Zoutlozingen bederven drinkwater Maas en Rijn Chauffeurs wachten al dagen op veerboot Aanhangers van Contra's beginnen inzamelingsactie Shamir gedeprimeerd na bezoek aan Gazastrook £eidóc6oinant WATERLEIDINGBEDRIJVEN LUIDEN DE NOODKLOK: Thaise slaven met Nederlandse visa naar Europa Irritatie over Joegoslavië in zaak-Waldheim IjUITENLAND VRIJDAG 5 FEBRUARI 1988 PAGINA 5 Gezonde" sigaret liet in produktie IEWARK De Amerikaanse ta- 1 aksfabrikant Liggett and Myers eeft een sigaret ontwikkeld die ij dierproeven nauwelijks kan- erverwekkend bleek te zijn, laar het produkt werd nooit op Se markt gebracht. Ook tabaksgi- laant Philip Morris had in 1961 fk en plan om een „medisch aan- ^ïaardbare" sigaret te produceren, jiaar dat plan werd nooit uitge- oerd. de ontwikkeling van de XA"-sigaret was 14 miljoen dol- ir besteed. Het rokertje werd niet o de markt gebracht omdat hij echt zou smaken. Vrouwenverbranding in Sovjetrepubliek MOSKOU In de Sovjetrussi- sche republiek Oezbekistan hebben de afgelopen twee jaar 270 vrouwen zichzelf in brand gestoken uit protest tegen de „aantasting van hun eer en menselijke waardigheid". Het partijblad Pravda, dat dit be richt vandaag schreef, ver strekte geen nadere bijzonder heden. De Russische media hebben herhaaldelijk melding gemaakt van corruptie, nepotis me en zelfs terreur in deze Oez bekistan. De partijleider van Oezbekistan werd begin dit jaar vervangen. Levenslang cel na moord op Aldo Moro ROME Een Italiaanse aanklager heeft gisteren tegen 29 beklaagden levenslange celstraffen geëist tij dens het massaproces van leden van de Rode Brigades. Deze worden ervan beschuldigd een reeks moorden te hebben ge pleegd, waaronder ook de moord op de voormalige premier Aldo Moro in 1978. In het requisitoir, dat een volle week in beslag nam, werden tegen de andere 120 ge daagden celstraffen geëist varië rend van twee tot dertig jaar. Het proces is negentien maanden gele den begonnen; het is niet duidelijk wanneer het vonnis wordt geveld. Greenpeace boycot vis uit IJsland LONDEN Greenpe ace heeft vandaag voor onbepaalde tijd een boycot tegen IJslandse vis afgekondigd. Met deze actie hoopt de mi lieuorganisatie de vis sers op IJsland te dwingen de walvisjacht te staken. Volgens Greenpeace hebben de vissers onder het mom van wetenschappelijk onderzoek de afgelo pen twee jaar 217 wal vissen gevangen. Thailand treedt harder op tegen Viet namese boot vluchtelingen. Een Thais ma rineschip on derschepte gisteren een groep Vietna- mezen en sleepte hun bootje naar de kant. De vluchtelingen zullen uitein delijk weer worden weg gestuurd. -i >ij Calais wachten honderden vrachtwagens met bestemming lÊover op het einde van de veerbootstaking. FOTO: AP STAKING GAAT NOG STEEDS DOOR: t- (Van onze correspondent Roger Simons) jONDEN De Britse bond van zeevarend personeel, Ie NUS heeft de staking van zevenduizend werkne- ners bij veerdiensten over het Kanaal afgeblazen, btfaar de zeelieden van Dover, de belangrijkste veerha ven van het land, zetten de staking door uit protest te- jen plaatselijke ontslagen. Vanuit Dover kan men al- een nog via Oostende aan de overzijde van het Kanaal ii ;omen op autoveerboten van de Belgische RMT. Bo- 'endien is er ook tussen Dover en het Franse Calais B log een open verbinding. leer dan vijftienhonderd vrachtwagens wachten in een dertien silometer lange file op hun beurt om te vertrekken. De chauf- eurs, onder wie ook Nederlandse beginnen hun geduld te ver lezen. Toen de actie nog volop aan de gang was, duurde het ninstens 24 uur eer zij een kansje kregen om in te schepen. De Tachtwagenchauffeurs brengen hun lange wachttijd door in de cabines van hun voertuigen. De Britse autoriteiten hebben ge- örgd voor voedsel,theetenten en verplaatsbare toiletten en louches langs de weg. )e NUS blies de staking gisteren af, nadat twee grote rederijen, iealink en P O naar het Hooggerechtshof waren gestapt. Zij vilden beslag laten leggen op de kas van de bond omdat deze ieh niet had gehouden aan een eerder uitgesproken gerechtelijk •onnis waarin de actie onrechtmatig werd verklaard. Maar het »j! lèslüit van de vakbondsbazen om de staking te beëindigen heeft )ij verschillende zeelui kwaad bloed gezet. In Belfast werd het intslag geëist van vakbondsbaas Sam McCluskie. Deze is van lordeel dat zijn vereniging over te weinig fondsen beschikt om Ie hoge boete te betalen in geval de staking wordt voortegzet. )e actie begon dinsdag naar aanleiding van een arbeidsgeschil zeelui en de veerdienst van het eiland Man. Aidscampagne op carnaval in Rio SAO PAULO In Bra- zilië is gisteren een lan delijke campagne tegen aids ontketend met het oog op het naderende carnaval en de stroom toeristen uit het buiten land. De minister van volksgezondheid Borges da Silveira deelde mee dat brochures worden verspreid op luchthavens en in hotels met waar schuwingen over het ge vaar van besmetting met het aidsvirus. Het Brazi liaanse carnaval, meer in het bijzonder dat van Rio de Janeiro, trekt elk jaar duizenden buitenlanders, vooral Amerikanen. In Brazilië, dat dit jaar ne gentig miljoen dollar uit geeft aan de bestrijding van de ziekte, zijn 2458 geregistreerde gevallen van aids. AMSTERDAM „Ons geduld is op: Parijs stelt achter de schermen pogin gen in het werk de boel te traineren. Frankrijk zelf heeft immers geen last van het afvalzout in de Rijn en bovendien is lo zing de goedkoopste ma nier om er vanaf te ko men". Moedeloos, ver baasd, geïrriteerd dan weer hoopvol; de adjunct- secretaris van de Samen werkende Rijn- en Maas- waterleidingbedrijven (Riwa) kan in alle toon aarden spreken over de strijd tegen de zoutlozin gen in de Rijn. Gisteren werd nóg een gevecht begonnen, dat tegen de Belgische afvallozingen in de Maas. J.Volz van de Riwa; „In Westduitsland wordt prak tisch alle afvalwater gezui verd; in Nederland hangt het rond de tachtig procent, maar de Belgen, die laten vrijwel al les ongezuiverd wegstromen: zouten, fosfaten, cadmium en metalen, alles gaat hup het water in". De Riwa en haar Belgische medestander Biwm willen dat een internationale commissie voor de Maas wordt ingesteld, zoals ook de Rijncommissie (IRC); de lozingen moeten ver minderd worden en er moeten rampenplannen worden gefor muleerd voor het geval zich calamiteiten voordoen in de industriëen. Geen overbodige luxe, want zo'n vijf miljoen mensen zijn van hun drinkwa ter afhankelijk van het Maas water, onder anderen die in de Haagse regio, het Westland en binnenkort ook in Leiden. Overigens zijn van de Rijn in totaal vier keer zoveel mensen afhankelijk en daar worden eveneens misselijkmakende hoeveelheden afval in gestort. Zo stroomt elke seconde 350 kilo chloride bij Lobith ons land binnen. Volgens Volz be landt het grootste gedeelte in het water tijdens het passeren van het Ruhrgebied. Toch heeft de juridische strijd zich geconcentreerd op de Kalimij- nen in het Elzasser Mulhouse, omdat dit de grootste boosdoe- Belofte De Riwa en negen andere or ganisaties, onder wie de Ve- win en de Stichting Reinwater stuurden deze week een brief op poten naar de Franse pre mier Chirac. De voorman werd erop gewezen dat aan het zoutgehalte in de Rijn vooralsnog niet te merken is dat in juli 1985 een Rijn-Zout- verdrag ter beperking van de lozingen in werking is getre den. Om precies te zijn laten de Ka- jaar vijftien kilo zout per se conde minder in het vlietende water verdwijnen; dat is vier procent. Volgend jaar januari Dat Westlanders enorme in vesteringen hebben gepleegd om „rein" water voor de sub straatteelt te krijgen, evenmin. moet nog eens veertig kilo per En dat het niet onmogelijk is seconde minder in de Rijn te recht komen. Dat zet wat meer zoden aan de dijk, maar de dat het hoge natriumgehalte ir ons drinkwater het aantal hart-en vaatziekten doet stij- Riwa is er allerminst gerust op gen, vindt Frankrijk bljkbaar dat Frankrijk haar belofte in het Rijn-Zoutverdrag houdt. De kunstmestproduktie is im mers heel belangrijk voor de economisch zwakke Elzas. En daarom mag die industrietak niet extra belast worden. Het terugstorten van het afvalzout in bijvoorbeeld lege mijn schachten in Westduitsland een beproefde methode brengt alleen maar extra kos ten met zich mee, aldus de waarschijnlijke redenering van Parijs. Vaatziekten Volz: „De klachten over het functioneren van geisers in Haagse huishoudens namen ook niet erg belangwekkend. Het is immers toch moeilijk te bewijzen. Waar Volz zich bijzonder over kan verbazen is de minachting van de Franse politici voor hun eigen rechtsstelsel. Uit meerdere vonnissen is geble ken dat lozingsvergunningen ten onrechte werden afgege ven en dat de Kalimijnen de lozingen moeten minderen, maar concludeert Volz: „De sanering van de Rijn is een po litiek en geen technisch pro bleem". „Volgens het Rijn-Zoutverdrag moet Nederland 34 procent zienderogen af toen men in de van de kosten betalen om de jaren zeventig overstapte van Franse lozingen te beperken. Rijn- op Maaswater. Maar dan (Parijs kreeg het dus al gedaan nog is het moeilijk te bewijzen af te stappen van het principe: dat juist het zoutgehalte de de vervuiler betaalt, jp); de oorzaak is van snellere slijtage Bondsrepubliek betaalt dertig aan allerlei (huishoudelijke-) apparatuur". Dat Nederlandse waterleiding bedrijven jaarlijks miljoenen guldens kwijt zijn aan het ver nieuwen van verroeste pijplei dingen en het doorspoelen van de watersystemen, interesseert limij'nen sinds januari vorig Parijs kennelijk niet zo veel. procent en Zwitserland zes Erocent. Ik vrees dat Parijs de osten sterk gaat opschroeven in de hoop dat de andere lan den dan zeggen: tsja, dit wordt ons te duur. Frankrijk Nkan vervolgens zeggen dat wij het zijn die de vermindering van de lozing tegengaan". Nu is zout een stof, die welis waar niet in grote hoeveelhe den in de rivieren hoort, maar die minder schadelijk is dan toxische (giftige) stoffen. De lozingen van kwik en cadmi um in de Rijn zijn de afgelo pen tien jaar sterk vermin derd, maar dat neemt niet weg dat vele tienduizenden stoffen met onbekende uitwerkingen, hun weg via de Rijn naar de Noordzee vinden. Volz: „Wanneer we meer dan twaalf jaar nodig hebben om een betrekkelijk simpel pro bleem als zoutlozingen op te lossen, hoelang zal het dan wel niet duren eer de Rijn enigs zins acceptabel gesaneerd is? Er zijn vele duizenden stoffen, waarvan het vermoeden be staat dat ze niet al te gezond zijn, maar waarop nog niet eens een naambordje is ge plakt, omdat het analytisch een ondoenlijke zaak is". Helemaal wanhopig is Volz echter niet: „Kijk, wat politici allemaal beloofd hebben na de brand bij het Zwitserse San- doz, waardoor de Rijn enige tijd biologisch dood was, moeten we met een korreltje zout nemen Maar de rege ringen kunnen het zich niet permiteren om helemaal niks te doen aan het vervuilings probleem. D'r zit weinig schot in, maar de houding van zowel overheden als de chemische industrie begint ten goed te veranderen". JOOS PERSOON Sneeuw- festival In Saporro leggen Ja panse militai ren de laat ste hand aan een enorm bouwwerk van sneeuw dat het olym pische sta- dion in Seoel moet voor- stellen Het MIAMI Door de afwij zing van nieuwe Ameri kaanse regeringssteun gaan aanhangers van de Contra's opnieuw op pad om in particuliere bron nen geld aan te boren waarmee de verzetsstrijd tegen de regering in Nica ragua kan worden voort gezet. De komende weken zal vermogende Amerika nen, maar ook democrati sche regeringen in La- 'tijns-Amerika gevraagd met harde dollars over de brug te komen, zo is giste ren bekend geworden. De Contra-aanhangers voelen zich gesteund door de „symbo lische" stemuitslag in de Se naat, die wèl voor de verstrek king van extra fondsen aan de Contra's stemde. Deze stem ming (51 tegen, 48 voor) deed er niet meer toe, aangezien voor de goedkeuring van het hulppakket de toestemming van beide kamers van het Congres nodig was. Maar de in Miami gevestigde zakenman Carlos Lopez, hoofd van de beweging „Bezorgde Burgers voor Democratie", zag er een duidelijk teken in dat veel Amerikanen zich nog be trokken voelen bij de strijd van de Contra's. „De veilig heid van de VS gaat velen aan het hart, we moeten nu zelf een vuist gaan maken", ver klaarde Lopez, slechts één van de vele initiatiefnemers voor particuliere steun. Zo heeft Al- varo Rizo, die met een door hem in het leven geroepen stichting Nicaraguaanse ballin gen in de VS helpt, eveneens een actie in voorbereiding. Ook oud-legergeneraal Sin- glaub kondigde aan geld te gaan inzamelen. „Ik zal al mijn vermogende vrienden af reizen. Het zal moeilijk worden, maar we kunnen het doen", aldus Singlaub. Ook het Witte Huis zint op mogelijkheden om de rebellen te blijven steunen, zo werd in regeringskringen vernomen. Jn een officiële verklaring sprak Reagan gisteren al zijn „diepe teleurstelling" uit over het besluit van het Huis. Hij zwoer de anti-sandinistische opstandelingen niet in de steek te laten en beloofde daarbij „persoonlijke steun" voor hen „die in Nicaragua vechten". Algemeen wordt echter aange nomen dat Reagan na alle ont hullingen over het Irangate- schandaal zich wel tien keer zal bedenken voordat opnieuw illegale acties worden onder nomen. Noriega Gisteren nog, werd onthuld dat Panama's sterke man ge neraal Noriega waarschijnlijk betrokken is geweest bij een p4»n van de Amerikaanse ge heime dienst om het bewind in Managua in diskrediet te bren gen. Vanuit Panama zou een vrachtschip met wapens uit het Oostblok naar de rebellen El Salvador gestuurd worden, om de indruk te wekken dat de Sandinisten hun revolutie zouden exporteren. Op het laatste moment werd de opera tie in 1983 echter afgeblazen, zo zei José Blandon, een vroe gere medewerker van Noriega. Blandon wordt volgende week in Florida gehoord in het ka der van een gerechtelijk on derzoek naar Noriega, die ver dacht wordt van drugssmok kel. Tegenover de New York Times verklaarde Blandon dat Noriega jarenlang een vergoe ding van 200.000 gulden kreeg van de Amerikaanse inlichtin gendienst. Bij de „Operatrie El Salvador" zou behalve de CIA ook luitenant-kolonel Oliver North betrokken zijn. „North had het plan uitgedacht", al dus Blandon, die nu 24 uur per dag door de politie bewaakt wordt. Volgens Amerikaanse functio narissen is het zeer twijfelach tig of Noriega ooit in de VS te recht zal staan. Krachtens een verdrag uit 1904 zijn de VS en Panama niet verplicht hun burgers aan elkaar uit te leve ren. BRUSSEL Zeker 100 jonge Aziatische vrouwen en mannen zijn het afge lopen jaar met behulp van door Nederland verstrekte reispapieren terechtgeko men in bordelen en con- fectie-ateliers in Neder land, België, Frankrijk en de Bondsrepubliek Duits land. Dat heeft de substi tuut-procureur in het Bel gische Kortrijk gisteren verklaard. De mensens mokkel was in handen van twee in Kortrijk wo nende Fransen. De afgelopen week is het Franse Roubaix een vracht wagen met 23 Thaise man nen en vrouwen onder schept. De levende „koop waar" was bestemd voor kle dingateliers en bordelen in Noord-Frankrijk. De groep bleek te beschikken over transitvisa voor de Benelux die drie dagen geldig zijn, af gegeven door de Nederland se ambassade in Bangkok. Inmiddels is deze groep al weer op een vliegtuig terug naar Bangkok gezet. Volgens een woordvoerster van het ministerie van bui tenlandse zaken is het vrij wel ondoenlijk via de ver strekking van visa de bloei ende handel in vrouwen een halt toe te roepen. „Het is erg moeilijk om te beoordelen met welk oogmerk een vi sum wordt aangevraagd. Soms wordt een transitvisum geweigerd, maar dat gebeurt niet zelden op grond van vermoedens. Nederland geeft er de voorkeur aan de vrou wenhandel via het strafrecht aan te pakken". De woordvoerster bestreed dat de ambassade in Thai land extra soepel is met het verstrekken van visa. „Voor Duitsland is al helemaal geen visum nodig. Bovendien bloeien soms echt mooie lief des tussen Nederlandse man nen en Thaise vrouwen". JERUZALEM De Is raëlische premier Yitzhak Shamir heeft gisteren ge zegd „gedeprimeerd" te zijn nadat hij de „ver schrikkelijke" levensom standigheden van de vluchtelingen in de Pale stijnse kampen had ge zien. Internationale hulp voor deze mensen is „zeer zeker noodzakelijk", zo zei de premier. Shamir bracht voor het eerst een bezoek aan de Gaza strook sinds twee maanden geleden de onlusten in de be zette gebieden begonnen. Shamir zegde Palestijnse vertegenwoordigers hulp toe en riep tegelijk op tot spoedi ge hulp vanuit de internatio nale gemeenschap. De pre mier doorkruiste met zijn op roep het beleid van zijn mi nister van defensie Rabin, die 19 januari alle voedsel hulp aan de Palestijnen ver bood. De Israëlische bezettingstroe pen kwamen gisteren op nieuw in actie om op de wes telijke Jordaanoever demon straties van Palestijnen met traangas uiteen te drijven. Eén demonstrant zou zijn doodgeschoten; een onbe kend aantal raakte gewond, In ten minste twee vluchte lingenkampen werd een uit gaansverbod ingesteld en de scholen en universiteiten blijven vooralsnog gesloten. Tijdens de bijeenkomst van de VN-commissie voor de Rechten van de Mens in Ge- nève is Israel er gisteren door meerdere sprekers van beschuldigd dat zijn troepen Palestijnen in hun huizen af ranselen, dat het huizen en bezittingen verwoest, en zich bedient van collectieve be straffing, waardoor onschul- digen moeten lijden. De PLO heeft opgeroepen aanstaande maandag te staken en daar mee te gedenken dat het twee maanden geleden is dat de opstand in de bezette ge bieden begon. In die tijd vie len meer dan veertig doden onder het Palestijnse volk. WENEN De Oostenrijkse bondskanselier Franz Vranitsky heeft zich gisteren geërgerd aan de aanhoudende verwarring rond de echtheid van het Joegoslavische document, dat presi dent Kurt Waldheim in verband zou brengen met deportaties tijdens de Tweede Wereldoorlog. „In deze affaire hebben wij een punt bereikt waar de mate van irritatie nauwelijks meer te verdragen is," zei Vranitsky, daarmee doelend op het officiële zwijgen van de regering in Belgrado over de echtheid en de vindplaats van het document. Belgrado neemt vandaag een be sluit over openheid in de zaak-Waldheim.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5