'Ëeidóc Gowuvnt KLM spreekt met Swissair en Sabena over samengaan Bon: Ook Leiden moet bedden inleveren 6 Voeding 3 5 9 12 13 15 16 17 Swolsman tverleden korthals Altes steunt eugdpsychiater in affaire Oude Pekela I ID/ 10 Vrijdag 5 februari 1988 79e jaargang no. 24030 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere, behorende tot SijthoffPere,Apothekeredijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677.Girol03003.Bank:Amro-bankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chel-redacteur W.A. Buijleweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand t. 23,74 (aut. betaling), kwartaal I. 70,93, jaar t. 270 20 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.0Q uur tel. 071 12224a Advertenties: (excl. 6% BTW) 0,65permm,lamilieberichten'l 59permm. In de nacht minimumtempera tuur rond 3 graden. Overdag enkele buien, mogelijk met hagel, onweer of natte sneeuw. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Matige, aan de kust krachtige zuidwestelijke wind. Zon op: 08.13; zon onder 17.36. Hoog water Scheveningen:. 5.20 en 17.28; laag water: 0.47 en 13.04. Lrtsen slepen PTT en nROS voor de rechter tISTERDAM De Centrale Doktersdienst Amsterdam, waarbij 325 ertsen zijn aange- >ten, heeft vanochtend een kort geding aan spannen tegen de PTT en de TROS om de rantie af te dwingen dat het telefoonver- er vanavond ongehinderd doorgang kan /nden. De artsen vrezen dat hun centrale inavond onbereikbaar wordt door de telefo- sche veiling van de „Europe in domino"- ;nen tijdens het televisieprogramma „De rste de beste". Zij baseren hun angst op de ichte ervaring met de finale van de Sound- ix Show. De TROS en de PTT gaan ervan dat er vanavond geen problemen zullen itreden, maar weigeren daarvoor garanties geven. SURINAME EENS MET NIEUWE AMBASSADEURS PARAMARIBO Suriname wil de verhoudingen met Neder land volledig herstellen. De regering in Paramaribo gaat in op het voorstel van Nederland om opnieuw ambassadeurs uit te wisselen. Dit heeft vice-president Henck Arron verklaard in de Nationale Assemblee. Het herstel van de relaties moet geschie den „met inachtneming van eikaars waardigheid en soevereini teit", aldus de vice-president. Sinds januari vorig jaar, toen am bassadeur D.J. van Houten uit Suriname werd uitgewezen, worden beide landen vertegenwoordigd door zaakgelastigden. Van Houten moest vertrekken na een beschuldiging als zou hij zich met interne Surinaamse aangelegenheden hebben bemoeid. Het is niet de bedoeling dat Van Houten terugkeert naar zijn post; het kabinet in Den Haag zou inmiddels een nieuwe ambas sadeur hebben geselecteerd, maar dit besluit moet nog konink lijk worden goedgekeurd. Het is niet duidelijk wie uit Suriname ambassadeur wordt in Nederland. Smit-Kroes op krukken DEN HAAG Mini%- ter Neelie Smit-Kroes van verkeer en water staat heeft tijdens een korte wintersportva kantie in Zwitserland een lelijke uitglijder gemaakt. Hoewel ze goed kan skiën, kwam ze tijdens een afdaling ten val. Ze brak niets, maar liep wel een die pe snijwond op in één van haar benen. De wond werd gehecht en gisteren keerde zij in Nederland terug, zij het op krukken. Wassen premier Als beeldhouwster van Madame Tussaud mag Judy Craig natuurlijk wel aan het gezicht van premier Lubbers wrie melen. Niet alleen om de afstand tussen zijn kin en zijn linkeroog op te meten, maar ook om te kijken welke „stop pelbaardtechniek" zij moet toepassen op Lubbers' wassen even beeld. De minister-pre sident komt in het voor jaar in de Amsterdamse expositie van Madame Tussaud te staan. FOTO: ANP HAAG Reinder wolsman is afgelopen maan- ig op 75-jarige leeftijd in fassenaar overleden. Zwols- tan, die bekend stond als „de ining van het onroerend ted", heeft in de jaren na de irlog een belangrijke rol ge- leeld in de wederopbouw in Haag en Scheveningen. let zijn Exploitatie Maat- ihappij Scheveningen (EMS) rukte hij een duidelijk stern- el op de ontwikkeling van cheveningen. Begin jaren ze- entig ging zijn concern roem- »s ten onder. Reinder Zwols- lan is vandaag, na een rouw- ienst in de kerk van O.L.Vr. ran Lourdes in Scheveningen, In Den Haag begraven. Pag.4: Opkomst en neergang \van de „koning van het on- oerend goed" Vlinders verwoesten cocaïne-velden LIMA De groothande laren in verdovende mid delen in Peru hebben de laatste maanden voor r dan 37 miljoen dollar aan drugs moeten prijsge ven; niet aan agenten van de regering, maar aan vlinders. Volgens het Brit se tijdschrift „New Scien tist" hebben zwermen zeer kleine witte vlinders meer dan 20.000 hectare illegale coca-aanplant verwoest. De regering van Peru zou nu van plan zijn de vlin ders tegen de drugshande laren te gebruiken en fheeft daarom onderzoe kers gevraagd te proberen een snelle methode van voortplanting te ontwik kelen. (Door Fred Hoogezand) ZÜRICH/AMSTEL VEEN - De KLM en de Zwitserse vliegtuig maatschappij Swissair zijn gesprekken aange gaan om een samengaan op middellange termijn te onderzoeken. Naar gisteren in luchtvaart kringen verluidde, is KLM ook met het Bel gische Sabena in onder handeling. Samenwerking van KLM, Swissair en mo gelijk ook Sabena zou de KLM uitstekende kaarten verschaffen in de concurrentiestrijd die naar wordt ver wacht zal losbarsten als na 1992 de Europese luchtvaart wordt geli beraliseerd. Bij Swissair in Zürich zei voorlichter Jean-Claude Donzel gisteravond: „Het is realistisch aan een mogelij ke samenwerking met de KLM te denken. Binnen ons bedrijf is enkele weken geleden een werkgroep op hoog niveau ingesteld, die binnenkort aan de directie moet rapporteren. Dan wordt een prioriteitenlijst KLM-woorvoerder Nico Harmse omschrijft het over leg met Sabena als „infor mele oriëntatie over de mo gelijkheden van samenwer king". Hij voegde er aan toe dat verscheidene Europese luchtvaartmaatschappijen over enkele maanden „offi ciële gesprekken" zullen openen. Een zegsman bij Sabena wilde slechts kwijt dat de Belgische maatschappij niet geïnteresseerd is in een fu sie, omdat dan haar identi teit verloren gaat. Gesprek ken met de Scandinavische SAS werden vorig jaar juni afgebroken, omdat de SAS een fusie op het oog had. Binnen de Raad van Com missarissen van de KLM is gisteren onderzocht of Sa bena door middel van de overdracht van aandelen gedeeltelijk, danwel geheel is over te nemen. Daarbij is tevens gesuggereerd een deel van de KLM-activitei- ten van Schiphol te ver plaatsen naar de Brusselse luchthaven Zaventhem. Volgens de Sabena-zegsman zou een hechte samenwer king met de KLM leiden tot „een sterke luchtvaartmaat schappij" omdat de twee el kaar aanvullen: Sabena heeft een uitgebreid lijnen- net in Afrika èn enkele be stemmingen in het noord oosten van Amerika, terwijl de KLM sterk staat in het Verre Oosten, de Ameri kaanse westkust en, anders dan Sabena, ook op Zuida- merika vliegt. Ook de vloten en luchtnet ten van KLM en Swissair vullen elkaar uitstekend aan. Daarbij komt dat de Nederlanders en de Zwit sers dezelfde ideeën over betrouwbaarheid en kwali teit hebben, terwijl de men taliteit wezenlijk dezelfde Uitverkoop Een super markt in Rio de Janeito hield gisteren grootschalige uitverkoop, zo leek het wel. Inwoners 'van de Braziliaan se stad sleep ten af en aan met kisten fruit, groenten en vlees. De reden voor al die bedrijvig heid was ech ter geen uit verkoop maar de overstro ming in de stad, waarbij het beveili gingssysteem van de super markt onklaar was geraakt. Bijna iedereen deed aan de plundering mee, aange zien voedsel in Rio schaars begint te worden. FOTO: EPA OUDE PEKELA Het is minister Korthals Altes gis teren gelukt het vertrouwen tussen de ouders in Oude Pekela en politie en justitie te herstellen. De bewindsman heeft daar nauwelijks meer voorhoeven doen dan naar het dorp te gaan en naar de ouders te luisteren. De toezeggingen die hij uiteindelijk deed, werden twee weken gele den ook al gedaan door hoofdofficier van justitie mr. Blok, die het onderzoek leidt. Korthals Altes zei ook vast te houden aan de bedindingen van jeugdpsychiater prof. dr. Mik, ondanks de kritiek op hem van de laatste dagen. Korthals Altes zei zich te distanciëren van de kritiek öp Mik door mensen die naar zijn mening het rapport niet hebben gele zen. Volgens Korthals Altes zal Mik ook weer door de politie worden ingeschakeld als deskundige hulp vereist is bij de onder vraging van de kinderen. De delegatie van ouders die betrokken zijn bij het seksmisbruik van kleine kinderen zei gisteravond na het gesprek met de mi nister weer vertrouwen te hebben in het onderzoek. Ze zullen er daarom ook weer aan meewerken. Twee weken geleden hadden zy elke medewerking opgeschort. Pag.4: Oude Pekela blijft raadsel Leidenaar dreigt met kapmes LEIDEN Een 34-jarige Lei denaar is vannacht rond half één aangehouden in een wo ning aan de Havikshorst op verdenking van bedreiging en het plegen van vernielingen. De Leidenaar had in de wo ning ruzie met twee andere mannen. De ruzie liep zo hoog op dat de 34-jarige man een kapmes pakte en de mannen achterna ging. Die konden tij dig naar buiten vluchten, maar de man bleef hen achter volgen. Tijdens de achtervol ging sloeg de man een ruit stuk van de galerij en tevens twee ruiten van de auto waar de twee mannen mee wilden wegrijden. De Leidenaar is in gesloten. De twee mannen hebben echter geen aangifte gedaan. Woningbouw Roomburg in de knel LEIDEN Het bouwschema van woningen in Roomburg zit in de knel. De gemeente wil het grotendeels groene ge bied ten noord-oosten van park De Bult het eerst bebou wen, maar moet die grond on derzoeken op .mogelijke bo demvervuiling van de voor malige vuilnisbelt. Geld voor dat onderzoek wordt groten deels betaald door de provin cie, maar die kent een lage prioriteit toe aan het onder zoek. Oplossing kan zijn om op een andere plaats te beginnen met bouwen, maar dat wil de gemeente niet. De verwachtig is dat sprake is van geen of zeer weinig vervuiling, omdat het grondwater vanaf de belt de andere kant op stroomt, na melijk naar de rijksweg Am sterdam-Den Haag. Moskou pakt misbruik dienstauto's aan MOSKOU Hoogwaardig heidsbekleders die zich in glanzend zwarte dienstauto's naar de slijter laten vervoeren, echtgenotes die zich door de chauffeur van hun man naar de markt laten brengen; het is voor de gewone Sovjetrussi- sche burger een dagelijks te rugkerende ergernis. Binnen kort zal daar echter verande ring in komen. Het Kremlin heeft gisteren een verminde ring met veertig procent van het aantal dienstauto's aange kondigd. Sluiting bedreigt polikliniek geboorteregeling LEIDEN De polikliniek ge boorteregeling van het Acade misch Ziekenhuis wordt met sluiting bedreigd. De kliniek heeft vanwege het teruglo pend aantal cliënten sinds een jaar alleen nog maar spreek uur op maandagavond. De kli niek speelt niettemin nog steeds een rol in de opleiding tot basisarts. Bovendien wordt er onderzoek gedaan op het gebied van geboorteregeling. Volgens het hoofd van de kli niek zal sluiting daardoor schade berokkenen aan de Leidse medische faculteit, zo zegt zij in het AZL-blad Cice ro. Een woordvoerder van het AZL bevestigt dat sluiting aan de orde is. „Dat is voorgesteld aan de directie door de leiding van de vrouwenkliniek, waar de poli onder valt. Maar er is nog geen besluit genomen over dat voorstel". Hij verwacht dat dit binnenkort gebeurt. De polikliniek werd in 1970 opgericht omdat de 'Leidse vrouwenkliniek toen steeds vaker werd geconfronteerd met de vraag naar abortus. DEN HAAG Tot 1990 moet de Leidse regio, vol gens een voorstel van staatssecretaris Dees, 26 ziekenhuisbedden inleve ren. Maar het kan zijn dat de provincie tot een ander besluit komt. Het is ook lang niet zeker of Gede puteerde Staten van Zuid- Holland het advies van de staatssecretaris zullen vol gen en inderdaad over gaan tot sluiting van een ziekenhuis (in Den Haag). Tot 1990 zullen in Neder land 3.300 ziekenhuisbed den extra moeten verdwij nen; dit aantal komt bo venop de 8.000 waartoe al eerder besloten, was en waarvan inmiddels de helft is gerealiseerd. „Dinsdag komen Gedeputeer de Staten bijeen en zullen dan bepalen hoe de provincie zal omgaan met de nieuwe bezui nigingsronde. Staatssecretaris Dees heeft een aantal aanwij zingen gegeven. Sluiting van ziekenhuizen dwingt hij niet af. Ook staan wat GS betreft de aantallen nog ter discussie. Het zou zo kunnen zijn, dat de provincie per regio binnen Zuid-Holland een andere ver deelsleutel hanteert dan de staatssecretaris momenteel voor ogen staat", aldus een woordvoerder van de provin cie. Het opstellen van een plan be hoort tot de bevoegdheden van GS, die in principe meewer ken aan de door Dees voorge stelde beddenreductie. Volgens Dees maar niet automatisch volgens de provincie zou de reductie per regio in Zuid-Hol land er als volgt uit komen te zien: Leiden: 26, Den Haag: 189, Delft: 105, Gouda: 22, Rijnmond 162 en Dordrecht 127. Dit zijn de aantallen bedden die vóór 1990 moeten verdwij nen. Volgens de woordvoerder van de provincie zien de prog noses in de periode tot 1995 er iets gunstiger uit. Leiden krijgt er volgens die ramingen bij voorbeeld zelfs acht bedden bij. Den Haag moet weer inle veren, maar minder rigoureus dan thans het geval is. Ook zullen tot 1990 driehon derd plaatsen voor medische specialisten worden geschrapt. De Landelijke Specialisten Vereniging vreest echter dat veel meer banen verloren zul len gaan, omdat ook onder steunende specialismen min der werk zullen hebben als bijvoorbeeld chirurgen en gy naecologen weg zullen gaan. Medewerkers VN ontvoerd BAYRUT Gewapende man nen hebben vanmorgen een Zweed en een Noor ontvoerd die werkten voor de hulporga nisatie UNRWA van de Vere nigde Naties. De 44-jarige Zweed Jan Stening en de 58- jarige Noor William Joergen- sen werkten in Sidon ten be hoeve van Palestijnse vluchte lingen. Zij reden vanochtend op de kustweg even ten zuiden van de stad, in een auto van de Verenigde Naties, toen zij werden aangehouden door vier gewapende mannen. De ontvoerders dwongen hun twee slachtoffers uit te stap- Sen, duwden hen in een gele lercedes-Benz en verdwenen met hoge snelheid. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRAM&I1I3S Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 18 PAGINA'S Met verkeersregels valt goed te leven Zoutlozing bedreigt drinkwater Presidents kandidaten op zoek naar een boodschap Anton Janssen al echte PSV'er Mien van 't Sant schreef „alleen maar tussen de bedrijven door" Herbouw Rhijndael onzeker Boekhandel Kooyker gaat aan de Breestraat groots verder Monumentaal paviljoen Zeehospitium Katwijk wordt gesloopt Hans Vonk verplicht vaker voor Residentie Orkest Bart Peetersshow krijgt andere formule Beweringen van een Amerikaanse criminoloog, zo'n deskundige op het gebied van de misdaad, over een verband dat er zou bestaan tussen eten en het ge drag van mensen, worden door onze eigen voe dingsdeskundigen tegengesproken. Het Voorlich tingsbureau voor de Voeding heeft ontdekt, dat de onderzoekingen van de Amerikaan niet zo betrouw baar zijn als ze lijken. Voeding is geen belangrijke factor als het gaat om gewelddadig gedrag. En zo komen er berichten in de krant, die elkaar voortdu rend tegenspreken. Zoals vorige week over die as pirientjes en het voorkomen van hartklachten. Dat Amerikaanse onderzoek werd weer door Engelsen ontkracht. Goed, dat u (straks ook) de Leidse Cou rant leest om daar allemaal kennis van te nemen. En dan natuurlijk uw eigen nuchtere conclusie daaruit te trekken. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1