Veenweidegebied moet goed worden beschermd Alarm werkt voor de zomer dagpuzzel PROVINCIE IN NOTA: Ook Alkemade heeft ecocarj Sporthal Nieuwkoop in april geopend Tandarts J mag blijver Alkemadese ecocar. jg' FOTO: WIM VAN NO<P aan tafel lenstverlenm APOTHEKEN De avond- en nacht diénsten van de apotheken in de r gio Leiden worden tot vrijdag 5 febru ari waargenomen door apotheek De Aloe in Leiden en apotheek Beker ir Oegstgeest. KLACHTENMELDPUNT Ambulante Psychotherapie Zuid-Holland Noord. Spreekuur 18.00-19.00 uut. Tel. 071- 254654. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543. afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- huis). De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Rodenburgstraat in Leiden naar de Kronensteinkade 18a VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moe- dër en kind. Bel tel. 071-897762. 071- 142201 of 033-620244 Het laatste nummer is dag en nacht bereikbaar. CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2. 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/i dag 9-12 ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau. Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau. di. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do 18.30-20.30. afdeling vrouw: vr. 10-12. SOS Telefonische Hulpdienst Lei den e.o. Voor een gesprek van mens tot mens. Vertrouwelijk. Dag e nacht bereikbaar. Telefoonnummer achterop de telefoongids (071- 125202). BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50. tel. 123942; spreeku ren ma. en di. 10.00-12.30 u.. w 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening in Leiden. Leiderdorp. Oegstgeest. Rijnsburg. Valkenburg. Voorschoten. Warmond en Zoeterwoude. Tel. 071-174141. BURGERRAADSLIEDEN Koren brugsteeg 2. tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., di. en wo. -11.00-12.00 u.. do. 18.30-20.00 u. Joop Bakker plant boom ALKEMADE Voorzitter Joop Bak ker van de 75-jarige Oranjevereniging Juliana heeft gisteren de Alkemadese Oranje- of Beatrixboom geplant op de hoek Wilgenstraat/Stationsweg in Roelofarendsveen. Burgemeester A. Meerburg en enige medewerkers van de gemeentelijke plantsoenendienst boden de helpende hand. Toeschou wers waren diverse vertegenwoordi gers van de drie Oranjeverenigingen, die Alkemade rijk is, namelijk die van Nieuwe Wetering, de Kaag en Roelo farendsveen. Na afloop kregen de ge nodigden in de raadszaal een ouder wets glaasje Oranjebitter geserveerd. De gisteren geplante Oranjeboom zal ter gelegenheid van Koninginnedag op 30 april worden voorzien van een plaquette. Schaatsers naar Eindhoven ALKEMADE/WOUBRUGGE Vier leden van de Trainingsgroep Alkemade doen komend weekeinde mee aan de Nederlandse schaatskampioenschappen voor junioren in Eindhoven. Het zijn de A-junioren Arnold en Anja van der Poel en de C-junioren Wen dy van der Poel en Claudia Wolvers. Aangezien de verwachtingen, vooral voor wat betreft de prestaties van Arnold van der Poel hoog zijn gespannen, is er naar verwachting veel belangstelling voor het bezoe ken van de wedstrijden. IJsclub Alkemade laat, bij voldoende belangstelling, een speciale bus naar Eind hoven rijden met opstapplaatsen in Roelofarendsveen en Woubrugge. De bus vertrekt zondagochtend om acht uur. De rit kost vijftien gulden voor personen ouder dan vijftien jaar en tien gulden voor hen die jonger zijn. De toegangsprijs tot het Eindhovense Ijs stadion bedraagt een rijksdaalder. Telefonische opga ven bij IJsvereniging Alkemade, de heer J. de Jong, telefoon 01713-3528, uitsluitend tussen vijf en zeven Welzijnswerkers in servicebureau LEIDSCHENDAM De zes beroeps krachten die in dienst zijn van de Raad voor Jeugd- en Jongerenaktiviteiten Leidschendam (RJJL) zullen waar schijnlijk in één service-bureau worden ondergebracht dat voor ondersteuning van het jeugd- en jongerenwerk, het wijkwerk, de sport en de cultuur gpat werken. Een notitie hierover, die overi gens nog uitgebreid met de overkoepe lende organisaties moet worden bespro ken, is gisteren door de raadscommissie welzijn positief ontvangen. Voornaam ste doel is de dienstverlening van de koepels - behalve de RJJL ook de Cul turele Raad (CRL) en de Stichting Sportgemeenschap (SSL) - aan de aan gesloten instellingen te vergroten. PEUTERS NAAR DE ELCKERLYC ALPHEN AAN DEN RIJN De peuters van de peuterspeelzaal Rid- derzwam verhuizen dinsdag 9 fe bruari naar een lokaal in De Elc- kerlyc. Het gaat hier om een lokaal dat door de openbare basisschool Elckerlyc en het buurtcentrum met dezelfde naam gezamenlijk ge bruikt wordt als handenarbeidlo- kaal. Het is eigendom van de ge meente Alphen. De tachtig peuters van de peuterspeelzaal waren begin januari verhuisd naar een lokaal in basisschool de Ridderburcht. Vori ge week kreeg het bestuur echter te horen dat de peuters weer moes ten vertrekken omdat de ruimte nodig was voor de leerlingen van basisschool de Regenboog. Valckendam nog niet verloren h ALPHEN AAN DEN RIJN Er komt op korte terf een haalbaarheidsonderzoek naar het voortbestaan! de Stichting Boerderij Valckendam aan de Korsteelf^ weg. De boerderij, een opvangcentrum voor geesti gehandicapte boerenzonen, kampt al jaren met geldt00 blemen. De gemeente Alphen staat garant voor rentre aflossing van een door de Stichting afgesloten lening10 de exploitatie van de boerderij te kunnen bekostij"1 Maar het lukt de Stichting niet zonder hulp aan drel nanciële verplichtingen te voldoen en de gemeente^.c phen wil niet steeds voor de kosten opdraaien. j"° eerder gedaan verzoek bij het rijk om de Valckendarr' officiële status te geven van opvangcentrum voor r wassenen lukt niet. Wethouder mevrouw G. BruEf, (welzijn) en wethouder K. Mollema (financiën) en Stichting Gemiva hebben aan het rijk gevraagd de Vf» kendam de status van dagverblijf voor volwassene^51 geven. Den Haag beslist binnen vier tot zes weken g deze kwestie. Volgens de Alphense wethouders is erfj kans dat de Valckendam kan blijven bestaan. DEN HAAG/RIJN STREEK Zowel de na tuurlijke als de agrarische waarden van het veenwei degebied moeten zoveel mogelijk behouden blij ven. Dat is de belangrijk ste aanbeveling die in de startnotitie ontwikkelings plan veenweidegebieden van Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland te lezen valt. Voorkomen moet worden dat het Zuidhollandse veenweide gebied in kwaliteit achteruit- produktie moeten worden ge nomen om de aanwezige na tuur, recreatie en bebossing meer te kunnen ontwikkelen. GS stellen verder dat door de grondgebonden melkquotering boeren gedwongen zijn minder koeien te houden en de melk- gift per koe te verhogen. Kost prijsverlaging kan bereikt worden door het aan te kopen krachtvoer te vervangen door zelf te winnen ruwvoer. Een verbetering van de kwaliteit van het grasland zal daarom voor boeren gewenst zijn om het inkomen op peil te hou den. Vooral ook omdat de Zuidhollandse veenweidebe- gaat of verstedelijkt. Door de drijven meestal voor wat be landbouwoverschotten zullen de boeren in het gebied steeds minder mogen produceren. Omdat de natuurlijke waarden echter voor een groot deel af hankelijk zijn van het grond gebruik, zullen activiteiten volgens de provincie verlegd moeten worden naar andere soorten van agrarische pro duktie. Daarnaast zullen delen van het veenweidegebied uit treft het ruwvoer niet zelf voorzienend zijn. Zij hebben daarvoor meestal te veel Vee op één stuk weiland staan. Verweven Aan de ene kant willen GS de natuur van de veenweidege bieden zoveel mogelijk behou den, aan de andere kant wil len zij de belangen van de agrariërs daarbij niet uit het oog verliezen. Hun inkomen voor de komende jaren moet gewaarborgd blijven, vooral ook omdat landbouw en na tuur in het gebied nauw ver weven zijn en de boeren voor een groot deel verantwoorde lijk zijn voor het behoud van het veenweidegebied. Veel van de natuurwaarden die ka rakteristiek zijn voor het veenweidegebied worden in stand gehouden dankzij het agrarisch gebruik van het land. Dit geldt met name voor de weidevogels en bijvoor beeld oevervegetatie van slo ten. Deze staan echter onder sterke druk door veranderin gen van het grondgebruik. In de afgelopen jaren is het wei devogelbestand sterk terugge lopen. Door het dempen van moerasjes, ontsluiten van pol derkaden en het verdwijnen van geriefbosjes en rietlandjes wordt de vegetatie sterk ver zwakt. Het beschermen daar van in geïsoleerde reservaten heeft volgens de provincie geen zin, vooral niet omdat de aanwezige natuur zo sterk ver weven is met de landbouw. De veranderingen die in de be drijfsvoering optreden als ge volg van de beperking van de produktie, moeten ten volle worden benut ten behoeve van behoud en versterking van na- tuur- en landschapswaarden in het veenweidegebied, zo vindt de provincie. In delen van het veenweidegebied die binnen de stedelijke invloedssfeer lig gen, moeten ongewenste in vloeden daarvan voorkomen worden. Tenslotte willen GS aandacht schenken aan water- huishoudkundige aspecten in het gebied. GS merken overigens in de nota op dat de provincie maar beperkt maatregelen kan tref fen voor het behoud van het gebied. Het landbouwbeleid wordt voornamelijk op EG- en rijksniveau bepaald. De startnotitie ontwikkeling veenweidegebieden komt mor gen ter sprake tijdens een ver gadering van de provinciale commissie voor recreatie, na tuur en agrarische zaken. HAZERSWOUDE De eerste aansluitingen op het alarmsysteem voor be jaarden zijn voor de zomer gereed. Dit zei wethouder G. van der Lecq gisteren in een vergadering van de raadscommissie welzijn. Over het systeem wordt al sinds 1985 gesproken. De commissie welzijn besprak gisteravond een notitie over het flankerend bejaardenbe leid. Ouderen die alleen en zelfstandig wonen en daarbij tot een risicogroep behoren komen in aanmerking voor een alarmeringsapparaat. Tot een risicogroep behoren diege nen met medische aandoenin gen als slecht gezichtsvermo gen, hartziekten, immobiliteit, rheuma en andere. Ook men sen met psychische of sociale problemen als angst en een zaamheid kunnen in aanmer king komen. Op voordracht van de huisarts kunnen deze mensen in aan merking komen voor een ap paraatje aan het lichaam. Door een simpele druk op een knop kunnen ze op iedere plek in het eigen huis alarm slaan. Dit signaal wordt in eerste instan tie opgevangen op de centrale. Het gaat om spreek-luisterver- bindingen, zodat de centrale de in nood verkerende per soon meteen kan laten weten dat het alarm ontvangen is. De centrale waarschuwt daarop een vrijwilliger of desnoods een huisarts die ter plaatse hulp kan gaan bieden. In eer ste instantie worden 20 appa raten aangeschaft op een po tentieel van 301 alleenstaande bejaarden. De nog onbekende kosten zullen worden gedekt door provincie, gemeente en een eigen bijdrage. De Stichting Open Bejaarden- werk is bereid gevonden een groot aantal taken uit te voe ren. Hierbij gaat het vooral om het contact tussen de oudere en de gemeente. De stichting heeft al veel contacten met be jaarden en kent derhalve vaak al de behoeften. Ook wordt nog gedacht om niet-bejaarde- hulpbehoevenden de mogelijk heid te geven van een alarme ringssysteem. Dit plan valt echter buiten de subsidierege ling van de provincie en moet daarom nog verder uitgewerkt worden. ALKEMADE Met een welgemikte worp van symbolisch chemisch af val zorgde de Alkemadese wethouder W. Nugteren er gistermorgen voor dat de zogenoemde ecocar ook in Alkemade haar intrede kon doen. Voor wie het nog niet weet de ecocar is een mobiel inzameldepot bestemd voor het ophalen van klein chemisch afval van bedrijven en huishou dens. Hiermee hoopt men dat dit chemische afval niet meer bij het gewone huisvuil terecht komt, waardoor de verwerking en recycling van afval vele malen eenvoudiger en goedkoper wordt. Eigenlijk bestond in Alkemade al enige jaren de gelegenheid om schadelijke afvalstoffen, bestrijdingsmiddelen en lege verpakkingen "daarvan ge scheiden van het normale huisvuil in te leveren bij de gemeentelijke werkplaats aan de Korte Goog. Ruim vier ton klein chemisch afval, dit is vijftien procent van de totale in Alkemadese huishoudens geproduceerde hoeveelheid af val, werd daar in 1986 naar toe gebracht. Met de komst van de ecocar zal deze hoeveelheid veel groter zijn. Op elke eerste woensdag van de maand be staat namelijk voortaan de mogelijkheid klein chemisch afval dicht bij huis in te leve ren. Een schema van stand plaatsen en tijden wordt nog nader bekend gemaakt. Alle met de ecocar opgehaalde af valstoffen worden vervoerd naar een centraal depot opit) Utrechtse industriegeljn Lage Weide. Daar worden p stoffen gesorteerd, waarna sa deel geschikt wordt gema^ voor recylcling. De rest wq> gereed gemaakt voor doorv,^ naar gespecialiseerde ven»j; kingsbedrijven. Onder de fen die bij de ecocar (en de| meentelijke werkplaats) k| nen worden afgegeven zijik enige waar men wellicht (p zo snel aan zou denken. D? om volgt hier een sumnf" overzichtje: Oude TL-buir kwikthermometers, battel accu's, lege en halflege en lijmverpakkingen en spj bussen, afval van chemisj toiletten, cosmetica, filmafi geneesmiddelen, lood-, zij koper-, arseen- en kwikl dend afval, oplosmiddelen, tochemicaliën, smeervet, ren, loog, restanten schi maakmiddelen etc, Vrouw breekt been WARMOND Een 83-jarige vrouw uit Warmond heeft gister middag haar been gebroken op de Herenweg in Warmond. De vrouw trachtte vanaf bejaardenoord Mariënhaven de weg over te steken. Zij aarzelde toen zij een auto zag aankomen, bestuurd door een 24-jarige Warmonder. De vrouw liep terug, stak ver volgens toch over en verraste daarmee de automobilist, die niet meer kon remmen. De vrouw werd geschept. Het slachtoffer is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. IJsclub kijkt naar eeuwfeest ZOETERWOUDE Het gaat goed met de IJsclub Zoeter woude. Dat bleek gisteravond tijdens de algemene vergade ring van de oudste sportvere niging (93) van Zoeterwoude. In financieel opzicht is de laat ste jaren met weken goed ijs goed gedraaid en dat bete kent dat nu reeds gelden gere serveerd kunnen worden voor de viering van het eeuwfeest. Hoewel natuurijs ontbreekt kunnen de Zoeterwoudenaren toch nog in actie komen. Don derdag 17 maart heeft de ijs- club de Leidse ijsbaan gehuurd voor het houden van wedstrij den voor jeugd en senioren, terwijl ook de recreatieschaat sers van harte welkom zijn. Vier leden werden in de bloe metjes gezet omdat zij geslaagd zijn voor het diploma jeugd- schaatsbegeleider: Annie On derwater, Chris Overdevest, Piet Kranenburg en Jan Mat- Afscheid werd genomen van bestuurslid Marian Wijsman. Voor haar in de plaats is Henk Ammerlaan gekomen, terwijl Corrie Berk-van Klink het be stuur completeert. Besloten is dat, bij natuurijs, in samen werking met de ijsclub Nut en Vermaak uit Stompwijk een toertocht zal worden verreden. Voorts worden Stompwijkers in de gelegenheid gesteld op de Noord Aa een marathon wedstrijd te houden. Overi gens begon de vergadering met een moment van stilte ter nagedachtenis aan de heer Cees van Leeuwen. Hij was ja renlang voorzitter van de ijs- club en nadien benoemd tot ere-voorzitter. In november vorig jaar is hij gestorven. Trouwen in Leidschendam veel duurder LEIDSCHENDAM De ta rieven voor huwelijksvoltrek king in Leidschendam zullen met 25 procent worden ver hoogd waarmee ze overigens, uitgezonderd de zaterdag, nog beneden het gemiddelde ko men te liggen voor het tarief in de randgemeenten. Voor naamste reden voor de verho ging is het feit d£t vorig jaar het verschil in tarief voor in gezetenen en niet-ingezetenen niet langer mocht worden ge handhaafd Hierdoor werd 13.000 gulden minder aan le ges ontvangen. Verhoging van het tarief tot het gemiddelde van de omliggende gemeenten zou een stijging van 50 procent meebrengen. Een verhoging van 25 procent brengt echter al ruim 13.000 gulden op. Het tarief voor maandag, dinsdag en woensdag van 164 gulden wordt nu 205 gulden, voor donderdag en vrijdag wordt het 275 gulden tegen voorheen 222 gulden en voor zaterdag blijft het tarief van 807 gulden (in de omgeving 720 gulden) gehandhaafd. Wethouder F. IJmkers heeft zich tegen de verhoging (die maandag door de gemeenteraad wordt be handeld) verklaard. Hij vindt de verhoging niet noodzake lijk, gezien de financiële toe stand van de gemeente. Het ligt overigens in de bedoeling de tarieven volgend jaar nog eens met 25 procent te verho gen. ADVERTENTIE Lieve Mensen Ga mee met de bedevaart naar Medju- gorje het Joegoslavische plaatsje, waar Maria nog dagelijks verschijnt. Van 5 t/m 12 mei aanstaande. Inl. Theo v.d. Heuvel, tel.: 04110-1565. Winnaar auto doet SJZ geluidsinstallatie cadeau Het clubhuis van de Zoeterwoudse voetbalvereniging SJZ krijgt een nieuwe geluidinstallatie. Dat is het cadeau van de heer D. Stokman, winnaar van de Superloterij. Gisteren was hij in Zoeter woude om die prijs (een gloednieuwe Opel Corsa) in ontvangst te nemen. Stokman, die in West-Duitsland woont, was zo verrast dat hij de hoofdprijs had gewonnen, dat hij SJZ spontaan een geluidsinstallatie aanbood. Die komt SJZ goed van pas, want de bestaande installatie vertoont regelmatig mankementen. Voorzit ter Martien Berg was gisteren dan ook erg tevreden met de ge ste van de heer Stokman. De overhandiging van de autosleutels vond plaats op sportpark Haasbroek. Dankzij de opbrengst van de superloterij (in korte tijd werden 1.000 loten raison van 100 gulden per stuk verkocht) is het clubhuis van SJZ grondig opge knapt. De dakbedekking is geheel vernieuwd en ook de voorpui van het 20 jaar oude clubhuis onderging een ware gedaantewis seling. Met duurzame materialen hopen de groen-witten weer een groot aantal jaren uit de (onderhouds) zorgen te zijn. Ook de verplaatsing van de entree van het clubhuis én het plaatsen van een tochtportaal zijn positief ontvangen. De penningmeester merkt nu al dat de dubbele beglazing rendement oplevert. Na mens het bestuur van SJZ sprak voorzitter Martien Berg nog maals zijn. waardering uit voor de vele vrijwilligers die loten heb ben verkocht én zij die met zelfwerkzaamheid het clubhuis heb ben opgeknapt. FOTO: WIM VAN NOORT NIEUWKOOP De bouw van de sporthal, bibliotheek en overdekt zwembad verloopt zeer voorspoedig. De sporthal en bibliotheek worden op 22 en 23 april geopend, terwijl de opening van het zwembad op 10 en 11 juni plaats heeft. Dit werd gisteravond tijdens de vergadering van de raadscom missie onderwijs, welzijn en volksgezondheid door de voor- ziter mevrouw A.A. van der Most medegedeeld. De commissie boog zich giste ren over het evaluatierapport van de welzijnsraad. De be- van sportverenigingen. De ju niorleden kosten de vereni ging relatief gezien veel geld. Er wordt dan ook voorgesteld een 25 gulden subsidie per langrijkste wijziging die in dit jeugdlid te geven met een mi- rapport wordt voorgesteld is nimum van 500 gulden, de verandering van de subsi- Verenigingen met weinig dieverordening voor de sport, jeugdleden zouden mogelijker- In het huidige subsidiebeleid wijs buiten de boot vallen, bestaat een groot verschil tus- Door de heer B. Dors van de sen juniorleden en seniorleden PvdA-fractie werd een voor stel gedaan van het invoeren van geleidende schalen. Het gevolg van dit voorstel van sti muleringssubsidie is dat som mige verenigingen minder subsidie ontvangen en dat an dere verenigingen die aanvan-' kelijk geen subsidie ontvingen nu wel in de prijzen vallen. Door veel verenigingen werd het subsidieformulier als te moeilijk beschouwd. l LEIDERDORP Tandf D.E. Verlinden mag voorlty zijn tandartsenpraktijk inji woning Souverein 43 in t derdorp blijven uitoefeit voor wat betreft de Lei<i dorpse commissie beroep- bezwaarschriften. Deze zali college van burgemeester! wethouders adviseren de taj arts te laten zitten. De c< missie acht het redelijk da( tandarts, die illegaal zijn pij tijk uitoefent, nog wat uit) krijgt totdat hij zijn niet) woning met praktijkruimt« Buitenhof Leiderdorp kam trekken. Dat kan over c negen maanden. Volgens de heer Verlindei die overgangsperiode noot kelijk, omdat zijn kleine pi tijk (200 particuliere patiënt anders verloopt en het m lijk wordt om in Buitenhof nieuwe start te maken, heer Verlinden heeft de pi tijk overgenomen van broer, die met een vrijstel een tandartspraktijk in de woning uitoefende. Die stelling liep echter in 198( waardoor de heer Verlin feitelijk een illegale pral ging uitoefenen. De gemei wilde hem er desnoods politiedwang uitzetten, oo om geen precedent te scl pen. De commissie beroep looft niet dat er een preced werking zal ontstaan, aa zien er sprake is van bijzo; re omstandigheden. De 1< van de commissie stellen het gemeenbestuur in recht staat voor wat be het handhaven van het stemmingsplan, maar zij den dat het te ver gaan or tandarts gedurende m maanden werkeloos te ma Tegels te kijk TER AAR Nederlands, gels uit de zeventiende en tiende eeuw zijn te zien ir .Cultuur Historisch Museui Ter Aar. De tentoonste geeft een overzicht van de wikkeling van de Nederla tegels vanaf die tijd. Verd er tegelijkertijd een exposii bezichtigen van tekeni van Ada Gons-Goosen uit derdam. Onder de titel Dn tegels laat zij in haar wer kijker meegenieten van den die zij in haar droom zich zag en jeugdherinneri die zij op tegels weergeg heeft. De gecombineerde t sitie is dagelijks van twe LEIDEN OMGEVING CcidaeSomcmt donderdag 4 februari i9ss pagina j Vissticks, prei met kerriesaus en aard appelpuree - vla met gebakken appel Als u met z'n tweeën bent, dan heeft u nodig: 10 vis sticks, 20 g margarine, hal ve citroen, peterselie; 800 g prei, zout, 10 g bloem, kerrie, V2 dl melk, Vx dl kooknat, 5 g margarine, pe terselie of bieslook; tot 1 kg aardappelen, zout, melk, peper, noot muskaat, 5 g margarine; halve appel, 10 g margari ne. 1 lepel suiker, kaneel, l/x liter gele vla (Vx liter melk, 25 g custard, 30 g sui ker). Leg de vissticks direct uit de diepvries naast elkaar in een koekepan met warme mar garine. Bak de staafjes rond om bruin in acht minuten en leg ze op een voorverwarmd bord. Garneer met parten ci troen en een toefje peterselie. Snijd de prei in de lengte door en vervolgens in stuk ken van vier centimeter. Doe het onderste stuk en de don kergroene uiteinden van de groente weg. Was de prei schoon; er bevindt zich meestal veel vuil tussen de bladeren. Zet de groente op met weinig kokend water en zout en kook haar in acht a tien minuten gaar. Door lan ger koken wordt de prei pap perig. Meng bloem, kerrie en melk; voeg het kooknat van de prei toe en breng het mengsel roerende aan de kook. Laat het sausje twee minuten ko ken en maak het af met mar garine en zout. Voeg de gare 'en in een vergiet uitgelekte prei toe. Warm de massa nog even door en doe er zo nodig meer zout en kerrie bij. Be strooi de prei in de schaal met fijngeknipte peterselie of bieslook. Bak twee stevige plakken appel gaar en lichtbruin in de margarine, leg ze per per soon op een bordje en be strooi ze met suiker en ka neel. Bedek de nog warme of afgekoelde appelschijven met gele vla. RUITENPUZZEL Steeds te beginnen in het vakje boven het cijfer en verder gaande in de richting van de wijzers van de klok. kunnen rond de genummerde vakjes woorden van 4 letters van navolgende betekenis worden ver- 1; klipgeit; 2 kokertje van zacht metaal; 3 zangvogeltje; 4 kost baar bont; 5 witvis; 6 standaard voor het schilderdoek; 7 orgaan; 8 koker, foedraal; 9 zeevis. OPLOSSING TJI9 6 :.nta 8 'J®!u L :laza 9 :!®I9 S :>tuiLu t> :nau>t s :eqnj z :s|uia6 i

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12