CcidócSomcwit Woon-Ideaal Beurs trekt 18.000 belangstellenden STAD OMGEVING Verdeeldheid binnen college is hoopgevend ALLER LEI(DS) Minder werk voor klachtenbureau CDA-FRACTIELEIDER WALENKAMP: Leiden heeft geen probleem met verplaatsing fietsdag Huisartsen positiever over crisisdienst RIAGG MAANDAG 1 FEBRUARI 1988 PAGINA 5 IMislukte acties schoenendief LEIDEN/OEGSTGEEST De onbeken- schoenendief is gisteravond weer ac- [tief geweest. Onder het viaduct van de [snelweg in de Wassenaarseweg in Oegst- jgeest dwong hij om kwart over elf een ]22-jarige Leidse studente op de fiets tot [stilstand. Hij greep haar vast en eiste [haar schoenen op. Het meisje gilde en wist zich los te rukken. Zij rende weg r nabijgelegen studentenbarakken. De i verdween op de bromfiets. Gister avond om half twaalf was de ongeveer 25-jarige man, evenals vorige week maandag, actief op de Broekweg in Lei den. Daar dwong hij twee Leidse vrou wen op hun fiets tot stilstand. Van één vrouw eiste hij de schoenen op. Het twee- agde er echter in te ontvluchten. Studente schakelt aanvaller uit LEIDEN Met een welgemikte trap tus sen zijn benen heeft een 20-jarige studente uit Leiden woensdag nacht een man uitge schakeld die haar on zedelijk betastte. De vrouw reed op haar snorfiets in de Maars- mansteeg, toen de man haar met zijn fiets klemreed en haar vastgreep. Na haar ac tie vluchtte de vrouw weg, de man gewond achterlatend. JONGEN IN OUDE SINGEL GEDUWD LEIDEN Een 20-jarige Leidenaar is vrijdagnacht om half drie in het water van de Oude Singel geduwd door een 21-jarige Amerikaan. Deze reed met zijn auto op de Oude Singel, waar een groep jongens op de weg liep. Omdat hij vond dat de man gevaarlijk reed, gaf een jongen een klap op de auto van de Amerikaan. De bestuurder, afkom stig uit de stad Miami, stapte uit en achtervolgde hem met een gasdrukpis tool. Toen hij hem te pakken had, duw de de Amerikaan de jongen in het wa ter, stapte weer in en reed weg. Een toevallig passerende politieauto hield hem even later aan wegens onbehoor lijk weggedrag. In de woning van de man werd een revolver aangetroffen. Balkon stort in na botsing LEIDEN Een 27-jarige inwo ner van Amsterdam en zijn 16-ja- rige passagier uit Den Haag zijn gistermiddag om vijf uur met rug- en beenletsel en inwendige buikklachten opgenomen in het Academisch ziekenhuis. Het tweetal reed in een auto op de Herengracht in de richting van de Haven, toen de Amsterdam mer op de kruising met de Oos terkerkstraat verzuimde een 23- jarige automobilist uit Hazers- woude voorrang te verlenen. Een bosting was het gevolg. De auto's kwamen tot stilstand tegen een huis aan de Oosterkerkstraat, het balkon als gevolg de klap instortte. PvdA-vragen over schoolgeld-drama's DEN HAAG/LEIDEN Het PvdA-kamerlid Wor rell zal deze week minister Deetman (onderwijs) schriftelijke vragen stellen over de drama's die zich dreigen af te spelen rond het innen van het school geld. Het bedrag (1030 gulden) moet uiterlijk van daag binnen zijn. Vooral jongeren die op vrijwiljige basis in opvangtehuizen en andere jongerencentra verblijven omdat het contact met hun ouders is ver broken of heel moeizaam verloopt, kunnen het schoolgeld niet betalen en dreigen nu van school ge stuurd te worden. Het gaat volgens Worrell om eni ge honderden jongelui. Als een deel van het school geld oninbaar blijkt te zijn, dan dat maar voor lief genomen worden, aldus Worrell. Deetman ver klaarde zaterdag in het tros-radioprogramma „Ka- merbeed" dat ouders die nog steeds niet voor hun kinderen betaald hebben, de deurwaarder kunnen verwachten. In Leiden wordt vandaag nog geen ac tie ondernomen tegen wanbetalers. Gesteld wordt dat het geld in het weekeinde kan zijn overge maakt. Dit wil men afwachten. LEIDEN De dertiende Woon-Ideaal Beurs in de Leidse Groenoordhallen heeft de afgelopen dagen ongeveer 18.000 bezoe kers getrokken. Dat is 3.000 meer dan vorig jaar. „Zeer tevreden" was dan ook organisator H. Offermans. „Vooral zondag is het veel druk ker geweest dan we had den durven hopen. We zijn blij dat er weer een behoorlijke stijging is ge weest, nadat we vorig jaar iets waren gedaald. Ook de standhouders zijn erg tevreden. Er is goed zaken gedaan". Enkele bijzondere attracties, zoals een buikdanseres, en het voor beursbezoek gunsti ge weer zijn volgens hem verantwoordelijk voor het toegenomen bezoek. Behalve de gebruikelijke slaap- en woonkamerinrich tingen, vloerbedekkingen en allerlei soorten verlichting wilde het organiserende bu- ExpoCare wat extra's meegeven aan de beurs, ai- dus Offermans. „Het is op zich een vrij statisch geheel, het is nodig dat er ook iets gebeurt". Zo was er een zoge naamd Egyptisch plein waar buikdanseres Yonina gere geld haar buik ontblootte en waren er enkele stands met oude ambachten, zoals glas blazen, calligraferen en het vervaardigen van glas in De Woon-Ideaal Beurs In de Groenoordhallen trok dit jaar 3.000 bezoekers meer dan vorig jaar. lood. Ook was er een nage bouwd model van de Titanic te zien, met bijbehorende do cumentatie over het gezon ken schip. Ook het weer speelde de der tiende Woom-Ideaal Beurs in de kaart, denkt Offermans. „Vorig jaar was het op zon dag ideaal weer om te schaat sen. Dus men trok er alleen op uit om te gaan schaatsen, of men bleef binnen omdat het te koud was. Nu was het niet te slecht om de deur uit te gaan en lag er gelukkig voor ons ook geen ijs". Volgend jaar komt er volgens Offermans zeker weer een Woon-Ideaal Beurs. „We zul len kijken of we dan weer wat evenementen kunnen organiseren. Mogelijk dat er dan ook wat meer op het ge bied van keukens te zien valt. Het probleem is een beetje dat de opbouwtijd voor standhouders met keukenin richtingen te kort is. We krij gen de hal dinsdagmiddag ter beschikking en woensdaga vond gaat de beurs al van start. Die tijd is te kort om keukens op te kunnen bou wen. Misschien dat we vol gend jaar wat met directeur De Jong van de Groenoord hallen kunnen regelen". LEIDEN Het aantal i dat het justitieel klachtenbu reau in Leiden bezoekt, neemt gestaag af. Uit het jaarverslag over 1986 blijkt dat toen 76 mensen de weg vonden naar het bureau, drie minder dan het jaar ervoor. In 1984 en 1983 lag dat aantal veel hoger: res pectievelijk 109 en 108 cliënten werden toen geregistreerd. „De cijfers van 1987 lijken aan te geven dat het aantal zaken boven dat van 1986 zal gaan uitstijgen", aldus het verslag. Als verklaring voor het feit dat er in '83 en '84 veel meer men en het bureau bezochten, wordt genoemd „de publiciteit rond klachten over politieop treden en het inwerking treden van de klachtenbehandelings procedure gemeentepolitie Lei den". Uit een in 1986 gehouden on derzoek van de Rijksuniversi teit Leiden blijkt dat meer be kendheid moet worden gege ven aan het justitieel klachten bureau om mensen ertoe te be wegen hun negatieve ervarin gen met de politie kenbaar te maken. Veel mensen verkeren ten onrechte in de overtuiging dat het inschakelen van het klachtenbureau hoge kosten met zich meebrengt. Ook zou er, volgens de onderzoekers, bij het bureau zelf ook een klacht moeten kunnen worden inge diend, hetgeen nu niet het ge val is. De meeste klachten (29) kwa men in 1986 binnen over het optreden van de politie, maar ook werd bezwaar gemaakt te gen de handelwijze van advo caten, deurwaarders, notaris sen, het Openbaar Ministerie en de rechterlijke macht. In verhouding wordt het aantal Leidenaars dat een klacht in dient, steeds minder. In 1986 kwam bijna de helft van de 79 cliënten uit Leiden. Van de 29 klachten over het optreden van de politie, hadden er 17 betrek king op het Leidse korps. De meeste gingen over het gebruik van geweld tegen cliënten. To taal werden er via het bureau vier klachten ingediend tegen de Leidse politie. Omdat voor een zaak de termijn voor het indienen al was verstreken, werd deze klacht doorgespeeld naar de Nationale Ombudsman De drie klachten werden door de politie te traag afgehandeld, aldus het klachtenbureau, en alle ongegrond verklaard. Een maal omdat het voorval door de betrokken partijen verschil lend werd geïnterpreteerd: een politiefunctionaris had iemand een klap op het hoofd gegeven, terwijl het de bedoeling was dat hij de schouder van de ver dachte zou raken. Bij de twee andere zaken wa ren de verhalen van de cliënt en agent zo verschillend, dat de klachten ongegrond werden verklaard. Een keer werd een bezwaarschrift tegen de beslis sing ingediend bij de burge meester, maar ook die ver klaarde de klacht ongegrond. De Nationale Ombudsman ont hield zich van een oordeel om dat ook bij deze klacht de visies van klager en politieagenten uiteen liep. In totaal werden overigens in 1986 bij de Leidse politie twintig klachten inge diend. Drie daarvan waren vol gens de korpschef terecht. Er werden via het bureau vijf klachten ingediend over het optreden van de politie uit Kat wijk, Noordwijk, Wassenaar. Hazerswoude, Rijnsburg en Oegstgeest. Deze korpsen heb ben, in tegenstelling tot de ge meentepolitie van Leiden, geen echte klachtenprocedure. Twee klachten werden gegrond ver klaard en in twee gevallen werd een schadevergoeding gekomen. NS-stations Bollenstreek voor 1995 LEIDEN De nieuwe spoorwegstations in de Bollenstreek moeten voor 1995 zijn gerealiseerd. Het gaat om NS-stations in Voorhout en Sassenheim. Dit blijkt uit een lijst van projecten die i Verkeer en Waterstaat aan de Ka ïn het kader van het mobiliteitsscenario Randstad, waardoor een betere bereikbaarheid van dit gebied bereikt moet worden, zijn een groot aantal projecten voor de Leidse regio op het ter rein van wegenbouw en openbaar vervoer aan de orde. Welke projecten echt gerealiseerd worden, zal later worden bepaald. Op de lijst staat onder het hoofdstuk Rijkswegen het volgende project voor de periode tot 1995 rijksweg 11 van Leiden naar Alphen genoemd. Voor latere jaren worden nog genoemd de rijksweg 4 van Burgerveen via Leiden naar Leidschendam en het deel van rijksweg 11 van Alphen naar Bodegraven. Als pro vinciale wegen komen onder meer voor realisatie vóór 1995 de aansluiting van de burgemeester Smeetsweg in Zoeterwoude aan rijksweg 11 genoemd. Voor na 1995 staat de verbetering van de bereikbaarheid van Alphen-centrum en de vaarwegomlegging rond Alphen geboekt. fm'CDA-nota over ^samenleving niet erg begrijpelijk in VOORBURG Een veertigtal ncfeCDA-kaderleden was zaterdag naar de christelijke scholenge meenschap 't Loo in Voorburg gekomen om deel te nemen aan tie partijpolitieke discussie over de verantwoordelijke samenle- enlving. Tijdens de bijeenkomst, ld ie werd georganiseerd door 'het kader- en vormingswerk de kamerkring Leiden, •vejwerd veel kritiek geuit op het ee/iweinig concrete karakter en taalgebruik van de dis- ?s. icussienota. De nota is opgesteld rtdoor het Wetenschappelijk In- i stituut voor het CDA. Het moet basis zijn voor een ideologie voor de jaren negentig. CDA- iet(ideoloog Oostlander legde uit iwaarom het CDA met een nieuw discussiestuk was geko- ffl men: „Een aantal jaren geleden het CDA het be grip zorgzame samenleving, dat n uitging dat burgers weer zorg voor elkaar op zich noesten nemen. Toch is het d van een CDA dat streeft naar warmte, geborgenheid en intimiteit mij te beperkt. Daar- oJ om hebben wij een rapport over de verantwoordelijke samenle ving met onze opvattingen over taken als medische ethiek, aatechnologie en de structuur van (nderwijs en zorg uitgewerkt, 'let is saaier en minder provo erend dan de zorgzame samen- eving, maar het gaat om een tevig fundament voor de poli- n de iaren negentig'al- LEIDEN De verdeeld heid binnen het college van burgemeester en wet houders in Leiden is een hoopgevende ontwikke ling voor het CDA. Dat schrijft J. Walenkamp, fractieleider van de groot ste oppositiepartij, in het jaarverslag van het CDA. Walenkamp constateert dat het gebrek aan eens gezindheid binnen het college een positieve in vloed heeft op de demo cratische verhoudingen binnen de gemeenteraad, omdat het „verstarde poli tieke machtsblok" daar door wordt opengebroken. Tevreden constateert Walen kamp dat de fracties die deel uitmaken van het college, de PvdA, VVD en Links Leiden, in de eerste helft van de huidi ge collegeperiode over ver schillende onderwerpen intern waren verdeeld. Walenkamp noemt onder meer de kwestie van de koop en sloop vpn hui zen aan de Morsweg IV, als gevolg van de verdubbeling van de spoorlijn Leiden-Den Haag, en I rangsbeleid: het streven van de gemeente om vrouwen voorrang te geven als zij solli citeren naar een functie bij de gemeente. Het college nam dit voorstel terug nadat onder an deren PvdA-wethouder D. Tegselaar tegen had gestemd. „Wetend hoe zeldzaam derge lijke situaties in het verleden zich hebben voorgedaan, kan in politieke zin van een hoop gevende ontwikkeling-gespro ken worden; het CDA kan im mers een groter rendement uit zijn standpunt halen dan op grond van de traditionele be perkingen in de oppositie en het loutere aantal van acht stemmen verwacht mag worden", schrijft Walenkamp. Het CDA zit al veertien jaar in de oppositie in Leiden en maakt daarin een tamelijk machteloze indruk. De college partijen verwijten de christen democraten een gebrek aan kwaliteit. PvdA-raadslid S. de Vreeze verklaarde enige tijd geleden dat het CDA wel zijn goede wil toont, maar de juiste mentaliteit ontbeert om mee te kunnen besturen. G. Bakker, raadslid voor de VVD, noemde het CDA „een onzekere partij, waarmee moeilijk goede af spraken te maken zijn". Walenkamp spreekt zijn af keur uit over het groot aantal compromissen dat het college tot nog toe heeft gesloten. Hij deugd". „Binnen het college is op de voor de VVD belangrij ke politieke punten van niet de geringste weerstand tegen PvdA en Links Leiden spra ke", concludeert hij en noemt de inbreng van de liberalen dan ook zwak. De begrotingsbehandeling van 1986 noemt Walenkamp „een treurig hoogtepunt in de per soonlijke aanvallen en beledi gingen" op en van het CDA. De fractieleider spreekt zijn afkeur uit over het feit dat sommige leden van de college partijen politieke tegenstan ders persoonlijk aanvallen en hun persoonlijke integriteit in twijfel trekken, in plaats van politiek-inhoudelijk met hen te argumenteren. „Dit maakt het functioneren als raadslid van de grootste oppositiepartij tot een niet te onderschatten zware persoonlijke belasting, bovenop de reeds zware taak om de vaak aanvechtbare plannen van deze coalitie te controleren en waar nodig van alternatieven Volgens Walenkamp zijn be schuldigingen van PvdA-wet houder P. Bordewijk (finan ciën) aan het adres van het CDA op zijn eigen partij van toepassing. Waar Bordewijk het CDA „het verdelen van baantjes na de kerk" beschul digt. „kan de uitspraak van Bordewijk slechts verbazing wekken, gelet op het grote aantal oud-raadsleden, fractie voorzitters en -assistenten dat onder het PvdA-bewind juist uit de eigen PvdA-gelederen tot ambtenaar van de gemeen te Leiden is benoemd", aldus Walenkamp. Jvervaller veggejaagd .EIDEN De kordate be- ïeerder van een sigarenwin kel aan de Morsstraat heeft Ï/Ttaterdagmiddag om vier uur succes een jeugdige fcvervaller zijn zaak uitge plaagd. De 25-jarige Rotter dammer werd door een on geveer 16-jarige jongen be dreigd met vermoedelijk een namaak pistool. De jongen was bijzonder nerveus. De j beheerder bleef daarentegen rustig en zei tegen de jongen dat hij beter naar huis kon gaan. Zonder buit droop de ■jongen vervolgens af. Opbrengst De actie van het Nicaragua Platform Leiden heeft ruim 10.000 gulden opgebracht. Van het geld worden medi sche artikelen gekocht voor Nicaragua. In oktober werd voor dit doel gecollecteerd en in november werd een mani festatie gehouden in De Waag. Voorts zamelden ker ken in Leiden en Leiderdorp verbandmateriaal in. Totaal is in Nederland 120.000 gulden voor de actie bijeengebracht. Het Leidse comité gaat ook dit jaar weer acties houden. Mensen die bij de organisatie daarvan willen helpen kun nen zich aanmelden via tel. 071-125548 of 154674. K&O Bij de Leidse volksuniversiteit K&O begint deze maand een aantal nieuwe cürsussen, waaronder modelfotografie, striptekenen voor jongeren en Italiaans. Nadere inlichting zijn verkrijgbaar bij Kt Oude Vest 45, tel. 141141 •fa Leidse Volkshuis Rijbewijs Voor mensen die moeite heb ben met lezen, schrijven en leren, organiseert het Studie huis Leiden een cursus rijbe wijs-theorie. Er wordt ge werkt met dia's en plattegron den van verkeerssituaties. Na vijftien lessen wordt examen gedaan bij het CBR. De eerste bouw aan de Bonairestraat 2. De kosten bedragen dertig, gulden. Voor meer informa tie: tel. 071-124095. In het Leidse Volkshuis start donderdag 11 februari een klussencursus voor vrouwen. De cursus kan 's ochtends vanaf 9.30 uur worden ge volgd en 's avonds vanaf 19.30 uur. De prijs bedraagt 40 gul den voor tien lessen. Ook kan er een cursus fotografie worden gevolgd. Deze cursus start in februari en kost 48 gulden. Voor vrouwen wordt morgenochtend een film ver toond in het Volkshuis. De film Iris start om 10.00 uur in de grote zaal. De entree is 2,50 gulden. Voor meer informatie tel. 149180. VEEL VW'S WOEDEND OP TROS LEIDEN In tegenstel ling tot veel andere VVV's heeft het Leidse VVV-kantoor geen grote bezwaren tegen de plotse linge verplaatsing van de nationale fietsdag. „Het is altijd vervelend als zo'n evenement wordt ver schoven, maar op zich hebben wij er niet zoveel problemen mee", reageert directeur C. Hugens. De fietsdag wordt traditie-ge trouw op de tweede zater dag in mei gehouden, maar is dit jaar op aan drang van de omroep-or- ganisatie TROS veertien dagen verschoven. De nationale fietsdag wordt al vijftien jaar georganiseerd door de ANWB en de TROS De provinciale en plaatselijke VVV's verlenen hun mede werking, maar zijn pas op het laatst ingelicht over de ver schuiving. Reden daarvan is dat de omroep-organisatie op de 28-ste mei begint met een enkele maanden durende .ge- zondheids-campagne" die we kelijks op de televisie terug keert. De TROS heeft de na tionale fietsdag uitgekozen als startschot. De opbrengst is be stemd voor de Nederlandse Hartstichting. De wijziging doorkruist echter het programma van veel plaat selijke en provinciale VVV's. .„We moeten misschien maar een andere omroep benaderen. En ik vraag me trouwens ai of je wel een omroep nodig hebt om een landelijke fietsdag te organiseren. Het evenément is zo bekend, dat de VVV's het ook wel zonder omroep afkun nen". Dit zegt directeur Stok vis van de provinciale VVV Zuid-Holland in Delft op de plotselinge verplaatsing van de nationale fietsdag. Volgens de ANWB hebben de meeste VVV's toegezegd dat zij alsnog mee willen werken aan de nationale fietsdag, al is het niet van harte. Slechts enkele verenigingen kunnen niet meedoen omdat in dat geval eigen activiteiten op zaterdag 28 mei onmogelijk worden. In Leiden is dat niet het geval, volgens Hugens. De werkgroep nationale mo lendag, die de afgelopen tien jaar op dezelfde datum als de fietsdag werd gehouden, is niet van plan de molendag te verplaatsen. Dat heeft DJ. Abelskamp van de werkgroep gisteren gezegd. „De meeste molenaars zijn vrijwilligers. We kunnen niet iedereen op dragen de organisatie twee weken te verplaatsen." Boven dien zijn de affiches bijna klaar. „Die wijzigen brengt te veel kosten met zich mee," al dus Abelskamp. Hugens betreurt het niet dat dit jaar de twee evenementen niet op dezelfde dag worden gehouden: „De combinatie van de fiets- en molendag heeft al tijd goed gewerkt. Maar het is niet onaardig dat dit jaar de molens eens exclusieve aan dacht krijgen", aldus de direc teur van de Leidse VVV. LEIDEN De Leidse huisart sen hebben in 1987 een iets po sitievere kijk gekregen op de crisisdienst van de Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG) in Leiden. De Basis gezondheidsdienst Zuid-Hol land Noord meldt in een noti tie dat de waardering in 1986 in rapportcijfers uitgedrukt een ruime vijf bedroeg. „De verbetering in de beeldvor ming is marginaal, de RIAGG haalt nu net een voldoende", meldt de notitie. De 7 x 24 uurs bereikbaar heidsdienst van de RIAGG functioneert sinds het najaar van 1984. Huisartsen blijken de belangrijkste verwijzers van cliënten te zijn. Het oor deel over de bereikbaarheid, de termijn waarop hulp wordt verleend, de effectiviteit en de mate waarin de huisartsen bij de hulpverlening worden be trokken is in 1987 gunstiger dan in het jaar daarvoor. Vo rig jaar waren de huisartsen ook meer tevreden over de rapportage door de RIAGG dan in 1986. Volgens de Basis gezondheidsdienst kan alleen een vervolgonderzoek uitwij zen „of hier sprake is van een gunstige trend". De Basisgezondheidsdienst ad viseert daarom ook in de noti tie het onderzoek onder huis artsen te herhalen en in het vervolg ook andere verwijzers te enquêteren Bovendien moet de RIAGG de werk zaamheden van de 7 x 24 uurs dienst evalueren. Binnen de RIAGG maakt een werkgroep overigens plannen voor een verbeterde opzet van de 7 x 24 uurs dienst.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5