Contra's financieren oorlog via cocainehandel Nieuw offensief president Reagan tegen abortus Kans op overleg stijgt door blijvende onrust Regeringsvorming België muurvast Zorgen over Nederlands ereveld op verwaarloosd Brits kerkhof \ier meter ^lossiers op ijtribunaal elnetrobrand 13UITENLAND SiaidóG Souoant .DINSDAG 2 FEBRUARI 1988 PAGINA S Vew York verstrekt ichone naalden IEW YORK New York trekt 00.000 dollar uit voor de verstrek- ;ing van schone injectienaalden an mensen die aan zware verdo- •ende middelen verslaafd zijn. (Iet het experimentele program- na, dat in maart of april van start jaat, hoopt het bestuur van de stad Ie verspreiding van aids tegen te jaan, zo is gisteren verklaard door |e gemeentelijke gezondheids- Iienst. n de Verenigde Staten heeft lange ijd grote weerstand bestaan tegen iet gratis verstekken van schone Injectienaalden aan verslaafden, hjoals in Nederland al enkele jaren gebeurt. eu|_ Bolsjewiek Malenkov sterft roemloze dood Georgi Malenkov (foto), de man die louche karweitjes voor Jozef Stalin opknapte en na diens dood precies tien dagen partij-secreta ris mocht zijn, is overleden. Ma lenkov is 86 jaar geworden. Ove rigens is het lange tijd onduidelijk geweest of deze laatste uit de machtskern van Bolsjewieken, waartoe ook Stalin, Molotov en Chroetsjov behoorden, nog wel in leven was. Na Stalins dood in 1953 trok Malenkov alle functies naar zich toe, maar Chroetsjov was hem te slim af en stootte hem van zijn voetstuk. Malenkov kreeg een directeursfunctie nabij de Chinese grens en ging in 1968 met pensioen. België gaat frituurvet controleren BRUSSEL Het vet waarin de Bel gische patatbakkers frites bereiden, wordt voortaan scherper gecontro leerd. De staatssecretaris voor volks gezondheid nam deze en andere mnaatregelen, nadat in het blad van de Belgische consumentenbond, forse kritiek was geleverd op de kwaliteit van de beroemde Belgische „friten". Het vet zou onder meer te lang worden gebruikt en daardoor verou deren en soms ook te heet worden gekookt, waardoor schadelijk stoffen vrijkomen. Daarom zullen patatbak kers voortaan ook thermostaten op hun ketels moeten aanbrengen. Meese ontkent rol omkopingsschandaal WASHINGTON De Amerikaanse minister van justitie Edwin Meese heeft ontkend betrokken te zijn ge weest bij pogingen Israëlische rege ringsfunctionarissen om te kopen, in verband met de aanleg van een Iraakse oliepijplijn naar een haven van Jordanië. Een nader onderzoek naar deze zaak zal hem van alle schuld vrijpleiten, zo heeft Meese gis teren in een officiële verklaring laten weten. De minister zei twee maal contact te hebben gehad met Israëli sche functionarissen over de pijplei ding, maar nooit op eigen initiatief. Over onwettelijke betaling van func tionarissen of politieke partijen in Is rael is niet gesproken, aldus Meese. Ontvoerde meisjes blijven bij moeder BAYRUT Twee ontvoerde Franse meisjes van vijf en zes jaar komen niet vrij, omdat de kinderen bij hun eveneens ontvoerde moeder willen blij ven. De moeder kreeg overi gens onlangs een baby. De vier behoren tot het Frans Belgi sche gezelschap aan boord van een jacht, dat vorig jaar voor de kust van de Gazastrook werd gekaapt door de groep Abu Nidal. De Fransen en vijf Belgen zouden, volgens Abu Nidal, voor de Israëlische ge heime dienst wprken en „ze ker niet aan een pleziertochtje bezig zijn geweest", aldus woordvoeder Khaled. Vrouw verzorgt overleden man acht jaar lang KNOXVILLE Een vrouw in het Amerikaanse Knoxville heeft haar overleden echtgenoot acht jaar lang verzorgd alsof hij alleen maar ziek was. Met de hulp van haar twee kinderen en een vriend werd de dode dagelijks in schone kleren gestoken en van fris beddegoed voorzien. Volgens de sheriff was het lijk nog slechts een hoopje bot ten bijeengehouden door een laagje huid. De man was een zware diabetes patiënt en er wordt van uitgegaan dat hij een natuurlijke dood is gestorven. De vrouw en de huisvriend worden vervolgd wegens nalatigheid bij het aangeven van een overlijden. stj M (Van onze correspondent) 3 GNDEN De openbare hoorzittingen naar de on- kierzaken van de helse iirand in het Londense ,c netrostation King's Cross, 3 ie afgelopen jaar op 18 November het leven kost- ui e aan 31 personen, zijn insisteren begonnen in de ac 'entral Hall van West minster. Verwacht wordt Epat het tribunaal onder ijwoorzitterschap van Mr. 'eDesmond Fennell min- e itens drie maanden zal ze- elen. Heer dan 500 getuigenissen hoeten worden behandeld. E De stapel dossiers is bijna 4 neter hoog. In de eerste lelft van het onderzoek zal loor advocaat Roger Hen- ierson een antwoord worden jezocht op 44 vragen. Zij ïandelen over wat in het sta- ion van de ondergrondse te King's Cross is gebeurd, wie ïrbij was betrokken, welke treiligheidsmaatregelen wa- ■en genomen, of deze doel- reffend werden toegepast, pn of de politie, brandweer pn het stationspersoneel vol doende waren opgeleid om 'doelmatig te kunnen optre- ïen bij een dergelijk onge- i uk. Bovendien wordt nage daan hoe een noodlottige brand in de toekomst kan (worden voorkomen. |Mr. Henderson wees er giste ren op dat door de bezuini gingen bij Londen Regional Transport (LRT), het onder- jhoud, de beveiliging en de schoonmaakwerkzaamheden iin het Londense metronet in de knel zijn gekomen. De (LRT heeft jaarlijks 2 miljoen pond beschikbaar voor be veiliging, terwijl de Parijse metro jaarlijks 40 miljoen pond voor deze begrotings post opvoert. CIA zou contact gelegd hebben met drugsbendes SAN JOSE Door de getuigenissen van drie veroordeelde criminelen een Colombiaanse drugshandelaar, een Cu baans-Amerikaanse frau deur en een Zuidameri- kaanse piloot is een verband gelegd tussen de Contra's, de CIA en de grootste cocaïnebende ter wereld. Ook stapelen de aanwijzingen zich op dat de Amerikaanse vice-president George Bush, die nu deelneemt aan de race om het presi dentschap, misschien wel méér afwist van het Iran-Contra schandaal dan hij beweerd heeft. John Mattes, een uit Miami afkomstige advocaat, stuitte voor het eerst op een mogelij ke relatie tussen de Contra's (de rebellen, die de Nicara guaanse regering omver wil len werpen) en de Colombi aanse drugs-affaire. Nu zegt hij: „Tussen de Contra's en de cocaïne-smokkelaars be stond een soort verstandshu welijk. De smokkelaars be schikten over geld, vliegtui gen en piloten. De Contra's konden aan geheime inlich tingen komen, gebruik ma ken van landingsstroken en dat was het belangrijkste zij konden ongehinderd de Verenigde Staten in en uit lopen. En voor een drugs smokkelaar is zoiets natuur lijk alles waard". De Colombiaan Jorge Mora les was ooit een van de groot ste drugsimporteurs voor het Colombiaanse drugssyndicaat Medellin. In 1984, zo ver klaarde hij, had hij bezoek gehad van twee Contralei ders, van wie hij wist dat zij voor de CIA werkten. Zij slo ten een deal. Gedurende de twee volgende jaren schonk hij de Contraleiders ongeveer zeven miljoen gulden in con tanten plus een kleine lucht vloot. Bovendien onderhield hij een levendige koeriers dienst met de Contra's; op de heenweg had hij wapens aan boord voor de Contra's en op de terugweg vervoerde hij drugs voor zijn eigen handel tje. Daarbij maakte hij ge bruik van de landingsstroken van de Contra's, voorname lijk in Costa Rica. Veel van wat hij vertelde wordt beves tigd door de getuigenis van Gary Betzner, een piloot die voor Morales vloog. Volgens Morales werden de tegen hem en zijn makkers lopende aanklachten „op mi raculeuze wijze" ingetrok ken. Maar toen het Iran-Con tra schandaal losbarstte, lie ten de Contra-functionaris sen Morales „vallen als een baksteen" en werd hij op nieuw aangeklaagd. Getuigenis Ramon Milian Rodriguez, van Cubaans-Amerikaanse afkomst, hield zich met een mogelijk nog omvangrijker drugsnetwerk bezig dan Mo rales. Milian zit nu gevangen in de federale gevangenis van Noord-Carolina. Tot aan zijn tenlastelegging in 1983 was hij een van de leidende beroepsfraudeurs voor zowel het Colombiaanse drugskar tel als de CIA. Milian zegt jaarlijks 2.5 mil jard dollar naar geheime bui tenlandse bankrekeningen te hebben getransporteerd. In 1981 behoorde hij tot de offi ciële genodigden voor de inauguratie-plechtigheid van president Reagan wegens zijn forse bijdrage aan de cam pagne voor de Republikei nen. Vorig jaar zomer legde hij een geheime getuigenis af te genover de ondercommissie voor narcoticazaken van de Senaat en daarbij onthulde hij voor het eerst zijn Contra- connecties. In een recent vraaggesprek in de gevange nis liet hij weten dat hij na zijn dagvaarding in 1984, werd benaderd door Felix Rodriguez, die al lange tijd werkzaam is voor de CIA. Ook Rodriguez deed Milian een aantrekkelijk aanbod: in ruil voor geld voor de Con tra-zaak zou hij zijn invloed aanwenden in hoge kringen om het kartel de Amerikaan se „welwillendheid" te bezor gen. „Eerlijk gezegd, één van Rodiguez' sterke verkoop punten was dat hij direct met Bush kon praten", zei Milian. „Die „welwillendheid" was niet iets dat alle 27 handen van de bureaucratie zou pas seren. Het was iets tussen hem en Bush". Memorandum George Bush heeft zelf wel toegegeven dat hij met Ro driguez gesproken heeft, maar hij ontkent ten stellig ste dat hij connecties heeft of heeft gehad met de drugs handel of het Contra-net werk. De Amerikaan Micheal Toli- ver werd in 1985 ingehuurd door twee Cubaans Ameri kaanse Contra-aanhangers, die hij later identificeerde als Felix Rodriguez en Raphaël Quintero. Deze laatste werkt eveneens al jaren voor de CIA. Hem werd geen .juridi sche hulp" geboden, maar geld: 75.000 dollar voor het bezorgen van een vliegtuigla ding wapens aan de Contra's en het dubbele bedrag voor het mee terug brengen van drugs uit Midden-Amerika. Deze drie gevangenen. Mora les, Milian en Toliver, maak ten deel uit van een netwerk, dat de oorlog van de Contra's met miljoenen dollars steun de, maar dat de zakken van sommige rebellenleiders en hun Amerikaanse adviseurs eveneens ruimschoots vulde. Toch wordt in het Iran-Con- tra rapport, dat vorige maand werd vrijgegeven door het panel van het Amerikaanse Congres, de drugshandel nauwelijks genoemd. Het is zelfs zo dat er in een memo randum in de appendix wordt gesteld dat er geen en kel bewijs is dat „Contra-lei ders of -organisaties betrok ken waren bij de handel in drugs". In verband hiermee is de ondercommissie van de Senaat, die zich bezighoudt met narcotica en terrorisme, van plan openbare hoorzit tingen te houden. Richard McCall, stafchef van deze commissie, denkt dat het hier gaat om een doofpotaffaire, waarbij belangrijke functio narissen van het Witte Huis en het Ministerie van Justitie zijn betrokken. „En die heb ben een hoop te verliezen", aldus McCall. MARTHA HONEY (c) The Times, Londen Autovrij Rome Twee politiemensen leiden het verkeer in Rome weg van het historische stadshart en wèg van het Colosseum (achtergrond). Sinds gisteren wordt het autoverkeer op bepaalde uren uit het centrum van Rome geweerd. Tussen 7 en 11 uur 's ochtends en van drie uur 's middags tot zeven uur tot 's avonds is het centrum terrein voor wandelaars en fietsers. FOTO: AP (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft een aantal nieuwe maatregelen uitgevaar digd die het instellingen voor gezinsplanning en consultatiebureaus prak tisch onmogelijk moet ma ken vrouwen nog langer inzake abortus van advies te dienen. Daarmee is de toch al heftige discussie over de toelaatbaarheid van abortus in de VS een geheel nieuwe fase inge gaan. De regering Reagan kondigde vorige week aan geen over heidssubsidies meer te geven aan instellingen en consulta tiebureaus die het woord abor tus zelfs maar laten vallen. Vorig jaar werden de subsidies al gestopt aan consultatiebu reaus en instellingen die vrou wen hielpen bij het vinden van dokters of klinieken die abortus uitvoeren. De Reagan-regering is altijd fel tegen abortus geweest, maar heeft nooit de wettelijke handvaten gevonden om zwangersschapsonderbreking onmogelijk te maken. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft al in 1973 uitspraken ge daan die abortus in de VS in feite toestaan. Maar president Reagan lijkt zich niet bij die uitspraak te willen neerleggen. Nog onlangs ontving hij de lei ders van Amerikaanse anti- abortusgroepen op het Witte Huis en beloofde er alles aan te doen om abortus in de VS een halt toe te roepen. Deze weken nog stappen de staten New York en Massa chusetts, de stad New York zelf en de organisaties die ruim 4.000 instellingen voor gezinsplanning overkoepelen naar de rechter om de nieuwe maatregelen van de regering aan te vechten. Het staat vrij wel vast dat een gerechtelijke uitspraak over de nu aange kondigde maatregelen pas zal worden gedaan nadat presi dent Reagan het Witte Huis heeft verlaten. Abortus is een van de meest omstreden vraagstukken in de VS. Jaarlijks worden in de VS ongeveer 1 miljoen vaderloze kinderen geboren voor het merendeel uit moeders die nog geen 18 jaar zijn. Éénderde van het totaal aantal abortus sen in de VS wordt bij teena gersmeisjes uitgevoerd. OPNIEUW DODEN BEZETTE GEBIEDEN: ANABTA Het lijkt erop dat in de Verenigde Staten een diplomatieke actie groeit, die zich richt op tijdelijk zelfbestuur voor de anderhalf miljoen bewoners van de West oever en de Gaza-strook, die sinds 1967 onder Israë lisch militair bestuur le ven. Minister Peres zei gisteren dat de VS streven naar een tijdelijk akkoord binnen een paar weken, een internationale confe rentie binnen twee tot drie maanden en een po ging om in een derde fase tot een permanente rege ling te komen. Ook binnen Europa lijken de Egyptische president Mubarak en de Jordaanse koning Hus- sayn sympathie te ondervin den voor hun plan tot een 'staakt-het-vuren in de bezette gebieden en een internationale conferentie voor het Midden- Oosten. Overigens hebben de VS gisteren in de Veiligheids raad hun veto uitgesproken over een ontwerpresolutie, waarin Israel werd gevraagd in de bezette gebieden de Con ventie van Genève na te le ven. Deze conventie heeft be trekking op de behandeling van burgers in oorlogstijd. Israëlische militairen hebben gisteren het vuur geopend om een groep soldaten en burgers te ontzetten. Daarbij werden twee Palestijnen gedood er. raakten drie anderen gewond. Een joodse kolonist werd tij dens de botsing levensgevaar lijk gewond; hij was het het eerste slachtoffer aan Israëli sche zijde en de aanval deed de vrees ontstaan voor wraak acties. „Beter te zien dat de Arabieren in elkaar worden geslagen dan joden verbran den op wegen in het land van Israelaldus een verklaring van een joods comité. Kinderen sjouwen met grote stenen om een wegversperring aan te leggen in I (Van onze correspondent) BRUSSEL De vorming van een nieuwe regering in België zit, anderhalve maand na de verkiezin gen, muurvast. CVP-in- formateur Jean-Luc De- haene, demissionair minis ter van Sociale Zaken en Institutionele Hervormin gen, stelde dat gistermid dag vast nadat hij voor het eerst een tussentijds ver slag had Uitgebracht aan de koning. Dehaene zet overigens zijn informatie- opdracht nog voort. Voornaamste struikelblok bij de kabinetsformatie op natio naal vlak is de vorming van een centrum-rechtse deelrege- ring in Vlaanderen. De soci aal-democraten zijn buiten die onderhandelingen gehouden en hebben bij monde van par tijvoorzitter Van Miert laten weten pas aan de onderhande lingen op nationaal vlak weer deel te nemen als ze ook in Vlaanderen mee mogen doen. Maar volgens CVP-voorzitter Frank Swaelen is dat uitgeslo ten. Dehaene zei na afloop van zijn bezoek aan de koning, dat op nationaal vlak een centrum rechts kabinet en de zoge naamde tripartite (liberalen, sociaal- èn christen-democra ten) moeten worden uitgeslo ten. Voortgang is volgens hem pas weer mogelijk als de soci aal-democraten bijdraaien. Tij dens een persconferentie zei hij dat het wantrouwen tussen de politieke partijen zeer groot is. „Ik bevindt me in een dool hof", aldus Dehaene. Indiaanse gijzelingsactie tegen racisme LUMBERTON Twee indianen, die het kantoor van een krant in de Amerikaanse staat Noord Carolina bestormden en zeven tien mensen in gijzeling namen, hebben zich gisteravond over geven. De gijzelaars kwamen na tien uur ongedeerd vrij. Met hun actie wilden de indianen onder meer een gesprek over ra cisme bij de politie met de gouverneur afdwingen. Zo eisten zij een onderzoek naar de dood van twee indianen, die in 1986 en in november vorig jaar door agenten werden doodgeschoten. (Van onze correspondent) -LONDEN De ambassade van Nederland in de Britse hoofdstad besteedt tegenwoor dig veel aandacht aan de staat -waarin het Nederlandse ere veld op de begraafplaats „Paddington Cemetery" zich bevindt. Deze stedelijke be graafplaats is ernstig in ver val geraakt sedert de dode nakker inclusief het ere veld februari vorig jaar voor welgeteld één pond (nog geen vier gulden) aan een projectontwikkelaar werd verkocht. Een militaire attaché van de Nederlandse ambassade in Londen begeeft zich geregeld voor inspectie naar het ere veld. waar 478 tijdens de Tweede Wereldoorlog gesneu velde Nederlanders rusten. Volgens de attaché ligt het veld er vooral dank zij de tus senkomst van de Britse Ge menebest Oorlogsgraven Commissie (die het onder houd van oorlogsgraven inter nationaal financiert en regelt) nog redelijk bij. Maar de be graafplaats rondom het ere veld zou veranderd zijn in een woesternij. De meeste pa den zijn vrijwel onvindbaar en sommige grafstenen zijn geheel door onxruid overwoe kerd. De conservatieve gemeente Westminster, eigenares van totaal drie begraafplaatsen, besloot enkele jaren geleden haar dodenakkers van de hand te doen uit oogpunt van besparing, aangezien het on derhoud van de begraafplaat sen jaarlijks 400.000 pond vergde. Maar de nieuwe eige naar van Paddington Cemete ry, de Wisland Investment Group Ltd.. met hoofdzetel in Zwitserland en geregistreerd in Panama, lijkt de post „on derhoud" geheel van zijn be groting geschrapt te hebben. Toch heeft de aankoop van de begraafplaats de beleggings maatschappij geen windeieren gelegd. De grond wordt voort durend meer waard. Een lap grond naast Paddington Ce metery staat te koop voor on geveer vijf miljoen pond en diverse bijgebouwen zijn voor enkele tonnen van de hand gedaan. Schriftelijke klachten van verschillende Londenaren aan het adres van Westmin ster over de verwaarlozing van de gemeentelijke kerkho ven zijn nog onbeantwoord gebleven. Een Labourlid van het overwegend conservatie ve gemeentebestuur voert momenteel campagne tegen Westminsters privatisering van de gemeentelijke begraaf plaatsen. Deze socialistische actie heeft echter nog niets opgebracht. Intussen heeft de bewaker van Paddington Cemetery ge zegd dat het in de bedoeling ligt de meeste grafstenen in de omgeving van het Neder landse ereveld weg te ruimen en een gazon aan te leggen. Alleen graven zoals dat van Anne Hathaway, de vrouw van William Shakespeare, en dat van popzanger Billy Fury, zullen blijven waar ze zijn, omdat daarmee geld te ver dienen valt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5