Lawine van kritiek op nieuw beddenplan Kennis E Waldheim vrijgepleit Bon: 'E? RAI Zomer vakantie 2 3 5 7 12 13 14 finale Croissant r 11 ci É2K1 „DEES AMPUTEERT GEZONDHEIDSZORG" Chaos blijft uit bij telefoonactie Tros 1 Genetisch onderzoek iboe bij keuring -tvensverzekering AUTO VANDAAG 8 CeidaeSoma/nt £eicUe 6oma/nt Zaterdag 6 februari 1988 79e jaargang no. 24031 DAGBLAD VOOR ZUID-HÓLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Losse nummers f. 1,10 Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel, on weer en natte sneeuw. Mid- dagtemperatuur omstreeks 6 graden. Matige, aan de kust en op het IJsselmeer krachtige, mogelijk harde zuidwesten wind. Zon op: 8.12 uur, zon on der: 17.37 uur. Hoogwater Scheveningen: 5.49 en 17.57 uur, laagwater 1.17 en 13.40 Zie pagina 6 e leeuwen losgebroken KFURT Bezoekers van de 97jjntuin van Frankfurt kregen gis- 983 de schrik van hun leven toen 984)g in oog kwamen te staan met 98^1osgebroken leeuwen. De dieren op nog onduidelijke wijze uit fooien ontsnapt en joegen overal dierentuin mensen de stuipen iet lijf. In allerlijl werd de zoo jicueerd. waarna artsen de die met pijltjes konden verdoven, van de roofdieren waggelde pp zelf naar zijn kooi terug, de re twee zwaargewichten moes- worden gedragen. Vorige week )85werd in het roofdiergebouw van ï82Jierentuin van Frankfurt een '®®te panter door een jaguar ge- )85. De oppasser was vergeten de indeur te vergrendelen. Verdrag voor bescherming van ijsbeer YELLOWKNIFE Vertegenwoordigers van de indianen in Canada en Alaska hebben hun eerste verdrag gesloten waarbij de jacht op de ijsbeer in het noordwesten van het Amerikaanse conti nent wordt beperkt. Dit is gisteren ver nomen in officiële bronnen in Yellowk- nife, de hoofdstad van de Canadese Noordwest-gebieden. Over het verdrag is onderhandeld door groepen Amerikaanse Indianen en Inuit (eskimo's) uit Alaska, en Canadese indianen uit Yukon en de Noordwest-gebieden. Afgesproken is dat er dit jaar 38 ijsberen, op een geschatte populatie van bijna 2.000 in deze gebie den, mogen worden gedood. Reagan 77 Hoewel president Ronald Reagan gis terochtend nog „teleurgesteld" rea geerde op de ontbrekende steun voor zijn voorstel 36 miljoen dollar over te maken naar de Contra's in Nicaragua, was zijn humeur 's avonds alweer op perbest. De reden: de Amerikaanse president wordt vandaag 77. Hij sloot zijn vrouw Nancy in zijn armen een genoot zichtbaar van de serenade die een fluitist van de marinekapel ten gehore bracht. foto: ap Niet genoeg geld voor spoortunnel ROTTERDAM Er is niet genoeg geld voor de spoortun nel die in Rotterdam onder de Maas moet komen. De kosten van het project, waarmee in april vorig jaar is begonnen, zijn maar tot eind dit jaar ge dekt. De totale kosten worden geraamd op <f 744 miljoen, ex clusief mogelijke schadever goedingen aan derden en f 17,5 miljoen voor de voorbe reiding. Voor 1989 zou Ver keer en Waterstaat 151 mil joen opzij moeten leggen, maar minister Smit-Kroes zegt dat geld niet op haar begroting vrij te kunnen maken. arasolfabriek "Inses Diana en prins iarles brachten gisteren Thailand een bezoek n een parasolfabriek. rasols beschilderd of >t zijn een geliefd Üvernir voor toeristen Thailand bezoeken. ,it de van rijstpapier en boe gemaakte para ts ook nog een functie nen hebben, bewees irieksdirecteur Thavil cheen. Hij kreeg het ens het hoge bezoek zo |rm, dat hij zijn bezwete irhoofd moest droogve- Met een parasol ien de hete camera- ipen was dat wellicht |t nodig geweest. foto: ap UTRECHT Het plan van staassecretaris Dees van volksgezondheid om verder te bezuini gen op de ziekenhuizen en specialisten heeft tot een lawine van kritiek geleid. Volgens de Na tionale Ziekenhuisraad (NZR) zijn de plannen feitelijk en bestuurlijk onuitvoerbaar. De Lan delijke Specialisten Vereniging (LSV) voor spelt rampzalige gevol gen en abnormale werktijden voor de art sen. De CFO, de CNV- bond voor onder meer verpleegkundigen, heeft berekend dat de beddenreductie zo'n 7000 mensen hun baan zal kosten, van wie ze ker 3000 verpleegkun digen. Daarop richt zich dan weer de ergernis van het Landelijk Pa tiënten Platform, dat in dit verband over een amputatie van de ge zondheidszorg spreekt. Dees wil tot 1990 3300 zie kenhuisbedden laten ver dwijnen, bovenop de 8000 waartoe al eerder besloten was en waarvan inmiddels de helft is gerealiseerd. De staatssecretaris wil hele zie kenhuizen en complete saf- delingen sluiten. De provin cies moeten binnen een jaar aanwijzen waar volgens nen de klappen precies moeten vallen. Volgens Dees zijn er bovendien 300 specialisten plaatsen te veel. Die moeten ook weg, aldus het plan. Volgens de LSV ligt dat aantal zelfs op 550. „Het kan en het moet", zei Dees, „want het plan is met uiter mate grote zorg voorbe reid". De Nationale Ziekenhuis raad (NZR) gelooft daar weinig van. Het terugbren gen van het aantal zieken huisbedden tot 3,4 per 1000 inwoners is niet voor 1995 mogelijk is. En het „afschaf fen" van een aantal specia listen acht de raad helemaal onverantwoord. Zoiets kan volgens de NZR alleen als artsen, ziekenhuizen en verzekeraars een verminde ring van de vraag constate ren. otvluchtelingen r zee gesleept GKOK De afgelopen iq weken zijn bijna dui- H Vietnamese bootvluch- nélgen naar zee terugge- )Spt nadat zij hadden ge lieerd in Thailand aan •j te gaan. Dit heeft T. Ba- Sn, gouverneur van de °.rincie Trat, gisteren be zit! gemaakt. Volgens Ba- g ^n waren de meeste Viet- iezen over land door ipuchea getrokken en jen vervolgens boten ge- rd om Thailand te berei- De Thaise regering r onlangs opdracht gege- de groeiende stroom ..jnamese vluchtelingen J halt toe roepen, een be- 93jdat kritiek heeft gewekt de Hoge Commissaris r de vluchtelingen van de lenigde Naties. AMSTERDAM Nadat de Amsterdamse rechtbank president mr. B. Asscher de Tros al op voorhand ver antwoordelijk stelde voor de eventuele gevolgen, is gis teravond alle verwachte chaos bij het jongste televisie- telefoonactie uitgebleven. De Amsterdamse Dokterscentrale, die tijdens de tv-show van Hennie Huisman vorige week nog volledig „plat" ging, kon ge woon doorfunctioneren. De PTT meldde dat niet één telefoon lijn overbelast raakte. De Amsterdamse Dokterscentrale had een kort geding aange spannen tegen de Tros en de PTT, met het oog op mogelijke ont regeling van het telefoonverkeer bij het programma „Europa in dominostenen". Tijdens die uitzending werd een oproep gedaan om telefonisch stenen te kopen. De opbrengst zal naar een goed doel gaan. Rechtbankpresident Asscher zei in het kort geding dat de Tros wel degelijk de gevolgen moet dragen van een overbelasting van het telefoonnet. „Als ik een advertentie in de krant plaats waar bij ik een miljoen gulden beloof aan de eerste die mij tussen ze ven en half acht opbelt en het Wilhelmus zingt, dan denk ik dat ik aansprakelijk ben voor de eventuele gevolgen", aldus As scher. De rechtbankpresident zei dat de ervaringen van gister avond bepalend zouden zijn voor eventueel ingrijpen van justi tie. Een woordvoerder van de Tros zei dat wel problemen worden verwacht als aanstaande dinsdag het nieuwe program ma de „A tot Z Spelshow" van Linda de Mol begint en waarbij de kijker wordt opgeroepen te Bellen. Het kort geding wordt maandag in Amsterdam voortgezet. HAAG Wie een IBnsverzekering wil iten, zal niet worden lerzocht op zijn of haar letische eigenschappen, i schrijft de algemeen [•etaris van de Neder- dse Vereniging van /ensverzekeraars j^L), W.A. Mooij, in een ef aan de Tweede Ka- r. 'kwestie trok de aandacht lat de NVL vorige maand I besloten alle Nederlandse Ênsverzekeraars te advise- _j voor verzekeringen boven de 200.000 een onderzoek op het HIV-virus (aids) verplicht te stellen. Voor het levensver zekeringsbedrijf zijn aids en genetisch onderzoek twee ver schillende onderwerpen. De NVL beschouwt aids als een ziekte en sluit dientengevolge ook alle sero-positieven uit voor een levensverzekering. De verzekeraars voelen er niets voor alle premies iets te verhogen, waardoor het finan ciële risico zou kunnen worden gedekt. De NVL meent dat iedereen moet vol doen aan het grondbeginsel dat de premie wordt afge stemd op persoonlijk overlij- densrisico. "C (y BEDRIJFS dagelijks van 10-17 uur maandag 8 t/m vrijdag 12 februari ook van 19-22 uur toegang f 15,— 's avonds f 12,50 gratis pendeldienst: volg borden P RAI AMSTERDAM rSÊ I Trein Toegangbiljetten bij NS-stations Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Eenzame strijd Schokkende, nare, verdrietige of enge gebeurtenissen leveren doorgaans de mooiste beelden op. Zo ook met deze brand in een volkstuincomplex op de gemeentegrens van Voorburg en Den Haag. In zijn eentje strijdt deze brandweerman met een klein straaltje water tegen een enorme vlammen zee. Op een gegeven moment was er zelfs helemaal geen water meer. Haagse brandweermannen moesten hun Voorburgse collega's toen te hulp komen, door met een lange leiding vanuit achthon derd meter verderop gelegen vaart bluswater te pompen. De brand was zo hevig dat van acht tot tien uur het treinverkeer tussen Den Haag en Leiden ernstig was ontregeld. Ook reden er enige tijd geen geen treinen meer op het zogeheten „Hofpleinlijntje". Zowel de oorzaak van de brand als de omvang van de schade zijn nog onbekend. foto: peter van Rijswijk (ADVERTENTIES) l iBBi fill Vandaag in deze krant extra informatie over Zomervakanties COMMISSIE MAAKT WEL VOORBEHOUD IN EINDVERSLAG WENEN/BELGRADO In het eindverslag van de commissie Waldheim, dat maandag zal worden aan geboden, wordt een voor behoud gemaakt voor wat betreft de activiteiten van de Oostenrijkse president als officier van het Duitse leger op de Balkan. Met die slag om de arm wordt geconcludeerd dat er geen bewijs is dat Waldheim betrokken is geweest bij oorlogsmisdaden. Dit heeft het Westduitse com missielid Manfred Messersc- hmidt gisteren onthuld. Vol gens Messerschmidt, die de af gelopen week naar Joegoslavië reisde om nieuwe documenten te onderzoeken, kan het hoofdstuk over de deportaties van joden op de Balkan in een later stadium herschreven worden. „Wij hopen nog steeds dat nieuwe gegevens beschik baar komen", zei het commis sielid in een verwijzing naar het geruchtmakende telegram dat het blad „Der Spiegel" maandag publiceerde en dat nog steeds in Joegoslavië zou zijn. Waldheim wordt in het com missierapport niet helemaal vrijgepleit. Zo staat in het 200 pagina's tellende rapport dat de president meer geweten heeft van gruweldaden en de portaties dan hij wil toegeven. Het Joegoslavische telegram, dat handelt over deze deporta ties, noemde Messerschmidt een „sleutelstuk". De Joegosla vische regering heeft evenwel aangekondigd op zijn vroegst pas maandag te reageren op het verzoek het originele tele gram naar de commissie te zenden. Lichtkrant op woontoren DEN HAAG Er komt een lichtkrant op het dak van de ronde witte woontoren in Be- zuidenhout-West. De eigenaar van het gisteren geopende res taurant op de twee hoogste verdiepingen wil dat deze ronddraaiende krant binnen twee maanden werkt. Het zes bij tien meter grote scherm zal vanaf de Utrechtsebaan en in een groot deel van de stad te zien zijn. Op het bord komen nieuwsberichten en adverten ties. De krant wordt geëxploi teerd door een videobedrijf uit Amsterdam. De restaurant houder had het liefst een zes meter hoge lichtkrant rondom en bovenop het gebouw gehad. Zo'n constructie kan de toren echter niet dragen. De ge meente moet overigens nog toestemming geven. 32 PAGINA'S Haagse Kloosterkerk: gemeenschap naast en tussen andere kerken Minima voelen zich tweederangs burgers Droge maart dit jaar helemaal goud waard Chauffeurs lijdzaam in de rij in „Truck City" Dover KLM en Swissair lijken geknipt voor elkaar Honderden banen weg bij Leidse universiteit Verhuizings perikelen JAC Leiden lijken achter de rug Oostelijk deel De Meije wordt reservaatsgebied Musèe d' Orsay herdenkt Van Gogh in Montmartre INKLEUR Calgary en de Olympische Winterspelen. De nieuwe opperboswachter: geen man van perken met viooltjes. Interview met mgr. Bar, bisschop van Rotterdam. Dagboek van een marineman in de Golf. Twee pagina's vol vakantie mogelijkheden. Croissanterie. Zelfs de redacteuren van het beken de woordenboek van Van Dale hebben dit woord nu erkend als een Nederlands woord, waarmee wordt aangeduid, dat het gaat om een winkel waar verse Franse broodjes ook als broodjes over de toonbank gaan. Willem Scheer, onze alomtegen woordige verslaggever en dol op croissantjes, heeft in Rijswijk de leukste croissantière van de hele Randstad ontdekt, Margreta de Boer. In een zaak aan de Herenstraat, die heel toepasselijk „Parijs- wijk" is genoemd. Vijf jaar geleden studeerde zij af als banketbakker „het gigantisch mooiste vak dat bestaat". Vandaag staat ze in, in kleur, in de weekeindbijlage Finale van de Leidse Courant De „gigantisch mooiste krant" die bestaat. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1