Reagan lijdt bittere nederlaag in Congres Dodewaard ontkent lek in reactorvat 5 7 9 11 12 13 Verlofdagen EG test niet meer op aids NIMRODSTOPT MET JACHTREIZEN VOORSTEL HULP AAN CONTRA'S AFGEWEZEN Nieuwe >el-actie fPtv :aat door Kamerlid Duyn opnieuw met politie in aanvaring Nederlandse kustvaarder gezonken Geen beter weggedrag door minder regels Mil joenenverliezen dreigen bij Leidse stadsverwarming Donderdag 4 februari 1988 79e jaargang no. 24029 Uiigave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N. V, Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uurtel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59permm. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele.buien. Minimumtempera tuur omstreeks 4 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 7 graden. Zuidwestenwind, ma tig, aan de kust en op het IJs- selmeer krachtig. Zon op: 08.15; zon onder: 17.34. Hoog water Scheveningen: 04.51 en 16.57; laag water: 0.17 en 12.30. deine auto's moeten honer gaan rijden RUSSEL Kleine auto's moeten naf 1993 een stuk schoner gaan jden. Dat staat in een voorstel dat f Europese Commissie gisteren jkend heeft gemaakt. Volgens [t dagelijks bestuur van de EG aken de maatregelen kleine au- [s vier tot vijf procent duurder, et gaat om ongeveer zestig pro- Int van het Europese wagenpark het begin van de jaren negentig, li is 45 procent van de stiksto- kyde die particuliere auto's uit aten afkomstig van de kleine pdellen; dat aandeel zou met on- veer de helft moeten worden te- Iggebracht. BRUSSEL De Europe se Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, heeft besloten niet langer op aids te controleren bij sollicitaties. Die test was korte tijd verplicht voor alle Europese instituten. De commissie nam het besluit na de Internatio nale Aidsconferentie in Londen en nadat zowel EG-werknemers als or ganisaties voor de men senrechten fel hadden geprotesteerd. Vrienden en bekenden van de jeugdige slachtoffers drommen samen, wanneer de politie hen komt meedelen dat het innemen van de gestolen morfina levensgevaarlijk is. FOTO: AP Gestolen morfine fataal voor jongeren KOPENHAGEN Drie jonge De- nen zijn gisteravond na het inne men van gestolen morfiqeprepara- ten overleden in het dorp Kokke- dal op Seeland. Een vierde Deen ligt nog in coma. Radio en televisie hebben waarschuwingen uitgezon den om eventuele verdere schade door de morfine te voorkomen. Volgens de nieuwsdienst had een groep jongelui medicijnen uit een artsentas gestolen en vervolgens het sterke morfinepreparaat Con- talgin onder elkaar verdeeld. De politie wist tot op de late avond niet hoe groot de grgep jongelui BAARN Nimrod Tours heeft besloten de or ganisatie van jachtreizen naar Zuidafrika en Namibia met onmiddellijke ingang te stoppen. Volgens eigenaar De Buy omdat hijzelf, zijn schoonzoon en diens vierjarig dochtertje diver se keren met de dood zijn bedreigd. Dat gebeur de na publikaties van het Werefd Natuur Fonds (WNF) in de ochtendbladen van gisteren, die aan het adres van de organisator waren gericht. Het WNF diende een klacht in bij de overheid nadat in het blad De Jager advertenties hadden gestaan waarin jagers de kans wordt geboden in Afrika op echt groot wild zoals neushoorns en olifanten te jagen. Pag. 3: Jagen op wild als vakantievermaak (Van onze correspondent) WASHINGTON De strijd van Reagan om de Contra's van militaire hulp te blijven voorzien, is geëindigd in een bit tere nederlaag voor de Amerikaanse president. Het Huis van Afgevaardig den verwierp vannacht (12 uur Nederlandse tijd) na een lange en felle discussie het voorstel voor 36 miljoen dollar steunverlening met een krappe meerderheid van 211 tegen 219 stemmen. Op 29 februari loopt het huidige hulpprogramma voor de rebellen af. Terwijl Contra-leider Adol- fo Calero op de voor hoog waardigheidsbekleders ge reserveerde galerij strak voor zich uit keek, werd de uitslag op de vloer van het Huis en de publieke tribune met luid gejuich begroet. Ook de laatste concessies van Reagan, waarbij het Congres meer inspraak werd geboden in de uitein delijke beslissing over 3,6 miljoen dollar aan militaire steunverlening, kon de de mocratische meerderheid van het Huis niet vermur- In een eerste reactie zei de woordvoerder van het Wit te Huis „teleurgesteld" te zijn over de stemming in het Congres. Reagan heeft al aangekondigd dat hij met de Congresleden die vóór stemden verder overleg zal voeren over wat nu moet gebeuren. De Democraten hebben van hun kant toege zegd met eigen plannen voor werkelijk humanitaire hulp aan de Contra's te zul len komen. Nicaragua noemde de stem ming in/ het Huis een „triomf van recht en rede". „Het is een triomf voor het volk van Nicaragua", ver klaarde de Nicaraguaanse ambassadeur in Washing ton, Carlos Tunnermann. Hij riep Reagan op in te gaan op de Nicaraguaanse uitnodiging voor directe vredesbesprekingen. „Het is nu de tijd voor vrede". Een commentator van Ra dio Sandino in Managua be klemtoonde echter dat de oorlog tegen de Contra's nog niet ten einde is. Een woordvoerster van de Con tra's in Miami noemde de uitslag van de stemming „een zware tegenslag voor onze strijd voor vrijheid en democratie. Dat wil echter niet zeggen dat wij de strijd zullen staken". Pagina 7: Reagan moei „zijn" Contra's laten val len f r EN HAAG - De TROS de PTT zijn gister- ond na overleg in Hil- rsum tot de slotsom ge- Imen dat er geen reden te vrezen voor een nieu- telefoonchaos bij een srgenavond uit te zen- n televisieprogramma, het programma kan het bliek de domino-stenen g zijn gebruikt bij „Eu- pe in domino" kopen or een 06-nummer te aaien en een bod te en. n herhaling van de ontrege- g van het Nederlandse tele- mnet zoals vorige week bij Soundmix Show wordt or beide partijen niet ver- icht, omdat iedere beller mi- naal ƒ500 voor een telefo- ich bod moet neertellen, ilgens de PTT heeft de vei- g, waarvan de opbrengst ten ïde moet komen aan de be- ijding van jeugdkanker, armee een minder massaal rakter dan de jurering van Soundmix Show. Protesten n onder meer politie en zie nhuizen zijn daarom niet te- :ht, meent de PTT-woord- Srder. PTT wil echter niet garan- ren dat het telefoonverkeer gestoord zal blijven. De iOS verwacht dat meer dan Ir miljoen mensen naar het Jgramma zullen kijken, or het programma worden n telefoonlijnen open ge laden. (ADVERTENTIE) Werk onderbreking bij Gist Brocades Gelaten stemming gisteren op een perso neelsbijeen komst bij Gist-broca- des in Delft. Een kleine duizend werknemers hebben het werk daar gistermiddag een uur on derbroken om DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Loek Duyn (CDA) is sinds zijn aantreden in '86 voor de derde maal in aanraking gekomen met de politie. Begin deze week werd zijn auto in Utrecht door de politie weggesleept, omdat Duyn hem op een parkeerplaats voor invaliden had achtergelaten. De jongerenorganisatie van het CDA, de CDJA, meent dat het tijd wordt dat Duyn als kamerlid opstapt. Duyn was in Utrecht voor het aanhoren van een uiteenzet ting door de Utrechtse wet houder voor verkeer over het stringente parkeerbeleid in de stad, toen zijn auto werd weg gesleept. Duyn kwam eerder in het nieuws omdat hij voor het oog van de tv-camera het gebruik demonstreerde van de geboortekrik bij koeien. Het apparaat is verboden omdat het gebruik ervan als dieren mishandeling wordt be schouwd. Daarnaast kwam het Purmerendse kamerlid in op spraak door publicaties over het rijden onder invloed en het urineren tegen een politie bureau. Fractieleider Bert de Vries wil aan de nieuwe zaak geen con sequenties verbinden. Hij wacht het oordeel van de rechter af in de zaak van het rijden onder invloed. De par- keerovertreding van deze week is volgens De Vries be last met de voorgaande ver grijpen. De CDA-fractie zit in feite nogal in zijn maag met Duyn. In politiek Den Haag gaat evenwel al geruime tijd het verhaal dat fractievoorzitter De Vries hem de hand boven het hoofd houdt om te voorko men dat de opvolger op de CDA-lijst, de voormalige staatssecretaris Gerrit Brokx, in de fractiebanken kan plaatsnemen. Brokx werd in het najaar van '86 door De Vries gedwongen als staatsse cretaris van volkshuisvesting op te stappen. LA ROCHELLE De Neder landse kustvaarder Nautilus is gisteren voor de haven van het eiland Ré, west-Frankrijk als gevolg van het slechte weer vergaan. De acht-koppige bemanning werd per helikopter overge bracht naar het eiland. Door de zware zee was de la ding bariet van de Nautilus gaan schuiven en was het schip gaan overhellen. De ka pitein probeerde nog te wen den, maar het was te laat: hij wierp het anker uit en ging met zijn bemanning van boord. Volgens de maritieme autoriteiten vormt het mine raal van het gezonken schip geen groot vervuilingsrisico. DODEWAARD Er is geen lek in het reactorvat van de kerncentrale te Dodewaard. Evenmin is de centrale in strijd met geldende veiligheidsvoor schriften februari vorig jaar weer in bedrijf geno men nadat één van de lei dingen aan het reactorvat was afgesloten. Dit heeft een woordvoerder van de Kernfysische Dienst (KFD), die de veiligheid van kerncentrales in Ne derland controleert, ge zegd in een reactie op be richten over een „ernstig lek" die verspreid werden door de Vereniging Mi lieudefensie. De Vereniging Milieudefensie onthulde gistermiddag details uit een „strikt vertrouwelijk" rapport van de KEMA over de technische staat van dienst van de 18 jaar oude centrale in de Betuwe. Dat rapport van 8 september vorig jaar, zou mel den de „koelwaterleiding N-8" hoog radioactief water lekt bij de aansluiting met het reactor vat. Maar volgens de exploi tant van de kerncentrale zélf, de GKN, en de Kernfysische Dienst is sprake van een droe vig misverstand. Directeur ir. R. van Erpers Royaards van de Gemeen schappelijke Kernenergiecen trale Nederland (GKN): „Bij de vorige onderhoudsbeurt in januari 1987 is een beginnend scheurtje ontdekt in één van de aansluitingen met het reac torvat. Die leiding is toen met een prop afgesloten en buiten gebruik gesteld. Sinds die tijd staat de leiding droog". Volgens de Kernfysische Dienst is bovendien geen spra ke van een koelwaterleiding essentieel voor de koeling van de reactorkern maar van een kleinere leiding die gebruikt wordt voor de afvoer van te zuiveren reactorwater. Het afsluiten van die leiding en inschakelen van een reser veleiding zou gebeurd zijn na overleg met de overheid. De KFD bestrijdt dat zo'n gang van zaken in strijd is met de veiligheidsvoorschriften voor kerncentrales. „Want een lei ding voor de zuivering van koelwater heeft geen functie in het koelingssysteem". Pagina 3: Reparatie Dode waard gecompliceerd DEN HAAG - Het is een ernstig misverstand te geloven dat mo dernisering van de verkeerswetten zal leiden tot verbetering van het weggedrag. Dit stelt de raad voor de verkeersveiligheid in een vanmorgen verschenen advies aan minister Smit over een door haar gewenst nieuw reglement verkeersregels en ver keerstekens. Menselijk gedrag verandert niet door het weglaten van regels, het omzagen van borden of het schrappen van lijnen, aldus de raad voor de verkeersveiligheid. Uit een enquête door bureau Lagendijk naar het plan van Smit blijkt dat 84 procent van de automobilisten de verkeersregels niet beter zal naleven als het aantal wordt verminderd of als zij worden veranderd. LEIDEN De recente dalin gen van de aardgasprijs drei gen de Leidse stadsverwar mingsplannen de das om te doen. In plaats van een bere kende winst van 34,4 miljoen gulden bij het aflopen van het project in 2011, wordt nu uit gegaan van een verlies van 125 miljoen. Dat is reden voor het Energie Bedrijf Rijnland om alle daarvoor geplande verdere projecten opnieuw te overwegen. De daling van de gaspriizen hebben tot gevolg dat het lan ger duurt voor het project uit de rode cijfers is, tot 1998 in plaats van 1995. Bovendien zijn de jaarlijkse verliezen gro ter en stijgt de rente daarover evenredig. De winst in de ja ren 1998-2011, waarmee de verliezen moesten worden op gevangen, is bovendien klei ner. Het gevolg is dat de ver liezen in elk geval in de pro jectperiode niet meer zijn op te vangen. Pag. 11: Failissement dreigt voor Leidse Stadsverwar ming. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. 18 PAGINA'S Wie heeft belang bij superkoe? Thuis verpleegd worden kost ook geld Vacaturebank in Moskou uit angst voor werkloosheid Feyenoord dreigt aansluiting met subtop te verliezen Leidse schoenen importeur verhuist naar Sassenheim D. Stokman wint auto in Superloterij SJZ Bouw zuiverings installatie in Katwijkse duinen van start Brokkenmaker mishandelt agent LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag een 31-jarige Leidenaar in de boeien geslagen die zich schuldig had gemaakt aan twee aanrijdingen, vernieling, bedreiging en mishandeling van een hoofdagent. Getuigen noteerden zijn kenteken toen hij op de Lage Rijndijk tegen een verkeerspaal botste. Toen de poli tie op zoek ging naar de brokkenmaker bleek hij op de Lange- gracht voor problemen te zorgen. De Leidenaar meldde zich even later zelf op het bureau, waarbij hij de buitendeur verniel de. Tijdens verhoor door de verkeersongevallendienst mishan delde hij een agent. Op leraren, hun leerlingen en bouwvakkers na, zit ten de meeste mensen met het opnemen van hun vakantie- en andere vrije dagen. Ze moeten overal rekening mee houden, want het werk moet door gaan. Zo is het natuurlijk ook met degenen, die over ons waken als wij allemaal slapen. Leger en luchtmacht zitten dan ook met een groot overschot aan verlofdagen. Bij de marine valt het allemaal nogal mee, maar bij de luchtmacht is het nog het ergste. Het kan natuurlijk zijn dat ze daar met hun werk juist zo in de wolken zijn, dat ze niet of nau welijks aan vrije dagen toe komen. Onze landsver dedigers hebben, hoe je het ook wendt of keert, nog heel wat vrije dagen tegoed. Dat staat vast. Tijd genoeg dus om de Leidse Courant te lezen: te land, ter zee en in de lucht. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1