Qowumt 4- Afsluiten Breestraat eerste fase aantrekkelijker centrum I a STAD OMGEVING Een cadeau van formaat Onwel na het zien van film STEGEN WORDEN OPGEKNAPT, NIEUWE POGING OM OPSTAPBUS IN TE VOEREN Walenkamp: maatschappij veerkrachtiger dan vermoed jtadsverwarming das om gedaan door lage energieprijs LI CeidócSouoant VRIJDAG S FEBRUARI 1988 PAGINA 11 urders De Eendracht :n onderhoud plegen HAAG/LEIDEN Twee huurders van du ngen van de woningbouwvereniging De n racht moeten er voor zorgen dat er voor 1 s 11 groot onderhoud aan hun woning ge el kan worden. Doen zij dat niet, dan >n ze een dwangsom van 1.000 gulden be- Rechtbankpresident mr. P. Offers heeft lit< isteren bepaald naar aanleiding van het e geding dat De Eendracht vorige week had v-spannen. De woningen in de Marijke- iltel en de Irenestraat vallen onder het groot- li rhoudsproject dat De Eendracht bij 222 'wilgen in Leiden-Noord laat uitvoeren. De huurders wilden de bouwvakkers om lische en praktische redenen geen toegang PP haffen tot hun woning, ondanks de toe- rig van de woningbouwvereniging dat be- uw>rs gewoon in hun huis konden blijven. :bo LEIDEN Na het zien van een „bloed stollende film" is gis teravond rond tien uur in een bioscoop aan de Steenstraat een Leidse vrouw onwel geworden. Zij werd door de EHD weer op de been ge holpen. Hier bleek slechts wat frisse lucht voor nodig. CDA overweegt eigen voorstel erfpacht LEIDEN De CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad komt met een eigen voorstel over de erfpacht als een voorstel van het college nog lang op zich laat wachten. Fractievoorzitter J. Walenkamp kondigde dat gister avond aan op een bijeenkomst van het CDJA Leiden en omstreken. „Als het college half april nog steeds geen voorstel heeft gepresenteerd, dan zullen we zelf met een voorstel komen", aldus Walenkamp. „De dis cussie kan dan nog voor het zomerreces worden afge rond". Wethouder D, Tesselaar (volkshuisvesting) kon digde al meer dan een jaar geleden aan om met een nieuw voorstel over erfpacht te komen. De PvdA-wet- houder was niet ongenegen om in bepaalde gevallen verkoop van grond toe te staan. De beide andere colle gepartijen Links Leiden en de VVD zijn op het punt van erfpacht echter zeer verdeeld. Links Leiden vindt grondverkoop niet toelaatbaar, terwijl de VVD de mo gelijkheden voor grondverkoop drastisch wil verrui men. Tesselaar heeft de meningen nog altijd niet bij el kaar weten te krijgen. Ook het CDA wil de mogelijkhe den voor grondverkoop verruimen. Leiden dreigt hogere opleiding gezondheidszorg te verliezen LEIDEN De Leidse Hogeschool voor Be roepsonderwijs dreigt de opleidingen voor de gezondheidszorg kwijt te raken. Een advies commissie heeft net als eind vorig jaar de HBO-raad de minister voorgesteld om de op leidingen in Den Haag en Leiden te fuseren. Dat betekent dat in een van deze twee steden de opleidingen fysiotherapie, verpleegkunde en diëtetiek moeten worden geconcentreerd. Het bestuur van de Leidse Hogeschool heeft vol gens voorzitter T. Ouwerkerk aan de Haagse Hogeschool voorgesteld de sector gezondheids zorg en vooral de opleiding fysiotherapie in Leiden te continueren. Het bestuur van de Haagse Hogeschool heeft laten weten daar niets voor te voelen. De Leidse en Haagse Hoge school praten wel verder over samenwerking. Ouwerkerk vindt dat Leiden de beste vesti gingsplaats is voor opleidingen in de gezond heidszorg: „Wij zitten in de buurt van het Aca demisch Ziekenhuis en de universiteit, één van de voorwaarden voor opleidingen in de gezond heidszorg". Behalve de sector gezondheidszor gonderwijs, heeft de Leidse Hogeschool ook af delingen voor laboratoriumonderwijs in Leider dorp en voor sociaal-agogisch onderwijs in Den Haag. „Als we de sector gezondheidszorg kwijt raken, dan bestaat de Leidse Hogeschool niet meer", geeft Ouwerkerk de problemen aan. „Maar we gaan ervan uit dat er twee Hogescho len in deze regio zijn en dat die er ook blijven". Volgens Ouwerkerk zijn er momenteel contac ten met een andere school voor hoger beroeps onderwijs, waarmee Leiden wil fuseren. Ou werkerk wil niet zeggen om welke Hogeschool het gaat. „Het is niet de Haagse Hogeschool", zegt hij. Een woordvoerder van de Haarlemse Hogeschool ontkende vanmorgen dat er fusie- besprekingen zijn met de Leidse Hogeschool. rtil twijfels over j(jn om bruggen te hogen beiDEN Het plan van college om een aantal [gen in Leiden te ver- ;n om zo meer plezier- t binnen de stads- zen te krijgen is gis- jtiijvond met de nodige jniisis ontvangen door de jmissie ruimtelijke or- ng. D66, CDA en Links konden het voorstel coJwaarderen, maar vroegen 0Jaf of het geld de kosten èn geschat op 5,6 miljoen n niet beter aan ande- tistische of meer urgente jeten kan worden besteed, fens Peters kan dat niet iroireëe het soort subsidies "e gemeente hoopt binnen pen, 4 miljoen gulden in ;eï|l. De gemeente denkt er gJonderhoudsbeurt van on- tinpeer de Blauwpoortsbrug luit te sparen. Het brugdek an moet worden ver- d. De VVD vond het noch interessant, noch ebplbaar. „Als je guldens in ■k Leidse wateren gooit, trek d '(>k meer publiek aan", zei h Jakker ,gHeijen (PvdA) bepleitte een ntjassing van de duiker in are. Die verhindert door van pleziervaart vanaf agerplassen. De kosten in worden geschat op 1 ,5 miljoen gulden. De ver ting is dat door de voor- lde maatregelen het ipvaartverkeer in Leiden ubbelt. Als dé provincie ;rtplan positief heeft beoor- ïe|d, praten de fracties ver- )n(Pver de precieze invulling. n \van de vraag of 1,6 mil- r. gulden moet worden uit- j0(pkken voor dit ambitieuze is nog onduidelijk of het j* wiiseh wel uitvoerbaar is. et jen het college hebben de rijnouders Van Dongen, Bor- aatfjk en Kuijers zich reeds n (tegenstander getoond. Is hi n'jmw Business nter maanden ni iij| vetgesteld jj^pEN De bouw van het néss Center op het Schut- U feld is voorlopig van de l i Wegens het afhaken van aantal huurders heeft de jse project-ontwikkelaar besloten niet te beginnen lat er serieuze nieuwe be velling is. Waarom de fders hebben afgehaakt, woordvoerder niet ierste paal van het Busi- Center zou 1 maart de ingaan. Directeur A. ik liet in oktober vorig nog optimistisch 'weten ,geen vuiltje aan de s", nadat hij met de fénte Leiden overeen- ing had bereikt over de jing van de erfpacht. Het centrum zou een combi- worden van een hotel- :antoorruimten. Volgens 'oordvoerder is de bouw maanden, mogelijk tot dé j^r" uitgesteld. {uitstellen van de bouw fent als een verrassing na de logpdeling van wethouder J eJ dat de interesse voor ves- gen op het Schuttersveld bnder groot is". Onlangs vaien bouwplannen bekend in-fiakt voor de Stichting Re- intth voor Beleid en twee putercentra. 100 LEIDEN Het afsluiten van de Breestraat voor auto's is slechts het begin van een om vangrijk plan dat de binnen stad in de toekomst aantrek kelijker moet maken. Dat zei wethouder J. Peters (ruimte lijke ordening) gisteren bij de presentatie van het voorstel van B en W over de afsluiting van de Breestraat. Nieuwe elementen daarin zijn onder meer: een betere bereikbaar heid van het stadhuis door een omgekeerde rijrichting over de Botermarkt, het gebruik van een opstapbus die langs parkeergarages rijdt en het opknappen van stegen tussen de Breestraat en de Haarlem merstraat. De twee VVD-wet- houders en burgemeester C. Goekoop stemden niet in met het voorstel. De gemeente is volgens het voorstel bereid om geld te in vesteren in het opknappen van een aantal stegen tussen de Breestraat en de Haarlem merstraat. Die kunnen verbe terd worden met verlichting en bestrating. „En dat is hard nodig, want de ontwikkeling van de Breestraat staat met op zichzelf. Het maakt deel uit van een meer omvattend plan", aldus Peters. De ge meente wil zich nader buigen over de wenselijke ontwikke lingen in de binnenstad, ook in relatie tot de omgeving van het station. Het afsluiten van de Breestraat is daar slechts het begin van, aldus Peters. „Die ontwikkelingen verlopen in fases en zullen ons veel geld gaan kosten. We hopen dat dat er weer uitkomt door. een grotere aantrekkings kracht van de totale binnen stad", lichtte de wethouder toe. In het voorstel houdt de meer derheid van het college vast aan afsluiting van de winkel straat van maandag tot en met zaterdag tussen 7.00 en 19.00 uur voor auto's (op donder dagavond tot 21.30 uur). Sluis jes moeten er voor zorgen dat auto's 's avonds niet te hard rijden. Bussen zullëir5 daar weinig of geen vertraging door oplopen, zo verwacht de gemeente. „Of deze gedeelte lijke afsluiting te handhaven is, zullen we moeten onder vinden", aldus Péters. De poli tie heeft daar grote twijfels over. Palen Nieuw in het voorstel is dat de rijrichting op de Botermarkt wordt omgedraaid. Auto's kunnen dan makkelijker naar het stadhuis. Ze kunnen te rugrijden over de Koornbrug en de Nieuwe Rijn, die daar door zwaarder wordt belast. Wethouder J. Peters (ruimte lijke ordening) is niet bang dat automobilisten de Markten- route als alternatief voor de afgesloten Breestraat zullen gebruiken: „Het is daar over het algemeen veel te druk om snel door te rijden". Vis- en Aalmarkt worden op maandag tot en met zaterdag van 12.00- 18.00 uur en als er markt is met palen afgesloten. Op de zelfde tijden worden ook de Nieuwstraat tussen de Hoog landse Kerkgracht en de Burgsteeg en de Burgsteeg zelf afgesloten voor autoverkeer. De gemeente hoopt dat er op woensdag ook een waren markt komt op de Boter markt. Bussen en fietsers worden toch niet gescheiden op de Breestraat. „Dat is gewoon niet reëel", meent Peters. „Fietsers kun je niet uit de Breestraat weren. Ze laten omrijden over de Langebrug of de Marktenroute is ook te duur en er is te weinig ruimte voor". Wel krijgen fietsers in de Breestraat meer ruimte. Met het voorstel heeft het col lege het idee van een (semi- )promenade definitief laten varen. „Dat is gewoon niet haalbaar en ireëel", aldus Pe ters. Dat bussen en fietsers door de winkelstraat kunnen rijden is volgens hem onver mijdelijk. „Bovendien hoef je geen promenade te maken om een goede winkelstraat te krij gen. Kijk maar naar de P.C. Hooftstraat in Amsterdam. Belangrijk is dat de auto's er overdag uit zijn en de winkels kwaliteit hebben". Dat de winkeliers een andere mening zijn toegedaan zij streven wel een promenade na deert de wethouder niet. „Wij hebben steeds naar el kaar geluisterd. Op een be langrijk aantal punten zijn wij hen tegemoet gekomen. Ik hoop dat de dialoog nu niet van tafel verdwijnt". Voorzitter C. van Cleef van de Winkeliersvereniging Bree straat wil nog geen commen taar geven op het voorstel: „We moeten hier eerst met el kaar en met de achterban over praten". Betalen Het college wil met de winke liers weer gaan praten over de invoering van een opstapbus; die brengt automobilisten gra tis van de grotere parkeerlo- katies naar het centrum. Vol gens wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) zouden de winkeliers die bus moeten betalen. In het verleden is het plan op dat idee juist afge ketst. Peters sloot gisteren bij de presentatie van het voor stel niet geheel uit dat de ge meente toch wat meebetaalt. Overigens gaat de gemeente ook weer proberen het par keerterrein van het Energie Bedrijf Rijnland aan de Lan- gegracht op koopavond en za terdag toegankelijk te maken voor betaald parkeren. Over een mogelijke lokatie voor een vierde parkeergarage, aan de westzijde van de stad, komt in maart een rapport uit. Tot 6 maart kan iedereen zijn mening over het voorstel ken baar maken. Daarna maken B en W een definitief voorstel, dat eind april in de betrokken commissies wordt besproken. Op 9 mei spreekt de gemeen teraad zich definitief uit. Na de bouwvakantie kan met het herinrichten worden begon- Binnen het college stemden de VVD-wethouders F. Kuijers en J. Fase tegen het voorstel. Zij willen slechts een afslui ting op zaterdag en donder dagavond. Burgemeester Goe koop had een ander, eigen plan. Peters hoopt tijdens de inspraakperiode de tegenstem mers op andere gedachten te brengen „om een breder draagvlak" voor het plan te kunnen verkrijgen. AFBRAAK Al sinds eind vorig jaar is een Leids slopersbedrijf bezig met het afbreken van gebouw 30 van het AZL. Het is de bedoe ling dat over ongeveer een maand auto's worden gepar keerd op het terrein waarop ja renlang dit voor het ziekenhuis karakteristieke gebouw stond. Volgens een woordvoerder van het AZL neemt de sloop meer tijd in beslag dan was voorzien omdat er „belangrijke leidin gen" voor onder andere de cen trale verwarming, elektriciteit en telefoon moeten blijven liggen. De verschillende afdelingen die in gebouw 30 waren gehuisvest, zijn verhuist naar de nieuwbouw van het ziekenhuis. De afdeling diagnostiek vertrok twee jaar geleden als eerste uit het ge bouw, in november vorig jaar verhuisde het laboratorium. Tot de tweede fase van de nieuw bouw gereed is, zullen geen oude gebouwen meer worden afgebroken. Wel gaan er nog enkele barakken tegen de grond, aldus de AZL-woord- voerder. foto: wim van noort Kantorengevel van Stationsplein tot Trekvaart LEIDEN Eén lange kanto rengevel van de hoek van het Stationsplein met de Schiphol- weg, langs de Willem de Zwij gerlaan tot aan de Haarlem mertrekvaart. Dat is het toe komstbeeld voor de voetgan ger, fietser of automobilist die zich over vijf jaar langs het Schuttersveld in de richting van de Oegstgeesterweg be geeft. De commissie ruimtelijke or dening ging gisteravond ak koord met een ontwerp-be- stemmingsplan, dat in die be bouwing voorziet. Alleen hal verwege de Schipholweg zit het „gat" van een toegangsweg naar parkeergarages en klei nere kantoren achter de ge bouwen aan de rand. Maar verder is het de bedoeling de bebouwing zo dicht mogelijk op elkaar uit te voeren om „tochtgaten" te voorkomen. Daardoor sneuvelt ook de „koffer" van het pand van de NBBS en is besloten een toe komstige parkeergarage van drie tot vier verdiepingen (ca paciteit: 400 tot 600 plaatsen) niet langs de Schipholweg te bouwen, maar meer naar ach teren. Wethouder J. Fase (economi sche zaken) sprak woensdag de verwachting uit dat het Schuttersveld over vijf jaar is volgebouwd. LEIDEN „De maatschappij kan meer opbrengen dan men vooraf vaak vermoedt. De maatschappelijke veerkracht blijkt in sommige gevallen groter dan je zou verwachten". Dat zei voorzitter J. Walen kamp van de Leidse CDA- fractie gisteravond tijdens een bijeenkomst van het CDJA Leiden en omstreken in het Gulden Vlies in Leiden. Walenkamp reageerde daar mee op het landelijke CDA- rapport over de zorgzame sa menleving. „Je zag het bij voorbeeld bij de verruiming van de mediawet. Er werd ruimte gegeven voor streek- omroepen. Die is hier ook tot stand gekomen zonder een cent rechtstreekse overheids subsidie", aldus Walenkamp, die tot vorig jaar voorzitter van Omroep Rijnland was. Volgens hem is het moeilijk om taken die in de jaren zestig geprofessionaliseerd zijn, weer over te laten aan de samenle ving. „Hooguit op welzijnsge- bied is wat te bezien. Met nieuwe taken is het makkelij ker om die van meet af aan aan de samenleving over te la ten". A. Roest, leider van de CDA- fractie in Leiderdorp, vond dat in het rapport te weinig terug te vinden was van het typische CDA-standpunt dat de over heid „het schild voor de zwak keren" moest zijn. Hij vond dat in het rapport te veel gel delijke motieven doorklonken. Zijn CDA-collega M. Verhagen vond dat de opstellers van het rapport een fase oversloegen. „Er zijn op veel terreinen nog te weinig voorwaarden ge- creeërd om taken over te dra gen aan het maatschappelijk middenveld. Die stap wordt in het rapport eigenlijk overge slagen". gs-DEN Het leek zo mooi eidftijd. zo rond 1980, net na Aveede energiecrisis. Ener- dus ook gas, \yas duur en mj alleen maar duurder datSen. Bovendien dreigde die .Jdstof op te raken. Het ant- rd op die problemen leek ^verwarming. De ene ge- mthte na de andere klopte aan gi-Energiebedrijf of industrie lnfi het verzoek of ze de rest- ^rnte van hun installaties [hten gebruiken voor wo- jverwarming. Daarmee gMlen twee vliegen in één geslagen. Afvalwarmte *5d benut en kwam niet meer o jet milieu terecht èn er er [de minder gas te worden pokt. Rapport na rapport )de aan dat de vaak giganti- s investeringen in buizen, «rullende stookinstallaties hun beurt vaak weer aan decentrale elektriciteitsopwek king gekoppeld) zich gegaran deerd zouden terugverdienen. Ook Economische Zaken ge loofde daarin en stelde zich in menig geval garant voor verlie- In dat licht was het een logi sche zaak dat ook Leiden in na volging van veel andere ge meenten besloot nieuwe wijken als de Stevenshof van stadsver warming te voorzien. Maar hoe mooi stadsverwarming ook is uit milieu- en energie gezichts punt, in de praktijk gingen fi nanciële voorspellingen niet op. Kostenberekeningen bleken nauwelijks op de werkelijkheid te passen en wat veel belangrij ker is: de energiemarkten wa ren wispelturiger dan wie dan ook had verwacht aan het eind var de jaren zeventig. Leiden volgt ook die trend, het geen hard aankomt. De recente gasprijsdaling van een paar centen heeft de vooruitzichten voor het jaar 2011 van een zeer krap positief resultaat voor het voltooide project dat al keer op keer naar beneden was bij gesteldnu doen omslaan in een verlies van 125 miljoen gul den. Een verlies dat ook als in de jaren negentig de energie prijzen weer stijgen, moeilijk meer valt te vereffenen. Voor het Energiebedrijf Rijnland nu al reden om de vraag op te wer pen of het project, waarvan nu nog niet de helft is aangelegd, wel ooit helemaal kan worden voltooid. Donkere wolk stadsverwarming. Want net als tarieven voor stadsverwarming sterk van plaats tot plaats. Som mige warmteleveranciers voel den zich door de conflicten ge dreven mee te doen aan de ont wikkeling van ingenieuze, maar onbetrouwbare, warmte meters waarmee kon worden nagegaan hoeveel energie er in feite per aansluiting werd afge nomen. Daar ontstond dus ruzie over de meting en de prijs van de warmte-eenheden. Dergelijke eindeloze heisa, plus het uiterst onzekere rendement in vele andere plaatsen 1 verwarming in 1981 nog.niet aangesloten of er ontstond al ruzie over de kosten ervan. Stadsverwarming mag voor de afnemers namelijk niet duurder zijn dan gasverwarming. Een uitgangspunt dat door de ge bruikers letterlijker werd opge vat dan de gemeente indertijd lief moet zijn geweest. Zij zaten nog maar net warmpjes in hun woningen in Stevenshof of ze meldden dat hen jaarlijks 200 gulden teveel aan kosten was van miljoenen-investeringen i toegerekend. Dat mondde uit in leidingen, ketelhuizen en ande een slepende briefwisseling tus sen gebruikers, gemeente, wo ningcorporaties en EBR. Soortgelijke problemen deden zich overal voor. Omdat nogal moeilijk valt te bepalen wat een re installaties waren voor meni ge plaats aanleiding om maar helemaal van stadsverwarming af te zien. De luide kritiek van energie- en milieuclubs deed daar weinig aan af. individueel gezin anders kwijt Nu heeft de daling van de gas- is aan stookkosten, variëren de prijzen dan een einde gemaakt aan het laatste restje van de droom van stadverwarming in Leiden. En afgaande op uitla tingen van adjunct-directeur K. van der Moolen, zal het EBR daar al spoedig consequenties uit trekken. Projecten die zeven jaar geleden aantrekkelijk le ken, kunnen nu bij nader in zien als verliesgevend in de ijs- kalt terecht komen. Als daar door het Leidse stadsverwar mingsproject nooit meer uit de kinderschoenen komt, is dat uit oogpunt van energiebeleid tra gisch. Financieel daarentegen kan het verstandig zijn in te grijpen voordat de verliezen zich daadwerkelijk opstapelen. Daar doet het gegeven dat Eco nomische Zaken in eerste in stantie garant staat voor tekor ten weinig aan af. RUDOLF KLEIJN t en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f 23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voor Adres:i Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11