Reagan moet „zijn" Contra's laten vallen Vacaturebank in Moskou uit angst voor werkloosheid aldheim: Telegram misschien echt" Iraanse aanval op 1 Nederlandse olietanker Rel tijdens staking verpleegkundigen Yals alarm na gerucht over kern- ongeluk Antillen breken met partij Sint Maarten Eerste dameshotel geopend in Londen UITENLAND BeidwOowuwt DONDERDAG 4 FEBRUARI 1988 PAGINA 7 59. WENEN De Oosten- g ijkse president Kurt 39j Waldheim heeft in een &/andaag gepubliceerd in- jjj erview gezegd dat als de echtheid wordt bewezen jjiran het voor hem belas- M; ende telegram, hij zich Jjj iet document in ieder ge- li /al niet kan herinneren. '9 [)ok vindt hij dat er niet ;e snel conclusies moeten ivorden getrokken over jj te inhoud, ia] >1j Waldheim: „In iedere oorlog tijn er gevangenen en vluchte- ingen. En in dit geval waren j iet vluchtelingen mannen, '5. kinderen, oude mensen die !4: gevlucht waren voor de strijd U' n Kozara en naar opvang- jj kampen werden gebracht. 7j Daaruit kan men nog niet af- 5. leiden dat ik in de buurt van 3j oorlogsmisdaden ben geweest." Waldheims woordvoerder ver- j" klaarde naar aanleiding van deze uitspraken dat de presi- 31 dent blijft bij zijn eerdere ver klaring dat het telegram vrij- wei zeker een vervalsing is. In het telegram uit 1942 staat dat luitenant Kurt Waldheim „het op weg sturen verlangt" van meer dan vierduizend Joego- 1.8 slavische burgers na gevech- Of ten in het Bosnische Kozara- gebergte. ™Dusan Plenca, die het tele- 0 gram dertien jaar geleden al .5 onder ogen zou hebben gehad, 51 heeft gisteren gezegd het origi- 0 nelë document zondag te kun- 2 nen tonen. Het is evenwel zeer «J de vraag of Plenca inderdaad 5« het stuk uit de archieven weet 35) te halen of dat hij -uit rancune 2 een spel speelt, omdat hij niet Kj! werd geaccepteerd in de inter- w nationale commissie die een ionderzoek naar het oorlogs- S verleden naar Kurt Wald- Sheim. Deze commissie heeft in Jjfëen brief aan de Joegoslavi- ijjsche regering aangedrongen te ïlj helpen bij het boven water jjj krijgen van het geruchtma- jj, kende document. AL-MANAMAH Een Iraans gevechtstoestel heeft deze week in de Perizische Golf de Nederlandse olietan ker Petrobulk Pilot aangeval len. Het was de eerste Iraanse luchtaanval op een varend 'doel in de ruim zeven jaar du rende oorlog, Beide projectie len misten echter doel en vie len in zee, zo werd gisteren in scheepvaartkringen verno emen. Gisteren beschoten Iraanse kanonneerboten de Noorse tanker Petrobulk Ru ler. Niemand raakte gewond en de 25-koppige Filipijnse be- -manning kon de brand aan eboord snel blussen. De schade is wel aanzienlijk. Een stakende verpleegsters keert zich om naar de menigte wanneer zij tegenover de politie komt te staan, die hen belet naar Downing Street 10 te marcheren. FOTO:AP LONDEN De 24-uursstaking van Britse verpleeg kundigen en personeel in de gezondheidszorg is gis termiddag uitgelopen op een confrontatie met de poli tie. Ongeveer duizend stakers en sympathisanten wil den een mars houden naar Downingstreet 10, de ambtswoning van premier Thatcher, maar de politie belette hen dat. De politie arresteerde twee mannen en een verpleegster, maar er waren geen berichten over gewonden. Een aantal minder dringende opera ties werd gisteren afgelast, maar de normale verple ging ondervond geen hinder van de actie, enerzijds omdat vele verpleegkundigen niet eraan deelnamen, anderzijds omdat de actievoerders ervoor hadden ge zorgd dat op de ziekenzalen hun plaats door anderen werd ingenomen. Draagmoeder krijgt „Baby M" niet terug TRENTON De Amerikaanse draagmoeder Mary Beth Whitehead heeft de langdurige juridische proce dure over de voogdijschap van „haar" baby Baby M definitief verlo ren. Het hooggerechtshof van de staat New Jersey bepaalde gisteren dat de baby bij het echtpaar mag blijven dat voor de geboorte van het tweejarige meisje betaald had en de voogdijschap in een „draagmoedercontract" had la ten vastleggen. Hoewel het contract ongeldig werd verklaard mag Baby M bij het echtpaar blijven, omdat zij het meisje een beter bestaan zouden kun nen bieden. Sovjet-blad: Stalin door angst en wantrouwen verteerd MOSKOU Een ziekelijk achterdochtige Josef Stalin, die fy siek niet langer tegen zijn taak was opgewassen, gelastte kort voor zijn dood een zuivering onder artsen werkzaam in het Kremlin. In de laatste maanden van zijn regering werd hij ge heel door angst en wantrouwen verteert. Dit buitengewoon openhartige beeld van de nadagen van Stalin werd gisteren ge schetst door het Sovjet-weekblad Moskou Nieuws. Tot dusverre bleef de kritiek op Stalin voornamelijk beperkt tot de zuiveringen in de jaren dertig, toen ten minste acht miljoen mensen onkwamen. Maar in het jongste artikel wordt aange voerd dat Stalin persoonlijk het initiatief nam een aantal artsen te zuiveren door hen als buitenlandse en zionistische agenten af te schilderen. Na het overlijden van Stalin bleken de aanklach ten tegen een groot aantal artsen, die in een showproces terecht zouden moeten staan, ongegrond. Ook Stalins lijfarts, die de dic tator te ziek had gevonden om zijn functie nog langer te vervul len, werd vrijgelaten. (Van onze correspondent Jo Wijnen) (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Met het wegstemmen van alle hulp aan de Nicaraguaan se rebellen de Con tra's heeft het Ameri kaanse Congres president Ronald Reagan een fatale nederlaag toegebracht. De stemming in het Congres betekent niet alleen het einde van Reagans zeer omstreden Midden-Ame- rika-politiek, maar be rooft ook het 12.000 man sterke Contraleger van zijn belangrijkste inkom stenbron. De president heeft varref het ogenblik dat hij het Witte Huis betrad zichzelf steed tot doel gesteld het maxistisch-leninis- tisch bewind van de Sandinis ten in Managua ten val te brengen. Van dat standpunt is Reagan nooit afgeweken, inte gendeel. Vooral toen de Sandi nisten in de loop der jaren alle oppositie onmogelijk maakten en het land in toenemende mate onderwierpen aan een leidinggevend collectief van commandantes",Jcoos de pre sident met steeds grotere na druk de zijde van ae rebellen. Ten slotte indentificeerde hij zich volledig met wat hij hard nekkig als „de dappere vrij heidsstrijders" aanduidde en zei: „Ik ben een Contra". Reagan heeft de Sandinisten nooit anders willen zien dan als pure communisten die openlijke steun genoten van Cuba en de Sovjetunie. Die steun is inderdaad niet gering. Vorig jaar alleen al heeft de Sovjetunie ongeveer één mil jard dollar aan militaire hulp gegeven. Het 65.000 manschap pen tellende Sandinistische volksleger beschikt over mo derne Russische gevechtsheli kopters en luchtdoelraketten. Bovendien is het onder meer door Cubaanse „adviseurs" ge trainde leger voorzien van ra darinstallaties en de modern ste communicatie-apparatuur. Aangenomen wordt dat de Russen hun Nicaraguaanse vrienden op zeer korte termijn van Mig-straaljagers, tanks en nog meer luchtdoelraketten zullen voorzien. De militaire hulp van de Rus sen mag dan twintig maal zo groot zijn als die welke de Amerikanen aan de Contra's hebben gegeven, de economi sche toeschietelijkheid van het Oostblok is uiterst beperkt. Ni caragua bevindt zich op dit ogenblik aan de rand van de sociale en economische af grond. De ontevredenheid over het Sandinistisch bewind neemt dan ook snel toe. President Reagans verzoek om hulp aan de Contra's zou zon der enige twijfel door het Con gres zijn goedgekeurd, ware het niet dat vorig jaar augustus een vredesplan werd gelan ceerd door de presidenten van de vijf Middenamerikaanse staten, waaronder Nicaragua's .Daniel Ortega zelf. Het Ameri kaanse Congres heeft met de afwijzing van Reagans hulp verzoek aangegeven een vre desregeling voor Nicaragua niet in de weg te willen staan. Bovendien is de Amerikaanse hulp aan de Contra's bij het publiek in de VS weinig popu lair. Vooral het democratische deel van het Huis van Afgevaar digden heeft Reagans emotio nele verzoek om militaire en financiële hulp voor de Con tra's ondanks aanzienlijke concessies van de president naast zich neergelegd. De de mocraten menen dat het Mid denamerikaanse vredesproces nu eenmaal niet zonder poli tieke risico's kan worden gere aliseerd. Ze zijn bovendien van oordeel dat een door de Contra's met veel wapenge kletter en bloedvergieten afge dwongen democratie nooit tot volle wasdom kan komen in een chaotisch land als Nicara gua. Veel republikeinen president Reagan voorop zijn evenwel van oordeel dat het Congres een fataal besluit heeft genomen. Zij zijn ervan overtuigd dat de Sandinisten de speelruimte die ze nu heb ben gekregen zullen gebrui ken om hun bewind te consoli deren. Van het vredesplan zou, juist zonder de druk van de Contra's, weinig meer te recht komen. President Reagan is bovendien van oor deel dat de Sandinisten een soort marxistisch-leninistische voorhoede vormen die de op mars van het communisme in Midden-Amerika en Mexico op gang moeten brengen. Of net zo'n vaart loopt valt te betwijfelen. Feit is dat de San dinisten zeer harde en doorge winterde ideologen zijn van wie niet mag worden ver wacht dat ze hun macht zon der meer zullen prijsgeven en vrije verkiezingen zullen toe laten. Het staat vrijwel vast dat de Sandinisten in vrije verkiezingen nagenoeg zullen worden weggevaagd. Bij de stemming vannacht speelde behalve de inschatting van politieke risico's beslist ook het Iran-Contraschandaal nog een grote rol. Deze gehei me en illegale wapenleveran ties buiten het Congres om zijn veel Congresleden in het verkeerde keelsgat ge schoten. Voor die rechtstreeks tegen het Congres gerichte politiek, heeft Reagan nu de zwaarst denkbare tol moeten betalen. Het Congresbesluit betekent in feite het failliet van een om streden beleid In het laatste jaar van zijn pre sidentschap ziet Rönald Reagan zich van een van zijn meest ideologisch geladen on derwerpen beroofd. De presi dent zal waarschijnlijk voor zijn vertrek in januari van het volgend jaar geen mogelijkhe den meer hebben om de zaak van de Contra's opnieuw aan te kaarten. Reagan heeft zich zelf meerdere keren een Con tra genoemd. Maar net als de Nicaraguaanse rebellen, is hij nu van iedere hulp afgesneden door een Congres dat het ui terste risico heeft genomen om de vrede in Midden-Amerika te redden. Fontein in de weg Een waterfontein van zeker veertig meter hoog. Dat klinkt fantastisch, maar was het niet toen die fontein geheel spontaan onstond na een leidingbreuk en bovendien midden op een drukke weg in Hong Kong. Passerende auto's kregen een gratis wasbeurt, maar in grote delen van de omgeving zaten de huishoudens zonder water. FOTO: AP STOCKHOLM Geruch ten over een kernongeluk in de Sovjetunie hebben gisteren geleid tot vals alarm in Europa. Het Zweedse persbureau TT meldde dat zich in de Sovjetunie mogelijk een kernramp had voorge daan. De geruchten die meteen daarop de ronde deden, werden later op de dag ontzenuwd door ver scheidene onderzoeksin stellingen. Ook het Sovjet- ministerie van buiten landse zaken heeft de be richten over een kernon geluk tegengesproken. Volgens Noorse regerings functionarissen berustten deze berichten op een mis verstand. De geruchten zou den in de wereld gekomen zijn door een reeks proefte- lexen tussen het Internatio naal Agentschap voor Atoomenergie (IAEA) in Wenen en het in Londen ge vestigde International Mete orological Office. De proefte- lexen op een open net tussen de twee instellingen „bevat ten het woord ,kernongeluk' en dat moet op de een of an dere manier naar buiten zijn gekomen. Er zijn geen aan wijzingen voor een echt ker nongeluk", aldus een func tionaris. Er is overigens ook geen verhoogde straling ge meten. WILLEMSTAD Het onafhankelijkheidsstreven van het eiland Sint Maar ten heeft geleid tot een breuk in het kabinet van de Antillen. De regerings coalitie besloot gisteren de Democratische Partij Sint Maarten (DP-St Maarten) uit het kabinet te stoten, aangezien deze partij openlijk streeft naar het uittreden van Sint Maar ten uit het Antilliaanse staatsverband. DP-St Maarten was half de cember reeds de wacht aange zegd, omdat de coalitiepartners geen vertrouwen meer hebben in leider Claude Wathey. Vol gens de coalitiepartners is de houding van Wathey en zijn partij in strijd met het regeer programma van het huidige kabinet ondpr leiding van Don Martina, waarbij nog wordt uitgegaan van een Antillen van vijf eilanden. De twee ministersposten die door Wathey's partij in het ka binet werden bezet, zijn nog niet aan andere partijen toege wezen. De eilandsraad van Sint Maarten bespreekt maan dag acht februari de mogelijk heid om onafhankelijk te worden. MOSKOU De angst be- .staat dat op grote schaal werkloosheid optreedt als gevolg van Gorbatsjov's [economische hervormin gen. In een poging dat te ::voorkomen hebben de Sovjet autoriteiten een lijst 'gepubliceerd met vacatu res in het land het equivalent van de Wester se vacaturebank. De schrik sloeg de autoriteiten goed om het hart na een sombere voorspelling van Leo nid Kostin, plaatsvervangend hoofd van de staats-arbeids- commissie. Hij waarschuwde dat rond de eeuwwisseling zo'n zestien miljoen mensen hun baan dreigen kwijt te ra ken als de modernisering van de verouderde economie in hetzelfde tempo wordt voort gezet. Volgens de officiële krant Moskovskaja Pravda wordt het vacaturebulletin aanvan kelijk alleen verspreid binnen de overbemande ministeries en staatsinstellingen in de hoofdstad, omdat de klap hier het eerst gevoeld zal worden. Ongeveer zestigduizend werk nemers van de in Moskou ge vestigde ministeries zo'n vijftig procent van het perso neelsbestand zullen rond 1990 moeten afvloeien. De met dit vooruitzicht be dreigde werknemers worden geïnformeerd over eventuele andere banen en de daarbij be horende salarissen door mid del van de vacaturelijst. Bo vendien wordt, een netwerk voor de uitwisseling van per soneel in het leven geroepen en een systeem van werkloos heidsuitkeringen worden ge creëerd. Ondanks herhaalde geruststel lingen van de kant van het Kremlin dat de werkloosheid nooit zo'n groot probleem zal worden als in het Westen, ma ken de Moskovieten zich wel degelijk ernstige zorgen. En Westerse diplomaten menen dan ook dat deze angst het conservatieve verzet tegen de hervormingen aanwakkert. Hoewel de eerste koppen in de witte-boordensector gaan rol len, zullen de arbeiders ook snel hun portie thuis krijgen, zo meldt Moskovskaja Pravda. Er wordt reeds gewerkt aan een vacaturebulletin voor ar beidskrachten in de industrië le en dienstverlenende sector. „Met andere woorden, er worden effectieve maatregelen getroffen om werknemers, die ontslagen worden als gevolg van reorganisaties en bezui- ningen, weer van passend werk te voorzien", stelt de krant. Ploegendienst Uit officiële cijfers blijkt dat het Kremlin van plan is het totale aantal mensen dat in de industrie werkzaam is terug te brengen. Nu vindt 52 procent van de actieve bevolking werk in de industriële sector; rond het jaar 2000 zal dat 40 tot 45 procent zijn. Daarentegen zal het aantal werknemers in de dienstverlenende sector moeten toenemen van 27 pro cent van het arbeidspotentieel naar 35 procent. „Dit proces om de arbeid op nieuw te verdelen zal tevens plaats vinden binnen de ver schillende industriën en zelfs binnen de afzonderlijke onder nemingen", rapporteerde het Russische persbureau Tass. „Zo wordt het bijvoorbeeld mogelijk in ploegendiensten te werken. Ontslagen werkne mers kunnen te werk gesteld worden als service-ploeg voor onderhoud van de fabriek en reparaties aan de woningen van collega's. Er bestaan ook plannen om coöperaties op te richten voor het fabriceren van consumptiegoederen", al dus Tass. Aangezien het recht op werk is vastgelegd in de Sovjetrussi- sche grondwet, werd van offi ciële zijde altijd ontkend dat er werkloosheid heerste in de Sovjetunie. Maar Westerse economen geloven dat de werkloosheid al twee a drie procent per jaar bedraagt. Economische deskundigen zijn van mening dat de hervormin gen alleen effect kunnen heb ben als de arbeids-herverde- ling zich uitstrekt over het hele land. Dat houdt in dat ontslagen werknemers in Mos kou elders in het land naar werk zullen moeten zoeken En de Sovjetunie is bepaald geen klein land... SUSKEENWISKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard Ultgeveflj/Wavery Productions Militairen ruimen olie op Militairen struinen de Bretonse kust af tijdens een schoon- maakoperatie, na dat olie uit een Itali aanse tanker was aangespoeld. De tanker Amazzone verloor ongeveer drieduizend ton zware stookolie, na dat een van de tanks zaterdaga vond op hoge zee was beschadigd. Gisteren bereikten de olietapijten het Bretonse strand, waar men drijvende barrières aanbracht om kust en oester bedden te bescher men. Behalve mili tairen trokken ook brandweerlieden en politiemannen erop uit om stranden schoon te maken en vogels te redden. FOTO: EPA (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Shepherd's Bush in Westlonden is geen buurt van luxe hotels. Dat Londens eerste „ladies only "-hotel (alleen voor dames) precies daar terecht is gekomen, zal wel iets te maken hebben met de onvoor stelbaar hoge prijzen die in het centrum van de Britse hoofdstad worden gevraagd voor aantrekkelijk pan den. Het Beeves Hotel gaat discreet verscholen achter een onopvallende koperen naamplaat; de accommoda tie biedt elf kamers a raison van 25 pond. „De wet inzake discriminatie op grond van iemands geslacht verbiedt ons een kamer die nog vrij is te weigeren aan een heer,zegt eigenaresse Carole Reeves (39). „Alaar wij zullen hem er toch op attenderen dat deze inrichting hoofdzakelijk voor dames is bedoeld". Reeves is overtuigd dat vrouwen een eigen hotel nodig hebben; in de meeste andere hotels zijn praktisch alle voorzieningen afgestemd op de man. Zaken vrouwen krijgen er het gevoel dat de heren heel wat meer in aanzien staan. Het hotel van Carole Reeves voorziet dus in een leemte.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7