Met verkeersregels valt goed te leven Oude Pekela blijft een raadsel Ook Amerikaanse helikopter maakt kans Rage 06-nummers kost ouders handenvol geld Andre vAn Dllin BaKt ze bruin Binnenland EetdacGotnq/tvt festfriesland: ,crhuisgolf loor toltunnels Betere regels voedselvervoer RAAD: „SMIT-KROES MOET TERUGSCHAKELEN" IN PLAATS VAN ACHT JAAR CEL Vermoedelijke leiders Chinese triade vrij VRIJDAG 5 FEBRUARI 1988 PAGINA 3 iEN HAAG Het bedrijfsleven en de meentebesturen in Westfriesland loord-Holland) zijn bang dat veel eekbewoners met een baan in de ndstad daar naar toe zullen verhui- n. Zij denken dat forensen niet bereid 30Ikillen zijn maandelijks 100 gulden te opjetalen voor het passeren van de toltun- ils onder het Noordzeekanaal, jt Oe stichting Westfriesland Méér! heeft isteren op het Binnenhof geprotesteerd igen de tolplannen van minister Smit- xoes (verkeer). (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Zeer te- gen zijn zin heeft staatsse cretaris Van Houwelingen (defensie) gisteren beloofd ook de Amerikaanse fa briek McDonnell Douglas offerte te vragen voor de levering van helikopters. De bewindsman boog voor de grote druk die de gehele Kamercommissie voor defensie op hem had uitgeoefend. Commissievoorzitter Ploeg (VVD) gaf de staatssecretaris een „dikke onvoldoende" voor de wijze waarop hij McDonnell Douglas had bejegend. Omdat hem ter ore was gekomen dat Van Houwelingen had gewei gerd documentatie van dit concern in ontvangst te ne men, legde Ploeg tijdens de vergadering een dikke stapel informatie op tafel over de „Apache", de anti-tankheli kopter van MDD. Het was voor het eerst in de parlementaire geschiedenis dat een voorzitter van een kamer commissie zo voor de belangen van een particulier bedrijf op kwam. De PvdA'er Vos dis- tantiëerde zich onmiddellijk van dit gebaar: „Ik ben geen onbezoldigd vertegenwoordi ger van McDonnell Douglas". De andere commissieleden de den er echter het zwijgen toe. De defensiecommissie was zelf op onderzoek uitgegaan in de Verenigde Staten. In Fort Hood te Texas, waar MDD de Apache bouwt, was de gehele commissie zeer onder de in druk geraakt van het Ameri kaanse produkt. De CDA'er Van Vlijmen deed een drin gend beroep op Van Houwe lingen nog eens goed na te denken over de eisen die ons land moet stellen aan de ver vanger van de Alouette-3, de inmiddels bijna versleten heli kopter van de landmacht. De PvdA'er Vos was, evenals de VVD'er Ploeg, het meest onder de indruk van de prijs van de „Apache". De twintig helikopters die Nederland in eerste instantie nodig heeft later moeten er nog eens 30 komen kunnen geleverd worden voor een totaalprijs (inclusief reserve-onderdelen) van een kleine 500 miljoen gulden. Beide kamerleden ver geleken dit bedrag met de gi gantische bedragen die gesto ken zouden moeten worden in de Europese helikopter, waar Van Houwelingen zijn zinnen op gezet heeft. De ontwikke lingskosten van zo'n toestel, te bouwen door Italië, Groot- Brittannië, Frankrijk, West- Duitsland, Spanje en Neder land, worden geschat op mil jarden guldens. Die samenwer king verloopt bovendien zeer moeizaam. DEN HAAG Het vervoer van levensmiddelen in tankwagens moet aan strengere voorschriften gebonden worden. De controle hierop moet recht streeks onder de Europese commissie vallen. Dit is de kern van een wetsontwerp dat de liberale frac tie in het Europees parlement zal indienen. De nieuwe regels moeten uitsluiten dat verschillende levensmiddelen (bijvoorbeeld wijn en spijsolie) in dezelfde tankwagen vervoerd worden. Volgens de vereniging van transportondernemingen (KNVTO) is er geen sprake van vervoer van ge vaarlijke stoffen in (Nederlandse) tankwagens waarin ook levensmiddelen vervoerd worden. le(,erzekeraar erduistert ocumenten Borcea' [OTTERDAM Alle pa lieren van het Roemeense jjjichip Borcea die het open- aar ministerie van be ing acht voor het onder- lek naar de olieramp van jorige maand, zijn ver- Iwenen. Dat bleek tijdens „huiszoeking" aan loord van de Borcea op Ie." reparatie werf in de Noorse plaats Haugesund. t Alle documenten waarin gege- ms staan over de koers die :t schip heeft gevaren, de la- ing en de hoeveelheid olie ie het aan boord had, zijn leegenomen door de verte- ïnwoordiger van het Britse lerzekeringsconcern P&I in onden. „In Nederland noe- .jien we dat verduistering van lewijsmateriaalaldus een 'zijeröntwaardigde H. Smid, of- fcier van justitie te Rotter- im. Inmiddels is in het gat in 1 bunkertank van de Borcea ;n stukje metaal gevonden it mogelijk afkomstig is van Ti wrak dat het schip op 4 ja- ïari, toen het op weg was tar de Belgische haven Gent, leeft geraakt. De zware stook- lie die uit de Borcea stroom- veroorzaakte toen een ern- vervuiling van de leuwse en Zuidhollandse ist. ie Staat heeft een bankgaran- le van twee miljoen gulden 1 itvangen van de verzeke- gsmaatschappij van de Roe- ense staatsrederij Navlomar verband met deze oliever- c filing. Volgens landsadvocaat J)r B- Wubs kan de uiteinde- njke schadevergoeding nog eJoger uitvallen door kosten •cijie nog gemaakt moeten ijjrorden voor onderzoek naar Re gevolgen voor de vogel- ^Aand. Ook kunnen er nog fchadeclaims binnenkomen Pian vogelbeschermers. De :t- iankgarantie, die overigens leen erkenning van schuld in- Boudt, voorkomt dat er op ■oemeense schepen die Ne- Herlandse havens aandoen be- wordt gelegd. Verzekeraars ïformeren ïaar aids- |>esmetting (Van onze parlementaire redactie) IEN HAAG Een aan- particuliere ziektekos- inverzekeraars infor- leert sinds kort in hun invraagformulieren naar ^lesmetting met het aidsvi- sJlis. Is het antwoord van ]e aanvrager positief dan id(yordt hij of zij een polis isfeweigerd. Jerzekeraars die hiertoe zijn ^ergegaan zijn de Gelderse ldjnderlinge Verzekeringsmaat- iwthappij en het Zilveren Kruis, mferwacht wordt dat ook ande- b maatschappijen dit voor- eeld zullen volgen, olgens de verzekeraars ordt bij aids dezelfde ge- ragslijn gehanteerd als bij an- ere ernstige ziekten als hart- vaatziekten, kanker of he- ititis. e verzekeraars mogen overi- ?ns geen mensen weigeren lie als gevolg van loonstijging erplicht van het ziekenfonds aar een particuliere verzeke- 1 ng gaan. Weigeren kan wél Tanneer men van de ene naar andere particuliere verze- ering overstapt. DEN HAAG Voor mi nister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat is het heel simpel. Hoe minder verkeersregels, hoe gemakkelijker het is voor de weggebruiker. En voor de politie. De bewindsvrouw wil het aantal verkeersborden en -verboden terugbren gen. Over dit voorstel in het voorontwerp van een nieuw Reglement Ver keersregels en Verkeer stekens (het RW 1990) sprak de Raad voor de Verkeersveiligheid giste ren al een vernietigend oordeel uit. Het RVV 1990 bevat slechts basisregels en daarnaast een algemene bepaling die erop neerkomt dat de weggebrui kers de veiligheid niet in ge vaar mogen brengen en de doorstroming niet mogen be lemmeren. Maar volgens de Raad voor de Verkeersveilig heid verandert menselijk ge drag niet door het weglaten van regels, borden en lijnen. Het enige dat nog wel wil helpen, is het aanbrengen van infrastructurele veran deringen. Kort gezegd: plaats een spoorbiels op een plaats waar eigenlijk niet ingereden mag worden en de automobi list zal zich daaraan houden. „Boem is ho", concludeert ook de Raad. Maar van andere maatrege len valt weinig heil te ver wachten. Dat blijkt ook uit de resultaten van een enquê- De Raad voor de Verkeersveiligheid ziet voordelen in enkele Britse verkeersregels. FOTO: ap te van het bureau Lagendijk. Het terugbrengen van het aantal verkeersregels zoals VVD-minister Smit-Kroes dat voorstelt, valt ook bij de gemiddelde Nederlander niet in goede aarde. Zo'n 84 pro cent van de ondervraagde mensen denkt dat het aantal verkeersovertredingen daar door in ieder geval niet zal dalen. Ruim driekwart van de mensen is van mening dat met de huidige hoeveelheid verkeersregels goed te leven valt. Slechts 14 procent vindt dat er te veel regels zijn. Op vallend daarbij is dat vooral VVD-stemmers naar die me ning neigen. Rood licht Van de plannen van minister Smit-Kroes is het vooral de verhoging van de maximum snelheid naar 120 kilometer per uur, die de goedkeuring van de meeste weggebruikers draagt. Niet verwonderlijk voor wie beseft dat de voor standers van die nieuwe snel- heidsgrens ook vandaag de dag bijna allemaal al harder rijden. Ruim 60 procent ziet 120 km/u als een absoluut maximum, maar ruim een derde van hen neemt die grens momenteel niet zo nauw. Eenzelfde ruime opvatting van de verkeersregels heerst onder voetgangers, fietsers en bromfietsers. Bijna de hélft van de fietsers rijdt wel eens door rood licht rechtsaf. Achttien procent van de fiet sers stoort zich ook bij het rechtdoor fietsen niet aan dat stopteken. Automobilisten zijn wat dat betreft gezagsge trouwer: slechts zes procent negeert een rood licht. Meer dan de helft echter zegt geen boodschap te hebben aan de maximum-snelheid van 50 kilometer per uur in de be bouwde kom. Vooral jonge ren en hoger opgeleiden lap pen de verkeersregels aan hun laars. Vrouwen nemen de regels serieuzer dan man- Misverstand De Raad voor de Verkeers veiligheid pleit in haar ad vies aap de minister voor de invoering van het Britse sy steem van rotondes ter ver vanging van stoplichten op grote kruisingen en ver keerspleinen. Het verkeer dat zich op zo'n rotonde be vindt, heet altijd voorrang boven het aankomende ver keer. De raad meent dat de invoering van het Britse sy steem van verkeerspleintjes, aangeduid door een grote witte cirkel op het midden van de kruising, een goede oplossing is voor situaties waar anders verkeerslichten nodig zijn. De plannen van Smit-Kroes, zo concludeert de Raad uit de resultaten van de enquête, worden niet gedragen door een meerderheid van de be volking. Ze adviseert de be windsvrouw dan ook niet met 120 kilometer per uur door te stomen, maar terug te schakelen en de wijzigings voorstellen nog eens nader te bekijken. Daarbij zou één punt niet mogen worden vergeten. Uit de Lagendijk-enquête blijkt dat een groot deel van de weggebruikers geregeld overvallen wordt door nieu we verkeersmaatregelen. Bij na twee-derde van de onder vraagden was dan ook voor stander van een plaatselijk verkeersspreekuur en ruim zestig procent ziet wel iets in een landelijke verkeers-om- budsman. JAN SMITS „GRATIS LUNEN MOETEN 07-NUMMER KRIJGEN" DEN" HAAG De rage van de 06-nummers be gint heel wat ouders zor gen te baren. Door de gre tigheid waarmee hun kin deren (al dan niet stie kem) gebruik maken van de mogelijkheid via zo'n 06-nummer de laatste grappen, roddels of ont wikkelingen op seksge- bied te volgen, lopen de telefoonrekeningen be hoorlijk op. Bij de Consu mentenbond komen mel dingen binnen van tele foonabonnees die door de 06-rage bij hun kinderen, of henzelf, een torenhoge rekening van de PTT hebben gekregen. Het gaat daarbij soms om be dragen van duizenden guldens. De Consumentenbond is in middels een onderzoek begon nen naar de bijverschijnselen (ADVERTENTIE) Bel André van Duin: 06-320.322.55 De lijn staat bol van de lol (50 ct. p. min.) DE KNOLLEN kJlMW WatJ/INOT CW M van de zeer populaire lijnen. „We hebben de indruk dat niet altijd duidelijk is welke lijnen gratis zijn en welke niet. Dat komt mogelijk doordat vooral in het begin van het be staan van dat 06-fenomeen een groot aantal nummers gratis was", zegt woordvoerder Frank van der Meijden van de Consumentenbond. „Het schei den van de gratis en de betaal nummers zou veel oplossen. Misschien moet de PTT van de betaalnummers 07-nummers maken". Volgens de bond wordt in veel advertenties voor de speciale nummers niet of nauwelijks aandacht be steed aan de kosten voor de abonnee. Christine Groenewegen van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD) juicht het invoeren van 07- nummers toe. „We waarschu wen al heel lang voor het ge vaar van de 06-rage", zegt ze. „Behalve kinderen blijken ook ouders vaak niet te beseffen dat het draaien van die num mers aardig in de papieren kan lopen. Tot structurele be talingsproblemen lijkt het vooralsnog niet te leiden, om dat de telefoonrekening elke twee maanden binnenkomt. Wie één keer schrikt van de rekening zal meestal direkt maatregelen nemen. Maar zelfs die ene strop van honder den tot duizenden gufdens moet voorkomen kunnen worden". (Vervolg van de voorpagina) OUDE PEKELA Minis ter Korthals Altes gaf gis teren tijdens zijn bezoek aan de ouders in Oude Pe kela toe dat de communi catie tussen justitie en ou ders niet altijd even goed is geweest. Dat was voor de ouders van de seksueel misbruikte kinderen een belangijk winstpunt. De ouders eisten ook dat er tipgeld wordt uitgeloofd en dat de zaak wordt be handeld in het tv-pro- gramma „Opsporing ver zocht". De minister zei dat dit in principe allemaal mogelijk is, maar dat poli tie en justitie hierover moeten beslissen. Hoofd officier mr. Blok, die het onderzoek leidt, heeft dat twee weken geleden ook gezegd. Korthals Altes liet nadrukke lijk weten dat hij slechts met een groep van de verontruste ouders had gesproken; andere ouders hadden hem eerder per brief laten weten dat zij wél vertrouwen hadden in de ma nier waarop de politie heeft gewerkt. Voorafgaand aan het gesprek met de ouders had Korthals Altes ook een onder houd met burgemeester en wethouders, met het recher cheteam en de plaatselijke art sen. Volgens de minister den ken met name de artsen ver schillend over de omvang van de zaak. Het is niet goed duidelijk waardoor de ouders nu ineens weer wel vertrouwen hebben in justitie en politie. Hun eisen werden twee weken geleden al ingewilligd door hoofdofficier Blok, en voorzover dat niet was gebeurd is dat gisteren ook niet het geval geweest. Bijvoorbeeld de eis om een landelijk coördinatieteam in het leven te roepen dat kin derporno moet aanpakken, werd door Korthals Altes van tafel geveegd. Hij deed dat met het argument dat de Tweede Kamer twee jaar geleden al tot een pakket maatregelen heeft besloten waarmee kinderpor no landelijk wordt gecoördi neerd. De eis dat het onderzoek in Oude Pekela hernieuwd moet worden aangepakt onder nieu we leiding is door de minister wel ingewilligd, zij het dat het onderzoek wordt voortgezet op basis van nieuwe gegevens die door de ouders zouden moeten worden aangedragen. Dat ge beurt dan door hetzelfde re chercheteam en onder dezelf de leiding. Als justitie het no dig vindt kunnen deskundigen worden ingeschakeld. Dat is niets meer en niets minder dan wat Blok de ouders twee weken geleden ook heeft toe gezegd. Hoewel de ouders het vertrouwen in mr. Blok opzeg den, hebben zij dus wel ver trouwen in Korthals Altes, hoewel die met praktisch de zelfde antwoorden kwam. Af gezien daarvan is het onder zoek naar de ontuchtzaak nog altijd geen stap dichter bij een oplossing gekomen. Zo blijft Oude Pekela, ook na het be zoek van Korthals Altes, in meerdere opzichten een raad sel. DEN HAAG Twee Chi nese broers, die door de Haagse politie en het Openbaar Ministerie als leiders van een Chinese misdaadorganisatie, de tri ade 14K, worden be schouwd, zijn gisteren in vrijheid gesteld. De Haag se rechtbank achtte niet bewezen dat de broers, 36 en 27 jaar oud, opdracht gaven tot afpersen, bero ven en mishandelen van Chinese restauranthou ders. „Wij hebben niet de overtui ging dat zij het niet hebben ge daan, maar missen de moge lijkheden voor een vonnis", lichtte rechtbankpresidente mr. P.A. Koningsveld de ver rassende uitspraak toe. De of ficier van justitie, mr. H.Vos, had een uur eerder tegen de twee broers acht jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf geëist. „Zij zijn de tai lo's, de grote bazen, die, gesteund door hun souschefs, jonge bendeleden opdracht gaven tot overvallen en afpersingen", zei mr. Vos. De K14-triade pleegde vorig jaar augustus gewapende over vallen in Voorburg en Middel burg. Volgens mr. Vos zou daarbij de kwalijke rol van de bendeleiders al afdoende blij ken. „Alle verdachten bij deze roof overvallen zijn door Ah Fai I en Kola (bijnamen van deze broers, red.) aangespoord". Bo vendien had de officier de be schikking over anonieme ge tuigen die Ah Fai I de leider van 14K noemden. Ook vond hij de enorme geldbedragen waarmee het tweetal regelma tig aan het gokken was, zo'n twintig- a dertigduizend gul den, verdacht en leek het uit schrijven van een gestolen cheque, afkomstig van de roof in Voorburg, door de vriendin van Ah Fai I allesbehalve toe val. De advocaten van de twee broers, mr. A. Orie en mr. R. Carli, vonden echter dat door de officier geen enkel feit werd aangevoerd waaruit zou blijken dat de twee inderdaad de maffia-bazen zijn. „Getui genverklaringen gaan alleen over wat mensen van anderen hebben gehoord. De bewijslast van het Openbaar Ministerie is gewoon vaag", aldus raadsman Orie. Hij vroeg, net als zijn collega, direct vrijspraak voor zijn cliënt. De president van de meervoudige kamer, mr. Koningsveld, schorste vervol gens de zitting om na een klein half uur te besluiten het tweetal onmiddellijk vrij te spreken. De vermeende grote leider van de 14K-triade, Ah Fai I, is illegaal in Nederland. Hij zal waarschijnlijk nog even achter slot en grendel kunnen blijven om vervolgens het land te worden uitgezet. Maar voor zijn broer Kola is er geen en kele reden meer om nog lan ger in het Scheveningse Huis van Bewaring te blijven. men Bijna In het monsterproces tegen de Haags-Chinese maffia stonden, behalve de tai lo's, nog vijf bendeleden terecht: de onder bazen en wat uitvoerend spul. Ook al deze Chinezen hebben bijnamen. Tegen de twee sai lo's, de souschefs van de mis daadorganisatie, Ah Hoy (19) en Ah Wah (24), eiste de offi cier celstraffen van zes en vijf jaar. Ah Hoy zou het initiatief tot de overval in Middelburg hebben genomen. Deze Chi nees ontkende iets met K14 en de overval te maken te hebben gehad. Volgens zijn raadsman is z'n cliënt te sullig om zo'n hoge postie in het misdaadsyn dicaat te bekleden. „Het is een doodeerlijke jongen", zei advo caat mr. Moesbergen. Ah Wah bekende wel aan de overvallen in Voorburg en Middelburg te hebben meege daan. Ook de jeugdige Fee Chai, of wel „De Dikke", en de 18-jari- ge Ngan Chai een naam die staat voor „Grote Ogen" be kenden schuld. Tegen Ngan Chai eiste de officier 24 maan den gevangenisstraf, waarvan acht voorwaardelijk. De jon gen betuigde spijt en zei onder druk van de sai lo te hebben gehandeld. Fee Chai (17) had daarentegen totaal geen be rouw. Hij zou drie jaar geleden bewust voor een criminele loopbaan hebben gekozen. Tegen de 25-jarige Ah Fai II, ofwel de jonge Ah Fai, eiste de officier vijf jaar gevangenis straf voor zijn aandeel in de gewapende roofovervallen in Voorburg en Middelburg. Bij beide overvallen hadden de triade-leden met pistolen en messen gedreigd, hun slachtof fers geschopt en geslagen, vastgebonden met ijzerdraad en met grijs tape de mond ge snoerd. Methoden die volgens officier Vos typisch de han delswijze van de 14K triade zijn. De overvallers namen geld, girokaarten en euroche ques mee. Ook zouden drie bendeleden (Ngan Chai, Fee Chai en Ah Wah) op 22 augus tus een 15-jarigg zoon van een Haagse restauranthouder met stokken en ijzeren staven heb ben mishandeld. De vader van deze jongen had zich over het optreden van de bende be klaagd bij de politie. Alle drie. hebben bekend. De triade had het veelal voorzien op restau ranthouders in Den Haag maar maakten ook de nodige „uitstapjes" buiten de Residen tie. Tientallen restauranthou ders zouden door hen zijn be dreigd en afgeperst. De politie stond in eerste instantie mach teloos. „De Chinese gemeen schap is moeilijk te doorgron den en zijn zeker op deze pun ten zeer zwijgzaam", zei de lei der van het politie-onderzoek in deze zaak, hoofdinspecteur T. Oppelaar. Na maanden „duiken" in de Chinezenge- meenschap wisten hij en ande re Haagse rechercheurs eind oktober de bende met leiders en al op te pakken. „Maar de mensen uit de Chinese ge meenschap moeten nu wel gaan praten. Anders heeft onze actie niet het gewenste succes. Want de bewijslast is mager", constateerde Oppelaar toen al. Met de vrijlating van de twee vermoedelijke tai lo's maakte de rechtbank de voor spelling van deze politieman min of maar waar. Zij zal op 18 februari uitspraak doen over de straffen voor de ande re bendeleden. FRANS BOTHOF

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3