Opkomst en neergang van de „koning van het onroerend goed" Professor Oort: Discussies koopkrachtplaatjes absurd Verband tussen eten en» gedrag niet aangetoond Paspoort verkrijgbaar vanaf 1 april Nieuwe orders voor Siemens Nederland Nationale campagne voor brand veiligheid BIJ MILJOENENWINST GAAT PRIJS OMLAAG BINN £NL AND/BUITENLAND SaideaQowami VRIJDAG 5 FEBRUARI 19&3 PAGINA MAASTRICHT De wijze waarop politici om springen met de zogenaamde „koopkrachtplaatjes" die inkomensverschuivingen moeten aangeven grenst aan het absurde. De onzekerheidsmarge is vaak vele malen groter dan het geregistreerde effect, dat niet zelden tot in tienden van procenten wordt berekend. Er is hierbij sprake van een pseu- do-exactheid, die leidt tot verstarring en een opeenstapeling van compenserende maatregelen. Dat zei prof.dr. C.J. Oort vandaag in Maastricht bij de aan vaarding van zijn ambt als hoogleraar geld-, krediet- en bankwezen aan de Rijksuniversiteit Limburg. Oort spreekt over het typisch Nederlandse gemillimeter rond de koop krach tplaatjes en over een „dictatuur van de status quo", maar dan een die op pseudo-kennis is gebaseerd. In het le ven van ieder mens verandert voortdurend zoveel dat klei ne effecten van overheidsmaatregelen, zoals die in de koopkrachtplaatjes worden getoond, een overdreven bete kenis krijgen in vergelijking met veel belangrijker zaken als promotie, gezinsuitbreiding, het kopen van een huis en zo meer, aldus de hoogleraar. „Laten we toch in hemels naam ophouden met het berekenen en publiceren van cij fers in een mate van detail die geen enkele basis heeft in de realiteit, maar waar de politiek vervolgens niet omheen kan", riep hij uit. Tien jaar geëist voor heroïnehandel BREDA Officier van justitie mr. W. Tielkemeijer heeft gisteren voor de Bre dase rechtbank tegen de 49-jarige Bre dase S.B.-G. een gevangenisstraf van tien jaar geëist. De vrouw gaf toe dat zij in 1987 de invoer van 7 kilo heroïne heeft uitgelokt en geregeld. De heroïne was afkomstig uit Pakistan. Volgens de officier van justitie was de vrouw de spin in een web van één of meer heroï nelijnen. Die van Amsterdam naar Ven- lo liep via haar woning in de Bredase binnenstad. De officier noemde haar ge drag des te schrijnender, omdat zij zelf enkele verslaafde kinderen heeft. Hii verdenkt haar ervan al een groot aantal jaren in de drugshandel actief te zijn. VOORLICHTINGSBUREAU VOOR DE VOEDING: DEN HAAG Het voorlich tingsbureau voor de voeding ontkent in een verklaring dat het eten van extra vitaminen en mineralen een positief ef fect op intelligentie en gedrag heeft. Beweringen van de Amerikaanse criminoloog Schoenthaler over het ver band tussen voeding en gedrag (zoals hij die onlangs herhaal de op een congres in Zeist) be rusten volgens het voorlich tingsbureau op ondeugdelijk onderzoek. „Zijn onderzoeken vertonen zeer grote tekortko mingen in opzet en analyst", aldus het bureau, dat er vanuit gaat dat „voeding geen belang rijke factor is bij het optreden van gewelddadig gedrag". Vol gens het bureau is het gevaar lijk om het tegendeel te ven omdat 'dat „de aandi I kan afleiden van de werk ke oorzaken van het gedrag kan leiden tot het geloof voeding, in plaats van het dividu, controle heeft over verantwoordelijk is voor mands gedrag". DEN HAAG Zo'n ze venduizend keer per iaar wordt door een klein vonkje of vlammetje een heel huis in lichterlaaie gezet. Daarbij verliezen meer dan zestig mensen het leven en moeten meer dan 1600 gewonden in een ziekenhuis worden opge nomen. Om daar iets te- §en te doen gaven de tichting Consument en Veiligheid en het Natio naal Brandpreventie Insti- tuuut gisteren het start sein voor een landelijke campagne „Brandbeveili ging rond het huis". De campagne die tot stand is gekomen in nauwe samenwer king met het ministerie van WVC en binnenlandse zaken, gaat twee jaar duren. De be doeling is dat in het jaar 2000 het aantal branden met twin tig procent is teruggebracht. De Nederlandse bevolking wordt onder andere door een spot op Postbus 51 en een groot aantal folders, uitgebreid ingelicht over het brandveili- ger maken van de huisomge ving. Volgens drs. M. Stolp, di recteur van het Nationaal Brandpreventie Instituut (NBPI), wordt de schade door brand geschat op ruim 125 miljoen gulden per jaar. „On- geveer vijftigduizend kleine brandjes per jaar in Nederland kunnen gelukkig door de be volking zelf worden geblust. Vaak loopt het goed af, maar als de brand doorzet is ieder een altijd weer overrompeld en verbaasd over de snelheid van het vuur en de enorme rookontwikkeling". De meeste branden (42%) on- staan beneden in het huis: in de woonkamer en keuken. Ongelukjes met vuur komen in de keuken weer anderhalf keer zoveel voor dan in de woonkamer. Volgens Stolp zijn de moderne open keuken en open trap vaak de boosdoener. Leden LHV akkoord met kostenvergoeding UTRECHT De ledenverga- dering van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) heeft zich gisteren akkoord verklaard met de vergoeding van praktijkkosten van huis artsen. In januari bereikten LHV en staatssecretaris Dees (volksgezondheid) overeen stemming over de hoogte van die vergoeding. Jaarlijks krij gen de huisartsen van de over heid nu 35 miljoen gulden voor verhoging van de prak tijkkostenvergoeding. Al vorig jaar zijn de LHV en de organi saties van ziekenfondsen en particuliere verzekeraars het na jaren onderhandelen eens geworden over de verhoging. Daarmee was een bedrag van 74 miljoen gulden gemoeid. Dees keurde die overeenkomst niet goed omdat hij het bedrag te hoog vond. Het overleg werd afgebroken, maar in de cember hervat. Het toen be reikte compromis is nu door de leden van de LHV goedge keurd. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De deze week overleden Reinder Zwolsman had een naam die geen enkele Neder lander onbekend was. Hij had het imago van een daadkrachtig zaken man met een leven vol loftuitingen, maar ook kritiek. Naast de vele successen waren er ook verdachtmakingen en tactloze blunders. Reinder Zwolsman werd op 29 augustus 1912 in Maassluis geboren. Zijn vader was loods. Reinder was de jongste in een gezin van zes kinde ren. Na de HBS in Rotterdam ging hij naar de kweek school, waar hij „wegens ge brek aan pedagogische kwali teiten" na een jaar wegging. Voor een zangstudie meldde hij zich bij het conservatori um. Ook daar liep het mis. Hij wilde tenor worden, maar bleek een bariton te hebben. Uiteindelijk leerde hij in het aannemingsbedrijf van zijn oom de financiële kant ken nen van het bouwbedrijf. Hij werd makelaar-taxateur en verwierf in 1936 de aandelen van NV Abex, een onroe- rend-goedmaatschappijtje in Den Haag. Toen brak de oor log uit. Bunkers Over Zwolsman in de bezet tingsjaren zijn krantepagina's volgeschreven en het naplui zen van zijn handel en wan del heeft BVD-functionaris- sen waarschijnlijk hoofdpij nen bezorgd. Na een voorar rest van elf maanden ver scheen Zwolsman eind '46 voor het Bijzonder Gerechts hof. Hij werd verdacht van „hulpverlening aan de vij and' hetgeen de dood van een Nederlander tot gevolg had, alsmede „illegale handel in goederen", waarbij hij on der begeleiding van de Si- cherheitsdienst bij burgers geld, goederen, drank en voedsel opeiste. De aanklager noemde hem een „operettefiguur", maar sluitende bewijzen kon hij niet leveren. Het onderzoek liep vast in een brei van te genstrijdige verklaringen van invloedrijke vrienden en vijanden en van de verdach te zelf. Zwolsman werd vrij gesproken en zelfs gerehabi liteerd toen koningin Juliana hem in 1951 „wegens ver diensten in het verzet" on derscheidde met de Bronzen Leeuw. Het mysterie is altijd gebleven. Was Zwolsman verzetsheld of collaborateur? In zo'n geval gaat volkswijs heid voorop: bij gewone Ha genaars en Scheveningers ging Zwolsman over de tong als „de bunkerbouwer van de moffen". Fortuin Vaststaat, dat Zwolsman in de bezettingsjaren een for- Zwolsman werd vrijgesproken van „hulpverlening aan de vij and" en zelfs gerehabiliteerd toen koningin Juliana hem in 1951 „wegens verdiensten in het verzet" onderscheidde met de Bronzen Leeuw, foto: anp tuin verdiende met het opko pen van goedkope, doch voor die tijd opmerkelijk goed flo- rende onroerend-goedmaat- schappijtjes. Met dat geld kocht hij na de bezetting van enkele neven de NV Aanne mingsbedrijf, voorts de NV Nassaulaan in onroerend goed en stichtte hij de Vere nigde Aannemingsbedrijven NV Zwolsman (VAM). Fusies leverden Invervam en HBM op - vandaag de dag.onder deel van de Hollandse Beton Groep in Rijswijk. Eind jaren vijftig trok Zwolsman zich terug uit de aannemingssec tor, ging in onroerend goed en kocht de Landbank die la ter opging in de Zwolsman Groep NV. In 1962 verwierf Reinder met zijn zuster Pietertie zeg genschap over de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS). Deze bezat in Scheve ningen onder meer het toen bouwvallige Kurhaus, het Grand Hotel en het Palace Hotel. Ondergewaardeerd onroerend goed, waarvoor Zwolsman prachtige verbou- wings- en exploitatieplannen ontwikkelde die met veel vertoon onder de aandacht van „deskundigen" en het publiek werden gebracht. Be hulpzame effectenmakelaars krikten de koers van de EMS-aandelen op en deze schoot echt omhoog toen ook het grote publiek toehapte. De koers steeg in enkele maanden met honderden procenten en daalde in de ja ren daarna tot veertig pro cent toen de eerste kopers verkochten. De slachtoffers, vele duizenden kleine aan deelhouders, bleven achter met aandeeltjes van niks. Koning Zwolsman bevond zich in middels op het hoogtepunt van zijn carrière en populari teit. In de media heette hij „Koning van het onroerend goed" en „Reinder de Eer ste". De aandelen EMS deden het toen nog goed; het maat schappelijk kapitaal werd met tientallen miljoenen uit gebreid en met dat geld kocht de EMS jarenlang alles wat los en vast zat, met name hotels en grote restaurants. Niet om de exploitatie met kracht aan te vatten, maar om de zaken ooit te verbou wen tot kantoorruimte, waar naar in die dagen veel vraag was. Er zat echter veel waar deloos spul onder en die mis kleunen - vooralsnog on zichtbaar voor de buitenwe reld - brachten Zwolsman al gauw in geldproblemen. Door nooit opgehelderde oor zaak brandde in december 1964 het gebouw van Kun sten en Wetenschappen af, een roemrucht gebouw in Den Haag. Zwolsman, de ei genaar, was daarmee in één klap van de jaarlijkse verlie zen van een ton verlost. Niettemin was de EMS-schat- kist in 1965 zo leeg, dat een bank beslag legde op de en treegelden van de Scheve- ningse Pier, toen reeds door Zwolsman verbouwd, maar verliesgevend. Het ging steeds sneller bergafwaarts; in 1971 sloten het Kurhaus annex restaurant en het Grand Hotel. Hotels en res taurants in Noordwijk, Rot terdam en Arnhem volgden. In 1972 moest Zwolsman zijn aandeelhouders een verlies van 33 miljoen over 1971 pre senteren. Er waren geen re serves meer. Op de aandeel houdersvergadering klonk een hard boe-geroep. Uit het jaarverslag van 1972: „Aankopen en taxaties van onroerend goed zijn de afge lopen jaren gebaseerd ge weest op de mogelijkheid om iets met deze gebouwen te doen". Er was echter niets mee gebeurd en de afwaarde ring zorgde voor verliezen van tientallen miljoenen. De jarenlange overwaardering van het onroerend goed kon overigens alleen tot stand ko men dank zij overmatig be hulpzame makelaars, accoun tants en belastingdeskundi gen. Er restte Reindert Zwolsman niets anders dan uitverkoop van zijn eenmanszaak, het EMS-rijk. Echter niet van zijn woonhuis in Den Haag, z'n Wassenaarse villa, zijn Cadillac, Bentley, Dafje, golf baan, manege, drie boten en jachthaven. Ook niet van zijn buitenhuis annex paleisje in Loosdrecht, waar hij regel matig uitbundige party's hield waar politici, managers, artiesten en andere vooraan staande lieden zich graag aan elkaar lieten zien. Euromast De in begin 1964 gekochte Euromast in Rotterdam werd verkocht en het Doelenhotel in Amsterdam verdween uit het pakket. Terwijl een com missie van vijf „wijze man nen" vergeefs een beroep op Zwolsman had gedaan om op te stappen, kozen vele EMS- directeuren één voor één het hazepad. Het waren mensen die elders in het bedrijfs leven een goede naam had den opgebouwd en aange trokken waren door het grote geld van Zwolsman. Reinder zelf bleef proberen, maar de gemeente Den Haag wilde niet meer met hem in zee. Al in 1963 stond de ge meenteraad huiverig tegen over de toen nog groeiende machtspositie van de gigant en men keurde een plan van Zwolsman af voor de bouw van een winkelcentrum in Mariahoeve. Van 1968 af deed de gemeente hetzelfde met zijn plannen voor ver nieuwing van Scheveningen. Jarenlange onderhandelin gen vol strubbelingen leid den niet tot overeenstem ming. 1974 werd een rampjaar voor Zwolsman of in elk geval voor een aantal van zijn ge renommeerde bezitingen. In de eerste helft van dat jaar brandden verschillende EMS-bezittingen uit. Zoals het oude landhuis Backersha- gen in Wassenaar, het ver maarde Grand Hotel in Sche veningen en het Palace Ho tel. Zwolsman trad af als pre sident-directeur van de EMS en werd commissaris. Het vo rig jaar ter ziele gegane Bre>- dero bouwconcern uit Utrecht nam de overblijfse len van de verliesgevende Scheveningse boedel over. Daarmee kwam een defin tief einde aan de lang stuip rekkende EMS. Het was h faillissement van het compl i te Zwolsman-rijk, waarin, a dus een reeks opzienbaren* artikelen enkele jaren lati in het weekblad Vrij Nede land, vele vooraanstaand lieden uit het bedrijfsleve j en de landelijke en plaatse! ke politiek compromitterei I de rollen hebben gespeeld. De droom van Reind Zwolsman was een gehe herbouwd Scheveningen. vele branden hebben de w ertoe geplaveid, maar de w deropbouw van de badplaa tot één groot horeca-circus door het ook al failliete Br dero uitgevoerd en steeds in volle gang. Juist de periode dat er weer niei we impulsen worden geg J ven tot ontwikkeling van badplaats en het Schevenin r se havengebied, komt het b richt van het overlijden vj Reinder Zwolsman. Reindi, de Eerste, die zijn hart ai Scheveningen verpand ha' en ooit een sloopvergunnii5 voor het Kurhaus vroeg HENK ENGELENBUR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Als er niets meer tussenkomt, zijn de eerste nieuwe fraudebe stendige paspoorten vanaf 1 april verkrijgbaar. Ver rassend in het kamerdebat over de paspoortaffaire, dat gisteren werd afgeslo ten, was het nadrukkelij ke voorbehoud (een soort ,ja, mits"), dat de VVD maakte. Dat leidde tot een vinnige botsing met coali- nu spoedig te kunnen afron tiegenoot CDA. den beurt; die beslissing is in han den van de Stichting KEP bijwoonde, deelde die mening. Motief van de VVD was het Wel vond hij, alles overziende, nog grote aantal onbeantwoord dat „het beter had gekund en gebleven vragen. Twee moties beter had gemoeten'Politieke Premier Lubbers die het debat Controle die de aandelen van van afkeuring, ingediend door D66, PPR en PvdA haalden het niet. Staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse za ken) die toegaf zich door de VVD „enigszins overvallen" te voelen, blijft echter uitgaan van de geplande invoeringsda tum. Hij zei er het volste ver trouwen in te hebben de zaak KEP in handen heeft en die onder leiding staat van top ambtenaar Jacobs van Buiten landse Zaken. Inmiddels is ook SUSKEENWISKE DE EDELE ELFEN Inerlin mof en mij nlrf Awïj/H- nef Jiff4... (c) Standaard Ultgeverll/Wavery Productions gevolgen wilde hij daar echter bekend geworden dat KEP niet aan verbinden. De huidi- aan Philips ongeveer een mil- ge minister van defensie Van i0en gulden schadeloosstelling Eekelen, die destijds staatsse- betaalt voor het niet doorgaan van de levering van computers aan de gemeentep. „Formalist" Zoals te verwachten was, liep zijn politieke positie geen echt gevaar. Hij erkende verant woordelijk te zijn voor de boe del die Van Eekelen had ach- cretaris van buitenlandse za ken was en door de Algemene Rekenkamer als hoofdschuldi ge beschouwd wordt, kon naar de mening van Lubbers uit staatsrechtelijk oogpunt moei lijk in dit debat ter verant woording geroepen worden. Als de Kamer dat „apart" zou willen doen dan staat haar dat tergelat maar voegde eraan vrij, stelde hij in een reactie op ai* a^u^* a*. d«iatoe zich in dit debat m de eer- tievoorzitter maakte. Maar hij liet duidelijk doorschemeren het mosterd na de maaltijd te vinden omdat uiteindelijk toch aan de be langrijkste wensen was vol daan: namelijk de invoering van een redelijk betaalbaar, fraudebestendig paspoort. Onbevestigde berichten als zou paspoortuitgever KEP BV al snel een winst van 150 miljoen kunnen boeken, verwijst Van der Linden richting prullen bak. „In de ramingen zijn we er van uitgegaan, dat de eerste winst - en dan gaat het om nog maar enige miljoenen - niet voor 1992 te verwachten is. Mocht er om welke reden dr.- ook plotseling eerder en meer geld uit komen, dan zal ik dat gebruiken om de prijs die de burger voor het pas poort moet betalen, te verla gen". zegt hij desgevraagd. Het bedrijf KEP bepaalt namelijk niet zelf wat met de winst ge- verdedigen. Dat leidde tot hef tig verzet bij D66 en PvdA die hem ervan betichtten voor zijn totale politieke verantwoorde lijkheid weg te lopen. Ook de VVD'er Wiebenga die als coalitiegenoot zich buiten deze discussie gehouden had, vond de opstelling van Van der Linden niet correct. Van Weezei (CDA) noemde de libe raal een paar maal spottend jrmalisten bleef Van der Linden onomwonden „het groene licht" geven. Volgens Wiebenga verkwanselde Van Weezei daarmee zijn functie als „gekozen controleur" van het gevoerde beleid, door met zijn eindoordeel niet te wach ten totdat de Kamer de pas- poortwet zelf behandelt. Die wet geeft het nieuwe paspoort een wettelijke basis en komt over een paar weken aan de orde. De invoering van het paspoort zelf staat daar vol gens Van der Linden buiten. DEN HAAG - Siemens Nederland heeft in de af gelopen weken enkele be langrijke orders weten te verwerven. Onder meer op grond van deze orders verwacht de dochteron derneming van het Duitse concern dat de omzet in het lopende boekjaar (tot oktober 1988) 7 tot 8 pro cent zal toenemen. De Nederlandse landmacht heeft voor enkele tientallen miljoenen guldens aan mobiele telecommunicatie-apparatuur besteld. Voor 12 miljoen gul den levert Siemens telefoon centrales voor het openbare net van de Nederlandse Antil len en voor de Nederlandse Spoorwegen in Rotterdam gaat Siemens Nederland de elektro nische seinbeveiliging leveren en installerén. Deze order is goed voor 15 tot 20 miljoen gulden. Onder invloed van afschrij vingen ten behoeve van uit breiding van het hoofdkantoor in Den Haag, welke deze zo mer zal aanvangen, zal de net towinst op een ongeveer gelijk niveau uitkomen, aldus hoofd directeur Von Witzleben gis termiddag bij de presentatie van het jaarverslag over 1987. Von Witzleben, die ir. J. Thierry vorig jaar is opge volgd, sprak de pers nog in het Duits toe. Hij heeft er reeds veertig Siemens-jaren op zit ten, onder meer in Pakistan en Finland. Nu steeds meer gasgestookte centrales overschakelen op olie- en kolenstook, verwacht Siemens Nederland dat de SEP, de gezamenlijke elektri citeitsproducenten, binnenkort orders zal plaatsen voor ont zwavelingsinstallaties. Voor de deur staat verder de nieuw bouw van drie nieuwe elektri citeitscentrales. Siemens ver wacht dat het bedrijfsleven de orders voor de bouw van de eerste, de Amercentrale, dit jaar tegemoet kan zien. De order van de NS is waar schijnlijk de eerste uit een reeks. Momenteel worden de seinen en overgangen van de spoorwegen per baanvak be diend door NS-funqtionarissen op de verschillende stations. In Hilversum is vorig jaar met succes geëxperimenteerd met elektronische beveiliging en bediening. In de komende maanden mag Siemens derge lijke elektronica introduceren op de baanvakken in en om Rotterdam Met een simpele druk op de knop kan de trein machinist dan alle seinen en overgangen op zijn tracés in de gewenste kleur en stand zet ten. Siemens verwacht dat de NS in de loop der jaren ook andere baanvakken van deze elektronica zullen voorzien. Siemens Nederland behoort niet tot de vaste PTT-leveran- ciers van telefonie-apparatuur, maar zal na 1 januari 1989, wanneer de PTT een NV wordt, „een wezenlijk aandeel van deze markt nemen", zo voorspelde Von Witzleben. „In andere landen waar de telefo nie al werd geliberaliseerd, za gen de nationale PTT's hun marktaandeel zakken tot ze-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4