Polen de straat op tegen prij sverhogingen Relatie kamervragen over rol *TT in telefoonchaos SPRUITEN EN VARKENSSCHNITZEL. CcldócSouAcwit oormalige Kapo mmen vrijgesproken Minister VS betrokken bij smeergeldaffaire NIEUW DOCUMENT: „Waldheim gaf persoonlijk opdracht tot deportatie" HET WEER Maandag 1 februari 1988 79e jaargang no. 24026 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND i Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W A. Buijteweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Vanavond en vannacht storm uit het zuidwesten. Verder half tot zwaar bewolkt en bui en. mogelijk met hagel en on weer. Minimumtemperatuur ongeveer 5 graden, middag- temperatuur omstreeks 7 gra den. Zon op: 8.20; onder: 17.28. Scheveningen hoog water: 3.18 en 15.20; laag water: 11.12 en 23.23 uur. HAAG De bijzonde- trafkamer van de recht- in Den Haag heeft van- jen de 68-jarige Neder- er M. de R. vrijgespro- van oorlogsmisdrijven ïisdrijven tegen de men- cheid. De R., die in 1942 943 Kapo en Oberkapo iet kamp Erika in Om- was. moet onmiddellijk den vrijgelaten, aldus de tbank. echtbank achtte met be- dat De R. de hem ver- mishandelingen heeft an „in staats- of publieke it van de vijand". Het be- van deze omstandigheid essentieel, omdat de feiten in 1971 waren verjaard, is weliswaar in het p Erika belast geweest toezicht en bewaking van egevangenen. maar daar- is niet bewezen dat hij in staats- of publieke st van de vijand was. Dat nderstelt een zekere mate vrijwilligheid en vrije e die niet overeenkomen de positie van De R.. aldus echtbank. De R. was in- lels zelf gevangene en d. naar uit het onderzoek terechtzitting is gebleken, Kapo over medegevange- aangesteld nadat hij eerst ernstige mishandelingen ondergaan. Zijn weerstand toen gebroken. R. heeft zich als Kapo en rkapo in kamp Erika wel ildig gemaakt aan ernstige ïandelingen, zo oordeelt de itbank in haar vonnis. Niet chter overtuigend komen te staan dat als gevolg van mishandelingen gevange zijn overleden of dat hun voorbedachten rade zwaar amelijk letsel door De R. is- ebracht. R., die na de oorlog naar de dsrepubliek is uitgeweken, d op 18 mei 1987 op weg naar familie in het Zuidhol landse Monster aangehouden. Hij heeft nadien in afwachting van zijn berechting ruim acht maanden in voorlopige hech tenis doorgebracht. Officier van justitie mr. F. van Strae- len had vijf jaar gevangenis straf tegen De R. geëist. Het openbaar ministerie heeft drie dagen de tijd om in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. De R. was vanmorgen niet bij de uitspraak aanwezig. Hij was te depressief om de uitspraak aan te kunnen horen, aldus zijn raadsman, mr. J. Sjöcona. Koningin Beatrix „Lady Kouseband (Van onze correspondent) LONDEN Koningin Beatrix, die gisteren vijftig werd, staat op de lijst deze zomer benoemd te worden tot ridder in de „Orde van de Kouseband". De Britse vorstin Elisabeth II zou deze hoogste orde willen toekennen in het kader van de viering van het „William Mary- jaar", de herdenking van het hu welijk tussen koning Willem III en koningin Mary II, driehonderd jaar geleden. Volgens in Bucking ham Palace goed geïnformeerde kringen is de toekenning van de ridderorde vrijwel zeker. Prinses Juliana werd in 1958 bevorderd tot „Lady van de Kouseband"; wijlen koningin Wilhelmina kreeg de orde in 1944. Schatgraver verongelukt VLISSINGEN - In de nacht van zaterdag op zon dag is in Vlissingen een 18-jarige illegale schatgra ver om het leven geko men. De jongen was bij de boulevard samen met een vriend op zoek naar antie ke tegels. De jongens wa ren aan het graven op een plaats waar 3.600 kilo zwa re betonblokken los lagen. Toen ze een put hadden gegraven, raakte één van de betonblokken los en verpletterde de 18-jarige jongen. Zijn vriend kon door brandweer en politie met behulp van kranen uit het gat bevrijd worden. NIEUWE SCHANDAAL: (Van onze correspon dent) WASHINGTON De regering Reagan wordt andermaal meegesleurd in een schandaal waarvan de details de afgelopen dagen iri snel tempo aan het licht zijn ge komen. Na Iran (Irangate) en Nicara gua (Contra-schan daal) is ditmaal Iraq het land waarin de VS een uiterst du bieuze operatie zou hebben opgezet. Als eerste politiek slacht offer van deze nieuwe rel wordt minister van justitie Edwin Meese genoemd. genomen bouw van een pijpleiding van een miljard dollar in 1985, die een veilige export van Iraakse olie zou moeten ga randeren. Volgens de New York Times, Los Angeles Times en de Washington Post wa ren er geheime af spraken dat Israel het bouwproject niet niet zou bombarderen. Daarbij zouden ook smeergelden zijn aan geboden. Bovendien had een vriend van Meese zakenlijke be langen in het project. Overigens is de hele operatie in 1986 afge blazen. President Ronald Reagan trachtte giste ren de schade te be perken door Meese in bescherming te ne men. „Er is geen be wijs van onbetamelijk of onwettig gedrag", zo liet de president zijn stafschef Howard Baker verklaren. Pagina 4: Betrok kenheid Reagan nog niet duidelijk WARSCHAU Duizen den Polen zijn gisteren de straat opgegaan om te de monstreren tegen de prijs verhogingen die vandaag zijn doorgevoerd. „De re gering zal zichzelf voeden, maar hoe staat het met ons?", zo werd ge schreeuwd. Alleen al in de noordelijke havenstad Gdansk kwamen naar schatting drieduizend mensen op de been. De demonstranten hadden zich verzameld voor de basi liek van Gdansk en trokken na. de kerkdienst naar het hoofdkwartier van de commu nistische partij. Daar werden zij door de politie tot staan ge bracht en verspreid. Er werd onder meer met vlaggen van Solidariteit gezwaaid, maar de verboden vakbeweging had niet opgeroepen tot de actie. Lech Walesa en andere leden van de Nationale Uitvoerende Commissie van Solidariteit riepen gisteren na afloop van een vergadering in de St. Bry- gida-kerk in Gdansk wel op tot intrekking van de prijsver hogingen, maar drongen niet aan op protestacties. De prijzen van levensmidde len en sigaretten in Polen zijn vandaag veertig procent om hoog gegaan; het openbaar vervoer en de huren vijftig procent en de benzine zestig procent. „En dat is nog maar het begin", zo waarschuwde de minister van financiën eerder. Zo gaat de prijs van kolen 1 april met tweehonderd pro cent omhoog en die van het gas, elektra en water met hon derd procent. Daarentegen gaan de gemiddelde lonen met twintig procent omhoog en worden ook de pensioenen en de kinderbijslag opgetrokken. Rumoer rond „stiekeme' voorstanders aidstest AMSTERDAM Drs. H. Moerkerk, secretaris van de nationale commissie aidsbestijding, daagt de Utrechtse hoogleraar B. Smalhout uit de na men te noemen van de leden van de Gezond heidsraad die voorstander zouden zijn van een verplichte aids-test. Smalhout verklaarde gisteren in het NOS-tele- visieprogramma „Het Capitool" dat verschillen de leden van de raad, die zich vorig week nog tégen verplicht testen heeft uitgesproken, daar heimelijk toch voorstander zijn. Om „politieke, religieuze en ethische" redenen zouden de voor standers zich echter niet durven roeren, aldus Smalhout. Moerkerk, die ook lid is van de aids- commissie van de Gezondheidsraad, is er daar entegen zeker van dat alle leden van de raad te gen verplicht testen zijn. Volgens hem „kletst Smalhout uit zijn nekharen". Moerkerk: „Smal hout zegt dingen die hij niet waar kan maken. Gisteren beloofde hij na de uitzending de na men te noemen van de voorstanders, maar hij weigerde dat vervolgens toch weer. Nu ga ik de vice-voorzitter van de Gezondheidsraad vragen Smalhout te dwingen die namen te leveren. Als hij dat dan niet kan. diskwalificeert hij zichzelf. Nee, ik ga geen rechtszaak tegen die man begin nen, hij valt vanzelf wel door de mand". 16 PAGINA'S Gereformeerden praten met blanke kerk Zuidafrika Deel gevangenis voor niet- drugsverslaafden I Js gebroken na Grieks Turks overleg Woon-ldeaal Beurs trekt 18.000 bezoekers lordens Viooldagenwaar feest voor jeugd Winterfeest weer grandioos N HAAG - PTT en IO verschillen van me- ig over wie de verant- ordelijkheid draagt or de chaos in het tele- nverkeer afgelopen jdagavond tijdens het iulaire tv-programma e Soundmix-show". kers belden massaal om te delen over de „naaap"- idmix-artiesten. Geduren- neer dan een uur was tele- i-, semafoon- en autotele- ïverkeer in met name het sten vrijwel onmogelijk en en daarmee ook politie, ndweer en ziekenhuizen ifonisch onbereikbaar, merlid Eversdijk (CDA) ft minister Smit-Kroes van keer én waterstaat (schrif- k) vragen gesteld over de k. Hij vraagt zich af hoe de T zich heeft kunnen laten rrompelen door de massali- van de reacties van het publiek. Een KRO-woordvoer- der over de aanvraag van de 06-lijnen: „We hadden de PTT gezegd dat het zou gaan om een miljoenenpubliek. De PTT schatte daarop dat 800.000 tot een miljoen mensen zouden kunnen bellen". Op basis van de uiteindelijk 139.000 tot de studio doorgedrongen gesprek ken is berekend, dat tussen de zeven en acht miljoen mensen naar de show" hebben geke ken. Hoeveel mensen precies gebeld hebben, kon de PTT vanochtend nog niet zeggen. PTT-woord voerder De Voogd heeft gisteren toegegeven dat de PTT niet had voorzien dat het dusdanig storm zou lopen. De Voogd: „De 06-nummers zijn al eerder voor acties inge zet. Er is toen niets misgelo pen. Vrijdsagavond moeten ze ker 1,2 miljoen mensen tege lijk gebeld hebben en daarmee is een programma als de „Soundmix Show" geen haal bare kaart. De lokale centrales kunnen zo'n stroom telefoon tjes niet verwerken". Volgens PTT-woord voerder Wenderink is de capaciteit van de centrales in de wijken ge baseerd op het aantal bedrij ven, kantoren en inwoners van een wijk plus piekgebruik. „We gaan er nooit van uit dat iedereen tegelijk aan het tele foneren slaat. Doe je dat wel, dan ligt de helft van het net het hele jaar door ongebruikt, veel te duur natuurlijk. Met de oud en nieuwviering hebben we ook zo'n piek, maar dan wachten de mensen langer met opnieuw proberen als ze in gesprek krijgen. Vrijdaga vond zijn heel veel mensen al maar blijven proberen. Had de KRO de zaak beter begeleid, bijvoorbeeld door bepaalde groepen te laten bellen, ver spreid over het hele uur dat er gebeld kon worden, dan was er niets aan de hand geweest". Pagina 3: KRO's „Soundmix Show" krijgt andere jure ring. krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. bulance over de kop weg naar een ongeluk is een ambulance van de Leidse Eerste Hulp Dienst zaterdagavond om rt voor zes over de kop geslagen. De ambulance reed op de Voorschoterweg in Leiden in de ting van Voorschoten. Ter hoogte van de kruising met de Churchilllaan reed de 31-jarige chauf- uit Leiden door het rode licht. Een 30-jarige automobilist uit Zoetermeer trok juist op vanaf de rchilllaan en sloeg linksaf de Voorschoterweg op, toen de ambulance naderde. Deze had zwaai en sirene aan. De ambulance week uit naar links om een botsing te voorkomen, maar slaagde in zijn opzet. Hij sloeg door de manoeuvre over de kop en schoof het fietspad langs de Voor- terweg op. Beide chauffeurs kwamen met de schrik vrij. De ambulance werd zwaar bescha- Sara voor paleis Een drietal leden van de Doetin- chemse Oranje vereniging heeft gisteren ter gele genheid van de vijftigste verjaar dag van koningin Beatrix een Sara geplaatst bij de ingang van Huis ten Bosch. De pop heeft er, na dat de mare- chausee aanvan kelijk wat bezwa ren maakte, de hele dag gestaan. Volgens de oran jevereniging is het in het oosten en in het noorden van het land ge bruikelijk dat de jarige de Sara naar binnen haalt. Hoewel de koningin dat gis teren niet deed, heeft ze er toen ze terug kwam uit de kerk wel even naar ge zwaaid. FOTO: PETER VAN MULKEN BONN De president van Oostenrijk, Kurt Waldheim, heeft tijdens de Tweede Wereldoorlog persoonlijk opdracht gege ven voor de deportatie van meer dan vierduizend Joegoslavische burgers. Dat blijkt uit een nieuw document dat vanmorgen is gepubliceerd door het Westduitse weekblad „Der Spiegel". De Joego slavische historicus Dusan Plenca heeft de echtheid van het stuk bevestigd. Het document is een spoedte- legram uit 1942 van kolonel Fedor Dragoljov en werd aangetroffen in een oorlog sarchief in Zagreb. De tekst luidt: „Zeer urgent. Luite nant Kurt Waldheim van de staf van generaal Stahl geeft opdracht dat 4224 gevange nen uit Kozara, vooral vrou wen en kinderen en onge veer vijftien procent oude mannen, op transport worden gesteld: 3514 naar Grubisino Polje en 730 naar Zemun". Inmiddels is besloten dat Manfred Messerschmidt, lid van de officiële onderzoek commissie Waldheim, zo spoedig mogelijk naar Joego slavië zal afreizen om het te legram te onderzoeken. „Het stuk is belangrijk genoeg voor een nadere inspectie", verklaarde commissie-voor zitter Hans Kurz. Waldheims woordvoerder Gerold Chris tian zei dat het telegram waarschijnlijk een vervalsing is. „Waldheim had nooit de bevoegdheden van een eerste luitenant", aldus Christian. Volgens het VVD-Kamerlid Weisglas zou Nederland alle banden met de Oostenrijkse president moeten verbreken zodra de echtheid van het nieuwe Waldheim-document onomstotelijk vaststaat. „In zo'n situatie ga je toch geen contacten met een oorlogs misdadiger onderhouden?", zo vroeg Weisglas zich zater dag af. (ADVERTENTIE) i&ï. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Spruiten, QQ net ±750 gram ZJU Varkensschnitzel gepaneerd, 100 gram t69 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. en 1.49 alb^theUn L Afscheid van de longstreling Koeman blijft bij PSV Leython profiteert van misstappen BT Lifetres geen partij voor Avanti Net als het - fotografisch - vervaardigen van de krant zelf, is er ook vandaag wat de inhoud betreft weer sprake van: negatief en positief. Bepaald ne gatief vinden we de zware storm, die Westfrankrijk trof, waarbij doden vielen en waarvan we vandaag nog een flinke nasleep voelen, de sterke verhoging van de prijzen in Polen, de nieuwe ongeregeldheden op de westelijke Jordaanoever, de moord op een rechter in El Salvador en de perikelen rondom pre sident Waldheim van Oostenrijk. Als positief erva ren we in elk geval het nieuws, dat Griekenland en Turkije hun relaties willen verbeteren. Dat laatste, goede voornemen kan ook op u slaan. Zo er al van een relatie met de Leidse Courant sprake is - u koopt de krant misschien, „los" - zou u die nu via onderstaande bon gemakkelijk kunnen verbeteren. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Modderfiguur Stamsnijder

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1