HOELANG. AARZELT U Thuis verpleegd worden kost ook geld Misnoegen kamer over skiënde staatssecretaris Vertraging bij nieuwbouw gevangenissen uit de weekbladen HN ELSEVIER deEPENE Onderzoek misbruik >elastinggegevens (Gevangenisstraf voor bestuurslid Volksunie ps Philips wil compensatie voor onnodige computers PETIJP BINNENLAND ^eidócQowumt DONDERDAG 4 FEBRUARI 1988 PAGINA 5 [>EN HAAG Het kabinet zal op verzoek van het lDA nagaan of de straffen voor het opzettelijk phenden van de vertrouwelijkheid van belastingge gevens moeten worden verhoogd. Minister Ruding financiën) zegde dit gisteren in de Tweede Kamer 'pe. Het CDA-kamerlid Vreugdenhil meent dat be scherming van de privacy in de belastingwetgeving Jnvoldoende is geregeld. Degene die opzettelijk de jeheimhoudingsplicht schendt kan ten hoogste een &ar krijgen. Volgens de CDA-woordvoerder moet jok het doorgeven van vertrouwelijke gegevens aan erden en het openbaar maken daarvan - bij voor- jleeld in de media - strafbaar worden gesteld. Eind Norig jaar lekten gegevens over de belastingaangifte ?an premier Lubbers uit. Onderzoek naar het lek leeft niets opgeleverd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kamercom missie voor Financiën heeft kamervoorzitter Dolman ge vraagd maatregelen te nemen om te voorkomen dat be windslieden buiten het reces met vakantie gaan. De boosheid van de commissie is ingegeven door het feit dat staatssecretaris Koning (finan ciën) momenteel met winter sportvakantie is, terwijl hij ge acht wordt voor overleg in de Kamer te zijn. Begin januari had Koning de commissie la ten weten dat hij „in de fysie ke onmogelijkheid" verkeerde om eind januari in de Kamer te verschijnen en dat minister Ruding de honeurs zou waar nemen. In een brief aan Dolman schrijft commissievoorzitter Joekes (VVD) dat er welis waar een ongeschreven regel bestaat die zegt dat verblijf van bewindslieden in het bui tenland een geldige reden voor verhindering voor het bijwonen van kamervergade ringen is, maar dat deze regel niet zo mag worden uitgelegd dat ook vakantiereisjes daar onder vallen. Namens de com missie bepleit Joekes dan ook „enige nuancering" in deze re geling aan te brengen, „tenein de oneigenlijk gebruik te voor komen". Nieuwe aangiften tegen kinderrechter ARNHEM Tegen een 43-jarige Nij meegse kinderrechter zijn opnieuw twee aanklachten wegens ontucht inge diend. Twee 19-jarige jongens hebben eind vorige week aangifte gedaan. De kinderrechter - tevens vice-president van de rechtbank in Arnhem - bekende eerder deze maand dat hij vorig jaar twee maal ontucht had gepleegd met een 17-jarige en een 19-jarige jongen. Volgens de hoofdofficier van justitie moeten er wellicht maatregelen worden genomen om dit soort zaken in de toe komst te vermijden. „Daarbij kun je bij voorbeeld denken aan de verplichte aanwezigheid van een parketwacht tij dens een verhoor". BUNNIK Er is mo menteel nogal wat te doen rond thuisverple ging, de specifieke vorm van hulp die vooral is bedoeld om mensen thuis te laten sterven. Ook een opname in een ziekenhuis of verpleeg huis kan door thuiszorg worden uitgesteld of zelfs worden voorkomen. En mensen kunnen na een ingreep eerder naar huis, omdat ze daar niet langer zijn aangewezen op zichzelf, familie of vrienden. Maar thuisver pleging kost ook geld en dus wordt er fors over gediscussieerd. Dè Nationale Kruisvereni ging vindt het de hoogste tijd dat thuisverpleging gemeen goed wordt en heeft daarvoor een organisatie opgezet. Vrij wel alle particuliere ziekte kostenverzekeraars doen mee, al hebben ze nogal ver schillende voorwaarden. Over de ziekenfondsen be staat onduidelijkheid. Volgens de Kruisvereniging wil tweederde van de fond sen meedoen, volgens drs. F. Werkman van de Vereniging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ) is het nog lang niet zover. Hij wijst erop dat de ziekenfondsen thuis? verpleging uit het fonds vah de aanvullende verzekering moeten betalen en dat niet elk fonds daarvoor genoeg geld heeft. Wil zo'n zieken fonds toch thuisverpleging vergoeden, dan zal dat vol gens Werkman een forse pre mieverhoging tot gevolg heb ben. „Al twee jaar baanbrekend werk" DEN HAAG - STAT, de Stichting aanvullende thuiszorg van de provinciale kruisvereniging Zuid-Holland, heeft wat geïrriteerd gereageerd op de bekendmaking van de Nationa le Kruisvereniging, omdat het baanbrekend werk van STAT daardoor wordt genegeerd. STAT heeft de afgelopen jaren een landelijk netwerk opgezet in samenwerking met tien particuliere verzekeraars. STAT zorgt in het hele land voor verpleeghulp door middel van een eigen pool oproep krachten die samenwerken met de wijkverpleegkundige. Er zijn al duizend gevallen van hulpverlening achter de rug, waarbij het in 90 procent ging om nachthulp. Thuisverpleging kan voor verschillende soorten patiënten zinvol zijn. Bijvoorbeeld voor hen die nog moeilijk ter been zijn na een operatie of een botbreuk, waarvoor ze normaal nog In het ziekenhuis zouden moeten herstellen maar dank zij extra thuiszorg toch In hun vertrouwde om geving kunnen revalideren. foto: milan konvalinka Het uitgangspunt van thuis verpleging is dat het de kos ten van de gezondheidszorg zou kunnen verminderen. Een ligdag in een academisch ziekenhuis kost 1050, in een algemeen ziekenhuis onge veer 500 en thuisverpleging via de Kruisvereniging kost f 32,50 per uur. Aangezien tot nu toe tien uur per dag als absoluut maximum wordt ge zien, komt een dag thuisver pleging op hooguit 325. Op het eerste gezicht levert thuisverpleging dus geld op. Maar er zijn ook patiënten voor wie zoveel aanpassingen noodzakelijk zijn, zoals een speciaal bed en dure appara tuur, dat een dag thuisverple ging aanzienlijk duurder- uit valt dan een ligdag in een ziekenhuis of verpleeghuis. „Ik durf", zegt voorzitter me vrouw Veder-Smit van de Kruisvereniging, „daarom nu ook nog niet te zeggen of thuisverpleging per saldo goedkoper is". Directeur Hoornweg: „We gaan uit van gemiddelden. Maar stel dat iemand naar huis gaat om daar te sterven en de verze keraar hooguit zeventien da gen betaalt voor thuisverple ging. Als de patiënt in die tijd niet is overleden, kun je niet zeggen: dat hadden we niet afgesproken. Nee, dan zul je dat natuurlijk ook moeten vergoeden. Ik bedoel maar: je kunt de kosten nooit exact berekenen". In geval van thuisverpleging komen bij de patiënt - door betrokkenen steevast éliënt genoemd - elke dag twee wijkverpleegsters langs, die in totaal tot soms tien uur per dag in huis blijven. De ene verpleegster komt namens de gangbare verpleging (waarop iedereen op grond van de AWBZ recht heeft) dagelijks drie keer (2,5 uur) langs. De andere verpleegster komt voor de overige uren die dan onder de zogenoemde aan vullende thuiszorg vallen en die dus ook extra betaald moeten worden. Zes ton Algemene regels voor thuis verpleging zijn er nog niet. De ziekenfondsen en particu liere ziektekostenverzeke raars die de aanvullende hulp vergoeden, hebben bijna allemaal verschillende voor waarden. Sommige houden een maximum van dagen aan, andere rekenen in uren. Er is een verzekeraar die rustig zes ton uittrekt voor één patiënt,' maar er zijn er ook die niet hoger gaan dan tienduizend gulden. Het afgelopen jaar is er met thuiszorg geëxperimenteerd in Zuid-Holland, Friesland en West-Brabant In de eer ste twee provincies waren de ervaringen gunstig; daar werden respectievelijk 320 en 60 patiënten thuis gemiddeld 6,5 uur per dag verpleegd ge durende 15 a 17 dagen. In Brabant echter boorde een directeur van een zieken fonds het project finaal de grond in; financieel gezien is thuisverpleging volgens hem een ramp. Alle projecten zijn niettemin met twee jaar ver lengd, maar de Nationale Kruisvereniging wil niet lan ger wachten met het promo ten van thuiszorg. „Want de gangbare wijkver pleging is geen alternatief voor een opname in zieken huis of verpleeghuis", zegt directeur Hoornweg. „Die hulpt gaat meestal niet ver der dan wassen, eten geven en even kijken of alles in orde is. Daarom hebben wij tegen de financiers van de gezondheidszorg gezegd: als wij thuisverpleging regelen, willen jullie dat dan betalen? Wij zorgen voor een landelijk netwerk, wij zorgen voor ge noeg verpleeghulpen en voor één prijs. Bovendien spreken wij met huisartsen en specia listen af aan welke voor waarden iemand moet vol doen om in aanmerking te komen voor thuisverple ging". De Kruisvereniging ver wacht dat erg veel mensen in aanmerking willen komen voor thuisverpleging. Vol gens directeur Hoornweg zijn er in elk geval verpleeghul pen genoeg; op één adverten tie in Limburg reageerden vijfhonderd mensen. Hoorn weg: „Dat is een indicatie hoe groot het aantal mensen is dat wel graag verplegend werk kan en wil doen, maar niet full-time". DICK HOFLAND (Van onze parlementaire redactie) >EN HAAG Bij de ouw van nieuwe gevan- enissen en huizen van |ewaring in Hoogeveen, cheveningen, Rotterdam, laarlem en Grave zijn oor verschillende om- tandigheden vertragin gen van ongeveer drie laanden ontstaan. De lieuwbouw van gevange lissen in Leeuwarden en littard (elk met een capa- iteit van 252 plaatsen) Jerloopt echter volgens ïan. ïinister Korthals Altes heeft e Tweede Kamer in een brief Meegedeeld dat de nieuwe Leeuwarder gevangenis eind lit jaar in gebruik kan worden gnomen. Eind 1989 wordt de gvangenis in Sittard opgele- lerd. )e nieuwe gevangenis in Hoo- leveen (252 plaatsen) zal naar lerwachting pas in het voor- iar van 1990 gereed komen. Door stagnaties in de voorbe reiding is vertraging ont staan", aldus de minister. „Het heiwerk is nu in uitvoering en de bouw kan medio februari beginnen". De nieuwbouw van huizen van" bewaring in Schevenin- gen (134 plaatsen) en Haarlem (98 plaatsen) zal volgens de minister niet dit najaar maar pas in het eerste kwartaal van volgend jaar klaar zijn. „Com plexe bouwomstandigheden" worden als. oorzaak van de vertragingen genoemd. In Rotterdam, waar een ge vangenis verrijst ter grootte van die in Leeuwarden, Hoo geveen en Sittard, zal de bouw niet in de zomer van 1989 maar pas aan het eind van dat jaar worden voltooid. De ver traging is het gevolg van „dreigende budgetoverschrij ding en langdurige prijsonder- handelingen". Het nieuwe huis van bewaring in het Brabantse Grave (240 plaatsen) zal naar verwachting niet in maart van dit jaar, maar pas in juni worden geopend. Administra tieve problemen en slechte weersomstandigheden hebben de bouw enige tijd opgehou den. iMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren jen 63-jarige bestuurslid van de Nederlandse Volksunie veroor- eeld tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man werd schul- ig bevonden aan het schrijven van beledigende en discrimine- lende artikelen waarin vooral joden, negers en andere mensen fit etnische minderheden het ontgelden. De man heeft steeds ntkend dat zijn'stukken discriminerend waren. Ze waren vol- ens hem bedoeld als „satirische artikelen in de geest van de artij". KAMER STEMT IN MET PASPOORT Premier Lubbers maakte gisteren een deel van het paspoortde bat in de Tweede Kamer mee. Hij was immers degene die in het conflict tussen de betrokken ministeries de verantwoordelijkheid bij Buitenlandse Zaken legde. Achter de regeringstafel de staat secretarissen Van der Linden (buitenlandse zaken) en De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken). foto: anp EINDHOVEN - Philips is met het ministerie van binnenlandse zaken in on derhandeling over een „compensatie-order" nu de levering van computers voor het aanmaken van paspoorten nieuwe stijl niet doorgaat. Aanvankelijk zou Philips aan alle gemeenten speciale perso nal computers leveren ten be hoeve van de uitgifte van het nieuwe reisdocument. Afgelo pen maandag werd duidelijk dat het gebruik van die com puters niet nodig is. Philips zou er een kleine duizend le veren. (ADVERTENTIE) O Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen tè winner) tegenover zo'n 2 miljoen loten. Vérdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje king volgende week woensdag. MÊÊR KANS IN DE STAATSLOTERIJ -♦< Volgens de woordvoerder van de onderneming zijn al onge? veer 50 computers geplaatst. Toch is dit geen nutteloos ap paraat, aldus de zegsman van Philips. „De computer kan ook voor allerlei andere doelein den worden gebruikt. Daarom zijn we nu met het ministeriex van binnenlandse zaken in on derhandeling om ook de overi ge computers te mogen leve- Suffigheid Gisteren heeft, zoals gemeld, een kamermeerderheid van CDA, VVD en D66, na het ui ten van veel kritiek over de totstandkoming, ingestemd met de invoering van het nieuwe, fraudebestendige pas poort. PvdA-woordvoerder De Visser vroeg staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse zaken) alsnog te komen met een betrouwbare kosten-calcu- latie. Zolang die uitblijft is de PvdA-fractie niet bereid aan invoering van het nieuwe do cument mee te werken. De Visser wil dat andere bedrij ven alsnog de kans wordt ge boden een offerte uit te bren gen. PPR-woordvoerder Lankhorst had het over „het verhaal van de arrogantie en van de suffigheid" bij de be trokken departementen, SGP'er Van Dis meent dat „het gloednieuwe paspoort als twee druppels water lijkt op een brevet van onvermogen' Over de kwaliteit van het pas poort was men beter te spre- Tijdens het debat werden aan Van der Linden ook schrifte lijke vragen gesteld over een auto van de paspoortfabreiek KEP die aan een ambtenaar van buitenlandse zaken ter be schikking was gesteld. Volgens Van der Linden betaalt KEP alle kosten die ambtenaren voor de invoering van het nieuwe paspoort moeten ma ken. De auto van drs. P. Uiter- linden, hoofd beleidsafdeling reisdocumenten van het mi nisterie, is een zogenaamde „pool-auto" (waarde 70.000 gulden), die ook door anderen gqfcruikt wordt Gewoon goede journalistiek' Een bekende Nederlander leest lekker weg, onbekende Nederlanders krijgen deur waarders op bezoek. Ofwel, de tweedeling der weekbla den. Haagse Post, Elsevier en Vrij Nederland kunnen niet zonder hun bekende Nederlander - al zijn er ver schillen tussen Ivo Niehe (HP), Ronald Koeman (VN) en Frank Boeijen (Elsevier). De Tijd zoekt het vooral in de onderkant van de maat schappij, Hervormd Neder land is vreemd genoeg het enige blad dat, zij het wel erg zijdelings, nog verwijst naar de Soundmlx Show (zes miljoen kijkers, telefooncha- os) en De Groene kondigt al voorzichtig de nieuwe lich ting weekbladen aan, via de .jonge honden in de media": „Niks moraal, niks ideologie, gewoon goede journalistiek". Peter Hofstede is ondermeer doktor in de sociologie van de godsdienst en de massa media aan de universiteit van Groningen. In de Haag se Post waagt hij een essay aan Oude Pekela, en vooral dan aan jeugdpsychiater prof. J. Mik, „wiens woord thans de geopenbaarde waarheid is geworden". Het is een beetje flauw stuk, met sneren naar Mik, journalis ten en verwijzingen naar de Middeleeuwen. „Massapsy chose begint doorgaans in betrekkelijk kleine en geslo ten gemeenschappen. Daar ontstaat rondom een bepaald gevoelig thema een collectie ve angst, gevoed door onze kerheid, waarbij niet langer op basis van verifieerbare feiten naar verklaringen wordt gezocht. In de Middel eeuwen werden die angsten beheersbaar gemaakt door de schuld aan heksen te ge ven. Nu is die rol kennelijk overgenomen door figuren in clownspakken". Mis schien heeft Hofstede nooit gelezen dat het in de Mid deleeuwen mogelijk was kinderen van arme gezinnen te kopen om ze, als opperste seksuele bevrediging, te do den. Seksuele perversie is van alle tijden; d^ gedaante wisselt, maar de angst er voor blijft dezelfde. Wie dat bagatelliseert kan beter geen essays schrijven. Nog zo iemand: Ivo Niehe. „Nivo Nihil", noemden Koot en Bie hem ooit. „Ik ben geen rechtse Sonja Barend", zegt hij zelf, worstelend te gen het imago dat hij zelf steeds in stand houdt. De TV-show: „De truc voor mij, om dit programma vol te houden, is dat ik altijd pro beer één of twee dingen te doen waarvan ik denk: als ik dat aan de grote massa kan meegeven, dan is mijn taak volbracht". Allemaal even luisteren naar de Laatste Leuke Eco noom, prof. D.B.J. (DéBéJé) Schouten: „Veel mensen hebben enorm de pest aan mijn modellen, want om deze te begrijpen moet men zowel kwantitatief denken - wat zijn de feiten? - als nor matief denken - hoe groot is het verschil tussen beide? Dat lukt niet op een achter namiddag in de trein". seksueel misbruik in de naaste omgeving tot beïn vloeding - rekening gehou den? Waarom wezen de door hem betrouwbaar geachte kinderen de verkeerde men sen aan bij een fotoconfron tatie? Waarom konden ook de oudere kinderen (zes tot tien) geen eenduidige signa lementen en locatie-beschrij vingen verstrekken?". Zin volle vragen, maar voor alle anti-Mik-verhalen geldt het zelfde: Waarom zijn die niet verschenen kort na Miks rapportage, maar pas nadat de Centrale Recherche In formatiedienst kortgeleden heeft gezegd dat er van kin derporno in Oude Pekela geen sprake, kan zijn. ge weest? Frank Boeijen stelt zichzelf tenminste vragen. De wel licht populairste popzanger van Nederland blijkt een twijfelaar die nooit gelukkig zal zijn. Dat weet hij sinds hij op zijn dertiende Sartre las. „Het leven is eigenlijk een lange zoektocht. Een zoektocht naar dat wat je verloren hebt. Misschien het gevoel dat je moet hebben gehad toen je bij je moeder in de buik zat". Twee jaar geleden was hij chronisch depressief: „Ik werd er gek van dat een introvert ie mand als ik steeds lastig ge vallen werd, dat onbeken den een enorme hekel aan me bleken te hebben". Cruijff wel, maar Ronald Koeman niet naar Barcelo na. De vrije verdediger van PSV en het Nederlands Elf tal (één en dezelfde sponsor) is uiterst onbevangen. On verstandige uitspraak in de voetbalwereld: „Puur gelet op voetbalkwaliteiten moet Nederland Europees kam pioen kunnen worden". Hij is vol lof over Cruijff, onder wie hij bij Ajax speelde en die hem tijdens een blessure aan de rechtervoet leerde met links te voetballen. „Ik vond het wel een bemóeial, maar eerder een prettige dan een irritante". James Reston, journalist/co lumnist van de New York Times over de Bekendste Amerikaan: „Dit volk ver dient veel kritiek voor het feit dat het deze man heeft gekozen. Het is toch schrij nend; en als je beseft wat een intelligente mensen twee eeuwen geleden dit prachtige land hebben ge maakt. Hun geletterdheid, hun verbaal vermogen. Zij waren met maar drie mil joen. Nu hebben we twee- nonderdzeventig miljoen in woners en wie regeert? Ko ning Onbenul". In de kleurenbijlage de on bekende maker van een be kend leerboek: prof.dr. J. Schneider. Hij is de auteur van „Wortschatz", het Duit se leerboek voor de middel bare school; een kwelling voor leerlingen. Op 12 fe bruari bestaat het boek vijf tig jaar. In navolging van De Haagse Post (3-10-1987) trok De Tijd op met Geld-inners en kwam zo dus op bezoek bij Wanbetalers. „Waar ga je nu heen?" „Weet ik niet, naar HVO (Hulp voor Onbehuis- den) denk ik". Uit een staat je blijkt dat de bekendste (krediet)banken niet zelf de handen vuil maken, maar er een incassobureau voor in schakelen. Die maken overi gens steeds minder gebruik van de gespierde aanpak (De Tijd: Het Rotterdamse bu reau Big Deal maakte ge bruik van profbokser Rudy K. en zijn sparringpartner). „Het is een bepaald span ningsveld. Wij proberen het net steeds strakker om hem heen te trekken, zodat hij op een nette manier wordt ge dwongen zijn schuld te beta len". Een schuld die in totaal - particulieren, bedrijven en overheid bij elkaar - zo'n ze ventien miljard zou belopen. Wie maar net boven het so ciale minimum zit - zo rond de 1600 netto per maand houdt de incassobureaus al met moeite van zich af, maar kan volgens het CNV ook maar beter niet aan kin deren beginnen. Want die worden te duur. Beleidsme dewerker Marco Kastelein rekent voor dat zo'n gezin met twee kinderen na aftrek van de (door het CBS bere kende) kosten voor de ko ters ƒ1194 overhoudt om te besteden. Mik heeft het ook al gedaan in Elsevier, dat overigens aanzienlijk redelijker is dan HP. „Heeft Mik zich niet te veel gefixeerd op de kinder pornobende-theorie? Heeft hij voldoende met al die an dere mogelijkheden - van Prof.dr. Goudswaard ver haalt in Hervormd Neder land ook over het verval van Amerika. De voorzitter van de Interkerkelijke Com missie Coördinatie Ontwik kelingsprojecten (ICCO): „De Verenigde Staten heb ben zich aangewend op te grote voet te leven. Dat is een imperialistisch trekje, want het kenmerk van het imperialisme is dat je finan cieel en economisch niet op je eigen benen staat, maar dat je de wereld nodig hebt om in stand te blijven Beetje bekende Nederlan- dertjes, anas Freddy Mercu ry (11 jaar), Piet Veerman (11) en Madonna (9), ofwel playbackertjes: „Met journa listen moet je oppassen, maar journalisten ,en kran ten zijn niet het grootste probleem. Bekend worden is nog het moeilijkst. Het stom me van die shows van nu is dat mensen beroemd moeten worden met de stem van een ander". De Groene beziet nog eens het jong zijn en vraagt zich af waar de jonge intellectue len zijn gebleven. „De jeugd laat met een gerust hart het jong zijn aan. de ouderen over. Leeftijd Jeldt niet lan ger als een adekwaat ballo tagemiddel om het ouder wetse van het voorlijke te scheiden. De scheidslijn tus sen burger en dichter of tus sen kraker en kakker vol gen niet langer de grafiek van de geboortestatistiek. De generatie van '80 heeft geen vertegenwoordigers voortge bracht die zich opwerpen als aanvoerders van de jeugd cultuur". Geen filosofie meer, geen letteren, geen so ciale wetenschappen. En de jonge journalisten dan? Jaap Jansen (24), poli tiek redakteur van Elsevier: „Mijn enige ambitie is om binnen een paar jaar bij de beste tien politieke journalis ten te horen". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5