Leo Beenhakker blijft nuchter bij succes Real Raar, cool, mysterieus nonchalant, veeleisend Metamizol doodsoorzaak atlete Birgit Dressel Bescheiden start van nieuwe Amerikaanse voetbalcompetitie Oranje begint in vorm te kornet! SPORT VRIlbAG 5 FEBRUARI 1988 PAGIN DUSSELDORF Het in Buscopan voorkomende metamizol blijk de „allergie-schok" te hebben veroorzaakt die op 10 april 1987 leid de tot de dood van de Westduitse atlete Birgit Dressel. Dat is vas komen te staan bij het laboratorium-onderzoek van de farmacolo gen prof. dr. Peter Schönhöfer (Bremen) en prof. dr. Gerhard Fül graff (West-Berlijn) waarmee de uitspraken, die voorkomen in hel justitieel rapport, worden ondersteund. De Westduitse overheid heeft alle metamizol-houdende preparaten uit de markt genomen. Volgens beide professoren kreeg Dressel bij haar opname in de universiteit van Mainz Buscopan toegediend. Dat was bedoeld om het afweermechanisme te versterken; in plaats daarvan werden haar organen aangetast. Professor Schönhöfer wijst er op dat bij de in de sportgeneeskunde gebruikte medicamenten risico en nut niet tegen elkaar zijn afgewogen: „Van de werking van de middelen, die de immuniteit bevorderen, weten wij te weinig om ze in de therapie te kunnen inzetten". Simone Schilder kwartfinaliste in Wellington WELLINGTON Si- mone Schilder doet het uitstekend in het Nieuwzeelandse Wel lington. De Noordhol landse bereikte gisteren de kwartfinales van het met 50.000 dollar gedo teerde toernooi door een overwinning op de Britse Clare Wood. Na dat zij de eerste set in de tiebreak met 5-7 had verloren, won zij de volgende twee sets met 6-2 en 6-0. Nyström niet naar Rotterdam ROTTERDAM Joakim Ny ström heeft zich afgemeld voor het tennistoernooi in Rot terdam dat maandag in sport complex Ahoy' begint. De Zweed liep deze week een ge kneusde rib op en houdt op medisch advies voorlopig rust. Als vervanger is zijn jonge landgenoot Niclas Kroon aan gewezen. Nyström is de twee de tennisser, die zich vlak voor het evenement in Rotter dam afmeldde. Eerder moest de Zwitser Jakob Hlasek na een verkeersongeluk afzeggen. Boris Becker krijgt geen schadevergoeding FRANKFURT Boris Bee- ker is een publieke figuur, volgens een rechter in Frankfurt. De tennis-speler had een uitgever in Wiesba den aangeklaagd die onge vraagd zijn foto op de cover van een boek had afgedrukt. Becker eiste schadevergoe ding. De rechter wees de eis af. Als publieks-idool heeft hij alleen recht op een gelde lijke tegemoetkoming, indien zijl* foto wordt gebruikt voor reclame-doeleinden. WASHINGTON In Amerika wordt kweek. Op middelbare scholen en aan een poging gedaan de Europese vorm teiten heeft voetbal de laatste jaren nog; van voetbal nieuw leven in te blazen. Na aan populariteit gewonnen. Het aantal bi het gesmijt met dollars in het begin van de jaren zeventig, waar sterren als Pele, Beckenbauer, Cruijf en Muller in de na- dagen van hun carrière op af kwamen, is tract getekend als trainer. „De nieuwe col de opzet nu heel wat bescheidener. De tie moet de wereld tonen dat de voetbal competitie van de vorig jaar mei opge- leeft in Amerika," aldus Jim Trecker, di richte American Soccer League beperkt woordvoerder optreedt. Een rol speelt d; zich tot het oosten van de Verenigde Sta- ten (van Boston tot Miami) en telt tien VOetbal willen organiseren, deelnemende ploegen, die in twee groe- De indeling ziet er ais volgt uit: pen zijn ondergebracht. Het seizoen Groep Noord: Albany Cap.tólsBoston Bolts, New r q n Eagles. Maryland Bays en Washington Stars. M lOOpt Van O april tot l augustus. Groep Zuid: Washington Diplomats, Tampa Rowdiq v i Miami Si j seizoen en twee voor het daaropvolgende, f bekenden als Carlos Alberti (Miami) en 1 Suurbier (Fort Lauderdale) hebben eenf k AMSTERDAM Naar mate de beslissende wed strijd van zondag tegen China nadert, begint het Nederlandse herenteam beter in vorm te komen. Het nationale team van België werd het vierde slachtoffer van de daden drang van Oranje: 3-0. Twee sets speelde de eerste keus van Selinger een paar versnellingen hoger dan het als Belgium uitkomende club team uit Lennik. Beide malen werd het 15-4 en de Belgen werden bedankt voor de moei te. Pas in de derde reeks kre gen de weinige toeschouwers rallies te zien. Dat kwam niet doordat de zuiderburen ge wend raakten aan het hoge tempo, maar doordat de snel heid van het Oranje-spel te rugliep. Selinger gunde ook zijn Martinus-basis speeltijd, de 15-9 was er een recht streeks gevolg van. Het optreden van de Belgen viel opvallend negatief uit in vergelijking met dat van vorig jaar bij de in eigen land gehou den Europese titelstrijd. Waar Nederland en Griekenland de voorbereiding op het toernooi in Amsterdam in volle gang voortzetten, stokte de oplei dingsmachine in België. De verantwoordelijke bestuursle den werden eigenlijk onaange naam verrast door de zevende plaats van het nationale team in Genk. Normaal gesproken was België ook niet zo ver ge komen. De doping-affaire rond de Zweed Björne leverde het gastland een reglementaire zege van 3-0 en een plaats in de tweede groep op. De beste prestaties leverde België daarna in het duel om de vijfde plaats met NI land. Tot grote schrik va£ les wat een Oranje-gloed i ogen had, schitterden den duivels. Pas na een ad< stand van 2-0 in sets, vond derland de wegen de Belgl weerstand te breken. Tod» verden de duivels met hul; vende plaats een ongel# prestatie. Tot verdriet v& spelers en begeleiding wel echter niets met het resd gedaan. De spelers keerde rug naar de verenigingel het bond viel andermal slaap. I Pas toen gerealiseerd wei» de prestaties in Genk eeif olympisch vervolg kif. kwam er beweging op dj' reien. De komst naar Art; dam werd bevestigd. Verl: werd de betrokken veren' gen op tijd op de hoog stellen. Ook een idee hj) voorbereiding in de natiii competitie moest wordenj gepast, kwam er niet. Gr was een soort papieren a tussen de clubs en de f Resultaat: de verenigt weigerden hun spelers te schikking te stellen, de was gedwongen de aanu. heid in Amsterdam ter dii sie te stellen. Die werd i ren. Niet door goede argifc ten, maar door eisen vi( Nederlandse organisatie internationale federatie, kwam een forse eis tot scf| vergoeding op tafel, gespin wordt van drie ton, ert schorsing van enkele J dreigde. Tegen die argujj ten was de Belgische bon» opgewassen. De komst I» Amsterdam werd bevrf Maar niet het nationale H maar landskampioen Lf verdedigt nu, in het natif tenue, de kleuren van (Van onze correspondent) MADRID Leo Beenhakker is bij Real Madrid tegenwoor dig bijna een toonbeeld van rust. Hij praat rustig, vriende lijk en vol zelfvertrouwen over het succes van zijn team, de charme van het Spaanse voetbal, het dagelijks leven van een coach van een we reldclub. Zijn oer-Hollandse nuchterheid verliest hij alleen wanneer hij het over de Spaanse sportpers heeft. Beenhakker kwam anderhalf jaar geleden bij Real Madrid als opvolger van de traditio nele „invaller-trainer" Luis Molowny. In Nederland wa ren velen verbaasd over zijn spectaculaire nieuwe baan. In Spanje niet. De Nederlandse coach had een bijzonder goede naam opgebouwd in de tijd dat hij bij Zaragoza werkte. Onder zijn leiding speelde dit op papier zwakke team een verrassend fris aanvalsspel. En onder zijn toezicht brak Jorge Valdano definitief door naar de top. De Argentijnse spits werd kort daarna door Real Madrid gecontracteerd. En toen Molowny zijn functie neerlegde, ontpopte Valdano zich tot één van de grootste pleiters voor het aantrekken van zijn oude baas. De ervaringen van de afgelo pen anderhalf jaar hebben aangetoond dat de voorzitter van Real Madrid, de schatrij ke en uiterst galante onderne mer Ramon Mendoza, het bij het rechte eind had toen hij Leo Beenhakker een tweeja rig contract aanbod. Beenhak ker voerde de „koninklijke" in zijn eerste seizoen naar de tweede achtereenvolgende ti tel. Dit jaar is hij hard op weg om dat succes te herhalen. Zijn club staat halverwege de competitie al zes punten voor op de nummer twee, Atletico Madrid. En het verlies van 1- Leo Beenhakker voor één van de ingangen van het imposante Bernabeu-stadion in Madrid, waar bij elke thuiswedstrijd tussen de 60.000 en 80.000 toeschouwers zitten. FOTO: AUDET 0 in de eerste wedstrijd in de halve finales van het Spaanse bekertoernooi tegen Real So- ciedad afgelopen woensdag houdt nog alle mogelijkheden in om in de return in het ei gen stadion de eindstrijd te bereiken. Ook in Europees verband zijn de „witten" dit seizoen bezig met een onstuitbare zegereeks die herinneringen oproept aan eind jaren zestig, toen Real Madrid vijfmaal achter een winnaar werd van de Eu ropa Cup. In de twee eerste ronden schakelde Real dit sei zoen twee niet-geringe oppo nenten uit. Eerst ging de Itali» aanse kampioen Napoli met sterspeler Maradona kansloos onderuit. En daarna was het de beurt aan FC Porto, de re gerend Europees kampioen. Leo Beenhakker heeft zijn eerste Europese titel binnen handbereik. Wat is het geheim van deze ploeg? Beenhakker hoeft over het antwoord niet lang na te denken. „We hebben maar één geheim en dat is keihard werken. Ik denk overigens dat dat het geheim van het hele leven is. Hard werken en goed in de gaten houden waar je mee bezig bent. Je moet na tuurlijk ook een flinke dosis geluk hebben, de omstandig heden moeten mee zitten. Wat dat betreft hebben we geen klagen. We hebben een fantastische spelersgroep en een formule gevonden om er uit te halen wat er in zit". Die kerngroep van Real be staat uit 22 spelers. Het groot ste deel is afkomstig uit eigen kweek. Verklaart dat mis schien het opzienbarende suc ces? „We hebben inderdaad zeven of acht eerste-elftalspe- lers die allemaal eigen kweek zijn. Dat is op dit niveau na tuurlijk iets unieks. Dat vind je maar zelden. De meeste Eu ropese topclubs hebben een team geformeerd op basis van aankopen. Ajax is wat dat be treft een ploeg die als uitzon dering de regel bevestigt. Het is zonder meer uniek om de helft van je team uit eigen huis te halen en dan toch op dit niveau te spelen". „Real heeft dat voor elkaar gekregen door een jarenlang, zeer bewust beleid van ge richt zoeken naar jonge talen ten. Bij ons is de spelerspoli- tiek op twee peilers geba seerd. Aan de ene kant be wust spelers in eigen huis zoe ken. Maar daarnaast ook roy aal geld op tafel leggen om sterren bij een ander weg te kopen. Je kunt namelijk niet alleen op eigen kweek draai en, ten minste niet op dit ni veau. In Nederland zijn de twee uitersten van dit beleid Ajax aan de ene kant en PSV MENINGEN OVER SUCCESVOLLE VOLLEYBALCOACH ARIE SELINGER: aan de andere kant. Real zit er tussenin". Verschil AMSTERDAM De aan duidingen raar, vreemd, mysterieus, nonchalant, ontspannen, cool, eigen wijs, veeleisend, verras send, achterdochtig, oplet tend, doelgericht en bo venal ambitieus zijn alle maal van toepassing op de man, die deze week bijna elke middag of avond op de televisie in beeld was. Een wat kleine, geteken de Amerikaan, bij voor keur met een sigaretje in z'n vingers, maar langs het volleybalveld vaak achterover in zijn stoel leunend en veelal klet send met assistent Harry Brokking. Arie Selinger is de naam. De succescoach, de volleybalprofessor, de trainer met iets extra's. Maar wat zijn nu die extra kwaliteiten, die Selinger op volleybalgebied boven de grauwe massa doen uit stijgen en het Nederlandse herenVolleybal in één push door naar de wereld top drukt? Er volgt vlak vóór het belangrijke duel van vanavond tegen Chi na een zoekactie langs enige stations. Vanuit de spelersgroep kwa men direct na de aanstelling van Selinger als bondscoach al de meest enthousiaste verha len. De nuchtere Fries Ronald Zoodsma vergeleek Selinger zelfs met de Baghwan. Een man, in wie de spelers een hei lig vertrouwen hebben. Het geloof in eigen en Selingers kunnen werd steeds groter. „Selinger is iets aparts", zei Zoodsma. „Toen ik hem voor de eerste keer zag, straalde hij al zoveel rust uit. Je vertrouwt hem gewoon. Hij is bezig met zijn jongens, met zijn team en kritiek van de buitenwacht doet hem en ons geen moer". Boordevol Arie Selinger zit boordevol verrassingen, lijkt niet te door gronden. Niet voor de pers, niet voor de mensen in zijn di recte omgeving, zelf niet voor zijn eigen spelers. Hij is een teamsport-dier in optima for ma. Team-mentaliteit, team discipline, gemeenschappelijke doelen, saamhorigheid, een heid; alles komt terug in zijn werkwijze. „Als de tegenstander ons op de achterlijn ziet staan, moeten ze als het ware tegen een muur opkijken", bevestigt aanvaller Edwin Benne die stelling. „Natuurlijk komt dat al omdat we een erg lange ploeg heb ben, maar Arie heeft er ook op gehamerd dat we er netjes, op lengte en aaneengesloten staan. Dat geldt ook voor onze normale kledij die we rondom de grote toernooien dragen. Ie dereen netjes in hetzelfde maatpak. Dat hoort en dat geeft aan dat er een eenheid staat". Na het duel tegen Grieken land, afgelopen zondag, kre gen de Nederlandse spelers er in de kleedkamer genadeloos van langs van de Amerikaan. Niet omdat zijn jonge team zo zenuwachtig was gestart, niet omdat bepaalde opdrachten in het veld onjuist waren uitge voerd, maar simpelweg omdat enige jongens na de wedstrijd iets te lang rond het veld ble ven hangen, wat stonden te kletsen met het publiek en her en der handtekeningen uit- De vergelijkingen tussen Real Madrid en welke Nederlandse ploeg dan ook houden wat Beenhakker betreft hiermee wel op. Volgens hem is er een hemelsbreed verschil tussen het voetbal in Spanje en het voetbal in zijn vaderland. „We hebben het hier bij Real Madrid over een club die al veertig jaar tot de absolute wereldtop behoort. En over een land waar het voetbal meer enthousiastme oproept dan in Nederland. In Spanje trekt een wedstrijd volle tri bunes. Maar zet diezelfde spe lers met dezelfde trainers maar eens in een stadion in Nederland, dan komt er geen hond op af. Dat enthousiasme in Spanje maakt de hele con text van een wedstrijd totaal verschillend. Madrid heeft zestigduizend vaste leden. Er zitten hier bij elke thuiswed strijd tachtig- tot honderddui zend razend enthousiaste sup porters in hêt stadion. Elke vergelijking met Nederland gaat daardoor volledig mank". Het grotere enthousiastme van de fans is volgens Been hakker niet iets dat je door specifieke beleidsmaatregelen van de plaatselijke clubbestu ren kunt bevorderen. Het is veeleer het gevolg van diep gewortelde sociale verschil len. „De mensen hebben hier in Spanje altijd veel minder gelegenheid gehad zich te vermaken. En het sluit na tuurlijk ook een beetje aan bij het temperamentvolle gedrag van de Spanjaarden. Voetbal is een strijd en de Spanjaar den zijn gek op strijd. Span ning en sensatie is voor hen heel belangrijk. Misschien wel belangrijker dan de kwali teit". deelden. Ze hadden - zoals dat afgesproken was - snel en ge zamenlijk naar de kleedkamer moeten komen. Ook dat is één van de gezichten van Arie Se linger. Geen ander Iemand, die niet alleen deze dagen in Amsterdam bijna elke minuut te maken heeft met Selinger, maar eigenlijk full-time het organisatorische werk naast hem opknapt is Gerard Verhalle. Als geen an der kan manager Verhalle de topcoach omschrijven. „Arie is een verschrikkelijk veeleisen de trainer. Is toch ook de enige manier om aan de top te ko men en ook om dat vast hou den. Hij streeft in technische en tactische zin naar de per fectie. Voor Nederlandse be grippen is dat volkomen uniek. Is ook een kwestie van volhouden, want de jongens moeten het ook echt allemaal doen. Toen Selinger in '87 be gon bij de bond konden de spelers toch ook nog niet we ten dat een volleybaljaar zou neerkomen op meer dan twee honderd dagen arbeid". Verhalle is in de selectie ver antwoordelijk voor alle orga nisatorische zaken. Maar kan Selinger die zaken eigenlijk wel delegeren? Verhalle: „Toen hij begon hebben we di rect de afspraak gemaakt dat hij alles wat met het spel te maken had voor z'n rekening zou nemen en ik als manager de rest. Dat was dus al een ste vige zak vol en is alleen maar meer geworden Er is altijd wel iets aan de hand. Van schoenveter tot een reis naar Zuidkorea. Selinger had na tuurlijk nog wel een bepaalde gedachte overgehouden uit zijn Amerikaanse periode. Daar had hij het namelijk al- De spelers van het Nederlands volleybalteam hebben een heilig vertrouwen in hun coach Arie Se linger. FOTO: COR EBERHARD leen voor het zeggen. Hij kwam hier in de Nederlandse situatie en werd ook gecon fronteerd met een full-time manager. Was even wennen, maar werkt nu erg goed". Bezetenheid Verhalle weet ook wel dat een bepaalde bezetenheid op we reldniveau een must is, maar de bewondering is er niet min der om. „We reizen verdikkie de hele wereld rond en het maakt niet uit waar we zitten, altijd heeft Arie het over vol leybalzaken. Hij is er helemaal gek van. Er wordt ook niet meer over andere dingen ge praat. Arie is bereid om einde loos met een speler te praten. Ja, hij is echt bezig met het vak. Hij bespreekt veel en constateert ook erg veel. Ge woon een bezeten man, die de jongens eindeloos kan laten trainen. Hij motiveert ze uit stekend om steeds hetzelfde te doen. In Harry Brokking heeft hij dan ook weer de goede as sistent, die alles tot in het on eindige herhaalt. Ja, een uit stekende rechterhand". Signaleren kan Selinger als de beste. In de vele besprekingen met zijn selectie is hij de jon gens vaak veel te slim af. Hij doorgrondt al zijn pupillen. De spelers geven in teamgesprek- ken bijna hun complete ziel bloot. Edwin Benne daarover: „Dan moet je echt van binnen uit spreken. Je echte gevoe lens dus, anders heeft het geen zin. Het is best moeilijk om je altijd bloot te geven, om toe te geven dat je dingen fout doet, maar je kunt jezelf er niet mee schaden. Je wordt er als hele ploeg beter van. Arie heeft dat soort gesprekken helemaal in de hand. Hij signaleert ook veel sneller. Terwijl ie het zelf nog niet in de gaten hebt, kom je zo achter de waarheid". „Je graaft dan echt naar rede nen waarom bepaalde zaken in de wedstrijd niet lukken. En Arie heeft daar natuurlijk ook veel meer ervaring in. Wij als spelers willen ook steeds vaker alles op tafel hebben, zijn niet meer zo afwachtend als in het begin. Toen werden we duidelijk door Arie geleid. Vorig jaar kon je nog gemak kelijk achteraan lopen en je zelf verstoppen. Nu voel je als ploeg ook steeds meer de ver antwoordelijkheid die je hebt. Nu ben je degene die het in eerste instantie helemaal moet maken". Arie heeft in het begin na tuurlijk alle lijnen uitgezet. Het is nu niet meer zo dat je hem blind volgt. Je wordt kri tischer, omdat jezelf denkt dat je ook wel iets van volleybal afweet. Je hebt wel een kleine ervaring hoe je wedstrijden zelf benadert en wat je er zelf van vindt. Wij zijn toch de spelers en daar gaat het om. De initiatieven liggen steeds meer bij de spelers. Je gaat nu veel kritischer denken. Je gaat verder kijken dan hij aangeeft. Dat moment is nu aangeko men. Misschien zal het in de toekomst wel zo zijn dat Arie iets signaleert en dat wij zelf in het team gaan bespreken wat er aan de hand is. Dat moet je ook leren, want er ligt nog altijd zo'n groot verschil tussen een wereld- en top coach als Arie en jij als speler. Dat zal wel steeds blijven, denk ik". RONALD WOUDENBERG In de wel gevulde prijzenkast van „de koninklijke" staat nog slechts één trofee, die Leo ker mede in de wacht heeft helpen slepen. Dit seizoen volgen er mogelijk meer. Geweld Spanjaarden zijn dus gek op strijd. Zo gek dat hun enthou siastme ontaardt in geweld. Hugo Sanchez kreeg enkele weken geleden tijdens een be kerwedstrijd tegen de ama teurclub Sestao een bijna twee kilo zware champagnefles te gen het hoofd gesmeten. Wordt ook het Spaanse voet bal het slachtoffer van meer geweld? Beenhakker gaat er recht voor zitten: „Het is in derdaad een zeer gevaarlijke ontwikkeling. Het is hier in Spanje nog lang niet zo erg als bij voorbeeld in Engeland of in Nederland. Maar het esca leert hier wel degelijk. In Ne derland is het ook begonnen met het gooien van een natte krant op het veld. Nu smijten ze al met bommen en met messen. Hier in Spanje gooide men een jaar of vier geleden nog wel eens een tomaat. Maar dat zijn nu al volle bier blikjes en champagneflessen. En heel voorzichtig komt er ook wat vuurwerk om de hoek kijken". „Als we het hier nu niet stop pen, gaan we dezelfde kant op als in Nederland. De oplossing is echter vreselijk moeilijk. Want het is geen voetbalpro bleem, het is een sociaal pro bleem. Die groepen raddraai ers kiezen een stadion uit, omdat het een ideale plek is om je te manifesteren. De heren zoeken een vorm van erkenning die niets met voet bal te maken heeft. Die er kenning zoeken ze natuurlijk overal, maar zo'n stadion is voor hen ideaal. Er zijn veel mensen. Er is veel publiciteit. En dat is het probleem". Aanbiedingen Leo Beenhakker heeft na zijn onmiskenbare succes bij Real Madrid al twee riante aanbie dingen gekregen uit het bui tenland. Eén uit de Bondsre publiek Duitsland, de ander uit Italië. Zijn contract bij Real Madrid loopt dit seizoen af. „Ik heb helemaal geen toe komstplannen. Ik heb geleerd om van de ene in de andere dag te leven. Je kunt absoluut niets zeggen. Dat haalt in dit vak helemaal niets uit. In het voetbal zitten te veel factoren die je niet kunt voorzien. Plannen is dus alleen maar zonde van je tijd. Ik heb wel eens eerder geprobeerd plan nen te maken. Toen ik bij Vo- lendam kwam, dacht ik daar twee jaar te blijven. Een tijdje in de schaduw werken, rustiger. Nou, binnen een jaar was ik bondscoach, weer anderhalf jaar later ik bij Madrid". „Het sociale leven van volg ik absoluut niet. heb ik geen tijd voor. Ik het me ook niet om 's avonds de stad gaan. Want je komt noi gens binnen als gewoon Beenhakker. Je bent en de trainer van Real En dat brengt veel woorddelijkheid met ril mee. Onlangs speelden wee zaterdag. Die zondag daajt heb ik voor het eerst in q< maanden een vrije dag v»F mezelf gehad. Ik heb die ic dag doorgebracht met h|§ maal niets doen. Maar laad" niet te veel klagen. Zoals ill zei, ik ben me er van bew„ dat het bij de prijs inbegre^ is. Alles wat ik tot nu toe nJ leuk vond werd ruimschdt gecompenseerd door alles ik wel leuk vond. Zodra I dingen die me tegenstaan jj< overhand krijgen, hou ik'c mee op. Maar zover is het lukkig nog lang niet. Dit me hou ik nog wel enige ja£ vol". PAUL VAN DER VOO)

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8