Vervuiling door autosloperij veel ernstiger BIJZONDERHEDEN Wijk Noord-Hofland raakt gemeenschapsruimte kwijt Zuinig zijn op bomenbestand :ommissie fer ziele :ij\ieuwe installatie kan 20 miljoen kubieke meter water voorzuiveren tONEEL VERENIGINGEN ONTMOETEN ELKAAR TUIDEN OMGEVING CcidóeSomont DONDERDAG 4 FEBRUARI 1988 PAGINA 13 n Wateroverlast i Wassenaar IpiKsSENAAR „De achtertuinen van huizen aan de Wittenburgerweg en jijoot Hoefijzerlaan zijn veranderd in Jre vijvers. Er staat soms 30 centimeter Jter en veel kelders daar staan perma- Jjit blank", aldus C. Overdevest (CDA) jfleren in een commissievergadering. ..„j drong er bij wethouder D. Cocheret iimtelijke ordening en openbare ^wer- ln) op aan „er iets aan te doen". De r Bthouder zegde toe best met de bewo- Jrs te willen praten „want dat kost geen pjd". Maar een taak van de gemeente vg h'j n'et weggelegd omdat de gemeen- npjsimpelweg niets aan het probleem van j wateroverlast kan doen. Volgens de ethouder houdt een dikke kleilaag in de Idem het water tegen. Jongetje aangereden RIJNSBURG Een 9-jarig Rijnsburgertje is gistermiddag om kwart voor vijf licht ge wond geraakt bij een ongeval op de Oegstgeesterweg. Het jongetje reed op de fiets over de Oegstgeesterweg. Hij stak de weg over om linksaf de Smidstraat in te slaan. Een 26- jarige Rijnsburgse automobilis te, die ook over de Oegstgees terweg reed, kon het jongetje niet meer ontwijken. Het fiet- sertje werd ter plaatse behan deld en met een hersenschud ding naar huis gebracht. De fiets was compleet vernield. Fietser over de kop SASSENHEIM Een 51-jarige Sas- senheimer is gister avond gewond ge raakt bij een valpar tij met zijn fiets. De man reed op de Van Alkemadelaan bij sporthal Wasbeek en sloeg door onbeken de oorzaak over de kop. Hii liep ver moedelijk gekneus de en gebroken rib ben op en is overge bracht naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. Aanrijding op Heereweg LISSE Een 24-jarige vrouw uit Noordwijkerhout is vanmorgen om kwart over zeven aangereden op de Heereweg in Lisse. De vrouw stak de Heereweg ter hoogte van de Akervoorderlaan over. Ze zag daarbij een auto, die uit de richting Lisse kwam, over het hoofd. De politie vermoedt dat de be stuurder van de auto, een 28- jarige Lisser, zonder licht heeft gereden. De vrouw werd met een gebroken been naar het Academisch Zieken huis in Leiden gebracht. De auto werd licht beschadigd. Recordomzet visafslag Aanrander SCHEVENINGEN/KATWIJK De Scheveningse Visafslag heeft in januari een recordbedrag van bijna 7,5 miljoen gulden aan verse vis omgezet. Ofschoon het geen spectaculaire stijging is ten op zicht van de omzet van vorig jaar janua ri (7,3 miljoen) is het resulaat opmerke lijk omdat het aandeel van de Neder landse vissers aanzienlijk is teruggelo pen onder druk van de vele vangstbe perkende bepalingen. De Nederlanders voerden de eerste maand van 1987 nog voor ruim 4,3 miljoen gulden aan verse vis aan. Ondanks de gemiddelde hogere prijs van de vis zorgden zij vorig maand voor een omzet van slechts 3,5 miljoen gulden. Het merendeel van de vis werd in januari aangevoerd door buitenlandse vissers, die in toenemende mate de Scheveningse haven aandoen. gegrepen LEIDSCHENDAM De Leidschendamse politie heeft gisteravond een 30- jarige inwoner van Alk maar aangehouden die een 15-jarige jongen had wil len aanranden aan de Noordsingel. De jongen liep daar gisteravond langs het heempark met een de fecte fiets. De man pro beerde de jongen de bosjes in te sleuren. Hij verzette zich en gooide zijn fiets te gen de man, waarna hij kon ontkomen. Korte tijd later kon de Alkmaarder worden aangehouden. Personeelslid ziekenhuis rooft etenswaren LEIDSCHENDAM Een 56-jarige Haagse werknemer van ziekenhuis Antoniushove is gisteravond aange houden. De man werd op heter daad betrapt toen hij etenswaren wilde stelen. Hij had in de loop van de dag etenswaren zoals melk en beschuit in een plastic zak bij de vuilcontainer geplaatst. Toen hij 's avonds naar huis ging, haalde hij met de auto de plastic zak op. De politie stond hem echter op te wachten. De politie verdenkt de man ervan regelmatig op deze wij ze zijn werkgever te hebben besto len, omdat de laatste maanden met grote regelmaat etenswaren en lin nengoed verdwenen bleek. Interim-manager LEIDEN Bij het Energiebedrijf Rijnland (EBR) zal een interim- manager worden aange steld. De huidige direc teur van het energiebe drijf, de heer Broos- hooft, gaat per 1 maart met de Vut. In verband met de herstructurering van het bedrijf zal niet direct een nieuwe di recteur worden aange steld. Tot er een inte rim-manager is aange trokken, wordt het EBR geleid door directiele den en de voorzitter van het college van be heer, de Leidse wethou der J. Fase. EGSTGEEST De issie welzijnsplan- is ter ziele. Volgens B van Oegstgeest func- meert de commissie niet behoren omdat de le- niet voorbij kunnen n aan de eigen belan- objectiviteit niet ;arandeerd kan worden, commissie welzijns- ing gisteren akkoord iet dit voorstel. Wel werd ;eld dat er behoefte is n overleg tussen de in- llingen. Zo werd het iden van hoorzittingen ;eopperd. De gemeente il frictie tussen instellin gen voorkomen. „Wij be- 0< doelen daar niet de geo grafische grenzen mee als het gaat over het nader rbepalen van de grenzen waarbinnen buurtvereni gingen zich met hun acti viteiten dienen te rich tten", aldus de wethouder 'eimevrouw Th. L. Blom-de ?n[Kock van Leeuwen gister avond in de commissie nawelzijnsplanning. Met de ^'grenzen' bedoelt de ge- H'meente, daar waar instel lingen die subsidie ontvan- ^gen, elkaar niet onheus ®gaan beconcurreren. De ..^buurtverenigingen gaat 'Whet op de eerste plaats om ^buurtgerichte activiteiten. WASSENAAR VREEST HOGE SCHOONMAAKKOSTEN WASSENAAR De auto sloperij Zwakhoven op het woonwagenkampje aan de Ruigelaan betaalt al jaren geen huur of pacht voor de in beslag genomen grond. Dit werd gisteren duidelijk in de commissie vergadering ruimtelijke ordening en openbare werken. Volgens wethou der D. Cocheret is de ver vuiling door de sloperij waarschijnlijk groter dan altijd is aangenomen. De schoonmaakkosten zullen dan ook hoog zijn. eerder geprobeerd de autoslo perij te sluiten, maar bleek dat niet te mogen. Vanaf 1 januari 1988 vallen autosloperijen niet meer onder de hinderwet waarvoor de gemeentebestu ren verantwoordelijk zijn, maar onder de afvalstoffenwet waarvoor het provinciaal be stuur „het bevoegd gezag" is. Maar zolang er geen provinci aal autowrakkenplan is goed gekeurd, kan ook de provincie niet tot sluiting van autoslope rij Zwakhoven overgaan. De gemeente wil de autosloperij zo spoedig mogelijk sluiten omdat de ondergrond sterk vervuild is en nog steeds ver vuild wordt door olie en accu- zuur. Het gemeentebestuur wil aan de Ruigelaan een nieuw be drijfsterrein aanleggen dat wel aan alle voorwaarden voldoet, zoals een verharde, water/olie en accuzuur dichte bodemaf- deklaag en aansluiting op het rioleringssysteem. Tot nu toe loopt de riolering tot aan Hotel Wassenaar. De commissieleden drongen er bij de wethouder op aan dat de bewoners bij de drie aan te leggen bedrijfster- reintjes wel een rechtvaardige baatbelasting voor de aanleg van de riolering gaan betalen. Volgens de wethouder is de gemeente al een jaar bezig de autoslooppraktijken van Zwakhoven te stoppen. Hij zei dat er in het afgelopen jaar wel zeven tot acht keer met de woonwagenbewoners is ge sproken. „Er wel degelijk met hun wensen rekening gehou den", aldus de wethouder. 4aTWIJK Op symbolische ijze heeft gedeputeerde Van —ïr Vlist gistermiddag het artsein gegeven voor de juw van de nieuwe voorzui- eringsinstallatie van de Leid- ihe Duinwatermaatschappij ITDM). Deze voorzuiverings- jstallatie verrijst nabij het liegveld Valkenburg aan de idfassenaarseweg en zal in de "Hekomst zorgen voor schoon nji fosfaatarm water voor de ^infiltratie. Het door bouw- eifedrijf Overmolen te bouwen iidation gaat circa 22 miljoen >-jilden kosten en kan per jaar dissen de 12 en 20 miljoen ku bieke meter water voorzuive- tajn. De installatie moet voor cèt einde van dit jaar in be- afijf zijn. n litle LDM is de laatste jaren ac- eifif bezig de drinkwatervoor ziening voor de Leidse regio neilig te stellen, aldus direc- dur Haaykens in zijn ope- ïngstoespraak. Daartoe is het oodzakelijk dat waterwin- eing na infiltratie in het duin- oèbied tussen Katwijk en Was- pinaar probleemloos blijft ge- nfhieden, ook als de capaciteit <3e(jepUteerde Van der Vlist gaf gisteren het startsein voor de bouw van de voorzuiveringsinstalla- Tiernooga worat. c m eenter ae tj d betonnen tegel te storten. Deze tegel krijgt een belangrijke plaats in de installatie, .f tanning tussen natuurgebied HENK VAN DEN ENDE pélijk te verhogen gaat de IDM vanaf het eind van dit ?ljar over tot het voorfilteren i fen het rivierwater dat uitein delijk in het duingebied ge- Ifibmpt wordt nledurende de periode eind ilL 1988 tot 1993 zal de voorzuive- filterd worden voordat het in ring 12 miljoen kubieke meter het duingebied komt. Vanaf water per jaar behandelen. Dit 1992 wordt via een extra aan- water is afkomstig uit de Rijn- voerleiding water van de An- landse boezemwateren. Be- delse Maas naar dit gebied ge- langrijk is echter dat het slib voerd. Alhoewel dit water van en de fosfaten uit dit water ge- een betere kwaliteit is dan het FOTO: HENK VAN DEN ENDE Rijnlands boezemwater moet het ook voorbehandeld worden, aldus de heer Haaij- kens. De capaciteit van de voorzuiveringsinstallatie zal dan op 20 miljoen kubieke me ter water per jaar komen. :h pjATWIJK Veertig toneel- derenigingen uit de Leidse re- aijo en de Bollenstreek komen >ij> zaterdag 6 februari bijeen in leèstaurant Riche aan de Boule- i ard in Katwijk aan Zee. Het is e bedoeling dat vertegenwoor- i'gers van de toneelverenigin- t fen op deze wijze kennis ma in met eikaars mogelijkheden activiteiten. Ook het Zuid hollands Centrumn voor het Amateurtoneel is aanwezig. De toneelparty begint om 20.00 uur. Organisator Harry de Reus, voorzitter van de Kat- wijkse toneelvereniging Mi miek: „De subsidiekraan wordt steeds meer dichtgedraaid en verenigingen moeten bezuini gen. Ondanks de slechte finan ciële situatie gebeurt het regel matig dat toneelverenigingen, zonder het van elkaar te weten, grote investeringen doen zoals de aanschaf van een lichtinstal latie. Verstandiger is iets te hu ren of collectief aan te schaffen. Hetzelfde gaat op bij het kopen van decors of requisieten". De Reus denkt dat door het organi seren van een toneelverenigin genparty er informele contac ten kunnen worden gelegd. „Wellicht wordt op deze wijze de basis gelegd voor toekomsti ge samenwerking", meent hij daarbij denkend aan een eenac- terfestival of een straattoneel festival. „Op dit moment worden incidenteel dergelijke initiatieven ondernomen. Met een werkgroep zou dit beter gaan". 99 99 „De mensen zijn tegenwoor dig veel meer dan vroeger gebrand op zonlicht en dan staan bomen al gauw in de weg. Het is een, overigens landelijke, rage, dat vragen of er bomen gekapt kunnen worden omdat het te donker in huis wordt. Ik vond dat dikwijls wat overtrokken. Vroeger was iedereen blij met een boom voor het eigen huis. Nu klaagt men dat het uitzicht vroeger beter was. Dat mooie uitzicht van vroe ger wordt dan weer gero mantiseerd want dat kwam dikwijls neer op het uitzicht op een open vlakte. Uitdun nen is soms wel nodig maar met kappen zijn we erg te rughoudend. Men zou blij met en zuiniger moeten zijn op het bomenbestand". Aan het woord de heer P.P.H.M. van Deurzen, chef van de Leidschendamse Plantsoenendienst, die op 61- jarige leeftijd met VUT gaat. Van Deurzen, afkomstig uit Haarlem, heeft enkele jaren gestudeerd aan de Land bouwhogeschool te Wagenin- gen. Hij behaalde een diplo ma aan de Middelbare Rijks tuinbouwschool en be kwaamde zich verder op -Bijdrage: Nol Wesseling kwekerijen in Hilversum en Boskoop waarna hij bedrijfs leider werd bij de kwekerij Oud Clingen dael" in Wasse naar. Na drie jaar in gemeen tedienst in Haarlem werd hij in 1963 chef van de juist op gerichte plantsoenendienst in Leidschendam. „Rondom de oude kerk was het toen nog een kale vlakte met landerij en en boerenwoningen. Pro fessor De Bruin had een nog al beroemd geworden stede bouwkundig plan voor de wijk De Heuvel gemaakt en de Grontmij een plantsoen- plan. Daarna hebben we zelf inrichtingsplannen gemaakt voor de wijken Prinsenhof, De Zijde, Zuid, Duivenvoor de, 't Lien en Voorburgse- weg. Rob Hageraats, sinds 1 december mijn opvolger, gaat zich nu met de wijk De Riet vink bezighouden. De bebou wing, het aantal woningen per hectare, wordt overigens steeds dichter. Meer wonin gen per hectare betekent ook minder groen en we moeten echt oppassen dat de nieuwe wijken in Nederland niet de Trompetboom Leidschendam telt, afgezien van de groenstroken, zo'n tienduizend laan- en straat- bomen in circa 300 soorten en ongeveer 400.000 struiken. „Op enkele plaatsen staat op 'n pleintje soms een exotische boom. In Duivenvoorde bij voorbeeld een trompetboom en ergens anders een meta- sequoia waarvan het stekma- teriaal uit Tibet komt, een boom die oeroud kan worden Van Deurzen is mede-oprich ter en voorzitter van de ruim tien jaar geleden opgerichte afdeling van de Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde. Onder het „bewind" van Van Deurzen is het Heempark Rusthout met de daarin gele gen dieren weide tot stand ge komen. In het Heempark zijn inheemse (Nederlandse) planten bijeengebracht die in moeras, sloot en veld onder natuurlijke omstandigheden verder leven. De dierenwei de krijgt in de zomer bezoek van alle klassen van de basis scholen. Martin Wink, een medewerker van de Plant soenendienst, geeft dan na- tuuronderricht. Een functie waarvan het volgens Van Deurzen plezierig zou zijn als ze als parttime-functie bij het onderwijs zou worden er kend. Afval Voor de toekomst vindt Van Deurzen het mooi als de in woners van Leidschendam wat minder slordig met het afval zouden omgaan. „Het is gewoon afschuwelijk te zien hoe makkelijk men alles maar op straat gooit. De hon- depoep is ook een levens groot probleem. Sommige wandelroutes zoals in 't Lien zijn echt verschrikkelijk. Plantenbakken zijn daar soms hondentoiletten gewor den en het komt op groen stroken voor dat de beplan ting doodgaat". De heer Van Deurzen kreeg gisteren een afscheidsreceptie aangeboden in de hal van het Raadhuis. VOORSCHOTEN De grote aula bij het scholencomplex Noord-Hofland verdwijnt als gemeenschapsruimte voor de gehele wijk. In het 26 klassen tellende scholencomplex Noord-Hofland worden de Wet houder Schramaschool (open baar), het Kompas (pc) en de Noordhof (rk) omgevormd tot basisscholen. Die omvorming dient plaats te vinden met be houd van de bestaande buiten muren, alleen een waranda mag dicht gebouwd worden tot een gang. De totale bouwkosten gaan bedragen 1.4 miljoen gul den en daarvan betaalt het rijk 550.000 gulden. Vergeleken bij de andere basis scholen krijgen de drie scholen in een gebouw minder ruimte. De commissie welzijn kwam gisteravond ook niet helemaal uit de moeilijkheid, wat er gaat gebeuren indien de ene school na de verbouwing groter of kleiner wordt dan de andere. Het wordt dan gewoon een beetje behelpen omdat de in gangen van de scholen gelijk blijven. Wethouder L. Marsélis (CDA) constateerde dat het hui dige resultaat het meest haalba re is en dat de drie schoolbestu ren akkoord gaan met de thans toegewezen ruimte. Voor de verenigingen, die thans gebruik maken van de aula, zal andere ruimte gezocht moeten worden. Dat is vooral voor de tafelten nisvereniging Reflex een moei lijke opgave. Aan de andere kant van Voor- 'schoten (tegenover de moeder Godskerk in de wijk Bosch geest) komt nog dit jaar een multifunktioneel gebouw ge reed, dat gebruikt zal worden als buurthuis, kinderspeelzaal en verenigingsgebouw. Daar is haast bij omdat het buurthuis Boschgeest/Bloemenwijk drin gend toe is aan goede huisves ting. Volgens de architect kan in mei met de bouw begonnen worden. De opzet is dat vrijwil ligers zullen meewerken, waar door de kosten gedrukt kunnen worden. De bouwkosten zonder grondprijs worden geraamd op 800.000 gulden. De commissie welzijn ging ak koord met de aanleg van negen woonwagenstandplaatsen in de nieu'we wijk Starrenburg. Ook de provincie is akkoord evenals het woonwagenschap Leiden. De plaatsen dienen voor 1990 te zijn aangelegd. De commissie vond het een tragische zaak dat het kampje aan de Leidseweg- Noord nimmer is bezet door be woners van het regiokamp Lei den. De drie standplaatsen worden thans ingenomen door drie gezinnen van buiten de re gio Leiden. Woestduin De Koninklijke Maatschappij I voor Tuinbouw en Plantkun de gaat zaterdag wandelen in het Woestduin. Deelnemers kunnen zich verzamelen om Ma uri tsgroep De Voorschotense Mauri ts groep, een scoutinggroep voor lichamelijk gehandicapten houdt zaterdag een gratis feestdag. De feestdag is spe ciaal bedoeld voor mensen die ook lichamelijk gehandicapt zijn. Die kunnen wel ouders of vrienden meenemen. Op het programma staan clowns voor de kleintjes en disco voor de ouderen. Ook worden er pannekoeken gebakken. De feestdag begint om half vijf. De disco gaat om half acht van start. Plaats van handeling is de Kimshoeve aan de Baden Po well weg 2 in Vlietwijk Voorschoten. Infor matie: Petra of Carolien Ver geer, telefoon 01711-10509 of José Kathmann, telefoon 071- 210072. Vogelexcursie De Vogelwerkgroep Koude kerk /Hazerswoude houdt za terdag weer een vogelexcur sie. Dit keer is gekozen voor de Zegerplas in Alphen aan den Rijn. Startpunt is de par keerplaats bij de kinderboer derij aan de Burgemeester Bruins Slotsingel. Aanvang negen. De aandacht zal vooral uitgaan naar water- en stru weelvogels en wintergasten. De wandeling neemt twee uur in beslag. Opgave voor deel name kan bij A. Renniers, 071-411315, op vrijdagavond tussen half acht en negen uur. vijf uur een grote postzegel- ruildag in dorpshuis De Kuip, Zeestraat 1 in Noordwijk. Le den van de vereniging beta len een gulden entree, niet-le- den betalen twee kwartjes meer. Leiderdorp. Muzikale mede werking wordt verleend door de Lei no's en boeren blaas- band BBO. Op het program ma staan verkiezingen van de aardigste en gekste mensen, en verder draait het Rad van Avontuur. Aanvang negen Concert De Big Band Bollenstreek TJnmpcirlt geeft zaterdag een concert in Artopa, Grevelingstraat 50 in Lisse. De band speelt walsen, Zuidamerikaanse muziek en echte big-bandmuziek. De en tree kost vijf gulden. Aanvang kwart over acht. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV Lisse. Postzegelruildag Carnaval De Vereniging van Postzegel verzamelaars Noordwijk houdt zaterdag van tien tot Voetbalvereniging RCL viert zaterdag het 'carnavalsfeest in de kantine in de Bloemerd De groep Homesick and the backstappers treedt zaterdaga vond op in café-koffiebar De Twee Wezen aan de Oude Ha ven in Sassenheim. De for matie speelt in de traditie van The fabulous Thinderbirds rhythm and soulmusic. Aanvang half elf, de toegang is gratis. Ex Voto De formatie Hot Lead en Cold Feet treedt zaterdagavond op in jongerencentrum Ex Voto in Voorhout. De groep, met zangeres Natasscha Sajtchen- ka, brengt een mengeling van funk, soul, cock en blues. De zaal gaat om half tien open. Leden moeten een rijksdaal der entree betalen, niet-leden vijf gulden. Zondag is er bij Ex-Voto wederom een sessie. Vanaf zes uur zijn muzikan ten welkom .om samen met anderen hun muzikale talen ten te tonen. De toegang is gratis. Film Shout for joy en Tough Love zijn twee films die zaterdag in het Evangelisch Ontmoetings centrum De Ark, Picképlein 1 in Noordwijk worden ge draaid. Aanvang acht uur. De toegang is gratis. Folk Het folkloristische dansen semble Achalay treedt zater dag op in Tripod ia in Kat wijk. Aanvangkwart over acht. Dansensemble Achalay bestaat uit twintig enthousias te dansers en danseressen uit de regio Leiden. Ze laten dan sen zien uit Nederland, Hon garije, Bulgarije en Roemenië. De muzikale begeleiding treedt zaterdag op bij jazzclub De Wagenschuur in de Hol- landsche Tuyn aan de Hoofd straat 24 in Leiderdorp. Aanvang half tien, entree zes gulden. Kinderthea ter Renee Schouwenberg brengt zaterdag de kindertheater voorstelling „De tante van Roodkapje" in Muzenhof Lei derdorp. Aanvang half drie, entree drie gulden vijftig. wordt verzorgd door het fol- Kaarten klore-orkest Zanat. Toegang kost twaalf gulden, leden van K&O betalen tien gulden en CJP'ers acht gulden. Jazz Het Gijs Hendriks Kwartet In buurthuis De Weipoort wordt morgenavond een kaartavond gehouden voor het weeshuis Casa Materna. Vanaf acht uur kan klaverjas of kruisjas worden gespeeld. De opbrengst is bestemd voor de actie Futura '90.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13