Dertien presidentskandidaten op zoek naar een boodschap Het eerste woord is aan Iowa Snobismè BUITENLAND CcidócSotnont VRIJDAG 5 FEBRUARI 1988 PAGINA I Politie Polen hakt in op demonstranten WARSCHAU De politie in de Poolse havenstad Gdansk is gisteren hard op getreden tegen een demonstratie van honderden aanhangers van het vakver bond Solidariteit. Terwijl naar schatting 5.000 mensen, onder wie de leider van Solidariteit Lech Walesa een mis bij woonden ter ere van de heilige Zwarte, Madonna, werd het kerkgebouw door' de politie omsingeld. Toen de kerkgan gers na de dienst naar buiten kwamen, hieven enkele honderden mensen spreekkoren aan tegen de prijsverho gingen. Hierop greep de politie onmid dellijk in. Er werden felle schijnwerpers op de menigte gericht en vervolgens sloegen politiemannen in burger op de demonstranten in. Italië voelt wel voor F16-basis VS ROME Italië is bereid de statione ring van Amerikaanse F-16 straalja gers op zijn grondgebied te overwe gen. Het behoud van deze luchtvloot die gedwongen uit Spanje moest vertrekken is essentieel voor de verdediging van zuidelijk Europa. Dit staat in een gezamenlijke verklaring die gisteren in Rome werd opgesteld na overleg tussen de Amerikaanse mi nister van defensie Frank Carlucci en zijn Italiaanse ambtgenoot Valerio Za- none. Zanone sloot niet uit dat de toe stellen in Italië worden gestationeerd, ondanks tegenstand van de socialis ten. Sioux-indianen gaan strijdbijl opgraven NEW YORK De Sioux-indianen in de VS hebben gisteren voor het eerst in meer dan een eeuw een oorlogs-opperhoofd gekozen. Hij moet de juridische striid gaan leiden tegen de Amerikaanse regering om de Zwarte Heuvels van Zuid-Dakota te heroveren. Opperhoofd Oliver Red Cloud, leider van de Oglala Sioux verklaarde dat tot oor logs-opperhoofd is benoemd de succesvolle zakenman Philipp Stevens, de achterkleinzoon van Chief Standing Bear. Red Cloud verklaarde dat Stevens de strijd gaat leiden voor „eerlijke en rechtvaardige scha devergoeding... voor de illegale inbeslagneming van de Zwarte heu vels door de Amerikaanse regering, zo'n 110 jaar geleden". Stevens geeft zijn functie als directeur an een ingenieursbureau op om strijd van de Sioux te kunnen leiden. De Sioux versloegen in 1876 de Ame rikaanse troepen bij de slag van Little Big Horn. Daarbij kwamen lui tenant-kolonel George Custer en zijn tweehonderd manschappen om het leven. Twee jaar eerder had een expeditie onder leiding van Cus ter goud gevonden in de Zwarte Heuvels. In de goudkoorts die daarop volgde werden de indianen uit hun gebied verdreven. Een medewer ker van Stevens verklaarde dat ongeveer 68.000 Sioux bij de strijd zijn betrokken en dat zij een gebied opeisen van rond 2.8 miljoen hectare, waarop zij recht zouden hebben krachtens een verdrag uit 1868. Gaddafi bezegelt herstel banden met Tunesië TUNIS De Libische leider kolonel Gaddafi, is gisteren in Tunesië aange komen om het herstel van de betrek kingen te bezegelen. De 46-iarige ko lonel werd op het vliegveld van Tu nis warm begroet door de Tunesische president Zine Ben Ali. Vandaag be spraken de twee leiders een „docu ment van eenheid" dat Gadaffi heeft opgesteld. De banden waren bijna twee jaar geleden verbroken nadat Libië zijn pro-westerse buurnatie be schuldigde van medeplichtigheid bij de Amerikaanse bombardementen op de hoofdstad Tripoli. Uitlevering nazi Brunner gevraagd PARIJS Honderd Franse kamerleden hebben aan presi dent Hafez al-Assad van Syrië gevraagd de uitlevering te be vorderen van Alois Brunner, de meest gezochte nog voort vluchtige nazi-oorlogsmisdadi ger. In een brief van de parle mentariërs aan Assad staat dat Brunner verantwoordelijk is voor de dood van 24.000 Fran se joden. Syrië verleent de voormalige SS-officier al vele jaren gastvrijheid. De man woont in Damascus en heeft in interviews gezegd geen be rouw te hebben. AMERIKAANSE VERKIEZINGEN IN DE SCHADUW VAN RONALD (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De enige onverslaanbare man in de komende Ameri kaanse presidentverkie zingen is Ronald Reagan. Weliswaar neemt de Gro te Communicator niet aan het gebeuren deel, maar hij is onverslaanbaar in de zin dat geen van de se rieuze kandidaten die naar het Witte Huis din gen zelfs maar een schijn tje van het charisma, de retorische kracht, het po litieke instinct en de po pulariteit heeft van de man die ze zo graag wil len opvolgen. De dertien kandidaten 6 republikeinen en 7 Democra ten zijn in vergelijking met de Oude Meester slechts saaie dilletanten. En wat erger is: in tegenstelling tot Ronald Reagan in 1980 en 1984 hebben ze geen leidend thema en geen boodschap die tot de verbeel ding van de Amerikaanse kie zers spreekt. De enige vraag waar het tot dusver in een drukke, geldverslindende, maar overigens weinig opwin dende campagne om gaat is: hoe dring je het reusachtige Amerikaanse begrotingstekort terug zonder de belasting te verhogen. Met dat onmogelijke thema hebben de dertien kan didaten zich op Iowa (waar maandag de eerste zogenaam de caucus wordt gehouden) en New Hampshire (waar op 16 februari de eerste voorverkie zing plaatsvindt) geworpen. Zwijgen Eén ding moet de dertien heren worden nagegeven: ze doen hun uiterste best om te zijn wat ze niet ziin. En ze doen nog meer hun best om de nu al enigszins moegebeukte kiezers duidelijk te maken wat ze allemaal niét zullen doen. I Over wat ze wél zullen gaan doen, bestaat een bijna een drachtig stilzwijgen. Zelfrespect is een weinig gang baar artikel bij de meeste kan didaten. Vaak verloochenen ze zichzelf zichtbaar. Karakter- zelfmoord, noemde een Ame rikaanse commentator dat Zo wijzigde Michael Dukakis, de gouverneur van Massachusetts en één van de belangrijkste democratische kandidaten, deze week zijn persoonlijk imago ingrijpend. Zijn cam pagnestaf was tot de ontdek king gekomen dat Dukakis te zakelijk, te technocratisch en te intellectueel overkwam. Dus werd Dukakis tijdig voor zien van een vleugje harts tocht en passie, werd hij plot seling zelfs emotioneel. Bruce Babbitt, de wat kleurlo ze en weinig verbeeldingsrijke ex-gouverneur van Arizona, maakte enkele weken geleden een grapje dat erg goed aan sloeg. Gevolg: Babbitt ontpopt zich nu als de kandidaat met de humor. George Bush wor stelt al maanden met de zoge naamde „wimp-factor". Een „wimp" is een persoon met een uitgesproken gebrek aan besluitvaardigheid en politiek temperament, een „doetje" dus. Bush waagt het nu zijn stem te verheffen, zijn vuisten te ballen en zelfs ruzie te ma ken op de televisie. Robert Dole geniet de twijfel achtige reputatie van de han dige,'maar weinig consistente Kraatjesmaker. En dus bedient ii zich nu van een opmerke lijke rechtlijnigheid. Jack Kemp, een oer-conservatief die tot voor kort alleen maar economische frazen in Reaga- neske stijl ten beste gaf, stopt opeens een fikse hoeveelheid sociale bewogenheid in zijn speeches en werpt zich waar achtig op als de kampioen van de vernederden en vertrapten. Pat Robertson, gebedsgenezer, handoplegger en televisiepre dikant, houdt Onze Lieve Heer die hij voorheen bii iedere denkbare gelegenheid ter sprake bracht nu op veilige afstand. Een vleugje wereldsheid komt de brave Robertson op dit ogenblik a&n- De Republikeinse presidentskandidaat Pat Robertson gebedsgenezer, handopleg- Een paar weken geleden zag het er nog naar uit dat de Democraat Richard A. ger en televisiepredikant, houdt Onze Lieve Heer nu op veilige afstand. Rechts op Gephardt en zijn vrouw Jane het In Iowa helemaal zouden gaan maken, de foto: zijn vrouw Adelia. foto: ap foto: ap KLEINE LANDBOUWSTAAT SPEELT ONEVENREDIG GROTE ROL DEN HAAG Des Moi nes is eens in de vier jaar eventjes de hoofdstad van de Verenigde Staten. Vol gende week maandag is het weer zover. Dan trek ken 2500 journalisten uit alle windstreken naar de hoofdstad van Iowa om de eerste grote krachtme ting van de Amerikaanse presidentsverkiezingen van 1988 te verslaan: de „caucus" van Iowa. De te levisiemaatschappij ABC heeft zelfs haar hele jour naalstudio naar Des Moi nes verhuisd. „Wie heeft de inwoners van Iowa gekozen?", stond on langs boven een commentaar van de New York Times. Geen gekke vraag, want de bevolking van deze kleine staat in het Middenwesten van de Verenigde Staten speelt een onevenredig grote rol in de strijd om de opvol ging van president Reagan, louter en alleen omdat zij het eerste woord heeft. Traditio neel gold de „primary" van New Hampshire als het start sein voor de presidentsverkie zingen, maar New Hampshire wordt steeds meer Overscha duwd door Iowa. De Iowans danken hun vier jaarlijkse roem vooral aan Jimmy Carter, die hier in 1976 volkomen onverwacht als winnaar uit de bus kwam. Daarmee werd de „pindaboer uit Plains" bijna niemand kon zich herinneren dat hij gouverneur van Georgia was geweest op slag één van de grote kanshebbers voor het Witte Huis. Vier jaar later versloeg George Bush de ge doodverfde koploper Reagan in Iowa. Bush dolf uiteinde lijk het onderspit tegen Reagan, maar Iowa leverde hem wel het vice-president- schap op. In 1984 legde Gary Hart hier de basis voor zijn stormachtige campagne die de Amerikanen tot op heden in haar ban houdt. Bedevaart Sinds Carters spectaculaire overwinning, is de kleine landbouwstaat een bedevaart plaats voor alle presidents kandidaten geworden. De on bekende kandidaten hopen hier de impuls te krijgen die hen naar de baan naar het Witte Huis moet brengen. En de gevestigde kandidaten gaan naar de prairies van Iowa om een stokje te steken voor die ongewenste lancerin gen. De afgelopen maanden, heb ben de zeven Democratische en de zes Republikeinse gega digden voor het Witte Huis druk campagne gevoerd in Iowa. De meesten hebben al ruim 100 bezoekjes aan de staat achter de rug, terwijl zij ieder zo'n 75 tot 100 volledig betaalde krachten op de been hebben gebracht om de elec torale akkers van Iowa te be werken. De opwinding rond de caucus van Iowa doet wat vreemd aan wanneer men bedenkt dat er maar zo'n 200.000 kie zers aan meedoen, terwijl Iowa slechts een handjevol af gevaardigden stuurt naar de partijconventies waar de Re publikeinen en de Democra ten deze zomer hun kandidaat voor het Witte Huis aanwij zen. Bovendien gaat het op 8 februari maar om een voor ronde. Anders dan in de primary van New Hampshire brengen de kiezers in de caucus van Iowa hun stem niet recht streeks op de afgevaardigden uit. De uiteindelijke samen stelling van de delegaties uit Iowa wordt pas weken later vastgesteld. Tegen die tijd is waarschijnlijk al de helft van de kandidaten afgevallen, zo dat de eerste uitslag weinig zegt over het aantal afgevaar digden dat de kandidaten krijgen. Maar ook al is de caucus van Iowa niet meer dan een schoonheidswedstrijd, de er varing leert dat Iowa een mooi opstapje voor de prima ry in New Hampshire is. Wie na deze twee rondes in de achterhoede is blijven steken, moet wel over een heel goed gevulde verkiezingskas be schikken om het tot de partij conventie in de zomer te kun nen uitzingen. Want wie in campagneland geen succes heeft verliest niet alleen de belangstelling van de media, maar ook zijn geldschieters. De zwakke kandidaten moeten doorgaans al kort na de primary van New Hamps hire de strijd staken om hun schulden niet al te hoog te la ten oplopen. Het kandidaten- veld is dus al flink uitgedund alvorens de 98 procent van de Amerikanen die de pech heb ben buiten Iowa en New Hampshire te wonen, de gele genheid krijgt zich uit te spre ken. Invloed Veel Amerikanen vinden'dat Iowa veel te veel invloed heeft op het verloop van de voorverkiezingen, temeer daar de staat nauwelijks re presentatief genoemd kan worden. Hoewel Iowa in 1980 en 1984 voor Reagan heeft ge stemd, zijn de Iowans „link ser" dan de rest van de Ame rikanen. Reagan is er veel minder populair dan in ande re delen van het land en zelfs de Republikeinen in Iowa staan niet achter zijn steun aan de Nicaraguaanse „Con tra's". Iowa, de grootste maisprodu- cent van ae VS, leeft van de uitvoer van landbouwproduk- ten. De Iowans winden zich dan ook minder op over de door Reagan gesignaleerde communistische opmars in de Amerikaanse achtertuin dan over de subsidies waarmee andere landen hun landbou- wexport steunen. Bij de De mocraten in Iowa heeft Ri chard Gephardt dan ook veel succes met zijn ferme taal te gen landen die zich aan on eerlijke handelspraktijken schuldig maken. Gephardt is verder fel gekant tegen bezui nigingen op de steun aan boe ren die door het instorten van de landbouwprijzen in moei lijkheden zijn geraakt, en dat kan in Iowa ook geen kwaad. Daarentegen spelen de typi sche stadsproblemen waarmee andere staten te kampen heb ben, zoals zware criminaliteit en het verval van de door werkloosheid geteisterde bin nensteden, nauwelijks een rol in de verkiezingscampagne in het dunbevolkte Iowa. Om het machtsmonopolie van Iowa en New Hampshire te breken hebben de zuidelijke staten hun krachten gebun deld en hun voorverkiezingen verschoven naar 8 maart: „Super Tuesday". Op die dag staan in maar liefst 20 staten, waaronder alle zuidelijke, voorverkiezingen op het pro gramma. Voor de „hopefuls" valt er een flinke buit binnen te halen: in totaal zijn zo'n 1450 Democratische en 860 Republikeinse afgevaardigden te verdelen oftewel ruim één derde van alle zetels op de partiiconventies. De meeste kandidaten hebben dit jaar dan ook druk campagne ge voerd in het Diepe Zuiden. zienlijk beter van pas. Zo offe ren de kandidaten hun eigen persoonlijkheid op voor een bord politieke linzensoep. Wedijver Omdat ze allemaal op zoek zijn. naar een thema, proberen de kandidaten het tikkeltje thema waarover hun mede-kandida-* ten beschikken af te pakken of belachelijk te maken. Zo staat de Democraat Paul Si mon bekend als de meest be wogen man als het om sociale vraagstukken gaat. Babbitt probeert zijn aanhang er nu van te overtuigen dat hij dat is en dat collega Simon maar wat om zich heen praat. Datzelfde Robert Dole doen de twee republikeinse ti tanen Bush en Dole. Alle kan didaten noemen elkaar niettemin „mijn vriend", wat het feit dat ze elkaar naar het leven staan, geenszins aan het oog onttrekt. Met dat alles is de vraag niet beantwoord wie de grote kans hebbers zijn. Bij de republikei nen ligt de zaak duidelijk. Daar vechten vice-president George Bush en de minder- heidsleider in de Senaat, Bob Dole, om de eer. De andere kandidaten Du Pont, Kemp, Haig en Robertson blijven ver achter. Haig heeft al toegegeven geheel kansloos te zijn. maar zegt in de strijd te Gary Hart blijven om Bush zoveel moge lijk dwars te zitten. Televisie predikant Robertson heeft een sterkere opmars gemaakt dan was verwacht, maar lijkt toch vrijwel kansloos te zijn. De campagne van aartsconserva tief Kemp komt zeer traag op gang. Aanvankelijk spande Kemp met Robertson samen, maar dat legde hem slechts po litieke windeieren, waarna hij schielijk de zijde van Bush koos. Pierre Du Pont opereert zijn miljoenenvermogen ten spijt nog steeds in een electoraal niemandsland. Bush heeft het grote nadeel dat hij gedurende de hele cam- pagnp achtervolgd wordt door Albert Gore tal van onbeantwoorde vragen over het Iran-Contra-schan- daal, waarin hij een niet ge heel opgehelderde rol speelde. Dole is tot dusver onbesproken gebleven. Bovendien is Dole een handig politicus die zich aan rechts noch links heeft ge bonden en derhalve nog veel vrijheid van handelen heeft. Dat maakt hem tot een ge ducht kandidaat en tot de man waar Bush het meest van te vrezen heeft. Bovendien heeft vice-president Bush zich on voldoende kunnen losmaken van Reagan en diens politieke denkbeelden die naar ve len verwachten enigszins afgpdaan hpbben. En tenslotte- Michael Dukakis vice-presidenten zo leert de geschiedenis worden vrij wel nooit president. Come-back Bij de Democraten liggen de zaken veel minder duidelijk. Als Gary Hart in mei van het vorig jaar geen overspelige re latie met het foto-model Don na Rice zou hebben gehad, zou hij zonder meer de democrati sche „frontrunner" zijn. Hart trok zich terug uit de race, maar haakte in december weer aan. Vanaf dat moment is Hart niet meer met rust ge laten. En hoewel hij beter dan welke andere democratische kandidaat wept hoe hij r;n- pagne moet voeren, lijkt eèn come-back uitgesloten. Na het eerste vertrek van Hart, verscheen opeens de eni ge zwarte kandidaat, Jesse Jackson, ten tonele. Net toen iedereen begon te denken dat Jakcson de nieuwe frontrun ner was die, gesteund door de kleurlingen en vakbonden, aan een niet te stuiten opmars was begonnen, was het plotse ling Dukakis wat de klok sloeg. Voor een zeer korte pe riode verscheen daarop de eeuwig vlinderstrikken dra gende Paul Simon aan de poli tieke horizon. Die werd enkele weken geleden vervangen door Richard Gephardt die het in Iowa gaat maken. Maar Ge phardt heeft alweer plaatsge maakt voor Bruce Babbitt, die intussen wordt gezien als de meest waarheidslievende en oprechte kandidaat. Babbitts probleem is nu dat hij net iets te waarheidslievend en te op recht is om echt kans van sla gen te hebben. Enigszins terzijde houdt zich intussen Albert Gore op, de 39-jarige senator uit Tennes see, die een fikse scheut Ken nedy in het slappe sausje van zijn persoonlijkheid heeft ge daan. Gore heeft zelfs de op merkelijke gok gewaagd in het noorden en vooral in New Hampshire geen hand uit te steken. Dat is temeer een waagstuk omdat de kandidaat die het in New Hampshire niet maakt, praktisch een verloren man is. Gore richt zich daar entegen geheel op het zuiden; een riskante strategie over de waarde waarvan op 8 maart als de zuidelijke staten hun voorverkiezingen houden wordt beslist. Toch blijft de kans groot dat tijdens de democratische con ventie, die in juli in Atlanta wordt gehouden, nog steeds geen echte „frontrunner" uit de bus is gekomen. Er bestaat daarom een kleine kans dat de Democraten een beroep moeten doen op een politicus die helemaal niet naar het pre sidentschap dingt. Senator Bill Bradley en de Newyorkse gou verneur Mario Cuomo staan achter de coulissen gereed om zich in dat geval door de partij naar voren te laten schuiven. Vooral Cuomo staat bijna per manent in de startblokken en heeft in feite al maandenlang campagne gevoerd, intussen iedereen verzekerend dat hij niet president wil worden. Fondsen Zoals i republil meeste geld uit. In New Hampshire hebben de 13 kan didaten tezamen tot nu toe rond 1.8 miljoen dollar aan te levisie-spots uitgegeven. Ove rigens hebben de republikei nen 13 keer meer televisietijd gekocht dan de Democraten. Dole heeft in New Hampshire al meer dan 610.000 dollar uit gegeven, op de voet gevolgd door Jack Kemp en George Bush die respectievelijk 418.000 en 392.000 dollar naar de tv-stations droegen. En dan is er nog Bill Horrigan. Niemand heeft ooit van hem gehoord. Niettemin is Horri gan die piloot van professie is één van de republikeinse kandidaten in New Hampshi re. Hij heeft al 20.000 dollar in zijn campagne gestoken, waarom? Dat weet alleen Bill Horrigan. Feit is dat hij zich, voor slechts enkele weken, voegt bij de dertien andere kandidaten die nog steeds op zoek zijn naar een leidend the ma, naar een pakket ideeën dat de Amerikanen aan spreekt. Boven hen uit torent de enige echte winnaar van 1988: Ro nald Reagan, zoals Franklin Delano Roosevelt in de jaren veertig, vijftig en zestig is blij ven uittorenen boven iedereen die naar het Amerikaanse pre sidentschap wilde dingen. De presidentverkiezing van 1988 is er een van zeer veel kandi daten en daarom een van zeer veel verliezers. Misschien wordt de uiteindelijke win naar zelfs de grootste verlie zer. Want zijn presidentschap is al op voorhand ondermijnd door de gigantische schulden die zijn voorganger Ronald Rfnoan hppft ppmaakt door Bert van Velzen LONDEN Alleen de sntL kan met een redelijke matl van gezag over luxe spreke Hij is op scheefgelopen bottines naar de Burlington Arcade in het hart van tl Londen gewandeld om nien over het herstel, maar ovettic restauratie van het schoeisels spreken, alsof hij een paar id afgetrapte kathedralen aante> zijn voeten had. Ik probeer}r in te leven in de wereld virs de snob, die aan de in: binnenzijde met mink is (t gevoerd en aan de buitenktn is beslagen met goud. Wan lie zie, het regent buiten. hc In de stationsrestauratie ruin het naar zuurkool. Als dat i blijft durf ik oud en arm worden. Nochtans word ik hier, in deze kaanhal, j] besprongen door luxe visioenen. Dat hebben wei meer mensen hartje winter De vleespotten van Kerst e| de wijnsloepen van Sylvest zijn voorbijgeschoven; er isL. een lange periode van r onevenwichtige soberheid !fj gevolgd en nu beginnen banketten en bacchanalen weer de verbeelding binnerP sluipen. Ik krijg weer trek}* Londen, de zetel van het internationale snobisme, bhj 1 uitkomst. Iemand probeerdr me terug te lokken met eerr knipseltje uit het Sunday 11 Express Magazine. Er is eeF horloge te koop voor 798 duizend gulden (info daarof1 09 1 493 5916). Bij Harrods staat een potje kaviaar met3' een inhoud van 18 ons en r theelepeltje voor 4.725 o/ul 2,60 per gram. Hêt is RoyPl Beluga, die het zeer goed dr op gewone chippies. De snju weet dat gele of grijze kavj'F het zeldzaamst is en niet vjF de cetacean DelphinaptaruP leucas, de witvis, maar vanP acipenser huso komt, de gn* witte steur die in de Zwart}3 Zee en de Kaspische Zee zwemt. Pu Met die Rolex aan de polst het potje Royal Beluga en chips achteloos in de zak vl de Montycoat gaan we naa?1 Blakes Hotel, dat discreet ïP gelegen aan de Roland in Gardens in South Kensingfi, Daar zullen ze wel een magnumpje champagne hebben en er is een fraaie suite, die 1.325 gulden per nacht kost. In de Ritz te Pat slaap je onrustiger. Daar hebben ze een suite waarvL, je 15.750 gulden per nacht fj moet neertellen. Het onrusr woelen in het brede bed vi de Parijse Ritz kost dus rur. duizend gulden per uur als\1 het er vijftien uur in uithoi Maar ik zou met de Beluga° de juiste tijd naar Blakes ga. Je kunt daar met weinig minder arriveren dan een r Daimler en een chauffeut. u' Kosten daarvan: 345 gulden 1,30 voor een reepje Cóte*. d'Or, aristocraat onder de chocoladestaven. De Daimlerchauffeur krijgt eer hand en deze kostbare reen Eenmaal bij Blakes in het |r gezeten (nog maar een l magnum opgeroepen om c/r zilte smaak van de kaviaar weg te rinsen) voeren we n door de Sunday Telegraph r geadverteerd spel voor snor uit, waarbij de kosten van aL en nog wat worden herleidtt prijzen per vierkante duimW Een vierkante duim is eenp meer dan 6,4 vierkante centimeter. Deze vierkantejg duim-index zou de Dow Jok op Wall Street kunnen vervangen. Een vierkante rr duim Roquefort van bi uitnemende kwaliteit en rifr opgebracht kost ons 98 cenj* Het duurste gebouw in Londen, dat van de Finanby Times, heeft11,40 per Ni vierkante centimeter, per 0 vingerafdruk dus, gekost. L toastje kaviaar van een L vierkante duim kost 256, en dan mag je er zoveel op» doen als op het toastje wil 6, blijven liggen. De duurste r landbouwgrond in Engelany, kost een fractie meer dan 4 dubbeltje per vierkante bi centimeter. Ik reken dit ail uit in Blakes. Een partituuP van Mozart heeft183.750c vierkante duim gekost, eert, tekening van Raphael 63h per vierkante duim en er (3 een postzegel uit Baden diè' 2.870.000 per vierkante fj duim, of 448.440 per g| vingerafdruk haalde. De 7 Irissen van Vincent van Gf kostten 103.480 per vierkante duim. Een vierk& duim in de britse krant de 3* heeft na een smaadproces 39.760 gekost en deze kof kost u nog geen halfje. Eer. vierkante duim toiletpapier van de duurste kwaliteit kt een dubbeltje. Maar wat dot met een vierkante duim

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6