Het ge volg zal zijn, dat winkelcentra met gratis parkeermogelijkhe- den, zoals Leidschennage en In de Boogaard, hierdoor meer klanten krijgen ten koste van de bedrijven in de Haagse bin nenstad. De randgemeenten zullen hiermee misschien blij zijn. De winkeliers en groot winkelbedrijven in de Haagse binnenstad naar ik vrees veel minder. K. Bakker, DEN HAAG. terre des hOmmes voor kinderen in nood u n II c 'v roli BETER dan sommige groepen boeren houdt het Landf schap het hoofd redelijk koel bij de aanpak van het pnjj van het mestoverschot. Het heeft voorgesteld de boe} kans te geven hun overtollige mest op of nabij hun tijdelijk op te slaan in noodvoorzieningen. Gemeen# waterschappen zouden daartoe bij het verlenen van eet" gunning de hinderwet wat soepel moeten toepassen. L" dien zou minister Braks, die zich tot nu toe op het stai^j heeft gesteld dat de boeren hun probleem maar zelf qol oplossen, financiële steun moeten verlenen. ng re ONS land is veruit koploper in Europa als het gaat iin tensieve veehouderij. Denemarken staat tweede op dep lijst, maar vergeleken met hun Deense collega's hou<p Nederlandse veehouders per hectare bouwgrond maai tweemaal zoveel koeien, varkens en kippen. Zo inte^i onze intensieve veeteelt. Wanneer we de morele kant van het hele verscl van de bio-industrie terzijde zouden laten, dan zouil Hollandse boeren een compliment verdienen voor hur gie. Ze hebben ons land daardoor echter wél opgezade een uniek probleem: het mestoverschot, dat een ernst dreiging vormt voor ons toch al zo kwetsbare milieu." JAREN geleden al konden veel veehouders de mest legbatterijen en varkensschuren niet meer kwijt. 0, mesting van akkerland en dumping in sloten waren volg. In 1984 vaardigde de overheid een noodwet uit, en perk stelde aan de uitbreiding van de intensieve derij en die vorig jaar werd aangevuld met een vol' mestwetgeving. De boeren zijn verplicht een mestboekhouding bij tl den. Precies is aangegeven hoeveel mest een agrarii" drijf mag produceren. Het teveel, dat bij de provincial! bank moet worden ingeleverd, wordt belast met eei schotheffing, waaruit opslag en transport worden Afhankelijk van de omvang van hun veestapel en boi kost dat de boeren enkele honderden tot meer dan zend guldens per jaar. Hoewel de boeren dagelijks neus op het mestprobleem worden gedrukt en inziei iets mee moet gebeuren, hebben grote groepen de w< maatregelen naast zich neergelegd. Er moet extra opslagruimte voor overtollige mest koil dat vereist investeringen. De agrarische sector heeft i een gokje genomen door voor de nabije toekomst alles? ten op de kaart van een nieuw te ontwikkelen mestvj kende industrie en op de thans nog niet toegestane onj ge ruil van mestquota. Mede als gevolg van de uitzon] natte weersomstandigheden is dat gokje verkeerd uit( al dagenlang klepperen de putdeksels op de overvolle tanks. VOOR de landbouw is het niet zo'n best jaar gewq' daardoor zien de boeren maar één plaats waar het gelj daan gehaald kan worden: bij minister Braks. Terech de minister zich voorshands onwrikbaar. Het is al erg dat op sommige plaatsen in ons land de prijs van het: water omhoog moet als rechtstreeks gevolg van mesl ring van de bodem. Een verdere afwenteling van del van het mestprobleem op de gemeenschap is eigenli aanvaardbaar. De vele regen van de afgelopen weken heeft het pn voor de boeren echter wel ingrijpend verergerd, doo de toegestane hoeveelheid mest niet over de drijfnatte rijen kunnen uitrijden. Het voorstel van het Landbou' toestemming te geven voor noodopslagplaatsen is i niet onredelijk, al was het maar om te voorkomen boeren ten einde raad op allerlei illegale en voor het uiterst schadelijke manieren hun overtollige mest zu zen. Gemeenten en waterschappen zullen weliswaa soepelheid moeten betrachten, maar er tegelijkertijd op moeten toezien dat de grootst mogelijke zorgvul wordt betracht. En wellicht wil minister Braks nog één keer met 1 over het hart strijken door in het kader van een „rai geling" te komen tot een verdeling van de kosten tus; en overheid. Maar dan wel voor het laatst. Op lanj mijn kan alleen een grondige sanering van de in veehouderij in ons land het mestprobleem definitief c met steun eventueel van het op te richten en door d< zelf te financieren Europese agrarische „rampenfom Opnieuw veel wind. DE BILT (KNMI) West-Eu ropa en de noordelijke Atlanti sche oceaan liggen nog steeds onder een krachtige westelijke stroming. In deze stroming trekken telkens weer storin gen via de Britse Eilanden naar onze omgeving. Na het overtrekken van een hoge- drukgebied komt een nieuwe depressie morgen en woensdag het weer bepalen. Dat geeft morgen veel bewolking waar uit het waarschijnlijk over vloedig gaat regenen. De wes ten wind wakkert in de loop van de dag aan tot hard, aan zee tot stormachtig, mogelijk zelfs tot een storm. De mid- dagtemperaturen worden een graad of 8. Ook na dinsdag blijft het nog onbestendig "op woensdag veel w: dagtemperatuur ron< den. Noordoost-Frankrijk, en zuidoost-Duitslan den met regen. Bov 1000 meter ook snee dagtemperatuur 4-8 Alpengebied: Van tij neerslag, vooral aan i zijde. Boven 700 a 1. sneeuw. 0-Graden-ni a 1200 meter hoogte, len enkele graden bc Zuid-Frankrijk, noo. noord-Portugal: Voc de oceaankust tijdel Middagtemperatuur den. Langs de Mie Zee perioden met zoi Italië, Joegoslavisc. Veranderlijk bewoll op woensdag af en tc enkele buien. Midda tuur in het noorden den en elders 12-16 WEERRAPPORT HEDENM Weersvooruitzichten voor de Europese landen geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Skandinavië: Veel be wolking. Vooral op woensdag sneeuw. In de zuidelijke kust gebieden regen. Middagtempe ratuur rond 0, dichter bij zee in het zuiden en zuidwesten enkele graden boven 0. Britse Eilanden: Vooral mor gen perioden met regen en met name in het zuiden en westen tijdelijk storm. Middag- temperatuur van 5 graden in het noorden tot 9 graden in het zuidwesten. Denemarken, Benelux en noordwest-Duitsland: Veel be wolking. Perioden met regen of buien. Vooral in de nacht van morgen op woensdag veel wind, met name in de kustge bieden. Middagtemperatuur van 4 graden in Denemarken tot 7 graden meer naar het zuiden. Noordwest-Frankrijk: Perio den met regen of buien en vooral in de nacht van morgen Innsbruck Klagenfuri i Kopenhagen Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon. den stukken te bekorten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2