Qowvcmt faillissement dreigt voor eidse stadsverwarming Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Leidse schoenenimporteur verhuist naar Sassenheim Wethouder Fase: Roomburg over vijf jaar volgebouwd Verenigingen toch akkoord met muziekverzamelgebouw DONDERDAG 4 FEBRUARI 1988 PAGINA 11 4J0DELIJK ONGEVAL BIJ POSTKANTOOR SCHIPHOLWEG De 47-jarige W.P. Dissel uit is vanochtend om het leven ge- bij een verkeersongeval op het ipad langs de Schipholweg, ter hoog- [an het postkantoor. De man, die op ruiiojiets vanuit de richting van de Oegst- sne.^terweg kwafn, werd rond kwart zes aangereden door een 54-iarige Ise PTT-beambte in een bestelbusje. PTT'er kwam vanaf het terrein van postkantoor. Hij heeft tegenover de JFütie verklaard dat hij zowel van links Sh! van rechts geen fietsers of bromfiet- Ra heeft zien aankomen op het fiets- De PTT'er hoorde bij het oprijden het fietspad een raar geluid bij het iterachterwiel, stapte uit en liep ach- de auto om. Bij het achterwiel zag hij beschadigde fiets, en merkte ver- Si, r< ;ens bij het voorwiel het slachtoffer op. Volgens de politie is de fietser aan de voorkant onder het busje terecht ge komen, aangezien de PTT-auto daar schade had. De man is vermoedelijk met zijn hoofd op het fietspad geklapt en vrijwel direct overleden aan hersen letsel. Het fietspad langs de Schipholweg ter hoogte van het postkantoor is volgens de politie een berucht punt. Fietsers en bromfietsers komen van beide zijden, iets waar automobilisten die het fietspad, willen oversteken vaak niet op rekenen. In 1987 vonden er vijf ongevallen plaats, waarbij één gewonde viel. Dit jaar zijn er al vier ongelukken geno teerd, waarbij één gewonde en nu één dode vielen. Het fietspad is momenteel extra druk omdat het fietspad aan de andere zijde van de Schipholweg is af gesloten wegens bouwactiviteiten. Namens de gemeente noemt ambtenaar D.H. Kuijper (verkeerszaken) het onge val een „ongelukkige toevalstreffer". „Voor de chauffeur van het busje was de situatie overzichtelijk en niet abnor maal; de fietsêr kwam van links", zegt hij. Bij de gemeente komen regelmatig klachten binnen van fietsers die in de richting van de Oegstgeesterweg rijden. Zij worden vaak niet opgemerkt door automobilisten die vanaf de Schiphol weg rechtsaf slaan naar het postkantoor en het fietspad kruisen. De gemeente heeft daar meer ruimte voor auto's ge creëerd en waarschuwingsborden ge plaatst. „Ik vrees dat we niet veel meer kunnen doen", aldus Kuijper, die daar aan toevoegt dat er niet opvallend veel ongelukken gebeuren. Supermarkt Kennedylaan geopend LEIDEN De supermarkt in het winkelcen trum aan de Kennedylaan in Leiden Zuid-West is vandaag weer open gegaan. De nieuwe winkel is in de plaats gekomen van de Spar. De eige naar is van plan de „verkoopoppervlakte" deze zomer door een interne verbouwing te verdub belen tot 500 vierkante meter. Wethouder J. Fase van economische zaken deelde dit gister avond mee tijdens een commissievergadering. Fase zegde toe dat de gemeente zal overleggen met de winkeliersverenigingen over aanpassin gen die het centrum op de hoek van de Kenne dylaan en het Wagnerplein aantrekkelijker kunnen maken. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan het plaatsen van fietsklemmen of het aanbren gen van groenvoorzieningen in de omgeving. Eigenaar Aegon gaat een aantal „kleine aanpas singen" aanbrengen aan het winkelcentrum, waarvoor de belangstelling een tijdlang niet zo groot is geweest. Soft drugs in beslag genomen LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag een controle gehouden in een koffieshop aan de Pieterskerk- gracht. Er werden 30 zakjes met soft drugs aangetroffen, met een totaalgewicht van 50 gram. Een 22-jarige Amster dammer is ter plaat se verhoord. De ei genaar van de kof fieshop zal later ver hoord worden. Sanering noodzakelijk vervuild grondwater rond Uiterstegracht LEIDEN De grond in het gebied tussen Uiterstegracht, Nieuwe Rijn, Vestestraat en Groenesteeg moet worden gesaneerd. Dat heeft de provincie in een brief aan de bewoners laten weten. De bodemverontreiniging bestaat voornamelijk uit oplosmiddelen voor verf. Er is geen direct gevaar voor de volksgezondheid. De bewoners wordt wel afgeraden in de grond te graven. De vervui ling beperkt zich voornamelijk tot het grondwater. De bodem zelf is nauwelijks aangetast. Het grondwater ligt minstens vijftig centi meter onder de oppervlakte. De verontreiniging is tot vijftien me ter diepte geconstateerd. Het centrum van de vervuiling ligt bij de panden Uiterstegracht 45-55. Hoewel er geen direct gevaar is, moet de verontreiniging volgens de provincie worden verwijderd om verdere verspreiding in de toekomst te voorkomen. Eind 1987 is een onderzoek begonnen naar de manier waarop de sanering kan worden aangepakt. De eerste onderzoeken naar de verontreiniging dateren al van 1986. De LDM heeft naar aanleiding van de ver moede verontreiniging eerder al kunststof waterleidingen vervan- geh door koperen buizen. Vervolg van voorpagina) jEIDEN De stadsverwar- ning in Leiden dreigt op een [igantisch debacle uit te lo- jen. Recente berekeningen lebben aangetoond, dat het iroject zeker niet de ver- vachte winst in 2011 van 34,4 niljoen zal behalen. Integen- qj leel: becijferd is een verlies tp die datum van 125 miljoen é'nhgulden. Adunct-directeur K. C 'an der Moolen van het ver- jj. intwoordelijke Energiebedrijf 3 iijnland:'„We zullen elk stad- gseirerwarmingsproject de ko- eslanende jaren opnieuw moeten Solbekijken. Telkens moeten we bns afvragen of het wel ver- Antwoord is om door te gaan". Het verschil tussen de geplan- Be winst en het nu berekende rerlies is ontstaan door de da ling van de aardgasprijs van de afgelopen maanden met 1,2 cent. Die prijsdaling is aan de hand van een scenario van de Nederlandse Energie Ontwik- kelings Maatschappij (NEOM) verder doorberekend over de hele looptijd van het project. „Het was wel even schrikken, toen dat scenario in december binnenkwam", zegt Van der Moolen. Verschil Het enorme verschil in resul taten als gevolg van deze in feite toch vrij kleine prijsda ling schrijft Van der Moolen toe aan de aparte manier van kostenberekening die voor stadsverwarmingsprojecten mag worden gehanteerd. Der gelijke projecten zijn de afge lopen tien jaar in veel steden vooral opgezet om besparen. De zeer grote teringen die nodig zijn voor het aanleggen van stadsver warming zouden worden goedgemaakt door de toch wel stijgende aardgasprijzen. Berekeningen op lange ter mijn lieten op die manier uit eindelijk winst zien. In Lei den lag het omslagpunt daar voor eerst in 1995, later in 1997 en volgens de huidige berekeningen komt voor het eerst in 1998 een einde aan de verliezen. In de tussenliggen de tijd mochten de verliezen worden bijgeschreven met de daarbij behorende rente. Pas aan het eind van de projectpe riode zouden die dan worden weggestreept tegen de na het omslagpunt gemaakte winst. Op die manier kwam het EBR tot voor kort aan een bere kende „projectwinst" van 38,8 miljoen gulden. Een kleine verschuiving per jaar, doet verlies of "winst op langere termijn echter enorm bewegen. Van der Moolen: „Vergelijk het met het schaakbord waar je op het eerste vak twee korrels graan legt, op het tweede vier, het derde acht, enzovoort. Uitein delijk heb je op het laatste vakje een gigantische hoe veelheid". Doel Van der Moolen benadrukt dat het principiële doel van stadverwarming, de besparing van gas, door deze financiële verschuivingen niet veran dert. De vraag is echter of het EBR de kosten op den duur kan dragen. De nu berekende verliezen gaan uit van een warmte-vermogen van 158 MW. Daarvan is nu ongeveer 60 MW gerealiseerd. Uitbrei ding volgt met name in de Stevenshof. Van der Moolen: „Er is zelfs uitgegaan van een uiteindelijk vermogen van 220 MW, maar ieder nieuw project zal nu apart moeten worden bekeken. De verliezen zullen overigens niet mogen worden doorbere kend aan de afnemers van warmte. Voor stadsverwar ming geldt namelijk dat die niet duurder mag worden ge leverd dan het alternatief, aardgas. Daarover hebben consumentenorganisaties het verleden procedures aan gespannen en gewonnen. Leidenaar vergrijpt zich aan kinderen LEIDSCHENDAM/LEIDEN Een 20-jarige Leidenaar is gis termiddag in Leidschendam aangehouden. De man heeft be kend in de afgelopen weken di verse malen jonge kinderen in de Leidschendamse wijk Prin senhof te hebben lastig geval len. Er was al enige tijd onrust in de wijk, omdat een onbeken de man met jonge kinderen sek suele spelletjes wilde spelen.- Gistermiddag zag een bewoon ster van de wijk een man rond lopen die voldeed aan het in middels bekende signalement. Zij volgde hem en zag hem bin nenlopen bij een bedrijf. Hij be kende tijdens de lunchpauzes actief te zijn geweest. Hij is ove rigens al eerder met de politie in aanraking geweest vanwege soortgelijke delicten. tweehonderd kinderen kwamen gistermiddag naar het ge- van de Leidse Jeugdgezondheidszorg aan de Roodenburger- lat om een inenting tegen de mazelen te ontvangen. Het was het (iltaat van een spontane inhaalactie na alarmerende berichten de mazelen-epidemie die momenteel in ons land rondwaart. jj werden overstelpt met aanvragen om een injectie, vandaar we gisteren een inhaalmiddag hebben ingesteld. Het gaat voor- im kinderen die om welke reden dan ook tijdens de gebruikelij ke vaccinatie verstek hebben (moeten) laten gaan", aldus mevrouw H.M. Gijsman, hoofd van de Leidse Jeugdgezondheidszorg. Overi gens zijn bij de Leidse dienst nog geen meldingen van ziektegeval len bekend. Verreweg de meeste kinderen zijn ingeënt tegen maze len, het ministerie van WVC schat zelfs 95 procent. Sinds de vacci natie tegen deze besmettelijke kinderziekte is ingevoerd (1976), heeft het mazelenvirus niet meer op grote schaal in ons land huis gehouden. Daardoor is het risico echter groter geworden. Kinderen die nu de mazelen krijgen zijn doorgaans ouder dan vroeger het geval was toen vrijwel iedereen op jonge leeftijd aan de beurt kwam. Hoe later je de ziekte krijgt, hoe gevaarlijker het is. FOTO: WIM VAN NOORT t 2) ADVERTENTIE EHATE JUSVLEK ONAANGENAAM VERRAST! zelfs de meest gehate jusvlek gaat er op lage temperaturen beter uit als u eerst inweekt ECHT SCHOON WORDT HET PAS MET BIOTEX Zo moet Schuttersveste er uiteindelijk uit gaan zien. Het gebouw is ontworpen door architect N. Brouwer van Van Veldhoven Partners. FOTO: PR EURO MODA HEEFT „BUIK VOL" VAN SCHUTTERSVESTE LEIDEN De schoene nimporteur en handels maatschappij Euro Moda B.V. verhuist van de Rijnsburgersingel in Lei den naar het Sassenheim- se industrieterrein Jagt- lust. Het bedrijf zou in eerste instantie naar het complex Schuttersveste op de hoek van de Schiphol weg en het Schuttersveld in Leiden verhuizen. Door financiële problemen van aannemer Joosten-Hugen B.V. uit Babberich en projec tontwikkelaar NBA uit Utrecht, die uiteindelijk tot faillissementen leidden, liep de bouw echter langdurige ver traging op. „We hadden er zo de buik van vol, dat we van Schuttersveste afgezien heb ben", aldus eigenaar/directeur J. Genemans van Euro Moda B.V. De schoenenimporteur en handelsmaatschappij besloot al jaren geleden om van het te krappe onderkomen aan de Rijnsburgersingel 9 te verhui zen naar Schuttersveste. De bouw van het kantorencom plex wilde ondanks voortva rende plannen echter maar niet van start gegaan, omdat geen enkele belegger bereid bleek het in het bouwplan op genomen hotel te financieren. Uiteindelijk stemde de ge meente toe in de bouw van het complex zonder hotel, dat gefi nancierd zou worden door het Bedrijfspensioenfonds voor de Bouwnijverheid. De bedoeling was dat, na de vele vertragin gen, het gebouw aan het einde van de zomer '87 opgeleverd zou worden. Euro Moaa en de districtsvestiging van de NMB in Leiden zouden er gehuis vest worden. In het voorjaar van '87 werd de bouw echter stil gelegd door problemen van aannemer en projectontwikke laar. Het duurde geruime tijd voordat de aannemersmaat schappij BAM uit Zeist de bouw overnam. In het najaar besloot Euro Moda af te ha ken. „Onze schadeclaim bij de projectontwikkelaar was opge lopen tot 80.000 gulden, maar daar was niets meer te halen. We hebben toen besloten er helemaal vanaf te zien", aldus Genemans. Genemans koos voor een nieuwe vestiging aan de Verolmelaan in Sassen heim. In april verhuist het be drijf met de twaalf personeels leden naar het nieuwe onder komen. De eigenaar/directeur verwacht dat na de verhuizing het personeelsbestand uitge breid zal worden tot twintig. De Nederlandse Middenstands Bank (NMB) zal de ruimte in Schuttersveste binnenkort wel betrekken. De tweede huurder is het bedrijf Aramco Overseas Company, dat na een ingrij pende afslankingsoperatie het eigen kantoorgebouw aan de Plesmanlaan leeg achter zich laat. Het eerste gedeelte van Schuttersveste wordt maandag 8 februari opgeleverd tijdens een feestelijke bijeenkomst die begint om 16.15 uur. Burge meester C. Goekoop en C. de Boo van de Stichting Bedrijfs pensioenfonds voor de Bouw nijverheid voeren dan het woord. LEIDEN Wethouder J. Fase van economische zaken denkt dat het bedrijventerrein Roomburg over vijf jaar is vol gebouwd. Zij sprak deze ver wachting gisteravond uit tij dens een commissievergade ring. „Als we alle bedrijven die de afgelopen jaren belang stelling hebben getoond, zou den toelaten, dan zou alle grond nu uitgegeven zijn", al dus Fase. Alle raadsfracties bleken het gisteravond eens met het standpunt van het col lege van burgemeester en wet houders om niet alle bedrijven toe te laten op het terrein, maar de voorkeur te geven aan hoogwaardige bedrijven die veel werkgelegenheid op leveren. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat alleen Leidse bedrijven uit stadsver nieuwingsgebieden naar Roomburg zouden gaan. Voor de meeste van deze firma's is echter een andere oplossing gevonden. Dat betekent niet dat er helemaal geen Leidse bedrijven meer kunnen ver huizen naar Roomburg, aldus de wethouder. Voornaamste criterium hierbij is volgens Fase de vraag of door de ver huizing het aantal personeels leden van het betreffende be drijf wordt uitgebreid. „Veel garagebedrijven uit Leiden willen naar Roomburg, maar daar denken wij niet aan", al dus de wethouder. De gemeen te wil ook niet dat de Leidse Betonmortel CentFale (LBC) naar Roomburg verhuist. Een insteekhaven die voor dit be drijf zou moeten worden aan gelegd, is veel te duur. Alleen CDA-raadslid D. van Duin maakte bezwaar tegen deze beslissing. „Ik wil daar eerst het financiële plaatje van zien", zei hij. De LBC is nu nog gevestigd aan de Zoeter- woudseweg en de omwonen den klagen al jaren over over last. Gemeente en LBC onder handelen over een mogelijke verplaatsing van het bedrijf naar het Wernink-terrein. Leiden gaat binnenkort over leggen met de gemeente Ha- zerswoude over de exploitatie van het bedrijventerrein Groenendijk. „Hazerswoude beschikt niet over een afdeling economische zaken zoals wij die hebben, dus misschien kunnen we een samenwer kingsovereenkomst aangaan. Wij hebben immers liever dat bedrijven zich daar vestigen dan bijvoorbeeld in Kaatsheu vel", zo zei de wethouder. LEIDEN Er komt volgend jaar toch een muziekverzamel gebouw in de Waard. De Chris telijke Muziekverenigingen Kunst en Genoegen, Showband Con Fuoco en Drumfanfare Al legro Vivace zijn gistermiddag alsnog akkoord gegaan met de huurkoopregeling die de ge meente had voorgesteld. Twee verenigingen hebben onder voorbehoud hun toestemming fegeven. Besloten is dat het ge- ouw anders wordt ingedeeld. De financiële situatie vormde het laatste struikelblok voor de bouw van het nieuwe gebouw. Gisteren gingen de muziekver enigingen toch akkoord met de huurkoopregeling. De gemeente scghiet het bedrag voor, de ver enigingen betalen dat met rente terug. Het rentepercentage is vastgesteld op zeven procent. Het Bouwplan is echter 2,5 ton foedkoper uitgevallen dan de ,5 miljoen die het gebouw in een eerder plan moest kosten. „Die bezuiniging is mooi, maar we zullen er toch hard voor moi ten werken. De verenigin gen moeten per jaar zo'n 70.000 gulden ophoesten. Er zullen de komende tijd veel acties worden gehouden door de vere nigingen om de geschatte zestig gulden huur per maand op te kunnen brengen'\ zegt A. Dijk stra, voorzitter van K&G. „On danks dat we weinig keus had den, was het een moeilijke be slissing. Slechts met veel ver trouwen in de toekomst en de hulp van de Leidse bevolking zal het lukken". Harmoniekapel Werkmans Wilskracht gaat slechts akkoord met het plan wanneer zij een gezamenlijke ruimte kan krij gen met Allegro Vivace. Een ei gen ruimte is voor deze relatief kleine vereniging niet op te brengen. Muziekvereniging De Burcht gaat met het plan ak koord wanneer verschillende ruimten in het gebouw worden aangepast. „We willen een com pactere ruimte", vertelt J.G. Reijken, voorzitter van De Burcht. „Het ziet er naar uit dat onze vereniging in de loop der jaren nog zal groeien. Daarom willen we ook de mogelijkheid krijgen onze ruimte uit te brei den". Binnen enkele weken zal de gemeente met de aangepaste bouwtekeningen komen. Reij ken verwacht dat de gemeente de verenigingen daarin tege moet zal komen. „Als het ge bouw niet wordt aangepast, gaat voor ons het hele plan niet door. Het is een harde eis, maar na vijf jaar strijd voor een goed onderkomen voor de Leidse muziekverenigingen mag je verwachten dat het nu goed in orde wordt gemaakt", aldus Reijken. Sj. Kooistra van de af deling gebouwen is van mening dat er nog wel met de ruimten binnen het gebouw geschoven kan worden. „Ik verwacht dat iedere vereniging een goede ruimte toebedeeld krijgt. Daar over zal op korte termijn over eenstemming bereikt worden. Dat is nodig omdat we dan nog net op tijd de subsidie van het rijk in de wacht kunnen slepen. Volgend jaar zal het muziek verzamelgebouw dan een feit zijn", aldus Kooistra. Bczc handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt Ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I' Adres: Postcode/plaats: Telefoon - (voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de reiswekker naar Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel mei nodig naar i Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den F Haag |JNZ J VJuBJiJ1 ftzidóc Sommvt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11