Us gebroken tijdens Grieks Turks overleg NEEN HET LOT IN EIGEN HANDEN. Betrokkenheid van Reagan Iraq-affaire onduidelijk Gm>5Ö500 Bank70.70.70.929 AARTSVIJANDEN REIKEN ELKAAR DE HAND: Sihanouk stapt uit verzetscoalitie BREL BUITENLAND CcidócSomnnt MAANDAG 1 FEBRUARI 198ti PAGINA Arrestatie voorkomt aanslag op De Mita ROME De Italiaanse terroristische orga nisatie Rode Brigade beschikt over een complete en goed uitgeruste commando eenheid in de hoofdstad Rome. Dat bleek uit de wijze waarop de terroristen hun aan slag op de christen-democratische leider Ci- riaco de Mita hebben voorbereid; met tien tot vijftien man wilden zij De Mita ontvoe ren of vermoorden. Ook ex-premier Craxi was een doelwit. De aanslagen zijn echter verijdeld of althans uitgesteld doordat de gezochte terrorist Antonio Fosso vlakbij de woning van De Mita werd aangehouden door de politie. Met een aanslag op De Mita wilden de terroristen waarschijnlijk hun spectaculairste actie herdenken: de ontvoe ring van en de moord op de christendemo craat Aldo Moro, in maart tien jaar geleden. Koivisto vrijwel zeker president HELSINKI In Finland zijn vanmiddag de stembussen ge sloten, nadat de Finnen twee dagen de tijd hebben gehad om keuze kenbaar te maken. Het is voor het eerst dat de vier miljoen kiesgerechtigde Finnen de kans hadden om rechtstreeks hun stem op een presidentskandidaat uit te brengen. Volgens de opiniepei lingen zou de huidige presi dent Mauno Koivisto na een korte campagne van drie we ken op een absolute meerder heid kunnen rekenen van 52 procent van de stemmen. Be halve Koivisto hebben nog vier kandidaten een gooi naar het presidentschap gedaan. Zwarten Zuidafrika onderling slaags KAAPSTAD Bij een uitbarsting van geweld in zwarte gemeenschappen in Zuidafrika zijn het afgelopen week einde minstens twaalf doden gevallen en honderden huizen in de as gelegd. In de heuvels van de provincie Natal woedt nog steeds een onderlinge strijd tussen Zulus. In de krottenwijk KTC bij Kaapstad braken eveneens gevech ten uit tussen radicale en gematigde groepen. In KTC werd op diverse plaatsen brand gesticht door radicalen, waarbij vijf mensen om het leven. De politie die wel aanwezig was greep niet in. Volgens dominee Allan Boesak, die gisteren een .bezoek bracht aan KTC, zou de politie het geweld juist hebben aangewakkerd. Fusie Britse SDP met liberalen SHEFFIELD De Britse so ciaaldemocratische partij SDP heeft gisteren ingestemd met een fusie met de liberalen. Tijdens het partijcongres kwam het tot felle botsingen tussen het SDP- partijbestuur en de vroegere par tijleider David Owen, die zich al tijd tegen de fusie heeft verzet. Volgens Owen is de fusie een vorm van „harakiri" voor de SDP. Van de 22 zetels die beide partijen gezamenlijk behaalden in het parlement, zijn er slechts vijf van de sociaaldemocraten. De nieuwe „Social Democratie Libe ral Party" (SDLP) kan in mei of ficieel worden opgericht. SMARTEGELD NA SEXTHERAPIE MIAMI Een rechtbankjury in Miami heeft een vrouw die haar vroegere psychiater had aangeklaagd, ruim een half mil joen dollar toegewezen. De jury achtte de psychiater verant woordelijk voor het toebrengen van emotioneel letsel aan zijn cliënte, doordat hij gedurende langere tijd tijdens therapiezit tingen sexuele gemeenschap met haar had gehad. Andere vrouwelijke clienten getuigden dat de man hen had geslagen en sexuele toenadering had ge zocht. De advocaat van de vrouw voerde aan dat zij door de therapie was veranderd in een emotioneel wrak. Deserteurs gedood doorIraaksleger BAGHDAD Het Iraakse leger heeft onlangs met behulp van heli kopters een grootscheepse schoon maak gehouden in de zuidelijke moe rassen waar zich zo'n zesduizend de serteurs zouden schuilhouden. De de serteurs zouden de omgeving hebben geterroriseerd om aan voedsel, los geld en medicijnen te komen. Zegs lieden zeiden dat bij de militaire ope ratie „een groot aantal" deserteurs was gedood. Volgens president Assad is het moreel van het leger, ondanks de acht jaat durende oorlog met Iran, nog steeds hoog. Maar volgens ano nieme bronnen deserteren de solda ten met groepen tegelijk en met me deneming van wapens. DEN HAAG Tien maanden nadat spannin gen in de Egeïsche Zee dreigden uit te lopen op een oorlog tussen Turkije en Griekenland heerst in beide landen een voor zichtig optimisme over verbetering van de be trekkingen. De premiers Ozal en Papandreou be sloten zich in te zetten voor „blijvende vreedza me relaties" tussen hun twee landen en elkaar minstens een keer per jaar ontmoeten. De premiers gaan eikaars landen bezoeken, een recht streekse telefoonverbinding aanleggen en een gezamenlij ke raad voor de handel of kamer van koophandel en industrie instellen. De leiders van de twee aartsvijanden troffen elkaar gisteren tij dens een internationaal eco nomisch forum in het Zwit serse Davos. Volgens de ver klaring is de ontmoeting ver lopen in een „atmosfeer van begrip en goede wil". De premiers spraken onder meer over het geschil over de bodemrechten in de Egeïsche zee, het conflict dat de twee NAVO-partners vorig jaar maart op de rand van een oorlog bracht. Ozal en Pa pandreou besloten twee co mités te vormen, één dat sa menwerking op het gebied van economie, industrie en handel moet onderzoeken; het ander voor het oplossen van de probleemgebieden in beide landen. Zaken die Turkije en Grie kenland verdelen zijn de tweedeling van Cyprus, de bodemrechten in de Egeïsche zee, de controle van het luchtruim boven de Egeïsche zee, de begrenzing van de territoriale wateren en de militarisering van Griekse eilanden voor de Turkse kust. Premier Ozal verklaarde la ter dat „het voornaamste conflict niet is opgelost," daarmee doelend op de kwes- tie-Cyprus. Volgens Ozal zal het „zo'n drie tot vijf jaar", vergen vooraleer er enige vooruitgang van betekenis komt in de betrekkingen tus sen Griekenland en Turkije. Ook liet Ozal doorschemeren dat er geen vooruitgang is ge boekt ten aanzien van de rechten op de oliereserves in de Egeïsche zee. Er is nog geen datum gesteld voor een nieuwe ontmoeting. Ozal en Papandreou, de premiers van respectievelijk Turkije en Griekenland sinds eeuwen, elkaar aartsvijanden ontmoeten elkaar in Davos. FOTO: AP (Vervolg voorpagina) WASHINGTON De pijpleiding die Iraq in 1985 wilde bouwen van de stad Al Hadutha naar de Jordaanse stad Akaba was van groot strategisch be lang en misschien zelfs beslissend voor het ver loop van de Golfoorlog. De export van Iraakse olie door de Perzische Golf was immers door aansla gen van de revolutionaire garde ernstig gehinderd. Een pijpleiding zou een veilig alternatief bieden. In deze situatie zouden Ameri kaanse delegaties volgens de Los Angeles Times Israëlische garanties hebben „gekocht" dat de pijpleiding in aanbouw niet zou worden aangevallen. De toenmalige premier Shi mon Peres, nu minister van buitenlandse zaken, zwichtte na vijf maanden onderhande len voor de Amerikaanse druk, zo heeft hij dit weekein de toegegeven. Maar Peres ontkende in Jeruzalem dat hij ooit was benaderd voor smeer gelden. Evenals bij de Irangate-affaire is bij het pijpleiding-schandaal niet duidelijk in hoeverre pre sident Reagan persoonlijk op de hoogte is geweest van de geheime besprekingen. Ver schillende Amerikaanse kran ten suggereerden dit weekein de echter dat de Iraq-affaire officiële Amerikaanse politiek was. De belangrijkste feiten zijn aan het licht gebracht door de speciale aanklager James McKay, die een onderzoek in stelt naar de financiële handel en wandel van Meese. Het fi nancieel belang van Meese in de wapenfirma Wedtech bracht de minister de afgelo pen maanden al in diskrediet, nadat de verdenking was geuit dat Meese Wedtech zou heb ben bevoordeeld. Naar McKay zaterdag bekend maakte speel de Wedtech ook een rol bij het pijpleidingproject. Wedtechs adviseur E. Robert Wallach, een persoonlijke vriend van Meese reisde in 1985 af naar Bayrut en Jeruza lem om het pad voor de pijp leiding te effenen. In ruil van de Israëlische veiligheidsga rantie zouden Amerikaanse bedrijven die in het project ge ïnteresseerd waren aanzienlij ke sommen geld overmaken. Net zoals bij de Iran-Contra- affaire het geval was, maakte de in het Witte Huis zetelende staf van de Raad voor Natio nale Veiligheid zich sterk voor de onderneming. Het project werd echter in 1986 door Reagans toenmalige adviseur voor nationale veilig heid, admiraal Poindexter, af geblazen omdat het „een nachtmerrie voor de Ameri kaanse regering kon worden". Op dat moment waren de eer ste contacten met Iraanse functionarissen gelegd voor geheime wapenleveranties. Meese zou in dat stadium vol gens MacKay nog pogingen hebben gedaan het project te redden. Eén van de belangrijkste be wijsstukken in de pijpleiding- affaire is een memorandum van Wallach aan Meese waar in hij gewag maakt van het plan om smeergelden te beta len aan „een Israëlische top functionaris", mogelijk doe lend op Peres. (ADVERTENTIE) Vy> ij fiKHBLANDSE STAATSLOTERIJ c Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aanprijzen. Van een tientje tot het half miljoen. Eerste trek- king volgende week woensdag. MÊÊRKANSIN DE STAATSLOTERIJ SUSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard Uitgeverll/Wavory Production Gewelddadig weekeinde in bezette gebieden JERUZALEM Palestijnse christenen hebben gisteren op de westelijke Jordaanoever massaal gehoor gegeven aan de PLO-oproep om na hét kerkbezoek te demonstreren tegen de Israëlische bezetting. Het meest gewelddadige pro test deed zich voor in het dorpje Beit Sahur bij Bethle hem, waar de kerkgangers na de mis een politiepost aanvie len. In Oost-Jeruzalem, binnen de muren van de Oude Stad, vormden kerkgangers een stoet bij de kerk van het Heilig Graf met voorop enkele tien tallen vrouwen. Zij vingen la ter de eerste klappen op van de toegesnelde Israëlische sol daten; verscheidene vrouwen werden gearresteerd. De be trekkelijke rust in de bezette gebieden was zaterdag al ver broken toen Israëlische troe pen in Nablus het vuur open den op honderden betogers: tientallen mensen raakten ge wond, waarvan zeker twee ernstig. Tijdens demonstraties die de hele dag aanhielden, raakten honderden betogers slaags met Israëlische soldaten die met traangas, rubber ko gels en scherp schoten. Onder wijl maakt koning Hussayn van Jordanië, in navolging van de Egyptische president Mubarak, een rondreis door Europa en de VS om steun te krijgen voor het vredesplan en een internationale vredescon ferentie. Amerikaanse boer vrij uit Nicaragua CARLINVILLE Nicaragua heeft dit weekeinde James Denby vrijgelaten. Deze Ame rikaanse boer, met onder meer een boerderij in Costa Rica werd in december gevangen fenomen nadat zijn vliegtuig oven Nicaraguaans grondge bied was neergehaald. De San dinisten beschuldigden hem ervan aan de Contra's te leve ren, omdat in Denby's toestel pr>. agandamateriaal werd ge vonden. Nicaragua heeft de boer waarschijnlijk vrijgelaten om het Ameriaanse Congres gunstig te stemmen dat bin nenkort moet beslissen over de steun van zeventig miljoen dollar aan de Contra's. X (ADVERTENTIE) Lepra. Een kwestie van gevoel Ja, maar ook van geld. Want lepra is te genézen. De volledige behandeling van één patiënt kost per jaar ongeveer 300 gulden. De medicamenten om hem te genezen kosten 60 gulden. De NSL is de nationale instantie die zich inzet om de nood onder de 15 miljoen lijders aan deze afschuwelijke ziekte te lenigen. Laat lepra ons allemaal een zorg zijn. Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam, tel.020-938973 New York Times over affaire Croiset: Nederlanders behept met schuldcomplex WASHINGTON Nederlan ders zijn behept met een schuldcomplex over het lot van de joden in de Tweede Wereldoorlog. Dit concludeert de New York Times zaterdag in een groot artikel over de af faire „Jules Croiset". De hefti ge emotionele discussie naar aanleiding van de verzonnen ontvoering van deze acteur legt „de schuld van een natie bloot ten aanzien van de jo den", aldus het blad op zijn voorpagina. De historicus Dirk van Arkel uit Leiden, zegt dat de Neder landers zijn gekweld door schuldgevoelens vanwege hun falen de deportatie van Neder landse joden te voorkomen. „Het is een pijnlijk feit dat het aantal Nederlandse joden dat gedood is verhoudingsgewijs groter is dan in ieder ander land behalve Polen". Die epi sode zouden veel Nederlanders volgens de New York Times daarom liever willen vergeten. De heftige reacties op de ont voering van Croiset en op de voorgenomen uitvoering van Fassbinders toneelstuk zouden daar een indicatie van zijn. Vera Ebels van de Anne Frank Stichting zegt in het ar tikel dat de Croiset-affaire le gitimatie bood aan mensen die hun vijandigheid en aggressie wilden uiten. „BESLISSING ONHERROEPELIJK" PEKING „Mijn beslis sing is onherroepelijk en onomkeerbaar. Ik heb de eer mijn functie definitief neer te leggen". Met deze woorden onderstreepte Prins Norodom Sihanouk (65), leider van het Kamu- pucheaanse verzet en gro te animator van vredesbe sprekingen met premier Hun Sen, dit weekeinde zijn besluit de pijp aan Maarten te geven. Zijn zoon, prins Ranariddh, is benoemd tot nieuw bevel hebber van Sihanouks verzetsleger. v In Kampuchea en Vietnam werd onthutst gereageerd op Sihanouks aftreden. Het afge lopen jaar kwam deze geboren diplomaat in vredesbesprekin gen met premier Hun Sen dichtbij een akkoord over'de terugtrekking van de Vietna mese troepen uit Kampuchea. De kansen op zo'n akkoord worden zonder bemiddeling van Sihanouk gering geacht. Onenigheid binnen de verzets coalitie van drie partijen zou directe aanleiding hebben ge geven voor Sihanouks besluit. Volgens de prins is er een „ideologische en persoonlijke onverenigbaarheid tussen de drie verzetsgroepen". Hij be schuldigde de De Rode Khmer ervan plannen te hebben al leen de macht te grijpen. En Son Sann, voormalig premier van Kampuchea, zou zich „ui terst vijandig" hebben opge steld. Het is overigens de vierde maal dat Sihanouk met aftre den dreigt. Hoewel zijn dreige ment deze maal uitermate se rieus klinkt, veronderstelde een Aziatische diplomaat giste ren dat de prins opnieuw bluft. „De prins wil slechts druk uitoefenen op de coalitie partners en China", aldus de diplomaat door Frans Boogaard BRUSSEL In Brussel is e metrostation naar hem vernoemd, en sinds kort ooi een jeugdherberg. Dit najaai verschijnt een uitgebreide biografie over hem van de hand van Johan Anthierens terwijl een ander boek, met veel teksten van liedjes in h Russisch wordt vertaald. Nieuwe opvoeringen met minder bekende, Engelstalig liedjes worden irJ Londen ei New York voorbereid. In Berlijn wordt te zijner ere e» tentoonstelling ingericht; Japan werkt aan een videofilm. De RTBF en de Franse zender Antenne 2 zij bezig met een avondvullend herdenkingsprogramma, en België krijgt hij een eigen postzegel, een eer die hij de* met het staatshoofd. Op 9 oktober is het tien jaai geleden dat Jacques Brei (4è aan longkanker overleed, maar vergeten wordt hij ook de komende tien jaar niet Zeker in dit jubileumjaar zij, de activiteiten te zijner nagedachtenis bijna niet te overzien; daar weet de nu ai tien personeelsleden tellende stichting die na zijn dood wei opgericht, en die onder leidii van zijn tweede dochter France in de tamelijk exclusieve Passage 44, schuit tegenover de kruidentuin in Brussel, een volledig aan hei opgedragen museum runt, vi mee te praten. In een soort conférence die France Brei onder de titel „Mon père disait" enkele malen per maand overal in h land houdt, vertelt ze daar uitvoerig over, maar waaron Jacques Brei bijna tien jaar r. zijn dood nog zoveel emoties losmaakt, zelfs bij mensen di hem nooit hebben gekend, ka ook zij maar gedeeltelijk verklaren. „Hij. was enorm veelzijdig, en verreweg de meeste van zijn chansons zijl niet tijdgebonden; hij stelt er zich vragen in die nog altijd actueel zijn. Maar de manier waarop hij ook jongeren van vandaag aanspreekt, verbaas, zelfs mij. Omdat ik het al zo vaak heb meegemaakt, weet ik dat het een kwestie van emoties is, van zeer diepe gevoelens die hij losmaakt. Maar ook ik blijf het opmerkelijk vinden hoe hij ii doorgedrongen in het leven van mensen die hem persoonlijk niet hebben gekend, en die misschien zeil nooit een optreden van hem hebben bijgewoond." France Brei, die haar vader d laatste maanden van zijn leve vergezelde toen hij zwalkend over de oceanen nóg nieuwe werelden wilde ontdekken, noemt de chansonnier die in zijn liedjes zo'n verbijsterendi eenvoud aan de dag legde, zonder aarzelen de meest gecompliceerde mens ter wereld. Een levensgenieter, die aan burgerlijkheid een even grote hekel had als een pacifist aan oorlog, maar die zijn eigen dochters koste wat kost van een artiesten bestaan wilde afhouden: die hen lieve in een rok of jurk dan in eeri broek zag, maar wiens grootstt compliment was: „Mes filles, vous êtes moins cons que je ni pensais" (meiden, jullie zijn toch minder grote trutten dat ik dacht). In het museum, waar nu het\ werk wordt tentoongesteld i van vier striptekenaars die zich door chansons van Brei lieten inspireren, en waar all\ liedjes, films, geschreven en gesproken teksten van, met el over hem te beluisteren zijn, het vrijwel dagelijks een i komen en gaan van binnen- en buitenlanders van alle i leeftijden, die er herinneringen aan hun idool f komen ophalen. j France Brei zelf is druk in d\ slag is met de Franse i autoriteiten om in Parijs, waal in de loop van dit jaar een f Centre de la Chanson wordt geopend, ook een Brel-vleugi te krijgen. Tegelijk coördineeiI en subsidieert ze dan nog activiteiten op het gebied vat onderzoek naar en bestrijding van kanker, een dagschool voor psychisch gestoorde kinderen en een tamelijk exclusieve muziekopleiding. Op die manier blijft het fenomeen Brei niet alleen j in Brussel en op het vlakke Vlaamse land dat hij zo uitbundig heeft bezongen, maar over een groot deel vani de wereld in de herinnering* voortleven. Met als centraal '0 punt zijn eigen museum in Brussel, waar hij nog elke dag{ door honderden fans wordt k opgezocht. r v

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4