Bukman wil directe hulp aan Suriname IPD(ö)| 11 Carrière 2 3 4 5 7 13 MUSEUM Kamer blijft bij kritiek op top Fokker Kazernecommandant zou op vernielers hebben laten schieten 18; Doe het samen met Gamma. Compromis EG-top iets dichterbij 12 £eicUe ©owo/nt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthof'Pere.Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden. Poslbusl 1,2300 AA, lel. 071-122244. Voorabonnementen:071-313677.Girol03003. Bank: Amrobank N.V.Leiden Directeur-hooldredacleur IJ. Hallewas, Chef redacteur W A. Buitleweg Abonnementen (incl. 6Si BTW) per maand I. 23,74 (aut betaling) kwartaal I 70 93 taar I 270 20 Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248, Advertenties: (excl. 6% BTW) I. 0,65permm familieberichten! 59permm Woensdag 3 februari 1988 79e jaargang no. 24028 Losse nummers f. 1.10 Vannacht regen. Morgen wis selend bewolkt en enkele bui en. Minimumtemperatuur ca 4 graden. Middagtemperatuur ca 7 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, aan de kust hard en mogelijk enige tijd stormach tig. Zon op: 08.16, onder: 17.32; hoog water Scheveningen: 04.21 en 16.24; laag water: 12.04. dekezzkx met speciale rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage Haagse Comedie wordt Het Nationale Toneel DEN HAAG Het nieuwe toneelgezelschap dat ko mend seizoen de plaats zal innemen van de Haagse "Comedie zal optreden onder de naam Het Nationale Toneel. Die naam moet „de niet geringe pretentie en ambitie" van de groep duidelijk maken om „zich te >rofileren als een groot en nationaal ensemble, dat :ich ten doel stelt het zo verguisde repertoiretheater weer aanstootgevend levend te maken", aldus een persbericht van Het Nationale Toneel. De voorberei dingen voor de nieuwe groep zijn bijna afgerond. Ar tistiek leider Hans Croiset zal op 6 april zijn nieuwe gezelschap officieel presenteren. Daartoe behoren in 'ieder geval de regisseurs Shireen Strooker, Leonard Frank. Franz Marijnen, Ger Thijs en Albert Lubbers. Met de bekende Duitse theatermaker Fritz Marqua- ridt is Croiset nog in overleg. Welke acteurs van de groep deel uitmaken is nog niet definitief bekend. VS starten produktie chemische bom WASHINGTON President heeft het ministerie van defensie toe stemming gegeven te beginnen met de produktie van de „Bigeye", een nieuwe chemische bom. Het is voor het eerst in 18 jaar dat de VS weer een chemische wapen maakt. Onder handelingen over een verbod op che mische wapens hebben de afgelopen 25 jaar nog niet tot resultaat geleid. Volgens het Pentagon is modernise ring van de chemische wapenarsena len noodzakelijk. De Bigeye-bom is een van de drie nieuwe binaire wa pens die op het programma staan. Een binaire bom bestaat uit twee niet-dodelijke chemicaliën die na vermenging giftig worden. Cruijff volgend seizoen trainer van Barcelona (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Johan Cruijff wordt vol gend seizoen trainer van de Spaanse club Barcelona. Cruijff heeft gisteren al het con tract getekend bij de Catalaanse miljoenen ploeg. Er is alleen nog geen afspraak ge maakt over het salaris, dat in elk geval wel meer dan een miljoen gulden zal bedragen. Als tegenprestatie voor de schriftelijke be lofte zal de voetbalclub nog deze week de 32 miljoen peseta's (ruim 500.000) betalen die Cruijff nog schuldig is aan de Banca Ca- talana, die voor hem de belastingschuld had voorgeschoten Pag.7: Cruijff rekt tijd met tekenen principe-akkoord Vrouw van dominee die lotto verkettert wint grote prijs Dominee Jim Springfield laat niet na zijn gemeenteleden te manen niet in de loterij mee te spelen, maar zijn vrouw kan haar geluk niet op nu zij meer dan 1,2 miljoen dollar (ruim twee miljoen gulden) heeft ge wonnen in de loterij van de staat Illinois. De prijs zal aan Barbara Springfield (49) worden uitgekeerd over een periode van 20 jaar. Ze had maar een paar loten ge kocht en die verborgen voor haar man. De dominee vertelde dat hij voor haar had ge beden en de Heer had gevraagd haar te vergeven. Mevrouw Springfield vertelde dat ze tien procent van het geld aan de kerk zal geven en de rest zal gebruiken om een huis te kopen en rekeningen te betalen. FOTO: AP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Frans Swarttouw, president-di recteur van Fokker zal de onderneming niet van daag of morgen verlaten. Woordvoerders van alle vier grote kamerfracties hebben gisteren tijdens het vertrouwelijk overleg van de kamercommissie voor economische zaken met minister De Korte echter wel aangedrongen op het vertrek van Swart touw op termijn. Naar enkele kamerleden na afloop lieten weten, zou Swarttouw moeten opstappen als een geschikte kandidaat is gevonden die als vierde lid moet plaatsnemen in de raad van bestuur en als de interne reorganisatie achter de rug is. Daaronder wordt verstaan dat de serieproduktie van de F50- èn F100-toestellen goed moet draaien dat de kosten van de onderneming met 200 miljoen gulden zijn teruggebracht. In het vertrouwelijke beraad is eveneens uitvoerig stilge staan bij de raad van commis sarissen van Fokker. Speciale aandacht daarbij genoot de po sitie van de voorzitter van deze raad, mr. H. Langman. Hij is tevens lid van de raad van bestuur bij ABN, met 33 procent van de prioriteitsaan delen één van de drie groot aandeelhouders bij Fokker. Verschillende leden van de commissie lieten duidelijk blij ken dat ze de grootste moeite hebben met deze dubbelfunc tie van mr. H. Langman. Fokker-technici hebben giste- FOTO: DIJKSTRA ren uren gewerkt aan het ver helpen van een storing in het waarschuwingssysteem van de twee F-50-toestellen die Fok ker heeft geleverd aan de Westduitse luchtvaartmaat schappij DLT. Waarschu wingslampjes gaven aan dat de kleppen aan het uiteinde van de vleugels bij start en landing niet geheel juist staan. DLT moest gisteren een aantal vluchten laten uitvallen; in middels zouden beide F-50's weer vliegen. De technici von den de fout niet in de kleppen, maar in het waarschuwingssy steem zelf. De storing werd veroorzaakt door vocht in een plug als gevolg van de vochti ge omstandigheden van de laatste tijd. Fokker rangschikt het manke ment onder „onvermijdelijke kinde'rziekten" die altijd bij eerste exemplaren van een nieuw type voorkomen. Minis ter De Korte benadrukte in een eind vorige week aan de Kamer gezonden brief dat zo wel deskundigen van afne merszijde als testpiloten vol lof zijn over de eigenschappen van de F-100 en F-50-toestel- len. Fokker deelde gisteren voorts mee dat de zes aan Au stralië geleverde F-50's pro bleemloos functioneren. Vol gens Fokker, omdat in dit land onder minder vochtige om standigheden wordt gevlogen. Pagina 6: Ook positie Lang man bij Fokker in 't geding. WNF in actie tegen wildjacht-reizen ZEIST Het Wereld Natuurfonds (WNF) is ernstig verontrust over aanbiedingen van de reisorganisatie Nimrod Tours in Baarn om speciale vliegreizen te organiseren naar Afrika om daar op olifanten, neushoorns en anTÜere dieren te gaan jagen. Het WNF heeft de Nederlandse regering een brief gestuurd waarin met klem wordt gevraagd actie te ondernemen. Nimrod Tours adverteerde onlangs met dergelijke reizen in het blad van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV). WNF- woordvoerder Ronald van der Giessen vindt het onverteerbaar dat er zelfs neushoorns op het lijstje staan. Een woordvoerder van de KNJV zegt in een reactie dat de neushoorns geschoten worden op wildfarms waar slechts ruimte is voor een bepaald aantal dieren. Het afschieten, waar een vergunning voor nodig is. kost circa 20.000 gulden per neushoorn en 25.000 gulden per olifant ALS WAARSCHUWINGSSCHOT NIET HAD GEHOLPEN HAVELTE Kolonel H.G.A. Geerlings, kazer necommandant van de Jo hannes Postkazerne in Havelte, zou maandag ze ker het bevel hebben ge geven gericht op actie voerders voor de kazerne poort te schieten als zij zich niets zouden hebben aangetrokken van de waarschuwingsschoten die zijn gelost. Zestig actie voerders, onherkenbaar door bivakmutsen, be werkten de poort met mo kers. Kolonel Geerlings beroept zich op de geweldsinstructie die hem de schietbevoegdheid geeft, als „lijf en goed in ge vaar" komen en ernstige scha de wordt toegebracht aan ge bouwen en dergelijke. De ac tievoerders voor de poort wa ren volgens hèm „anarchisten, gewelddadige lieden met bi vakmutsen, die alleen rotzooi willen maken". Gisteren werd de omvang van de schade dui delijk: door de schade aan de muren en een schakelkast wa ren de intercom en de nacht- veiligheidsverlichting van het hele kazerneterrein uitgeval len. Kolonel Geerlings meent dat de waarschuwingsschoten onvermijdelijk waren. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defen sie heeft kolonel Geerlings met zijn uitlatingen over ge richt schieten slechts de be staande wachtinstructie geci teerd. Daarin staat dat als niet wordt gereageerd op een aan roep en een waarschuwings schot gericht op de benen wordt geschoten. Zo'n waar schuwing staat onder meer bij de basis Woensdrecht op bor den langs de omheining. NAIROBI Minister Bukman van ontwikke lingssamenwerking wil weer directe humanitai re hulp aan Suriname gaan verlenen. De afge lopen jaren is wel nood hulp verstrekt aan Suri name, maar daarbij werd gebruik gemaakt van de kanalen van particuliere organisa ties. Nu de democratie is hersteld kan de hu manitaire hulp ook rechtstreeks via de re gering in Paramaribo worden geleverd, aldus Bukman, die momen teel in Kenya verblijft. De minister komt tot zijn voorstel deels op grond van de bevindingen van prof. De Gaay Fortman, die bij zijn bezoek aan Suriname een groot tekort aan medi cijnen had geconstateerd. Over de hoogte van het steunbedrag wilde Bukman zich nog niet uitlaten. Voor dat overigens de hulp wordt hervat, wil Bukman eerst overleggen in Paramaribo. Dat kan enige tijd duren, want officieel hoort de mi nister van buitenlandse za ken, die van ontwikkelings samenwerking vóór te gaan in een bezoek. Maar Van den Broek wacht nog op een uitnodiging van Para maribo. Suriname heeft nog niet ge reageerd op het Nederland se aanbod om weer ambas sadeurs uit te wisselen. De laatste Nederlandse ambas sadeur in Suriname. D.J. van Houten werd vorig jaar januari uitgewezen. Hij komt er in ieder geval niet meer in, zo heeft Bouterse toentertijd laten weten. Het Nederlands kabinet zou in middels al een opvolger hebben gekozen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) vanavond voorlichtingsavond Ids 19.30 uur TOT STRAKS... -O" handelsscholen leidsedreef 4, Leiderdorp Illegaal aftappen van elektriciteit LEIDEN Een 61-jarige be woner van een pand in de Le liestraat is gisteren betrapt op het illegaal aftappen van elek triciteit en gas. De man bleek al anderhalf jaar in het pand te wonen dat hij had overge nomen van een kennis. Het gas en licht was echter al lang afgesloten. Toch brandde er licht in de woning. De politie en een controleur van het EBR gingen op onderzoek en hebben gecontateerd dat de man illegaal energie aftapte. Hoe de man dat precies deed, kon de politie vanmorgen niet zeggen. Volgens de politie zal met de bewoner een regeling worden getroffen. Waarnemer Voor de waarnemer is de wereld een wonder. De waarnemer ziet zoveel meer dan die eeuwige burgemeester (met zijn granieten glimlach), die eeuwige politicus (met zijn duim omhoog), die altijd blèrende zangeres (met haar borsten vooruit). De waarnemer ziet ook deze Schilderswijker. Een meneer. Een gewone meneer, die een oude, maar duidelijk nog zeer bruikbare fauteuil vervoert. Op een winkelkarretje. Niks bijzonders? Maar wie is die meneer, waarom heeft hij zoveel vet in zijn haar. waar moet dat heen'met die kar? En vooral: waar komt de stoel vandaan? Stond de stoel bij het grof vuil en moet-ie nu naar de markt? Of is het de luie stoel van meneer zelf, die wellicht van drie hoog verhuist naar de zo lang begeerde parterre-woning? Is de stoel misschien van tante geweest eenzaam overleden in de bejaardenflat? De waarnemer ziet echt van alles. Voor hem zijn de burgemeester, de politicus en de zangeres maar een fractie van wat er te beleven valt. Word waarnemer - en de wereld wordt een wonder. FOTO: MILAN KONVALINKA Primeur op veiling: rode witlof IJSSELMUIDEN De groente- en fruitveiling Kampen-Zwolle-IJssel- meerpolders (KZIJ) in IJs- selmuiden beleefde de pri meur van een geheel nieu we groentesoort: rode wit lof. De nieuwe groente trok direct grote belang stelling. Eerste koper was Jaap Selles van de firma Bakker uit Barendrecht, die het opvallend gekleur de lof inkocht voor Albert Heijn. Voorlopig valt niet te verwachten dat de Ne derlandse consument zich massaal op het „roodlof zal storten. De prijs per ki logram bedroeg tijdens de eerste veiling in IJssel- muiden 6,80 gulden. De „gewone' witlof kost mo menteel tu&sen 1,50 en 1,90 gulden per kilo. *r j stak plotseling tussen gepar- Voetganger gewond keerde aanhangwagens de rij baan over. Een 17-jarige brom- LEIDEN Een 35-jarige Lei- fietser kon de voetganger niet denaar is gisteravond rond meer ontwijken. De man is half zeven bij het oversteken met een hoofdwond en kneu van de Lammenschansweg ge- zingen naar het Diaconessen- wond geraakt. De voetganger huis gebracht (ADVERTENTIE) canna plafonnière - rond Oca. 18 cm - vierkant ca. 18x18 cm - amber glas van 13.95 voor 11.98 X? F k 1 helder glas A van Ja-voor (Van onze correspondent) BRUSSEL De twaalf regeringsleiders van de EG-lidstaten gaan in grote onzekerheid hun tussen tijdse top, volgende week donderdag en vrijdag in Brussel, tegemoet. Ruim een week voordat daar de scherven van „Kopenha gen" moeten worden ge lijmd, is er nog steeds gro te verdeeldheid. Toch lijkt een compromis tussen Ne derland en Engeland die in Kopenhagen een akkoord nog blokkeer den en de overige lid staten iets dichterbij te zijn gekomen. Allereerst zullen Westduits- land (voorzitter) en de Euro pese Commissie (het dage lijks bestuur) met aanvullen de voorstellen komen om de verdeeldheid tussen de EG- landen voor een deel weg te nemen. Hoewel het bilaterale overleg gisteren tussen bondskanselier Kohl en pre mier Margaret Thatcher hoe genaamd niets opleverde, verklaarde de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Genscher toch „rede lijk optimistisch" te zijn over een nieuw EG-akkoord. Ook minister Van den Broek was minder pessimistisch dan een week geleden. Na afloop van het „conclaaf" van twaalf EG-ministers van buitenlandse zaken zei hij dat het vooroverleg „zeker niet zinloos" was geweest, maar dat hij „absoluut niet kan inschatten of de top tot resultaten zal komen". Daar mee nam Van den Broek al veel van de reserves weg, die premier Lubbers en hijzelf eerder aan de dag legden. Pagina 5: Bezuinigingen moeten overeind blijven 14 PAGINA'S Oprichting orthodoxe rk omroep uitgesteld Nachtelijk geblaf, cirkelzagen en bonkende bassen Succes in strijd tegen nierstenen en impotentie Albanië spekt staatskas met smokkelwaar Rekensommetjes bij Pre-Olympisch volleybaltoernooi Leidse Universiteit haalt banden met afgestudeerden aan K. van der Heden neemt Groene Troteein ontvangst Noordwijkse ondernemers bang voor vestiging Albert Heijn in Vinkeveld Als krantelezer moet je soms wel de zon in het wa ter kunnen zien schijnen. Je leest immers voortdu rend over allerlei mensen om ons heen, die succes hebben, grote prijzen winnen, haantje de voorste zijn in de sport of een schitterende carrière maken. Zoals vandaag bijvoorbeeld de Britse Lord Car- rington, die op 1 juli aftreedt als secretaris-gene raal van de NAVO en nu al weet, dat hij daarna president wordt van het wereldvermaarde veiling huis Christie's. En Lord Carrington, nu 69 jaar oud, heeft al zo'n geweldige loopbaan achter de rug. Hij was ook enige jaren lang minister van bui tenlandse zaken van Groot-Brittannië. Misschien vindt u wel, dat daarom nu maar eens een ander dat baantje had moeten hebben. Hoe dan ook, zon der de Leidse Courant had u er misschien hele maal wel niets van geweten. De Leidse Courant wi| ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1