a Vrijspraak van kampbewaker doet velen pijn rmn m PTT vergoedt geen cent Rhytmix doet alles zelf Zomer: meer vertragingen op Schiphol v< Veel animo voor ouderschapsverlof Gegoochel met bouw- subsidies lijkt beperkt „Alle oorlogsmisdaden dreigen te ver jaren" BIJ SCHADE DOOR CHAOS: BINNENLAND CeidócSommit DINSDAG 2 FEBRUARI 1988 PAGINA 4 iel Gemeenten meer eigen baas in afgifte van paspoorten DEN HAAG Gemeenten worden in de afgif te van het nieuwe fraudebestendige paspoort toch meer eigen baas. Staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse zaken) is ervan afgestapt de gemeenten te verplichten akkoord te gaan met de plaatsing van een speciale paspoortcom puter. Hij schrijft dat in een brief die hij van daag naar de Tweede Kamer gestuurd heeft. Het besluit van Van der Linden betekent dat de betrokken gemeenteambtenaar het verzoek om een nieuw paspoort straks met de hand, met een tikmachine of met het gemeentelijke com putersysteem kan afdoen. De in Schiedam ge vestigde paspoortfabriek haalt de gegevens (da gelijks) op. Een zogenaamde optische lezer zet de opgave van de gemeente in eigen computer taal om zodat er uiteindelijk een uniform pas poort uit rolt. DEN HAAG Bijna de helft van de werkende vrouwen met jon ge kinderen en werkende aanstaande moeders zegt met ouder schapsverlof te zullen gaan, indien deze mogelijkheid zich zou voordoen. Bij de mannen in deze doelgroep bedraagt het percenta ge vijftien procent. Dit blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid is ver richt naër de beoordeling van de in voorbereiding zijnde regeling ouderschapsverlof. Deze regeling houdt in dat een werknemer ge durende maximaal zes maanden de werkweek mag terugbrengen tot minimaal 20 uur, zolang zijn of haar kind nog geen vier jaar is. Voorwaarde voor het opnemen van dit onbetaalde deel tijd verlof is dat de werknemer ten minste een jaar in dienst is. Het wetsont werp voor de regeling ouderschapsverlof zal binnenkort aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Rijk betaalt 30 min voor verbinding Westerschelde rende 25 jaar beschikbaar stellen als rijksbij drage voor een oeververbinding over en on der de Westerschelde. Zij heeft dat aan Ge deputeerde Staten van Zeeland en aan de Tweede Kamer meegedeeld. De 30 miljoen gulden is de geraamde bijdrage van het rijk voor de exploitatie van de veren over de Westerschelde, die in geval van een vaste oeververbinding niet meer hoeven te varen. De twee combinaties van bedrijven die in de markt zijn om de (tol)oeververbinding met particulier kapitaal te bouwen hebben een een bijdrage van 38 miljoen gulden per jaar als rijksbijdrage in de exploitatielasten ge vraagd. aldus net departement. DEN HAAG Er lijkt slechts beperkt te zijn ge goocheld met bouwsubsi- dies, althans voor wat be treft de nog niet definitief afgehandelde premie- huurplannen. Dit blijkt uit de aan de Tweede Ka mer gerichte slotrapporta- ge van het onderzoek naar deze plannen. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting schrijft in die rapportage dat van de 1348 on derzochte plannen „85 procent een aanvaardbare verhouding in prijs en kwaliteit heeft". Bij de resterende vijftien procent bestaan meer dan normale verschillen tussen de gecontro leerde opgave van degeen die om subsidie vroeg (de beleg ger) en de berekeningen van het ministerie zelf. Hier en daar liep dat verschil op tot 25 procent. Van strijdigheid met de subsidieregeling was echter geen sprake. Naar aanleiding van de bevin ding zijn nog eens 113 plannen aan een nader onderzoek on derworpen; over 98 daarvan is inmiddels een accountantsad vies. beschikbaar. Gebleken is, aldus Heerma, dat in één geval sprake is van onregelmatighe den. Maar die zijn door de re cherche al in behandeling ge nomen. Voor twee andere ge vallen is strafrechtelijk onder zoek aangevraagd. Overigens is de publicatiedatum van het eindrapport van de parlemen taire enquêtecommissie voor de tweede keer verlaat. Het zal nu pas medio maart gereed zijn. Britse vorstin naar Nederland DEN HAAG Koningin Eli zabeth van Engeland en haar echtgenoot prins Philip bren gen van 4 tot en met 6 juli juli een staatsbezoek aan Neder land. Het is voor het eerst dat de Britse vorstin voor de twee de keer in een regeerperiode officieel een land bezoekt dat niet tot de Gemenebest be hoort. Het bezoek heeft plaats in het kader van de herden king van drie eeuwen vriend schap tussen de beide landen sedert de Nederlandse stad houder Willem III naar Enge land toog om er orde op zaken te stellen. NIEUWE PACEMAKER VOORAL VOOR ACTIEVE MENSEN DIEREN Met een en gelengeduld heeft Wim Boute (33), onderzoeker van Pacemakerfabrikant Vitratron Medical BV uit Dieren, er zo'n twee en een half jaar aan ge werkt; nu is zijn vinding dan eindelijk klaar: een zelfdenkende pacema ker, waar een ingenieuze chip bepaalt hoe snel het hart van de eigenaar/pa tiënt moet slaan. Een stukje hoogwaardige techniek dat alle andere soorten pacemakers ver achter zich laat. „De nieuwe pacemaker ana lyseert in zeven tot veertien dagen de conditie van het hart, meet het hartritme van de patient en regelt zich daarna zelf. Het tussentijds afstellen, zoals dat nu nog moet gebeuren, wordt daar mee overbodig. De patiënt moet nu alleen nog maar naar het ziekenhuis om het batterijtje te laten controle ren. Tegelijk hoeft de cardio loog nu veel minder tijd aan de patiënt te besteden', somt een trotse Wim Boute enkele voordelen op. Afgelopen vrijdag werd in het Bo ven-I J-ziekenhuis in Amsterdam-noord het eerste exemplaar ingeplant bij een 75-jarige patiënt. Het komen de half jaar moeten er nog honderd volgen. Heeft het apparaat ook de laatste tests goed doorstaan, dan zal het onder de naam „Rhytmix' op Voor Wim Boute zit het meeste onderzoek naar de nieuwe pacemaker er inmiddels op. FOTO: PERS UNIE de markt worden gebracht. Een gecomputeriseerde pace maker: het kon natuurlijk niet uitblijven. Nadat voor bijna alles al een moderne elektronische versie was uit gevonden, zag de pacemaker er nog bijna net zo uit als de eerste versie uit 1958. Door de jaren heen werd het appa raat alleen iets compacter, kreeg het betere batterijen en een veiliger elektrisch sy- bracht de Zweedse ingenieur Rune Elmqvist zijn vinding op de markt. Door middel van kortje stroom-stootjes werd het vertraagde en ver moeide hart op snelheid ge houden, en daarmee de pa tiënt in leven. Boute legt uit: „Tot 1981 be stond er de pacemaker die met een lage frequentie het hart controleerde. Als een hart vijftig slagen per minuut sloeg, pepte hij het op tot ze ventig. Toch was dat nog veel te weinig, mensen wer den vaak duizelig. In 1981 kwam Vitatron met een pa cemaker die met een signaal werkte. Dit signaal kon voe len of iemand zich inspande. De pacemaker regelde zich daarna zelf, maar het instel len moest nog door de cardio loog gebeuren en dat werkje was nogal tijdrovend". Actieve patiënten Op de micro-computer in de nieuwe pacemaker zijn aan de ene kant de batterijen aangesloten, terwijl aan de andere kant een elektrode in het bloedvat en de hartwand is bevestigd. Boute meent dat de „Rhytmix' vooral geschikt is voor patiënten die veel ac tief bezig zijn en dus vaker een wisselend hartritme heb ben. Er is volgens hem geen groep die niet in aanmerking zou komen voor de nieuwste vorm van hartbewaking. „We hebben met onze vorige pacemaker inmiddels zes jaar ervaring opgedaan. Voor het nieuwe model kunnen we dan ook een hoge mate van betrouwbaarheid garande ren". Hoog is in dit geval 99,9 procent, zodat het apparaatje bijna „fail-safe" is te noemen. De nauwe samenwerking met Europese ziekenhuizen heeft Vitatron bij voorbaat verzekerd van een leidende positie op de Europese markt. Op dit moment heeft de fa brikant uit Dieren een marktaandeel van dertien procent. In Nederland is dat maar liefst tachtig procent (er worden per jaar 4200 pa cemakers verkocht). Buiten Europa mikt Vitatron vooral op de Aziatische markt. Boute en zijn collega's van de afdeling marketing hebben de import-voorwaar den al in een groot aantal landen voor elkaar, in enkele andere landen zijn nog regis tratie-procedures aan de gang. „We gaan er van uit dat de nieuwe pacemaker over vier maanden overal verkrijgbaar zal zijn', laat Wim Boute weten. Vitatron verwacht dit jaar 1000 „Rhytmix"-apparaten te produceren, volgend jaar 3500. Tot juni zullen de pace makers die tot nu toe zijn ge produceerd nauwkeurig door de ziekenhuizen worden ge controleerd op eventuele af wijkingen. Is deze hindernis genomen, dan zal in juni de officiële introductie plaats hebben. Ondanks het gebruik van moderne elektronica is de fa brikant er in geslaagd de prijs binnen de perken te houden. Weliswaar kost het apparaat nog altijd 9000 gul den, maar dat is volgens Bou te niet duurder dan een veel minder moderne semi-elek- tronische pacemaker. RICHARD SCHUURMAN SCHIPHOL Lucht vaartmaatschappijen en hun passagiers zullen de, komende zomer worden geconfronteerd met regel matig optredende vertra gingen. Eén van de voor naamste oorzaken daar van is dat de grens van de capaciteit van het Sarp II- systeem, waarmee de ver keersleiders op Schiphol werken, is bereikt. De voorzitter van het Neder lands Luchtverkeersleidersgil- de, H. van Opijnen, sprak gis teren van een zorgelijke situa tie, maar stelde met nadruk dat de veiligheid van de af handeling van het luchtver keer niet in gevaar is. Het vele extra verkeer dat ook deze zo mer wordt verwacht, leidt er toe dat de gegevens uit het sy steem trager aan de verkeers leiders worden gemeld. Ook kunnen er stagnaties optreden. Een tweede oorzaak wordt ge vormd door de renovatiewer ken op Schiphol, waardoor ba nen buiten gebruik gesteld moeten worden. Het zal volgens de gildevoor- zitter meer nog dan vorige zo mer al het geval was voorko men dat vliegtuigen met be stemming Schiphol in een wachtgebied moeten cirkelen, alvorens de landing te kunnen inzetten. Ook zullen meer vliegtuigen al op de plaats van vertrek horen dat zij de reis naar Schiphol nog maar even te moeten uitstellen, gezien de te verwachte drukte bij aan komst. OMMEN/DEN HAAG Volgens de telefonist van de politie in Monster is korpschef M. Welling „voor een tijdje onbereik baar". Hij is het geweest die oud-Kapo Rien de Rij ke van kamp Erika in Ommen met veel pijn en moeite in handen dreef van de rijksrecherche. Het enige commentaar dat doorklinkt is dat Welling op z'n zachtst gezegd te leurgesteld is" in de vrij spraak van Rien de Rijke loor de Haagse recht bank. Arie Hurink (64) blijft het her halen. „Vrijspraak, hoe is het mogelijk", klinkt het veront waardigd. Zelf is hij gisteren niet naar Den Haag geweest om te horen dat de man die ook wel de Beul van Ommen wordt genoemd, vrijuit gaat. „Ik heb de strafzaak bijge woond. Dat vond ik al erg ge noeg. Nee, misschien is het maar beter dat ik er niet bij was". Samen met zijn broer kwam Hurink in de periode dat Rien de Rijke Oberkapo (gevange ne-bewaarder) in Ommen was regelmatig als ziekenverzorger binnen de poort van kamp Erika. Voor hem staat buiten kijf dat de man die gisteren werd vrijgelaten schuldig is aan oorlogsmisdaden. „De ver halen ziin bekend. Nee, ik heb De Rijke zelf niet meege maakt. Maar ik ken z'n naam wel.. Die heb ik in die tijd vaak horen noemen. In zeer nega tieve zin. En dan al die getui gen, die mensen liegen toch niet. Hij was zeker een van de mensen die in kamp Erika de meest afschuwelijke dingen deden.' De tranen staan in z'n ogen. „Schandalig die vrijspraak", zegt Hurink dan. „Ik word er beroerd van. Ja, ik kan wel huilen. Ik ben verslagen om dat het zo is afgelopen. Twin tig jaar had hij moeten hebben. Ik was in de eis van vijf jaar al teleurgesteld. Maar goed, dat was dan toch nog iets geweest. Maar vrijspraak? Dat doet pijn". Afschuwelijk Terug naar gistermorgen. Net na de uitspraak kan een 74-ja- rige Hagenaar zich niet be dwingen. Hij barst in huilen uit. Zegt: „Hier kan ik niet bij. Nee, ik wil er verder niet over praten. Maar begrijpen kan ik het niet. Afschuwelijk dat deze man vrij komt.' Bij wijze van contrast staat en kele tientallen meters verder op De Rijkes advocaat mr. J. M. Sjöcrona de felicitaties in ontvangst te nemen. Hij is de grote winnaar. Of zoals een collega van hem zegt: „Hij heeft het toch maar even ge daan. Vaktechnisch gezien een mooi stukje werk". Raadsman Sjöcrona is een te vreden man. Op de vraag of sprake is van een overwinning zegt hij zonder nadenken: „Natuurlijk. Ik ben strafpleiter van beroep. In deze zaak heb ik bepaalde verweren aange voerd. Essentiële onderdelen daarvan zijn door de recht bank aanvaard. Ja, dit is een juridische triomf", vindt mr Sjöcrona. Makkelijk was het zeker niet, geeft hij toe. „Emotioneel is het af en toe zwaar geweest. Ja, ook in de contacten met mijn cliënt en zijn familie. En deze zaak was natuurlijk so wieso emotioneel zwaar bela den". Er is bovendien veel tijd in gaan zitten. „De laatste an derhalve maand ben ik er vrij wel full-time mee bezig ge weest. Het is ook niet niks. Ik heb alleen al vijftig verhoren van getuigen bijgewoond. En dan nog al die uren in de ar chieven van het Rijksinsituut voor Oorlogsdocumentatie. In derdaad, het is niet vergeefs geweest". De Rijke was zelf niet aanwe zig om het voor hem goede nieuws te horen. Hij zou het psychisch niet aankunnen, zo had hij in een briefje de Haag se rechtbank vooraf laten we ten. Vrijwel direct nadat z'n raadsman hem telefonisch van de ontwikkelingen op de hoog te had gebracht is hij afgereisd hd et bje naar zijn woonplaats, hi°al Westduitse Wedel waar He^ kort na de oorlog een nieuL; bestaan opbouwde. - - - De Rijke werd op 17 mei vorjV jaar bij de grenspost Denj^ kamp aangehouden. Tot giste ren zat hij in voorarrest. Njj De Rijke is vrijgesprok€f|| overweegt mr. Sjöcrona voq"^ die periode in arrest een sch^ devergoeding te gaan claimeï „Ik heb daar nog niet mf mijn cliënt over gesproke^ Andere zaken zijn nu belang rijker. Mijn cliënt en zijn famj lie moeten eerst maar eens cty verhaal komen. Maar ik- zjl het hen over een poosje zeké voorleggen", zegt de advocaa[ die er op wijst dat een en an: der afhangt van de vraag «A. officier van justitie mr F. v« Straelen cassatie zal aantek| nen. Erg mededeelzaam w openbare aanklager daarové! niet. „Ik onderzoek dat no? Verder kan ik voorlopig niet)0 zeggen,' liet hij kort na de uitf spraak weten. Arie Hurin] kijkt er niet van op dat de vocaat met een schadeclaim c de proppen zal komen. „J|j dat had ik wel verwacht. EP genlijk is het onbegrijpelijke De R. heeft toch toegegeveDi dat hij mensen gruwelijk heefct, mishandeld. Dat staat vast. E e wat gebeurt er? Straks krijf^ hij nog geld toe. Dat is voor c slachtoffers toch onverteei baar". GOOS DE BOE DEN HAAG „Je kunt je afvragen of de opspo ring van oorlogsmisdadigers in het verleden vol doende serieus is aangepakt", zegt secretaris Al- bert Eikenaar van de Verenging „Kinder vom Bullenhuser Damm" in reactie op de vrijlating van Rien de Rijke. „Als het proces voor 1971 had plaats gehad, zou hij wel veroordeeld zijn. Maar nu dreigen alle oorlogsmisdaden te verjaren". „In Duitsland gaat het net zo", zegt Eikenaar. „De zaak te gen de oorlogsmisdadiger Strippel, die in april 1945 in een verlaten schoolgebouw aan de Bullenhuser Damm twintig kinderen en hun begeleiders liet ophangen, gaat ook op formele gronden de mist in. In Nederland is deze Strippel verantwoordelijk voor de dood van tien vrouwen in het concentratiekamp Vught". „Juridisch zal het vonnis tegen De Rijke wel kloppen, maar hij heeft beslist oorlogsmisdaden begaan. Als Kapo heeft hij meer gedaan dan de Duitsers vroegen, maar de opsporing heeft voor 1971 geen hoge prioriteit gehad. Ver volging heeft schijnbaar te veel juridische complicaties. Het wordt hoog tijd dat uitgezocht wordt in welke zaken nog met succes vervolgd kan worden. Desnoods moet de wet maar aangepast worden". „De politieke partijen moeten zich meer bewust worden dat er in veel zaken niets gebeurt, en derhalve moet de politiek prioriteiten stellen. Door zaken als De Rijke, maar ook Rost van Tonningen, die eveneens op formele gronden haar,* pensioen mocht behouden, zijn duizenden mensen geestelijk gedupeerd. Iedere keer houden zij er weer slape loze nachten aan over. Onze vereniging ziet het dan ook als zijn taak door lezingen en publiciteit oorlogsmisdadigers voor de rechter te krijgen". Ballonvaarder Brink kiest nu ruime sop DEN HAAG Ballonvaarder Henk Brink wil in juli samen met de F16-vlieger Willem Hageman vanuit St John's in Canada naar Almere varen. Beiden gebruiken daarvoor dezelfde capsule waarmee zij twee jaar geleden hangende onder een luchtballon de oceaan overstaken. Daarvoor wordt de capsule uitgerust met twee 30 pk-motoren, die ga rant staan voor een snelheid van 10 km, en tanks voor twee ton brandstof. Voor de over tocht zijn vier weken uitge trokken. De capsule zal via de satelliet verbinding houden met het stadhuis van Almere, waar vandaan hot verloop van de tocht wordt gecontroleerd. Kazerne even dicht na demonstratie HAVELTE Uit veiligheids- overwegingen heeft de com mandant van de Johannes Post-kazerne gisteravond de kazerne twee uur op slot ge houden. Dit was nodig omdat groepjes demonstranten rond de kazerne zwalkten. Even daarvoor had de rijkspolitie, geholpen door marechaussee en ME, een einde gemaakt aan een blokkade. De demonstra ties tegen de vermeende op slag van Amerikaanse kern wapens in Havelte, worden elke eerste van de maand ge houden en dragen meestal een vreedzaam karakter. Gister middag echter blokkeerden de actievoerders, gekleed in bi vakmuts en gewapend met ka bels en kettingen, de ingang van de kazerne. Dat zoeken we even op. Inde'Uit'bijlage. l^^iatuurlijk^^ SUSKEENWISKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De PTT zal geen enkele schade claim aanvaarden die wordt ingediend in ver band met de chaos die vrijdagavond ontstond na de Soundmix Show. Ook wil de PTT in principe geen medewerking meer verlenen aan acties op te levisie, tenzij er bindende afspraken worden ge maakt om het aantal bel lers te beperken of te spreiden. Kijkers belden massaal de tien 06-nummers op om hun stem uit te brengen op deelnerpers aan de Soundmix Show, waar door het telefoonnet overbe last raakte. In het gehele land was niemand meer telefonisch te bereiken, ook geen artsen, ziekenhuizen of ambulance diensten. De PTT weigert op te draaien voor de kosten die mensen of instellingen daar door eventueel hebben gele den. Het bedrijf beroept zich onder meer op de aansluit voorwaarden van elke tele foonlijn, waarin staat dat de ene abonnee geen overlast mag veroorzaken voor de an dere. Bij de KRO waren gisteren in elk geval nog geen schade claims binnengekomen. In het weekeinde meldde zich bij de omroep wel een computerbe drijf dat 3000 gulden schade vergoeding wilde hebbjjn, maar volgens de woordvoer der van de omroep is het nog niet duidelijk of het om een serieuze claim gaat. Als het tot echte claims komt, wil de KRO met de PTT overleggen wie de eerst verantwoordelijke is voor de storing. De PTT zal volgens woord voerder Lenderink geen extra technische voorzieningen tref fen om herhaling van de sto ring van vrijdag te voorko men. „Tegen zo'n massaal aan bod van telefoonverkeer is niets bestand. Het is te verge lijken met het wegennet, dat raakt ook absoluut verstopt als iedereen tegelijk met de auto op stap gaat. Mensen beseffen niet dat als je alleen de hoorn van het telefoontoestel oppakt, de telefooncentrale al wordt belast. Dat dit zo massaal ge beurde is buitensporig te noe men". De PTT heeft een uur voor de uitzending nog aan de KRO gevraagd om in het program ma de kijkers te verzoeken niet allemaal tegelijk te bellen, aldus Lenderink. „Het was be doeld als voorzorgsmaatregel. Het is jammer dat de KRO daar geen gehoor aan heeft ge geven". De PTT zal wel medewerking aan programma's blijven ver lenen waarin een oproep wordt gedaan aan het publiek om telefonisch te reageren. De eerstvolgende omroep die van deze mogeli maakt, is de vond worden kijkers van het tv-programma „De eerste de beste" opgeroepen een telefo nisch bod uit te brengén op dominostenen. Problemen worden daarbij door de TROS niet verwacht, al zal de PTT nog met de omroep bespreken hoe de oproep moet worden gedaan. In West-Duitsland zijn enige tijd geleden overigens ook ern stige problemen met het tele foonverkeer ontstaan na eeh oproep aan kijkers om te rea geren op het programma „Wedden Dat", aldus Lende rink. Volgens de PTT-woord voerder worden Westduitse kijkers nog wel telefonisch tjj programma's betrokken, maf wordt een massale reactif voorkomen door een goede or ganisatie. Dat kan bijvoorbeeld door steeds alleen mensen te laten bellen van wie het tëlé foonnummer met een bepaalB getal begint.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4